» »

Kater font za (pravilen) izpis non ascii črke?

Kater font za (pravilen) izpis non ascii črke?

HotBurek ::

Pozdravljeni.

Evo, nov dan, nov izziv.

Tokrat je vprašanje, kater font izbrat, da bo izpisal prvo črko spodnje besede?

https://lt.wiktionary.org/wiki/%C4%AFve...

Testiral sem tudi tule: https://www.fontsquirrel.com/

Za izbrani font greš na "Test Drive" zavihek, prilepiš ta "I" notri in kolikor sem videl, vrača neke random grablice.

Omenja se tudi opcija: you need to select “Don’t Subset” in the dropdown “Choose a Subset:”. A tega nisem našel.

Vir: https://stackoverflow.com/questions/172...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window
  • spremenilo: HotBurek ()

bemfa ::

Si to prav napisal? Ker google pa html decode nimata pojma kaj je Į

HotBurek ::

Sem popravil in dal zgoraj link na wikipedijo na besedo, ki ima ta "i" notri, na začetku besede.

Zdej gledam, kako ma njihova "lt" wikipedia to urejeno...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

bemfa ::

Probaj kaj od tega: https://www.fontsquirrel.com/fonts/list...
V splošnem rabiš font, ki je prilagojen za jezik. Saj tud čšž v marsikateri pisavi manjka. Lahko pa tud urediš obstoječ font in si dodaš svoje znake not (treba jih je narisat). Za SLO ni problem, samo počiš pomanjšan 'v' nad cszCSZ, s temi okraski na črkah pa zna bit malo več dela.
Aja, pa fallback font ne pozabi nastavit, da zmanjšaš verjetnost da se znak ne pojavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bemfa ()

HotBurek ::

Sem sedajle pogledal, kako ima njihova wikipedia.

V osnovi:

font-family: Times, serif;

In se črka pokaže.

Sam ta font mi ni neki kul.

Sem pa probla FreeMono (ti "mono" so mi kr gut), pa zgleda pretanek in težek za brat...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

bemfa ::

Kaj pa Open Sans, Roboto, Montserrat, ... ? Ti so kar web safe in pogosto v uporabi. Če iščeš serifne pa PT Serif, Noto Serif, Libre Baskerville, ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bemfa ()

Irbis ::

Lahko poskusiš izpisati tudi I + U+02DB namesto tega že sestavljenega znaka.

NoFear85 ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NoFear85 ()

HotBurek ::

Roboto je zanimiva reč.

Sem testiral na fontsquirrel, in ne izpiše "I"-ja.

Po drugi strani pa sem šel gledat na Google Translate, katere fonte uporabljajo. In je zanimivo, da je Roboto na prvem ali drugem mestu.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

HotBurek ::

Sem sedajle naložil Montserrat ttf in testiral, pa dela.

Zgleda test na FontSquirrel faila pri tem "i"-ju, čeprav font dela.

Je pa malo čudno, ker se ob prvem loadu ta "i" ne izriše takoj, ampak s kakšno sekundo zamude. Ampak dela, kot se gre.

Sedaj imam tale font Montserrat-Regular.ttf. To bo to zaenkrat. Happy. Let's move on.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

garamond ::

bemfa je izjavil:

Za SLO ni problem, samo počiš pomanjšan 'v' nad cszCSZ, s temi okraski na črkah pa zna bit malo več dela.
OMG!!! Temu se reče tipografski zločin.

Kakor koli, problem je preozko zastavljen. Pravo vprašanje ni, kateri font podpira točno ta znak. Boljše vprašanje je, če izbrani font podpira željen jezik (litovščino). Še boljše vprašanje je, katere jezike na splošno mora podpirati željeni font. Na primer Open Sans je dostopen na Google fonts, kjer je tudi seznam podprtih jezikov za ta font.

HotBurek je izjavil:

[...] Sem pa probla FreeMono (ti "mono" so mi kr gut), pa zgleda pretanek in težek za brat...
Nič čudnega, da ti je font všeč, če pa programiraš v njem... oziroma verjetno ne v točno tem fontu, ampak v nekem monospace fontu.
Ampak ta font odpade za uporabo na spletni strani (uporabniki namreč ne bodo brali programske kode ali kaj podobnega - no, predvidevam da je tale tema še vedno v sklopu iskalnika po produktih?).

Saj meni je tudi garamond neznansko "gut" font, samo serifni fonti niso popularni za uporabo na spletu. Tudi za daljše tekste, čemur so namenjeni.

HotBurek je izjavil:

Sem sedajle naložil Montserrat ttf in testiral, pa dela.

Zgleda test na FontSquirrel faila pri tem "i"-ju, čeprav font dela.

Je pa malo čudno, ker se ob prvem loadu ta "i" ne izriše takoj, ampak s kakšno sekundo zamude. Ampak dela, kot se gre.

Sedaj imam tale font Montserrat-Regular.ttf. To bo to zaenkrat. Happy. Let's move on.
Zakaj zamuda pri izrisu? Ker se najprej naloži "osnovni" font (na primer latin) in šele potem na primer "latin extended". Vse to se kontrolira s css-jem in različnimi verzijami fontov, to je nekako default "nastavitev", če kdo uporabi Google fonts. Lahko je pa kakšen drug razlog.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

HotBurek ::

Sem potestiral, zakaj pride do zamude pri izrisu.

Ker imam na serverju nastavljen, naj klient spletno stran shrani v cache, potem če narediš v drugo,tretje,itn. refresh, ne pride do spremembe, če so bile narejene na serverju. In tako sem se že "uejl", zakaj neki na klientu ne dela, če je na serverju recimo že popravek gor.

Zato imam odprt developer tools (F12), in na Network tab-u označen "Disable Cache". Tako vedno dela requeste na server in nič ne pobira iz cache-a.

No, na client strani (Firefox) imam nastavljen default font Quicksand in pri izrisovanju za sekundo "prehiti" tistega, ki pride iz serverja. Se vidi ko se font zamenja in se vse malenkost po/za/šifta. Kar je normalno.

Takole pa je nastavljen CSS:

@font-face { font-family: "montserrat"; src: url("/montserrat.ttf") format("truetype"); font-display: swap; }
* { font-family: montserrat; }
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Ales ::

Ja, "font-display: swap;" naredi to...

Si kaj razmišljal, da bi šel hengat in kodirat v nek coworking space kam? Morda bi ti pasalo programirati v družbi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lepi fonti so nezakoniti samo v Nemčiji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5411135 (6037) Ghost7
»

Custom font v CMS

Oddelek: Izdelava spletišč
151089 (756) lebdim
»

font ki je zelo podoben temu le da je free ?

Oddelek: Loža
61786 (1202) #000000
»

CSS3 fonti, dodajanje šumnikov?

Oddelek: Izdelava spletišč
141591 (1503) MrBrdo

Več podobnih tem