» »

Pridobivanje osnov znanja informatike

Pridobivanje osnov znanja informatike

infor44 ::

Zdravo,

za potrebe dodatnega izobraževanja na delovnem mestu in morebitne nove zaposlitve bi se rad naučil osnov informatike. Sem začetnik in v poštev pride vse od HTTP protokola dalje. Nekaj sem se sicer bavil s programiranjem, vendar nisem prišel daleč, to znanje pa bi mi prišlo prav. Pri vsem tem pa se seveda ne bi rad učil zastarelih zadev.
Zanima me torej vse od omrežij, certifikatov, protokolov itd. Na začetku vse zgolj splošno, da pridobim širino, potem pa bom znanje ustrezno poglobil.

Ali mi lahko priporočate kakšen tutorial, tečaj, knjigo (morda slovenski), ki začetnika, kot sem jaz, vodi poglavnih poglavjih?

Hvala za informacije že v naprej.

JeBelaCesta ::

povej še kako imaš sedaj osnovo/izkušnje ter kaj boš delal na delovnem mestu...
lep pozdrav iz višav ;-)

infor44 ::

Trenutno delam kot IT support in kot implementator. Nekaj znam narediti zgolj v teh sistemih, ki se jih uporablja tu in samo tu. Ni to neko univerzalno znanje. Za ostale zadeve (ne dela router, ne dela sql...) pa sem samo sprejemnik informacij. Ne vem nič kaj konkretnega. Če mi nekdo reče "switch", ne vem, kaj je to. Rad bi poznal principe kot so DNS, IP in vse v zvezi s tem, MAC, switch, kako deluje internet... res osnove.
Pri tem bi rad pridobil osnove, da sploh vem, o čem se pogovarjajo. Ne, da bi znal ful ne vem kaj. Šenkal bi mesec ali dva in predelal osnove. Kasneje bi videl, kaj bi potreboval in bi šel bolj podrobno v to smer.

To je res tista osnova, kot srednja računalniška šola. Če bi nekje dobil aktualne zapiske, bi predelal to in je po moje čez glavo. Ne bi pa rad zabijal čas za stare stvari oz. tiste "šolske" zadeve, ki se potem nikjer ne uproabljajo.

Recimo tole sta res res osnovna videa na Udemy:
https://www.udemy.com/course/informatio...
https://www.udemy.com/course/understand...

Ali pa ne vem, kaj od tega:
https://www.udemy.com/courses/search/?q...

Zraven pa bi dodal še podatkovne strukture in algoritme.

Kaj menite?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: infor44 ()

pegasus ::

"Hands on" ponavadi začneš tako, da si omisliš linux pc (ali virtualko) in si na njej zastaviš nek cilj, recimo postavit wordpress blog ali kaj podobnega. Nato si najdeš en razumljiv tutorial in ga razčleniš do vsakega posameznega ukaza, da razumeš, kaj delaš. Nato pa si zastaviš rahlo drugačen cilj kot ga prikazuje tutorial in ponoviš vajo.
S tem se naučiš vse okrog internetnih storitev, kako delujejo pod pokrovom in kako se jih prilagaja željam in potrebam. Dovolj, da postaneš "nevaren" ;) Potem pa naprej ... brskat po kodi aplikacije, spisat kako dodatno funkcionalnost, itd ... Sky is the limit.

JeBelaCesta ::

Kakšno izobrazbo imaš sedaj ?
Pojdi na Vegovo vprašat za učbenike strokovnih predmetov https://www.vegova.si/predmetnik-tehnik...
in jih naštudiraj.
Vmes pa kot so ti že svetovali si doma postavi rač. mrežo, kak linux strežnik (raspberry pi), razdri/popravi kak prenosnik/pc, itd
lep pozdrav iz višav ;-)

Invictus ::

Karkoli bi se rad naučil, vtipkaj besedo v Google in začni brati...

Kupi nek raspberry pi, ali če imaš kak star PC, pa začni kaj delati. Oz. si naredi virtualko...

Ni bližnjic...

Lahko pa greš na Udemy, kjer za ceno 2 pirov kupiš ustrezen tečaj. Sam izogibaj se Indijcev...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Goran's Blog ::

Če nimaš doma si:
- kupi usmerjevalnik router
- vzpostavi si usmerjevalnik, da bo prevzel funkcijo "modema" od internetnega ponudnika in priključi gor hišne računalnike uredi si wifi, omejitve na wifi-ju za test itd...
- če imaš možnost si dvigni Hyper-V in si namesti Window server nato pa DNS, active directory, DHCP
- Vzpostavi si še druge virtualke z Windows 10, Linux.... in jih vključi v domeno katero si postavil na windows serverju
.
.
.
Tako čisto na hitro morda sem kakšno neumnost napisal ma je zelo na hitro.

carovnik1900 ::

kot je nekdo napisal, začni z osnovnošolskimi in srednješolskimi učbeniki. osnove ostanejo dolgo enake in se ne spreminjajo pogosto - tudi če se slučajno naučiš kaj "zastarelega" ne bo nič hudega.

ginekk ::

infor44 je izjavil:


Ne bi pa rad zabijal čas za stare stvari oz. tiste "šolske" zadeve, ki se potem nikjer ne uproabljajo.


Tu je verjetno problem. Že HTTP protokol in switchi so koncepti stari vsaj 50 let. Če hočeš zadeve razumet boš moral razumet tudi konceptualno in če razumeš konceptualno je implementacija skorajda nevažna. Če znaš programirat, znaš to v kateremkoli jeziku, ker sam jezik ni bistvo programiranja.

Začni s srednješolskim gradivom.

carovnik1900 ::

dodal bi tudi to. ljudje, ko se začno učiti neko stvar pogosto podcenjujejo znanje iz srednje ali celo osnovne šole. realno dejstvo pa je, da če res obvladaš tisto znanje, že veliko veš in ti to kasneje služi kot odlični temelj, da lažje osvojiš naprednješa znanja iz različnih področij.

mr_chai ::

Imam občutek, da nam skoz ena in ista oseba postavlja enaka vprašanja.
Kaj bi sploh rad znal ? Osnove informatike ? Kaj je to sploh...brez veze.

Predelaj tele videje od Bena Eaterja:


Ko boš pogledal, pa :
Kupi en star PC ali laptop ali raspbery pi in si gor inštaliraj linux. Nima veze katero distribucijo.

- nauči se osnove linux konzole(shell)
- navigacija po file systemu
- kreiranje fajlov, kopiranje, premikanje
- dodajanje userjev
- dodajanje groupe in userjev v grupo
- permissions, kdo lahko kaj vidi, bere, executa..

- spoznaj se s package managerjem od linux distribucije, ki si jo inštaliral
- inštaliraj web strežnik Nginx
- zaženi Nginx tako, da ti bo laufal v ozadju
- naj ti poservira en html page, kjer piše "Jaz sem Car"
- testiraj lokalno na istem računalniku, če deluje
- na drugem računalniku, ki je v isti mreži, kot tvoj linux box, zaženi web browser in obišči tvoj liux box, na zaslonu se ti mora izrisati stran "Jaz sem Car"


Tako, imaš dovolj dela do naslednjič.

triglavski ::

če si rad bolj hands-on potem si daj nek cilj kateri te motivira da ga vsaj delno dosežeš in se ga loti.
glej tutoriale kako ampak ne samo slepo sledit, če ti kaj ni jasno poguglaj malo več o tem da ti je vsaj nekako v teoriji jasno kaj kakšna stvar dela.

ko (in ne "če", ker če ni nobene težave potem delaš nekaj narobe ;) ) prideš do težave začni guglat in poskušat rešitve. ne hodi za vsak error msg na forume pisarit, poskusi najprej sam poguglat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[baze podatkov] - Kako začeti?

Oddelek: Programiranje
292741 (1728) pegasus
»

[JavaScript] Začetniško učenje

Oddelek: Programiranje
281865 (1086) programos11
»

postavitev spletne strani in domene.com

Oddelek: Izdelava spletišč
282778 (1423) FireSnake
»

DragonPy - Python konferenca v Ljubljani

Oddelek: Novice / Ostalo
216394 (3737) Gandalfar
»

Seminar - izkušnje?

Oddelek: Loža
166184 (3615) Sheteentz

Več podobnih tem