» »

Profesionalna tiskana vezja

Profesionalna tiskana vezja

CerroP ::

Zanima me, katera slovenska podjetja se ukvarjajo z izdelavo profesionalnih tiskanih vezij, oziroma katera mi priporočate.

Vezje bi narisal s programom P-Cad ali podobnim.

PPG78 ::

To je čisto odvisno od tega kakšna tiskana vezja (enostranska, dvostranska, multilayer) in kakšne količine. Sam ti lahko priporočam naslednje firme:
- AKA Lesce (za enostranska vezja)
- Luznar Kranj-Hrastje (za enostranska in dvostranska vezja)
- INTEC Kranj-Labore (vsa zgoraj našteta vezja, tudi multilayer, imajo tudi UL certifikat)

Vse firme zahtevajo vezje v gerber formatu, P-CAD omogoča generiranje tega zapisa.

LP, Peter

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PPG78 ()

MadMax ::

Kaj pa
LINGVA d.o.o. Cerknica ?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

smilyxx ::

PPG78 sam AKA ne vem če dela take mejhne količine. KAr jst vem je to kar velka firma, tko da dvomim, da bi se loteval nardit sam en kos.

Lp
Save water.
drink beer.

PPG78 ::

Če so količine majhne priporočam Luznarja (moje mnenje). Treba pa je vedeti da je pri majhnih serijah največji strošek izdelava samih filmov za TIV.

Brane2 ::

KAr se PCB firme tice, so vsi navedeni O.K.

Delal sem najvec z Lingvo, drugace pa bi za multilayerje mogoce kazalo omeniti se Elgoline.

Sicer pa je sedaj situacija taka, da v sloveniji je "taglavni" INTEC TIV za dvoslojce in multilayerje, ostali so bolj primerni predvsem za male serije in male stranke.

Tu bi mogoce se omenil:

-Hobotnica iz Kranja (www.hobotnica.si , tel: 04/20-42-149)
-DU-MA (01/72-94-083)
-EVJ Elektroprom (tel:03/56-57-150 www.elektroprom.si)

Brane2 ::

Aja, kar se tiskanine tice, domnevam da bos ustvaril nekaj precej simpl. Sklepam po tem, kar sprasujes. Ocitno to delas prvic, torej verjetno ne bos delal ravno PC motherboarda...

Enostavnejse veyje lahko cisto spodobno osvetlis in zjedkas tudi doma. Po netu imas precej natancne opise, pa tudi mi smo nekaj objavili. Ce yelis, mi postaj naslov, pa ti posljem izvod Elektronike s precej obseznim clankom na to temo.

BTW: Za tiste, ki jih to zanima- v naslednji cifri bo nadaljevanje. Izdelava solidnih filmov poceni doma. Uporaba open source CAD programa za izdelavo tiskanine na Linuxu itd...

Phoebus ::

Brane2 sorry ampak jaz zgleda berem samo vsako 2. vrstico in v sodih vrsticah berem, da govoriš o enih "izvodih" pa "CDjih" in nekako se mi zdi da v lihih vrsticah piše da je govora o časopisu oz reviji :D
O kateri je govora? Ker tko me včasih kej zanima pa nevem o čem govoriš :-/

Brane2 ::

Gre za naso novo revijo "Elektronika", katere prvo cifro smo v celoti potalali na sejmu Elektronike oktobra. Stvar je na 100 straneh in v celoti barvna.

Sicer naj bi izhajala na vsake dva mesca a sedaj \e kar krepko zamujamo z drugo cifro. Stvar je v okvirih pricakovanj, ker sem si zastavil, da nobene cifre ne bom dal v tisk kar tako. Papir je drag in hocem da je vsebina O.K.

V glavnem, ostalo mi je se nekaj primerkov prve cifre (potalali smo nekaj cez dve toni "Elektronik"), ce jo kdo hoce, jo lahko pride iskat ali pa mu jo posljem.

V prvi cifri je bil med drugim precej podrobno opisan postopek iydelave tiskanih vezij....

Brane2 ::

Oooops. Majhno opravicilce...:8)

Sem ravnokar sel gledat v prvo cifro, pa je not clanek o izdelavi prototipnih vezij na testnih tiskaninah.

Clanek o jedkanju, izdelavi filmov itd pride na vrsto v naslednji cifri. Je bil vecjidel pripravljen, pa se ni sel not ker ni blo prostora...

BluPhenix ::

Brane2 mene bi zanimal izvod. Kako se zmeniva?

Brane2 ::

Poslji mi naslov v ZS

mare_ ::

A je mogoče ta revija na voljo kje za download?

Brane2 ::

Zaenkrat ne.

CerroP ::

Kakšna pa je potem cena izdelave?

Napr. vezje velikosti 10 x 15 cm, dvostransko, 10 kosov. (A še kakšna stvar vpliva na ceno?)

Brane2 ::

Uradno je cena odvisna od:

-velikosti vezja
-zahtevnosti izdelave (stev. lukenj, stevilo razlicnih velikosti lukenj, metalizacije, stoplaka, belega tiska)
-stevila slojev (enostranska vezja so dokaj poceni, dvostranska nekaj drazja, multilayerji veliko drazji)

V praksi pa za eno ali dve tiskanini prevladuje v ceni izdelava filmov. Ce to prepustis izdelovalcu vezja, ti bo filme krepko zaracunal.
SIcer resda bo dostikrat kakovost filmov visja, a te ti ne rabis. Ze navaden DTP studio ti lahko izdela filme 10x ceneje od njihove cene.

Kaksne so tocne cene, bos pa zvedel od ponudnikov. Nima smisla da jaz ugibam...

egomez ::

Vem, da je tema že stara ampak vseeno...
Kaj se komu da(ki ima omenjeni izvod revije Elektronika) skenirati omenjeni članek o izdelavi TIV in mi ga poslati na mail.

Hvala!

Brane2 ::

Evo linka na pdf verzijo celotne revije:


ELEKTRONIKA_1
On the journey of life, I chose the psycho path.

egomez ::

Verjetno si že malce pozabil, pred meseci si ugotovil:

Oooops. Majhno opravicilce...

Sem ravnokar sel gledat v prvo cifro, pa je not clanek o izdelavi prototipnih vezij na testnih tiskaninah.

Clanek o jedkanju, izdelavi filmov itd pride na vrsto v naslednji cifri. Je bil vecjidel pripravljen, pa se ni sel not ker ni blo prostora...


Prvo številko sem si že lani zdownloadal. Samo kot si povedal v enem prejšnjih postov je željen članek v 2. številki, ki je pa nisem še nikjer zasledil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: egomez ()

Brane2 ::

Res je. Pozabil sem. PDF naslednje cifre bos zasledil na siteu cez priblizno kak mesec.

Ker smo v vmesnem casu precej strajkali, izide druga cifra te dni, torej okrog sejma elektronike. PDF boi na voljo nekaj tednov zatem...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Evo lowres PDF-a druge stevilke Elektronike:

http://www.avtomatika.com/ArhivElektronika/E2.pdf

Stvar je zunaj celo kak danpred papirno izdajo, ki pride ven jutri, ce ne v petek...

Sem ze postal drugje to novico, a mogoce je kdo ni videl... :8)
On the journey of life, I chose the psycho path.

slawc ::

Hjao brane... za tako majhne kolicine se ne bo nihce sekiral? To pa ni ravno vzgojno, da tako napises kam zlijes porabljeno kislino. Ce imas moznost stestirat koliko litrov vode je potrebno za nevtralizacijo dolocene kolicine kisline bi bilo kar fino. Ponucana kislina je se dobra parkrat, le v steklenici mora bit (zapret pa toliko, da lahko plini nemoteno izhajajo).
LP, Slawc

Brane2 ::


Hjao brane... za tako majhne kolicine se ne bo nihce sekiral? To pa ni ravno vzgojno, da tako napises kam zlijes porabljeno kislino.


Sem se pozanimal pri profijih. Ti pravijo, da je HCL manj škodljiva za okolje od revimo kuhinjske soli. Problem bi bil pri večjih količinah, ko bi res rabil postopek za nvetralizacijo, a tega nihce ne dela.


Ce imas moznost stestirat koliko litrov vode je potrebno za nevtralizacijo dolocene kolicine kisline bi bilo kar fino.


Kisline ne mores nevtralizirat z vodo. Lahko bi jo z bazo, a kislina nii poseben problem tu. Prej kaki bakrovi ioni, pa še zanje poskrbi narava AFAIK.


Ponucana kislina je se dobra parkrat, le v steklenici mora bit (zapret pa toliko, da lahko plini nemoteno izhajajo).


Sem ze probal leta nazaj, pa so mi hlapi pozrli vse, kar je blo kovinskega v omari. Definitivno ne priporocam...

UPDATE: Sedaj je ze 150 dpi verzija gor...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

I: Kje kupiti PCB in "gear" za jedkanje najbolj ugodno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
102397 (2152) barny988
»

Ojačevalec 2x150-170W

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51575 (1179) b3wk
»

Izdelava tiskanega vezja

Oddelek: Pomoč in nasveti
72515 (2412) zcetrt
»

Varnost pri delu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121430 (1240) Brane2
»

Nova Revija ELEKTRONIKA- iscem pisce clankov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202063 (1522) zlabo

Več podobnih tem