» »

Davek Sloveniji če delaš v tujini?

Davek Sloveniji če delaš v tujini?

Netrunner ::

Če si recimo redno zaposlen v nekem podjeju v tujini vendar živiš v Sloveniji, kaj Slovenija pobere samo razliko med njihovim in našim davkom ali je še kaj ?

Karikiram... (številke so kar nekaj .. samo za razumevanje)
-recimo v Sloveniji dobiš neto 1000€, davek je recimo 70%, tako da delodajalec plača 1700 bruto
-če pa si recimo zaposlen v tujini za isto plačo in imajo davek 50% pomeni da je tam bruto 1500 vendar moraš potem od svoje neto plačat pokriti še tistih 20% razlike ... tako da dobiš potem samo 800€ ?

Kako potekajo te zadeve ?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

telexdell ::

Netrunner je izjavil:

Če si recimo redno zaposlen v nekem podjeju v tujini vendar živiš v Sloveniji, kaj Slovenija pobere samo razliko med njihovim in našim davkom ali je še kaj ?

Karikiram... (številke so kar nekaj .. samo za razumevanje)
-recimo v Sloveniji dobiš neto 1000€, davek je recimo 70%, tako da delodajalec plača 1700 bruto
-če pa si recimo zaposlen v tujini za isto plačo in imajo davek 50% pomeni da je tam bruto 1500 vendar moraš potem od svoje neto plačat pokriti še tistih 20% razlike ... tako da dobiš potem samo 800€ ?

Kako potekajo te zadeve ?

Od neto plače se odšteje kilometrina za prevoz na delo iz znesek za malico. Kar ostane se obdavči po naši dohodninski lestvici. Plačaš pa razliko med že plačano dohodnino v tujini in našo odmero.
Primer: dobil si plačano 20.000€ in si v tujini za to plačal 1.000€ dohodnine. Pri nas ti od 20.000 odštejejo npr. 3.000 za prevoz in 2.000 za malico. Na 15.000€ osnove ti naračunajo 3.000 € naše dohodnine. Ker si že v tujini plačal 1.000€ moraš našemu Fursu nakazati še 2.000€.
Torej ti od neto izplačil 20.000€ v tujini ostane 18.000€.

PS cifre so nametane le za lažje razumevanje!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

DePalmo ::

Pa še to pod pogojem da imata Slovenija in država kjer si zaposlen, sklenjen sporazum o izogibanju dvojnega obdavčevanja. Drugače plačaš v tujini polne davke, nato pa še pri nas.

TheBlueOne ::

70% od 1700 je 1190. :)

Zadeva pa ni tako zelo enostavna, ker, ce se ni kaj spremenilo lahko uveljavljas dolocene stroske (malica prevoz). Je pa tako, da se racunica zacne pri razliki v obdavcitvi.

Potem pa je se tako, da dosti placajo tisti, ki so v tujini slabo placani, ker tam so razlike vecje.

chrush ::

Vidim, da vam je tocno jasno, zato me zanima, ce bi lahko kdo priblizno povedal, koliko bi bilo doplacila pri 5000€ brutto pri nas in 5000 brutto v Avstriji. Brez otrok, brez druzinskih clanov, brez malice, brez prevoza.
Brutto Avstrija
Brutto Slovenija
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

fikus_ ::

5000 tvoja bruto brez potnih, malice
v SLO neto 2922€
v AT neto 3001€

V SLO potem plačaš še davek na razliko AT-SLO
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Genetic ::

fikus_ je izjavil:

5000 tvoja bruto brez potnih, malice
v SLO neto 2922EUR
v AT neto 3001EUR

V SLO potem plačaš še davek na razliko AT-SLO

Plus, upostevati se moras 13. in 14. placo, ki sta vsaka cca 3900 neto (na 5000 bruto), kar se poveca razliko -> vec davka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Genetic ()

fikus_ ::

Ja, v bistvu je potrebno računat z obdavčljivimi prihodki na letnem nivoju.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

chrush ::

Torej, ce si prav razlagam, je v Si letna dohodninska osnova 43.239€ -> 3.603,33 x 12? Kaj pa v At?
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Netrunner ::

Se pravi:

Okvirno se v Sloveniji plača davek po formuli: (Neto tujina - neto Slovenija) = vrednost plačila davka.

Kakšni faktorji so še tukaj? Vzdrževalni člani ipd.. ?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

TheBlueOne ::

Netrunner je izjavil:

Se pravi:

Okvirno se v Sloveniji plača davek po formuli: (Neto tujina - neto Slovenija) = vrednost plačila davka.

Kakšni faktorji so še tukaj? Vzdrževalni člani ipd.. ?


Potni stroski in malice se ti menda se upostevajo za Avstrijo, ker jih tam ni.

fikus_ je izjavil:

5000 tvoja bruto brez potnih, malice
v SLO neto 2922€
v AT neto 3001€

V SLO potem plačaš še davek na razliko AT-SLO


Verjetno res, ker pri takih placah skoraj ni razlike. Velika razlika je pri nizkem bruto.

Zgodovina sprememb…

Vanquish ::

telexdell je izjavil:


Od neto plače se odšteje kilometrina za prevoz na delo iz znesek za malico. Kar ostane se obdavči po naši dohodninski lestvici. Plačaš pa razliko med že plačano dohodnino v tujini in našo odmero.
Primer: dobil si plačano 20.000€ in si v tujini za to plačal 1.000€ dohodnine. Pri nas ti od 20.000 odštejejo npr. 3.000 za prevoz in 2.000 za malico. Na 15.000€ osnove ti naračunajo 3.000 € naše dohodnine. Ker si že v tujini plačal 1.000€ moraš našemu Fursu nakazati še 2.000€.
Torej ti od neto izplačil 20.000€ v tujini ostane 18.000€.

PS cifre so nametane le za lažje razumevanje!


od bruto se odsteva prevoz in malica ne neto, znizas si bruto osnovo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanquish ()

telexdell ::

Vanquish je izjavil:

telexdell je izjavil:


Od neto plače se odšteje kilometrina za prevoz na delo iz znesek za malico. Kar ostane se obdavči po naši dohodninski lestvici. Plačaš pa razliko med že plačano dohodnino v tujini in našo odmero.
Primer: dobil si plačano 20.000€ in si v tujini za to plačal 1.000€ dohodnine. Pri nas ti od 20.000 odštejejo npr. 3.000 za prevoz in 2.000 za malico. Na 15.000€ osnove ti naračunajo 3.000 € naše dohodnine. Ker si že v tujini plačal 1.000€ moraš našemu Fursu nakazati še 2.000€.
Torej ti od neto izplačil 20.000€ v tujini ostane 18.000€.

PS cifre so nametane le za lažje razumevanje!


od bruto se odsteva prevoz in malica ne neto, znizas si bruto osnovo

Ker se odštejejo tudi prispevki plačani v tujini je razlika le v davku katerega ti odmerijo pri nas na znesek plačne akontacije dohodnine v tujini. Principa pa to ne spremeni.
PS ker je pri nas regres neobdavčen je tudi del npr, 13 plače (če je večja od max regres pri nas) neobdavčen. Torej je treba odšteti tudi to.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Vanquish ::

princip se ogromno spremeni, ce ti zmanjsujes bruto osnovo ali pa od neto.
Ce bi od neto, ne bi rabil nic placat tak pa mores.

Imas pa prav glede "bozicnice" - ko sem se jaz prijavljal je bilo v znesku povprecne bruto place v sloveniji, da si lahko zmanjsas bruto osnovo ali kako ze, se ne spomnim vec. Hkrati pa sem moral poslat koletivno pogodbo, pa izjavo iz firme, da vsi dobijo.

Sparkxl ::

Na kratko povedano, brez filozofiranja: pri 5k bruto v avstriji ne boš doplačal skoraj nič.
Največ plačujejo tisti najmanj plačani, ker tam so največje razlike v obdavčitvi med slo in at

chrush ::

Sparkxl je izjavil:

Na kratko povedano, brez filozofiranja: pri 5k bruto v avstriji ne boš doplačal skoraj nič.
Največ plačujejo tisti najmanj plačani, ker tam so največje razlike v obdavčitvi med slo in at

Da se ti besede pozlatijo.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

WhiteAngel ::

Omenjate samo dohodnino. Kako je pa s prispevki?

Invictus ::

Prispevke plačuješ, kjer si zaposlen...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

WhiteAngel je izjavil:

Omenjate samo dohodnino. Kako je pa s prispevki?


Ce mislis kako uporabljas potem slovensko infrastrukturo kakor zdravstveno imas za zdravstven del nek obrazec in placas dodatno zavarovanje. Tako je vsaj bilo pred leti. Samih prispevkov ti ni treba posebej placati v Sloveniji.

Tidule ::

A ni tako, da ti mora ta obrazec (mislim, da se mu je reklo S1) potrdit avstriska zavarovalnica, kjer plačuješ prispevke? Kolikor vem, to zelo neradi delajo.

Sparkxl ::

Veš narobe

Tidule ::

Hvala za popravek, lahko prosim kaj bolj natančno pojasniš?

Alayne ::

Doplačaš razliko med dohodnisko stopnjo Slovenije in Avstrije. Načeloma se pri višjih plačah uskladi. Ponavadi so višje razlike tam pri plačah 1500-2000.

Obdavči se tudi božičnica/regres (kar je višje kot 2000 neto mislim da).

Vzdrževani član se prišteje k olajšavi. Če si prijavljen za familienbonus plus (avstrijska olajšava), ti slovenci to upoštevajo in teh 1000 eur, ki ti ga da AT za višji neto plačaš SLO. Prej si naračunaj kaj se ti splača. Muttershutz in AT porodniška je v AT obravnavan kot socialni prispevek in se ne plača davka. Plačaš ga SLO zato v polnem. Računaj cca 30% na znesek, to nanese kr nekaj tisočakov.

Uveljavljaš stroške nastale v povezavi z malico in potnimi (obstaja obrazec). Če uveljavljaš pendler pauschal mislim, da ne moreš slovenskih. Dnevnice in podobna izplačila (neobdavčene v AT) plačas v SLO. Meni slovenci obdavčijo tudi dodatek k plači za delo z nevarnimi snovnmi. Ker je v AT to brez davka.

Če imaš višje dohodke in pravilno vse izpolniš ne bi smelo bit preveč.

Z obrazcem E106 (da si zavarovan v SLO), nisem mela problemov. Poslala na mail in dobila na dom po pošti v roku 2 tednov. Potem sem samo poskenirala in poslala na ZZZS - oni so priznali v enem dnevu.

Lahko pa pač plačaš tistih 20 eur na mesec, dokler si ne zrihtaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alayne ()

chrush ::

Alayne, vidim da so ti stvari jasne, pa bi malo temo izkoristil se za eno stvar. Kako je, ce gres na dopust v tujino. Pri nas si si dal izdelati evropsko kartico zavarovanja za tisti cas, kako pa je s tem v Avstriji?
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Tidule ::

enako, s tem, da je v avstriji evropska kartica preprosto natisnjena na zadnjo stran kartice za zdravstveno zavarovanje.

Vanquish ::

ni cisto tako kolikor jaz vem - razen, ce se je kaj vmes spremenilo?

Prvo leto sem moral it dvignit 2 tedensko potrdilo.
Drugo leto pa sem dobil avtomatsko kartico kot Tidule pravi.

Alayne ::

Evropska je bila včasih natisnjena na zadnji strani.
Sedaj ne vem kako je, ker sem ravno vložila za novo e-card, ki bo po novem imela gor tudi sliko. Tako da ne znam 100% odgovorit kako bo veljalo po Evropi.
Ker sem si zrihtala medsebojno priznavanje, evropsko kartico (po potrebi) naročim v SLO.

chrush ::

Ve mogoče, kako so obdavčene avstrijske nagrade? Naša firma je v tekočem letu dosegla rekordne rezultate prodaje. Zaposleni bodo dobili do 5000€ bruto nagrade k plači. Zanima me, koliko lahko pri takšnem znesku pričakujem davka. Razmišljal sem, da če bom preveč obdavčen, da bom nagrado zavrnil in jo dal v dobrodelne namene v Avstriji.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Ales ::

chrush je izjavil:

... bom nagrado zavrnil in jo dal v dobrodelne namene v Avstriji.

Eno izključuje drugo. Davčno gledano. Če hočeš nekaj nekomu dati, potem mora prvo biti tvoje in tu že nastane prihodek.

chrush ::

Sploh ne bi bilo moje. Še preden bi dobil, bi se odpovedal.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Tidule ::

chrush je izjavil:

Ve mogoče, kako so obdavčene avstrijske nagrade? Naša firma je v tekočem letu dosegla rekordne rezultate prodaje. Zaposleni bodo dobili do 5000EUR bruto nagrade k plači. Zanima me, koliko lahko pri takšnem znesku pričakujem davka. Razmišljal sem, da če bom preveč obdavčen, da bom nagrado zavrnil in jo dal v dobrodelne namene v Avstriji.

V Sloveniji ti bo to stelo v dohodnino. Koliko bo dejansko obdavceno je odvisno od skupne davcne osnove. Torej od 16% do 50%.

Ales je izjavil:

chrush je izjavil:

... bom nagrado zavrnil in jo dal v dobrodelne namene v Avstriji.

Eno izključuje drugo. Davčno gledano. Če hočeš nekaj nekomu dati, potem mora prvo biti tvoje in tu že nastane prihodek.

Lahko se odpove nagradi in delodajalec neposredno nakaze v dobrodelne namene in bi delodajalec lahko dobil se davcno olajsavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978217709 (88268) kamiKaZaA

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321219 (17946) BigWhale
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6226950 (17901) sampi
»

DOHODNINA 2017, inženirji potegnili kratko... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10528134 (22115) St235

Več podobnih tem