»

Po Madonni še Metallica

WPVI.com - Marsikdo se še vedno spominja spora Metallice s pokojnim (deloma po njihovi zaslugi) Napsterjem. No, ampak Metallica še miga. Sodeč po tejle novički, so se, tako kot pred časom Madonna, spravili nad uporabnike P2P storitev. V obtok so namreč dali večjo količino skladb country pevca Johna Denverja in jih maskirali s svojimi naslovi.

Urgh. Preveč viskija v kozarcu?

44 komentarjev

Spletno izmenjevanje glasbe v razmahu

Australian IT - V popolnem nasprotju s pred kratkim objavljeno analizo Garner-ja, ki je zatrjevala, da downloadanje skladb iz Napster-ju podobnih servisov upada, pa študija Webnoize Inc pravi, da je število prenešenih enot veliko večje kot v časih Napsterja.

Pred vklopom raznih zaščit na Napsterju, naj bi se preko spleta mesečno preneslo 2.79 milijard skladb, sedaj pa kar cca 3.08 milijard. Najpopularnejši je FastTrack (skoraj milijarda prenešenih enot), sledijo pa mu Audiogalaxy (910 mio), iMesh.com (640 mio) in Gnutella (530 mio).

4 komentarji

Metallica spreminja svoje mnenje

The Register - Metallica je bila nekoč odlična skupina, ki pa se je tekom let kar precej izpela. Kmalu niso več imeli drugega za početi, kot da so se obrnili proti Napsterju, ter ga tožili po dolgem in počez. No, ker pa je star "ilegalen" Napster mrtev, so člani Metallice hitro spremenili mnenje in izjavili, da so od vedno želeli in še vedno želijo deliti glasbo (na Napsterjev način) (original: "we look forward to continuing to share music with you in the future"). Vprašanje je, kako Metallica definira pojem "deliti". Ker je Napster postal plačniški sistem, bo ta Metallicin "deliti" preneseno v domač jezik gotovo pomenil "deliti za denar" (saj veste, da Napster po novem zaračunava naročnino) .
Morda so člani Metallice dobri glasbeniki, gotovo pa niso dobri poznavalci razmer na področju računalništva, saj obstaja še kup raznih podobnih sistemov, prek katerih se prav tako na "ilegalen" način menjavajo MP3-ji (od WinMX-a do malce bolj eksotičnih rešitev). Tudi od Metallice . ...

6 komentarjev

Napster umrl

Tech Report - Nekoč je bil Napster, na katerem je tekla preprodaja MP3-jev kot nora. Čeprav so razne založbe naznanjale, da je Napster nezakonit in da je izmenjavanje datotek MP3 nelegalno ali vsaj napol legalno, se uporabniki nismo sekirali kaj preveč (saj veste, da je tisto, kar je nezakonito najslajše ). Izmenjava je tekla naprej, ljudje so lahko brezplačno prihajali do dobre glasbe in življenje je bilo za odtenek lepše kot prej. Tudi valjanje po sodiščih Napsterja kar lep čas ni ogrozilo ... Potem pa je prišlo tisto, česar smo se ljudje najbolj bali. Sodišče je spoznalo podjetje Napster za krivo, največji absurd poleg tega pa je bil, da je Napster vzpostavil zavezništvo z založbo Bertlsman. Da z Napsterjem nekaj ni v redu, smo lahko ugotovili nekega dne, ko so zaloge glasbe čez noč skopnele iz gromozanskih 4000 gigabajtov (4 terabajte ) na borih 200-300 gigabajtov. Naslovi skladb, ki jih je bilo prej mogoče dobiti na precej lahek način so postali redki. Ker ljudje niso več našli nič...

14 komentarjev

Napster in digitalni prstni odtisi

več strani - Ameriška spletna storitev za izmenjavo glasbenih datotek mp3, Napster, namerava pesmi pred nezakonitim presnemavajem zaščititi s pomočjo digitalnih prstnih odtisov. Kot je sporočil direktor Napsterja Hank Barry, se je Napster že dogovoril z izdelovalcem programske opreme Relatable o izdelavi ustrezne zaščite. Program, ki ga izdeluje Relatable, glasbene datoteke prepoznava s pomočjo njihove audio vsebine. Tehniko digitalnega prstnega odtisa naj bi začeli uporabljati, ko bo dostop do Napsterja na svetovnem spletu mogoč le ob plačilu naročnine. To naj bi začeli zaračunavati po 1. juliju. Tudi to novico je spisal Mitja.

2 komentarja

Ukane Napsterja

več strani - Kaj se sedaj dogaja z Napsterjem? Sodniška odločba je padla in Napster mora prenehati z distribucijo ilegalno pridobljene glasbe, poleti pa naj bi Napster postal plačniški servis, kar mu v dobi interneta ter, posledično, razvajenosti uporabnikov, pomeni gotovo smrt. Kljub temu obstajajo rešitve. Napster je dobil seznam glasbe, katero mora prepovedati. Prepovedal je okoli 228.500 datotek, a tu še ni konec zgodbe. Po ameriških zakonih Napster lahko prepove samo imena skladb, ki so napisana pravilno. Če pa uporabimo našo zdravo pamet ter debilno enkripcijo "Pig Latin", lahko iz imena Madonna naredimo adonnaM (prvo črko damo na konec) ter se s tem zavarujemo pred prepovedjo. Kje je ves keč? Po ameriški zakonodaji ta program, ki išče avtorsko zaščitena dela, ne sme dekodirati kakršnihkoli kodiranih zapisov. Pig Latin je pa kodiranje. Ergo, če se uporabniki Napsterja zmenijo za neko enotno kodiranje (ki bi recimo iz Madonna - Music naredilo adonnaM - usicM), bo Napster uspeval dalje, saj...

2 komentarja

Dol-vleka na Napsterju se nadaljuje

PC World - Še en update o dogajanju z Napsterjem:
V petek je Napster na svojem sodnem procesu sodnici predlagal, da bi vgradil posebne filtre, tako da bi se s tem onemogočila dol-vleka nekaterih glasbenih datotek, tako npr. od Metallice in Dr. Dreja. V soboto so jih dejansko vgradili, vendar pa se dol-vleka glasbenih datotek na Napsterju nemoteno nadaljuje. Ti filtri se zaenkrat namreč niso izkazali za učinkovite, saj jih lahko uporabniki hitro zaobidejo z malce drugačnim imenom datoteke.
Čeprav se Napster poskuša rešiti na vse načine, mu zaenkrat ne kaže najbolje.
Več o tem pa tukaj.

9 komentarjev

Še enkrat o Napsterju...

CNet - Glasbeni industriji že dolgo časa gre v nos, da si lahko uporabniki s pomocjo Napsterja&Co programov brezplačno izmenjavajo glasbene datoteke preko interneta. Kar je nelegalno. Kar pa večino uporabnikov Napsterja&Co programov sploh ne moti.
Glasbena industrija pa zdaj razvija programje, s katerim bo lahko avtomatično odkrivala ljudi (uporabnike), ki si nelegalno (beri: brezplačno) izmenjavajo glasbene datoteke preko interneta. IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) upa, da bo s tem programjem lahko zaustavila poseganje v intelektualno lastnino, ali po domače povedano, da bo s tem zaustavila odtekanje dobička.
In kako to deluje? Zaenkrat se obesijo na tiste uporabnike, ki dajejo drugim na voljo za dol-vleko veliko količino glasbenih datotek, se pravi na "velike ribe". Najprej jim pošljejo kakšno sporočilce, naj nehajo s tem početjem, nato pa še eno pismo, nato pa povabilo na sodišče.

Hm, časi brezplačne dol-vleke mp3-jev bodo očitno kmalu mimo...

Več o tem pa...

1 komentar

Prihodnost izmenjave filetkov

Tech Report - Razsodba o usodi Napsterja je mimo nas potekla kar nekako neopaženo, saj so v ospredju bile druge stvari. Sicer je večini znano, da bo Napster poleti prenehal z zastonjskim poslovanjem, toda, po pravici povedano, se nihče ni prav zavzel za vse skupaj. Je tako prav, ali narobe? S tem vprašanjem in s posledicami, ki bodo nujno in neizbežno sledile, se ukvarjajo v tem zanimivem članku na Tech Reportu. Izmenjava glasbe in drugih datotek preko interneta se je zadnje čase razvila preko vseh pričakovanih meja, toda vprašanje je, kaj se bo zgodilo, ko bodo milijoni uporabnikov naenkrat ostali brez preprostih programčkov, kot je Napster... Ali lahko to pomeni konec proste izmenjave v širšem merilu?

4 komentarji