» »

LTE channel bonding vprasanje?

LTE channel bonding vprasanje?

Patrik0 ::

Zdravo mene zanima če kdo pozna kak dober ruter ali ima idejo kako si ureiti doma channel bonding na dveh interntnih linijah? Torej da dve internetni liniji zdruzi v eno, da je hitrost boljsa in bolj stabilna. Je to mogoce naredit z enim ponudnikom ali le z dvema razlicnima?
Zanima me tudi ce se da to naredit z lte signalom, torej en lte modem (fiksni paket) in drugi lte modem (dodatna sim kartica)-ponudnik pa enak=telekom.
Ima kdo kako idejo glede tega channel bondinga?

Kupim tak "bonding router" in v wan 1 vstavim utp kabel od modema 1 in v wan 2 utp od modema 2 pol pa en skupni kabel naprej kjer je signal zdruzen?

pegasus ::

:))

Poglej malo kako internet deluje, nato pa si na ripe preberi kaj o bgp, AS numberjih, ipd ...

Lahko en promet furaš po eni liniji in drug promet po drugi, tako kot si pa ti predstavljaš pa to ne gre. Moraš biti kar velika internet presenca, da ti dovolijo kaj takega.

starfotr ::

Patrik0 ::

hmm vredu, speedify bi deloval? kako bi sploh to resil s tem speedofyon? en raspberry pi in gor naložiš?

Apple ::

TP Link je imel en router, k si lahko prikljucil do 4 internetne prikljucke (modeme). In je pri loadanju strani neki zdownlodal cez port 1, neki cez port 2, etc. In je zarad tega deloval hitr.

Hkrati je pa skoz gledu, ce je bila kksna povezava dol, tko da prek nje ni prenasal...
LP, Apple

pegasus ::

To se da tudi na navadnem pfsensu nastavit ... vsaj 10+ let nazaj, ko sem to nazadnje gledal, se je dalo.

_Denny_ ::

https://di-marco.net/blog/it/2022-01-29...
Speedify je tudi ok opcija, samo jim ni všeč piratstvo in pa hočejo normalno uporabo za domačega uporabnika (po besedah njihovega Facebook supporta 1TB/mesec to ni) pa še LJ serverja več nimajo (so ga ravno ukinili, ko sem testiral).


Sem se igral s tem v 2021/2022 in poskušal kombinirati 30/5 VDSL2 s 150/50 LTE. Na koncu je delovalo počasneje kot samo z LTE, ker je povezovanje do nemškega VPS serverja dodalo preveč pinga in overheada...pa še poceni ni bilo.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Invictus ::

Apple je izjavil:

TP Link je imel en router, k si lahko prikljucil do 4 internetne prikljucke (modeme). In je pri loadanju strani neki zdownlodal cez port 1, neki cez port 2, etc. In je zarad tega deloval hitr.

Hkrati je pa skoz gledu, ce je bila kksna povezava dol, tko da prek nje ni prenasal...

Pač router z več WAN porti, pol pa zna delat load balancing.

Ni neka znanost, sam take routerje zaračunajo kot da so zlati...

Delajo pa čisto simple, vsak začeti session dajo na drug WAN port.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Legon ::

Na mikrotik load balancing deluje BP in tudi cene so daleč od visokih, tako da spet nekaj na pamet prodajaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

prowb ::

pegasus je izjavil:

To se da tudi na navadnem pfsensu nastavit ... vsaj 10+ let nazaj, ko sem to nazadnje gledal, se je dalo.


Jaz imam na pfsense telemach koax na enem, lte na drugem portu - ampak ne uporabljam loadbalancing, temveč failover.

Moram pa sprobat še load balancing....

Patrik0 ::

Kolikor sem jaz zdaj videl na tem speedifyju baje ta bonding gre preko vpn-ja (sem placal mesecno narocnino za test) in je ljubljanski server tudi na seznamu.). Pa sem sprobal malo se poigrati s tem pa je je dellao dokal bolje kot dela sedaj. Bom preizkuso kupit en raspberry pi4 pa dva usb-utp dongla pa dat gor modem 1 na enega in modem 2 na drugega, build in utp adapter pa bom nastavil na "share connection" in bo si unifi vzel iz build rj45 porta "zdruzeno" povezavo pa bomo videli kako bo delalo.

Legon ::

V cem je ta resitev boljsa od recimo enega mikrotika za 50-100 eur?

Patrik0 ::

Bo mi mikrotik zdruzil oba wana skupaj ali mi bo delal balancing oz failover?

Legon ::

Kaj tocno je tvoj cilj, da klasicen load balancing ne zadostuje?

Mikrotik naceloma to lahko, samo ne brez supporta ponudnika, kot je omenil ze pegasus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

matevz1337 ::

2 opciji sta.
Prva je load balancing na routerju, ki ga lahko skonfiguriras na vsakem malo bolj naprednem routerju eg. mikrotik, pfsense, cisco...
Za drugo opcijo rabis primeren router in server, do katerega gre promet od routerja prek dveh wan povezav, od tam naprej pa se zdruzi in gre naprej v internet kot ena povezava. Lahko si postavis svoj server za to, uporabis zgoraj polinkan speedify ali pa kaksen drug wan bonding provider.

To drugo opcijo rabis kadar je ena wan povezava prepocasna za en service ki ga uporabljas, recimo da rabis 8Mbit za video call (ali kaj drugega kar uporablja eno samo povezavo) in imas 2x wan z 5Mbit, kar se bo zdruzilo v 10Mbit in bo service delal normalno. Z prvo opcijo pa bos omejen na max 5Mbit na eno povezavo. So pa tudi se druge prednosti, recimo to da imajo vse povezave enak zunanji IP.

Kapitan Jack ::

Tale spidifaj se prodaja kot zlato.

prowb ::

prowb je izjavil:

pegasus je izjavil:

To se da tudi na navadnem pfsensu nastavit ... vsaj 10+ let nazaj, ko sem to nazadnje gledal, se je dalo.


Jaz imam na pfsense telemach koax na enem, lte na drugem portu - ampak ne uporabljam loadbalancing, temveč failover.

Moram pa sprobat še load balancing....



Moram tole probat, če bi delalo - tak iz firbca:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: prowb ()

Invictus ::

matevz1337 je izjavil:


To drugo opcijo rabis kadar je ena wan povezava prepocasna za en service ki ga uporabljas, recimo da rabis 8Mbit za video call (ali kaj drugega kar uporablja eno samo povezavo) in imas 2x wan z 5Mbit, kar se bo zdruzilo v 10Mbit in bo service delal normalno. Z prvo opcijo pa bos omejen na max 5Mbit na eno povezavo. So pa tudi se druge prednosti, recimo to da imajo vse povezave enak zunanji IP.

Če naprava na drugi strani ne pozna splitane seje, kar večinoma ne, ti ne bo to nič pomagalo.

Večina routerjev balancira 2 povezavi preko destination IP naslova, ali preko začete seje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Patrik0 ::

No tako zase imam rešitev. Kupil sem raspverryPi4 B, pa n ga rabljenega (ohišje, naprava, 32gb sd kartica, napajalnik), dodatno sem kupil 2 rj45 to USB A adapterja in ju povezal na rasberija ter vse skupaj priklopil.
Z baleba echerjem sem na SD kartico namestil openMPTCProuter software in zadevo zagnal. Preko EDIS global sem v Ljubljani postavil VPS strežnik, preko Optiusa, ki mesečno stane 8€ oz letno 75€ z akcijo. Nenj sem namestil eno skripto po navodilih s strani openmptcp...
Nato sem pa uredil še nekaj nastavitev na modelih. Imam Telekomov fritzbox (hibrid) -DSL do 10/1 + LTE Telekomov do 70/10 (večinoma je to 50/10). Potem pa mam akcijsko za 17€/mes od A1 tole ultro z zunanjo anteno. Vendar mam tega nastavljenega na 4g only in imam oglaševalnih 100/20 hitrosti, ponavadi je 60-70/20, minimalno pa tudi 40/10. Vglavnem obe LTE liniji delata večinoma 50/10. Slabše do zdaj je blo, del pa 10/1.

A1 modem sem spremenil ip na 192.168.10.1, Telekom modem pa na 192.168.11.1, pa na obeh sem deaktiviral IPv6 ter DHCP.
To je to.

Nato pa sem nastavil na Tpmc ruterju, ki je primarno dosegljiv na 192.168.100.1, wan1 gateway 192.168.10.1, ip naslov pa na 192.168.10.2. Saj 2 pa enako z ipjem 192.168.11.1 in 11.2.

Deaktiviral sem QoS in Smart Queues, ker tega ne rabimo za ta en TV. Pa ta funkcija tudi vsaj pri meni ful poslabša hitrost oz jo omeji.

Nato sem se v nastavitvah nastavil Telekom mptcp kot Master, na A1 pa nastavil na enabled, sqm funkcije pa vse deaktiviral.

Na koncu sem še nastavil samo da rj45 Porte managira sam avtomatsko. In pa VPS nastavitve sem se uredil.
Te podatke ob nastavitvi vodja pri providerju najdeš v root mapi z vsemi podatki in gesli ki so potrebni za vzpostavitev open mptcp Reuters z vodjem. Vneses uporabniško ime, ip naslov in secret key in je to to.

Serve in rute rponovno gor zazenes da se inicializira pa je to to pa dela.

No jaz imam tako narejeno. Svojo omrežje pa v celoti urejamo preko unifija. Imam UDM, en 16 portninswitch in 3 u6 lite dostopne točke v hiši, ter dve Long range zunaj.

In moram povedat da s tem kvazi bondingom hitrosti delajo veliko bolje kot prej.

Prej sem imel hitrost okoli 70/15. Sedaj imam hitrosti 120/40

Včasih kaj manj ampak pod 100/20 mi več sploh ne pade. Sem tudi dosegal že parkrat hitrost 190/50.

Vecinoma pa je sedaj tam na 140-150/40-50mbps.
Ping pa med 20-35ms
Veliko bolje kot prej.

Sem zadovoljen.

Patrik0 ::

Ravnokar narejen test na akos
https://www.akostest.net/sl/history/530...

Dobrih 130/30 in 32ms Ping.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Patrik0 ()

adol2 ::

Sam imam LTE usmerjevalnik Teltonika RUTX-12, ki ima vgrajena dva modema Quectel EG06-E, seveda vsak svoje zunanje antene, pa noter daš 2 SIM kartice različnih operaterjev. Operacijski sistem RutOS bazira na OpenWRT, meni je grafični vmesnik super (preklapljaš med dvema načinoma, če želiš). Imajo tudi svoj oblak, RMS - upravljaš vse na daljavo, 1 mesec zastonj, potem pa nekaj EUR na napravo na leto.

Skratka, vse super in vrhunsko. Problem pa so moji mobilni operaterji, v bližini so Telekom, A1 in Telemach, poleti čez dan vse zasedeno do konca, za nameček hitrost prenosa pa niha na polno.

Vklopljen imam failover, load balancing (kor rečeno, vgrajena sta dva LTE modema) pa ne dela najbolje. Imajo sistem Weighted Round Robin, pomeni da označim SIM1 s težo npr 2 in SIM2 s težo 4 in potem pošilja 2 več sej skozi SIM1, ne glede na dejansko hitrsot povezav v tistem hipu. Pozor, še to: "Load Balancing does not increase speed for any single connection." Precej neuporabno v mojem primeru, na primer 1 uporabnik noter, poženeš Youtube in te vrže ven skozi SIM1 ki ima takrat prepustnost 0,8 Mbit. SIM2 pa npr 10 Mbit.

Mimogrede, RutOS ima vgrajeno zelo dobro statistiko, kako se povežeš z operaterjem (RF kanali), če se kaj preganjaš z operaterjem, pomaga. Oziroma, ne pomaga, ker se jim ne da preveč ukvarjati s tabo.

Obetavna pa se mi zdi tehnologija MultiPath TCP (MPTCP), namreč implementacija programske opreme OpenMPTCProuter obstaja tudi za usmerjevalnik Teltonika RUTX50 (sicer beta), imam pa možnost namestitve VPS Linux virtualke za združevanje prometa v Sloveniji, pri ISP-ju (na primer T-2 ali ARNES). Žal ima model RUTX-50 vgrajen samo en modem, bo treba počakat na implementacijo programske opreme OpenMTCP še za kakšen drug model...

To bi znala biti pot za naprej, dokler v našo vas GVO končno ne potegne optike. Potem pa vso 3G, 4G in 5G opremo poceni prodam. Glede da to, da se s tem ukvarjam iz GPRS časov, se je tega nabralo precej ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: adol2 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Namesto Starlinka (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
964637 (518) Daniel
»

Hkratna povezava po žici in mobilno

Oddelek: Omrežja in internet
6639 (453) CyberPunk
»

kombinacija "dveh internetov"

Oddelek: Omrežja in internet
182635 (1579) Voluharr
»

Kako združiti dve internetni povezavi v eno

Oddelek: Omrežja in internet
407578 (6136) 111111111111
»

Se LTE omrežje lahko zabaše in postane počasnejše?

Oddelek: Omrežja in internet
255311 (3958) J.McLane

Več podobnih tem