» »

Smart home - brez ozemljitve

Smart home - brez ozemljitve

Nikonja ::

Ne najdem če je bilo o tem že govora ampak me zanima kako priklopit "pametne" vtičnice, štekerje...., ker kako vidim vsi zahtevaju "neutral wire" tega pa jaz nimam žal. A je kaj za naredit ali je pač jbg....
  • spremenil: bluefish ()

Nikonja ::

sm že zbrskal da mi ni pomoči, ali prefukat stene in speljat kot je treba ali pozabit po domače na pametne štekerje.

Tidule ::

Če nimaš neutral wire potem ne bo nič delalo na taki vtičnici. Tako, da predvidevam da si pomešal neutral (ničlo) in earth (ozemljitev).

Neutral wire je praviloma problem pri stikalih za luč, kjer je pri naši napeljavi praviloma samo faza v stikalu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

papak ::

Ponavadi imaš razvodno dozo nad stikalom. Tja daš npr. Shelly1 ali sonoff ali kaj na zigbee... res pa ne moreš zamenjat direkt stikala.

jhames ::

Jaz imam pri stikalih za luč tudi samo fazo in uporabljam Walli Dimmer, deluje samo s fazo (in po potrebi bypass 2, če imaš breme manj kot 50W).

RockyS ::

Ti potrebuješ Shelly 1L.

Tidule ::

Glede na to da je naslov teme - brez ozemljitve in da govori o vticnicah nekaj ne stima.

matter ::

Verjetno misli No-neutral.
Pri vtičnicah 220V to ni problem, ker imaš L in N. Potrebuješ le smart vtičnico.

Pri stikalih za luči pa potrebuješ stikalo, ki ne potrebuje N.
Jaz imam v hiši ZigBee stikala (https://www.amazon.de/gp/product/B07ZM4... in mi delujejo odlično.
Potrebuješ potem le še smart home platformo (HomeAssistant) in Zigbee USB "ključek".

Lahko tudi Shelly 1L (in ostanejo klasična stikala), ki dela preko WIFI in za platformo lahko koristiš Shelly Cloud (ne potrebuješ imeti veliko znanja).

Lahko tudi od Fibara Z-wave, ki pa so mnogo dražji stenski gumbi in potrebuješ Z-wave kljuek na HomeAssistant ali kaj drugega.
Grem basket pa bom neloke metal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matter ()

Tidule ::

Pri vtičnicah 220V to ni problem, ker imaš L in N.
Ravno pri vticnicah je povsem neresljiv problem ce nimas neutral.

matter ::

Tidule je izjavil:

Pri vtičnicah 220V to ni problem, ker imaš L in N.
Ravno pri vticnicah je povsem neresljiv problem ce nimas neutral.


Kako imaš lahko 220 vtičnico brez Neutral ? Mogoče ti misliš ozemljitev, kar nima veze s pametnimi vtičnicami.

Pa lahko vgradiš zunanje pametne vtičnice ala https://shelly.cloud/products/shelly-pl...
Ne izgleda lepo. Pa še vse zopet krmiliš preko Shelly clouda.

Shelly (Bulgari) are your friends.
Grem basket pa bom neloke metal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matter ()

Tidule ::

matter je izjavil:

Tidule je izjavil:

Pri vtičnicah 220V to ni problem, ker imaš L in N.
Ravno pri vticnicah je povsem neresljiv problem ce nimas neutral.


Kako imaš lahko 220 vtičnico brez Neutral ? Mogoče ti misliš ozemljitev, kar nima veze s pametnimi vtičnicami.

Pa lahko vgradiš zunanje pametne vtičnice ala https://shelly.cloud/products/shelly-pl...
Ne izgleda lepo. Pa še vse zopet krmiliš preko Shelly clouda.

Shelly (Bulgari) are your friends.

Kaj ko bi prebral naslov teme in OPjev post preden pametujes? Clovek govori o tem da ne more priklopit smart vticnic ker kao nima neutral linije, v naslovu pa govori o ozemljitvi.

matter ::

Tidule je izjavil:

matter je izjavil:

Tidule je izjavil:

Pri vtičnicah 220V to ni problem, ker imaš L in N.
Ravno pri vticnicah je povsem neresljiv problem ce nimas neutral.


Kako imaš lahko 220 vtičnico brez Neutral ? Mogoče ti misliš ozemljitev, kar nima veze s pametnimi vtičnicami.

Pa lahko vgradiš zunanje pametne vtičnice ala https://shelly.cloud/products/shelly-pl...
Ne izgleda lepo. Pa še vse zopet krmiliš preko Shelly clouda.

Shelly (Bulgari) are your friends.

Kaj ko bi prebral naslov teme in OPjev post preden pametujes? Clovek govori o tem da ne more priklopit smart vticnic ker kao nima neutral linije, v naslovu pa govori o ozemljitvi.


Jaz sem predvideval kaj bi bila težava in ponudil pomoč, saj po mojih izkušnjah je porblem N in ne ozemljitev. Tudi za vtičnice 220 V je bilo omenjeno, da nima N in ne ozemljite in ne verjamem kako bi bil N problem pri vtičnicah.
Se odstranjujejm s teme, ker preveč pametujem.
Grem basket pa bom neloke metal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matter ()

Tidule ::

Hvala.

kloko ::

matter je izjavil:

...Tudi za vtičnice 220 V...Se odstranjujejm s teme, ker preveč pametujem...

Dokler boš v svojih nasvetih omenjal 220V, se tvoje mnenje ne more šteti za ravno strokovno.

L.p., Kloko

joze67 ::

Nikonja je izjavil:

Ne najdem če je bilo o tem že govora ampak me zanima kako priklopit "pametne" vtičnice, štekerje...., ker kako vidim vsi zahtevaju "neutral wire" tega pa jaz nimam žal. A je kaj za naredit ali je pač jbg....


Pri vtičnicah ne bo težav oziroma so težave že preden bo OP priklopil pametno vtičnico, ker brez ničle tako ali tako nič ne dela že sedaj.

Ostanejo stikala (štekerji). Tu ima OP na voljo rešitve, ki vzporedno premostijo breme in spuščajo ravno dovolj toka, da breme (sijalka) ne dela (sveti), stikalo pa lahko deluje. Ne deluje nujno z vsemi vrsti svetil, ampak v splošnem je sprejemljiva opcija.

Lahko pa OP preskoči navadno stikalo (na primer fizično zveže žice) in namesti pametno stikalo kar k bremenu - kar zagotavlja konstantno napajanje pametnega stikala, breme pa se pač vklaplja po potrebi. Za zagotavljanje funkcije navadnega fizičnega stikala poseže po radijsko vodenih stikalih (na baterijo ali celo na piezo), kar ima dodaten bonus, da se jih da namestiti kamorkoli. (Tisto navadno stikalo z začetka odstavka lahko seveda obdrži, ampak če ga bo izklopil, bo pametno stikalo nehalo delovati.)

Če stavba ni zelo stara oz. amatersko grajena, se da mnogokrat potegniti nevtralno žico do stikala.

mirator ::

OP govori o pametnih vtičnicah ali po domače pamtnih štekerjih (šteker - vtičnica, šalter - stikalo). Ne glede ali gre za navadno ali pametno vtičnico mora imeti, kot so že drugi povedali, tako fazo kot nulo. Nula se drugače imenuje tudi nevtralni vodnik. Torej, kar se tiče delovanja vtičnice, ne bi smel biti problem, sploh če gre za zamenjavo. Ker pa gre za pametno vtičnico je verjetno potrebna kakšna žica za komunikacijo. Nisem zasledil linka za kakšno vtičnico gre.

Tidule ::

Pametne vticnice redko potrebujejo loceno fizicno napeljavo za komunikacijo ampak to poteka brezzicno. Tako da ali ne loci stikala in vticnice ali pa nule in ozemljitve.

Lucio ::

Stikala brez N obstajajo in jih tudi sam uporabljam.
Primer: https://www.aliexpress.com/item/1005001...

Pojeg se dobi element, ki se priklopi pri žarnici in spušča dovolj skozi, da stikalo ostane pod napetostjo, luč pri tem seveda ne gori.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lucio ()

Tidule ::

še eden, ki ne loči štekarja (vtičnice) in šalterja (stikala)...

errhec ::

Že OP je vse pomešal v startu.
V naslovu omenja ozemljitev, v opisu pa "neutral wire", kot je že nekdo prej napisal, ga malce muči angleščina.
Vtičnice brez "neutral wire" ni (oz ne deluje).
dd

Siddh ::

Jaz bi na mestu vseh vas poklical pravega električarja.


Lucio ::

Se oproščam, ma hitro prebral in ker se omenja N valda pomislu na stikalo.
Vtičnica pa seveda brez N ne obstaja :)

Ne potrebujem štromarja, vsa stikala v hiši so Tuya Wifi in vse deluje bez težav. :)

Tudi integracija v Google in Apple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lucio ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Električni projekt za mulca

Oddelek: Pomoč in nasveti
283073 (1596) 111111111111
»

RTV in odgovornost za delo

Oddelek: Loža
222266 (1183) FrRoSt
»

Delo programerja

Oddelek: Loža
134314 (3479) Jure14
»

Postati elektronik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
72093 (1740) negotiator
»

igra : Vaše življenje z naslovi pesmi

Oddelek: Loža
273049 (2390) reptilia

Več podobnih tem