» »

Storitve postavitve mail strežnika na lastni infrastrukturi?

Storitve postavitve mail strežnika na lastni infrastrukturi?

«
1
2

HotBurek ::

Dobro jutro.

Sedajle sem šel čez spisek 10 podjetji, pogledat, kje imajo email:
- 8 jih ima v ameriki (outlook)
- 2 na telekomu (owa)


Zanima me, ali obstaja v sloveniji podjetje, ki dejansko postavlja email strežnike (postfix, qmail) za podjetja?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

pegasus ::

Postavit SMTP in IMAP je trivialno. A stranke danes zahtevajo še fancy webmaile, integracijo s telefoni (push etc) in ostalimi procesi v podjetju in potem se vseskupaj hitro zakomplicira. Tako da začni z dobro definicijo, kaj zares potrebuješ.

jukoz ::

Ja, ponujamo, na OpenBSD. Skupaj s "fancy webmaile, integracijo s telefoni (push etc) in ostalimi procesi" ala koledarji, kontakti, secure fileshare itd.

Še drek od Outlooka dela, tudi s TLS 1.2*

* Če ne veste, ob določenem vremenu Outlook ne zna delat s TLS 1.2

PrimoZ_ ::

jukoz je izjavil:

Ja, ponujamo, na OpenBSD. Skupaj s "fancy webmaile, integracijo s telefoni (push etc) in ostalimi procesi" ala koledarji, kontakti, secure fileshare itd.

Še drek od Outlooka dela, tudi s TLS 1.2*

* Če ne veste, ob določenem vremenu Outlook ne zna delat s TLS 1.2


Zimbra?

HotBurek ::

Če bi čisto tako rekel "kaj potrebujem", bi to bile neke pomirjevalne tablete...

Ker sem zgrožen, če drži, da toliko podjetji uporablja email gostovan v ameriki. Ter hkrati, da so redki, ki imajo to doma.

Vsa komunikacija med stranko in podjetjem, in med podjetji, vsa naročila, dobave, količine, računi, cene, finančni fajli... gre čez eno samo podjetje iz amerike. In sem kar malo pretresen. Ne daje mi ravno vzpodbude, za naprej živet...
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Lonsarg ::

Za imeti svoje streznike je optimalno imeti tudi svoj stalni staff, ki bo to postavil in vzdrževal, od hardwera dalje.

Namreč če outsoursaš ponavadi zbereš ali oblačno storitev, ki jo je lažje na daljavo administrirat ali pa ti podjetje kateremu outsoursaš to postavi na svojih streznikih. Outsoursanje in hkrati lastni strežniki so malce čudna kombinacija dandanes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

HotBurek ::

Ja, na nek način ne razumem, zakaj ne outsourcajo lokalnim slovenskim podjetjem, ki postavijo strežnike v datacentru v sloveniji.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

kriptobog ::

Manjši firmi se ne splača imeti lastne infrastrukture za mail. Takim prodaš Office365. Večje imajo pa ponavadi lasten Exchange.

kow ::

HotBurek je izjavil:

Ja, na nek način ne razumem, zakaj ne outsourcajo lokalnim slovenskim podjetjem, ki postavijo strežnike v datacentru v sloveniji.


Ne moremo/zelimo reci: national security reasons... smo premajhna drzava. Tudi IT strategije nimamo. No, pa saj jo se evropa nima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Utk ::

1. če ti nekaj proda slovensko podjetje, še ne pomeni, da ne bo vse skupaj spet outsourcano v ZDA, ali pa kam drugam.
2. za neko manjše podjetje, kje je večja verjetnost, da bojo podatki ušli do nepravih ljudi, od googla ali od nekega lokalnega slovenskega podjetja? Večina se zarad tega niti ne sekira, ampak če se že bi sekiral, bi jaz raje imel email v neki Estoniji kot pa v sosednji vasi, kjer poznajo tebe in "sovražnike", pa niti ne veš kdo je kje s kom.

Invictus ::

Lastni strežnik za email je dandanes največja bedarija ever...

Exchange preko Office365 stane par EUR an mesec, če ni drugih aplikacij.

Kdor še danes plačuje za to, živi nekje v jami...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

antrim ::

HotBurek je izjavil:

Ja, na nek način ne razumem, zakaj ne outsourcajo lokalnim slovenskim podjetjem, ki postavijo strežnike v datacentru v sloveniji.


Ti si še mladinec ane? To je bilo aktualno 10+ let nazaj. Hosted Exchange je bolj ali manj passe, že leta se vse seli v Exchange Online. Letos še posebej intenzivno. :) Glavni razlog je jasno cena, pri selitvah iz nekih malih in srednjih on-prem ali dediciranih hostanih postavitev pa še zanesljivost, razpoložljivost in varnost.

snezak21 ::

No ja, jaz osebno se ne strinjam da je lasten streznik najvecja bedarija ever. Kot prvo, si ze kdaj poskusal dobiti support na Gmailu ali Microsoftu? Ne? No saj ga tudi ne mores, ceprav je vse tvoje poslovanje odvisno ravno od tega. Ampak dokler je stvar poceni, je to edino kar steje pri veliki vecini firm. Boljse dati par eur/mesec, potem pa pizditi da pred skladiscem stoji 100 kamionov, ki ne morejo odpeljati robe, ker ti ne dela, kot pa imeti spodobno urejeno stvar za 100 ali 200eur/mesec. In teh par 100eur/mesec je manj kot nic v primerjavi s tem, da ti samo en sam kamion stoji pol dneva.
In ja @HotBurek tega je na zalost ogromno pri nas. Ker se mi ne da iti gledat zgolj po domenah, do katerih imam na easy dostop in delat statistike, bom napisal iz glave. Domen, ki imajo maile na Gmailu ali Microsoftu je krepko cez 50%.

antrim ::

snezak21 je izjavil:

... si ze kdaj poskusal dobiti support na Gmailu ali Microsoftu? Ne? No saj ga tudi ne mores ...


A lahko napišeš še večjo bedarijo? Za EO dobiš suport in preko MS (lahko si ga tudi dokupiš extra) in preko lokalnega partnerja. Problem ni v ponudnikih ampak v škrtuhih, ki bi vse sami pa še support incidenta ne znajo odpreti.

Invictus ::

snezak21 je izjavil:

Ampak dokler je stvar poceni, je to edino kar steje pri veliki vecini firm. Boljse dati par eur/mesec, potem pa pizditi da pred skladiscem stoji 100 kamionov, ki ne morejo odpeljati robe, ker ti ne dela, kot pa imeti spodobno urejeno stvar za 100 ali 200eur/mesec. In teh par 100eur/mesec je manj kot nic v primerjavi s tem, da ti samo en sam kamion stoji pol dneva.

Si pač potegnil en ekstremen primer ven...

BTW, imeti poslovanje preveč urejeno preko emaila, je danes totalen fail...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MadMen ::

HotBurek je izjavil:

Če bi čisto tako rekel "kaj potrebujem", bi to bile neke pomirjevalne tablete...

Ker sem zgrožen, če drži, da toliko podjetji uporablja email gostovan v ameriki. Ter hkrati, da so redki, ki imajo to doma.

Vsa komunikacija med stranko in podjetjem, in med podjetji, vsa naročila, dobave, količine, računi, cene, finančni fajli... gre čez eno samo podjetje iz amerike. In sem kar malo pretresen. Ne daje mi ravno vzpodbude, za naprej živet...


To je samo tvoja iluzija varnosti, da je lokalni poštni strežnik bolj varen. Primer: Letošnji marec, Hafinum exploits.

poweroff ::

Invictus je izjavil:

Lastni strežnik za email je dandanes največja bedarija ever...

Exchange preko Office365 stane par EUR an mesec, če ni drugih aplikacij.

Kdor še danes plačuje za to, živi nekje v jami...

Zelo odvisno kaj počneš. Če si neka brezvezna firmica, nek mali prodajalec suhe robe, potem je seveda GMail povsem dovolj. Ali Exchange. Če si pa malo bolj resna firma, recimo odvetniška družba ali celo kaj, kar upravlja s kritično infrastrukturo, potem pa je smiselno resno razmisliti o lastnem mail serverju.

Saj lahko da bo potem analiza pokazala, da je bolje iti na cloud. Ampak je analizo treba narediti.

Koliko stane... server je recimo okrog jurja, potem pa rabiš internet in elektriko (kar ni tako velik strošek). Gor daš recimo Zimbro, ki podpira vse živo, če si pripravljen plačati neko minimalno licenco (1 EUR na poštni predal mesečno), pa dobiš še par ekstra bonbončkov.

Koliko je postavitev vsega? Kaj pa vem, nekje med 500 in jurja bi rekel (zelo na pamet), odvisno kako imaš zhihtan backuping itd. Pa seveda je treba zadeve tudi vzdrževati.

Za eno firmico je strošek seveda lahko kar konkreten. Če imaš pa več uporabnikov, je pa že vprašanje kaj se splača. MS cloud zna biti v primeru več uporabnikov konkretno dražji.

MadMen je izjavil:

To je samo tvoja iluzija varnosti, da je lokalni poštni strežnik bolj varen. Primer: Letošnji marec, Hafinum exploits.

Ja odvisno kaj postaviš in kako to vzdržuješ. Če postaviš podrtijo od Exchanga (večina lokalnih IT "strokovnjakov" pozna samo MS rešitve), potem imaš problem.

Če zadevo namestiš in daš za par let na avtopilota, imaš tudi problem...
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

HotBurek ::

Zanimivo, zgoraj je bila omenjena strategija oz. pomanjkanje le-te.

Ne razumem tudi tistih, ki "nas", ki predlagamo lokalno postavitev vidijo kot neke male kriminalce. Ti ljudje bi še mamo prodal. Denar, keš, monej.


Jst podpiram lokalno poizvodnjo, ter zraven lokalni IT. Oboje lepo skupaj.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

MadMen ::

Kdo ti brani?

Če boš zagotovil ugodno, stabilno, varno rešitev, ki bo podpirala funkcionalnosti Exchanga, potem ne vidim težave zakaj ne bi uspel.

antrim ::

HotBurek je izjavil:

Zanimivo, zgoraj je bila omenjena strategija oz. pomanjkanje le-te.

Ne razumem tudi tistih, ki "nas", ki predlagamo lokalno postavitev vidijo kot neke male kriminalce. Ti ljudje bi še mamo prodal. Denar, keš, monej.


Jst podpiram lokalno poizvodnjo, ter zraven lokalni IT. Oboje lepo skupaj.


Lokalni IT nudi predvsem storitve. In ja, cold hard cash je tisto s čimer kupiš kruh v trgovini, za warm fuzzy feeling ne dobiš ničesar.

SasoS ::

Tako kot je HotBurek napisal...ljudje mislijo da jim bodo s cepivi čipe vgradili, mail bodo pa dali v O365 kjer imajo razne tričrkovne agencije direkten dostop, gor imaš pa itak povezano vse vključno z mobitelom in njegovo pozicijo. Ampak ja, exchange online je poceni in povečini dela, taveliki pa se trudijo da tako tudi ostane (le zakaj?) in blokirajo manjše smtp-je z raznimi neumnostmi, čeprav imaš spf, dkim in vse ostalo nastavljeno tako kot treba...

Mail sicer, tako kot vse ostalo, zahteva določeno znanje da nastaviš, večini se ne da jebat s tem in imajo raje gmail. Tudi prav.

Utk ::

taveliki pa se trudijo da tako tudi ostane


čeprav imaš spf, dkim in vse ostalo nastavljeno tako kot treba...


večini se ne da jebat s tem in imajo raje gmail.

Ko se to troje sreča v realnosti, nekdo ne bo dobil nekega pomembnega emaila, in bo popizdil. In če mu ti stokrat dokažeš, da imaš ti prav nastavljeno in ne gmail, ti bo to pomagalo natanko nič.

RedDrake ::

@bjoork:
Kdo pa rabi _VSE_ funkcionalnosti Exchanga?
99% ljudi ki jih poznam in uporabljajo Outlook/Exchange kombinacijo _ne zna_ uporabljati nič drugega razen pošte in koledarja.

@SasoS: Jah veliki kar dobro hebejo male smtp-je, ampak z razlogom. Toliko spama kot pride iz teh raznih no-name smtp-jev je nenormalno.
Ampak če je res vse pravilno nastavljeno mail VEDNO pride. Imam 15 let izkušenj na temo lastnih mail serverjev pa zaenkrat vse povsod deluje normalno.
Sploh zabavno je bilo mislim da letos pozimi ko je na nek whitelist prišlo N enih spam IP-jev in je začelo prihajati po 200+ mailov dnevno.

HotBurek ::

Utk, in tvoja rešitev je kaj? Še naprej kimat in se klanjat, pa natanko nič naredit. Še več, če bo kdo začel kaj poizkušat po svoje, ga je treba že v štartu zatret. Pa preveč holivud filme gledaš s tem nekim pomembnim emailom od katerega cel svet visi na nitki, če maila ne bo, gre bomba v luft...


SasoS, mene pa te tričkrovne agencije sploh ne zanimajo neki preveč. Bolj mi je zanimivo to, da ima eno samo podjetje 50% vseh email-ov kar se tiče slovenskega poslovnega okolja; imena, priimke, vsebino, priponke, časovnice, kdo s kom komunicira, kdaj, kako pogosto, ... ponudbe, popvpraševanja, cene, dogovori, ... vse.

Iz tega se da naredit povezave podjetji, trende, kako so se stvari časovno spreminjale, in kaj kaže analiteka, da se bo zgodilo v prihodnje.

S temi podatki in rezultati lahko investiraš v nepremičnine, podjetja, delnice, ... Lahko delaš tudi aktivnosti, ki povzročajo škodo tem istim podjetjem oz. okolju.

Zato je tako pomembno, da nima ena taka "don't be evil" firma vseh teh podatkov.


In pol ko folk reče, da jim je vseeno, če so sužnji... Ne, še kul jim je. Za kozlat.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Invictus ::

RedDrake je izjavil:


99% ljudi ki jih poznam in uporabljajo Outlook/Exchange kombinacijo _ne zna_ uporabljati nič drugega razen pošte in koledarja.

Če znajo koledar uporabljati, so to že Advanced userji...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

poweroff ::

MadMen je izjavil:

Kdo ti brani?

Če boš zagotovil ugodno, stabilno, varno rešitev, ki bo podpirala funkcionalnosti Exchanga, potem ne vidim težave zakaj ne bi uspel.

Saj take rešitve že obstajajo. In delajo celo presenetljivo bolje kot Exchange.

Pri čemer niti niso drage. Recimo za Zimbro pride for life licenca 32 EUR na account. Ne mesečno. Enkratno.
sudo poweroff

Poldi112 ::

Si ziher, da dobim server, clienta za pc in telefon, push mail in ostalo za 32 eur ("potrebujem" zgolj zase)?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

starfotr ::

Manjše firme, brez lastnega IT kadra naj imajo mail pri svojem ponudniku interneta ali kje drugje, večje pa lastne strežnike.

Najbolj butasto je, da folk nima maila s svojo domeno. Kar je kriminal.

poweroff ::

Poldi112 je izjavil:

Si ziher, da dobim server, clienta za pc in telefon, push mail in ostalo za 32 eur ("potrebujem" zgolj zase)?

Daj preberi še enkrat. To je strošek licence. Rabiš seveda še HW. Pa nekoga, ki bo to postavil, če ne znaš sam.

Je pa pri Zimbri tako, da moraš kupiti minimalno 25 licenc.

Lahko pa uporabiš opensource Zimbro ter ročno namestiš dodatek za push notifications.
sudo poweroff

Poldi112 ::

Samo preverjam, ker sem šel brat njihovo stran, pa mi je bilo konfuzno, potem pa še enega resellerja, kjer je bila pa še večja zmeda.

HW sicer imam, par Xeon serverjev, ki sta ostala iz študijskih časov (win server, bljak). V praksi pa laufam postfix na rpi, da mi ne brnita ter segrevata sobe.

25 licenc je pa zame no-go. Zanimalo bi me zgolj tako, da bi laufal par let, da se spoznam z njo za namen, da lahko to potem tudi komu priporočim. Da bi zgolj par dni testiral me ne zanima.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

darkolord ::

Če sem jaz prav videl, je takšna cena (800 EUR za 25 mailboxov) za letno naročnino.

Če želiš perpetual, je mičkeno višja cena (v AUD). V bistvu dražje kot Exchange :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

ToniT ::

Opensource Zimbra je čisto OK. Res je, da moraš sam poskrbeti za backup, vse ostalo pa je za povprećnega uporabnika dovolj. Meni deluje v redu na virtualki, OS je Ubuntu, mailboxov je trenutno okrog 250.

Karen ::

Meni je fascinantno to da smo prišli tako daleč da je potrebno za osnovno, ampak res osnovno internetno storitev, staro 30 let (SMTP pa IMAP) plačevati - nekaj kar bi moralo biti tako basic kot www (priznajmo pošteno: v časih ko ima povprečen slovenec statiko doma bi morala to biti to tako simpl basic storitev, da bi jo vsak lahko fural doma na čimerkoli kar stalno laufa, vključno z rPI - govorim kaj bi moralo biti, ne da je to povzdignjeno na nivo znanosti), da se o ceni sploh ne bi smeli pogovarjati, vsaj ne tisti ki ima dostop do interneta. Še vedno me fascinira da je to uspelo IT sektorju dejansko monetizirat. 10-15let nazaj je vsak operater ponujal email kaslce zastonj (pustimo gmail, za katerega vemo kje služi), danes pa pogledam T-2 ponudbo, pa Telemach ponudbo itd., pa je mesečni strošek mail kaslca k ni vreden nič 2 EUR na kaslc.
@ToniT: kolk je z Zimbro dejansko dela v povprečju na mesečni ravni za 250 uporabnikov (ja vem, to stane:D)? Če znaš pa to dobro postavit pa pod privat, mogoče bi me zanimala postavitev.
Še vprašanje: a kdo fura na Synology NAS-u maile? Licence so perpetual ko jih kupiš, do 5 kaslcov je pa free. Sem postavil, laufa mi 5 mailov, edino nimam za primaren mail pa težko ocenim kakšna so v resnici tvegana, kako dobro dela antispam (jasno, ko ustvariš nov kaslc itak nimaš nič spama, bolj bi bilo zanimivo če bi preselil 20 let stare kaslce na Synology-ja kaj bi se zgodilo - tega si pa ne upam oz. nimam cajta se tolk igrat s produkcijskimi domenami). Skratka če ima kdo praktične izkušnje se priporočam za kak opis.

darkolord ::

Hja, verjetno se ne zavedaš (pa marsikdo drug), da je "pošta" lahko še precej več kot samo SMTP pa IMAP.

poweroff ::

darkolord je izjavil:

Če sem jaz prav videl, je takšna cena (800 EUR za 25 mailboxov) za letno naročnino.

Če želiš perpetual, je mičkeno višja cena (v AUD). V bistvu dražje kot Exchange :)

Mogoče se motim, ampak jaz imam podatke od slovenskega resellerja in pravi, da je perpetual licenca za 25 boxov 655 EUR. No, plus DDV.

Je pa res, da za večino primerov OSS verzija, ki je kompletno free, čisto zadostuje. Edina stvar, ki v OSS verziji res manjka je push mail, kar se pa da rešit z enim odprtokodnim (in tudi free) dodatkom.

Ima pa plačljiva verzija par bonbončkov za bolj zahtevne uporabnike. Recimo domain admine pa 2FA. Ostalo ne vem, če je res super uporabno.

Aja, backupi... ZFS + snapshoti, pa je stvar rešena.

Jaz sem za eno firmo vzdrževal Zimbro par let in je res super zadeva. Za njihove potrebe je bilo več kot dovolj. Potem so se odločili za cloud, šli na Office365 in zdaj stalno nekaj jamrajo. Exchange v cloudu se pogosto ne odziva, malo večji maili se pošiljajo po pol ure, licence je treba stalno plačevat,... ampak hej, njihova odločitev. Meni je vseeno, če klikam po O365 vmesniku ali po Zimbrinem vmesniku.

Res je, da z vsakim poštnim predalom na O365 dobiš tudi licenco za MS Office. Problem te firme je pa, da imajo kup mailov, ki niso vezani na konkretnega uporabnika, ampak so v stilu prodaja@, info@, racunovodstvo@m,... in za vsakega se zraven hočeš nočeš kupi tudi MS Office licenca, ki je pa potem nihče ne uporablja.

Te stroške se da lepo izračunati, ampak beseda cloud se pač kunštno sliši.
sudo poweroff

matobeli ::

En vprašanje če slučajno kdo uporablja: Synology podpira vrsto enih nadomestkov za google rešitve, večina jih dela kar dobro. Ima pa možnost tudi postavit lasten email server.

A lahko kdo pokomentira če je ta zadeva kaj vredna? Internet je optika pri T2.

Šlo bi za privat uporabo, nekih 10 naslovov max.

Poldi112 ::

darkolord je izjavil:

Hja, verjetno se ne zavedaš (pa marsikdo drug), da je "pošta" lahko še precej več kot samo SMTP pa IMAP.


Točno tako!





Lahko je tudi POP3.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jshadlsa232 ::

Karen je izjavil:

Meni je fascinantno to da smo prišli tako daleč da je potrebno za osnovno, ampak res osnovno internetno storitev, staro 30 let (SMTP pa IMAP) plačevati - nekaj kar bi moralo biti tako basic kot www (priznajmo pošteno: v časih ko ima povprečen slovenec statiko doma bi morala to biti to tako simpl basic storitev, da bi jo vsak lahko fural doma na čimerkoli kar stalno laufa, vključno z rPI - govorim kaj bi moralo biti, ne da je to povzdignjeno na nivo znanosti), da se o ceni sploh ne bi smeli pogovarjati, vsaj ne tisti ki ima dostop do interneta. Še vedno me fascinira da je to uspelo IT sektorju dejansko monetizirat. 10-15let nazaj je vsak operater ponujal email kaslce zastonj (pustimo gmail, za katerega vemo kje služi), danes pa pogledam T-2 ponudbo, pa Telemach ponudbo itd., pa je mesečni strošek mail kaslca k ni vreden nič 2 EUR na kaslc.
@ToniT: kolk je z Zimbro dejansko dela v povprečju na mesečni ravni za 250 uporabnikov (ja vem, to stane:D)? Če znaš pa to dobro postavit pa pod privat, mogoče bi me zanimala postavitev.
Še vprašanje: a kdo fura na Synology NAS-u maile? Licence so perpetual ko jih kupiš, do 5 kaslcov je pa free. Sem postavil, laufa mi 5 mailov, edino nimam za primaren mail pa težko ocenim kakšna so v resnici tvegana, kako dobro dela antispam (jasno, ko ustvariš nov kaslc itak nimaš nič spama, bolj bi bilo zanimivo če bi preselil 20 let stare kaslce na Synology-ja kaj bi se zgodilo - tega si pa ne upam oz. nimam cajta se tolk igrat s produkcijskimi domenami). Skratka če ima kdo praktične izkušnje se priporočam za kak opis.

Nedolzni internet pred 15 leti ni isti kot internet danes.

Pri slovenskih podjetjih in e-mailu pa se vedno zatakne kot ponavadi pri "IT stroskih". Vecina noce subscriptiona (O365 model, ki je na dolgi rok malce drazji), ter ima idejo da se enkrat "stisne" za Exchange, potem pa to laufa v nedogled. Patchanje? Ja ni treba po principu "saj pa dela". Da o redundantnih streznikih, v primeru da en odleti oz. zaradi lazjega vzdrzevanja raje nebi, ali pa da se pred e-mail streznik postavi kaka namenska security resitev.

snezak21 ::

Invictus je izjavil:

snezak21 je izjavil:

Ampak dokler je stvar poceni, je to edino kar steje pri veliki vecini firm. Boljse dati par eur/mesec, potem pa pizditi da pred skladiscem stoji 100 kamionov, ki ne morejo odpeljati robe, ker ti ne dela, kot pa imeti spodobno urejeno stvar za 100 ali 200eur/mesec. In teh par 100eur/mesec je manj kot nic v primerjavi s tem, da ti samo en sam kamion stoji pol dneva.

Si pač potegnil en ekstremen primer ven...

BTW, imeti poslovanje preveč urejeno preko emaila, je danes totalen fail...

Se strinjam ja. Predvidevam da priporocas fax in telegram, ker je to leta 2021 neprimerno bolj zanesljivo in napredno kot mail.:8)

antrim je izjavil:

snezak21 je izjavil:

... si ze kdaj poskusal dobiti support na Gmailu ali Microsoftu? Ne? No saj ga tudi ne mores ...


A lahko napišeš še večjo bedarijo? Za EO dobiš suport in preko MS (lahko si ga tudi dokupiš extra) in preko lokalnega partnerja. Problem ni v ponudnikih ampak v škrtuhih, ki bi vse sami pa še support incidenta ne znajo odpreti.

Si slucajno ze v realnem zivljenju poskusil resiti kaksen problem z Gmailov (business account ne zastonjski) ali Microsoftom? Pa po moznosti ASAP, ker takrat ko ti delovni proces stoji, je fino ce dobis resitev takoj, ne enkrat cez en mesec. Predvidevam da ne, ker drugace ne bi pisal tega, kar si napisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snezak21 ()

Poldi112 ::

Irelevantno. Bolj pomembna metrika je, koliko downtime-a imaš pri on-premise vs cloud.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

poweroff ::

Žal glede tega nimam nobene statistike pri roki, lahko pa povem iz lastnih izkušenj. Firma, za katero sem imel čez vzdrževanje je kot rečeno najprej imela lasten server (Zimbro) in v 7 letih je bil downtime samo enkrat. Zmanjkalo je namreč elektrike malo pred tem pa je crknil UPS. Sicer sem opozarjal na to, da bo treba zamenjati UPS, ampak za to ni bilo volje (denar je v resnici bil).

Potem so šli na 0365 cloud. In sem dobil praktično vsak mesec dva ali tri klice, da pošiljanje mailov ne dela, da maili ne prihajajo, itd. No, potem smo ugotovili, da mail z malo večjo priponko, ki ga pošljejo iz ene pisarne v drugo sicer pride, ampak s kakšno dve urno zamudo. In so pač začeli uporabljati USB ključke (tisti malo bolj napredni pa shared folder na NASu).

Ampak to so moje izkušnje.

Mogoče dodam še to, da že 20 let uporabljam "privat" mail serverje (in ne G/M/xx clouda). In do večjih (se pravi več kot par minut) izpadov je prišlo zelo redko.
sudo poweroff

Poldi112 ::

No, jaz sem svoj mail server bolj kot ne resno fural zgolj 10 let. Nato se mi ni dalo več, pa tudi potrebe več ni bilo, za osebni mail se pa precej manj sekiram.

Ampak dvomim, da lahko s še tako stabilno programsko opremo presežem uptime cloud-a, ki ima geografsko distribuirane datacentre. Njih zjebe zgolj šalabajz, medtem ko mene poleg tega pogosto še elektro in t-2. Za redundanco imam pa smtp protokol, ki par dni ne obupa :)

Ter kako naj sam tehnično konkuriram gori stručkotov, ki delajo v cloudu? No-go.

Edini smisel lastne infrastrukture je neodvisnost. Kar je pa v času miru precej neuporabno, v času vojne pa relativno hitro priučljivo. :)
Pa da imaš realno šanso, da jenkiji ne berejo tvoje pošte, če je sogovornik isto na domačen smtp-ju. Kar pa praktično nikoli ni, tako da v čem je smisel?

V bistvu je v praksi edini smisel lastne infrastrukture, če ti je to hobi, ali pa nostalgija. Komu se dejansko stroškovno izplača?

Tista tvoja horror zgodba pa tudi dvomim da je reprezentativna, ker take storitve nihče ne bi toleriral.

Enostavno nas povozi ekonomija obsega.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

poweroff ::

Je pa še nekaj. Če bi crknila Zimbra, sem bil jaz tisti, ki mora odreagirati. Če sedaj odpove povezava v O365, lepo rečem, da so pač pri Microsoftu težave. Bistveno manj dela zame in manj odgovornosti zame, ne?

Drugače se pa težave z elektriko in internetom danes menda že dajo rešiti...
sudo poweroff

darkolord ::

Če imaš težave z internetom, ti cloud itak tudi ne dela ;)

Mislim sicer, da "cloud" vs "local" tabora ne bosta nikoli prišla ravno skupaj.

Oboje ima svoje prednosti, večinoma pa iz sysadmin vidika "it all boils down to":
- pri cloudu je vse "not my problem"
- pri local je vse pod tvojo kontrolo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

antrim ::

poweroff je izjavil:


Res je, da z vsakim poštnim predalom na O365 dobiš tudi licenco za MS Office. Problem te firme je pa, da imajo kup mailov, ki niso vezani na konkretnega uporabnika, ampak so v stilu prodaja@, info@, racunovodstvo@m,... in za vsakega se zraven hočeš nočeš kupi tudi MS Office licenca, ki je pa potem nihče ne uporablja.

Te stroške se da lepo izračunati, ampak beseda cloud se pač kunštno sliši.


Za shared mailboxe in Exchange Online Plan x licence torej še niste slišali? ccc

snezak21 je izjavil:


Si slucajno ze v realnem zivljenju poskusil resiti kaksen problem z Gmailov (business account ne zastonjski) ali Microsoftom? Pa po moznosti ASAP, ker takrat ko ti delovni proces stoji, je fino ce dobis resitev takoj, ne enkrat cez en mesec. Predvidevam da ne, ker drugace ne bi pisal tega, kar si napisal.



Slučajno sem, ker živim od tega in stojim za napisanim. Večina stvari je rešenih v nekaj urah, če ni problem v infrastrukturi sami. To pa itak vidiš že prej drugje in ne odpiraš ticketa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antrim ()

Poldi112 ::

poweroff je izjavil:

Je pa še nekaj. Če bi crknila Zimbra, sem bil jaz tisti, ki mora odreagirati. Če sedaj odpove povezava v O365, lepo rečem, da so pač pri Microsoftu težave. Bistveno manj dela zame in manj odgovornosti zame, ne?

Drugače se pa težave z elektriko in internetom danes menda že dajo rešiti...


Seveda se dajo. Z geografsko distribucijo, ki jo ima cloud že po definiciji, on premise varjante pa navadno ne, ker ti HA pošteno poviša strošek.

darkolord je izjavil:

Če imaš težave z internetom, ti cloud itak tudi ne dela ;)


To velja za cliente na splošno. Če imaš pa še server na T-2, pa nobenemu ne bo delal mail, ko odleti T-2. Ne na telefonu preko Simobil, ne na PC-ju preko Siol.

Pa ne me narobe razumeti - jaz tudi ne maram oblaka. A se zavedam, da mu ne tehnično, ne ekonomsko, ne morem konkurirati.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Invictus ::

starfotr je izjavil:

Manjše firme, brez lastnega IT kadra naj imajo mail pri svojem ponudniku interneta ali kje drugje, večje pa lastne strežnike.

Najbolj butasto je, da folk nima maila s svojo domeno. Kar je kriminal.

1x je obstajal en excel file, kdaj se spalča lasten server za Exchange.

Meja je bila tam nekje pri 400 uporabnikih. Prej so bile hosting rešitve cenejše. In to je bilo še pred O365, kjer je še ceneje...

Večina folka pozablja pri lastne,m poštnem strežniku:
- high availability
+ mreža
+ ISP
+ server
- backup
+ OS
+ mail server
+ sami maili
- cena
+ hardware
+ software
+ storitev
- čas, potreben za vse skupaj
- integracija v drug software
- izobraževanje uporabnikov
- varnost

Ziher sem še kaj pozabil... Zdaj, če se komu ljubi s tem ukvarjat...

Ne bo me pa nihče prepričalk, da nekdo, ki ti za jurja postavi vse skupakj, lahko zagotovi boljšo razpoložljiv kot en velikan...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

z0mbie ::

PrimoZ_ je izjavil:

jukoz je izjavil:

Ja, ponujamo, na OpenBSD. Skupaj s "fancy webmaile, integracijo s telefoni (push etc) in ostalimi procesi" ala koledarji, kontakti, secure fileshare itd.

Še drek od Outlooka dela, tudi s TLS 1.2*

* Če ne veste, ob določenem vremenu Outlook ne zna delat s TLS 1.2


Zimbra?


Nextcloud. Ima tudi mail plugin in syncanje kontaktov, koledarja,...

Invictus je izjavil:

Ne bo me pa nihče prepričalk, da nekdo, ki ti za jurja postavi vse skupakj, lahko zagotovi boljšo razpoložljiv kot en velikan...


Izgleda, da se nisi delal za nobenega teh "velikanov"... takoj, ko gres v korporacijske vode postanejo zadeve zanimive. Nivo javna uprava zanimive.

Pa pri svoji +- listi si pozabil dodati, da ti berejo maile.
That, in its essence, is Fascism - ownership of Government by an
individual, by a group, or by any other controlling private power.
Franklin D. Roosevelt v posmeh Tomažu Štihu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

z0mbie ::

poweroff je izjavil:

Mogoče dodam še to, da že 20 let uporabljam "privat" mail serverje (in ne G/M/xx clouda). In do večjih (se pravi več kot par minut) izpadov je prišlo zelo redko.


Se pridruzujem izkusnji, tudi laufam svojo infrastrukturo okrog 20 let. Ni izpadov.

antrim je izjavil:

Slučajno sem, ker živim od tega in stojim za napisanim. Večina stvari je rešenih v nekaj urah, če ni problem v infrastrukturi sami. To pa itak vidiš že prej drugje in ne odpiraš ticketa.


Pri meni je reseno takoj. Naslednji moment. In vem kaj se je zgodilo in zakaj, s tem, da ne drkam po serverju zato ker moram popraviti nekaj kar ena od miljon strank rabi in s tem zjebem nekaj drugega ostalim. Nekaj ur ni sprejemljivo.

Mimogrede, googlu je v zadnjih 10 letih padla infrastruktura veckrat kot meni. Ergo, ne mi o kvaliteti storitve.

Cloud se uporablja ker noces placevati nekoga, da ti skrbi za server, sam pa ne znas, se ti ne da itd., ali pa rabis dokumente (ISO****). Zaradi kvalitete pa prav zagotovo ne.
That, in its essence, is Fascism - ownership of Government by an
individual, by a group, or by any other controlling private power.
Franklin D. Roosevelt v posmeh Tomažu Štihu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

darkolord ::

Invictus je izjavil:

1x je obstajal en excel file, kdaj se spalča lasten server za Exchange.

Meja je bila tam nekje pri 400 uporabnikih. Prej so bile hosting rešitve cenejše. In to je bilo še pred O365, kjer je še ceneje...
Eh, za manjše so takšne generične kalkulacije precej neuporabne. Niti približno ne upoštevajo realnega stanja.

So pa v kul v korporacijah za pokazat šefu, kako bojo "prišparali milijone", ko bodo plačevali več ...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Outlook sinhronizacija

Oddelek: Programska oprema
294931 (1472) Machete
»

Cloud gostovanje e-pošte (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6011696 (10534) c3p0
»

Outlook 365 stalno sprašuje za IMAP geslo

Oddelek: Omrežja in internet
486976 (5681) tony1
»

Izvoz e-pošte iz Apple Mail

Oddelek: Programska oprema
192313 (258) MrStein
»

Menjava poštnega strežnika in portala za sodelovanje

Oddelek: Izdelava spletišč
132236 (1774) jukoz

Več podobnih tem