» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
62 / 66
»»

nejc_nejc ::

dejmo vsi na enkrat vse izštekat

Mato989 ::

DSmidgy je izjavil:

@Mato989, ne bi bilo OK. Ker bi elektro firme ali a) infrastrukturo bolj dimenzioniralo kot je to narejeno sedaj in bi vsi plačevali (obšutno) več ali b) bi ostalo tako kot sedaj z faktorjem istočasnosti, kjer pa je potrebno zaračunati tistim, ki koristijo več moči v času največjih obremenitev. Agencija se je odločila bolj z b) kot za a).



Problem je ker z odločanjem bolj za b) kot za a) ne bomo rešili težave ki jo bomo NEIZOGIBNO morali rešiti z tem kar bi delali če bi šli po poti a)

V osnovi je tako da je potrebno ločit omrežnino in porabo POPOLNOMA... omrežje se mora plačevati tako da plača vsak enako oz vsak toliko kot je omrežje stalo do njega in kolikor stane obnova amortizacija itd...

Mogoče bi bilo celo najbolje da bi šli po poti prostega trga

Tako kot nam SPAR ne pošilja fiksnih položnic za izgradnjo trgovskega centra ampak je to skrito v ceni dobrin bi morali morda po enakem vzoru omrežnino POPOLNOMA izbrisat in bi morala biti omrežnina 100% zajeta v ceni elektrike... potem bi pač nagrajevali nižanje porabe ker manj kot porabiš manj plačaš omrežnine... ne pa zdaj da kaznujemo nekoga ki ima vikend z 1KWh porabe in nagrajujemo nekoga ki porabi ogromno preko cene na KWh
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

DamijanD ::

Če država lahko razmišlja samo o izklapljanju in cenah, ne more pa o hranilnikih, potem bomo moral sredi dneva majnat, da bo vsaj ena korist :-)

DSmidgy ::

@Mato989, ne gre tako. Varianta a) pomeni, da enak znesek plačamo vsi, neglede na porabo ampak samo na priključno moč.

Tudi za uporabo cest plačamo pri registraciji avtomobila in z vinjeto, neglede na število voženj. In cesto do doma do cilja vožnje je potrebno asfaltirati, pa če gremo z avtom ven 1x na leto ali pa večkrat na dan. To, koliko se vozimo praktično ne vpliva na vzdrževanje in ceno gradnje (= priključna moč). S to razliko, da do elektrike ne moreš, če ti manjka tistih nekaj metrov asfalta iz glavne ceste do tvoje garaže. Ko pa je prometa preveč, pa je potrebno ojačati infrastrukturo, kar pa predstavlja trošarina na gorivo (= moč na porabo).

Pri elektriki imamo že ves čas enako. S tem, da se bo po novem povečal strošek za priključno moč in zmanjšal strošek za moč na porabo. Če nekdo na vikendu želi plačati manj, naj se odklopi in si kupi agregat, ker kabla ni smotrno vleči zato, da gre tako malo elektrike po njem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DSmidgy ()

Mato989 ::

Če nekdo na vikendu želi plačati manj, naj se odklopi in si kupi agregat, ker kabla ni smotrno vleči zato, da gre tako malo elektrike po njem.


Samo kabel že je...

@Mato989, ne gre tako. Varianta a) pomeni, da enak znesek plačamo vsi, neglede na porabo ampak samo na priključno moč.


Jaz dobro vem kaj varianta a) pomeni... saj varianta a) če že bi bila najbolj fer...

Tudi za uporabo cest plačamo pri registraciji avtomobila in z vinjeto, neglede na število voženj. In cesto do doma do cilja vožnje je potrebno asfaltirati, pa če gremo z avtom ven 1x na leto ali pa večkrat na dan. To, koliko se vozimo praktično ne vpliva na vzdrževanje in ceno gradnje


Seveda... ampak če cesto na naš dovoz sami asfaltiramo nam ne bodo potem zaračunavali za ta del cestnine kajne... tu pa tudi če smo sami zgradili omrežje nam ga je država ukradla (ker udarniki so ga postavili) in ga nam zdaj prodaja.

Le od kje v elektroenergetiki take visoke povprečne plače? Od Omrežnine ki se ne vlaga v omrežje. Zdaj pa je treba pa ni omrežnina dovolj ker ni NAMENSKE PORABE

Jaz bi zahteval od ELESa da DOKAŽE državljanom za vsak cent omrežnine kako je šel v izgradnjo in posodobitev ter obnovo elektro omrežja od zadnjih 20 let... ker to je namen omrežnine kajne posodobitev in gradnja ter obnova elektroomrežja ne pa regresi, nagrade itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

SambaShare ::

Mato989 je izjavil:


Samo kabel že je...


Vzdrževanje omrežja ni samo kabel in trafoti. Je tudi zagotavljanje, da je moči vsak trenutek ravno prav. In plačevanje tega stroška se zdaj skuša preporazdeliti.

joez7 ::

HUdir je v tem, da bodo poskusili dobiti VEČ denarja, zna pa se jim zgoditi, da ga dobijo manj.
Po novem lahko ob 3x20A varovalkah nastaviš min 3,8kW in ob 1x35A 2kW.
Sem malo naredil simulacijo za moj primer.
Povprečna letna poraba el. 8MWh. Zimski mesec ne preko 1,2MWh (toplotna).
To znese decembra 40kWh/dan, kar lepo pokrije 2kW konična moč (2*24=48kWh).
Bi pa bla potrebna investicija v hranilnik in avtomatizacijo.
Rabil bi 15kWh hranilnik - ki ma nazivno moč do 7.5kW
Večidel mesečne in letne porabi mi pokrije SE
Mi pa ni enostavno preiti na 1f sistem. Morel bi zamenjati razsmernik in sedanji string panelov razdeliti na dva stringa.
3f razsmernik ma 750V DC, 1f razsmernik pa max 450V DC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

Lonsarg ::

@Mato, to so locene debate, eno je ucinkovitost drzavnih omreznih firm, drugo pa nacin kako se obracunava. Glede ucinkovitosti lahko siroko debato odpremo ja ;)

Glede nacina placevanja pa bi pravzaprav morali omreznino per porabo v celoti ukiniti in bi omreznina bila zgolj na moc v konici, ker na konico treba omrezje dizajnirat. Ce v konici rabis 5kW izven konice pa 5kW bo zaradi tebe treba enako mocno omrezje dizajnirat kot za drugega ki rabi 5kW v konici in 0kW izven konice. Ce bi bla za omrezje ista firma kot za elektriko bi lahko zadevo skrival v porabo elektrike, tako pa so loceni firmi in ne moremo nekaj na priblizno se iti.

Je pa nova formula seveda katastrofa, sloni pa vseeno na pravi ideji, torej zaracunavanje glede na moc v konici. Sam kaj ko loleki iz vsake dobre ideje naredijo smorn. Neucinkovitost drzavnih agencij na vrhuncu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

misek ::

joez7 je izjavil:

Zimski mesec ne preko 1,2MWh (toplotna).
Sem mislil, da toplotne črpalke porabijo manj elektrike :|

aborko ::

Jst pa da avti porabijo manj goriva ;(( . Mišek te nič ne zanima kakšno bajto ima, koliko izolacije, kvadratura, lokacija? 1,2MWh je veliko? To je ~200€ in to skupaj s porabo gospodinjstva, torej ene 120-140€ za ogrevanje v najhladnejšem mesecu, pa ne rabiš niti mignit s prstom. To je zame praktično zastonj, vem za primere ko plačujejo 3x toliko in to za ogrevanje stanovanja.

Utk ::

Glede nacina placevanja pa bi pravzaprav morali omreznino per porabo v celoti ukiniti in bi omreznina bila zgolj na moc v konici, ker na konico treba omrezje dizajnirat. Ce v konici rabis 5kW izven konice pa 5kW bo zaradi tebe treba enako mocno omrezje dizajnirat kot za drugega ki rabi 5kW v konici in 0kW izven konice. Ce bi bla za omrezje ista firma kot za elektriko bi lahko zadevo skrival v porabo elektrike, tako pa so loceni firmi in ne moremo nekaj na priblizno se iti.

Ni tako. Tako bi bilo, če bi bila tvoja hiša edina hiša na trafotu. V resnici je hiš, ali pa merilnih mest, par sto, če ne 1000, in je čist vseeno ali ti 10 ur vlečeš 1 kw ali eno uro 10 kw, ker to ne delaš istočasno kot ostalih 1000. Se cela poraba porazdeli, in tudi trenutna moč. Če boš kratek čas vlekel več, ne bo ravno takrat vlekel več tudi sosed. Če bosta vlekla vsak pol, je omrežju čist vseeno ali oba po 5 kw, ali en 10, drug pa 0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

floyd1 ::

aborko je izjavil:

Jst pa da avti porabijo manj goriva ;(( . Mišek te nič ne zanima kakšno bajto ima, koliko izolacije, kvadratura, lokacija? 1,2MWh je veliko? To je ~200€ in to skupaj s porabo gospodinjstva, torej ene 120-140€ za ogrevanje v najhladnejšem mesecu, pa ne rabiš niti mignit s prstom. To je zame praktično zastonj, vem za primere ko plačujejo 3x toliko in to za ogrevanje stanovanja.

Ravno sem odgovarjal nekaj podobnega, pa si me prehitel. Poudaril bi le še to, da toplotna črpalka "uparjena" s talnim gretjem dela dobesedno čudeže, kako malo to porabi. Seveda ogromno naredijo tu tudi toplejše zime.

Lonsarg ::

Utk je izjavil:

Glede nacina placevanja pa bi pravzaprav morali omreznino per porabo v celoti ukiniti in bi omreznina bila zgolj na moc v konici, ker na konico treba omrezje dizajnirat. Ce v konici rabis 5kW izven konice pa 5kW bo zaradi tebe treba enako mocno omrezje dizajnirat kot za drugega ki rabi 5kW v konici in 0kW izven konice. Ce bi bla za omrezje ista firma kot za elektriko bi lahko zadevo skrival v porabo elektrike, tako pa so loceni firmi in ne moremo nekaj na priblizno se iti.

Ni tako. Tako bi bilo, če bi bila tvoja hiša edina hiša na trafotu. V resnici je hiš, ali pa merilnih mest, par sto, če ne 1000, in je čist vseeno ali ti 10 ur vlečeš 1 kw ali eno uro 10 kw, ker to ne delaš istočasno kot ostalih 1000. Se cela poraba porazdeli, in tudi trenutna moč. Če boš kratek čas vlekel več, ne bo ravno takrat vlekel več tudi sosed. Če bosta vlekla vsak pol, je omrežju čist vseeno ali oba po 5 kw, ali en 10, drug pa 0.
Seveda niso istočasno vsi, ampak to razmerja ne spremeni. Obstaja nek % sočasnih in če boš ta % množil z močjo boš dobil x2 večjo potrebo po moči omrežja, če bodo gospodinjsta imela x2 večjo moč v konici.

Naprimer da vzameš za predpostavko da bo v večerni konici imelo hkrati 5% ljudi svojo dnevno konico. Če so to uporabniki z 5kW konicami rabiš pri 100 ljudeh torej 5*5kW=25kW. Če so uporabniki z 10kW konicami rabiš 5*10=50kW. % sem si zmislil ampak formula za razmerje je neodvisna od tega kakšen je dejanski % sočasne uporabe. Ne glede na to kako formulo obračaš, koliko rezerve daješ itd, razmerje ostaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Konice trajajo dobesedno par minut. Vržeš nekaj na indukcijo, več kot par minut ne bo vleklo 2 kw, potem bo pa 500w. Moja toplotna potegne do 6, ampak ne več kot 15 minut, če ni minus 10. In teh 6 je lahko kadarkoli, ne ravno takrat ko je generalno neka špica. V večerni špici se najbrž večinoma kuha, tu ni da bi folk po eno uro vlekel 5 kw, sej ne kuha vsak golaža za 200 ljudi. Je pa skupna poraba takrat velika.

Če je v nekem terminu večja poraba ne pomeni, da so ravno takrat neke strašne špice, če bi gledali po merilnih mestih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Lonsarg ::

Ja pač nekaj je "v povprečju", nekaj pa "ali sem tokrat danes res naletel na špico v tej sekundi". Ampak težko na zadevo drugače gledaš kot "v povprečju" če nočeš prezakomplicirat zadeve in v tem primeru je tako kot sem napisal.

15 minutna povprečja so čisto lepi približki (včasih so že z urnimi približki bli zadovoljni na bozah z elektriko in so odstopanja bila v mejah normale, sedaj počasi gre vse na 15 minut za še manjša odstopanja). Pač večina gospodinjstev kar lepo IMA špice ko so omrežne špice, torej pozno popoldne, torej v določenem % dnevov naletijo in prispevajo k špici omrežja. Skratka dejanska sekundno/minutna špica čisto lepo korelira s tem približkom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Ja ne, pač ni res. Nekdo, ki 1 uro vleče 3 kw enako prispeva k večerni "množični" špici kot nekdo, ki pol ure vleče 6 kw, če je tista ura problem.

Lonsarg ::

Ni res, če imaš v omrežju samo ta dva uporabnika ki si ju dal za primer rabiš 9kW moč omrežja, tisti z 3kW koristi le 33% moči omrežja.

Utk ::

Pa imaš samo 2?

Lonsarg ::

Ti sam si dal simplificiran primer z dvema uporabnikoma.

Realen primer pa je 100 uporabnikov z 3kW špico in 100 uporabnikov z 6kW špico in za drugi primer rabiš približno x2 moč transformatorja, pa kakršnikoli formuli že to določijo, ampak ne glede na to kako formulo imajo bo končna računica blizu x2.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Pa pi*da no, ti res ne razumeš, da pri 100 uporabnikih se te špice porazporedijo? Ja, lahko je znotraj neke ure večja skupna poraba kot eno uro prej, ampak ni rečeno da ima kdorkoli od 100ih neko posebno špico. Lahko vseh 100 vleče samo 2 kw, pa bo skupna poraba 3x večja kot eno uro prej. In če imamo tista 2 iz primera znotraj 100 ostaloh, oba enako prispevata k skupni porabi in skupni špici.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Lonsarg ::

Seveda se razporedijo, zato rabiš nek faktor ne pa zgolj seštevek. Ampak ta faktor NE spremeni razmerja.

Če imaš 100 uporabnikov po 3kW in en izmed njih začne 6kW delat špice, potem bo formula rekla distributerju 1% večjo potrebno moč omrežja, ergo bo ta uporabnik odgovoren za ta dodatni 1%, pa že od prej je 1% prispeval k potrebni moči, ergo sedaj prispeva 2%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Ti ne razumeš da niti jih 100 ne vleče 3 kw eno uro niti tist en 6 celo uro. Vse trenutne moči so verjetnosti od 0 do 6. Če rečemo da v povprečju vlečejo 3 kw, ne pomeni da vsi. Zdaj da en 6, čez 2 min bo drug. Kaznovat kot kriminalce treba pa oba po tvoje.

Lonsarg ::

Katerega dela stavka "to se potem pomnoži z nekim faktorjem" ne razumeš? Ta faktor pokrije vse, tako verjetnost kot sočasnost, kot sekundne špice (ker je osnova špica 15 minutnega povprečja) itd itd.

Pa še enkrat če si me narobe razumel, debata je zgolj o ideji zakaj merjene 15minutne špice so dober pokazatelj vpliva na omrežje. Z samim novim obračunom omrežnine to nima kaj dosti skupnega, razen ideje. Skratka konkretno sem proti novemu obračunu.

Največji fail so seveda penali in javljanje vnaprej kakšno špico boš "zakupil". Če to ukinejo in obračunavajo pač vsak mesec sproti glede na dejansko merjeno špico prejšnega meseca, pa še če tarife poenostavijo bo čisto ok. Sam zaenkrat kaže da so trdi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

OK.d ::

Drug fail so pa zastareli števci, da ne moreš sproti videti trenutne porabe.
LPOK.d

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

@Mato, to so locene debate, eno je ucinkovitost drzavnih omreznih firm, drugo pa nacin kako se obracunava. Glede ucinkovitosti lahko siroko debato odpremo ja ;)

Glede nacina placevanja pa bi pravzaprav morali omreznino per porabo v celoti ukiniti in bi omreznina bila zgolj na moc v konici, ker na konico treba omrezje dizajnirat. Ce v konici rabis 5kW izven konice pa 5kW bo zaradi tebe treba enako mocno omrezje dizajnirat kot za drugega ki rabi 5kW v konici in 0kW izven konice. Ce bi bla za omrezje ista firma kot za elektriko bi lahko zadevo skrival v porabo elektrike, tako pa so loceni firmi in ne moremo nekaj na priblizno se iti.

Je pa nova formula seveda katastrofa, sloni pa vseeno na pravi ideji, torej zaracunavanje glede na moc v konici. Sam kaj ko loleki iz vsake dobre ideje naredijo smorn. Neucinkovitost drzavnih agencij na vrhuncu.


Ja seveda, ampak posledica učinkovitosti državne firme za urejanje omrežja je ravno razlog za spremembe omrežnin... v OSNOVI bi moralo biti tako da ves denar od OMREŽNIN ki se ne porabi za OMREŽJE (ne za nagrade, regrese, nove telefone itd...) bi moral se nabirat v nekem fiduciarnem računu... in bi zdaj bil denar za omrežje...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Lonsarg je izjavil:

Katerega dela stavka "to se potem pomnoži z nekim faktorjem" ne razumeš? Ta faktor pokrije vse, tako verjetnost kot sočasnost, kot sekundne špice (ker je osnova špica 15 minutnega povprečja) itd itd.

Pa še enkrat če si me narobe razumel, debata je zgolj o ideji zakaj merjene 15minutne špice so dober pokazatelj vpliva na omrežje. Z samim novim obračunom omrežnine to nima kaj dosti skupnega, razen ideje. Skratka konkretno sem proti novemu obračunu.

Največji fail so seveda penali in javljanje vnaprej kakšno špico boš "zakupil". Če to ukinejo in obračunavajo pač vsak mesec sproti glede na dejansko merjeno špico prejšnega meseca, pa še če tarife poenostavijo bo čisto ok. Sam zaenkrat kaže da so trdi.

Živi bili pa videli, ampak jaz pravim, da niti glajenje 15 minutnih špic v taki obliki kot je zdaj ne bo čisto nič pomagalo omrežju. Ker recimo v bloku 1 imamo neko minimalno moč, ki jo moramo plačat, 4-5 kw, in jaz recimo ne rabim baterije, ki bi mi vso porabo premaknila v drug blok, ker 4 kw moči itak plačujem, dovolj je neka relativno majhna baterija, ki razporedi porabo tako, da cel blok 1 (ali pa velik del njega) trošim teh 4 kw. Če to naredimo vsi, nismo popolnoma nič nardili, znotraj bloka 1 bo poraba praktično enaka in tudi praktično enak seštevek moči v nekem trenutku. Zdaj vleče nekdo 1, nekdo 2, nekdo 6, potem bomo pa vsi konstantno vlekli 4. Seštevek bo več ali manj isti. Razen če tudi porabo konkretno zmanjšamo - ampak k temu ti bloki ne vzpodbujajo. Bloki pravijo, da je čisto v redu, če polnem avto v bloku 1, dokler je seštevek pod 4 ali 5 kw, čeprav ga bi komot tudi ponoči. Fine by me. Samo omrežju to ne pomaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

delavec44 ::

Če bi bila omrežnina dejansko namenjena vzdrževanju omrežja, potem ne bi bile različne cene po blokih. Kablom je vseeno ali vlečem 20kw v bloku 1 ali bloku 5. Enako morajo biti ustrezno dimenzionirani.

hruske ::

delavec44 je izjavil:

Če bi bila omrežnina dejansko namenjena vzdrževanju omrežja, potem ne bi bile različne cene po blokih. Kablom je vseeno ali vlečem 20kw v bloku 1 ali bloku 5. Enako morajo biti ustrezno dimenzionirani.


Omrežnina je v vsakem primeru namenjena vzdrževanju omrežja, ne glede na to kakšen obračunski sistem se zmisliš. :)
Rad imam tole državico. <3

Mato989 ::

hruske je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Če bi bila omrežnina dejansko namenjena vzdrževanju omrežja, potem ne bi bile različne cene po blokih. Kablom je vseeno ali vlečem 20kw v bloku 1 ali bloku 5. Enako morajo biti ustrezno dimenzionirani.


Omrežnina je v vsakem primeru namenjena vzdrževanju omrežja, ne glede na to kakšen obračunski sistem se zmisliš. :)


Seveda, samo jaz bi rad DOKAZ za to da je dejansko vsak CENT omrežnine šel DEJANSKO v izgradnjo omrežja in popravila... ne pa v nove telefone, nagrade, božičnice, nadpovprečne regrese itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

To da gre nekaj za nagrade je manjši problem. Večji problem je, da gre velik del direkt v proračun države, ker ima firma kao "dobiček".

Mato989 ::

Utk je izjavil:

To da gre nekaj za nagrade je manjši problem. Večji problem je, da gre velik del direkt v proračun države, ker ima firma kao "dobiček".


Oboje je ENAK problem... vse od omrežnin bi moralo iti na fiduciarni račun in iz tega bi se lahko črpalo denar samo za izgradnjo, obnovo in posodobitev omrežja...

Enako velja za omrežje pri vodovodih. cestninah itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

slawc ::

OK.d je izjavil:

Drug fail so pa zastareli števci, da ne moreš sproti videti trenutne porabe.


Če so kje še elektromehanski števci, jih bodo že zamenjali.
Če pa misliš na novejše, elektronske... Ti že več kot 10 let omogočajo spremljanje trenutne porabe, elektro distribucije tega ne oglašujejo.
LP, Slawc

feryz ::

joez7 je izjavil:

HUdir je v tem, da bodo poskusili dobiti VEČ denarja, zna pa se jim zgoditi, da ga dobijo manj.
Po novem lahko ob 3x20A varovalkah nastaviš min 3,8kW in ob 1x35A 2kW.
Sem malo naredil simulacijo za moj primer.
Povprečna letna poraba el. 8MWh. Zimski mesec ne preko 1,2MWh (toplotna).
To znese decembra 40kWh/dan, kar lepo pokrije 2kW konična moč (2*24=48kWh).
Bi pa bla potrebna investicija v hranilnik in avtomatizacijo.
Rabil bi 15kWh hranilnik - ki ma nazivno moč do 7.5kW
Večidel mesečne in letne porabi mi pokrije SE
Mi pa ni enostavno preiti na 1f sistem. Morel bi zamenjati razsmernik in sedanji string panelov razdeliti na dva stringa.
3f razsmernik ma 750V DC, 1f razsmernik pa max 450V DC.
Evo, samo kakih 15 jurjev scolaš in boš na istem, kot si sedaj. Ali pa bo celo kak evro manj.
Jaz pravim da se splača in kar zagrabi.

Btw, opazuješ letošnjo zimo. Daj še lansko v kalkulacijo.
Bodo potrebni baterijski kilovati krepko narasli, če bi hotel še vedno špice gladiti.

slawc ::

Mato989 je izjavil:


Seveda, samo jaz bi rad DOKAZ za to da je dejansko vsak CENT omrežnine šel DEJANSKO v izgradnjo omrežja in popravila... ne pa v nove telefone, nagrade, božičnice, nadpovprečne regrese itd...


Nič, bo treba lobirat (to pomeni kolesa furat pred parlamentom), dokler tega ne sprejmejo. Pa preverjat mamile in zdravile vsak teden.
LP, Slawc

joez7 ::

feryz je izjavil:

joez7 je izjavil:

HUdir je v tem, da bodo poskusili dobiti VEČ denarja, zna pa se jim zgoditi, da ga dobijo manj.
Po novem lahko ob 3x20A varovalkah nastaviš min 3,8kW in ob 1x35A 2kW.
Sem malo naredil simulacijo za moj primer.
Povprečna letna poraba el. 8MWh. Zimski mesec ne preko 1,2MWh (toplotna).
To znese decembra 40kWh/dan, kar lepo pokrije 2kW konična moč (2*24=48kWh).
Bi pa bla potrebna investicija v hranilnik in avtomatizacijo.
Rabil bi 15kWh hranilnik - ki ma nazivno moč do 7.5kW
Večidel mesečne in letne porabi mi pokrije SE
Mi pa ni enostavno preiti na 1f sistem. Morel bi zamenjati razsmernik in sedanji string panelov razdeliti na dva stringa.
3f razsmernik ma 750V DC, 1f razsmernik pa max 450V DC.
Evo, samo kakih 15 jurjev scolaš in boš na istem, kot si sedaj. Ali pa bo celo kak evro manj.
Jaz pravim da se splača in kar zagrabi.

Btw, opazuješ letošnjo zimo. Daj še lansko v kalkulacijo.
Bodo potrebni baterijski kilovati krepko narasli, če bi hotel še vedno špice gladiti.

To so razmišljanja o različnih poteh. Vsakih 5 do 10let naredim kalkulacijo. Poleg TČ mam še sekundarni in tercialni vir, me ne bo zeblo, pač koristim najbolj udobnega in meni cenejšega.
Tudi za toplotno in SE sem cincal ~15let. Če narediš primerjalne izračune, vidiš kje je mejna cena.
Za ogrevanje je bila meja ko so dvignili MWh iz 70€ na 120€. Prejšnji kalkulacije so pokazale, da je investicija vzdržna samo ob sočasnem TČ + SE, sem še lepo ujel po netmeteringu. ROI bo od 4 do 6 let.
Glede investicij je takole. ROI pod 1leto = nujna investicija, ROI ~ 5let = smiselna investicija, ROI > 7let = vprašljiva investicija. Jaz sem pač vrgel denar v SE in TČ, sosed pa v nov avto, sedaj pa mi jamra, da plačuje ogrevanje ~300€ in el. ~80€. Moji dve položnici sta skupaj ~40€ + amortizacija investicije.
Vsak po svoje, po svojih koprivah....☺

Lonsarg ::

Utk je izjavil:

Živi bili pa videli, ampak jaz pravim, da niti glajenje 15 minutnih špic v taki obliki kot je zdaj ne bo čisto nič pomagalo omrežju. Ker recimo v bloku 1 imamo neko minimalno moč, ki jo moramo plačat, 4-5 kw, in jaz recimo ne rabim baterije, ki bi mi vso porabo premaknila v drug blok, ker 4 kw moči itak plačujem, dovolj je neka relativno majhna baterija, ki razporedi porabo tako, da cel blok 1 (ali pa velik del njega) trošim teh 4 kw. Če to naredimo vsi, nismo popolnoma nič nardili, znotraj bloka 1 bo poraba praktično enaka in tudi praktično enak seštevek moči v nekem trenutku. Zdaj vleče nekdo 1, nekdo 2, nekdo 6, potem bomo pa vsi konstantno vlekli 4. Seštevek bo več ali manj isti. Razen če tudi porabo konkretno zmanjšamo - ampak k temu ti bloki ne vzpodbujajo. Bloki pravijo, da je čisto v redu, če polnem avto v bloku 1, dokler je seštevek pod 4 ali 5 kw, čeprav ga bi komot tudi ponoči. Fine by me. Samo omrežju to ne pomaga.
Ja nekega večjega vpliva tudi jaz ne vidim, morda dolgoročno ranga nekaj % če se bo bolj pazilo kdaj se EV polne, ampak to bi se pomoje pazilo tudi že po starem ceniku da se v nižji tarifi.. Tak da ja, efekta ne bo nobenega :)

Ampak moj point je samo da je bolj fer merit 15 minutno špico pa glede na to razdeliti koliko kdo plača, kot je to delati pavšalno preko varovalk.

hruske ::

Lonsarg je izjavil:


Ampak moj point je samo da je bolj fer merit 15 minutno špico pa glede na to razdeliti koliko kdo plača, kot je to delati pavšalno preko varovalk.


Definitivno. Merjena moč je praksa na močnejših porabnikih že dlje časa, zdaj pač gre to na vse, kar je edino smiselno.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Mislim, morda je "fer", ampak pomagalo pa omrežju ne bo.
Pa ne vem niti če je fer, bolj fer bi bilo, če bi zaračunavali za nazaj špice, ne pa napovedane. Neka tovarna ima zaposlene ljudi, ki upravljajo s tem, točno znajo izračunat kolk kw bojo potrebovali, lahko tudi optimizirajo, kolk lahko, imajo nek proračun za zamaknit neko porabo, itd. A zdaj bomo pa v vseh 700,000 gospodinjstvih določili nekega človeka, ki bo zadolžen za to, pa seveda mu še kak magisterij plačali, ker drugače itak nima smisla.
Niti ni fer, da imamo potem določen nek minimum, pod katerga itak ne moreš (lahko greš, samo plačal boš vseeno), kaj dost nad tem minimumom pa 90% gospodinjstev ne bo, tako da spet pade vse na nek majhen del.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

starfotr ::

Kaki pravičnik.

Kot, da je fer da nek upokojenec, ki kliče 10 minut na mesec plača naročnino 20 eur na mesec. Čeprav bi isto storitev lahko plačal nekaj centov.

Skratka danes je tako, da te nategnejo kolikor se pustiš nategnit.

Če tega še nisi opazil, je to tvoj problem.

Pravičnost ne obstaja. Je samo nateg. Ali pa malo manjši nateg. Brez natega ni posla in tudi življenja ne.

OK.d ::

slawc je izjavil:

OK.d je izjavil:

Drug fail so pa zastareli števci, da ne moreš sproti videti trenutne porabe.


Če so kje še elektromehanski števci, jih bodo že zamenjali.
Če pa misliš na novejše, elektronske... Ti že več kot 10 let omogočajo spremljanje trenutne porabe, elektro distribucije tega ne oglašujejo.

In rešitev je?
LPOK.d

slawc ::

Kontaktiraš distributerja, poveš, da bi rad spremljal svojo porabo preko vmesnika I1 in pri tem bi rad še definiral vsebino telegrama, če ti ni osnovni všeč. Cenik teh storitev je javen (sodo).
Možno je, da bo odgovor v stilu, da se ne da, da ni možno ali pa da ne vejo o čem govoriš.
Bodi vztrajen in naj najdejo primerno rešitev. Skratka, pravna podlaga za to je, tehnične rešitve tudi.
LP, Slawc

Lonsarg ::

Utk je izjavil:

Mislim, morda je "fer", ampak pomagalo pa omrežju ne bo.
Pa ne vem niti če je fer, bolj fer bi bilo, če bi zaračunavali za nazaj špice, ne pa napovedane. Neka tovarna ima zaposlene ljudi, ki upravljajo s tem, točno znajo izračunat kolk kw bojo potrebovali, lahko tudi optimizirajo, kolk lahko, imajo nek proračun za zamaknit neko porabo, itd. A zdaj bomo pa v vseh 700,000 gospodinjstvih določili nekega človeka, ki bo zadolžen za to, pa seveda mu še kak magisterij plačali, ker drugače itak nima smisla.
Niti ni fer, da imamo potem določen nek minimum, pod katerga itak ne moreš (lahko greš, samo plačal boš vseeno), kaj dost nad tem minimumom pa 90% gospodinjstev ne bo, tako da spet pade vse na nek majhen del.
Ja ta del da moras naprej napovedovat definitivno ni fer. Ne sam to, totalno absurden je in ce tega ne spremenijo bo to en ultra fail.

Morda pa kak trgovec z elektriko pohaka APIje od tega bednega SODOta in uspe strankam za nazaj spremenit vsak mesec sproti na najvisjo merjeno konico. Glede na to kolk so nesposobni se ne bi cudil ce na APIju ne bodo omejili tega do kdaj lahko spreminjas :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

miro2x ::

Na aplikaciji Moj elektro vidimo porabo elektrike v dveh tarifah VT in MT. Kako bodo ti diagrami izgledali po uvedbi novega obračuna omrežnine? Kaj bodo kazali števci ?
Skratka kako naj zaupam podatkom v aplikaciji, če števec tega ne zna prikazati?

darkolord ::

Energija se še vedno obračunava po VT in MT, samo omrežnina ne.

telexdell ::

hruske je izjavil:

Lonsarg je izjavil:


Ampak moj point je samo da je bolj fer merit 15 minutno špico pa glede na to razdeliti koliko kdo plača, kot je to delati pavšalno preko varovalk.


Definitivno. Merjena moč je praksa na močnejših porabnikih že dlje časa, zdaj pač gre to na vse, kar je edino smiselno.

Porabnikih, kateri imajo varovalke nad 63A imajo s tem obvezo po merilnikih konične obremneitve. Vsak mesec plačajo takšno vršno obremenitev kot jo dosežejo. Merjenje obremeniteve in zaračunavanje toliko, kot porabiš je povsem sprejemnljiva in poštena metoda.
Novi sistem omrežnine pa meri vršno obremenitev od 1.11...28.2 in na podlagi tega zaračunava vršno obremenitev celo naslednje leto. Če torej dosežeš vršno obremenitev npr. zgolj 1.11 boš to plačeval šele čez 2.leti, neglede na to, koliko boš takrat dejansko obremenjeval omrežje. To pa je povsem nesprejemljivo in je enako kraji pri belem dnevu.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

hruske ::

telexdell je izjavil:


Novi sistem omrežnine pa meri vršno obremenitev od 1.11...28.2 in na podlagi tega zaračunava vršno obremenitev celo naslednje leto. Če torej dosežeš vršno obremenitev npr. zgolj 1.11 boš to plačeval šele čez 2.leti, neglede na to, koliko boš takrat dejansko obremenjeval omrežje. To pa je povsem nesprejemljivo in je enako kraji pri belem dnevu.


Ja, tu se povsem strinjava. Ne moreš plačevat penalov, če z njimi nisi izrecno soglašal.
Rad imam tole državico. <3

N75 ::

Za običajne gospodinjske odjemalce bi bilo najbolje da se konica izračuna iz povprečja treh najvišjih za trenutni mesec, za vsak mesec posebej, brez nastavljanja dogovorjene moči.

Lonsarg ::

Ma niti ne rabiš komplicirat z več meseci, naj se pač vsak mesec sproti, če že imamo podatke.

joez7 ::

Če so problem samo SE, zakaj pa niso pustili stari sistem pri miru in dodali samo rubriko oddajna moč.
Bi pač plačevali 7kW za prejem in 7kW za oddajo, pa je tvar rešena, omejevalnik v števcu pa bi opravil svojo vlogo. Za kratke stike pa še vedno stare varovalke. Enostavna rešitev in Vin-vin.

DSmidgy ::

joez7, problem za omrežje ni samo SE. Problem je kombinacija SE s TČ. Poleti SE energijo s preveliko močjo oddaja v omrežje. Pozimi pa TČ troši elektriko, ko SE ne proizvaja dovolj energije. In ker so omrežnino na doseženo maksimalno moč navili pozimi, to rešujejo drugi problem. En članek sem enkrat že pripel, ko svetovalec elektro podjetja daje predloge, kako bi rešili še prvi problem - omejevanje moči oddaje SE poleti na 50% maksimalne moči - če imaš 10 kW SE, boš poleti lahko oddajal samo s 5 kW.
««
62 / 66
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26425021 (1413) DamijanD
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
789699 (6224) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8815285 (7193) bosmla

Več podobnih tem