» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
105 / 218
»»

Mato989 ::

kow je izjavil:

Za tistih ekstra 50k brezposelnih bi bilo gotovo veliko slabse. Kako furamo ekonomijo je vedno politicna odlocitev (to verjetno ni jasno samo zaposlenim v ECB - ce se vzivim v dronyx vlogo). Sam se tudi strinjam, da bi bolje imeti vec brezposelnih oz. manj zaposlenih kot tako visoko inflacijo.
Ampak, da si pa neki fundamentalist, ki ne bi printal denarja v nobenem primeru, je pa imo tudi neumno. To je tak, ekonomski wahabizem.


Če EU ne briga dobrobit milijonov ali sto milijonov v EU glede plina, potem ne vidim razloga da bi jih brigalo veliko manj prizadetih od Covida... to je samo dvoličnost in pesek v oči kako so skrbeli za nas.

Bistvo je da printanje denarja povzroča inflacijo VEDNO in povsod, če denarja ne bi printali ti garantiram da INFALCIJE NE BI BILO...


Friedman je povedal vse kar moramo vedet o inflaciji
What does Milton Friedman believe about inflation?
Milton Friedman famously said: “Inflation is always and everywhere a monetary phenomenon, in the sense that it is and can be produced only by a more rapid increase in the quantity of money than in output.”


ECB oz. CBji nasploh pač printajo preveč in prehitro ker hočejo kot je pravilno rečeno nekaj boostat, potem spet delajo kontra ko hočejo nekaj ohlajat... CBji bi morali to delat bolj umirjeno ne pa hektično kot to vidimo zuadnjih 14 let...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

MadMen ::

cias je izjavil:

Big daddy izvaja demokracijo.

Afghanistan Angry over US' Decision to Move Country's Assets to Swiss Trust

The US intends to transfer part of Afghanistan's national assets to a Swiss bank, saying that it will not release money directly to an Afghan institution as there is no guarantee that civilians will benefit - leaving the Central Bank of Afghanistan fuming and condemning the decision as illegal, as well as prompting mass protests.

Pundit, preveri demokratični index, ZDA so bile letu 21' na 26 mestu, medtem kot je bila Rusija na 124 mestu.

Preverjali so sledeče parametre:
"Whether national elections are free and fair";
"The security of voters";
"The influence of foreign powers on government";
"The capability of the civil servants to implement policies".



Torej, v kašni demokraciji živijo Rusi?

Magic1 ::

Sej je bilo jasno iz aviona, da pretiravajo čez vse mere s printanjem. Zdaj so pa šokirani zaradi inflacije... Denar je v zadnjih dveh letih letel naokoli, kot da je božič vsak dan. EVji in stanovanja za 200k+ so postali norma, grafična za jurja, take my money, Glovo prinesi hrano...
Magic

hbgqzR ::

Magic1 je izjavil:


Bravo, Magic1, cinizem izgleda bolj skulirano kot histerija :-)

cias ::

MadMen je izjavil:



Torej, v kašni demokraciji živijo Rusi?


Če živiš v Rusiji se obremenjuj z Rusko demokracijo. Mi v Sloveniji smo pod Ameriško, tako da nimamo z Rusijo probleme.

dronyx ::

Švedska CB bo dvignila obrestno mero za 1%. Je tudi njihova krona očitno med junk valutami, ne daleč za turško liro. To sedaj izgleda kot kakšna preprosta igra s kartami centralnih bank. Izenačim in dvigam za 0,25. Čakamo kdo upa čez švedskih 1%. Morda preseneti vse ECB z dvigom za 1,25%? Ne, seveda ne. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

primoz4p ::

https://www.sta.si/3082262/predsedniske...
Ljubljana, 19. septembra - Izvedba letošnjih predsedniških volitev bo po ocenah Državne volilne komisije (DVK) stala nekaj več kot 8,5 milijona evrov, kar je skoraj 3,3 milijona več kot so stale zadnje predsedniške volitve. Višji stroški so predvsem posledica draginje, in gredo v veliki meri na račun višjih stroškov poštnih storitev in tiska, so za STA pojasnili na DVK.

Hm :P
(8.5÷(8.5-3.3)-1)×100% = 63%

MadMen ::

cias je izjavil:

MadMen je izjavil:



Torej, v kašni demokraciji živijo Rusi?


Če živiš v Rusiji se obremenjuj z Rusko demokracijo. Mi v Sloveniji smo pod Ameriško, tako da nimamo z Rusijo probleme.

Vsak dan zvem nekaj novega, danes celo to da spadamo pod USA, hvala Mario.

LeQuack ::

primoz4p je izjavil:

https://www.sta.si/3082262/predsedniske...
Ljubljana, 19. septembra - Izvedba letošnjih predsedniških volitev bo po ocenah Državne volilne komisije (DVK) stala nekaj več kot 8,5 milijona evrov, kar je skoraj 3,3 milijona več kot so stale zadnje predsedniške volitve. Višji stroški so predvsem posledica draginje, in gredo v veliki meri na račun višjih stroškov poštnih storitev in tiska, so za STA pojasnili na DVK.

Hm :P
(8.5÷(8.5-3.3)-1)×100% = 63%


Evo pa smo odkrili realno inflacijo, ki so skrivajo.
Quack !

kow ::

"realno" inflacijo. Zakaj pa ni "realna" inflacija cena mojega frizerja, ki je sla v teh 5 letih gor bolj za kakih 30%?
Ves cas ponavljate isto napako. Odlocili ste se, da je prava inflacija visja visja kot uradno izmerjena. Tudi, ce je to res - je nepomembno. Ker sedaj iscete podatkovne tocke, ki bodo potrdile vas bias.
Kot zanimivost - meni je cena mobilne telefonije v tem casu sla dol za 30%. Hkrati pa se mi je povecal mesecni prenos podatkov za vec kot x3.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

wcpapir ::

Ta inflacija sedaj je kot naročena, prava parodija se dogaja, prebivalci razmišljajo ali bi kupili iphone 14 ali drva.

dronyx ::

wcpapir je izjavil:

Ta inflacija sedaj je kot naročena, prava parodija se dogaja, prebivalci razmišljajo ali bi kupili iphone 14 ali drva.

Sem te dal na blog med modre izjave. Upam da si ponosen. :)

cias ::

MadMen je izjavil:


Vsak dan zvem nekaj novega, danes celo to da spadamo pod USA, hvala Mario.


Nisi vedel? Bi lahko spregledal že iz vseh odločitev politične smetane ki je 100% skladna za USA smernicami. Posledično gremo v isto smer, bogati bogatejši, raja zmeraj manj pravic in kruha.

Zahod bo Marthas vineyard, lokacije klosarjev in lokacije kjer bojo bogati in bo vojska odstranjevala nezaželjene.

FrRoSt ::

wcpapir je izjavil:

Ta inflacija sedaj je kot naročena, prava parodija se dogaja, prebivalci razmišljajo ali bi kupili iphone 14 ali drva.


:)):)):))

Me prav zanima, koliko iphonov imajo tisti, ki kurijo na drva!?? 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

feryz ::

Jaz iphonov ne maram, S.. Ultra pa kupim zelo veliko.
In ja, kurim na drva.

johnnyyy ::

wcpapir je izjavil:

Ta inflacija sedaj je kot naročena, prava parodija se dogaja, prebivalci razmišljajo ali bi kupili iphone 14 ali drva.

Se vidi, da so sedaj zelo težki časi, ko se moramo odločati ali bi imeli eno ali drugo stvar. Prav pogrešam čase, ko je bila odločitev med dopustom in iphonom trivialna - kupil si iphona, za dopust ti je dala pa država bone. :)

primoz4p ::

kow je izjavil:

"realno" inflacijo. Zakaj pa ni "realna" inflacija cena mojega frizerja, ki je sla v teh 5 letih gor bolj za kakih 30%?
Ves cas ponavljate isto napako. Odlocili ste se, da je prava inflacija visja visja kot uradno izmerjena. Tudi, ce je to res - je nepomembno. Ker sedaj iscete podatkovne tocke, ki bodo potrdile vas bias.
Kot zanimivost - meni je cena mobilne telefonije v tem casu sla dol za 30%. Hkrati pa se mi je povecal mesecni prenos podatkov za vec kot x3.

Ali je na frizerjih, da držijo javne finance in inflacijo pod kontrolo?
Razpustimo ministrstvo za finance, saj lahko to nalogo opravljajo povsem zadovoljivo frizerji. Pa še več jih je, ministrstvo pa je samo; konkurenca pa to proti monopolu.
Kot zanimivost - volilna komisija pri medsebojni komunikaciji ne uporablja mobilne telefonije in ostale elektronske komunikacije, ampak še vedno ostaja pri stari preizkušeni metodi z golobi pismonošami (z urejenimi pričeskami), zato je taka podražitev upravičena. Hrana za golobe (in storitve urejanja pričesk) pa ni všteta v košarico iz katere se izračunava inflacija, tako da povečanje stroškov volitev posredno ne izvaja pritska na inflacijo. :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: primoz4p ()

kow ::

Nisi razumel moje poante.

dronyx ::

Ko sem bil spomladi v Istanbulu je stal avtobus iz letališča 42 turških lir, za nazaj, tri dni kasneje, se je podražil že na 52 turških lir. Zadnjič grem pri nas z vlakom je stal 1,70, en teden kasneje je 1,90 €. To smo postali praktično kot Turčija. Vsak teden nove cene. Katastrofa. Frankfurt, smo še vedno vsi na kolektivnem dopustu?

buttcrack ::

Cenik SŽ se že precej dolgo ni spremenil... kje si se pa vozil?

dronyx ::

buttcrack je izjavil:

Cenik SŽ se že precej dolgo ni spremenil... kje si se pa vozil?

Verjetno pomota. Ko SŽ podraži se kako vem podražijo vse karte.

primoz4p ::

kow je izjavil:

Nisi razumel moje poante.

Verjetno res ne.
Po moje je primerjanje spremembe višine izdatka, katerega upravičenost mora požegnati ministrstvo za finance, s spremembo višine storitve privatnih firm, podvrženih konkurenci, primerjanje jabolk in hrušk.
Žegen ministrstvo za finance ima nedvomno višjo težo; strokovnjaki ministrstva za finance so nedvomno sicirali stroškovni v nullo, poleg seveda upoštevanega inflacijskega pritiska (zgledi sploh iz vrha vlečejo).

Zimonem ::

Ministrstvo za finance nima nobenega vpliva na inflacijo.

TESKAn ::

dronyx je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

eh, sem šel skoraj-all-in glede padca eur proti usd v enem letu ali prej. ce uspe, dronyx dobi spomenik, ce ne uspe, dronyx dobi spomenik.

Kaj če mi spomenik? Lahko se pogovarjamo o proviziji oziroma kje imam jaz tu korist?

Večna slava ni dovolj?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zimonem ::

dronyx je izjavil:

Švedska CB bo dvignila obrestno mero za 1%. Je tudi njihova krona očitno med junk valutami, ne daleč za turško liro. To sedaj izgleda kot kakšna preprosta igra s kartami centralnih bank. Izenačim in dvigam za 0,25. Čakamo kdo upa čez švedskih 1%. Morda preseneti vse ECB z dvigom za 1,25%? Ne, seveda ne. :))

Ob tem ta krona niti ni dev8za katero bi spravljal kdo v devizne rezerve.
Euro pa je. Pa Švedska je zaenkrat še vedno v trgovinskem presežku. EU območje pa v deficitu.

dronyx ::

Roubini whose prescience on the housing bubble crash of 2007 to 2008 earned him the nickname Dr. Doom, said that those expecting a shallow US recession should be looking at the large debt ratios of corporations and governments. As rates rise and debt servicing costs increase, "many zombie institutions, zombie households, corporates, banks, shadow banks and zombie countries are going to die," he said. "So we'll see who's swimming naked." (vir)

Sem rekel sosedu, da so oni zame zombie household. Kreditov za dve življenji, nihče pa ni sposoben obdržat službe za več kot pol leta. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

LeQuack ::

Ljudje so med korono itak spoznali, da je služba enako kot suženjstvo skor.
Quack !

J.McLane ::

Takrat 2007, smo imeli že neizpodbitne dokaze, da bo nepremičninski trg pogorel po celi črti, tisti ki so šli short housing bubble so na veliko švicali vsaj pol leta preden se je ta mehurček dejansko razpočil. Verjemite mi, tole se bo še vleklo dolgo časa preden bo kaj počilo.

Če mi zdajle zna kdo čist tako po kmečko argumentirat kako bo to šlo kot domine, tako kot je šlo 2007-2008, bom z veseljem prisluhnil.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

dronyx ::

J.McLane je izjavil:

Če mi zdajle zna kdo čist tako po kmečko argumentirat kako bo to šlo kot domine, tako kot je šlo 2007-2008, bom z veseljem prisluhnil.

To ti še jaz ne znam, kaj šele ostali. :D

Po moji kmečki pameti zna biti kombinacija visoke inflacije in recesije usodna. Običajno recesijo rešujejo s stimulativnimi monetarnimi ukrepi, beri tiskanjem denarja in 0% obresti. To v kombinaciji z visoko inflacijo pomeni samomor, ker to bo inflacijo samo še zviševalo. Obresti bodo ostale visoke še kar nekaj časa, tu po moje nimajo veliko možnosti, glede na višino inflacije. S tem bo postalo zadolževanje bistveno dražje tako za države, kot podjetja in posameznike. V kombinaciji z recesijo, ko BDP pada, podjetja propadajo in ljudje izgubljajo službe se pa slabo potem piše tudi bankam, ki so na drugi strani vseh teh ogromnih kreditov, saj se bodo tudi te znašle v težavah. Bailout bank pomeni pa še novo, ogromno tiskanje denarja, kar v kombinaciji z visoko inflacijo pomeni...Še precej več inflacije.

Meni osebno izgleda situacija huje kot leta 2007/2008. Takrat je bil vzrok finančne krize nepremičninski balon v ZDA, sedaj pa imaš še večji nepremičninski balon po celem svetu, vrednotenje delnic, kot ga še ni bilo v zgodovini, zadolženost mnogo višjo in za smetano na torti še visoko inflacijo.

Če se iz tega rešijo brez globalne finančne krize, hujše kot 2008, bo čudež.

Ampak Kow pravi, da bo vse še v redu, tako da nas ne sme preveč skrbeti. :D

Reycis ::

Fundamenti so drugačni, ker tokrat je skoraj nemogoče potegniti še kaj rasti ven iz tega sistema. To pa je predpogoj za kakršnokoli "okrevanje". Tudi če jim uspe -za kar po moje obstaja precejšnja verjetnost- je zaradi demografskih (vedno manj ljudi) in socialnih (mladi nočejo/niso sposobni delat) trendov nemogoče, da bi se nebi slej ko prej totalno sesulo. Edina stvar, ki je ne smemo podcenit pa je sposobnost sistema, da to še zavleče. To je glavna napaka doomsdayerjev. Saj bo šlo vseskupaj u pizdo ampak oni zadržujejo dih in čakajo, da se bo to zgodilo. Ne bo šlo to tako hitro.
Diversity is our greatest strength

J.McLane ::

Pa vendar ni kaj dosti drugače, gre za normalen ekonomski cikel.

Največjo krizo vidim v primeru ko folk nima več ideje kaj bi sploh še delal. Trenutno je pa takih idej ogromno, ravno zaradi tega ker nas stiska energetska kriza. Draginja povzroča, da folk začne migat in dokler folk vidi v tem motivacijo ne bo nobene krize.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Reycis ::

Imamo sistem, ki temelji na temu, da mora biti rast. Še sam si rekel: dokler nimamo rast, državni dolg ni noben problem. Da bi sistem zdržal do konca stoletja bimorali v prestopu v 22. stoletje sproducirat 4x toliko robe kot danes. Niti blizu ne bomo prišli tej točki. Res edina stvar, ki jo lahko debatiramo je to koliko časa še. Leta 2008 si nikoli nebi mislil, da bo leta 2022 še trajalo. Naredili so gromozanski čudež. Temelji na katerih morajo zdaj narediti nov čudež so še desetkrat bolj trhli kot takrat. Ne bom rekel, da je nemogoče - nasprotno, verjetno jim bo uspelo. Ampak smer je jasna.
Diversity is our greatest strength

Mato989 ::

Reycis je izjavil:

Imamo sistem, ki temelji na temu, da mora biti rast. Še sam si rekel: dokler nimamo rast, državni dolg ni noben problem. Da bi sistem zdržal do konca stoletja bimorali v prestopu v 22. stoletje sproducirat 4x toliko robe kot danes. Niti blizu ne bomo prišli tej točki. Res edina stvar, ki jo lahko debatiramo je to koliko časa še. Leta 2008 si nikoli nebi mislil, da bo leta 2022 še trajalo. Naredili so gromozanski čudež. Temelji na katerih morajo zdaj narediti nov čudež so še desetkrat bolj trhli kot takrat. Ne bom rekel, da je nemogoče - nasprotno, verjetno jim bo uspelo. Ampak smer je jasna.



Rast je bolj relativen pojem, lahko pac 4x vec denarja posiljamo sem in tja zacenako stevilo storitev... Bdp bo sel gor
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

dronyx je izjavil:


Ampak Kow pravi, da bo vse še v redu, tako da nas ne sme preveč skrbeti. :D


Jaz nisem nic rekel, da bo "vse se v redu". Jaz sem rekel, da ne bo tako visoka inflacija kot pravis ti. Tudi ne verjamem v daljse obdobje stagflacije.

Reycis je izjavil:

Da bi sistem zdržal do konca stoletja bimorali v prestopu v 22. stoletje sproducirat 4x toliko robe kot danes. Niti blizu ne bomo prišli tej točki.


Imo, bomo to dosegli zlahkoto. Konec 22. stoletja bomo ze imeli umetno inteligenco, imo. Pa tako pravo - ki te bo premagala v prakticno vsem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

Eni ne razumete, da imamo rast tudi če namesto za 5EUR kupujemo vse po 20EUR to je 4x rast prometa itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Jnou ::

Reycis je izjavil:

Imamo sistem, ki temelji na temu, da mora biti rast. Še sam si rekel: dokler nimamo rast, državni dolg ni noben problem. Da bi sistem zdržal do konca stoletja bimorali v prestopu v 22. stoletje sproducirat 4x toliko robe kot danes. Niti blizu ne bomo prišli tej točki. Res edina stvar, ki jo lahko debatiramo je to koliko časa še. Leta 2008 si nikoli nebi mislil, da bo leta 2022 še trajalo. Naredili so gromozanski čudež. Temelji na katerih morajo zdaj narediti nov čudež so še desetkrat bolj trhli kot takrat. Ne bom rekel, da je nemogoče - nasprotno, verjetno jim bo uspelo. Ampak smer je jasna.


Se strinjam, da to ni vzdržno ampak v kaj spremeniti sistem brez drastičnega padca standarda?

dronyx ::

Potencialni problem je lahko tudi kompleksnost današnjega globalnega finančnega sistema. Kot se je izkazalo leta 2008 ne glede na to, da imajo investicijske banke zaposlene najboljše matematične genije, se lahko vse skupaj hitro sesuje. Tega ne obvladuje nihče. To kar sedja dela Fed in v manjši meri ostale CB je hud stresni test za ta sistem, ki je bil navajen delovati v povsem drugih okoliščinah več kot desetletje. .

Mr.B ::

kow je izjavil:

dronyx je izjavil:


Ampak Kow pravi, da bo vse še v redu, tako da nas ne sme preveč skrbeti. :D


Jaz nisem nic rekel, da bo "vse se v redu". Jaz sem rekel, da ne bo tako visoka inflacija kot pravis ti. Tudi ne verjamem v daljse obdobje stagflacije.

Reycis je izjavil:

Da bi sistem zdržal do konca stoletja bimorali v prestopu v 22. stoletje sproducirat 4x toliko robe kot danes. Niti blizu ne bomo prišli tej točki.


Imo, bomo to dosegli zlahkoto. Konec 22. stoletja bomo ze imeli umetno inteligenco, imo. Pa tako pravo - ki te bo premagala v prakticno vsem.

Cene na bencinkah v AT in DE niö ne padajo.
Sedaj se zacenjajo podražitve za gopodinstvo.
Kako to misliš da ne bo inflacije.

A misliš da link do košarice, kot nateg za malega človeka, bo rešitev inflacije.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Eni ne razumete, da imamo rast tudi če namesto za 5EUR kupujemo vse po 20EUR to je 4x rast prometa itd...

Temu se reče crack up boom in točno to se sedaj dejansko dogaja. Ljudje na veliko zapravljajo, da se zaščitijo pred inflacijo, ampak kupna moč pa tudi dokaj hitro pada, saj večini plače ne rastejo z dejansko inflacijo. To bo sicer tako šlo lahko še nekaj časa, ne pa v nedogled. Nenazadnje, če bi bila visoka inflacija rešitev za visoko gospodarsko rast bi bila Venezuela gospodarska velesila in verjetno bi se tega domislil še kdo drug prej.

TheBlueOne ::

dronyx je izjavil:

Nenazadnje, če bi bila visoka inflacija rešitev za visoko gospodarsko rast bi bila Venezuela gospodarska velesila in verjetno bi se tega domislil še kdo drug prej.


Kako lahko primerjas neko, v globalno gospodarskem smislu, irelevantno drzavo in enak ukprep v prakticno vseh ekonomskih velesilah socasno?

dronyx ::

TheBlueOne je izjavil:

Kako lahko primerjas neko, v globalno gospodarskem smislu, irelevantno drzavo in enak ukprep v prakticno vseh ekonomskih velesilah socasno?

Torej po tvoje bo to sedaj nova realnost? Saj dejansko s tako visoko inflacijo najenostavneje dosežeš visoko potrošnjo, ker morajo denar ljudje čim prej zamenjati v nekaj drugega. Ne verjamem pa da je to recept za uspeh. Prej samo še eno globalno katastrofo. Najprej pa za ZDA, saj dobijo nazaj vse USD, ki sedja krožijo po svetu. Imajo praktično takoj hiperinflacijo. :))

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Eni ne razumete, da imamo rast tudi če namesto za 5EUR kupujemo vse po 20EUR to je 4x rast prometa itd...

Temu se reče crack up boom in točno to se sedaj dejansko dogaja. Ljudje na veliko zapravljajo, da se zaščitijo pred inflacijo, ampak kupna moč pa tudi dokaj hitro pada, saj večini plače ne rastejo z dejansko inflacijo. To bo sicer tako šlo lahko še nekaj časa, ne pa v nedogled. Nenazadnje, če bi bila visoka inflacija rešitev za visoko gospodarsko rast bi bila Venezuela gospodarska velesila in verjetno bi se tega domislil še kdo drug prej.


Jaz ne govorim da je rešitev, jaz govorim da BDP rast nima dosti 100% korelacije z rast produktivnosti... če se jutri odločimo in damo vse x4 plače, cene itd... imamo čez 2 leti rast 4x... samo to
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

J.McLane ::

Reycis je izjavil:

Imamo sistem, ki temelji na temu, da mora biti rast. Še sam si rekel: dokler nimamo rast, državni dolg ni noben problem. Da bi sistem zdržal do konca stoletja bimorali v prestopu v 22. stoletje sproducirat 4x toliko robe kot danes. Niti blizu ne bomo prišli tej točki. Res edina stvar, ki jo lahko debatiramo je to koliko časa še. Leta 2008 si nikoli nebi mislil, da bo leta 2022 še trajalo. Naredili so gromozanski čudež. Temelji na katerih morajo zdaj narediti nov čudež so še desetkrat bolj trhli kot takrat. Ne bom rekel, da je nemogoče - nasprotno, verjetno jim bo uspelo. Ampak smer je jasna.


Rast ne pomeni nujno sproducirati več, ampak lahko pomeni sproducirati približno isto, ampak tehnološko bolj dovršenih stvari.

To se je zgodilo na področju telefonov, nihče si nebi mislil da bo folk pripravljen trošit toliko več za povprečen telefon.
To se sedaj dogaja pri avtomobilih, povprečna cena se draži (tudi če upoštevaš inflacijo), ker folk želi imeti veliko opreme in naprednejši pogon (elektrika)
To se dogaja na področju energetike, tehnologija nam bo omogočila, da bomo pokurili manj uvoženih fosilnih goriv.

To so vse faktorji rasti in ne pomenijo nujno, da je produktov več.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Lonsarg ::

Ce govoris o populizmu potem da, se da z inflacijo fejkat visji GDP. Ce pa govoris o resnih financnih analizah pa se tam inflacijo logicno odsteje...

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Jaz ne govorim da je rešitev, jaz govorim da BDP rast nima dosti 100% korelacije z rast produktivnosti... če se jutri odločimo in damo vse x4 plače, cene itd... imamo čez 2 leti rast 4x... samo to

Realna rast bo v tem primeru nič, saj 4x višje cene pomeni višjo inflacijo. Tvoja kupna moč se ti ne bo nič povečala. Tako enostavno to spet ne gre.

TheBlueOne ::

dronyx je izjavil:


Torej po tvoje bo to sedaj nova realnost? Saj dejansko s tako visoko inflacijo najenostavneje dosežeš visoko potrošnjo, ker morajo denar ljudje čim prej zamenjati v nekaj drugega. Ne verjamem pa da je to recept za uspeh. Prej samo še eno globalno katastrofo. Najprej pa za ZDA, saj dobijo nazaj vse USD, ki sedja krožijo po svetu. Imajo praktično takoj hiperinflacijo. :))


Ne, po moje ne bo tako. Samo sklepati ne mores kakor sklepas ti, ker situacija niti priblizno ni podobna.

Kdo pa bo nadomestil dolar kot rezervno valuto?

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Jaz ne govorim da je rešitev, jaz govorim da BDP rast nima dosti 100% korelacije z rast produktivnosti... če se jutri odločimo in damo vse x4 plače, cene itd... imamo čez 2 leti rast 4x... samo to

Realna rast bo v tem primeru nič, saj 4x višje cene pomeni višjo inflacijo. Tvoja kupna moč se ti ne bo nič povečala. Tako enostavno to spet ne gre.


Ja ampak realna rast ni nekaj kar merimo ampak rast BDPja... to pa se odraža glede na promet in cene...

In še 1x jaz ti govorim HIPOTETIČNO, če damo vse cene x4 in plače x4 (ne govorim da se to bo ali lahko zgodi, govorim samo da to poganja rast, ne nujno realna produkcija) da bo rast letna BDPja cca x4 ali x3...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

dronyx ::

TheBlueOne je izjavil:

Kdo pa bo nadomestil dolar kot rezervno valuto?

Kdo pa je nadomestil britanski funt kot rezervno valuto? Pa vse ostale pred njim. Edina konstanta so spremembe. Saj Fed se po moje tega najbolj boji, da USD zgubi status rezervne valute. In glede na dejstvo, da ZDA USD uporabljajo kot orožje za masovno uničevanje si marsikdo želi, da USD zgubi status. Kako bodo uspešni pa ne vem. Verjetno ne čez noč, na daljši rok pa možno.

TheBlueOne ::

dronyx je izjavil:


Realna rast bo v tem primeru nič, saj 4x višje cene pomeni višjo inflacijo. Tvoja kupna moč se ti ne bo nič povečala. Tako enostavno to spet ne gre.


Tezko predvidevas kaj takega, ker ne razmisljas o moznih ukrepih. Dvomim, da bodo drzave in institucije, ki bdijo nad tem sedele in samo opazovale.

V glavnem so okoliscine take, da prakticno noben strokovnjak ni siguren kaj bo. Samo nekaj YT solanih posameznikov pa vedno vse ve, samo to ne, da je sansa, da nimajo prav.

dronyx je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Kdo pa bo nadomestil dolar kot rezervno valuto?

Kdo pa je nadomestil britanski funt kot rezervno valuto? Pa vse ostale pred njim. Edina konstanta so spremembe. Saj Fed se po moje tega najbolj boji, da USD zgubi status rezervne valute. In glede na dejstvo, da ZDA USD uporabljajo kot orožje za masovno uničevanje si marsikdo želi, da USD zgubi status. Kako bodo uspešni pa ne vem. Verjetno ne čez noč, na daljši rok pa možno.


Ce hoces spekulirati, da bo nekdo izrinil dolar, moras ze imeti neko idejo kako in kdo? Na kaki podlagi pa sklepas? Sloganje?

Zgodovina sprememb…

Malidelničar ::

Kaj pa če preveč histeriziramo zaradi te inflacije?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.
««
105 / 218
»»