» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
133 / 218
»»

Utk ::

Mesec v zivljenju se ni naredil nicesar, pri 35tih tip izgleda star 20, tebe pa skrbi da bo zgradil cetrt milijona stanovanj? Resno?

Jaz sem to vzel kot sarkazem.

Comandante ::

Utk je izjavil:

Mesec v zivljenju se ni naredil nicesar, pri 35tih tip izgleda star 20, tebe pa skrbi da bo zgradil cetrt milijona stanovanj? Resno?

Jaz sem to vzel kot sarkazem.

Imas prav, tega ne more nihce zares verjet...detektor mi ne deluje dokler ne spijem prve kave :))

zobnik ::

Sem mescu predlagal da gradimo lesene hiše za mlade pa da me zaposli kot pomočnika tesarja. In vse tiho je bilo.

dronyx ::

FireSnack je izjavil:

Stroka pravi da bo 2023 okoli 18% v EU območju. Torej ne bo šlo iz 12% pod 10%. 5 let in izgubiš praktično vse prihranke. Svinjarija.

Če ne bodo ponovno začeli tiskati denarja in bo disciplina na tem področju, potem po moje bo nekaj let inflacija med 5% in 10%, potem pa bo šla pod 5%. Tako se bodo cene uskladile z maso denarja v obtoku. Če pa ponovno zaženejo tiskarno denarja, potem pa je možno tudi daljše obdobje inflacije čez 10%. Inflacija je dejansko prikrit davek. Namesto da bi dvignili davke, so preprosto denar natisnili in inflacija je posledica tega. Kdor ima prihranke v denarju bo v samo nekaj letih izgubil med 30% in 50% vrednosti. To je svinjarija oziroma jaz temu pravim finančna prevara.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

deco16 ::

Prej ko se boš znebil miselnosti da denar v izgublja vrednost zato ker so v štacuni stvari 10% dražje, prej boš razumel da dejansko denar pridobiva vrednost v investicijah. Prihranke ne nucaš za nakup vsakdanjih dobrin, no vsaj upam da ne.

Po kašni logiki bo inflacija 18%, če se gre v recesijo in kupna moč že pada. ECB je komaj začela pritegovati obrestno mero in ta zaostaja za FED kar dosti tko da majo še nekaj za privit. Sej jim je jasno da so zafrknili, je pa res da se bolj počasi obrnejo.

Past performance does not indicate future results.

kow ::

Spanska core inflacija tudi novembra pri 6.3%, ze 5 mesecev je nekaj nad 6%. Spanci imajo sicer precej nizje cene elektrike kot ostala evropa.

Maxlos ::

kow je izjavil:

Spanska core inflacija tudi novembra pri 6.3%, ze 5 mesecev je nekaj nad 6%. Spanci imajo sicer precej nizje cene elektrike kot ostala evropa.

A dej no. A spet odkrivaš toplo vodo ali šlogaš.
Barking up the wrong tree

Sparkxl ::

deco16 je izjavil:



Po kašni logiki bo inflacija 18%, če se gre v recesijo in kupna moč že pada.


Po kaki logiki ima recimo venezuela hiperinflacijo, če pa gospodarstvo ne raste, kupna moč pa se vsaki naslednji dan prepolovi?

kow ::

Po logiki tiskanja denarja. Zadnje mesece - kot sedaj priznava tudi dronyx - evroobmocje ne tiska dovolj denarja za vec kot 5% inflacijo. Je pa res, da se vedno predelujemo tistih ekstra 30% natiskanega v obdobju korone.

deco16 ::

Tko ja, follow the money ;)

deco16 ::

Tud banke bodo začele jačat obresti na depozite, nekaj novega za mlajšo generacijo ;)

kow ::

Trenutno so realno samo na -10%, hehe.

Malidelničar ::

deco16 je izjavil:

Tud banke bodo začele jačat obresti na depozite, nekaj novega za mlajšo generacijo ;)

To je nekaj dobrega, ane? :)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Magic1 ::

Dobro bo, ko bo folk začel malo šparat in ne bo vse takoj zagonil. Ker drugače robe ni, kar navija inflacijo. Konkurenca se je poponoma porušila v zadnjih letih. Praktično je ni in takle imamo.
Magic

dronyx ::

deco16 je izjavil:

Tud banke bodo začele jačat obresti na depozite, nekaj novega za mlajšo generacijo ;)

Nič ne bodo banke dajale obresti na depozite. Jim ni potrebno. Koliko od 23 MRD evrov pa je odšlo iz bank zaradi 0% obresti in 10% inflacije? :D

deco16 ::

https://www.zps.si/component/osebnefina...

No ja se že spreminja, prej je bilo vse v območju 0,01 - 0,02%


Nevem zakaj ste tolk začudeni, EURIBOR se dviga že neki časa lahko smo ga meli negativnega in vam le tega niso priznavali, zdej je konkretno zrastel in tudi obresti bodo zrastle.
Če vaša banka tega pač ne omogoča jo pa zamenjate. Z 1.1.2023 morajo itak vsi posodobit.

Se pa dvigajo tudi % za kredite, torej če banke raje posojajo vaš denar kot ga se sposojajo od drugje pol bodo to nadgradile.

LeQuack ::

Banke so nateg.
Quack !

dronyx ::

LeQuack je izjavil:

Banke so nateg.

Kar se tiče obresti za depozite niso krive banke, da imaš 10% inflacijo in 0,000099% (karikiram) obresti na depozit, ampak centralna banka ECB, ki je ustvarila tako monetarno okolje. Če bi komercialne banke depozite potrebovale, bi bile primorane dati višje obresti. Ampak v Turčiji imaš 90% letno inflacijo, na banki dobiš pa 15% obresti, tako da tudi tam ni dosti bolje.

kow ::

Si hotel reci, da je tam dosti slabse? Ali razlicno razumeva matematiko?

dronyx ::

kow je izjavil:

Si hotel reci, da je tam dosti slabse? Ali razlicno razumeva matematiko?

Ne. Nimava enakega občutka za sarkazem. ;)

zobnik ::

Je kdo pomislil da bo nastala konkurenca, če so sedaj vsi dvignil cene se bo kmalu pojavli trgovci z nižjim cenami razen če drvimo samo še v pohlep

jest10 ::

:)):):):)

Dej hribovc ne sanjej

Comandante ::

zobnik je izjavil:

Je kdo pomislil da bo nastala konkurenca, če so sedaj vsi dvignil cene se bo kmalu pojavli trgovci z nižjim cenami razen če drvimo samo še v pohlep

Cene dvigujemo ne zaradi pohlepa, ampak zaradi tega, ker so nam dobavitelji dvignili cene. Oni so jih dvignili, ker so surovine drazje, prav tako transport. Jaz sem jih dvignil manj kot moj dobavitelj, razlika gre meni v skodo.

Kaj pa naj, delamo z izgubo? Lahko cez tri mesece zaprem, ker bo TRR prazen.

Zgodovina sprememb…

Sparkxl ::

Žajfa aka zobnik pametuje o inflaciji, ekonomiji,... Epic

dice7 ::

Comandante je izjavil:

zobnik je izjavil:

Je kdo pomislil da bo nastala konkurenca, če so sedaj vsi dvignil cene se bo kmalu pojavli trgovci z nižjim cenami razen če drvimo samo še v pohlep

Cene dvigujemo ne zaradi pohlepa, ampak zaradi tega, ker so nam dobavitelji dvignili cene. Oni so jih dvignili, ker so surovine drazje, prav tako transport. Jaz sem jih dvignil manj kot moj dobavitelj, razlika gre meni v skodo.

Kaj pa naj, delamo z izgubo? Lahko cez tri mesece zaprem, ker bo TRR prazen.

Zanimivo, kako dobavitelji znajo samo dvigovati cene, tudi takrat, kadar so bile cene nafte in ostalih surovin rekordno nizke

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

phnj90 ::

dice7 je izjavil:

Zanimivo, kako dobavitelji znajo samo dvigovati cene, tudi takrat, kadar so bile cene nafte in ostalih surovin rekordno nizke

Ja, samo kaj pa res moreš, če rabiš? Poiščeš alternativo? Se odpoveš? Pač stisneš zobe? Kuješ maščevanje za čas recesije, ko bodo spet bolj realne cene?

Comandante ::

Zanimivo, kako dobavitelji znajo samo dvigovati cene, tudi takrat, kadar so bile cene nafte in ostalih surovin rekordno nizke

Zelo odvisno od sektorja oziroma industrije, ampak ja, so tudi taksni, zal. Predvsem kjer je prisoten monopol. Cene transporta so tudi ena taka scena, draga nafta, kitajski lockdowni, vojna v Ukrajini...vedno nek izgovor, zakaj je cena kamiona znotraj EU x2 od tega kaj je bila pred dvema letoma. Morda pa kamioni letos 5x vec nafte pijejo, so soferji 2x bolje placani?

Ja, samo kaj pa res moreš, če rabiš? Poiščeš alternativo? Se odpoveš? Pač stisneš zobe? Kuješ maščevanje za čas recesije, ko bodo spet bolj realne cene?

Nic ne mores. Dvignes cene, znizas marzo, ali pa oboje. Razen ce si veletrgovec ali pa resna proizvodna firma, potem pac privijas dobavitelje, kar pa spet ne gre v nedogled.

zobnik ::

Tolk dnarja kot ga mam sedaj ga še nikoli nisem imel, sam pohlepa pa ne bom podpiral, bom pa svoj str avto k mu žre olje veselo naprej vozil, šnofajte smrad po zažganem olju. Ker olja žre ko no*

deco16 ::

Sej tud olje se je podražalo, moraš kdaj tud zamenjat, ne sam sproti not tankat :D

zobnik ::

rabljenega dobim zastonj to je davek na pohlep, ker men ne smrdi, smrdi pa onim zadaj ko speljem pokadi plav ko parni vlak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

FireSnack ::

Inflacija bo vrh dosegla šele leta 2025. Malce me skrbi.
Preprodajalec NFT umetnin

Reycis ::

Tudi nam so dvignili plače letos že dvakrat in to več kot inflacija. Vidim pa kakšna je situacija: dela kolikor hočeš, lahko izbiramo posle (pobiramo smetano), nove delavce je nemogoče dobiti kljub višjim plačam kot lani. Pri dosti projektih stranke sploh ne sprašujejo za ceno oz. se niti ne poskušajo pogajat, samo hočejo imet narejeno. Še med samimi projekti pogosto naredimo kakšen upsell. Inflacija ni samo od energentov in ukrajinske vojne. Z velikim zanimanjem bom opazoval kako se bo odvijalo.
Diversity is our greatest strength

mr_chai ::

ja nič , počasi bo treba kaj kupiti. Tole ni več smešno. Lagardova pravi, da po njeni oceni bo inflacija še nekaj časa prisotna. Ja če ona to reče, pol bo trajala do 2030!

Jst bom dal vse v Berkshire Hathaway, ker nisem izkušenj investitor. Pa grem stavit, da bo bolje, kot denar na banki.

Reycis je izjavil:

Tudi nam so dvignili plače letos že dvakrat in to več kot inflacija. Vidim pa kakšna je situacija: dela kolikor hočeš, lahko izbiramo posle (pobiramo smetano), nove delavce je nemogoče dobiti kljub višjim plačam kot lani. Pri dosti projektih stranke sploh ne sprašujejo za ceno oz. se niti ne poskušajo pogajat, samo hočejo imet narejeno. Še med samimi projekti pogosto naredimo kakšen upsell. Inflacija ni samo od energentov in ukrajinske vojne. Z velikim zanimanjem bom opazoval kako se bo odvijalo.


v keri branži ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()

dronyx ::

mr_chai je izjavil:

Lagardova pravi, da po njeni oceni bo inflacija še nekaj časa prisotna.

Gospa z modno torbico je še nekaj časa nazaj trdila, da je inflacija prehodna in da bo izginila v nekaj mesecih. Statistično zadane manj kot povprečna vedeževalka na 090 liniji.

deco16 ::

Inflacija bo vrh dosegla šele leta 2025. Malce me skrbi.



Tega raja ne prežvi, kaj pa jemlete :)

feryz ::

Katera raja? A tebe bo pobralo če bo olje na petih evrih?
Jaz bom ziher preživel, ti pa kakor hočeš. Lahko plešeš.

Magic1 ::

Seveda bo marsikdo preživel, sploh tisti s lepimi prihodki. Sej se hvalijo tukaj, kako so v nekaterih branžah že dvakrat letos dobili povišico. Folk na minimalcu in bodoči brezposelni pa že močno občutijo par deset % podražanja. Sploh hudo bo, če se bo nadaljevalo. Sej na koncu lačni vidijo, kje je denar in če bo konkretna kriza, tudi tistim s velik $$$ ne bo fajn. Se jim lahko hitro kaj zgodi. Ni tukaj zmagovalca.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

deco16 ::

Ma ni panika prežvet sam tko, kje take pobirate da bo inflacija vrh dosegla 2025.

Je razlika, da bo še nekaj časa prisotna kot pa da bo vrh 2025.

TheBlueOne ::

Magic1 je izjavil:

Seveda bo marsikdo preživel, sploh tisti s lepimi prihodki. Sej se hvalijo tukaj, kako so v nekaterih branžah že dvakrat letos dobili povišico. Folk na minimalcu in bodoči brezposelni pa že močno občutijo par deset % podražanja. Sploh hudo bo, če se bo nadaljevalo. Sej na koncu lačni vidijo, kje je denar in če bo konkretna kriza, tudi tistim s velik $$$ ne bo fajn. Se jim lahko hitro kaj zgodi. Ni tukaj zmagovalca.


In kaj bo ko se jim bo to zgodilo? Recimo, da je ultimorevolucija in revezi pobijejo vse, ki dobivajo povisnice ali pa so nosilci kapitala, jim poberejo ves denar in si ga razdelijo. Vsaka Micka in Janez cez noc postanejo milionarji, nasledji dan pa v shoping. Ura deset, trgovine imajo vse razprodano, avti razprodani, obrtniki zasedeni za celo leto, denarja v zepih pa kot solate. Revez revezu ne proda parcele, ker se zaveda, da za denar ne dobi nic.

Potem Micka in Janez ugotovita, da je vse kar se je zgodilo razvrednotenje denarja in pa, da ni vec najbolj produktivnih in takih, ki bi celo znali proizvajati kar potrebuje raja.

Ali imas scenarij B, kjer razdelitev denarja avtomaticno pomeni teleportacijo ogromnih kolicin dobrin, kar pa bi ze pred ultimorevolucijo resilo problem inflacije brez pobijanja vseh premoznih. Ampak tega niso znali niti premozni mojstri, kaj sele Janez in Micka katerih maksimalen tehnoloski domet je vozit avto in vklopit TV.

zobnik ::

To se že dogaja

feryz ::

Koliko pa bo "na vrhu" 2025? 25%, 50% bo dovolj?

Mato989 ::

deco16 je izjavil:

Ma ni panika prežvet sam tko, kje take pobirate da bo inflacija vrh dosegla 2025.

Je razlika, da bo še nekaj časa prisotna kot pa da bo vrh 2025.


Inflacija bo VEDNO prisotna... ker je sistem tako nastavljen... razlika je samo oz. vprašanje je samo kako visoka bo...

Sam menim da bomo imeli še nekja let (2-3) inflacije tam nad 2% (verjetno 3-5%)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nevone ::

V zgodovini so se že dogajale tudi devalvacije, kar je požrlo ljudem večino prihrankov.

Kako globoko lahko zabredemo danes ne vem, mislim pa, da nam tega ni treba, ker imamo precej več vzvodov stvari prebroditi bolj mehko.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

TheBlueOne ::

Verjetno se da priblizno poracunati koliko bo inflacije. Pogledas % preseznega denarja v zadnjih letih primerjalno s prej in poracunas koliko ga je treba razvrednotit, da si tam kjer bi bil, ce ga ne bi bilo. Jaz stavim na nekje 25-30% v petih letih.

kow ::

dronyx je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Lagardova pravi, da po njeni oceni bo inflacija še nekaj časa prisotna.

Gospa z modno torbico je še nekaj časa nazaj trdila, da je inflacija prehodna in da bo izginila v nekaj mesecih. Statistično zadane manj kot povprečna vedeževalka na 090 liniji.


Gospa z modno torbico nima pojma in ne more predvideti prihodnosti, enako kot je ne mores ti. Si predvidel, da bodo Rusi 100% ustavili dobavo plina v severnem toku? Da bodo bombardirali ukrajinsko elektroinfrastrukturo (kar je se dodatno povisalo cene elektrike v EU) itd?
Zadeve so se v zadnjih mesecih se dodatno zapletle. Trdis, da lahko Lagarde vpliva na Putina ali NATO? Lahko vpliva na pogajanja glede 'price capa' za nafto in naftne derivate? Trenutno si noben priseben ne bi zelel njene sluzbe.

Maxlos ::

kow je izjavil:

dronyx je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Lagardova pravi, da po njeni oceni bo inflacija še nekaj časa prisotna.

Gospa z modno torbico je še nekaj časa nazaj trdila, da je inflacija prehodna in da bo izginila v nekaj mesecih. Statistično zadane manj kot povprečna vedeževalka na 090 liniji.


Gospa z modno torbico nima pojma in ne more predvideti prihodnosti, enako kot je ne mores ti. Si predvidel, da bodo Rusi 100% ustavili dobavo plina v severnem toku? Da bodo bombardirali ukrajinsko elektroinfrastrukturo (kar je se dodatno povisalo cene elektrike v EU) itd?
Zadeve so se v zadnjih mesecih se dodatno zapletle. Trdis, da lahko Lagarde vpliva na Putina ali NATO? Lahko vpliva na pogajanja glede 'price capa' za nafto in naftne derivate? Trenutno si noben priseben ne bi zelel njene sluzbe.

Dobava Ruskega plina Severnega toka je točno 0% in bo tako najmanj do Marca 2023. Trditi dogače, omeni avtomatično potrditev da je sabotažo naredil Američan.
Barking up the wrong tree

dronyx ::

kow je izjavil:

Trdis, da lahko Lagarde vpliva na Putina ali NATO? Lahko vpliva na pogajanja glede 'price capa' za nafto in naftne derivate? Trenutno si noben priseben ne bi zelel njene sluzbe.

Ti veš kaj jaz trdim. Natisnili so mnogo preveč denarja in to je glavni vzrok za sedanjo visoko inflacijo.

It’s Now Clear That QE Was a Colossal Policy Mistake
(Bloomberg)

kow ::

Da je trenutno spot cena MWh energije skoraj 400e, ni povezano s QE, ampak z rusko-ukrajinsko vojno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

TheBlueOne ::

kow je izjavil:

Da je trenutno spot cena MWh energije skoraj 400e, ni povezano s QE, ampak z rusko-ukrajinsko vojno.


Ne verjamem, da bo dolgo tako. Bi moralo se kaj pocit:

https://www.statista.com/statistics/126...

Si mislim, da bo v petih letih zaradi tega nekje na nivoju namesto 25% potem 28%.

kow ::

Ce ne bi bilo QE, bi pa Allison za Bloomberg pisala, kako je bilo premalo posredovanja napaka ter da smo imeli po nepotrebnem stotine milijonov brezposelnih. QE definitivno ni bil napaka. Napaka je bila, da so ga predolgo vlekli.

Pisuni za razlicne cajtunge, so v resnici nepomembni. Prostituirajo se bralcem na trgu kolumn.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()
««
133 / 218
»»