» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
125 / 218
»»

MisterR ::

Odvisno od situacije. Če imaš otroka v vrtcu se avto na lizing ne šteje v premoženje in (lahko) plačuješ manj.
To je samo en primer.

Zimonem ::

Samo nekateri kar vstrajno mislijo, da bo pariteta z dolarjem ostala!? Lahko da bo, samo bo v tem primeru $ imel še kakih 15% povečan volumen glede na €.

Tole je precej v zraku. Glede na to da brics in savdijci probajo trgovat mimo dolarja.

feryz ::

MisterR je izjavil:

Odvisno od situacije. Če imaš otroka v vrtcu se avto na lizing ne šteje v premoženje in (lahko) plačuješ manj.
To je samo en primer.
Mislim, da so avte zabrisali ven. Ravno zaradi tega.

TheBlueOne ::

Ce se ne motim se leasing tudi ne uposteva pri kreditih. Torej idealen za tiste, ki imajo kaksen priliv na crno.

MisterR ::

TheBlueOne je izjavil:

Ce se ne motim se leasing tudi ne uposteva pri kreditih. Torej idealen za tiste, ki imajo kaksen priliv na crno.

Pri nekaterih bankah ja, pri nekaterih ne.

feryz je izjavil:

MisterR je izjavil:

Odvisno od situacije. Če imaš otroka v vrtcu se avto na lizing ne šteje v premoženje in (lahko) plačuješ manj.
To je samo en primer.
Mislim, da so avte zabrisali ven. Ravno zaradi tega.


Niso (razen če se je kaj spremenilo pod novo vlado).

kow ::

Kaksna divergenca v evropi. Italija 4% mesecna inflacija, spanija pa 0.4% (ter padec letne iz 8.9% na 7.3%). Podobno Francija kar 1.3% mesecna.
EU drzave s krizo v energetskem sistemu imajo visoko inflacijo, ostale pa manj.

Hkrati pa Q3 rast BDP-ja v Nemciji. Sicer prva ocena, ampak vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

TheBlueOne ::

Zimonem je izjavil:


Tole je precej v zraku. Glede na to da brics in savdijci probajo trgovat mimo dolarja.


Meni je to kar pricakovano, ker se kaze kar velik shift v tem kaj naj bi poganjalo zahodno civilizacijo. Ce stima kaj takega

https://blog.energybrainpool.com/en/eu-...

potem jim je BRICS edina opcija. Rusija v podobnem smornu, ker skoraj ne verjamem, da bodo imeli kaj drugega kot nafto in surovine, zaradi smesenja njihove vojaske tehnologije v Ukrajini, kjer jih brutalno tolce samo vonj po zahodnem hightecu, ki je mimogrede potreben tudi pri njihovi proizvodnji orozja.

MisterR ::

kow je izjavil:

Kaksna divergenca v evropi. Italija 4% mesecna inflacija, spanija pa 0.4% (ter padec letne iz 8.9% na 7.3%). Podobno Francija kar 1.3% mesecna.
EU drzave s krizo v energetskem sistemu imajo visoko inflacijo, ostale pa manj.

Hkrati pa Q3 rast BDP-ja v Nemciji. Sicer prva ocena, ampak vseeno.


Špance bi jemal kot ekstrem v tej statistiki. Ker če pride mrzla zima, v kateri bo se potrebno ogrevati, bo jim inflacija šla na 2% mesečno.
Treba se je zavedati, da oni sedaj uživajo v krasni pozni jeseni. Tudi turistov je ogromno.

Po drugi strani pa so portugalci bolj zmrzljivi in imajo 9% inflacijo.

FireSnack ::

Če imaš danes na banki za 100 hlebčkov kruha dinarčkov, boš čez 3 leta za te dinarčke, ki si jih pridno nalagal dobil le še 50 hlebčkov kruha. Hlebček kruha je prispodoba za košarico, kjer se skrita inflacija ne upošteva. V resnici bo še slabše. Hihihihi :D
Preprodajalec NFT umetnin

deco16 ::

Kaj pa če boš mel za 150 hlebčkov kruha? Gledajte 2 koraka naprej, ne samo enega ;)
Bodo stanovanja dražja? Bodo avti dražji? Mogoče, se ne ve. Ampak zato ker je sedaj še ne pomeni da bo tako tudi jutri...

fikus_ ::

Iz TBO linkanega vira
Peak load ~+5%
Generatring capacities ~+60% zaradi rezervnih kapacitet za SE in VE

Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

LeQuack ::

Jaz opažam, da ta inflacija nič ne vpliva na domače potrošnike. Večja kot je, več je ljudi v trgovinah, restavracijah, lokalih. Zadnje tedne se podirajo rekordi v obisku. Tako da trgovci bodo imeli nore dobičke, ampak to je očitno ljudem všeč.
Quack !

Malidelničar ::

LeQuack: Kolikšen vpliv imajo gostinske storitve na inflacijo oz. kolikšno težo v košarici?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

LeQuack ::

Malidelničar je izjavil:

LeQuack: Kolikšen vpliv imajo gostinske storitve na inflacijo oz. kolikšno težo v košarici?


Pač podražile so se gostinske storitve to sem hotel reči, pa kljub temu rekordni obiski.
Quack !

feryz ::

Pa če se je treba rešiti ničvrednega denarja. Kolikokrat ti je treba še razložiti?
Plus tega, gledaš Ljubljano, ki krade denar cele Slovenije in je naloudana do konca. Pa še dvignili si bodo prihodke. Pojdi malo po vaseh. Ali so trgovine in gostilne pocrkale ali životarijo.

Mato989 ::

Sparkxl je izjavil:

Ste vedeli da so vsi lizingi za pleh na variabilni OM? Obroki se večajo, inflacija se veča, plače pa ne sledijo niti slučajno. To bo pomoje lep zasuk na trgu pleha naslednje leto. Ker cene rabljenih zdaj so že naravnost perverzne


Bullshit, sam sem ravno danes dvignil nov avto in je lizing BREZOBRESTEN in izplačam fiksen znesek...

Ne na pamet prosim.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

njyngs ::

brezobrestno ja, ker so obresti skrite v obroke same. kvečjemu so pa s skrito fiksno OM.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

feryz ::

Aha. Matematiko si preskočil?
Kia ima svojo, btw. Višjo.

kow ::

LeQuack je izjavil:

Jaz opažam, da ta inflacija nič ne vpliva na domače potrošnike. Večja kot je, več je ljudi v trgovinah, restavracijah, lokalih. Zadnje tedne se podirajo rekordi v obisku. Tako da trgovci bodo imeli nore dobičke, ampak to je očitno ljudem všeč.


Tudi stroski so rekordni. Ne samo prihodki. Je pa to idealno za zmanjsevanje dolgov.

LeQuack ::

kow je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Jaz opažam, da ta inflacija nič ne vpliva na domače potrošnike. Večja kot je, več je ljudi v trgovinah, restavracijah, lokalih. Zadnje tedne se podirajo rekordi v obisku. Tako da trgovci bodo imeli nore dobičke, ampak to je očitno ljudem všeč.


Tudi stroski so rekordni. Ne samo prihodki. Je pa to idealno za zmanjsevanje dolgov.


Če so se stroški povečal za 10%, so se cene storitev vsaj 2x toliko. Tako da stroški nimajo veze.
Quack !

FrRoSt ::

Zimonem je izjavil:

Samo nekateri kar vstrajno mislijo, da bo pariteta z dolarjem ostala!? Lahko da bo, samo bo v tem primeru $ imel še kakih 15% povečan volumen glede na €.

Tole je precej v zraku. Glede na to da brics in savdijci probajo trgovat mimo dolarja.


V zraku ali pa pod zemljo!?? ;) To nima nič z nami! Oni bodo vozili po svoji cesti! Mi imamo € in surovine in energenti se nam bodo podražili, postali bomo še manj konkurenčni, cca za 15%! Tudi kitajci furajo čisto po svoji špuri! Ampak mi se bomo očitno vezali na USA in $! :)

Me zanima, kako bo tole prenesla Z generacija!?? 8-) Verjetno mislijo, da bodo živeli kar od prelaganja papirja, visenja na zaslonih in komandiranja!?? :))

Stanovanja jim bo pa zidal in podarjal Deda Mraz in Božiček!??? :)):)):))

MisterR je izjavil:

Pa kaj sanjaš o neki pogodbi? 99% kreditnih/lizing pogodb je identičnih (izjema so zneski in osebni podatki).
In zdaj če se je žena direktorja Krke zdilala za drugačno pogodbo je to izjema.

V zadnjih štirih letih kaj imam lizing so bili kreditni pogoji slabši kot za lizing. Tak da jupi jahu za tvojega kolega.

P.S. je pa glavni na vasi, ker s kreditom ne rabi met ful kasko :D


Saj ti pravim, da jaz ne poznam nobenega, ki bi imel avto na lizing! ;)

V naši firmi pa še tiskalnike jemljejo v najem! :) Mogoče je to kratkoročno res ceneje, dolgoročno pa verjetno zanesljivo ne! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

FrRoSt ::

LeQuack je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

LeQuack: Kolikšen vpliv imajo gostinske storitve na inflacijo oz. kolikšno težo v košarici?


Pač podražile so se gostinske storitve to sem hotel reči, pa kljub temu rekordni obiski.


Saj še ni recesije!!! :))

Inflacije se šele začela! :))

Menda bo kmalu izginila in bo pomembna toliko, kot lanski sneg!?? :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

StevicaM ::

https://www.facebook.com/10007605609951...

Delavci Tusa so ze na ulicah, kmalu pricakujem tudi druge trgovce, cistilke, varnostnike, medicinske sestre in druge potlacene delavce na nasih ulicah. Da nekaj ornk ne stima sem opazil par dni nazaj, ko mi je varnostnik najvecjega varnostnega podjetja v Sloveniji, ki dela na nasi recepciji povedal, da ima 490e bruto place. Za malico dobi 3e na dan. Sem sel preverjat, ker temu nisem verjel in ja res imajo smesno kolektivno pogodbo in de mi ni zlagal. Da ne crkne od lakote dobi 400e dodatka do minimalne place.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: StevicaM ()

buttcrack ::

Pač stara glupa kolektivna... po zakonu za polni DČ ne sme dobiti manj od minimalca pa če bi mu na pogodbi pisalo 50€/mesec bruto. V vsakem primeru mu sintal plača polnega minimalca in to da dobi samo 490 ne pije vode.

StevicaM ::

To ze samo da kolektivne iz leta 1995 niso usklajene z 2022 tega pa ne razumem. Sem pa opazil se en biser od enega gradbenega delavca zaposlenemu pri znanemu lj gradbincu, ki mu je na placilni listi pisalo po 700e malice in isto toliko za potne stroske vse to, da skrijejo in mu izplacajo 300 opravljenih mesecnih ur v bagerju :D se vcasih clovek uprasa ce zivi v Temsivaru, glede na to kako se smugla v nasi drzavi.

feryz ::

Nakladaš.
Točno se ve, koliko je maksimalno nadomestilo za prehrano. Trenutno je 7,96 evra.
Pred septembrom je bilo manjše.

Če to narediš, je direkt drkanje fursa v glavo. Misliš da ne znajo sešteti neto izplačil in davkov nanje?

LeQuack ::

Ne znajo, ker imaš precej firm kot so zgoraj omenjene.
Quack !

Zimonem ::

Dobro vedo, prej ali slej dobiš na vrata inšpekcijo.

StevicaM ::

feryz je izjavil:

Nakladaš.
Točno se ve, koliko je maksimalno nadomestilo za prehrano. Trenutno je 7,96 evra.
Pred septembrom je bilo manjše.

Če to narediš, je direkt drkanje fursa v glavo. Misliš da ne znajo sešteti neto izplačil in davkov nanje?



Ne nakladam. Urna postavka je pri njemu 7e in kolikor ur opravis, toliko bos dobil nakazano ali vozis bager, kamion, traktor na gradbiscu. Na placilni listi imas vse prikazano od regresa, malice, potnih stroskov ko delis saldo ur z izplacilom, je urna postavka 7e. Magija ampak tko je. Ko gres na dopust dobis izplacanega minimalca, ker ti bo prikazal in placal unih 80ur, ki si jih opravil kot nadure. Pred drzavo je legit, se regres je "izplacal" v 12 delih. Pac tko je, lopovscina. Ce gres na bolnisko, mu bos ure ko nisi delal vrnil skozi nadure, ker on nedela ne placuje. Ma pa 100 ljudi zaposlenih pa ene 10 podjetij. Snezic mu ni raven, je ze marsikaterega podizvajalca spravil na kant =D pri njemu, ko delavec opravi dovoljene ure na cesti z tovornjakom dobi drugo kartico za vozit ali pa gre na bager na gradbisce. Delavnik traja najmanj 12ur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: StevicaM ()

MisterR ::

buttcrack je izjavil:

Pač stara glupa kolektivna... po zakonu za polni DČ ne sme dobiti manj od minimalca pa če bi mu na pogodbi pisalo 50€/mesec bruto. V vsakem primeru mu sintal plača polnega minimalca in to da dobi samo 490 ne pije vode.


Ni res. Za polni DČ lahko po zakonu dobi manj kot minimalca. In to je na plačilni listi! Razliko pa doplača država, po zakonodaji.

Zato mi je sprevrženo, ko se Mesec šopiri z višanjem minimalne plače a hkrati država doplačuje čistilke v parlamentu, ker jim firma izplačuje manj kot minimalca.

Ko bo to Mesec uredil se lahko oglaša, do takrat pa je isti kot Erjavec 'jurja penzije' za vse.

clix ::

Razliko do minimalca leko doplača firma, ne pa država.

Kako misliš da bi to sicer funkcioniralo? Zakaj bi ti dal več kot 200€, itak bo država doplačala razliko!? Nekako ne štima, ne?

MisterR ::

Me culpa. Drzi, firma razliko pokrije z dodatki.

Po zadnjih dostopnih podatkih bi naj 41.299 zaposlenih prejemalo osnovno plačo, ki je nižja od minimalne plače. V teh primerih je potrebno izplačati tudi dodatek do minimalne plače. Šlo naj bi za nekaj več kot 7.500 zaposlenih v javnem sektorju in okrog 33.500 zaposlenih v zasebnem sektorju. V javnem sektorju gre za vse zaposlene pod 23. plačnim razredom. Med njimi so na primer čistilke, laboranti, receptorji, oskrbovalke v bolnišnici, natakarji, kuharji, pomočniki vzgojiteljev in drugi

LeQuack ::

To so sami essential poklici, tako kot zdravniki. Zakaj niso v najvišjem razredu? V času kovida so jim hvalo peli, sedaj pa so še vedno na minimalcu. Se vidi da besede niso vredne nič.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

StevicaM ::

Kar tolazi duso je, da bo kmalu suznjev za te poklice zmanjkalo oziroma jih ze orengi primanjkuje v vseh panogah.

FireSnack ::

Danes dvignil Tesla Model 3 ker sem dobil res dobro Black Friday ceno, in ja, lizing ima fiksno obrestno mero, ki je zelo nizka. Torej Elon časti inflacijo naslednjih 7 let ki ne bo majhna. Krasno in hvala Elon!
Preprodajalec NFT umetnin

deco16 ::

Kaj pa veš kaka bo inflacija naslednih 7 let. Cene so že začel nižat na kitajskem ti pa ploskaš ker si jo preplačal... svašta

Mato989 ::

MisterR je izjavil:

buttcrack je izjavil:

Pač stara glupa kolektivna... po zakonu za polni DČ ne sme dobiti manj od minimalca pa če bi mu na pogodbi pisalo 50€/mesec bruto. V vsakem primeru mu sintal plača polnega minimalca in to da dobi samo 490 ne pije vode.


Ni res. Za polni DČ lahko po zakonu dobi manj kot minimalca. In to je na plačilni listi! Razliko pa doplača država, po zakonodaji.

Zato mi je sprevrženo, ko se Mesec šopiri z višanjem minimalne plače a hkrati država doplačuje čistilke v parlamentu, ker jim firma izplačuje manj kot minimalca.

Ko bo to Mesec uredil se lahko oglaša, do takrat pa je isti kot Erjavec 'jurja penzije' za vse.



Dante nehat ta mit da drzava zasebnim firmam placuje razliko do minimalca...

Ze kar nekaj let je tako da ni vec razlike med pogodbeno cifro in minimalcem ce v pogodbi pise manj se smatra da mas minimalca in tako se tudi vse mora obracunat dodatki pa nad minimalca

Tako da tu ni vec izigravanja
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

MisterR ::

Mato, sem napisal da sem bil v zmoti. Kot drugo pa je treba ločiti kaj je plača.

Trenutna zakonodaja omogoča nižje osnovne plače kot je minimalna
Minimalna plača za leto 2022 sicer znaša 1074,43 evra bruto. V praksi pa niso nič neobičajnega niti osnovne plače, ki so 500 ali 600 evrov bruto. Delavci, katerih osnovne plače dosegajo ali presegajo minimalno plačo, dobivajo dodatke pri plači glede na svojo dejansko bruto plačo. Če je osnovna plača nižja od minimalne, pa je osnova za izračun dodatkov, osnova, ki je navedena v pogodbi o zaposlitvi. V marcu se je sicer pojavil predlog, da bi se osnovne plače izenačile z minimalno, a ga je odbor DZ zavrnil. V splošni javnosti velja tudi prepričanje, da dodatek do minimalne plače krije država. To ne drži oz. drži le v primeru, če je vaš delodajalec država. Podjetje, v katerem ste zaposleni krije razliko oz. dodatek do minimalne plače.


Torej na plačilni listi ima nekdo 490€ plače + dodatke kot razliko do minimalne plače.

StevicaM ::

Koliksna bo pa pokojnina teh ljudi, ki so delali 40 let za 490e bruto?

FireSnack ::

deco16 je izjavil:

Kaj pa veš kaka bo inflacija naslednih 7 let. Cene so že začel nižat na kitajskem ti pa ploskaš ker si jo preplačal... svašta

Glej recimo vzameš avto na 7 let lizinga obrok 800EUR. Čez 7 let bo povprečna plača v neki boljši branži v Sloveniji vsaj 3000EUR neto iz sedanjih 1500EUR. Zdaj se zdi obrok 800EUR veliko, čez 7 let pa bo to pljunek v morje. Splača se zakreditirat zdaj na polno in vzet en dolgoročni, en srednjeročni in en kratkoročni kredit za teh nekaj posto obrestne mere. Na koncu si v plusu ker jim itak ne bo uspelo spraviti inflacije iz 20% na 2% v petih letih. Plače pa se bojo vsako leto dvakrat popravile za vsaj 5%.
Preprodajalec NFT umetnin

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnack ()

StevicaM ::

FireSnack je izjavil:

deco16 je izjavil:

Kaj pa veš kaka bo inflacija naslednih 7 let. Cene so že začel nižat na kitajskem ti pa ploskaš ker si jo preplačal... svašta

Glej recimo vzameš avto na 7 let lizinga obrok 800EUR. Čez 7 let bo povprečna plača v neki boljši branži v Sloveniji vsaj 3000EUR neto iz sedanjih 1500EUR. Zdaj se zdi obrok 800EUR veliko, čez 7 let pa bo to pljunek v morje. Splača se zakreditirat zdaj na polno in vzet en dolgoročni, en srednjeročni in en kratkoročni kredit za teh nekaj posto obrestne mere. Na koncu si v plusu ker jim itak ne bo uspelo spraviti inflacije iz 20% na 2% v petih letih. Plače pa se bojo vsako leto dvakrat popravile za vsaj 5%.



Dobra pot, da pristanes med prodajalci casopisa pred Hoferjem in Lidlom. Kralji ulice ali kaj so ze

FireSnack ::

30 let krede s fiksno obrestno mero 0% praviš da ni sekira v med? Pa ti si ja bolan. Ni mehanizma, ki bi ti naredil izgubo v tem scenariju. Vzameš 500k, vrneš 505k čez 30 let. Kdo to ne bi vzel?
Preprodajalec NFT umetnin

deco16 ::

Vam sploh ni jasno, pa kdo ti bo dal kredit za 0%, pejd pogledat mal okol še na depozite so začel višat obresti. Iz tega da so avgusta še zaračunavali ležarnine zdaj dajejo obresti. Hitro se lahko spremeni ;)

past performance does not indicate future results

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deco16 ()

FireSnack ::

Leto 2021, zlato leto za brezobrestne dolgoročne kredite. Elite so vzele sicer najbolj kvalitetne nepremičnine, ki niso prišle v Salomonov oglasnik in ki bojo držale vrednost, mali človek pa je preplačal kako staro luknjo za 50%. Ampak s kredo brez obresti. To so bili časi. :D
Preprodajalec NFT umetnin

cias ::

FireSnack je izjavil:

30 let krede s fiksno obrestno mero 0% praviš da ni sekira v med? Pa ti si ja bolan. Ni mehanizma, ki bi ti naredil izgubo v tem scenariju. Vzameš 500k, vrneš 505k čez 30 let. Kdo to ne bi vzel?


Saj ko banke tiskajo imajo take obrestne mere, torej obstaja.

LeQuack ::

Big brands keep raising prices to beat inflation--but consumers are still buying
https://fortune.com/2022/10/27/big-bran...

Ljudje imajo preveč denarja.
Quack !

Mato989 ::

StevicaM je izjavil:

Koliksna bo pa pokojnina teh ljudi, ki so delali 40 let za 490e bruto?


Zakon pravi, da če delaš 40 let za polni delovni čas ti pripada najmanj mislim da 630 penzije, ne glede na vplačane prispevke...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

hbgqzR ::

Samo tole tu pustim za prihodnja sklicevanja, morda kdo še ne pozna.

dronyx ::

Kot sem zasledil zaenkrat tiskarji iz Frankfurta nimajo preveč sreče v boju z inflacijo, saj se ta še naprej viša. Občutek imam, da bi Kristina rada natisnila še nekaj denarčkov, ker so krediti tako dragi. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

StevicaM ::

Vodja Evropske centralne banke Putina krivi za inflacijo: Bolan je
Christine Lagarde, predsednica Evropske centralne banke, je dejala, da je morala banka zvišati obrestne mere zaradi inflacije, ki jo je povzročila vojna. Putina je označila za bolnega.



Shizofrenija :))


Vinko Pivarič
pred 10 uro
Putin je vse te EU smrdljivce, kot je tale Lagarde, nagnal na plano, pa smo ugotovili, koliko so ničvredni. Uničili so EU s svojimi neumnimi odločitvami in korupcijo in zdaj je za to kriv Putin. Kdo vas je spodbudil v vojno z Rusijo? Ljudstvo vam za to ni dalo soglasja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: StevicaM ()
««
125 / 218
»»