» »

Daljnogledi - splošno

Daljnogledi - splošno

1 2
3
»

Okapi ::

Darko! je izjavil:

A je razlika v kvalitetnejši optiki?
Številka pomeni premer sprednje leče. Večja kot je, več svetlobe gre lahko vanjo. To torej pomeni teoretično svetlost. Ampak uporabnik gleda na drugi strani in od tega, koliko svetlobe pride zadaj ven, je odvisna dejanska svetlost daljnogleda. Svetlobo pa na poti pobira veliko drugih leč, prizma, premazi in še kaj. Tako da ni nič nenavadnega, da je lahko optično boljši daljnogled svetlejši od slabšega, kljub manjšemu premeru prednje leče.

Zlasti pri manjših daljnogledih (x32 in x25) je zato koristno vzeti čim boljšega, da kolikor je le mogoče izkoristi premer leče.

Okapi ::

mailer je izjavil:

Kaj pa kakšen Nikon Aculon T11 oz po novem Sportstar, ki ima spremenljivo optiko od 8-24x, a je to sploh uporabno?
Vse kar je več kot 10x je uporabno samo na stativu, oziroma vsaj naslonjeno na nekaj stabilnega. Vidiš lahko stvar večjo, ampak ker je tudi učinek tresenja rok večji, ne vidiš nič več podrobnosti (recimo oddaljenega napisa), kvečjemu manj.

Evo, ravno se krasno vidi Jupiter, blizu Meseca je, in največji v zadnjih nekaj letih. Pa še jasno in sprano ozračje je. 16x brez stabilizacije je neuporabno, vidiš slabše kot z 8x.

Poleg tega so daljnogledi z zumom zaradi dodatnih leč manj svetli, in pri majhnih se to še bolj pozna.

mailer ::

Sem šel zdaj "pogledat" Jupiter pa ga nisem videl (razen, če je tista najsvetlejša pika proti vzhodu). Imam en prastari Hunter 8x30 na katerem piše "vergutete optik" pa bi rad kaj bolj prenosnega in kvalitetnega za v nahrbtnik in je verjetno 10x25 prava izbira. Mogoče bi bilo celo bolje izbrat kakšen monokular zaradi teže.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Okapi ::

:))Ne moreš Jupitra zgrešiti, najsvetlejša "zvezda" na nebo, čisto blizu Lune.

Ales ::

Kdor je danes gledal Jupiter in bližnjo Luno tam po 21:35, je videl tudi delni lunin mrk. Okoli 22:15 je bil vrhunec...

Okapi ::

Ales ::

Kul, kul. :)

Meni je bilo že žal, da nisem par ur prej prišel v to temo napisat. Te druge teme pa nisem videl...

Sem pa zato Jupiter in Lunin mrk, prav lepo je bilo tole danes.

barakus ::

Da si sposodim temo, danes sem v lidlu nabavil ta spektiv https://imgur.com/pSaSwn0

Po eni strani sem navdušen nad povečavo po drugi strani me moti, da je zadeva npr. na 2km zelo težka za izostrit in tudi za ohranit isto točko v objektivu, ker prvič je konstrukcijsko zadeva malo majava, drugič imajo gumbi za vrtet precej upora in težko nastavljaš npr. ostrino brez da se cela zadeva premakne.

Zanima me, kaj bi bil upgrade te zadeve, da je recimo vsaj enaka povečava ampak vse ostalo boljše? Bolj natančno za nastavljat, bolj stabilno, več svetlobe? Velikost ni problem, bi bilo statično.

Obstaja tudi kakšna možnost, da bi zadeva imela kamero, da gledaš na računalniku/telefonu ali morda celo kakšna motorizirana varianta za upravljanje levo desno gor dol?

Okapi ::

Nekaj (karkoli) za 100+ evrov znane znamke. Recimo https://www.optics-trade.eu/en/bresser-...

Tega iz Lidla pa izboljšaš tako, da ga priviješ na en stabilnejši fotografski stativ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

gruntfürmich ::

barakus je izjavil:

Da si sposodim temo, danes sem v lidlu nabavil ta spektiv https://imgur.com/pSaSwn0

Po eni strani sem navdušen nad povečavo po drugi strani me moti, da je zadeva npr. na 2km zelo težka za izostrit in tudi za ohranit isto točko v objektivu, ker prvič je konstrukcijsko zadeva malo majava, drugič imajo gumbi za vrtet precej upora in težko nastavljaš npr. ostrino brez da se cela zadeva premakne.

Zanima me, kaj bi bil upgrade te zadeve, da je recimo vsaj enaka povečava ampak vse ostalo boljše? Bolj natančno za nastavljat, bolj stabilno, več svetlobe? Velikost ni problem, bi bilo statično.

Obstaja tudi kakšna možnost, da bi zadeva imela kamero, da gledaš na računalniku/telefonu ali morda celo kakšna motorizirana varianta za upravljanje levo desno gor dol?

kaj pričakuješ od tega največjega možnega šrota? da boš gor navesil dodatke in bo postal swarovski?

stojalo si sam naredi, ker vse druga te bo prišlo 'drago'.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

popust imajo v optics-trade na Steiner daljnoglede - dvoglede
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

ticom ::

Pozdrav

Prosim za mnenje poznavalcev, odločam se med Nikon Aculon A211 8x42 in Nikon PROSTAFF 3S 10x42. Če odmislimo razliko v ceni kaj priporočate. Hvala

Okapi ::

Odvisno od tega, kaj bi rad z njim počel.
Imaš 5 razlik:
1) Povečava - pri 10x se tresenje roke bolj pozna kot pri 8x in je zato razlike v podrobnostih, ki jih lahko razločiš, nekaj manjša kot bi sklepal zgolj na osnovi povečave.

2) Razlika v konstrukciji prizme. Vsaka ima svoje prednosti in slabosti. Kratek opis je tule:
https://www.astroshop.eu/magazine/infor...

Če ne veš točno, kaj je bolje, se lahko odločiš na osnovi tega, da ima Prostaff sodobnejšo obliko prizme, Aculon pa bolj "staromodno".

3) Optična kakovost - Prostaff je verjetno malce boljši, ampak dvomim, da boš opazil razliko.

4) Oblika - to je posledica drugačne prizme, na odločitev pa lahko vpliva, če bi recimo daljnogled rad dal v žep jakne - Prostaff bo v malo večji žep verjetno šel, Aculon težje.

5) Teža - pogledaš tehnične podatke in se odločiš, če je to zate pomemben dejavnik.

damirj79 ::

ticom je izjavil:

Pozdrav

Prosim za mnenje poznavalcev, odločam se med Nikon Aculon A211 8x42 in Nikon PROSTAFF 3S 10x42. Če odmislimo razliko v ceni kaj priporočate. Hvala


Če ti kaj pomaga, mene je pri Aculonu najbolj motilo pretirano kratka očesna razdalja (sicer model 10x50, ampak mislim, da imajo vsi iz te linije to razdaljo neudobno kratko). Je pa drugač dizjan s porrovimi prizmami lažje narediti optično zelo dober sistem, medtem ko z "roof" prizmami je to precej težje. Za ta drugi tip se odloči, če ti je velikost (in teža) pomembna oz. prvi faktor.

ticom ::

Hvala za odgovora, naročen Prostaff za 135 eur.

LP
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Daljnogled

Oddelek: Kaj kupiti
152863 (1095) gruntfürmich
»

Venera, Mars & Jupiter

Oddelek: Znanost in tehnologija
243407 (2709) vostok_1
»

Nakup daljnogleda-prosim za pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8427294 (22964) JebatGa
»

Daljnogled Nikon Action Zoom 10-22x50

Oddelek: Loža
112288 (2022) cili87
»

Kateri daljnogled

Oddelek: Kaj kupiti
218308 (7856) LordTado

Več podobnih tem