» »

Računalnik se ne prebudi?

Računalnik se ne prebudi?

Gutjerez ::

Danes sem že tretjič videl da se računalnik ne prebudi.
Gre za stacionarni računalnik. Nikoli se ga ne ugaša. Pol vedno naslednji dan ko premaknem miško oz tipkovnico da bi se monitor prebudiu se ne zgodi nič. Prvo sem že mislil da monitor kaj nagaja. Ampak danes sem dau usb ključek v računalnik in niti tistega zvoka ne naredi. Tako da se mi zdi da je nekaj pri računalniku. Seveda ventilatorji vsi delajo in vse lučke v računalniku svetijo kot vedno. Nato mi drugo ne preostane kot da držim tipko za prižgat da se resetira. Ker ohišje pač nima gumba reset. Nato čez 5 sekund dela računalnik spet vse normalno dalje.

Imel kdo podobno izkušnjo oz kje naj začnem sploh ugotavljat kje tiči problem.
Lp

amd 5800x
3060Ti
32 gb rama (3600mhz OC)
asus rog strix-f
asus gold+ 650w
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

mzakelj ::

PCIE4 ?? To vodilo je imelo kar nekaj težav z grafiki. Poskusi bios nadgraditi.

DamijanD ::

A lahko preveriš, če takrat računalnik dela: npr ali se lahko RDCjaš na njega ali so shared folderji dosegljivi?

solatko ::

Gutjerez - Naredi hard reset. Računalnik ti je zabrejkal v sleep opciji.
Delo krepa človeka

Gutjerez ::

@mzakelj za updejt biosa bo potrebno odstraniti procesor. to se mi zdi čudna zadeva. ampak tako je postopek.

@DamijanD delovanje računalnika se čuje in vidi. A to pa je tudi vse. Če nimam slike nemorem nič videt.

@solatko niti en mesec ni minilo od sveže namestitve windowsa. se pravi še 1x formatirat in na novo naložit windowse?
zakaj pa do tega pride da zabrejka v sleep opciji? kdo je krivec?
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

mirator ::

Meni se je zgodilo podobno, ravno tako na stacionarcu, ki je stalno vklopljen. Računalnik sem preprosto ugasnil in ga čez nekaj časa vklopil nazaj pa se je tudi monitor čudežno zbudil. Je pa to precej star in počasen Lenovo računalnik z windows 10.

solatko ::

Gutjerez - Neko neujemanje med OS in HW, se dogaja, da se sistem iz spanja ne zbudi več. Power tipko drži not cca pol minute in ponovno vžgi, bi moralo delat. Nima veze s ponovno inštalacijo. Predlagam ti, da računalniku v nastavitvah ugasneš spanje in daš Power gumb na zaustavitev sistema, spanje čez koliko minut na nikoli, ekran na 5-10 minut.
Če nisi nič spreminjal imaš sedaj na vseh spanje.
Možno, da se to zgodi pri posodobitvah.
Delo krepa človeka

DamijanD ::

Gutjerez nisi povsem razumel kaj sem te vprašal. Ali se lahko iz drugega računalnika povežeš na tega? Če ga nimaš, bi remote desktop connection naredil tudi iz telefona...

Ben Dover ::

A štrom je?

opeter ::

Saj je zgoraj napisal, daa sliši ventilatorje, lučke svetijo itn., ampak enostavno ne dobi slike. Ekran ostane črn.

Torej je težava na relaciji grafična -> kabel -> monitor.

Pri nas imamo podobno težavo z malim Intel NUC-om, pri tem je problem sam HDMI izhod. Ko se včasih prebudi, ekran izpiše, da ni signala.
Takrat iztaknem kabel in nazaj not. Je pa to že drugi ekran in peti kabel ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Gejspodar ::

Zdravo,

>Torej je težava na relaciji grafična -> kabel -> monitor.

Po moje ne bo držalo - napisal je, da ob vstavitvi USB-ja računalnik ne "trza". Najverjetneje je res krivec BIOS matične plošče in pa smrdljivost Windows 10.

@Gutjerez - BIOS lahko flashaš tudi z vstavljenim CPU-jem, tisti "no-CPU flash" je dodatna funkcionalnost matične plošče, ki ti omogoča podporo za Zen 2+/Zen 3 procesorje.
Če se prav spomnim ASUS uporablja "EZ Flash" za BIOS, tako da lahko tega preneseš s spletne strani, vrežeš na ključek ter v BIOS/UEFI poklikaš EZ Flash, tam pa izbereš prej naloženi datoteko...

kixs ::

Pravis, da se racunalnik ne ugasa. Kaj to dejansko pomeni? Gre v spanje, torej je kot ugasnjen - ni slike in ventilatorji ne delajo. Ali gre samo monitor v spanje? Torej, dela vse le slike ni - razen, ko premaknes misko. Obicajno, ce je racunalnik v spanju, ga premik miske ne bo zbudil, moras kliknit en gumb na miski ali pritisnit tipko na tipkovnico.

Predlagam, da gres v nastavitve za "energijo" in tam izklopis vse kar se tice spanja - monitor na "Nikoli" in Racunalnik na "Nikoli". Potem pa rocno izklopis monitor, ko ga ne rabis.

opeter ::

Saj je lepo napisal: Nikoli se ga ne ugaša

Pomeni, da ga nikoli ne izklopi. Samo da v spanje ali pa še to ne ...
Sicer pa tem napravam ne škodi, če ga občasno ponovno zaženeš, da malo sprazni RAM pomnilnik ipd.

Gejspodar je izjavil:

Zdravo,

>Torej je težava na relaciji grafična -> kabel -> monitor.

Po moje ne bo držalo - napisal je, da ob vstavitvi USB-ja računalnik ne "trza". Najverjetneje je res krivec BIOS matične plošče in pa smrdljivost Windows 10.


Še vedno sem pri tej teoriji ...
USB tukaj nima veze, če vstavi ključek ali ne (to je itak navedel samo kot primer) ... enostavno ne dobi slike. Petrkrat prebral in tako razumel.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

kixs ::

opeter je izjavil:

Saj je lepo napisal: Nikoli se ga ne ugaša

Pomeni, da ga nikoli ne izklopi. Samo da v spanje ali pa še to ne ...
Sicer pa tem napravam ne škodi, če ga občasno ponovno zaženeš, da malo sprazni RAM pomnilnik ipd.

[


Zakaj bluzis o vprasanju, na katerega ne ves odgovora?

zoki029 ::

Tudi sam sem imel pred časom podobno težavo. Ko sem v power option nastavil sleep mode, so se začeli podobni simptomi kot zgoraj opisani. Rešitev je bila ta, da sem nastavitve povrnil na prejšnje, torej, kot jo je podal tudi @kixs:
..gres v nastavitve za "energijo" in tam izklopiš vse kar se tice spanja - monitor na "Nikoli" in Racunalnik na "Nikoli".. S to razliko, da sem monitor imel avtomatsko vklopljenega še naprej.

pviran3 ::

cpu preveč navit?

opeter ::

kixs je izjavil:

Zakaj bluzis o vprasanju, na katerega ne ves odgovora?


Ker sem podal enega od možnih odgovorov/rešitev.
Lahko pa je vse skupaj samo napaka v nastavitvi sistema. To pa si ti predlagal.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Gutjerez ::

računalnik je dejansko nov. kak mesec dni uporabe. nič ni navito. edino rami corsair 3600mhz so bili po defaulto nastavljeni na 3200 in zato sem obkljukal OC na 3600.
dva zadnja dni se ta problem ni pojavil.

do sedaj se je ta problem pojavil 3x. torej v enem mesecu. če bi bilo konstantno potem je nekaj hujšega.
sedaj sem še izklopil da računalnik preide v spanje. ampak že ker je torent vedno vklopljen in dejaven se to nebi smelo zgodit.
sem pa sedaj vseeno izklopil da računalnik preide v spanje. da pa se monitor sam izklopi po 15 minutah pa nesme imeti nobene veze pri tem.
če pa je slučajno kje omenjeno da bilo potrebno bios flashat da se ta problem preneha pa nisem zasledil nikjer.
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

Gutjerez ::

Evo prej bi piso prej bi ratalo.
Ni minilo 2 uri da sem prišel nazaj za pc. Monitor se je ugasnil. Ko sem premaknil miško sem videl da je monitor zaznau ta premik ker so se prižgale lučke na monitorju. A računalnik pa nič. Sedaj me zanima če še monitor dam dq se nebo ugasnil sam. Če bo pol drugače. Bom poročo takrat ko pride do tega :)
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

Tidule ::

Kot je napisal solatko se iz miljona razlicnih razlogov racunalnik pravilno ne zbudi. To je lahko kriva prakticno katerakoli komponenta. Seveda je maticna plosca ponqvadi na prvem mestu, tako da update biosa ne bo skodil.

Kar lahko preveris je ali se lahko preko oddaljenega dostopa povezes takrat ko je racunalnik navidezno neodzoven. Ce se lahko potem je res nekaj na relaciji graficna-monitor. Ce pa remote dostop ne dela pa te caka ogromno troubleshootinga da (ce sploh) najdes krivca.

Jaz ti lahko iz osebne izkusnje na primer povem, da se mi je to dogajalo, ko sem imel v tocno specificen usb port priklopljene slusalke. Ko sem preklopil slusalke drugam sem resil problem. Tudi ce imam v tistem portu misko/tipkovnico/usb kljucek ni tezav.

Gutjerez ::

Evo sedaj sem bios verzije 1202 posodobil na
Version 2423
2021/08/26

Monitor se nebo avtomatski izklopo, pc nebo prešel v spanje. V usb vhodu imam vklopleno samo miško in tipkovnico.
Posodobitve windowsa so naložene. razen na desni strani nekaj piše da še nisem pripravljen za win 11.
https://imgur.com/03j0auP

Bomo videli kaj bo poreklo sedaj. To je lahko začetek odkrivanja. Dalje pa vrag si znaj kaj bo še lahko vse. :D
Aja ko sem resetiro bios je rame spet vrglo na default na 3200mhz. pa sem spremenil na 3600. to pomoje ne sme biti problem.
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

Tidule ::

Kako ves, da ram ne more bit problem?

samsung8 ::

rami znajo bit problem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: samsung8 ()

Gutjerez ::

če je ram 3600mhz zakaj bi pol morau delovat pri 3200 ? to ma amd neke fore. pri intelu nikoli ni bilo teh težav. grrr.. ma če se bo spanje ponavljalo bom res dau nazaj na 3200. pa videl pol. ampak mi je smešno. ko da imam avto z 150 konji blokiran na 90 konjev.


Table of Contents
Recommended RAM Kits to pair with the Ryzen 7 5800X
Best Budget RAM for Ryzen 7 5800X - Crucial Ballistix RGB (3,600 MHz C16)
Best Gaming RAM for Ryzen 7 5800X - Corsair Vengeance RGB PRO (3,200 MHz C14)
Best Performance RAM for Ryzen 7 5800X - G.Skill Trident Z Neo Series (3,600 MHz C14)
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gutjerez ()

pviran3 ::

Rami navadno povzročijo bluescreen oz se pc resetira.
CPU problem navadno pc zmrzne.
Mogoče še kak gonilnik.

Jaz sem imel ta scenarij, da ko sem prišel do PCja po npr 3 urah, je bil ekran mrtev, pc je pa bil prižgan. Sem imel 5 let navitega, sedaj sem moral znižat množilnik za enga, in deluje stabilno 14dni, se ni več pojavilo.

matobeli ::

Pri men je bla ena čudna fora da se ni zbudil iz shutdown, je blo treba vedno reset pritiskat, pol je pa zalaufal.

Sem se mal sprehodil skoz bios in onemogočil vse kar je dišal na fastboot pa zdej laufa.

Fastboot se večkrat omenja pri težavah z zbujanjem/spanjem.

B450 chipset

Gutjerez ::

https://imgur.com/1UoWwvk
https://imgur.com/5awngiS
https://imgur.com/7yKHzFl

to so še ostali podatki. kar se mi zdi da je vse ok. zdaj sem še v biosu izklopil fast boot. pa da vidimo če bo vredu. javim ko bodo kake spremembe.
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

11th Gen Intel Core (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
78787459 (44638) mtosev
»

AMDjevi procesorji Ryzen 5000 pridejo po Intelov skalp 5. novembra (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Procesorji
15027449 (17754) m0LN4r
»

Spanje računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
162894 (2491) ST-777
»

Računalnik se noče prebudit - AMD

Oddelek: Strojna oprema
375114 (4615) opeter
»

Ugašanje laptopa med renderiranjem

Oddelek: Pomoč in nasveti
161488 (1227) ncc2000

Več podobnih tem