» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
46 / 213
»»

Sparkxl ::

kow je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Macron je Bidnu rekel, da so arabci na max proizvodnji trenutno, ampak da čez pol leta pa lahko dvignejo proizvodnjo za 150k sodčkov dnevno in nadomestijo vso rusko nafto. Pol pa domino efekt cenitev pa smo zmagali :))


Ampak ni panike. Pri takih cenah, bodo proizvodnjo povecavali tudi Muricani in Kanadcani.


Točno v tej točki tiči današnji problem z nafto. Skozi zgodovino nafte je vedno bilo tako, zdaj pa ni. Zakaj ni? ESG. Denar se forsira v propelerje, namesto v črpanje in nova odkritja. Ampak v glavnih medijih tega ne boš nikjer zasledil na prvi strani. Je lažje in bolj razumljivo za rajo krivit putina in konec zgodbe.

5 sekund guglanja "oil esg underivestment" mi da ta rezultat, je pa tega koliko hočeš.

https://www.forbes.com/sites/judeclemen...

"There has been: 1) a lack of access to financing because of climate concerns, 2) investor demands to decarbonize, and 3) a shortage of sufficient investments in new supply for many years. "

Z drugimi besedami, ker so se eko teroristi inflitrirali zdaj že v vse pore našega življenja, se seveda niso ustavili pri kapitalu. Zdaj oni diktirajo, kam se sme investirati. In v nafto se seveda ne sme. K temu dodajo intenzivno pranje mozga raje in pripeljejo do situacije, ko že recimo mali vlagatelji od svojih fund managerjev zahtevajo da ne vlagajo v nafto.
V ussa je to še najbolj ekstremno, čeprav drugi sledijo. Tam biden dela vse, da ovira proizvodnjo nafte, hkrati pa od njih zahteva da jo povečajo. Ta svet je postal en sam freek show.

link_up ::

Spet ta nafta...dolgocasno. Zlij si jo v domaci potok in opazuj posledice. A res ni bilo dovolj svinjanja s tem?
In and Out

Miki N ::

Sparkxl je izjavil:



"There has been: 1) a lack of access to financing because of climate concerns, 2) investor demands to decarbonize, and 3) a shortage of sufficient investments in new supply for many years. "


Točka 2) je kompleksnejša scena, kot si predstavljamo. Namreč večina investitorjev ima svoje investitorje .. na vrhu je pa ponavadi Blackrock Inv. s kao 10 našimi biljoni (10e12 ) v portfelju. Vmes med javnostmi znanimi investitorji in Črnoskalo je kup skladov in bank, za katere bi mislil, da so končna postaja. Jep, v svetu investiranja ni raznolikosti, čeprav jo promovirajo. :))

Zakaj je to pomembno? Ker investitorji so precej plahge ovce. Ne da bi jim kdo rekel bodo avtomatično pazili, če kak Črnoskalec samo namigne, kaj je košer (lol) in kaj ne.

TESKAn ::

Sparkxl je izjavil:

Točno v tej točki tiči današnji problem z nafto. Skozi zgodovino nafte je vedno bilo tako, zdaj pa ni. Zakaj ni? ESG. Denar se forsira v propelerje, namesto v črpanje in nova odkritja. Ampak v glavnih medijih tega ne boš nikjer zasledil na prvi strani. Je lažje in bolj razumljivo za rajo krivit putina in konec zgodbe.

V alternativnih pa ne boš zasledil, da banke pumpajo tisoče milijard $ v naftna podjetja, da imajo ta na pretek dovoljenj za 'nova odkrivanja', ampak ne bodo povečali črpanja, ker jim trenutna situacija ustreza. Pa če bi investirali, jim ne bi ostalo za buyback delnic in nagrade menedžmentu.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

kow ::

spark, 5s googlanja ti pokaze, da americani povecujejo proizvodnjo ze od jeseni 2020. Trenutno so na 12m sodckov/dan. Nacrpajo vec kot Rusi ali Savdijci.

Miki N ::

Američani trenutno ne (samo) črpajo ampak praznijo SPR (strateške rezerve) - do zadaj preko 110 M sodčkov . Menda, da bodo to počeli do oktobra.. nakar, bomo videli.

Zakaj? Ja ker je najceneje. Povečanje proizvodnje ni kar tako in traja. So pa seveda tudi povečali proizvodnjo, samo praznijo SPR z nekim razlogom.

https://www.bloomberg.com/opinion/artic...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

kow ::

Mislim, da so vmes podobno terjali tudi od zaveznikov - kot je npr. Japonska.

Sparkxl ::

kow je izjavil:

spark, 5s googlanja ti pokaze, da americani povecujejo proizvodnjo ze od jeseni 2020. Trenutno so na 12m sodckov/dan. Nacrpajo vec kot Rusi ali Savdijci.



Ti imaš res hude težave z razumevanjem čistih osnov, ne da? 5s guglanja je potrdilo tvoje trditve. In ja, trenutno so na 12m na dan, 2 leti nazaj pa so bili na 13. kaj ti to pove? Ja da faking premalo načrpajo haloo ob popvraševanju, ki je večje kot pred korono. Znava na tej točki sešteti 1+1? Razumeva osnove ekonomije...popvraševanje/ponudba? Vem da ne.

In mimo tvojih neverjetnih odkritij, seveda nisi sposoben razumeti, kaj pomeni podfinancirana naftna industrija, kot 99% drugih ne. Je rajši putin kriv. Podfinanciranje nima nobene veze s trenutnim črpanjem, ampak predvsem novimi odkrtji. Po domače povedano, obstoječa polja se praznijo, novih pa je premalo na vidiku. Razumeš zdaj? Vem da ne.

kow ::

Jasno, kdo bo investiral, ce ni jasno kaksna bo poraba zaradi pandemije. Poanta je, da dlje bo trajal primanjkljal vec bo investicij. Do konca 2023 bodo ze na 13 milijonov, nic bat.

Sparkxl ::

kow je izjavil:

Jasno, kdo bo investiral, ce ni jasno kaksna bo poraba zaradi pandemije. Poanta je, da dlje bo trajal primanjkljal vec bo investicij. Do konca 2023 bodo ze na 13 milijonov, nic bat.


Spet ne razumeš, ne da? Si prebral vsaj 3 točke, ki sem jih prilepil iz članka? Nisi. Ker so za tebe, tako kot za 99% drugih, prekomplicirane za razumeti. 3 točke so, zakaj se ne financira in nobena izmed njih se ne glasi "ni jasno kaksna bo poraba zaradi pandemije". Zdaj pa res ne vem ali imaš težave z razumevanjem prebranega, ali angleščine ne razumeš?

kow ::

Okoliscine so se spremenile. Tvoje 3 tocke so neumnost. Produkcija bo v Severni amerika zlahka narascala. Podobno v Iraku. Poraba pa pri teh cenah ne bo vec narascala. Texas FTW.

Mimogrede, ker se strateske rezerve praznijo, to pomeni da bo dovolj povprasevanja tudi ce dejanska poraba globalne ekonomije pade (recesija). Rezerve bodo ponovno napolnili. Tveganja za proizvajalce so se v zadnjih mesecih MOCNO zmanjsala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

gruntfürmich ::

torej prodajanje strateških rezerv v času visoke cene nafte in polnjenje le-teh v času recesije.

i tata bi sine...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

Vseeno je tvegano, ce pride do vecjih globalnih konfliktov. Use it wisely.

Mr.B ::

Itak nimaš izbire.
Ali tvegaš višjo ceno in zagotovo recesijo ali pa prazniš rezerve in upaš da pomanjkanje kadra, bo v enem letu usposobilo potrebne kapacitete. Ter seveda tisti akcija v evropi ima baje sedaj po zahodnjih medijih konec jeseni/ zacetek zime.
Realno veliko industirje povezano z nafto sej je v Ameriki 2020 sesulo, veliko podjetji zaradi 2021 pandemije ni na območjih , kjub državnim odpustkom delalo nula, saj končno ni bilo potrebe. Potem pa je bidne 2022 rekel da bodo odvzeli te odpustke če se bo izkazalo da se ne koristi te zemlje, pa so začeli. Sedaj pa ja število privatnih podjetji z ljudmi ki znajo vrtati oziroma fracking ... ja teh ni neomejeno, verjento so 100% zasedeni..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Slopek ::

kriptobog je izjavil:

Slopek je izjavil:

Če se ne motim, ste bili mnogi tukaj prepričani, da nas kaj takega ne bo doletelo.
Samooskrba BO prepovedana in to so prvi znaki in smernice, ki to potrjujejo. Če ne danes, pa jutri.
https://www.caszazemljo.si/trajnostno/o...


Saj ti piše, da bo izjema do določenega števila glav za lastno porabo. Če izjema ne bo dovolj bo pa folk norel. Misliš, da se bo folk kar pustil in da bodo dovolili, da nam prepovedo rejo kur doma?
Še jaz imam 4 kure doma za jajca. To bo sigurno izjema. Bodo pa jezni kmetje, ki imaoj nekaj 10 kur in po vasi dilajo jajca.

https://mariborinfo.com/novica/globalno...
Koliko še potrebuje kriptobog, da bo verjel v to kar pravim? Samooskrba BO prepovedana. Vsaj delajo na tem, koliko bodo pa uspešni, je pa seveda odvisno od nas samih.

kriptobog ::

Slopek je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Slopek je izjavil:

Če se ne motim, ste bili mnogi tukaj prepričani, da nas kaj takega ne bo doletelo.
Samooskrba BO prepovedana in to so prvi znaki in smernice, ki to potrjujejo. Če ne danes, pa jutri.
https://www.caszazemljo.si/trajnostno/o...


Saj ti piše, da bo izjema do določenega števila glav za lastno porabo. Če izjema ne bo dovolj bo pa folk norel. Misliš, da se bo folk kar pustil in da bodo dovolili, da nam prepovedo rejo kur doma?
Še jaz imam 4 kure doma za jajca. To bo sigurno izjema. Bodo pa jezni kmetje, ki imaoj nekaj 10 kur in po vasi dilajo jajca.

https://mariborinfo.com/novica/globalno...
Koliko še potrebuje kriptobog, da bo verjel v to kar pravim? Samooskrba BO prepovedana. Vsaj delajo na tem, koliko bodo pa uspešni, je pa seveda odvisno od nas samih.


Objavi vsaj članek, ki bolj opiše zadevo, se samo to kar hočeš ti slišati. Je bilo že povedano, da bodo izjeme do določenega števila živali za lastno porabo. Najbolj glasni boste pa itak papki, ki niti nimate kokoši doma.

gruntfürmich ::

Slopek je izjavil:

Samooskrba BO prepovedana.

to so samo blodnje vas doomerjev. da gre za svetovno zaroto reptilov. v resnici se gre za lobiranje korporacij, da imajo še več dobička. ampak vi bebčki pa mislite da se gre za new-world-order pod taktirko reptilov...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Utk ::

Razlog je nepomemben, vsemu temu se treba dosledno upirat.

kriptobog ::

Utk je izjavil:

Razlog je nepomemben, vsemu temu se treba dosledno upirat.


Slovenčki, da se boste uprli? Še nisem doživel. Za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni.

Utk ::

Haha. Dej mi povej ENO stvar, ki jo je oblast prepovedala, kadarkoli v zgodovini, pa da je Slovenci ne bi izvajali naprej. Samo eno.

V Avstroogrski je bila na Dolenjskem železarna, vlivali so tope. Normalno, teh topov nikakor ne bi smeli prodajat Srbom. Kaj misliš, jih res niso?:)
Če bojo prepovedali kure, jih bom nabavil, iz principa. Čeprav jih drugače ne bi nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

murrieta ::

Utk je izjavil:

Haha. Dej mi povej ENO stvar, ki jo je oblast prepovedala, kadarkoli v zgodovini, pa da je Slovenci ne bi izvajali naprej. Samo eno.


:)) :)) :)) :)) +1

kow ::

Utk je izjavil:

Haha. Dej mi povej ENO stvar, ki jo je oblast prepovedala, kadarkoli v zgodovini, pa da je Slovenci ne bi izvajali naprej. Samo eno.
V Avstroogrski je bila na Dolenjskem železarna, vlivali so tope. Normalno, teh topov nikakor ne bi smeli prodajat Srbom. Kaj misliš, jih res niso?:)


Pozabljas, da danes tehnologija omogoca veliko cenejsi nadzor. Govorim na splosno oz. konceptualno.

kixs ::

Utk je izjavil:

Haha. Dej mi povej ENO stvar, ki jo je oblast prepovedala, kadarkoli v zgodovini, pa da je Slovenci ne bi izvajali naprej. Samo eno.

V Avstroogrski je bila na Dolenjskem železarna, vlivali so tope. Normalno, teh topov nikakor ne bi smeli prodajat Srbom. Kaj misliš, jih res niso?:)
Če bojo prepovedali kure, jih bom nabavil, iz principa. Čeprav jih drugače ne bi nikoli.


Na crno vse.

Utk ::

kow je izjavil:

Utk je izjavil:

Haha. Dej mi povej ENO stvar, ki jo je oblast prepovedala, kadarkoli v zgodovini, pa da je Slovenci ne bi izvajali naprej. Samo eno.
V Avstroogrski je bila na Dolenjskem železarna, vlivali so tope. Normalno, teh topov nikakor ne bi smeli prodajat Srbom. Kaj misliš, jih res niso?:)


Pozabljas, da danes tehnologija omogoca veliko cenejsi nadzor. Govorim na splosno oz. konceptualno.

Tehnologija tudi omogoča cenejše izogibanje nadzoru. No, pa človekove pravice tudi.

kriptobog ::

Utk je izjavil:

Haha. Dej mi povej ENO stvar, ki jo je oblast prepovedala, kadarkoli v zgodovini, pa da je Slovenci ne bi izvajali naprej. Samo eno.

V Avstroogrski je bila na Dolenjskem železarna, vlivali so tope. Normalno, teh topov nikakor ne bi smeli prodajat Srbom. Kaj misliš, jih res niso?:)
Če bojo prepovedali kure, jih bom nabavil, iz principa. Čeprav jih drugače ne bi nikoli.


Ja lepo na črno. In če boste dobli kazen boste pohlevno plačali, kot ponavadi. Se pa vidi da drži kar sem rekel. Najglasnejši boste tisti, ki kur sploh nimate.

Bezukhoff ::

murrieta je izjavil:

Utk je izjavil:

Haha. Dej mi povej ENO stvar, ki jo je oblast prepovedala, kadarkoli v zgodovini, pa da je Slovenci ne bi izvajali naprej. Samo eno.


:)) :)) :)) :)) +1


https://www.iusinfo.si/zakonodajna-knji...

Se serji čez partijo, or else.

WizzardOfOZ ::

Včasih Jugoslavije so si v Beogradu izmislili bedast zakon. V Sarajevu in Zagrebu so se mu nasmejali, vrgli papirologijo v predal in pozabili nanjo. V Sloveniji pa se je tisti bedast zakon izvajal do zadnje pike natančno.
Sedaj v EU pa ni nič drugače. (že če pogledamo mrhovišča, ki so jih po evropi nehali uporabljat, ker medvedov nimajo, mi pa imamo medvede, pa smo vseeno bedasto sledili EU zakonodaji in ukinili mrhovišča.) Pač pohlevne ovce na oblasti, ki ne znajo drugega kot kimat.

Tako da jaz bi rekel, da se bo take zadeve izvajalo zelo natančno.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

kow ::

Nemska brezposelnost koncno povecana. 130k novih brezposelnih. Inflacije bo kmalu zmanjsana.

Eh, berem, da so vkljucili ukrajince v statistiko. Nic pol pa novi ECB rate hike in cakamo dalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Utk ::

Ja lepo na črno.

Kakopak.

In če boste dobli kazen boste pohlevno plačali, kot ponavadi.

Verjetnost za to je minimalna.

Najglasnejši boste tisti, ki kur sploh nimate.

Ki jih nimamo ŠE. Drugače pa logično. Ker naslednja stopnja bo prepoved paradižnika na vrtu. Tega pa imamo. Ali pa zajem deževnice.

fikus_ ::

Za paradižnik ni težave, boš imel češnjevca v lončku na oknu kot okrasnega.
Petelina za budilko, kokoš mu bo pa delala družbo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

feryz ::

Utk je izjavil:

Haha. Dej mi povej ENO stvar, ki jo je oblast prepovedala, kadarkoli v zgodovini, pa da je Slovenci ne bi izvajali naprej. Samo eno.
Slovenci smo bili znani samograditelji.
Danes je to le še sem ter tja kakšen. Če sploh. Praktično so to izkoreninili.

energetik ::

Bajta je druga stvar, vidna na 100km pa velik vložek.

Da bi šel pa kdo štet kure v kurnik pa merit litre šnopca v kleti, je pa druga stvar.
vires in numeris

feryz ::

Pogovarjamo se o tem, če birokrati lahko uničijo stvari.
Danes so kure okrog vsake bajte. Če se bo enkrat začelo, jih bo čedalje manj. Na koncu ostaneš sam, ko te je treba prijaviti. In sosedje te bodo prijavili takoj, lahko mi verjameš. In poslali inšpektorja.

kriptobog ::

feryz je izjavil:

Utk je izjavil:

Haha. Dej mi povej ENO stvar, ki jo je oblast prepovedala, kadarkoli v zgodovini, pa da je Slovenci ne bi izvajali naprej. Samo eno.
Slovenci smo bili znani samograditelji.
Danes je to le še sem ter tja kakšen. Če sploh. Praktično so to izkoreninili.


Izkoreninili smo to sami. Ker se skorja nikomur ne da po šihtu še graditi, pa sosedje ti tudi ne bodo gradili po šihtu, sploh pa ne zastonj. Frend je vzel neplačani dopust da je šel graditi. Poleg službe je pač no go, razen če gradiš 5 let in več. Birokracija ni tak bav bav, da ne bi mogel biti samograditelj.

Utk je izjavil:

Ja lepo na črno.

Kakopak.

In če boste dobli kazen boste pohlevno plačali, kot ponavadi.

Verjetnost za to je minimalna.

Najglasnejši boste tisti, ki kur sploh nimate.

Ki jih nimamo ŠE. Drugače pa logično. Ker naslednja stopnja bo prepoved paradižnika na vrtu. Tega pa imamo. Ali pa zajem deževnice.


ŠE... Oglasi se ko jih boš imel. Ti si pač balkanec, ki nenormalno uživa, samo da lahko ščije proti vetru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

kixs ::

Kaj je zdaj problem s kokosmi?

dronyx ::

Danes je bil objavljen, da je tudi inflacija pri nas presegla 10%. To je kar konkreten mejnik. Se spomnim par mesecev nazaj so nekateri pri inflaciji 5% trdili, da ne bo pri nas tako kot v ZDA. Ha, ha, ha...Kakšne gobe ste pa jedli? Bo precej huje kot v ZDA, ker ZDA ne gleda v zrak tako kot ECB. Jeseni pride nov inflacijski šok ko bodo težave z energenti za ogrevanje. Po mojem mnenju konec leta inflacija čez 20% je kar realna. S tako neodgovorno monetarno politiko bodo med drugim praktično uničili tudi številne upokojence, ki so varčevali za starost in bodo sedaj presenečeno ugotovili, da jim je prihranke dobesedno ukradla kar centralna banka sama. Zaščite za visoko inflacijo pa sedaj praktično ni. To je zame grdo in umazano in odgovorni bi morali za to odgovarjat! Naloga centralne banke je stabilnost cen, ne poceni zadolževanje, ne glede na višino inflacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Utk ::

Ti si pač balkanec, ki nenormalno uživa, samo da lahko ščije proti vetru.

Tako je, in ponosen sem na to.

49106 ::

Kje je zdaj tisti junc, ki je pisal, da je inflacija 2%? :)) :))

kriptobog ::

dronyx je izjavil:

Danes je bil objavljen, da je tudi inflacija pri nas presegla 10%. To je kar konkreten mejnik. Se spomnim par mesecev nazaj so nekateri pri inflaciji 5% trdili, da ne bo pri nas tako kot v ZDA. Ha, ha, ha...Kakšne gobe ste pa jedli? Bo precej huje kot v ZDA, ker ZDA ne gleda v zrak tako kot ECB. Jeseni pride nov inflacijski šok ko bodo težave z energenti za ogrevanje. Po mojem mnenju konec leta inflacija čez 20% je kar realna. S tako neodgovorno monetarno politiko bodo med drugim praktično uničili tudi številne upokojence, ki so varčevali za starost in bodo sedaj presenečeno ugotovili, da jim je prihranke dobesedno ukradla kar centralna banka sama. Zaščite za visoko inflacijo pa sedaj praktično ni. To je zame grdo in umazano in odgovorni bi morali za to odgovarjat! Naloga centralne banke je stabilnost cen, ne poceni zadolževanje, ne glede na višino inflacije.


Jp. Na žalost. Na koncu bo rešitev za visoke cene, visoka cena, ko bo folk kupoval samo kar nujno rabi. ECB ima problem, ker ne more preveč agresivno dvigniti obrestnih mer in verjetno čakajo, da to storijo američani in sprožijo krizo in upajo, da se kriza prelije tudi preko atlantika k nam. Inflacija bi padla, s prstom bi pa kazali na američani, da so oni krivi za krizo :)) Tako, kot sedaj kažejo na Putina, da je kriv za inflacijo.

dronyx ::

Še bolj zanimiv je podatek, da je na mesečni ravni inflacija 2,7%. V enem mesecu precej več, kot je ciljna inflacija ECB za celo leto. To je po moje sramota za centralno banko.

Lonsarg ::

Rast inflacije iz naslova energentov bo se okoli 6 mesecev, potem bo dosezen vrh. Ta vrh zna biti kar visok sicer to zimo ja. Na inflacijski pritisk zaradi energentov ECB ne more vplivat, ta bi se v vsakem primeru zgodil.

Oni lahko vplivajo zgolj na inflacijski pritist preko tiskanja denarja (torej euribor in QE). Tle so pa omejeni z zadolzenimi drzavami, fun times :)

Potem pa imamo se inflacijski pritist zaradi premalo proizvodnje (EU oziroma tudi svetovna ekonomija je v k...). Ce se manj proizvede ker imamo neucinkoviti ekonomijo je pac vse drazje... Fun times, ekonomski denarni model ki sloni na potrosnji je itak zgresen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

dronyx ::

Lonsarg je izjavil:

Na inflacijski pritisk zaradi energentov ECB ne more vplivat, ta bi se v vsakem primeru zgodil.

To ne drži. Seveda lahko centralna banka vpliva na to. Če se gospodarstvo ustavlja in so krediti težje dostopni, se zmanjša tudi povpraševanje po nafti in to povzroči padec cen tudi nafte. Danes vsaj jaz ne vidim, da bi se karkoli zaustavljalo, ampak se mi zdi, da se troši, kot se ni že dolgo časa. Torej centralna banka ni naredila še nič za zaustavljanje inflacije. Saj nenazadnje če centralne banke na to ne bi res imele nobenega vpliva, potem FED ne bi dvigoval obrestnih mer. Z dvigom obrestnih mer ne bodo načrpali nič več nafte, prej obratno, podražile se bodo investicije v nova nahajališča. Ampak kot rečeno gre za širše učinke na katere seveda vpliva odločilno prav monetarna politika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Lonsarg ::

Dobro to je posredni vpliv, pa ce bi res hoteli da se potreba po nafti/plinj zmanjsa bi morali nacrtno unicit gospodarstvo da se tovarne zapirajo da gre manj energentov. Samo gola podrazitev zadolzevanja ne bi bila razlog da se manj energije porabi. Energija je redni strosek poslovanja in tudi ce podjetja investicije ustavijo naceloma ne gre poraba kaj dosti dol.

Ampak tudi ce ta trenutek popolnoma ustavijo zadolzevanje, kar je najvec kar lahko naredi ECB, bo zal se vedno inflacija. V bistvu bo v tem primeru hiperinflacija ker se bo gospodarstvo zaustavilo in bo zacelo vsega zmanjkovati in bo folk se grebel za zadnje zaloge, vsaj zacasno za par let do kolapsa. Potem bo pa deflacija, jej cilj dosezen, v zameno za kolaps :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

J.McLane ::

ECB nima problema samo z inflacijo, v prvi vrsti morajo skrbeti za gospodarsko rast. Če je inflacijo zakuhala ponudba energentov, tega pač ni pametno reševetai tako da greš s kladivom nad povpraševanje po energentih.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zimonem ::

Pa daj nehaj no. Gospodarstvo ne moreš napihovat z tiskanjem denarja.

kriptobog ::

J.McLane je izjavil:

ECB nima problema samo z inflacijo, v prvi vrsti morajo skrbeti za gospodarsko rast. Če je inflacijo zakuhala ponudba energentov, tega pač ni pametno reševetai tako da greš s kladivom nad povpraševanje po energentih.


Hja mogli se bodo odločit kaj bo prioriteta. Bremzat inflacijo ali spodbujati gospodarsko rast. Oboje skupaj ne gre. Prej ali slej bodo bremzali gospodarstvo, koleteralna škoda bo pač višja brezposelnost, ampak brez posledic žal ne gre. Njim se itak jebe kaj bo folk, itak ne bodo priznali da so sami zakuhali to sranje

gruntfürmich ::

dronyx je izjavil:

S tako neodgovorno monetarno politiko bodo med drugim praktično uničili tudi številne upokojence, ki so varčevali za starost in bodo sedaj presenečeno ugotovili, da jim je prihranke dobesedno ukradla kar centralna banka sama. Zaščite za visoko inflacijo pa sedaj praktično ni.

kako so jih okradli?
sedaj lahko s prihranki kupijo 2x več delnic tesle, amazona, mete ; 3× več alibabe, bitcoina kot pred pol leta... meni se zdi to fascinantno, kako bodo po krizi slovenski varčevalci naenkrat postali večinski lastniki največjih korporacij!
:D
malo za šalo ampak vse je res!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

dronyx ::

J.McLane je izjavil:

ECB nima problema samo z inflacijo, v prvi vrsti morajo skrbeti za gospodarsko rast. Če je inflacijo zakuhala ponudba energentov, tega pač ni pametno reševetai tako da greš s kladivom nad povpraševanje po energentih.

Ja, to je razmišljanje turškega predsednika Erdogana, ki meni, da morajo biti obrestne mere čim nižje, da je visoka gospodarska rast. Inflacija pa 70%. Pa nisem zagovornik, da se uniči gospodarstvo, daleč od tega. Ve se pa že dolgo, kaj je naloga monetarne politike in kakšne vzvode ta ima za dosego ciljev (določa predvsem ceno denarju), obstajajo pa še fiskalne politike in še kaj. Če se vse skupaj pomeša in se kar pozabi, kaj so naloge in cilji, smo pa v težavah. V hudih težavah. Tudi pri nas je možnih turških 70% inflacije. Ne si domišljat, da to pa ni možno. Sem ravno danes gledal, kolikšna je bila inflacija pri nas marca 2021, ko sem pisal ECB. Če sem prav zasledil je bila inflacija malo več kot leto nazaj pri nas na letni ravni 0,1%. Danes je mesečna 2,7%, letna pa 10,4%. Če bo čez eno leto mesečna 10% in letna 70% se ne čudit zakaj. Moderna monentarna teorija je za v smeti, če se mene vpraša. Količina denarja v obtoku se mora prilagajati količini dobrin in storitev s katerimi se trguje (v grobem rasti sorazmerno z rastjo BDP). Če delnice v 10 letih zrastejo v povprečju za 300%, gospodarska rast podjetji pa je v tem obdobju 30% je jasno, da je tu nekaj hudo narobe. Paše pa, dokler traja, mar ne? :)):)):))

J.McLane ::

kriptobog je izjavil:

J.McLane je izjavil:

ECB nima problema samo z inflacijo, v prvi vrsti morajo skrbeti za gospodarsko rast. Če je inflacijo zakuhala ponudba energentov, tega pač ni pametno reševetai tako da greš s kladivom nad povpraševanje po energentih.


Hja mogli se bodo odločit kaj bo prioriteta. Bremzat inflacijo ali spodbujati gospodarsko rast. Oboje skupaj ne gre. Prej ali slej bodo bremzali gospodarstvo, koleteralna škoda bo pač višja brezposelnost, ampak brez posledic žal ne gre. Njim se itak jebe kaj bo folk, itak ne bodo priznali da so sami zakuhali to sranje


Glede na dejanja ECB bi moralo biti jasno kje je prioriteta, gospodarsto in s tem posredno najnižja možna brezposelnost.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

IgorCardanof ::

Tale John McLane je bankir v Banki Slovenije. Njegova naloga je, da vam laze in da vas zavaja. Bolje vam bo, ce ga popolnoma zignorirate.
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.
««
46 / 213
»»