» »

Dario Diviacchi in Videomix

Dario Diviacchi in Videomix

lynxslo5 ::

https://365.rtvslo.si/arhiv/profil/1749...

Včeraj je bila na prvem programu TV Slovenija zanimiva pogovorna oddaja z legendarnim Dariem Diviachiem, ki je konec 70ih in v prvi polovici 80ih na TV Koper vodil legendarni oddaji Alta Pressione in Videomix. Takrat sem bi še najstnik in takrat smo vsi kot nori ob četrtkih gledali Daria Diviacchia in Videomix, čeprav nismo nič znali italijansko.

Dario je povedal nekaj zanimivih stvari, da je oddajo na višku popularnosti leta 85 ukinila slovenska politika. Njega pa je zasledovala slovenska tajna služba.

Zanima me, koliko vas je tukaj na forumu, ki ste dovolj stari, da ste gledali Diviacchia?

Če me spomin ne vara je za Dariem je Alta Pressione vodila tudi ena italijanska TV voditeljica. Bil bi zelo vesel, če bi kdo napisal, kako se je imenovala.

enemon ::

Mi je bilo fascinantno, kaj so naredili iz TV Kopra v osemdesetih s pomočjo financiranja Italijanov, dejansko je TV Koper pokrival celo Italijo in imel preko Berlusconija zakupljene prenose vseh večjih športnih prireditev, pa mislim, da je tudi prvi oddajal barvno na območju Italije.

yayo ::

Voditeljica je bila tržačanka Lina Lina (Francesca Ricci), ki je, kot mislim, da Diviacchi prišla najprej na Radio Koper Capodistria od koder so jo potem povabili na televizijo. Radio KC je po Osimskih spoazumih dobil kup oddajnikov v Italiji in je bil nekaj časa glavna konkurenca italijanskemu radiu, zato so se prihajali ponujat znani italijanski medijski zvezdniki, da bi povečali svojo vidnost. Nosil je tudi kup deviz Sloveniji (seveda v Kopru ni ostal niti ficek), ki jih je bila takrat zelo lačna. Na račun teh dohodkov v devizah je takrat RTV Ljubljana laho najela kredit za izgradnjo nove TV zgradbe. To je žal pozabljena zgodovina male-velike radijske postaje, TV-KC ima tudi svojo. Alta Pressione je bila ideja režiserja Petra Juratovca, dejansko je bila oddaja nekakšen MTV pred MTVjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yayo ()

yayo ::

Naj še omenim, da je TV Koper prej začel oddajati program v barvah kot italijanska nacionalka. Po dogovorih, ki so sledili Osimskim sporazumom je s svojimi programi kril dober del Italije. Posebno "rdeči" del Italije (sever, še najbolj regija Emilia Romagna) je imel radio in TV Capodistia za "svoje" postaje. Italijanska tv je začela reklamirati, da bo oddajala v barvah sredi sedemdesetih, pa razen neke olimipiade tega niso naredili še nekaj let. Italijani so začeli kupovati barvne televizorje, da bi lahko gledali TVKC, ki je bila popularna tudi zaradi pomanjkanja cenzure. Od italijanskih partnerjev so namreč dobivali filme, med ostalimi italijanske seksi komedije, ki so bile takrat zelo popularne v kinih a jih katoliška Italija na tv (še) ni mogla gledati. V italijanskih časopisih je TVKC postala "la tv delle tette", televizija kjer joške kažejo. Pogooglaje npr "Edwige Fenech nuda", pa vam bo jasno. 8-) Fenechova je bila zvezda takih filmov in je predstavljala boginjo mokrih sanj italijanskih najstnikov tiste generacije. Quentin Tarantino je kakih 10-15 let nazaj nameraval posneti komedijo z njo in par veteranov takih filmov (Lino Banfi) pa žal na koncu ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yayo ()

lynxslo5 ::

yayo, hvala za ime voditeljice in izčrpen opis zgodovine TV Koper Capodostria.

Bi pa še dodal, da imam TV Koper v lepem spominu tudi iz konca 80ih, ko smo na tem kanalu lahko gledali tekme NBA lige, ki jih je komentiral legendarni Dan Peterson.

Miki N ::

lynxslo5 je izjavil:

yayo, hvala za ime voditeljice in izčrpen opis zgodovine TV Koper Capodostria.

Bi pa še dodal, da imam TV Koper v lepem spominu tudi iz konca 80ih, ko smo na tem kanalu lahko gledali tekme NBA lige, ki jih je komentiral legendarni Dan Peterson.



Dan "čauo amiči spourtivi" Petersen !

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

dunda ::

Tudi sam se spomnim tistih uvodnikov "Io solo Dan Peterson ...". Ne vem, če sem pravilno napisal, ne znam Italijansko, pa še precej let je minilo. Takrat si težko pri nas opazoval Jordanove vragolije.
https://www.kacnje.eu

harvey ::

dunda je izjavil:

Tudi sam se spomnim tistih uvodnikov "Io solo Dan Peterson ...". Ne vem, če sem pravilno napisal, ne znam Italijansko, pa še precej let je minilo. Takrat si težko pri nas opazoval Jordanove vragolije.

Tenis, nba, box prenosi, to je bilo legendarno :)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

yayo ::

Konec sedemdesetih je Berlusconi dal TV Koper v Italiji na sodišče, ker ga je motilo, da so preko te tv postaje italijani lahko gledali mednarodni nogomet za katerega si je prizadeval pridobiti ekskluzivo. To mi je pravil pokojni gospod Rudi Pfeiffer katerega je tv poslala kot predstavnika na obravnavo, če se prav spomnim v Milano. Pfeiffer se je dobro pripravil na sojenje z italijanskim advokatom in sodniku ter nasprotni strani lepo pojasnil zadeve v zvezi z mednarodnimi dogovori med Italijo in Jugoslavijo o katerih oni niso imeli pojma. Zmagal je, na koncu obravnave pa je sodnik Berlusconijevim advokatom rekel: Vidite gospodje, tako se je potrebno pripraviti na obravnavo! No, kakih deset let kasneje je Berlusconi "najel" tv Capodistria za pokrivanje olimpiade. Sodelovanje se je nadaljevalo nekaj časa s Petersonom in ostalimi komentatorji, ki so redno prihajali v Koper. Potem pa samistojna Slovenija, karieriezem nekaterih RTV budžovanov v EBUju in odvzem oddajnikov v Italiji. Danes je tv Koper le senca tega kar je bil včasih..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yayo ()

brbr21 ::

Quattro punti da Magic Johnsoooon
Lipton Ice Tea.... by Dan Peterson

TV Koper je naredil precej več za moje 'znanje' italjanščine kot kasneje skoraj dvoletno šolanje :)

mmg... hvala yayo za vpogled v zakulisje.

yayo ::

Sry, Pfeifer in ne Pfeiffer.

Nissan_GTR ::

Jaz se TV Koper spominjam po filmih z mehko erotiko.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TV Poper (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6413614 (3640) cen1
»

televizija-signal

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
141993 (1827) Alexius Heristalski
»

Analogno ja, digitalno ne?

Oddelek: Zvok in slika
82481 (2183) mariooo
»

POP TV in A KANAL sta danes začela z oddajanjem v 1. MUXU!

Oddelek: Zvok in slika
475795 (3995) Hardstyle
»

Lan v polnem zagonu

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
392190 (2190) bradek

Več podobnih tem