»

Analiza nastavitev pomnilnika

Techware Labs - Vsi, ki svoje mlinčke navijamo, smo se pri nastavitvah RAM-a že srečali z izrazi, kot so CAS, RAS in podobni; a njihov pomen in vpliv na prepustnost pomnilnika pa sta za povprečnega računalničarja uganka.

Tako bo vsem, ki se želijo podučiti, kaj pomenijo razne kratice in predvsem, kako vplivajo na prepustnost pomnilnika, v pomoč tale članek na Techware Labs. Fantje so preizkusili veliko različnih nastavitev in pri vsaki s programom SiSoft Sandra Professional izmerili prepustnost pomnilnika. Tabelo rezultatov si lahko pogledate tukaj, na tej strani pa si lahko pogledate še razlago pojmov in njihov vpliv na pomnilnik.

2 komentarja

Seagateovi SATA-diski

X-Bit Labs -

Kot je videti, smo zadnje čase priče pohodu novih tehnologij na računalniškem področju. Danes je tako Seagate storil nov korak k popularizaciji SATA-diskov, saj so štiri mesece za Maxtorjem le začeli prodajati svoje SATA-150 diske, tokrat na ameriških tleh.

Zaenkrat je moči dobiti le 80 in 120 GB inačici z 8 MB prepomnilnika in 7200 rpm hitrostjo vrtenja plošč. Cena manjšega modela bo 160, medtem ko bo cena večjega okroglih 200 dolarjev. Očitno lahko diske te vrste pričakujemo kmalu tudi na Slovenskem. Več o tem.

4 komentarji

CPU besednjak

Overclockers Australia - Računalniško področje je že tako ali tako preveč natrpano z raznimi kraticami in izrazi, tako da človek kar hitro ne ve več, kaj pomeni določeni izraz ali kratica. Pred kratkim smo videli, kako se na Anandtechu trudijo s svojo FAQ sekcijo, vendar so si fantje projekt zastavili preveč na splošno. Tako smo bili prisiljeni, da poiščemo posebne leksikone, ki se ukvarjajo samo z določenim področjem. Če vas je že od nekaj zanimalo področje centralnih procesorjev (CPU-jev), pa ste se izgubili v toni izrazov, potem je danes vaš dan. Na tej strani lahko najdete na tone razlag različnih pojmov. Seveda pa stran ni primerna samo za zelence, ampak tudi za znalce, ki si lahko na hitro osvežijo svoje znanje.

0 komentarjev

Anandtech FAQ sekcija

AnandTech - SSE, 3D Now!, ATX, AT, BX, CPU, GPU, GTS, lip, heatsink, peltier ... kratice in razne overclockerske izraze bi lahko našteval v neskončnost. Takih in podobnih kratic/izrazov v svetu računalništva kar mrgoli, zato je kar čudno, da se ljudem ne zmeša . Čeprav vsak malce bolj izobražen računalničar že ob pogledu na razne kratice ve v čemu je štos, se marsikdaj najde kak izraz, ki ni razumljiv. Angleško-slovenski slovar se velikokrat izkaže za neuporabnega (verjemite -> izkušnje), saj v njem enostavno ni iskane besede, ali pa je narobe razložena. Ravno zato so zlata vredne razne FAQ sekcije. Ena izmed takih je Anandtechova FAQ sekcija, kjer lahko najdete razlage nekaterih izrazov. Čeprav FAQ sekcija še zdaleč ni popolna, vam utegne v kritičnih trenutkih celo pomagati (pred kratkim so jo malce posodobili).

0 komentarjev