»

Internet bo nekoliko manj ameriški

Slo-Tech - Ameriški Nacionalni urad za telekomunikacije in informatiko (NTIA), ki sodi pod okrilje ministrstva za gospodarsko, je v nepričakovani izjavi za javnost napovedal, da bodo nadzor nad vrhnjim delom interneta spustili iz svojih rok. Vse od leta 1997, ko se je internet iz vojaškega projekta spremenil v civilnega, je NTIA držala roko nad vrhnjim delom sistema DNS (zapisi za vrhnje domene), po pogodbi pa je ta dela opravljal ameriški ICANN. Pogodba se izteče konec septembra 2015.

Zamisli o zmanjšanju ameriške hegemonije na internetu so že stare, a so običajno prihajale iz vrst preostalih držav. Težko je reči, kaj je razlog za hitro spremembo mnenja pred aprilskim kongresom ICANN-a v Braziliji, verjetno pa se je nezadovoljstvo nad ameriško prevlado povečalo po...

23 komentarjev

AMD-jev novi izvršni direktor Rory Read

vir: AMD
ZDNet - AMD je dobil novega izvršnega direktorja, potem ko je Dirk Meyer januarja odstopil. Vršilec dolžnosti je bil začasno finančni direktor Thomas Seifert, danes pa je bil na mesto izvršnega direktorja imenovan Rory Read.

Read je bil doslej zaposlen kot operativni direktor in predsednik skupine Lenovo, kjer je ta položaj zasedal od leta 2009, sicer pa je bil v podjetju zaposlen skupaj pet let....

21 komentarjev

Nelatinski znaki prihajajo v vrhnje domene

Ars Technica - ICANN je včeraj izglasoval tako imenovani Fast Track Process, ki bo med drugim že prihodnje leto nabor znakov za registracijo vrhnjih domen razširil s kitajsko, korejsko, arabsko, hebrejsko abecedo in podobnimi. Začenši z novembrom bodo lahko države prijavile nove vrhnje domene (ccTLD) v svojih nacionalnih abecedah. Že sedaj je sicer moč registrirati nelatinske domene (npr. ), le vrhnja domena je morala biti v latinici. Sedaj se odpravlja tudi ta omejitev, tako da jih bomo namesto 26 znakov imeli na voljo več tisoč, iz katerih bodo države lahko sestavile svojo vrhnjo domeno.

ICANN-ov predsedujoči Peter Dengate Thrush je novost označil kot največjo tehnično spremembo interneta od njegovega nastanka pred štirimi desetletji. Izvršni direktor Rod Beckstrom dodaja, da bodo z novostmi pomagali internet razširiti tudi med ljudi, ki v svojem vsakdanjem življenju ne uporabljajo zahodnih abeced in ne govorijo angleščine.

Nova ureditev pa proži tudi nekatere pomisleke, predvsem z...

69 komentarjev

ICANN ni več pod okriljem ZDA

ZDNet - Organizaciji ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), ki od leta 1998 skrbi za dodeljevanje vrhnjih domen in IP-naslovov na internetu, se je konec septembra iztekel dogovor z ZDA. S podpisom novega dogovora so se uresničile njihove želje in evropske zahteve po neodvisnosti te organizacije, saj odslej ne bo več odgovarjala ZDA. Še vedno bo ICANN ostal neprofitna organizacija, le da sedaj ne bo več pod nadzorom nobene posamezne države. Evropska komisija pa je že izrazila zadovoljstvo z novo ureditvijo.

11 komentarjev

Novi ICANN-ov šef Rod Beckstrom

Rod Beckstrom

vir: CNet
CNet - Na letnem srečanju, ki poteka v Sydneyju, so izbrali novega izvršnega direktorja ICANN, tj. organizacije, ki skrbi za red na področju vrhnjih domen na internetu. To funkcijo bo prevzel Rod Beckstrom, ki je bil do letošnje pomladi direktor ameriškega National Cybersecurity Center, nato pa je marca odstopil, ker naj bi se NSA preveč vmešavala v njegovo delo. Na njegovo imenovanje so se z vseh strani odzvali predvsem s pozitivnimi kritikami.

Novi šef je dejal, da interneta ne sme nihče nadzorovati,...

4 komentarji

Leta 2010 še nekaj novih domen

ComputerWorld - ICANN nadaljuje s spornim načrtom, po katerem naj bi znatno povečali število vrhnjih domen na internetu, s čimer imajo največ problemov podjetja in lastniki blagovnih znamk, ki morajo pod vsako izmed novih domen registrirati svoje znamke, da preprečijo cybersquatting in ribarjenje. Ta teden poteka ICANN-ov simpozij v Sydneyju v Avstraliji, kjer so nove domene najbolj vroča tema.

ICANN vztraja, da bodo nove domene, ki bodo mimogrede lahko dolge od treh do 63 znakov in ne le v angleški latinici, temveč tudi razširjeni latinici, cirilici, kitajščini, arabščini itn., omogočile več inovacije. Načrtujejo, da bodo prve prijave začeli sprejemati v prvem kvartalu leta 2010.

Podjetja, ki domene uporabljajo, so mnogo manj entuziastična. Želijo si namreč preprečiti, da bi kar vsakdo lahko registriral na primer vrhnjo domeno .ibm in nato uporabnike zavajal z naslovom sale.ibm ali kaj podobnega. Raje kot registracijo vseh možnih domen bi imela namreč seznam zaščitenih domen, ki jih drugi pač...

12 komentarjev

Intervju z ICANN-ovim izvršnim direktorjem

Slashdot - ICANN je bil ustanovljen leta 1998 in od takrat skrbi za harmonijo na področju vrhnjih domen na spletu. Do danes je ostal pod ameriškim pokroviteljstvom, prejšnji teden pa je evropska komisarka Viviane Reding glasno pozvala ZDA, naj spustijo ICANN iz svojih krempljev. O supranacionalnosti nacionalnosti ICANN-a in uvajanju domen z neangleškimi črkami je tekla beseda v intervjuju s Paulom Twomeyjem, ki sedi za krmilom že šesto leto in bo letos ta položaj zapustil.

Kot pravi Twomey, uvedba G12 po zamislih Redingove ni potrebna, bi pa se moral ICANN osamosvojiti. Dejal je, da lahko že v prvi četrtini prihodnjega leta pričakujemo vrhnje domene v različnih jezikih in pisavah, tako da bomo dobili cel kup domen v kitajskih pismenkah, grških črkah, cirilici, korejskem hangulu itn. Beseda je tekla tudi o širitvi bazena vrhnjih domen, tako da se kmalu nadejamo .paris, .berlin in podobnih.

Twomey spremembe, ki se obetajo, primerja z gradnjo 15-nadstropne stolpnice, ki ima le rdeče opeke,...

6 komentarjev

EU zahteva deamerikanizacijo ICANN-a

CNet - ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) je neprofitna organizacija s sedežem v Kaliforniji, ki skrbi za vrhnje internetne domene. Kljub neprofitnosti in dogovorom z ameriško vlado, ki ji dajeta precejšnjo mero avtonomije, organizacija ni povsem samostojna, saj deluje pod varstvom ameriške vlade. Njun dogovor se izteče letošnjega septembra, kar želi Evropska komisija izkoristiti za osamosvojitev ICANN-a.

Evropska komisarka za informacijsko družbo in medije Viviane Reding je pozvala ameriškega predsednika Baracka Obamo, da podpre novo odgovornejšo, transparentnejšo, bolj demokratično in večstransko obliko urejanja interneta. Kot pravi, je dolgoročno nedopustno, da vlada ene same države nadzoruje celotno internetno funkcionalnost vrhnjih domen, ki jo uporablja na milijone ljudi po celem svetu. Njen predlog vključuje ustanovitev skupine G12 za internet, ki bi imela po dva predstavnika iz Severne Amerike, Južne Amerike, Evrope in Afrike, po tri iz Azije in...

63 komentarjev

ICANN hoče samostojnost

Slashdot - Vrhovni spletni skrbnik in pes čuvaj ICANN, ki je doslej deloval pod nadzorom ameriške zvezne vlade, se hoče osvoboditi in osamosvojiti. Pred kratkim so ameriški vladi poslali uradno prošnjo, v kateri si želijo pretrgati vse vezi z Združenimi državami in postati popolnoma avtonomni. Končno odločitev bo vlada sprejela marca na srečanju s predstavniki ICANN-a. Klik!

9 komentarjev