» »

Razlika med inverter in trafo varilnim aparatom

Razlika med inverter in trafo varilnim aparatom

Laki_laik ::

Doma imam star "trafo" varilni aparat katerega je uporabljal oče ki pa več ne vari. To pomeni da sem moral jaz začeti variti vendar je problem ker nimam jeklenih živcev kot oče in me iz tira meče to "zapikanje" elektrode in pa težek vžig elektrode in jo je potrebno "segrevat" z potegom po železu. A je kaka razlika med tem starim trafo in tem novejšim inverter varilnim aparatom?
Hvala
Lp

MadMax ::

Je razlika. Inverterji imajo "hot start", za lažji "vžig" ob dotiku startajo z višjim tokom od nastavljenega ter po nekaj trenutkih (ko se oblok vzpostavi" zniža na nastavljenega.
Z navadnim boš imel tudi več problemov pri uporabi podaljškov, ali če si kje na koncu vasi.
Inverter tudi ne "zalepi" tako močno kot transformatorski.
Če imaš 1f/3f transformatorski aparat in možnost delat na 3f, daj, bo lažje kot na 1f.

Ni pa vse v aparatu, seveda. (sploh začetniku, ampak tudi z inverterjem za 2 jurja moraš znat delat, ne gre kar samo...)

Elektrode... "Jadranka" je najbolj razširjena za splošno uporabo, za navadna konstrukcijska jekla. EVB je sicer boljša po lastnostih vara, a težja za uporabo. Marsikdo se šlepa na inox 19/9, začetnikom zna biti lažja, pa žlindra sama leti dol.
Pa ne pozabi, da morajo biti elektrode suhe. Če so "odprte" nekje v vlažni kleti, boš težko z njimi... Pečica na 70 za kako uro, ko ne bo ženičke zraven... Sicer se da tudi s samim aparatom (transformatorskim) osušit elektrodo, ampak ko boš to osvojil, boš že itak imel jeklene živce.

Še ena "mala tajna": na krokodila mase si privijači kos železa, na katerega boš tik pred varjenjem "ogrel" vrh elektrode, da ne boš packal po varjencu.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Laki_laik ::

Aja nisem napisal da imam eno fazno elektriko tako da najbrž neke velike izbire nimam. Kaj naj gledam glede na to da se varijo po večini cevi debelina stene 2-4 mm?

WizzardOfOZ ::

Kaj pa švasanje s CO2?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

MadMax ::

Misliš da te bo nakup dragega švasaparata kar spremenil v švasstručkota?
Ne bo...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

WizzardOfOZ ::

za ene 140EUR ga pa že dobiš. A je to drago?

Predvsem so pa zvari lepši, pa žlindre ni.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

SambaShare ::

MadMax je izjavil:

Misliš da te bo nakup dragega švasaparata kar spremenil v švasstručkota?
Ne bo...


Najbrž ne, je pa z migmag (ali novejšim inverterjem) bistveno enostavnejše narediti kvaliteten zvar. Sem šel iz starega trafo na varstroj 271. Za amaterja je kot dan in noč.

MadMax ::

nimam jeklenih živcev kot oče in me iz tira meče

Na tem delat ob "pomoči" starega transformatorca in očeta.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Machete ::

Jaz sem pred leti kupil kitajca za 100 eur. Dejansko sem si marsikaj zvaril, celo oreng konstukcije, ampak je učna krivulja kar težka.
Najprej sem 80% časa vare samo porpavljal in ponavljal, ker so bili nasrani, kot bi jih posral ptič. Z malo prakse se vseeno prepričaš, da je vredno lepše pripraviti stik oz. povrišno, in to je že 1/3 lepega vara. Najprej sem kupil neke elektrode za konstrukcijsko jeklo, mislim, da so 3 ali celo 3,5 mm. S temi ni šlo najbolje. So res za močne profile z veliko 'mesa'.
Potem sem kupil 2,5 mm zelene (neke slovenske). S temi sem kar veliko naredil. Sem pa pred mesecem proval še modre, iz Zagreba, isto 2,5 mm in so kot noč in dan. Še vedno je zajebano štartat, ampak potem tečejo mnogo lepše kot zelene slovenske.
Sem pa proval s starim iskra 200 kilskim in za začetnika ni kake razlike (ker sem mislil, da je aparat tak, da je težko).
Je pa mojster z mojim inverterjem delal normalno in celo zelo lepo, zato kitajc ni izgovor za grd var.
Dober investment je čelada s samozatemnitvijo. Jaz s tistimi 'yugo stil' maskami in samo z eno roko ne morem delat.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

fikus_ ::

Tiste zelene elektrode so verjetno bile Jadran S. Povprečna elektroda za povprečne zvare, sedaj jih ne delajo več.
Sedaj so podobne npr. te:
http://www.varesi.si/trgovina/elektrode...
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Laki_laik ::

Hvala za vse informacije. Med kaerimi firmami naj izbiram inverterski aparat ( varstroj,wtl,...) da nebi kupoval kaka ja..a? Glede na to da imam na razpolago le enofazno elektriko in da se vari material tam nekje od 2 - 5 mm debeline predvsem kake cevi koliko amperski aparat naj gledam?
Hvala
Lp

borisk ::

od zgoraj omenjenimi nimaš kaj zgrešiti, Wtl je zelo dober kitajc, pri nas laufajo TIG aparati dnevno že nekaj let, pa ni težav. Za varstoj varin ne bom trdil, ampak zgleda podobno kot ostali vzhodni inverterji, čisto možno da je to OEM proizvod in tega ne delajo sami, ampak verjetno skrbijo da je kontrola takšna kot mora biti.

fikus_ ::

Išči nekaj v tem segmentu (primerjaj še s cenami drugje):
http://www.varesi.si/trgovina/varilni-a...
http://www.varesi.si/trgovina/varilni-a...

Za Iskro je težko reči, kdo in kje jih delajo. Eni deli Iskre so se prodali Kitajcem (npr. mala električna orodja; brusilke, ročni vrtalni stroji,..).
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri varilni aparat - začetnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13941646 (4116) Motion
»

Varilni aparat (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9113716 (7170) recmajkemi
»

varilni aparat - kaj kupit? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7924739 (18049) gruntfürmich
»

Prosim za nasvet ob nakupu varilnega aparata

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
67132 (6891) pavl
»

Inverterski varilni aparat ali CO2?

Oddelek: Loža
618281 (12225) cobrica

Več podobnih tem