» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
66 / 218
»»

dronyx ::

Sparkxl je izjavil:

Kaj bi se mogli Putinu zahvaljevati? Cena je tam, kjer je bila pred invazijo. Invazija je povzročila samo kratkoročni skok cene in nazaj, kjer je bila.

Cena vseh energentov se je podražila. Nafta, plin, elektrika, premog, les, peleti. Vse je dražje! V katerem vzporednem vesolju ti živiš?

Sparkxl ::

Ne ga lomit...vse je dražje? Res je. Res pa je tudi, da je vse to bilo dražje pred februarjem letos, od takrat pa ni bistvene razlike. Torej še 1x...za kaj točno se mu morajo zahvaliti?

Mato989 ::

Sparkxl je izjavil:

Ne ga lomit...vse je dražje? Res je. Res pa je tudi, da je vse to bilo dražje pred februarjem letos, od takrat pa ni bistvene razlike. Torej še 1x...za kaj točno se mu morajo zahvaliti?


Ne vem no, nekatere cene DANES so kr višje od februarja
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Sparkxl je izjavil:

Ne ga lomit...vse je dražje? Res je. Res pa je tudi, da je vse to bilo dražje pred februarjem letos, od takrat pa ni bistvene razlike. Torej še 1x...za kaj točno se mu morajo zahvaliti?


Cene bi bile sicer nizje. Putinove imperialne ambicije so spremenile distribucijske tokove, kar poveca stroske.

dronyx ::

Sparkxl je izjavil:

Ne ga lomit...vse je dražje? Res je. Res pa je tudi, da je vse to bilo dražje pred februarjem letos, od takrat pa ni bistvene razlike. Torej še 1x...za kaj točno se mu morajo zahvaliti?

Kriv je vsaj za podražitve plina, kakšne bodo vse posledice pa počakajmo do zime. Ampak putler in covid sta povod, ne pa vzrok za sedanjo visoko inflacijo. Vzrok se skriva v prekomernem tiskanju denarja centralnih bank po finančni krizi. Gre za naraven in pričakovan proces, ki je dobil s covidom in putlerjevimi izpadi samo močan pospešek.

fikus_ ::

Tipično za nafto in plin so bili špekulativni nakupi z naprintanim denarjem in predpostavko, da se bo poraba precej povečala. Sedaj ko pa so indici na recesijo, pa cena pada. In to se je in bo dogajalo pri marsikateri dobrini.

Ter še enkrat, cene so zašele "divjati" že v jeseni lani, putin je dober izgovor za desetletno brezglavo tiskanje denarja.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Sparkxl ::

kow je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Ne ga lomit...vse je dražje? Res je. Res pa je tudi, da je vse to bilo dražje pred februarjem letos, od takrat pa ni bistvene razlike. Torej še 1x...za kaj točno se mu morajo zahvaliti?


Cene bi bile sicer nizje. Putinove imperialne ambicije so spremenile distribucijske tokove, kar poveca stroske.


Spet tvoje klobasanje na pamet...te tokove so spremenile sankcije, ne njegova dejanja

Mr.B ::

kow je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Ne ga lomit...vse je dražje? Res je. Res pa je tudi, da je vse to bilo dražje pred februarjem letos, od takrat pa ni bistvene razlike. Torej še 1x...za kaj točno se mu morajo zahvaliti?


Cene bi bile sicer nizje. Putinove imperialne ambicije so spremenile distribucijske tokove, kar poveca stroske.

BS.
Pakunga cedevite je :
Ne seamo dražja
ampak tudi
100g manjša (shrink inflacija)

Vprašanje je, za koliko se je realno podražila cedevita.

Putin ni spremenil distribucijske tokove, saj je v končni pičkin dim ekonomke velikosti oziroma vrednosti gospodarske izmenjave med EU in Rusijo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kow ::

Sankcije pa imamo zaradi njegovih dejanj. Verjetno ne trdis, da so sankcije prisle, ker je Biden narobe prebral s teleprinterja?

Mr.B je izjavil:


Putin ni spremenil distribucijske tokove, saj je v končni pičkin dim ekonomke velikosti oziroma vrednosti gospodarske izmenjave med EU in Rusijo.


Seveda jih je. To so pac dejstva. Pri nafti je vpliv manjsi, pri plinu pa zelo velik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

dronyx je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Ne ga lomit...vse je dražje? Res je. Res pa je tudi, da je vse to bilo dražje pred februarjem letos, od takrat pa ni bistvene razlike. Torej še 1x...za kaj točno se mu morajo zahvaliti?

Kriv je vsaj za podražitve plina, kakšne bodo vse posledice pa počakajmo do zime. Ampak putler in covid sta povod, ne pa vzrok za sedanjo visoko inflacijo. Vzrok se skriva v prekomernem tiskanju denarja centralnih bank po finančni krizi. Gre za naraven in pričakovan proces, ki je dobil s covidom in putlerjevimi izpadi samo močan pospešek.


Zdaj pa se odloči počasi za kaj je kriv. Prvo je bila nafta, potem vse, zdaj še samo plin. Torej, za kaj točno je on kriv? Plin praviš zdaj? Plin je bil v stratosferi že lani jeseni. Malo pod zdajšnjo ceno. Zdajšnja cena pa je rezultat EU politike, ker mi njegovega plina zdaj več nočemo.

Mato989 ::

Sankcije pa imamo zaradi njegovih dejanj. Verjetno ne trdis, da so sankcije prisle, ker je Biden narobe prebral s teleprinterja?


Sankcije imamo zaradi NAŠIH ODLOČITEV... če bi se odločili drugače sankcij ne bi bilo... za SANKCIJE JE KRIVA EU, ne PUTIN... Mi bi se komot odločili drugače =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Sparkxl ::

kow je izjavil:

Sankcije pa imamo zaradi njegovih dejanj. Verjetno ne trdis, da so sankcije prisle, ker je Biden narobe prebral s teleprinterja?

Mr.B je izjavil:


Putin ni spremenil distribucijske tokove, saj je v končni pičkin dim ekonomke velikosti oziroma vrednosti gospodarske izmenjave med EU in Rusijo.


Seveda jih je. To so pac dejstva. Pri nafti je vpliv manjsi, pri plinu pa zelo velik.


Spet ta tvoja "dejstva". Torej, kako točno je on spremenil tokove...pri plinu praviš zdaj? Kam pa gre zdaj ta tvoj tok, ki ga je spremenil?

kow ::

Manj plina gre preko plinovodov, vec z ladjami. To so pac dejstva. Putlerja tako castite, da ne znate vec sesteti 1+1.

Mato989 je izjavil:


Sankcije imamo zaradi NAŠIH ODLOČITEV... če bi se odločili drugače sankcij ne bi bilo... za SANKCIJE JE KRIVA EU, ne PUTIN... Mi bi se komot odločili drugače =)


Drzi. Leta 2008, 2014 smo se SAMI ODLOCILI, da bomo Putinov landgrab ignorirali. Pa je sledil dodatni. Ocitno, bi sankcije morali uvesti ze leta 2008. Tretjic pac ne bomo sli na led.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

kow je izjavil:

Manj plina gre preko plinovodov, vec z ladjami. To so pac dejstva. Putlerja tako castite, da ne znate vec sesteti 1+1.


Z ladijami se nadomesti frakcija plina iz plinovodov. In to je zdaj spremenilo svetovne tokove plina? Daj idi nazaj spat, jaz pa sem potrošil svojo dnevno kvoto demantiranja tvojih gluposti že pred 9 zjutraj

kow ::

Spet zivcen, ko ti predstavimo dejstva? Priporocam ti kaksno meditacijo. No, tebi verjetno bolj tablete.

Sparkxl ::

Ti predstaviš samo nakladanje. Za predstavitev dejstev lahko serviraš kake številke. Čakam na številke, ki kažejo na to, kako je putin (ne USA in vazali) spremenil te tokove plina

Utk ::

Ne moreš z ladjami prepeljat tolk plina čez noč kot šiba po plinovodu 24/7, kaj ti ni jasno?

kow ::

Ce bi se ga pripeljalo v enakih kolicinah, cena ne bi sla bistveno gor. To ne spremeni dejstva, da je slo letos v evropo vec ladij s plinom iz ZDA. Manj plina pa je prislo po plinovodih iz Rusije. Vec plina je prislo po plinovodih iz Norveske itd. Distribucija se je mocno spremenila. To so pac dejstva.

Stevilke imata tukaj:
https://www.bruegel.org/dataset/europea...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

fikus_ ::

kow je izjavil:

Sankcije pa imamo zaradi njegovih dejanj.



Sankcije imamo, ker so se tako odločile usa in EU s fon der lajno načelu. Putin ni za sankcije.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Sparkxl ::

kow je izjavil:

Ce bi se ga pripeljalo v enakih kolicinah, cena ne bi sla bistveno gor.


Aha torej cena ladje je skoraj enaka plinovodu? Zaključujem za danes, ker toliko sproduciranega dreka moje oči ne prenesejo več

fikus_ ::

kow je izjavil:

Ce bi se ga pripeljalo v enakih kolicinah, cena ne bi sla bistveno gor. To ne spremeni dejstva, da je slo letos v evropo vec ladij s plinom iz ZDA. Manj plina pa je prislo po plinovodih iz Rusije. Vec plina je prislo po plinovodih iz Norveske itd. Distribucija se je mocno spremenila. To so pac dejstva.

Stevilke imata tukaj:
https://www.bruegel.org/dataset/europea...


Pri tem pa prikladno pozabljaš, da je cena usa plina dostavljenega v EU precej višja kot RU plin, poleg tega bo skupno precej manj plina, kot ga rabi EU. To pomeni, da bo nekoga zeblo, nekatere tovarne bodo stale, ostali pa bodo plačevali precej več. Na ceno je/bo vplival tečaj €-$, pri katerem nam ne kaže najbolje.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kow ::

Sparkxl je izjavil:

kow je izjavil:

Ce bi se ga pripeljalo v enakih kolicinah, cena ne bi sla bistveno gor.


Aha torej cena ladje je skoraj enaka plinovodu? Zaključujem za danes, ker toliko sproduciranega dreka moje oči ne prenesejo več


Ocitno ne razumes, da je velik del podrazitve zaradi spekulacije, da bo plina premalo. Ne zaradi samega stroska transporta. Plin je v ZDA veliko cenejsi kot so nam ga prodajali Rusi. Rus je pac postavil taksno ceno, da se ni splacalo zaceti graditi infrastrukture.

fikus_ je izjavil:


Pri tem pa prikladno pozabljaš, da je cena usa plina dostavljenega v EU precej višja kot RU plin, poleg tega bo skupno precej manj plina, kot ga rabi EU. To pomeni, da bo nekoga zeblo, nekatere tovarne bodo stale, ostali pa bodo plačevali precej več. Na ceno je/bo vplival tečaj EUR-$, pri katerem nam ne kaže najbolje.


Bolj prikladno si ti pozabil, da sem govoril o spremenjeni distribuciji. No, v bistvu si mi potrdil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

kow ::

Mimogrede, v ZDA se je cena plina po marcu skoraj podvojila. Zaradi povecanega izvoza -> spremenjena distribucija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

fikus_ ::

Tipičen politikanski odgovor, veliko pisanja nič povedanega.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kow ::

Torej, se sedaj strinjamo, da so bile pri distribuciji plina velike sprememba. Lepo.

Mr.B ::

kow je izjavil:

Sankcije pa imamo zaradi njegovih dejanj. Verjetno ne trdis, da so sankcije prisle, ker je Biden narobe prebral s teleprinterja?

Mr.B je izjavil:


Putin ni spremenil distribucijske tokove, saj je v končni pičkin dim ekonomke velikosti oziroma vrednosti gospodarske izmenjave med EU in Rusijo.


Seveda jih je. To so pac dejstva. Pri nafti je vpliv manjsi, pri plinu pa zelo velik.

Sankcije smo dali rusiji ne obratno.

kow je izjavil:

Torej, se sedaj strinjamo, da so bile pri distribuciji plina velike sprememba. Lepo.

Ne cena se je podvojila, ker ni bilo plina dobiti, tak rabim öez em mesec po nekaj 100MW pina. Seveda je Amerika veselo priskoöila, prodaja verjento ne 2x ampak danes 10x cene plina kot so ga energetska podjetja prodajala v ZDA.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

fikus_ ::

kow je izjavil:

Torej, se sedaj strinjamo, da so bile pri distribuciji plina velike sprememba. Lepo.


Ja so in to zato ker sta se usa in EU tako odločila. (tvoje preusmerjanje pozornosti je uspelo)

Še vedno pa obstaja težava manjko plina in visoke cene! Tudi sam si pisal "Mimogrede, v ZDA se je cena plina po marcu skoraj podvojila. Zaradi povecanega izvoza -> spremenjena distribucija. "
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kow ::

Sparklx, se ne strinja z vama.

Mr.B ::

kow je izjavil:

Manj plina gre preko plinovodov, vec z ladjami. To so pac dejstva. Putlerja tako castite, da ne znate vec sesteti 1+1.

Mato989 je izjavil:


Sankcije imamo zaradi NAŠIH ODLOČITEV... če bi se odločili drugače sankcij ne bi bilo... za SANKCIJE JE KRIVA EU, ne PUTIN... Mi bi se komot odločili drugače =)


Drzi. Leta 2008, 2014 smo se SAMI ODLOCILI, da bomo Putinov landgrab ignorirali. Pa je sledil dodatni. Ocitno, bi sankcije morali uvesti ze leta 2008. Tretjic pac ne bomo sli na led.

Kaj se ti čez pol leta več ne izide.
Razvajaneo dekadntno deište, kako si Pult upa snkconirati naš zahodni svet.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kow ::

Mr.B,
ne skrbi. Rusom bodo se vedno dobavljali tabletke za njihovo vse vecjo depro. Verjetno jim bodo sicer Svicarji navili cene za antidepresive.

dronyx ::

kow je izjavil:

Mr.B,
ne skrbi. Rusom bodo se vedno dobavljali tabletke za njihovo vse vecjo depro. Verjetno jim bodo sicer Svicarji navili cene za antidepresive.

Tabletke jim prodajajo prek Belorusije.

dronyx ::

kow je izjavil:

Ce bi se ga pripeljalo v enakih kolicinah, cena ne bi sla bistveno gor. To ne spremeni dejstva, da je slo letos v evropo vec ladij s plinom iz ZDA. Manj plina pa je prislo po plinovodih iz Rusije. Vec plina je prislo po plinovodih iz Norveske itd. Distribucija se je mocno spremenila. To so pac dejstva.

Ne poznam konkretnih številk in se mi ne ljubi iskat podatkov, zdi pa se mi, da je cena plina, ki pride po plinovodu bistveno nižja, kot pa cena plina, ki ga utekočinjenega pripeljejo z ladjami in morajo nekje skladiščiti, torej je potrebno imeti tudi plinohrame. Pri nas ne vem če imamo kakšen tak objekt. Po moje jih ni, saj je Geoplin vse stavil na plinovode. Kakor sem zasledil, se dogovarjajo s Hrvati in Avstrijci za skladiščenje utekočinjenega plina in to skladiščenje tudi ni zastonj.

fikus_ ::

To glede višje cene tudi jaz pravim Kow-u, pa uspešno ignorira oz. preusmerja pozornost.
Hrvati so pa nas odrezali, kaže da drugi ponujajo več. Avstrijci bodo najprej poskrbeli zase.
Zapomnite si, ko bo EU trg plina pozimi škrip-nil/-al, bo SLO hitro odrezana, konec "bratstva i jedinosti"
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

kow ::

dronyx je izjavil:

kow je izjavil:

Ce bi se ga pripeljalo v enakih kolicinah, cena ne bi sla bistveno gor. To ne spremeni dejstva, da je slo letos v evropo vec ladij s plinom iz ZDA. Manj plina pa je prislo po plinovodih iz Rusije. Vec plina je prislo po plinovodih iz Norveske itd. Distribucija se je mocno spremenila. To so pac dejstva.

Ne poznam konkretnih številk in se mi ne ljubi iskat podatkov, zdi pa se mi, da je cena plina, ki pride po plinovodu bistveno nižja, kot pa cena plina, ki ga utekočinjenega pripeljejo z ladjami in morajo nekje skladiščiti, torej je potrebno imeti tudi plinohrame. Pri nas ne vem če imamo kakšen tak objekt. Po moje jih ni, saj je Geoplin vse stavil na plinovode. Kakor sem zasledil, se dogovarjajo s Hrvati in Avstrijci za skladiščenje utekočinjenega plina in to skladiščenje tudi ni zastonj.


Cena, ki pride po plinovodu je seveda nizja. Tu ni debate. Ampak v ZDA so ze v startu nizje cene plina (vec konkurence, najboljsa tehnologija itd.). To delno kompenzira visje stroske prevoza. Je pa res, da so sedaj kapacitete izvoza popolnoma izkoriscene. Se sicer gradi. Vecji problem je seveda amerisko javno mnenje, ki verjetno v prihodnje ne bo naklonjeno dodatni fosilni infrastrukturi. Dodaten problem je, da ce imas prosti trg, to pomeni da bo domaci potrosnik placeval vec. Imajo sicer nizke cene - samo potrosnik se je navadil na njih.

fikus_ je izjavil:

To glede višje cene tudi jaz pravim Kow-u, pa uspešno ignorira oz. preusmerja pozornost.
Hrvati so pa nas odrezali, kaže da drugi ponujajo več. Avstrijci bodo najprej poskrbeli zase.
Zapomnite si, ko bo EU trg plina pozimi škrip-nil/-al, bo SLO hitro odrezana, konec "bratstva i jedinosti"


Spremenil si debato. Debata je bila o spremenjeni distribuciji. Nikjer nisem trdil, da zaradi tega niso visje cene. Ravno obratno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mr.B ::

kow je izjavil:

Mr.B,
ne skrbi. Rusom bodo se vedno dobavljali tabletke za njihovo vse vecjo depro. Verjetno jim bodo sicer Svicarji navili cene za antidepresive.

Lepo da si v pisni obliki priznal, da si nasedel pravljicam in prodajal naprej "brez problema".
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dronyx ::

Sparkxl je izjavil:

Tvoje "napovedi"...to se ti je sanjalo ponoči? Ali si tudi ti na nivoju krave...torej kavna usedlina in podobni pripomočki? Ker res ne razumem zakaj čutite potrebo po nekih napovedih, ki jih tukaj suvereno servirate, v osnovi pa so samo kup dreka, ker situacija je tako nepredvidljiva, spreminja se bliskovito hitro.

Tole so napovedi Banke Slovenije iz decembra 2021:
Rast cen življenjskih potrebščin bo proti koncu letošnjega leta in začetku prihodnjega ostala povišana, nato pa pričakujemo njeno postopno umirjanje tekom leta (v povprečju leta 2022 bo znašala 3,8 %).


Inflacija julija 2022 je že prek 11%! pa čez cesto Holidays' Puba v Ljubljani dela cel kup šolanih ljudi, ki se smejejo mojim sporočilom, samo bomo videli, kdo se bo na koncu smejal. Le redkim bo šlo še na smeh. ;)

fikus_ ::

Cena LPG
USA
https://www.mylpg.eu/stations/united-st...
EU
https://www.globalpetrolprices.com/lpg_...

Za koliko ga pa pripeljejo iz usa v EU?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kow ::

fikus_ je izjavil:


Za koliko ga pa pripeljejo iz usa v EU?


Ne vemo. Trg zaradi spremenjenih razmer ni v ravnotezju. Zaradi politicnih igric vukojebin ala Rusija, pa Arabci, Iran itd.
Prakticno nikoli ni. Na zalost to niso trzno naravnane drzave. V resnici je edini delujoci trg, severna amerika. Vse ostalo je ena sama zalost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

J.McLane ::

Kaj ima LPG (na pumpah za potrošnike) veze s CNG?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Lonsarg ::

dronyx je izjavil:

Inflacija julija 2022 je že prek 11%! pa čez cesto Holidays' Puba v Ljubljani dela cel kup šolanih ljudi, ki se smejejo mojim sporočilom, samo bomo videli, kdo se bo na koncu smejal. Le redkim bo šlo še na smeh. ;)
11% je letna inflacija julij2021-julij2022. Ni to akumulativna inflacija za 2022, tista je manjša. Če se plin odreže bo to šlo seveda še gor, če se plina ne odreže pa bo lahko letna inflacija za 2022 celo pod 10%.

LeQuack ::

Kolk je inflacija od pred korona časov 2019? 20%, 30%? Še več?
Quack !

kow ::

Emisija denarja se je povecala za 40%. Kar pomeni, da je kumulativna rast cen manjsa. Recimo, da zaokrozis na 20-30%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

Lonsarg je izjavil:

dronyx je izjavil:

Inflacija julija 2022 je že prek 11%! pa čez cesto Holidays' Puba v Ljubljani dela cel kup šolanih ljudi, ki se smejejo mojim sporočilom, samo bomo videli, kdo se bo na koncu smejal. Le redkim bo šlo še na smeh. ;)
11% je letna inflacija julij2021-julij2022. Ni to akumulativna inflacija za 2022, tista je manjša. Če se plin odreže bo to šlo seveda še gor, če se plina ne odreže pa bo lahko letna inflacija za 2022 celo pod 10%.

Seveda je to letna inflacija. Samo da bi za 2022 dosegli napovedanih 3,8% pomeni, da potrebujemo do konca leta deflacijo, prihaja pa zima in sigurno številne nove podražitve vsaj energentov, pa verjetno še česa. Če si bil kdaj v Gardalandu se morda spomniš tistih neprijetnih šalčk, kjer se usedeš v šalčko in potem močno zavrtiš, da se ti vrti v glavi. Zadeva se hitro zavrti, ustavlja pa bistveno počasneje. Tako nekako bo po moje tudi z inflacijo, sploh ker kot vidimo ne gre za nek prehoden pojav, ampak klasično inflacijsko spiralo, kjer se višajo tudi plače. Tisti, ki bi moral zavirat pa še ne razume dobro pojava. ;):D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kow ::

dronyx je izjavil:

prihaja pa zima in sigurno številne nove podražitve vsaj energentov

Tega pac ne vemo. Lahko se zgodi, da bo Rusija se vedno dobavljala plin. Lahko bo rekordno vetrovna jesen in zima na severnem morju, rekordno topla zima itd.
Faktorjev je ogromno in prihodnost ni enostavno predvideti. Operiramo z verjetnostmi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

dronyx ::

LeQuack je izjavil:

Kolk je inflacija od pred korona časov 2019? 20%, 30%? Še več?

Ko govoriš o inflaciji moraš definirat kakšno inflacijo imaš v mislih? Po finančni krizi 2008, ko so centralne banke začele s prevaro imenovano prekomerno tiskanje denarja je dolgo časa potrošniška inflacija ostala nizka (pod 2% letno), medtem ko je dobila silovit pospešek inflacija cen raznih naložb, vključno s cenami nepremičnin. Pri nas in marsikje po svetu so se nepremičnine leta dražile s stopnjo 10 do 20% letno. Tu gre za efekt "usmerjenega tiskanja denarja", saj so s to operacijo zbili obresti predvsem za hipotekarne kredite in naložbeni denar se je iz državnih obveznic preselil drugam v druge naložbe, ne pa v potrošnjo. Tu tiči razlog zakaj taka razlika med inflacijo cen naložb in potrošniško inflacijo.

Ampak kot sem enkrat že napisal, če se neko obdobje nepremičnine dražijo z 10 do 20% letno, potrošniška inflacija je pa pod 2% letno sta dolgoročno možnosti dve. Ali se sesuje trg nepremičnin in cene močno padejo, ali pa potrošniška inflacija ujame inflacijo cen nepremičnin, kar se trenutno dogaja po svetu in pri nas. Dolgoročno cene nepremičnin rastejo z inflacijo, ne pa deset krat hitreje, ker sicer bi bil to najboljši naložbeni razred. In nenazadnje tudi tisti, ki ustvarjajo potrošniške dobrine morajo nekje živet. Za to razumet ne potrebuješ doktorata iz ekonomije, samo nekaj zdrave kmečke pameti.

Šef FED-a se pa menda še uči in poskuša razumeti vse te pojave. Držimo pesti, da mu uspe in da bo v tem procesu čim manj mrtvih. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

feryz ::

Pozimi bo plina kolikor hočeš.
Amerikanci ga bodo prodajali tako, kot so v Teksasu štrom nedavno. Od 100 do 1000 krat dražje.

kow ::

Ce vas vse prav razumem, bodo rusi "ugasnili" velik del crpalisc? Ste res 100% prepricani?

Gazprom PJSC's natural gas production has dropped 10.4% since January, dragged down by a steep cut in pipeline exports to Europe, which have fallen by 33.1% so far this year. The company has boosted exports to China.
Russia produced 249.7 billion cubic meters (Bcm) between Jan. 1 and July 15, down by 29.1 Bcm compared to the same period last year, according to preliminary estimates released by the state-owned company this month. Gas exports to countries outside the former Soviet Union were 71.9 Bcm, or 35.6 Bcm less than the same period last year.

Gazprom ima skoraj 500k zaposlenih. Proizvodnja v 1. polovici je padla za 10%, ceprav so se sankcije zacele dogajati sele na prehodu iz Q2 v Q3.
Pocasi me skrbi, koliko Rusov bo to zimo mocno zeblo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

fikus_ ::

kow je izjavil:

dronyx je izjavil:

prihaja pa zima in sigurno številne nove podražitve vsaj energentov

Tega pac ne vemo. Lahko se zgodi, da bo Rusija se vedno dobavljala plin. Lahko bo rekordno vetrovna jesen in zima na severnem morju, rekordno topla zima itd.
Faktorjev je ogromno in prihodnost ni enostavno predvideti. Operiramo z verjetnostmi.


Za plin bomo vprašali Putina, lahko se ponovi zadnja jesen/zima na S morju, . . . Upajmo na toplo zimo. Ah, to je pa slabo, globalno segrevanje in te zadeve ....

"Šef FED-a se pa menda še uči in poskuša razumeti vse te pojave. Držimo pesti, da mu uspe . . . "

Lepo da se uči, ampak nas to precej drago stane. Umap da bo to čimprej, da bo potem tudi EBC čimprej "copy-paste".
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

dronyx ::

kow je izjavil:

Ce vas vse prav razumem, bodo rusi "ugasnili" velik del crpalisc? Ste res 100% prepricani?

Tako kot zdravila rusiji prodajajo sedaj prek Belorusije bodo seveda tudi rusi našli način da nafto in plin prodajajo prek proksijev. Saj tako ves sistem danes deluje, vključno z vojno v Ukrajini. Poanta vsega tega je samo v tem, da je vse dražje, ker si proksiji poberejo marže. Jaz ne vidim bistvene razlike če kupiš nafto direktno od rusije, ali pa jo rusi izvozijo v Indijo in jo kupiš naprej od njih za dvojno ceno. Cel trg z energijo je nekaj podobnega, kot je bilo včasih v Jugoslaviji. Cigarete je preprodajala Udba, nemške marke so prodajali albanci s Kosova, prašek so hodili pa štajerci kupovat čez mejo v Avstrijo. Danes se nam zdi to čudaško, samo takrat je pa sistem tako funkcioniral. Raja pa že je in še bo nastradala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kow ::

To je mozno samo pri nafti. Pri plinu se ocitno ne da. Vsaj tako ste mi pravili zgoraj. Logika mocno sepa v tej temi.
dronyx, kako tocno bodo Rusi plin iz crpalist v zahodni sibiriji, spravili v indijo? Hvala za razlago!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()
««
66 / 218
»»