» »

Prihodnji teden v EU sprejeta odločitev o enotnih polnilnikih

1
2
»

Zimonem ::

Še vedno se polni. Pa tudi exenyosi že podpirajo pd. Je pa še stvar kabla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

BigWhale ::

twom je izjavil:

Kaj pa če bi poenotili priključne sponke za baterije ročnega baterijskega orodja (Makita, Bosh, Hitachi, Matudbo, itd)?
Pa še tisoč drugih stvari, k se sedaj jebemo z njimi? Tole s telefoni (in posledičnim kao zmanjašanim onesnaženjem) je samo velik bulshit


Saj ne gre za onesnazenje, gre za to, da bo uporabnikom lazje uporabljati zadeve in da ne bodo priklenjeni na enega proizvajalca teh dodatkov.

Kar se tice orodja, se sicer strinjam, da bi tudi na tem podrocju morali standardizirati zadeve, je pa tukaj problem bistveno manjsi. Telefoni se menjavajo v povprecju na dve leti, vrtalni stroj pa ima mogoce vsak deseti prebivalec in ga uporablja deset let. :)

BigWhale ::

feryz je izjavil:

No, meni pa dve leti star samsungov polnilnik polni z omejeno močjo. Vsi ostali usb-c polnilci so pa neuporabni.
Tako da bomo, tako ali tako, vsako leto kupovali nov polnilec. Luknja je pa res pri vseh enaka. To je pa tudi vse.


V bistvu je precej vec stvari enakih kot samo luknja. USB-C je dovolj dobro definiran in ga lahko uporabljajo vsi. Lightning je po drugi strani zastarel, pocasen in omejen na enega samega proizvajalca, ki se na vse pretege trudi, da bi potrosnikom prepovedal uporabo dodatkov, ki jih ni taisti proizvajalec prodal. :)

Zimonem ::

Glede orodij vsekakor.

jimmb0 ::

Super novica, en priklop za vse naprave enak, bom pocakal se par let na novi iphone.

In se slovenski jezik naj bo kot izbira jezika na iOSu in zmaga(se to je treba pritisniti), ko mi ni jasno zakaj se vedno ni.

:)

Gagatronix ::

 Standards

Standards



'nuff said.

MrStein ::

jimmb0 je izjavil:


In se slovenski jezik naj bo kot izbira jezika na iOSu in zmaga(se to je treba pritisniti), ko mi ni jasno zakaj se vedno ni.

Šibka zakonodaja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

Gagatronix je izjavil:

 Standards

Standards



'nuff said.
Jap to je situacija brez regulacije v veliko primerih.

Z regulacijo se pa da spravit na enega marsikje.

antonija ::

Gagatronix je izjavil:

 Standards

Standards



'nuff said.
Jup, tole dela apple.

EU je pa skenslala celo cetico drugih standardov in postavila enega kot de facto standard. Much more better.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Lonsarg ::

Važno da EU ni naredila nov standard, zgol vzela je tistega ki je že najbolj popularen in ga požegnala. In to je super.

MrStein ::

Antonija, apple je uvedel lightning, EU pa je pozneje "uvedel" USB-C.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

antonija ::

Sej bi sel v prejsni post dodat "enega _obsotjecega_", ampak ni vec edit gumba.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Mato989 ::

Vsa ta enoten standard bo BREZVEZE, če ne bodo vsi polnilci polnili vse povprek... nič mi ne pomaga jeben USB-C priklop, če bom pol imel nekje prešvoh polnilce (recimo za laptop rabim 65W za fon manj)

Je korak naprej ampak mnogo premalo... VSI polnilci na trgu bi morali biti dovolj močni za polnjenje VSEH naprav elektronike z enakim priklopom USB-C to bi bilo potem nekaj.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Gagatronix ::

antonija je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

 Standards

Standards



'nuff said.
Jup, tole dela apple.

EU je pa skenslala celo cetico drugih standardov in postavila enega kot de facto standard. Much more better.


Ne, ker ni samo en standard, niso vsi USB-C narejeni enako. That's the problem.

Geho ::

Mato989 je izjavil:

Vsa ta enoten standard bo BREZVEZE, če ne bodo vsi polnilci polnili vse povprek... nič mi ne pomaga jeben USB-C priklop, če bom pol imel nekje prešvoh polnilce (recimo za laptop rabim 65W za fon manj)

Je korak naprej ampak mnogo premalo... VSI polnilci na trgu bi morali biti dovolj močni za polnjenje VSEH naprav elektronike z enakim priklopom USB-C to bi bilo potem nekaj.

Sej to, sam marsikateremu ni jasno...

Lonsarg ::

Gagatronix je izjavil:

Ne, ker ni samo en standard, niso vsi USB-C narejeni enako. That's the problem.
Edina dovoljena razlika po USB-PD standardu za USB-C prikljucke je razlicna moc polnilca. Nobena druga razlika ni dovoljena. Ok obstaja se razlika med v2 in v3 standardom, ampak v3 je prinesel zgolj optimizacijo polnjenja, to je velikostni red 10% in ni bistveno da bi se kdo zarad tega sekiral.

Standard je narejen tako da ce ves moc v W ki ga tvoja naprava rabi, potem je to zagotovilo da dela za tvojo napravo, bolj simpl ne gre. Razlicne moci pa morajo biti, ker ce bi vsi polnilci bili 200W je to waste materijala in denarja ker marsikdo rabi manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Gagatronix ::

> Razlicne moci pa morajo biti, ker ce bi vsi polnilci bili 200W je to waste materijala in denarja ker marsikdo rabi manj.

Pol se pa ne dret (kdorkoli se ze je), da morajo vsi polnilci polnit vse naprave.

Zimonem ::

Navzdol je standard združljiv. Kaj pa ti rabiš je pa druga reč. Jaz imam najšibkejši adapter 60w. In mi polni vse. Celo lidlov baterijski reflektor.

Mike_Rotch ::

Pol se pa ne dret (kdorkoli se ze je), da morajo vsi polnilci polnit vse naprave.


Polnijo skoraj vse. Meni iPhone charger čisto OK polni macbooka. Počasi, ampak, za na pot je dovolj. Problem je, ker ima iPhone drug konektor in moram sabo nositi 2 kabla.

energetik ::

Am, polnilci so vgrajeni v samih napravah. Tisto v vtičnici je zgolj napajalnik. Tako da novica malce zavaja, gre le za enotni priključek. Telefon sem nafilal že iz 4xNiMH baterije, direktno, in gre brez problema.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

Take cudne ideje je imel samo Mato zgoraj.

Pac za mobitele ni dileme da vsi polnilci polnejo vse. Za laptope bo pa pac treba tisto "W" stevilko pogledat.

Jaz sicer zase kupujem striktno 45W USB-C polnilce (ce so za eno napravo, oziroma 65W+ ce so za vec hkrati), da imam za vse naprave ki so doma brez da pazim. Ampak ne mores to forcat vsem, marsikdo ima namen samo mobitele polnit in raje kupi kaj manjsega/cenejsega.

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Take cudne ideje je imel samo Mato zgoraj.

Pac za mobitele ni dileme da vsi polnilci polnejo vse. Za laptope bo pa pac treba tisto "W" stevilko pogledat.

Jaz sicer zase kupujem striktno 45W USB-C polnilce (ce so za eno napravo, oziroma 65W+ ce so za vec hkrati), da imam za vse naprave ki so doma brez da pazim. Ampak ne mores to forcat vsem, marsikdo ima namen samo mobitele polnit in raje kupi kaj manjsega/cenejsega.


Ja seveda... samo to pomeni da če bom kupil telefon in laptop, in bom imel 1 kabel in 2 napajalca, kaj točno sem naredil kot zdaj ko imam pač 2 napajalca in 2 kabla... ni neke DRASTIČNE razlike... Prišparali bi tako, da bi lahko karkoli bi kupil bi napajalo vse kar je na trgu od baterij...

Tako pa je zdaj to bolj tako tako...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

No saj pravim jaz imam skoraj vse dovolj mocne tudi za laptope, izjema je zgolj tisti ob nocni omarici ki polni zgolj mobitel.

Ampak tle bo moral tut potrosnik vsaj malenkost se angazirat. To da je, oziroma kmalo bo, vse razen moci polnjenja poenoteno je zelo dober uspeh kar se standardizacije tice.

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

No saj pravim jaz imam skoraj vse dovolj mocne tudi za laptope, izjema je zgolj tisti ob nocni omarici ki polni zgolj mobitel.

Ampak tle bo moral tut potrosnik vsaj malenkost se angazirat. To da je, oziroma kmalo bo, vse razen moci polnjenja poenoteno je zelo dober uspeh kar se standardizacije tice.


Ja saj, zdaj pa pomisli doma imam 5 napajalnikov od telefonov, in dobil sem služben laptop nov, ki polni TUDI na USB-C sem na firmi pozabil polnilec, in navkljub vsem silnim kablovjem in napajalcem nisem mogel tega filat, sem moral se vstat in it po že ŠESTI napajalnik... za mene to ni varovanje okolja, jebiga.

Razumem sicer z električno tehničnega vidika ampaka govorimo o še bolj user friendly
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Mike_Rotch ::

sem moral se vstat in it po že ŠESTI napajalnik...


Zakaj? Za silo lahko napolniš s polnilcem za telefon.

Mato989 ::

Mike_Rotch je izjavil:

sem moral se vstat in it po že ŠESTI napajalnik...


Zakaj? Za silo lahko napolniš s polnilcem za telefon.


Jaz sem moral delat hkrati.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Ampak to je zdaj na tebi, na potrošniku, da nehaš kupovati švoh USB-C polnilce.

Zraven mobitelov so pa tudi nehali dajati te razne šrot polnilce, ki ponavadi sploh niso bili USB-PD polnilci. Pravi po specifikaciji USB-PD/USB-C polnilec je namreč zgolj tisti ki ima na obeh straneh kabla USB-C. Vse ostalo je za v smeti.

Tak da Mato veliko tega, ki imaš doma najbrž sploh ni USB-PD polnilec, torej po standardu o katerem je govora v tej temi.

Gagatronix ::

Lonsarg je izjavil:

No saj pravim jaz imam skoraj vse dovolj mocne tudi za laptope, izjema je zgolj tisti ob nocni omarici ki polni zgolj mobitel.

Ampak tle bo moral tut potrosnik vsaj malenkost se angazirat. To da je, oziroma kmalo bo, vse razen moci polnjenja poenoteno je zelo dober uspeh kar se standardizacije tice.


"Kmalu" v primeru EU pomeni cez 20 let.

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Ampak to je zdaj na tebi, na potrošniku, da nehaš kupovati švoh USB-C polnilce.

Zraven mobitelov so pa tudi nehali dajati te razne šrot polnilce, ki ponavadi sploh niso bili USB-PD polnilci. Pravi po specifikaciji USB-PD/USB-C polnilec je namreč zgolj tisti ki ima na obeh straneh kabla USB-C. Vse ostalo je za v smeti.

Tak da Mato veliko tega, ki imaš doma najbrž sploh ni USB-PD polnilec, torej po standardu o katerem je govora v tej temi.


Ja ampak regulacija omogoča to prodajat... hkrati pa bo potem spet problem kompatibilnost za nazaj, na svoji kišti nimam USB-Cja kako naj pol USB-C na USB-C spravim na PC? Spet adapter? Jebanje z online prenašanjem... spet več drkanja za userja... stvar ni tako preprosta.

Torej zdaj naj vržem v smeti spet eno tono DELUJOČIH polnilcev da kupim "nov" standard... =) To je za vas varovanje okolja?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Horzen ::

A baterijo da lohka ven vzameš še obstaja kter telefon sploh?
Mam Xiaomija dela k šus sam baterija je začela držat sam 1 dan, je pa komplicirano odpiranje telefona da jo zamenjaš. Včasih je to blo plug-n-play, 2min dela.
Polnilnik dela ok, na USB C, vendar me glava boli k noben prejšen kabel razen USB-C ne paše...

Lonsarg ::

Mato989 je izjavil:

Torej zdaj naj vržem v smeti spet eno tono DELUJOČIH polnilcev da kupim "nov" standard... =) To je za vas varovanje okolja?
To je problem tega da premalo regulirajo. Če bi regulacijo glede USB-C polnilcev sprejeli recimo 5 let nazaj bi ti imel manj teh neuporabnih polnilcev, z nekimi proprietry protokoli.

Če pa nič ne sprejmejo jih boš pa še vedno moral stran metat, to je neizogibno, ker so dolgoročno neuporabni.

driver_x ::

Polnilce imam v glavnem z USB-C priključki. Večina napav uporablja isto vtičnico, le telefon in ura imata na enem koncu USB-C in na drugem nekaj svojega. Sigurno bi bilo bolj praktično imeti en kabel za čisto vse naprave, ne vem pa zakaj je to tak problem, da se morata z njim ukvarjati evropska komisja in parlament. Mar nimajo pametnejšega dela?

Horzen ::

driver_x je izjavil:

Polnilce imam v glavnem z USB-C priključki. Večina napav uporablja isto vtičnico, le telefon in ura imata na enem koncu USB-C in na drugem nekaj svojega. Sigurno bi bilo bolj praktično imeti en kabel za čisto vse naprave, ne vem pa zakaj je to tak problem, da se morata z njim ukvarjati evropska komisja in parlament. Mar nimajo pametnejšega dela?

Problem je da brez regulacije proizvajalci delajo v svojo korist do te mere da se požvižgajo na končnega uporabnika. Preveč regulacije pa po drugi strani duši napredek. Zlata sredina bi bila idealna.

driver_x ::

Ampak zato imamo slavni prosti trg, kjer so kupci tisti, ki določijo kaj je v njihovo korist in kaj ni. Jaz bolj vidim problem v tem, da nekdo drug odloča o tem, kaj je zame dobro.

Mike_Rotch ::

Mar nimajo pametnejšega dela?


LOL, ne. Če bi imeli pametnejše delo, ne bi bili politiki.

MrStein ::

Geho je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Vsa ta enoten standard bo BREZVEZE, če ne bodo vsi polnilci polnili vse povprek... nič mi ne pomaga jeben USB-C priklop, če bom pol imel nekje prešvoh polnilce (recimo za laptop rabim 65W za fon manj)

Je korak naprej ampak mnogo premalo... VSI polnilci na trgu bi morali biti dovolj močni za polnjenje VSEH naprav elektronike z enakim priklopom USB-C to bi bilo potem nekaj.

Sej to, sam marsikateremu ni jasno...

Samsung A52, USB-C, na USB-PD polnilcu se polni z 0,006 mA. Toliko da vzdržuje nivo baterije. Druge usb-pd naprave se polnijo normalno. Tudi eplove.
Uporablja Samsung kako nestandardno polnjenje?

Edit: tule piše, da za 18 W uporablja nekaj kar je kompatibilno z QC2.0, za 25W pa nekaj kar je kompatibilno z USB-PD. Oni polnilec verjetno ne podpira QC, na USB-PD pa ne podpira 25W, sicer moram specse preveriti...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Geho ::

Pa naj naredijo USB-C standard za prenosnike in tablce, telefone pa enotno na brezžično polnjenje pa bo mir. Kabli pa za vse USB-C. Torej da se pokrije tudi developerje.

Gagatronix ::

Brezzicno polnjenje je energetsko neucinkovito.

Raptor F16 ::

Gagatronix je izjavil:

Brezzicno polnjenje je energetsko neucinkovito.

In počasno ampak morm priznat da je v avtomobilih zelo priročno. Jaz samo telfon fuknem v predal in ga ne rabim nič ravnat ali priklapljat.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

antonija ::

MrStein je izjavil:

Tule = https://www.digitaltrends.com/mobile/ho...

Polnilec pa je tale : Xiaomi Fast Charging Car Charger
Glede na link tvoj avtopolnilec zmore tok 2.4A pri 5V. Po srednjesolskem racunu to znese 12W moci (ce zanemaris izgube in privzames, da stekar v avtu zmore spravit dovolj stroma cez).
Specifikacija pod "max" navaja 3.6A pri 5V, kar je 18W (v idealnih pogojih).

Tudi v teorji ne bos prisel do 25W, pa se tistih 18W je verjetno bolj pravljica.

Koliko pa sploh zmore stekar v avtu?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

energetik ::

antonija je izjavil:

MrStein je izjavil:

Tule = https://www.digitaltrends.com/mobile/ho...

Polnilec pa je tale : Xiaomi Fast Charging Car Charger
Glede na link tvoj avtopolnilec zmore tok 2.4A pri 5V. Po srednjesolskem racunu to znese 12W moci (ce zanemaris izgube in privzames, da stekar v avtu zmore spravit dovolj stroma cez).
Specifikacija pod "max" navaja 3.6A pri 5V, kar je 18W (v idealnih pogojih).

Tudi v teorji ne bos prisel do 25W, pa se tistih 18W je verjetno bolj pravljica.

Koliko pa sploh zmore stekar v avtu?
Okoli 120W vtičnice so. Pa če ima napajalnik v najboljšem primeru 80% izkoristka, ven še vedno dobiš dobrih 90W, kar je dosti za vsak laptop. Samo moraš imeti dober 12V napajalec na vtič.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

MrStein je izjavil:

Tule = https://www.digitaltrends.com/mobile/ho...

Polnilec pa je tale : Xiaomi Fast Charging Car Charger
To ni USB-PD/USB-C polnilec. In to se vidi ze po sliki brez da specifikacije beres, USB-C polnilci imajo USB-C prikljucek tudi na strani polnilca, ta pa ima stari USB-A.

Skratka se enkrat, USB-C prikljucek mora nujno biti tudi na strani polnilca. Ce ni vrzite v smeti, ker stari standardi ki delujejo preko USB-A so hit&miss(ker jih je miljon) in samo zivce zrejo.

Upam da je pocasi jasno zakaj rabimo regulacijo, ki ne zgolj zapove USB-C na strani naprav ampak tudi USB-C na strani polnilcev. USB-A polnilci bi morali biti ze 5 let prepovedani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Geho ::

Gagatronix je izjavil:

Brezzicno polnjenje je energetsko neucinkovito.

Pri tistih 20W ni hudega problema.

Mike_Rotch ::

Koliko pa sploh zmore stekar v avtu?


Dovolj, ponavadi so vsaj na 10A ali 15A varovalkah. Torej 120-180W, če ne več.

Mato989 ::

Mimogrede še nekaj zgodovine: sicer naloženo na 9gag v obliki posmeha Applu

https://9gag.com/gag/aQXBgKe

Kakorkoli, to je bilo ok, ko se je to zgodilo, pol so pa začeli šopat različno amperažo itd... na koncu spet nisi mogel z 1 polnit vsega.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nekikr ::

Noben posmeh ni, samo nevednost. Lightning priključek je bil vrhunsko vrhunski napram micro USB, seveda, da niso hoteli iti na slabšo opcijo, če pa pomujajo premium stvari.

jimmb0 ::

MrStein je izjavil:

jimmb0 je izjavil:


In se slovenski jezik naj bo kot izbira jezika na iOSu in zmaga(se to je treba pritisniti), ko mi ni jasno zakaj se vedno ni.

Šibka zakonodaja.


Saj, zato pa je treba spremeniti. Če se prav spomnim so za vto tudi sprejeli lansko leto, da če je slovenski trg, mora biti tudi opcija slovenski jezik v sistemu. Možno, da se motim. Me popravite prosim.

Gagatronix ::

Japko zanima samo tvoja denarnica, ne to kaj ti govoris.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Leta 2024 v EU enotni polnilniki mobilnih naprav

Oddelek: Novice / Ostale najave
419254 (7011) Zimonem
»

Prihodnji teden v EU sprejeta odločitev o enotnih polnilnikih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
9810581 (7744) Gagatronix
»

Tudi Svet EU za enotne polnilnike elektronskih naprav

Oddelek: Novice / Ostale najave
458760 (5720) Zimonem
»

Evropska komisija uradno predlaga en standard za polnjenje elektronskih naprav

Oddelek: Novice / Ostale najave
276437 (5250) Lonsarg
»

Evropski poslanci želijo poenotenje polnilnikov

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
4811131 (8119) Lonsarg

Več podobnih tem