» »

Geopolitika

Geopolitika

avom23 ::

Pozdravljeni,

Tiste od vas ki vas zanima politika v današnjem svetu, predvsem imam v mislih geopolitiko večjih sil današnjega časa kot so rastoča Kitajska (in vzhod, pa tudi morda globalni jug na splošno), ZDA, Rusija, EU in kako se prepletajo interesi, stremljenja, vizije in konflikti ki nastajajo in kako se razpletajo.

Iščem kakšne zvočno (lahko tudi video) gradivo, navadno v obliki podcastov, torej kakšne analize, pogovori, debate, intervjuji, predstavitve idr.

Na youtubu npr obstaja kanal "Caspian report" ki se mi ne zdi slab, tudi Intelekta (rtvslo) ima kakšno zanimivo oddajo, pa kdaj tudi Sputnjik Srbija.

Poleg kanalov, oddaj lahko tudi kakšen predlog zanimivega avtorja, našega ali tujega, knjigo ipd.

Poleg ZDA me zanima tudi Rusija, Latinska Amerika in Kitajska, ki ji pripisujejo da bo v bližnji prihodnosti država z znatnim vplivom.
  • spremenilo: avom23 ()

Poldi112 ::

Geografija kot glavni razlog za vzpod in padec imperijev, efektivno nadgradja Jared Diamond idej:

Roy Casagranda za bližnji vzhod
Kevin Rudd in Kishore Mahbubani za kitajce
Stephen Kotkin za ruse
John Mearsheimer za realpolitiko na splošno
Noam Chomsky za usa politiko
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Scaramouche1 ::

Mislim da dostikrat vidimo geografijo kot zadnjo samo Ameri nebi bili Ameri brez toliko zastonj zemlje...

Pamet je pomembna,samo če ni dovolj rudnin,ljudi in prostora je država premajhna za ekspanzijo na druge...

dway ::

Zanimivo predavanje kako cel svet vodi ista skupina ljudi, ki vlada ze tisocletja.

Miha 333 ::

Sicer vsebuje regionalne poudarke, ampak človek (bivši načelnik Generalštaba Hrv. vojske) zelo dobro razloži trenutno geopolitično situacijo v svetu, posebej glede ZDA, Rusije in Kitajske, globoke države, itd. Sicer izstreli tudi kakšno neumnost, ampak glede razmerja sil v svetu bo verjetno kar držalo.

Ales ::

dway je izjavil:

Zanimivo predavanje kako cel svet vodi ista skupina ljudi, ki vlada ze tisocletja.
OP ni spraševal po psihotičnih debilizmih.

vostok_1 ::

Kako veš, da so to psihotični debilizmi? Ker se tebz zdi, da bi moralo biti tako?
There will be chutes!
It came from the lab.
You are the Baddie.

strawman ::

avom23 je izjavil:

Na youtubu npr obstaja kanal "Caspian report" ki se mi ne zdi slab, tudi Intelekta (rtvslo) ima kakšno zanimivo oddajo, pa kdaj tudi Sputnjik Srbija.

Caspian Report je odličen, priporočam še VisualPolitik.
Če pa te zanimajo bolj vojaški geopolitični scenariji pa je dober Binkov's Battlegrounds.
Polarization is the new religion.

vostok_1 ::

https://www.24ur.com/novice/korona/s-to...

Haha, kot predvidevano.

Fantje, sedaj bodo ukrepi zagotovo delovali. ;)
There will be chutes!
It came from the lab.
You are the Baddie.

Mr.B ::

vostok_1 je izjavil:

https://www.24ur.com/novice/korona/s-to...

Haha, kot predvidevano.

Fantje, sedaj bodo ukrepi zagotovo delovali. ;)

Da kjer si ti v igri, je itak tema zelo hito zaklenjena. Sploh ko pol pismen bere polpismen medija, in velöe zakljuöke.
Voljeno telo ogledalo volilnega telesa.

Poldi112 ::

vostok_1 je izjavil:

Kako veš, da so to psihotični debilizmi? Ker se tebz zdi, da bi moralo biti tako?

A si ga gledal? Ker jaz sem dobil podoben vtis. V bistvu gre za zanimive, a nepreverljive pravljice.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Poldi112 je izjavil:

Geografija kot glavni razlog za vzpod in padec imperijev, efektivno nadgradja Jared Diamond idej:

Roy Casagranda za bližnji vzhod
Kevin Rudd in Kishore Mahbubani za kitajce
Stephen Kotkin za ruse
John Mearsheimer za realpolitiko na splošno
Noam Chomsky za usa politiko

Veliko je zanimivih avtorjev na temo svetovne politike:
Ljubiša Ljepojević
Dušan Proroković
Johan Galtung
Shirvan Neftchi, Caspian Report
Pepe Escobar se mi tudi zdi zanimiv. Pred dnevi je napisal članek: Rusija, EU i (nova) gvozdena zavesa
https://www.standard.rs/2020/10/23/rusi...

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: avom23 ()

Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Metro Exodus [Metro 2035] (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Igre
67842402 (107) oo7
»

Ali remdesivir pomaga pri covidu-19? WHO pravi ne, FDA ga je potrdil (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1214438 (310) Uporabnik

Geopolitika

Oddelek: Problemi človeštva
6464 (316) TheBlueOne
»

YouTube (YT) kanali - Koga spremljate ali sledite ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
618742 (3212) Loocas

Več podobnih tem