» »

Kako pogosto menjate službo / razlogi za to

Kako pogosto menjate službo / razlogi za to

tlou ::

Naslov pove kar dosti. Sem javaš z nekaj malo znanja frontend frameworkov, diplomo iz FRI in lahko rečem, da smo zagotovo v neki zlati dobi služb na področju software developmenta. Pri kolegih opažam, da dosti menjujejo službe, tko na par let. Opazil sem tudi, da neke hude pripadnosti podjetju več ni(mamo). Vsaj sam tega tudi ne čutim. Plačan sem za delo in glede na prihodek, ki ti ga naredim, sem verjetno plačan še premalo. Lastnik podjetja nikoli ne bom - zakaj bi mi torej bilo mar? Vem, nekoliko hladno in neosebno gledam na reči, ampak glede na trende dandanes se mi zdi, da nisem edini.

Iz anket, objavljenih na tem portalu lahko sklepam, da so tudi plače zelo visoke. Skratka, da ne bom dolgovezil: kako pogosto menjujete službo in kaj so razlogi za to? Je plača dovolj dober razlog? Če vam nekdo ponudi recimo 1k bruto več, bi menjali obstoječo službo?

Mato989 ::

V 8 letih menjal 4 sluzbe, zdaj sem v 5. Med 1 in 2 sluzbo sem bil tudi dobro leto brezposeln...

Razlogi so vecinoma boljsa placa in urnik ter bolj zanimivo delo ki pomaga v razvoju cvja
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

LeQuack ::

Kaj pridobiš če si več kot 1 leto v isti službi?
Quack !

Zimonem ::

V enem letu približno dojameš kaj ti hočejo ljudje iz ene domene razložit, če nisi vseved.

Jirzy ::

V trenutni sluzbi sem dobrih 5 let, podrocje embedded in programiranje (python, C++).
V teh 5 letih sem opazil, kako mi raste navezanost na podjetje, kar pa je posledica predvsem dobrih odnosov, zanimivega dela, veliko priloznosti za osebno rast in tudi dobre place in zadovoljivega sistema nagrajevanja. Je kar zanimivo opazovati, kako tudi podjetje v tem casu raste in se izdelki izboljusujejo.

Se kar strinjam s predhodnikom, da v enem letu komaj zares spoznas podrocje dela - seveda, ce nisi delal ze kdaj prej na podobnih projektih. Ok, mogoce je to drugace ce si res genijalec in spadas v zgornji % na svojem podrocju, ampak to jaz pac nisem :D

Menjava? Odvisno od vec faktorjev. Trenutno podrocje dela me osebno izredno veseli, kar se mi zdi bolj pomembno od place. Tu je vseeno potrebno omeniti, da bi verjetno razmisljal drugace, ce bi imel minimalno do povprecno placo brez moznosti izboljsanja le-te oziroma ce bi se pocutil podplacanega ali necenjenega. Na roko mi gre se lokacija in dobri odnosi - tudi to je potrebno vzeti v obzir, ko isces nekaj novega.

shadeX ::

V teh 5 letih sem opazil, kako mi raste navezanost na podjetje, kar pa je posledica predvsem dobrih odnosov, zanimivega dela, veliko priloznosti za osebno rast in tudi dobre place in zadovoljivega sistema nagrajevanja.


To je najboljši combo, ki ga človek lahko karierno sploh doseže. In tak človek bo za podjetje tudi naredil več in mu ne bo panike če bo moral podaljšati kako uro ali pa oddelat kaj nujnega za vikend ali pa celo na praznični dan (itak se ve da zaradi dogovora bo naslednjič delo prevzel drugi).

To da nekdo menja službo zaradi plače mi je smešno, ker ne vzame v zakup tudi drugih dejavnikov (ki si jih opisal). Potem pride v drugo podjetje, kjer so odnosi toksični (čeprav je plača 400EUR višja), in potem ugotovi da tista razlika v plači se sploh ne splača če pa hodi domov sftrustriran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Mato989 ::

shadeX je izjavil:

V teh 5 letih sem opazil, kako mi raste navezanost na podjetje, kar pa je posledica predvsem dobrih odnosov, zanimivega dela, veliko priloznosti za osebno rast in tudi dobre place in zadovoljivega sistema nagrajevanja.


To je najboljši combo, ki ga človek lahko karierno sploh doseže. In tak človek bo za podjetje tudi naredil več in mu ne bo panike če bo moral podaljšati kako uro ali pa oddelat kaj nujnega za vikend ali pa celo na praznični dan (itak se ve da zaradi dogovora bo naslednjič delo prevzel drugi).

To da nekdo menja službo zaradi plače mi je smešno, ker ne vzame v zakup tudi drugih dejavnikov (ki si jih opisal). Potem pride v drugo podjetje, kjer so odnosi toksični (čeprav je plača 400EUR višja), in potem ugotovi da tista razlika v plači se sploh ne splača če pa hodi domov sftrustriran.


Problem je da ce so tudi v prvi firmi toksicni odnosi je bolje delat za 400e vec v toksicnih odnosih
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

endelin ::

Najslabše kar lahko narediš je to, da se preveč navezeš na eno podjetje. Po možnosti še vodilni prodajajo bučke. Taki delavci so najboljši. Itak vejo, da ne bodo šli drugam

FTad ::

Meni se zdi, da ce prides na razgovor in ti na CV-ju pise, da si v zadnjih sedmih letih 5x menjal sluzbo, to ni najboljsa iztocnica. Meni bi kot delodajalcu pomenilo, da bomo v tebe investirali denar in cas, ko bos prve pol leta (do enega leta) znal delati izgubo, ker se nisi "utečen". Potem bos pa spizdil. Meni ne bi bilo v interesu najeti takega kandidata.

Pri meni je tako, zadnjo sluzbo sem pustil po letu in pol, ker se je firma odlocila zapredi oddelek za programiranje in vse outsourcat, vsi s kolegi bi sli pa v support. Kaj naj potem tam pocnem.

Sedaj sem pa malo vec kot eno leto v drugi firmi pa zaradi specifike podrocja se vedno nisem povsem samostojen. Drugače povedano. Naloge še vedno dobivam od kolega/mentorja/seniorja. Plus je, da ko dobim to nalogo/projekt, jo lahko rešim sam brez neke pomoči. Seveda je deloma napredek upočasnila tudi kitajska kuga, ampak jebiga.

Jirzy ::

endelin je izjavil:

Najslabše kar lahko narediš je to, da se preveč navezeš na eno podjetje. Po možnosti še vodilni prodajajo bučke. Taki delavci so najboljši. Itak vejo, da ne bodo šli drugam

Prodajanja buck se moras seveda zavedati. Sem ze bil tudi v takem podjetju in ga zapustil.

tlou ::

Jirzy je izjavil:

endelin je izjavil:

Najslabše kar lahko narediš je to, da se preveč navezeš na eno podjetje. Po možnosti še vodilni prodajajo bučke. Taki delavci so najboljši. Itak vejo, da ne bodo šli drugam

Prodajanja buck se moras seveda zavedati. Sem ze bil tudi v takem podjetju in ga zapustil.

Primer "prodajanja bučk"?:)

Mato989 ::

FTad je izjavil:

Meni se zdi, da ce prides na razgovor in ti na CV-ju pise, da si v zadnjih sedmih letih 5x menjal sluzbo, to ni najboljsa iztocnica. Meni bi kot delodajalcu pomenilo, da bomo v tebe investirali denar in cas, ko bos prve pol leta (do enega leta) znal delati izgubo, ker se nisi "utečen". Potem bos pa spizdil. Meni ne bi bilo v interesu najeti takega kandidata.

Pri meni je tako, zadnjo sluzbo sem pustil po letu in pol, ker se je firma odlocila zapredi oddelek za programiranje in vse outsourcat, vsi s kolegi bi sli pa v support. Kaj naj potem tam pocnem.

Sedaj sem pa malo vec kot eno leto v drugi firmi pa zaradi specifike podrocja se vedno nisem povsem samostojen. Drugače povedano. Naloge še vedno dobivam od kolega/mentorja/seniorja. Plus je, da ko dobim to nalogo/projekt, jo lahko rešim sam brez neke pomoči. Seveda je deloma napredek upočasnila tudi kitajska kuga, ampak jebiga.


Ne ves kaj to pove ce je menjal zolkokrat sluzbo... Da se ne pusti jebat, ker za zanic pogoje in placo ne bo delal forever

To pove da ce se bo delodajalec potrudil ga bo obdrzal
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Jirzy ::

@tlou: Ko sem prosil, naj me redno zaposlijo po tem, ko sem delal prek studenta: "Delate v odlicnem mednarodnem podjetju, to morate videti kot priloznost in ne gledati samo na denar. Tako odlicne ekipe ni enostavno najti in v prvi vrsti morate ceniti to." Realnost je bila taka, da sem bil iz meseca v mesec bolj zaposlen z bolj ali manj ponavljajocimi taski, ki niso bili moje podrocje in se jih ni dalo avtomatizirati - vsaj ne brez da bi vlozil v to mesece dela in denarja, ki mi ga firma ne bi dala.

tlou ::

Jirzy je izjavil:

@tlou: Ko sem prosil, naj me redno zaposlijo po tem, ko sem delal prek studenta: "Delate v odlicnem mednarodnem podjetju, to morate videti kot priloznost in ne gledati samo na denar. Tako odlicne ekipe ni enostavno najti in v prvi vrsti morate ceniti to." Realnost je bila taka, da sem bil iz meseca v mesec bolj zaposlen z bolj ali manj ponavljajocimi taski, ki niso bili moje podrocje in se jih ni dalo avtomatizirati - vsaj ne brez da bi vlozil v to mesece dela in denarja, ki mi ga firma ne bi dala.

Smiselno, da in obenem žalostno, da včasih delavci vidimo potrebo po prenovi, vodstvo pa nima posluha, ker ne pridobijo s tem takojšnega profita. Sploh pa, delamo za njihovo prihodnost, ne našo. Developer si lahko najde relativno preprosto novo službo (trkam po lesu in sem hvaležen, da je tako), delodajalci pa težko najdejo kader, ki bo prvi mesec že efektiven. Bi skoraj pričakoval, da raje zvišaš plačo obstoječem delavcu, kot pa zaposliš novega, a žal ni tako. Zato je tudi statistika v prid menjavi služb: tam se poveča prihodek za več 10%, medtem ko znotraj podjetja po % ali dva, včasih še to ne.

janezvalva ::

vsakih 5 let menjam službo. razlog: ker mi postane dolgčas
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Jirzy ::

@tlou: Ja, definitivno. Nasploh smo bili tam razvojniki videni kot strosek, prodajalci pa kot prihodek. Tudi to je bil razlog, da sem firmo zapustil.

Ahim ::

Mato989 je izjavil:

Ne ves kaj to pove ce je menjal zolkokrat sluzbo... Da se ne pusti jebat, ker za zanic pogoje in placo ne bo delal forever

To pove da ce se bo delodajalec potrudil ga bo obdrzal

Nekoga, ki mu nikjer ni vsec "ker se pusti jebat" in ga vrzejo ven po maksimalno letu in pol, tudi nikjer drugje pri zdravi pameti ne bodo vec hoteli :)) Ena tezava je, da vanje samo meces denar na zacetku in ti delajo minus, potem se morajo pa se drugi ukvarjati s sranjem, ki so ga pustili za sabo, in imas spet minus, ker ti se dobre ljudi za neko obdobje onesposobijo.

Pred casom sem na LinkedInu videl en zanimiv parminutni video, kot primer so sicer navedli izbiro ljudi za ekipe pri US Navy Seals (ja, silno dramaticno :)) ), poanta pa je bila da je v manjsi ekipi, kjer se moras zanesti na druge clane, bistveno vec vredno imeti posameznike, ki mogoce niso absolutno najboljsi (torej namesto zgornji promil mogoce sodijo v zgodnji decil), so pa ne-toksicni. Toksicni ljudje prej ali slej potegnejo za sabo tudi normalne ljudi in povzrocijo neuspeh projekta, tega pa noben v svoji firmi noce.

Mato989 ::

Ahim je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Ne ves kaj to pove ce je menjal zolkokrat sluzbo... Da se ne pusti jebat, ker za zanic pogoje in placo ne bo delal forever

To pove da ce se bo delodajalec potrudil ga bo obdrzal

Nekoga, ki mu nikjer ni vsec "ker se pusti jebat" in ga vrzejo ven po maksimalno letu in pol, tudi nikjer drugje pri zdravi pameti ne bodo vec hoteli :)) Ena tezava je, da vanje samo meces denar na zacetku in ti delajo minus, potem se morajo pa se drugi ukvarjati s sranjem, ki so ga pustili za sabo, in imas spet minus, ker ti se dobre ljudi za neko obdobje onesposobijo.

Pred casom sem na LinkedInu videl en zanimiv parminutni video, kot primer so sicer navedli izbiro ljudi za ekipe pri US Navy Seals (ja, silno dramaticno :)) ), poanta pa je bila da je v manjsi ekipi, kjer se moras zanesti na druge clane, bistveno vec vredno imeti posameznike, ki mogoce niso absolutno najboljsi (torej namesto zgornji promil mogoce sodijo v zgodnji decil), so pa ne-toksicni. Toksicni ljudje prej ali slej potegnejo za sabo tudi normalne ljudi in povzrocijo neuspeh projekta, tega pa noben v svoji firmi noce.


Poglej, ne moreš sklepat tega po ŽNJ zaposlitvah... torej ti meniš da bi moral jaz bit brezposeln, ali pa trpet v proizvodnji namesto 9 mesecev kar 3leta, zato da me boš "ti" in tebi podobni imeli za dobrega delavca? WTF? Ali meniš da bi moral v nasledni zaposlitvi v trgovini trpet več kot 2 leti katere sem, in bit tiho in se ne zbunit ko so kršili zakon? ALI? In torej meniš da ker so me med Covidom odpustili marca, sem zdaj slab delavec, ker sem v zadnjih 4 letih imel 4 šihte? In torej meniš da čeprav sem dobil poleti službov trgovini samo zaradi denarja ne bi smel dati odpovedi in iti decembra delat za IT firmo KER? Ker zgledam zdaj slabo, čeprav zdaj čisto ok opravljam svoje delo?

Kje je meja?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Knez Fjodor ::

Najbolj zoprni so vsevedneži, ki pri pregledu osebe z veliko različnimi zaposlitvami v zadnjih letih takoj posumijo, da je "toksičen", "nezanesljiv", "nima pripadnosti podjetju", "nima delovnih navad", je "potencialno konflikten" in podobno. Težko pa je na razgovorih pojasnjevati, kako je delodajalec kršil zakonodajo, za minimalca zahteval miljon kompetenc, se drl na in izsiljeval zaposlene, kjer je bilo mogoče ... Vsaka medalja ima dve plati in vsaka taka zgodba je bolj zapletena, kot se zdi na prvi pogled. Po lastnih izkušnjah, ki seveda niso nikakor merodajne, sem srečal več delavcev, ki so bili raje tiho ali pa se bolj potrudili pri delu kot tistih, ki so "hvatali krivine". Slednje sem srečal le v javnih službah, pa še tam se šefom ni dalo z njimi ukvarjati ali pa je šlo za politične vezi. Ampak to je druga tema.

Predvsem pri menjavi šihta šteje volja zaposlenega in volja zaposlovalca, ki bo poskrbela za uspešno sodelovanje v prihodnosti. Za prepoznavanje te volje pa je treba opraviti "domačo nalogo", torej izbrskati čim več podatkov o firmi ali bodočem zaposlenem. Dobra plača pa, če nisi ravno je**veter, ne odtehta slabih odnosov ali nefer obravnave.

FTad ::

Tukaj pozabljate upoštevati ali je govora o delu za trakom, prodaji v trgovini ali o neki bolj specifični veji programiranja, kjer moraš poznati tudi področje v katerem programiraš, da lahko doprineseš večji plus podjetju kot pa samo pisanje kode.

če v sedmih letih menjaš 5x službo v proizvodnji, potem bi verjel, da je delo tam toksično, slabi pogoji. Ob menjavi si imo v mesecu ali dveh "notri". Če pa greš programirati, pa traja vsaj 6-12 mesecev, da relavitno dobro spoznaš okolje, produkt, ki ga firma nudi, da nisi več samo strošek. In tukaj je pol pa že sumljivo, da po letu, letu in pol spet kar menjas službo že zadnjih n-krat.

Jerry000 ::

Jaz sem 5 let v isti firmi. Ekipa je odlična, šef super, projekti kul. (designer)

kuall ::

O menjavi bi začel razmišljat, če bi mi ponudili plačo višjo za ene 2k ali 3k. To sem se mi zdi tudi napisal eni rekruterki, je rekla bom javila direktorju, ni bilo več glasu od njih. :D

GupeM ::

Mato989 je izjavil:

Poglej, ne moreš sklepat tega po ŽNJ zaposlitvah... torej ti meniš da bi moral jaz bit brezposeln, ali pa trpet v proizvodnji namesto 9 mesecev kar 3leta, zato da me boš "ti" in tebi podobni imeli za dobrega delavca? WTF? Ali meniš da bi moral v nasledni zaposlitvi v trgovini trpet več kot 2 leti katere sem, in bit tiho in se ne zbunit ko so kršili zakon? ALI? In torej meniš da ker so me med Covidom odpustili marca, sem zdaj slab delavec, ker sem v zadnjih 4 letih imel 4 šihte? In torej meniš da čeprav sem dobil poleti službov trgovini samo zaradi denarja ne bi smel dati odpovedi in iti decembra delat za IT firmo KER? Ker zgledam zdaj slabo, čeprav zdaj čisto ok opravljam svoje delo?

Kje je meja?

Kaj si ti tu napisal? Skrpucalo.

Če gre za delo za trakom, potem ni problem sprobat vsakega. Če je slab, ga pač zamenjaš.

Če pa zaposluješ nekoga za 2500+ bruto, pa menda res ne boš vzel takšnega, ki zamenja vsake pol leta šiht. Pa me tvoji razlogi ne zanimajo. Če si se s takšnim poklicem zaposlil v podjetju, ki te plača minimalca, si si sam kriv. Ja, v trgovini pa res lahko dela vsak, ki je sposoben stat na nogah. Za delo v Mercatorju je počasnost celo +.

Phantomeye ::

Bi menjali službo za isti denar, ampak več dela? Kateri pogoj bi moral biti še izpolnjen, da bi?

Jirzy ::

Ce bos menjal sluzbo iz proizvodnje na mesto programerja (ITjevca, designerja, ... skratka na 'visjo' pozicijo), to ne bo sumljivo. Je pa tezava, ker na razgovoru pac ne mores zvedeti vsega o cloveku in ce bi jaz izbiral med dvema kandidatoma, ki sta v vsem identicna, razen da je en v 4 letih zamenjal 4 sluzbe, drug pa nobene, bi vzel drugega. Seveda to ne pomeni, da sluzbe ne mores dobiti, ampak moznosti ti pa res ne poveca.

Ce je delodajalec krsil zakon in si sluzbo menjal zaradi tega, tudi ne bo sumljivo. Ce pa zaradi tega razloga menjas sluzbo vsako leto, pa dajes vtis, da se bolj zavedas svojih pravic kot dolznosti. Ne (!) pravim, da se moramo odpovedati pravicam, vendar pa je treba tudi razumeti bodocega delodajalca, ce bo podatke, ki jih ima, pac ekstrapoliral. Jaz osebno nebi zaposlil cloveka, ce bi bila visoka verjetnost, da bo cez 1 leto sel.

Po mojem je bolje potrpeti v slabsi sluzbi dlje in v tem casu pac bolj pametno izbrati novo. Ce zaradi financne stiske podjetja ne dobivas place, to seveda ni mogoce, tako da univerzalnega odgovora ni.

bbbbbb2015 ::

tlou je izjavil:

Naslov pove kar dosti. Sem javaš z nekaj malo znanja frontend frameworkov, diplomo iz FRI in lahko rečem, da smo zagotovo v neki zlati dobi služb na področju software developmenta. Pri kolegih opažam, da dosti menjujejo službe, tko na par let. Opazil sem tudi, da neke hude pripadnosti podjetju več ni(mamo). Vsaj sam tega tudi ne čutim. Plačan sem za delo in glede na prihodek, ki ti ga naredim, sem verjetno plačan še premalo. Lastnik podjetja nikoli ne bom - zakaj bi mi torej bilo mar? Vem, nekoliko hladno in neosebno gledam na reči, ampak glede na trende dandanes se mi zdi, da nisem edini.

Iz anket, objavljenih na tem portalu lahko sklepam, da so tudi plače zelo visoke. Skratka, da ne bom dolgovezil: kako pogosto menjujete službo in kaj so razlogi za to? Je plača dovolj dober razlog? Če vam nekdo ponudi recimo 1k bruto več, bi menjali obstoječo službo?


Jaz (striktno) podpisujem letne pogodbe za razvojno delo. In to kadar smo plačani na razvojne ure. Preden se pogodba izteče in to krepko prej (3 mesece) nakažem, kako je za naprej, koliko je pričakovana naslednja bruto urna postavka.

Potem podpišemo pogodbo za naprej. Zvišanja urne postavke pa so v procentih, od 2% do 20%. Po enem letu se že ve, kako dober sem jaz (in ekipa) in kakšen problem se rešuje, oz. kaj se razvija.

Delam v glavnem s tujci in tam ni neke pripadnosti firmi. V praksi delam od leta 2015 do 2021 za istega končnega naročnika, samo za različne projekte, pač kar so potrebe. Ob svojih začetkih sem delal 10 let za isto firmo, bili so "ups and downs". Takrat se je še zdelo, da pripadnost firmi nekaj šteje. Kasneje sem čisto iz prakse videl, da so recimo dva moja sodelavca grdo odpustili (dolga zgodba) in pripadnost je boljkone že eno od leta 2000 samo še beseda.

Moram pa reči, da ko se predstavljam različnim deležnikom, predem "vzamemo" projekt v delo, hočejo videti moj CV in ko opazijo, da sem 10 let delal za isto firmo, so neskončno zadovoljni. Mislim, da mi je še doslej vsak naročnik rekel, da cenijo, da bi skupaj delali, da absolutno vidijo, da sem jaz (in nekako moj CV "projicirajo" na moj tim) zanesljiv in pripaden naročniku. Najbolj, kar ne marajo je, da nekoga vpeljejo v delo, potem jim pa ta odide (iz različnih vzrokov).

Vendar pa, da se držim osnovne teme, danes po 20+ letih razvojnega dela, ugotavljam da je bilo absolutno brezveze da sem 10 let trpel vmes eno par let butaste šefe, lene šefe, zvite šefe, svakojake. Ugotovil sem, da takrat ko mi je notranji glas rekel, da nekaj ni prav, bi moral iti.

Recimo, imel sem lenega šefa, ki si ni znal izboriti službenega avta za tim. Vozili smo se s privatnimi, ter izstavljali potne naloge. Tipično smo imeli 6-8 potnih nalogov na mesec, bilo pa nas je 10. Šef potnih nalogov ni ažurno podpisoval, ter nismo dobili povrnjenih potnih stroškov. To se je včasih vleklo 2-3 mesece, ko je na mizi šefa nastala skladovnica in ko je že tajnica opozarjala mojega šefa, da naj zdaj pa "končno naloge že podpiše". Nam vsem pa nam je že po malem začelo zmanjkovati denarja, saj smo kreditirali dobro stoječo firmo 3 mesece.

Takrat sem se o tem pogovarjal s sodelavci in ženo. Vsi so rekli, da naj potrpimo, meni pa je notranji glas rekel, naj grem. Plačilo smo eventuelno dobili, šel pa nisem stran.

Zato mislim, da je vsaj na 5 let smiselno zamenjati tim, oz. firmo oz. projekte. Vsak, ki zamenjuje tim prej kot v letu ali 4-5 menjav v 6-7 letih - je sigurno nekaj narobe.

Zgodovina sprememb…

Knez Fjodor ::

Hudič je, da govorimo na splošno, vsak pa gleda glede na svoje izkušnje. Na eni strani se nekoliko ponižujoče omenja delo za trakom, na drugi strani pa zelo specifična programerska znanja. Tudi v IT je precej različnih služb in zahtev, pa tudi tega, koliko časa potrebuješ, da se v delo vpelješ.

Zagotovo se večina strinja, da je za zahtevne projekte z zelo specifičnimi znanji, kjer ljudje skoraj vedno potrebujejo dalj časa, da se vpeljejo, neprestano menjavanje zaposlitev pri novem delavcu malus. Je pa zagotovo več delovnih mest, tudi v IT, ki ne zahtevajo nekaj let uvajanja oziroma si po pol leta lahko že dobro vpeljan. In glede na zanimive slovenske prakse pri nekaterih manjših podjetjih, ni nenavadno, da ljudje menjajo šihte ali pa izgubijo delo zaradi kopice različnih razlogov. Da ne omenjamo potencialnih kriz, ki pridejo vsake toliko.

bbbbbb2015 ::

tlou je izjavil:

Jirzy je izjavil:

endelin je izjavil:

Najslabše kar lahko narediš je to, da se preveč navezeš na eno podjetje. Po možnosti še vodilni prodajajo bučke. Taki delavci so najboljši. Itak vejo, da ne bodo šli drugam

Prodajanja buck se moras seveda zavedati. Sem ze bil tudi v takem podjetju in ga zapustil.

Primer "prodajanja bučk"?:)


V LJ je bila ea ljubljanska firma, ki je bila specializirana za prodajo audit softvera bankam. To je bil v glavnem en specializiran softver, boljkone integracijski problem. Zalaufaš softvare, nabašeš podatke v podatkovno skladišče, nastaviš neke kriterije, potem pa ti softver išče kaj jaz vem kaj, fraud, neregularnosti, pač glede na nek pattern.

To je bil nek hudo drag softver in 80% dela je bilo na podatkovni integraciji, sam softver ni pomenil kaj dosti. Ta firma je imela direktorja, "dekleta", kot je direktor rekel, ki so špilala neke vrste interni klicni center, ter enega informatika, inženirja sicer.

Ta direktor je to prodal bankam, drago zaračunaval vzdrževanje. Banke (med drugim največja slovenska) niso točno vedele, kaj s tem. One so imele nek komplajans čekšit in so odkljukale, da imajo anti-fraud oz.kakorkoli preprečujejo zlorabe. Softvera pa se niso dotaknili in ta direktor je plačeval dekleta in vse in banke so plačevale fakture.

Po desetih letih je ta direktor to firmo prodal, ter šel delat v turizem. Banke so, vse po vrsti, odpovedale softver in v tej novi firmi, kjer so v bistvu kupili stranke (=banke) so bili zeleni v obraz.

To je recimo primer bučk.

Ahim ::

Mato989 je izjavil:

Poglej, ne moreš sklepat tega po ŽNJ zaposlitvah... torej ti meniš da bi moral jaz bit brezposeln, ali pa trpet v proizvodnji namesto 9 mesecev kar 3leta, zato da me boš "ti" in tebi podobni imeli za dobrega delavca? WTF? Ali meniš da bi moral v nasledni zaposlitvi v trgovini trpet več kot 2 leti katere sem, in bit tiho in se ne zbunit ko so kršili zakon? ALI? In torej meniš da ker so me med Covidom odpustili marca, sem zdaj slab delavec, ker sem v zadnjih 4 letih imel 4 šihte? In torej meniš da čeprav sem dobil poleti službov trgovini samo zaradi denarja ne bi smel dati odpovedi in iti decembra delat za IT firmo KER? Ker zgledam zdaj slabo, čeprav zdaj čisto ok opravljam svoje delo?

Kje je meja?

Govora je bilo o programerskih sluzbah, ne o skladiscnikih in trgovcih, ni se treba vnemat po nepotrebnem.

Ce bi kdaj resno delal kot programer, bi vedel, da onboarding v vsako resnejse delo nekaj casa traja in da lahko hitro mine cela preizkusna doba, pa zaposleni se vedno ne more dat od sebe toliko, kot bi lahko, ce bi povsem v detajle poznal aplikacijo na kateri dela, ker pac traja da spozna vse "hakeljce".

Ce pa ti izgledas slabo, je pa to tvoja tezava ;)

sunshine403 ::

No kot kaze sem jaz cisto drugacen kot vecina. Jaz sem ze vec kot 15 let v isti firmi. Odnosi so cool (vedno in povsod pride kaksen dan ko je nekdo, ali pa vsi, slabe volje in se spicis, poleg tega pa pomaga ce se lahko brez skrbi spicis tudi z direktorjem ali lastnikom), placa je boljsa kot bi jo imel v 90% drugih firm, dopusta imam dobesedno kolikor ga hocem, delo me pa se vedno veseli oz. mi je jasno da bi drugje imel mogoce malo manj dela pa zaradi vecjih firm precej bolj monotono delo. Pa se nikjer drugje vsaj na zacetku ne bi glavni petelin na kupu gnoja ;) Bi menjal sluzbo zaradi visje place? Ja ok, ce bi bila placal recimo res 3 jurje visja (bodimo realni, koliko kreten moras biti, da mislis, da bos nekje za isto/podobno delo dobil 3 jurje vec???), ter ugodnosti glede dopusta/prostega casa enake mogoce bi, za 500eur vec, mi pa niti pod razno ne bi prislo na misel da bi menjal. Placo imam dovolj visoko, da ne rabim visje, so mi pa odnosi s sodelavci, ter predvsem prosti cas krepko bolj pomembni kot nekaj eurov, ki jih realno ne potrebujem.

bbbbbb2015 ::

sunshine403 je izjavil:

No kot kaze sem jaz cisto drugacen kot vecina. Jaz sem ze vec kot 15 let v isti firmi. Odnosi so cool (vedno in povsod pride kaksen dan ko je nekdo, ali pa vsi, slabe volje in se spicis, poleg tega pa pomaga ce se lahko brez skrbi spicis tudi z direktorjem ali lastnikom), placa je boljsa kot bi jo imel v 90% drugih firm, dopusta imam dobesedno kolikor ga hocem, delo me pa se vedno veseli oz. mi je jasno da bi drugje imel mogoce malo manj dela pa zaradi vecjih firm precej bolj monotono delo. Pa se nikjer drugje vsaj na zacetku ne bi glavni petelin na kupu gnoja ;) Bi menjal sluzbo zaradi visje place? Ja ok, ce bi bila placal recimo res 3 jurje visja (bodimo realni, koliko kreten moras biti, da mislis, da bos nekje za isto/podobno delo dobil 3 jurje vec???), ter ugodnosti glede dopusta/prostega casa enake mogoce bi, za 500eur vec, mi pa niti pod razno ne bi prislo na misel da bi menjal. Placo imam dovolj visoko, da ne rabim visje, so mi pa odnosi s sodelavci, ter predvsem prosti cas krepko bolj pomembni kot nekaj eurov, ki jih realno ne potrebujem.


Glede na to, da sem bil jaz na prvi firmi 10 let, ti kar povem, kaj je slabost tega pristopa.

Nove zaposlitve, novi projekti prinesejo nove možnosti, nove tehnologije, nova orodja, nove pristope.
Pogosto je tako, da se na ta način strokovno "zaspi". Pač nihče te ne priganja, nihče ti letvice ne postavlja visoko.

Saj mogoče vsak ne rabi biti ambiciozen in to.

Zgodi se ti pa lahko, da bo tudi temu podjetju slabo šlo - iz nekega razloga pač - in boš moral iti. Hotel boš prestopiti na drug čoln - in boš ugotovil, da si nezaposljiv ali slabo zaposljiv.

Jirzy ::

@bbbbbb2015: ja, ce strokovno stagniras, je to definitivno res. Ni pa nujno menjati sluzbe za strokovni napredek, nove tehnologije se lahko ucis tudi v trenutni firmi - ce si seveda v firmi, ki gre naprej s casom.

Se pa strinjam, da imajo tisti, ki sluzbo redno menjajo, zelo verjetno sirse znanje kot tisti, ki je ne. Ni pa nujno, da tudi bolj poglobljeno.

sunshine403 ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Glede na to, da sem bil jaz na prvi firmi 10 let, ti kar povem, kaj je slabost tega pristopa.
Nove zaposlitve, novi projekti prinesejo nove možnosti, nove tehnologije, nova orodja, nove pristope.
Pogosto je tako, da se na ta način strokovno "zaspi". Pač nihče te ne priganja, nihče ti letvice ne postavlja visoko.

Sicer se naceloma strinjam, ampak je vseeno odvisno od vrste dela. Zares pri mojem delu ni neke strasne razlike med razlicnimi firmami. Tehnologija se razvija in gre naprej, ti pa jo moras osvojiti ne glede ali menjas firmo ali ostajas v isti. No vsaj pri meni je tako in zase vem, da ne bi nic bolj napredoval, ce bi menjal firmo. Verjetno bi ravno zaradi tega, ker bi sel v vecjo firmo, nazadoval, saj bi namesto trenutnega obsega, pokrival le kaksnih 10% tega kar delam sedaj, tako da bi zares imel manj znanj in manj dostopa do novih tehnologij. Mi je pa jasno da je to zelo odvisno od dela, podrocja pa nekaj malega tudi firme v kateri si.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Menjava delodajalca - prikrivanje

Oddelek: Loža
495135 (2018) opeter
»

Služba za določen ali nedoločen čas

Oddelek: Loža
122500 (1507) Phantomeye
»

Odpoved brez zamere (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5510418 (7882) noraguta
»

iskanje zaposlitve

Oddelek: Loža
264762 (3621) St235

Več podobnih tem