» »

OpenAI še vedno porabi več, kot ustvari

OpenAI še vedno porabi več, kot ustvari

Slo-Tech - Dokler je OpenAI zasebno podjetje, ki ne kotira na borzi, mu javno ni treba razkrivati podrobnih informacij o poslovanju, a te vseeno tako ali drugače pricurljajo na plano. The Information poroča, da so v prvem letošnjem četrtletju ustvarili 5,7 milijarde dolarjev prihodkov, a ob tem imeli 3,7 milijarde dolarjev negativnega denarnega toka. To kaže, da ima podjetje še vedno visoke stroške in vlaganja, ki jih iz prihodkov ne more v celoti pokrivati.

V celotnem minulem letu je OpenAI zbral 13,1 milijarde dolarjev prihodkov. Od tega sta približno desetino prispevala SoftBank in Microsoft s svojimi nakazili. Ob tem je OpenAI ustvaril 38,5 milijarde dolarjev izgube. V raziskave in razvoj so vložili 20 milijard dolarjev, 5,7 milijarde dolarjev so porabili za oglaševanje in trženje. Večji del izgube je računovodska posledica preoblikovanja iz neprofitne organizacije v podjetje, kar je terjalo prevrednotenje zgodnjih vložkov in upravičenj teh investitorjev. To je glavni razlog, da se je čista izguba, ki je leta 2024 znašala pet milijard dolarjev, povzpela na 38,5 milijarde dolarjev. Brez tega bi bil OpenAI lani izgubil okoli 20 milijard dolarjev ob negativnem denarnem toku osem milijard dolarjev.

OpenAI je nedavno vložil dokumentacijo za javno ponudbo delnic (IPO), ki bi se lahko zgodila že septembra. Podjetje naj bi bilo vredno okoli bilijon dolarjev.

23 komentarjev

rekakitece ::

Že večkrat načeta debata. Ne, še vedno je in bo ok. Strategija pač ultra rastočih podjetij. Vrednost je prava, trenutno dajejo vse v rast, ni da ne bi imeli prometa. Vsi vi verjamete in želite da ta "balon" poči, vendar, kot boste videli, temu ne bo tako ;)

Zgodovina sprememb…

Jarno ::

OpenAI je kokoš, ki nese zlata jajca, ampak z majhne in revne kmetije, katera je še zadolžena.
Tehnološkim velikanom, katerih primarni prihodki so ogromni in z uveljavljenih področij, je na AI področju finančno precej lažje.
Chuck Norris je med števili 0.999... in 1 uspel vriniti konstanto imenovano CN.
James Bond je že pred časi mislil, da bo prišel na zeleno vejo in chillal.
#65W!

feryz ::

Se pravi gre glavnina denarja za zrak.
Človek bi pričakoval da za opremo, navsezadnje so cene ponorele, ampak očitno ne. Večina gre za super velike plače.

dronyx ::

5,7 milijarde dolarjev so porabili za oglaševanje in trženje


To se mi zdi ogromna številka. Coca Cola porabi 5 MRD za oglaševanje letno.

pujsekpepe ::

Hvala za clanek.

mtosev ::

Bom kaj razmislil, če bom kupil kaj njihovih delnic.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

bambam20 ::

feryz je izjavil:

Se pravi gre glavnina denarja za zrak.
Človek bi pričakoval da za opremo, navsezadnje so cene ponorele, ampak očitno ne. Večina gre za super velike plače.

Delamo slikice. Te pa stanejo.

SambaShare ::

rekakitece je izjavil:

Že večkrat načeta debata. Ne, še vedno je in bo ok. Strategija pač ultra rastočih podjetij. Vrednost je prava, trenutno dajejo vse v rast, ni da ne bi imeli prometa. Vsi vi verjamete in želite da ta "balon" poči, vendar, kot boste videli, temu ne bo tako ;)


A ti si del tistih 5.7MRD za marketing? LOL. Zelo agresivni ste ni kaj. Pa bo vseeno počilo.

StarMafijec ::

20 milijard za raziskave in razvoj?
Verjetno treniranje in testiranje modelov? In stroški povezani s strojno opremo?

enavlaka ::

Porabi več kakor ustvari ....
Sliši se kakor zloglasni socializem

krepelce ::

Mogoče je pa še upanje, da se ta rak planeta odstrani na bolj preprost način kot, da čakamo na dovolj velik asteroid.



ENSO will fuck you up... 1877, here we come.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krepelce ()

c3p0 ::

mtosev je izjavil:

Bom kaj razmislil, če bom kupil kaj njihovih delnic.


Dobro razmisli, drugič pa vsaj 1. stavek članka preberi: "Dokler je OpenAI zasebno podjetje, ki ne kotira na borzi, mu javno ni treba razkrivati podrobnih informacij o poslovanju".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

krepelce ::

rekakitece je izjavil:

Že večkrat načeta debata. Ne, še vedno je in bo ok. Strategija pač ultra rastočih podjetij. Vrednost je prava, trenutno dajejo vse v rast, ni da ne bi imeli prometa. Vsi vi verjamete in želite da ta "balon" poči, vendar, kot boste videli, temu ne bo tako ;)


Glede na to, da vsa AI podjetja, sčasoma preidejo na nemarne taktike nategovanja naročnikov, da bi pridobili več denarja,
je zadeva zelo verjetno predraga, da bi bili finančno profitabilni.

Tole si poglejte:

ENSO will fuck you up... 1877, here we come.

starfotr ::

dronyx je izjavil:

5,7 milijarde dolarjev so porabili za oglaševanje in trženje


To se mi zdi ogromna številka. Coca Cola porabi 5 MRD za oglaševanje letno.


Zakaj bi sploh oglaševali nekaj, kar se samo od sebe prodaja kot vroče žemlje?

Markoff ::

Prihodki in denarni tok sploh nista primerljivi računovodski kategoriji. Lahko imaš strahoten dobiček in negativen denarni tok, ker si enormen razpoložljivi denar investiral kot nor. Poleg tega prihodki nimajo nobene zveze z denarnim tokom, saj predstavljajo fakturirano realizacijo, ne prejeta plačila. Dajmo naslednjič operirati z ODHODKI, ki so stroški prodanega blaga in/ali storitev, prosim.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Spura ::

StarMafijec je izjavil:

20 milijard za raziskave in razvoj?
Verjetno treniranje in testiranje modelov? In stroški povezani s strojno opremo?

Nope. Strojno opremo ima Azure, in cashflow izgube bi bile precej vecje ce MicroSoft ne bi podarjal tone Azure creditov.

Cr00k ::

Markoff je izjavil:

Prihodki in denarni tok sploh nista primerljivi računovodski kategoriji. Lahko imaš strahoten dobiček in negativen denarni tok, ker si enormen razpoložljivi denar investiral kot nor. Poleg tega prihodki nimajo nobene zveze z denarnim tokom, saj predstavljajo fakturirano realizacijo, ne prejeta plačila. Dajmo naslednjič operirati z ODHODKI, ki so stroški prodanega blaga in/ali storitev, prosim.


Sej smo ma tehnicnem forumu, samo take neumnosti pa ne pisat... Nobeno podjetje ni propadlo, ker je imelo izgubo. Propadlo je, ker mu je denarja zmanjkal... Cash is king. Vse se da manipulirat.

nekikr ::

Če imaš zdrav zaslužek potem boš zelo hitro dobil kredit na banki ali od investitorjev.

Cr00k ::

ja povdarek na zdrav... t.j. prihodki > odhodki.

OutOfTheBox ::

Youtube je šele po 10 letih delovanja postal profitabilen, nekje okrog 2017. Ampak če pogledamo z vidika uporabniške izkušnje , je slabša kot pred leti. (več reklam, premium se draži na 3 mesece , ipd).

SambaShare ::

OutOfTheBox je izjavil:

Youtube je šele po 10 letih delovanja postal profitabilen, nekje okrog 2017. Ampak če pogledamo z vidika uporabniške izkušnje , je slabša kot pred leti. (več reklam, premium se draži na 3 mesece , ipd).


Pa so vanj tudi zmetali toliko denarja?

nekikr ::

OutOfTheBox je izjavil:

Youtube je šele po 10 letih delovanja postal profitabilen, nekje okrog 2017. Ampak če pogledamo z vidika uporabniške izkušnje , je slabša kot pred leti. (več reklam, premium se draži na 3 mesece , ipd).

Če ne plačaš, potem gledaš reklame, kako je to slabo? A naj bo zastonj, brez reklam in da te še ena njihova maserka vmes masira? Uporabniška izkušnja je zame povsem enaka kot pred leti. Nobene reklame nikjer.

3p ::

starfotr je izjavil:

dronyx je izjavil:

5,7 milijarde dolarjev so porabili za oglaševanje in trženje


To se mi zdi ogromna številka. Coca Cola porabi 5 MRD za oglaševanje letno.


Zakaj bi sploh oglaševali nekaj, kar se samo od sebe prodaja kot vroče žemlje?


Verjetno gre bolj za oglaševanje lastne vrednosti, ne produkta strankam.
Skratka, par milijard za oglaševanje svoje pomembnosti - nekaj deset milijard dražji IPO?

V tem okviru lahko gledamo tudi trenutne plače in "kraje" zaposlenih konkurenci. "Imamo to!"

Google je včeraj izgubil nobelovca. Vrednost podjetja -5%.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OpenAI še vedno porabi več, kot ustvari

Oddelek: Novice / Rezultati
232789 (463) 3p
»

Windows 11 presegel milijardo uporabnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
505911 (3541) opeter
»

Microsoft povišal dobiček

Oddelek: Novice / Rezultati
254995 (3028) Mr.B
»

OpenAI kljub izgubi razmišlja o javni ponudbi delnic

Oddelek: Novice / Rezultati
122998 (2146) celje
»

Microsoft z rekordnim dobičkom ni izpolnil pričakovanj

Oddelek: Novice / Rezultati
278001 (6813) gruntfürmich

Več podobnih tem