»

Amiga je stara 25 let

Slo-Tech - Nismo pozabili, le prišla ni na vrsto. Ta konec tedna je namreč Amiga praznovala 25-letnico. Prvi predstavljen model je bila Amiga A1000, ki jo julija 1985 Commodore predstavil v Lincoln Centru v New Yorku. Čast prvi se spoprijateljiti z njo je dobil Andy Warhol.

Amiga je bila za tisti čas skrajno napredni računalnik. Imela je barvni zaslon, s čimer je presegala Macintosh, in neverjetno odzivnost, s katero je ugnala IBM-ov PC AT. Pestili so jo zgolj previsoka cena (1800 dolarjev skupaj z barvnim zaslonom, a roko na srce, je črnobeli Macintosh takrat stal celo 2800 dolarjev), slab prodor v konzervativni poslovni segment trga in manko aplikacij - za začetek jih je bilo le 15. Prvo Amigo je poganjala Motorola 68000, imela je 256 kB...

53 komentarjev

Prodaja Viste nad pričakovanji

CNet - V decembru, prvem mesecu, ko je novi Microsoftov operacijski sistem Windows Vista bil naprodaj podjetjem, so zabeležili prodajo nad pričakovanji.

Čeprav točnih številk ne izdajajo, je prihodek od prodaje Viste v Združenih državah Amerike za 62,5 odstotka višji kot je bil leta 2000 takoj po izdaji Windows 2000 in le slabe 4 odstotke nižji od prihodka pri Windows XP.

Za prodajo Viste ostalim uporabnikom, kar se bo zgodilo po 30. januarju, pa pričakujejo, da bo dosegla ali celo presegla prodajo operacijskega sistema Windows XP. Glede na to, da kar 80 odstotkov Microsoftovih prihodkov izvira iz prodaje novih računalnikov, bodo končne številke v veliki meri odvisne od števila prodanih osebnih računalnikov čez leto.

207 komentarjev

Tokrat uradno, Tiger

jabuk.net - Apple je danes uradno najavil izid nove različice operacijskega sistema Mac OS X 10.4 Tiger. Na voljo bo 29. aprila, se pravi čez 17 dni. Kot je znano, so novosti Spotlight, Dashboard, xCode 2.0, Automator, Core Image, Core Data in številne druge. Prav tako se je stran proizvajalca ovila v nenavadno črnino, ki predstavlja nov operacijski sistem. Povezava!

Redmond start you photocopiers!

11 komentarjev

Izšli novi različici DragonFly BSD in ReactOS

OSNews - Luč sveta je ugledala različica 1.2 operacijskega sistema DragonFly BSD. Za tiste, ki še niste slišali za to čudo, povejmo, da se je odcepil od FreeBSD 4.x, ker se skupina razvijalcev ni strinjala s konceptom razvoja veje 5.x. Dodatne podrobnosti na angleški Wikipediji. Če vas zanima, si s strani za dolvleko (kjer je tudi podroben opis novosti) potegnite sliko "živega" CD-ja, od koder si ga lahko tudi zares namestite. Povejmo le to, da se zadeva sicer razvija v pravo smer, vendar zaenkrat še ni primerna za vsesplošno uporabo.

Izšel je tudi ReactOS različice 0.2.6, ki v tesni navezi s projektom Wine razvija odprtokodni klon Oken. Številka različice nakazuje, da je zadeva še v razvojni fazi in še ni primerna za množice. Radovedneži lahko najprej preberete opis na angleški Wikipediji, oddeskate na stran za dolpoteg, zelo priporočljivo pa je, da zadevo najprej preizkusite v kakšni "navidezni kišti" (Virtual PC, VMWare, Bochs, Qemu ipd.)

0 komentarjev

Vulgarno programiranje

Mozillazine - Po kraji izvorne kode operacijskega sistema Windows je v javnost pricurljala vest o številnih neprimernih besedah in besednih zvezah v kodi. Pričakovali bi, da v odprtokodnem taboru, kjer je vse vidno, tega sploh ni, ali pa je vsaj manj razširjeno. No ja, obstajata celo dve spletni strani, ki spremljata število vulgarnih izrazov in kletvic v izvorni kodi Linuxa za prav vsako različico Linuxa. Klik1! in Klik2!

In nikar ne mislite, da kolnejo samo programerji operacijskih sistemov -- preglejte Mozillino izvorno kodo.

19 komentarjev

Odprta koda kraljuje tudi na poštnih strežnikih?

PC Linux Online - Splošno znano dejstvo je, da je odprtokodni Apache najbolj priljubljena izbira za spletni strežnik, kar potrjujejo Netcraftove raziskave. V podobni, a manj obsežni raziskavi pa se je izkazalo, da odprtokodni strežniki obvladujejo tudi večino svetovnih poštnih strežnikov, saj jih med 106.000 analiziranimi kar 70% uporablja enega izmed odprtih poštnih strežnikov, Sendmail, Postfix ali Exim. Seveda jih velika večina teče na Unixu-podobnih operacijskih sistemih. Klik!

8 komentarjev

Na voljo brezplačen dolpoteg GEOS-a

Slashdot - Malo starejši bralci se morda še spominjajo 8-bitnega obdobja Spectrumov ("kuhalnikov kave", "radirk"), Atarijev, Commodorjev (kdo bi si mislil, kakšna prava mala čuda se je dalo izvesti na celih 64 KILObajtih RAM-a) ..., izmenjave programja (kajpada predvsem igric) z dobrimi starimi kasetami itd., mlajši pa lahko s temi "ključnimi besedami" poskušajo izvabiti nostalgične spomine svojih staršev ali starejših bratov. Kakorkoli že, scena pri legendarnih Commodorjevih "štiriinšestdeseticah" in malo manj legendarnih "stoosemindvajseticah" kljub prihodu Amige in PC-ja ni nikoli povsem zamrla, saj se še danes razvija nekaj projektov zanju, omenimo samo odprtokodna operacijska sistema Contiki in Unixov klon

9 komentarjev