» »

Dead Poets Society: Carpe Diem (reklo, film in življenje)

Dead Poets Society: Carpe Diem (reklo, film in življenje)

Tic ::

Film, ki ga morate videti.

Vrtel se je danes, na Pop Tvju. Sedim za pcjem in me oče pokliče, če grem gledat kakšen film, namesto, da še naprej ircam. Pa sem šel.

Film govori o ameriških fantih, ki študirajo na posebni šoli, kjer velja red in disciplina. Vsi učitelji so konzervativni in se držijo pravilnika, razen Robin Williamsa (John Keating). On igra svobodomiselnega učitelja( njegov stavek: "Carpe Diem" > SEIZE THE DAY), ki se ne drži učnih načrtov ampak želi pritegniti študente k svobodnem razmišljanju. Šola seveda tega ne odobrava, ker sloni "tradition, honor, discipline, excellence" in ne podpira svobodnega mišljenja. G. Keating, v filmu označen kot Capitan, vpodbuja študenta Robert Sean Leonarda (Neil Perry), ki je zelo navdušen nad gledališčem. Njegov oče to ne odobrava ( konzervativnost ). Sin Neil se upre in nastane težava.

Več vam ne povem. Film si nujno oglejte, če si ga še niste. V primeru da film poznate, poglejte še enkrat ;)

Robert Sean Leonard (Neil Perry)
Robin Williams (John Keating)
Ethan Hawke (Todd Anderson)
Josh Charles (Knox Overstreet)
Gale Hansen (Charlie Dalton, aka Nwanda)
Allelon Ruggiero (Steven Meeks)
James Waterston (Gerard Pitts)
Dylan Kussman (Richard Cameron)
Alexandra Powers (Chris Noel)
Kurtwood Smith (Mr. Perry)
Leon Pownall (McAllistar)
Norman Lloyd (Mr. Nolan)

Raziščite ga sami ;)
persona civitas ;>

DoloresJane ::

Menim, da je to ena najboljših vlog Robina Williamsa. Poleg tiste v Hamletu (:D) in v Good Will Hunting. Se mi zdi, da je ob izidu, film sprožil skromen val posnemovalcev. Osebno mi film pomeni eno - da je skrajni čas za personalizacijo umetnosti. :)

frenk ::

ja jest sm ga tud gledal, pa že enkrat prej tud...pa enkrat k ga je naša prfoksa v osnovni šoli gledala ge je mal začela posnemat:D...carpe diem...se popolnoma strinjam:))

hruske ::

Ne živimo večno, jap.

Djmo neki narest s tega :)

trillian ::

saj ne, da vsaka miss in manekenka trdi, da je njen zivljenski moto carpe diem.

mene ta izvirnost strasno zabava.
"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

BigWhale ::

Trilian, manekenke in missice hocejo 'world peace'...

trillian ::

ja, ce jih vprasajo, kaj je njihova najvecja zelja. ce jih vprasajo, kaj je zivljenski moto, bodo v veliki vecini rekle carpe diem. lanska mis je to rekla, pa se ena prejsnja, v poletu na vrocem stolu ali kaj je ze una zadeva na 4. strani.. in en kup jih je, ki prav tako uzivajo vsak dan posebej.
"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

undefined ::

Tole majo naučeno, carpe diem pa world peace. Tko pač to gre, ko se zadevi streže "profesionalno". :)

jabe ::

Se popolnoma strinjam, da se od manekenk in modelov redkokdaj slišiš kaj pametnega. Vendar, če te nekdo sprašuje, kar se sprašuje njih, npr kaj misliš o globalni lakoti in vojni pa kaj je smisel življenja pa take traparije, kaj je pameten odgovor. Itak, da rečeš carpe diem pa world peace, ker takoj ko hočeš nekaj pametnega zafilozofirat, zagnojiš še bolj kot pa z barbie faceom in carpe diem. Ta zadeva je že sama po sebi tako zastavljena, da izpade neumna.

undefined ::

> Vendar, če te nekdo sprašuje, kar se sprašuje njih, npr kaj misliš o globalni lakoti in vojni pa kaj je smisel življenja pa take traparije, kaj je pameten odgovor. Itak, da rečeš carpe diem pa world peace, ker takoj ko hočeš nekaj pametnega zafilozofirat, zagnojiš še bolj kot pa z barbie faceom in carpe diem. Ta zadeva je že sama po sebi tako zastavljena, da izpade neumna.

Tudi res. Neumen odgovor na neumno vprašanje. Kaj je vaš smisel življenja? Živeti. Kaj si mislite o lakoti in vojnah? Nič drugega kot to, da bi teh stvari s korektnimi ukrepi lahko bilo manj. To bi bli moji odgovori. :)

DoloresJane ::

Vrnite se na temo. :) Na film, konkretno.

trillian ::

v bistvu sem hotel samo pripomnit, da je ta film postal zelo mocen del popkulture. predvsem zato, ker je tako zelo spopulariziral izraz carpe diem. kar ni nujno dobro (ne ciljam le na ta film), ker opazam, da ljudje crpajo vsegaboga iz filmov brez kakrsnekoli distance ali premiselka.
to z missicami je bilo misljeno sarkasticno, ker sem hotela samo poudarit, da je izraz malo prezvecen (po mojem mnenju.)

my bad. drugic, ko bom kaj rekla, bo povedano direktno brez ovinkov in v okviru teme.
"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

jabe ::

Carpe diem se zelo fajn sliši, tudi učitelju se je. Sam se mi zdi, da je bilo to iz njegove strani tudi malce neodgovorno. Če sam pogledaš kaj se je zgodl: maš enga zmedenga najstnika, ki ga maltretira fotr z ene strani, prfoks mu pa z druge čist neki drucga nalaga. In kako se je fajn vse skupaj končalo zanj. Res, daj fotr predstavljen kot bad guy, robin williams pa kot good guy, samo sta pri celi zadevi obadva svojo šalčko pristavla + poleg seveda kjučne mentalne labilnosti mulota, kar pa je blo pa za pričakovat, sej je itak tri četrt najstnikov čist zblojenih

Tic ::

Bi se dalo razglabljali, ali ga zagovarjamo ali ne.

Jaz ga.
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

asPeteR ::

Ja Carpe diem je res populisticna besedna zveza, ki se "fajn slisi".

Ceprav tole z manekenkam in carpe diem ... Obstaja zanimiva povezava. Namrec, zakaj manekenke tako poudarjajo uzij dan? Hja, clovek najbolj trobi o tem kar mu najbolj manjka. Torej, manekenke trobijo o nevemkaksnem uzivanju ... V resnici je pa realnost drugacna, zelo drugacna. Veliko je depresivnih, zakompleksanih, bolemicnih ... Vse zaradi popolne postave oz nikoli dosezenega ideala.

Drugace pa zal filma nisem imel casa do konca gledat, se je za zacel kar zanimivo. To kar sem gledal se meni zdi, da ni sporocilo uzij dan, temvec, prej misli s svojo glavo.
http://blog.stegnar.com

jabe ::

asPeter: verjetno si mislil bulimičnih. drgač pa ni važn, se ve, o čem se govori.

kar se pa tiče tegale carpe diema - verjetno ni mišljen kot užij dan v smislu: zej ga pa žurej pa delaj kar ti najbl paše, pa j**** vse ostalo. Gre bolj za to, da živiš polno življenje, da se čutš izpopolnjenega, al kako se temu reče. Čist na duhovni ravni.

asPeteR ::

->verjetno si mislil bulimičnih.

Ja, ali pa tako.;) Se ne ukvarjam toliko s tem.

->kar se pa tiče tegale carpe diema - verjetno ni mišljen kot užij dan v smislu: zej ga pa žurej pa delaj kar ti najbl paše, pa j**** vse ostalo. Gre bolj za to, da živiš polno življenje, da se čutš izpopolnjenega, al kako se temu reče. Čist na duhovni ravni.

Jasno. Se strinjam. Toda mislim, da se veliko ljudi to napacno oz. drugace razlaga. Stari latinci so imeli v mislih verjetno to. Toda, spet odvisno. Ve se, da so ga tudi lomili, zato pa so propadli. Tako da vprasanje interpretacije ostaja na ravni posameznika, tako kot odraslost, a ne jabe?;)
http://blog.stegnar.com

jabe ::

Tako, tako! :D

undefined ::

> my bad. drugic, ko bom kaj rekla, bo povedano direktno brez ovinkov in v okviru teme.

Ja, težko je kaj pametnega dons napisat s sedanjimi moderatorji na čelu, ko te na vsakem drugem postu opozarjajo, da si falil/a temo. ;)

hruske ::

Lol, Iceman.

Ampak trillian ma useen prov, ker če človk kojkr tojk spremlja filme, pol lahko opazi kako triki, efekti, scene včas kr remejki iz filmov preidejo na ostale medije. To pa pomoje predvsem zto, k je film najbolj pristn pa naredi občutek resnice... tko kt ameriški froci pravjo... "of course it's real, i've seen it on tv"

zeh zeh |O

DoloresJane ::

trill-
nič ni bilo napačnega samo s tvojim odgovorom. Težava je bila (in je...), da se pogovor na navezuje na temo. Ker vidim, da je precej zanimivejša diskusija o reklu, bom spremenila naslov.

No hard feelings, ok? ;)

Ledenko - počuti se intelektualno izzvanega, da zadostiš mojim kriterijem po sledenju teme in arumentiranosti napisanega. :D

Carpe diem je nasprotje rekla diem perdidi (dan sem zapravil). Bistvo človekovega življenja je (kakor sem razumela iz filma), da se izpopolni/napolni tako čustveno (odpre ventile in izlije svojo ustvarjalnost) kot tudi intelektualno (da se uči zaradi naravne radovednosti in uči čim več ter pri tem uporablja možgane in ne verjame vsega na besedo). V tem smislu je bil vsak dan, ko se mladi niso izpolnili, zapravljen - ni bil resnično uživan. Je pa seveda možna tudi hedonistična razlaga tema rekla - Pandur bi se najbrž strinjal. :)

undefined ::

> Ledenko - počuti se intelektualno izzvanega, da zadostiš mojim kriterijem po sledenju teme in arumentiranosti napisanega.

Si pa zahtevna... te ni lahko zadovoljiti. ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Kateri komad je to???

Oddelek: Loža
61405 (1189) ahac
»

Sledenje svojega dinamičnega IP

Oddelek: Omrežja in internet
71291 (1114) SasoS
»

Visje cene Kako ravnati? Placati ali ne?

Oddelek: Loža
5973 (772) OldSkul
»

Hardware za server

Oddelek: Kaj kupiti
231233 (849) Phoebus
»

Smisel zivljenja? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1287455 (5884) Dexxx

Več podobnih tem