» »

MSI B550 Tomahavk, 5600x, NVME težava

MSI B550 Tomahavk, 5600x, NVME težava

fopi ::

Imam MSI B550 Tomahavk, 5600x proc, crucial NVME 1TB P5 v M2 slotu, MSI 1660Ti grafično. Sestavil sam.
BIOS na matični sem posodobil na najnovejši.

Najprej mi ni zaznalo NVME. Ko sem preko USB instaliral Windowse mi ga je zaznalo in instaliralo Windowse. Sedaj pa se računalnih random crasha vsakih nekaj minut, predvsem če se piše na disk se mi zdi. Včasih tudi če dam reboot iz windowsov se ob ponovni vzpostavitvi windowsi obnašajo kot da so se zrušili (rollback updatov, programi, ki sem jih instaliral se ponovno instalirajo...).

Kakšne ideje? Na matični mi ob zagonu posveti CPU lučka, nato BOOT, ko se crashne pa pogosto VGA (v manualu piše, da je to skupna lučka za GPU, PCIE, M2). Upam, da ni težava v grafični. Zaenkrat googlem za težave z NVME, upam, da ni matična ali 5600X na tej matični?

BIOS sem flashnil že drugič. Resetiral....
  • spremenilo: fopi ()

Cveto ::

M2_1 ali M2_2?

Jaz bi sicer najprej preveril, če sta SSD in grafična dobro vstavljena? Preveri tudi za ram. Pri novi komponenta je treba včasih kar orenk zariniti, da gre noter.

Napajalnik je ok?

Jaz imam sicer enako matično, gor Ryzen 3600, Vega 56, Gigabyte NvME itd... Dela od prve brez težav.

sbawe64 ::

Crystaldiskinfo za ssd pravi kaj ?
2020 is new 1984
Corona World order

fopi ::

Cveto je izjavil:

M2_1 ali M2_2?

Jaz bi sicer najprej preveril, če sta SSD in grafična dobro vstavljena? Preveri tudi za ram. Pri novi komponenta je treba včasih kar orenk zariniti, da gre noter.

Napajalnik je ok?

Jaz imam sicer enako matično, gor Ryzen 3600, Vega 56, Gigabyte NvME itd... Dela od prve brez težav.


Je v M2_1. Zgleda, da je vse na svojem mestu. PSU ne vem kaj naj preverim.

sbawe64 je izjavil:

Crystaldiskinfo za ssd pravi kaj ?


Tajko daleč niti ne pridem, da bi dal crystaldiskinfo gor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

Cveto ::

Najprej probaj z drugim diskom (lahko navaden SSD, HDD, ni važno). Instaliraj windows (ni veliko dela) in če bo vse ok, greš naprej.

Aja, pa tudi če vse zgleda, da ej na svojem mestu, daj ven in še enkrat noter in orenk zatisni. Jaz sem dal že par sto računalnikov čez, pa me je pri kakšnem novem še vedno znalo presenetit, da ni dobro sedlo. Sploh RAM (ena ležišča so res smotana) in grafična, kjer je včasih problem, da je plata prenizko in ker kartica zgoraj sede na ohišje, spodaj pa ne gre do konca v režo. Jaz sem dal v takem primeru vse ven, vse nepotrebno odklopil (razne USB porte, diske itd..) in probal "na mizi".

fopi ::

Probal sem z HDD in je podobno. Zadeva se instalira. Ko pa karkoli drugega instaliram, recimo driverje in antivirus pa začne crashati. Ne vem ali je proc, matična, mogoče RAM.
Ko se reboota windowsi javijo napako pri samopopravilu in ne gre naprej. Včasih pa po par zagonih pride v windows.

Glede na to, da potem obnovitev ne dela bi lahko bil softwerski problem in ne hardwerski?

TOP ::

Kake drajverje ištaliraš od čega.Drugače mel podobne težave,ker ni zaznalo NVME sam sem ga posodobil na najnovejši fw in je delalo potem.Namesti windowse in probaj še kakšne office in podobne programe ki jih rabiš pa boš videl,če dela.

sbawe64 ::

Ram testi:
https://www.raymond.cc/blog/test-your-r...


TOP
OP ima problem tudi brez nvmeja v sistemu.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

NejcSSD ::

Imaš tazadn BIOS gor, s konca januarja 21? Meni ga recimo prvi bios ni zaznal NVME Crucial P1.
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

fopi ::

Update. Še vedno se sesuva.

MSI B550 Tomahawk (BIOS je zadnji iz 15.1. A50)
r5 5600x +Dark Rock Slim
Gskill Ripjaws 3600 CL16 2x8GB kit
MSI 1660 Ti Ventus XS OC
Crucial P5 NVME 1TB
HDD WD blue 4TB
Chieftech POLARIS PPS'650FC 650W



Skratka, zadeva se boota v BIOS. Ko instaliram Win instaliram na P5 imam druge diske odklopljene. Zadeva se instalira, ko pa začnejo windowsi nameščati dodatke, update... ali sam kaj instaliram, pa se sesuje. Če je računalnik pri miru, da se nič ne dela je dokaj stabilen. Ko se zadeva sesuje gre čisto na čisti restart (v BIOSU imam pri power fail/out nastavljeno shut down, torej menim, da če bi bil kriv PSU bi računalnik ostal ugasnjen?). Windowsi se poskušajo popraviti a ne gre. Potem me vpraša kako naprej in če kliknem naj se win vseeno naloži se ponavadi še enkrat sesuje, drugič pa se naložijo iz tega odpravljanja napak in spet nekaj časa delajo.

Naredil sem windows mem test, vse bp. Z CPU-Z sem benchmarkal proc in z Powermax 15 min testiral proc in grafično, vse brez sesutja. Ne vem kako naj testiram matično in PSU ali kar vse komponente? Drugega PSU nimam, tudi ne morem drugje testirati komponent.

Crystaldiskinfo za P5 ne pokaže nič posebnega. Probal sem z P5 v M2_1 in M2_2 reži, samo HDD, grafična v obeh režah, RAMi ven in notri...skratka brez uspeha. Ima me, da bi najprej poslal nazaj matično.

Kaj menite?

Hvala za pomoč.

fopi je izjavil:

Update. Še vedno se sesuva.

MSI B550 Tomahawk (BIOS je zadnji iz 15.1. A50)
r5 5600x +Dark Rock Slim
Gskill Ripjaws 3600 CL16 2x8GB kit
MSI 1660 Ti Ventus XS OC
Crucial P5 NVME 1TB
HDD WD blue 4TB
Chieftech POLARIS PPS'650FC 650W



Skratka, zadeva se boota v BIOS. Ko instaliram Win instaliram na P5 imam druge diske odklopljene. Zadeva se instalira, ko pa začnejo windowsi nameščati dodatke, update... ali sam kaj instaliram, pa se sesuje. Če je računalnik pri miru, da se nič ne dela je dokaj stabilen. Ko se zadeva sesuje gre čisto na čisti restart (v BIOSU imam pri power fail/out nastavljeno shut down, torej menim, da če bi bil kriv PSU bi računalnik ostal ugasnjen?). Windowsi se poskušajo popraviti a ne gre. Potem me vpraša kako naprej in če kliknem naj se win vseeno naloži se ponavadi še enkrat sesuje, drugič pa se naložijo iz tega odpravljanja napak in spet nekaj časa delajo.

Naredil sem windows mem test, vse bp. Z CPU-Z sem benchmarkal proc in z Powermax 15 min testiral proc in grafično, vse brez sesutja. Ne vem kako naj testiram matično in PSU ali kar vse komponente? Drugega PSU nimam, tudi ne morem drugje testirati komponent.

Crystaldiskinfo za P5 ne pokaže nič posebnega. Probal sem z P5 v M2_1 in M2_2 reži, samo HDD, grafična v obeh režah, RAMi ven in notri...skratka brez uspeha. Ima me, da bi najprej poslal nazaj matično.

Na tom's hardware je imel eden tezave z tako konfiguracijo in so mu svetovali, da izbriše keye na secure boot pred instalacijo in povrne vmes. Probal sem tudi to, nobene razlike.

Kaj menite?

Hvala za pomoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

fopi ::

NejcSSD je izjavil:

Imaš tazadn BIOS gor, s konca januarja 21? Meni ga recimo prvi bios ni zaznal NVME Crucial P1.



Tudi meni prvi BIOS ni zaznal in sem takoj posodobo. Tudi drugi ga ni zaznal dokler se ni zalaufala prva instalacija windowsov. Od takrat ga zazna, tudi če sem še enkrat flashal, clear CMOS...

Master_Yoda ::

Ce ti isto dela z drugim diskom ni disk kriv ...
- probaj par ur pustiti memtest86+ laufati da vidis ce je v ramih napaka.
- probaj s samo eno palcko rama
- si pogledal md5/sha hash isota z windowsi ? Mogoce nimas vredu windows install medija.
- probaj z eno live verzijo linuxa na usb drivu ce ti isto dela
- napajalnik si ustrezno priklopil v plato ? mislim tisti dolgi priklop + 12V 4 ali 6 pinski ce se prav spomnim
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

NejcSSD ::

Drugače tudi meni zelo redko zmrzne vse, ampak se ne reštarta, jaz pa tudi ne morem nič slika zmrznjena, odprte aplikacije lahko premikam dodatni ukazi ne pomagajo po task managerju klikam in ubijam procese in se nič ne zgodi. Pojavilo se je 3x v mesecu in pol, razloga še nisem našel...
Prijatelja z isto konfiguracijo povsod smo vse komponente iste kupili, nimajo problemov.


Napajalnik kot pravi Yoda mora bit 24pin matična in 2x4pin na vrhu CPU napajanje na matični
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Cveto ::

Če napajanje ni prav priklopljeno, se ne bo niti zagnal. Če je možno, bi jaz probal drug napajalnik.

fopi ::

Mislim, da je vse prav priklopljeno. 24 pin in 4+4.

Mi je pa samo enkrat ob rebootu napisalo boot media not recognized ali nekaj podobnega. Zato najbolj sumim v tej smeri matična-disk. Ker pa je isto na HDD in NVME sumim matično.

Ali obstaja kak program, da se testira ali zazna zakaj se je sesul windows?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

ngc2392 ::

maš nirsoft bluescrenview, ki ti pokaže (ne vedno) kdo ali kaj je vrgel zadevo v modri ekran.
United We Stand, Divided We Fall

fopi ::

Zgleda, da zadeve ne bom popravil sam. A pozna kdo kak dober servis v okolici Ptuja, Maribora, ki bi mi pogledali kaj je narobe?

LP

sbawe64 ::

Testiraj z linux Mint.

Če tam dela bp, potem so winsi.
2020 is new 1984
Corona World order


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup PC - pomoč pri sestavi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
17514617 (8595) Jerry000
»

Najboljši price/preformance gaming računalnik za 600evrov. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
1097935 (4962) Blinder

vrednost računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
706438 (1868) gddr85
»

Nova kišta | 1000€ | video obdelava (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13611168 (6964) Yenk

Več podobnih tem