» »

T2 + Mikrotik DHCP - dostop do naprav

T2 + Mikrotik DHCP - dostop do naprav

Rokic ::

Pozdravljeni,
trenuten ponudnik internetnih storitev je T2. Slednji vmesnik dodeljuje svoje IP naslove. Težava, ki mi jo predstavlja je dostop do strežnikov/naprav idr. Jasno mi je, da potrebujem DyDNS, če hočem dostopati od zunaj (imam dinamični IP). Težava je v lokalnih IPjih.
Namreč na T2 usmerjevalnik imam priključen Mikrotikov router z lastnim DHCP serverjem, da mi ni potrebno stalno spreminjal IP lokalnim napravam.
T2 vmesnik dodeljuje lokalne IP naslove: 192.168.64.x
Mikrotik dodeljuje lokalne IP naslove: 192.168.2.x

Moje vprašanje je, kako lahko od zunaj (ali je dinamični ali statični IP trenutno ni pomembno, ker bom uredil preko DyDNS) dostopam do naprav na lokalnih IP naslovih od 192.168.2.x dalje?
Pri Telekomovem vmesniku je bilo to enostavno, ker je vmesnik dovoljeval več svobode ter sem imel vse naprave na 192.168.2.x (rešljivo z NAT virtual servers).

Hvala za pomoč.

googleg1 ::

Poklici na T-2 in jim reci, naj spremenijo napravo v modemski nacin. Tako t-2 modem ne bo delal NAT translacije in ne bo tekel gor DHCP.

Karen ::

To kar je napisal prehodnik drži. Verjetno imaš T-2 modem ki ima 4 UTP priključke. Dva od njih sta običajno v t.im. Bridge načinu, dva pa ne. Če imaš sedaj Mikrotika priključenega na LAN1 od T-2 modema ga daj v LAN4 (in obratno), pa preveri, če ti T2 še dodeljuje naslove. Če ne pa pokliči na T-2 in ti uredijo tako kot je napisal predhodnik.

GupeM ::

To zgoraj, ali pa na T2 vmesniku forwardiraš port na Mikrotikov IP, na Mikrotiku pa potem na IP končne naprave.

starfotr ::

Žal T-2 ne zna uredit, da bi bil dostop preko Telekoma urejen, kot se spodobi.

https://slo-tech.com/forum/t806474/

Rešitev je, da zakupiš in plačuješ statični IP.

Daniel ::

Predvsem spet manjkajo pomembne informacije in to je tip priključka, saj T2 na OŠO omrežjih ne omogoča bridge načina na zadnjih portih, razen če naročiš in dodatno plačaš statični ip. Če je omrežje direktno od T2, potem imaš na zadnjem ali zadnjih dveh portih možnost dobiti dinamični zunanji IP direktno na Mikrotik, kar bo rešilo težavo. Če si na ošo pa boš moral biti malo bolj kreativen. Dvojni NAT (tole, kar imaš sedaj) odsvetujem.

Mohimm ::

3 koraki:

- mikrotik -> nastaviš statičen "wan" naslov (izven DHCP ampak še vedno v subnetu - npr. 192.168.64.2)

- brskalnik -> horizont.t-2.net --> nastavitve -> mrežna oprema -> Port forwarding (kater koli port pač) na 192.168.64.2

- mikrotik -> IP - Cloud "DDNS Enabled", spremeni še interval, klikni apply....

Spodaj dobiš DNS name (************.sn.mynetname.net) ki ga lahko uporabljaš namesto IP-a.


Opcijsko oz korak 3.5: na mikrotiku v 3 minutah postaviš Wireguard/VPN/SSH service....

Edit: če nujno DyDNS potem zadnji korak pač spremeni v skripto/karkoli ponudnik priporoča za mikrotik...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mohimm ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Domače omrežje - pomoč

Oddelek: Omrežja in internet
121931 (914) kadiffa
»

Domači VPN (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
12722423 (8271) Daniel
»

Dve ločeni omrežji na istem DHCP serverju

Oddelek: Omrežja in internet
7808 (692) mzakelj
»

AOE 2 in t2 vprašanje

Oddelek: Omrežja in internet
92124 (1821) kaktuss123
»

Kako povezat dva routerja?

Oddelek: Omrežja in internet
74381 (4158) Piqui

Več podobnih tem