» »

Obnavljanje zelo starega pcja v industriji

Obnavljanje zelo starega pcja v industriji

Tero ::

Imam starejši a zelo uporaben in drag stroj ki se uporablja v industriji. Podobno cnc masini. Kontrolira ga en star pc. Noter je 486 procesor na katerem teče msdos. Programi se nalagajo iz diskete. Tale pc bi rad 'obnovil'
Najprej se da dobiti kje kakšen popolnoma novi AT napajalnik? Ali mogoče še da predela ATX napajalnik? Razmišljam da bi na matični plošči menjal vse elektrolite. Koliko razni emulatorji za diskete delajo na tako starem pcju? Nekaj sem bral da imajo nekateri težave. Razmišljam tudi o menjavi trdega diska za kakšno flash rešitev. Delajo te SD kartice na Ide pretvorniki na 486?

Se kakšen drug predlog kaj bi se dalo obniviti in izboljšati?
Nevem obstaja kakšen Floppy emulator na mrežni povezavi?

Stroj je povezan z pc preko neke 'cudne' ISA kartice tako da nevem kako bi se to obnašali na kakšen novejšem pc(pač da ima ISA slot)
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

mahoni ::

Pojma nimam, ampak mi je tema zanimiva, pa me zanimajo odgovori.

fikus_ ::

Dokler dela, pusti zadevo pri miru! In čim prej začni iskat zamenjavo za PC (nov ali identičen). Ter preveri, kako je možno prenesti SW na nov PC.

jukoz ::

Se strinjam s predhodnikom - previdno pri takih zadeva.

Malo poslikaj "čudno" ISA kartico.

Plate z ISA slotom se da kupiti še danes. Virtualizacija tvojega SW je bolj vprašljiva.

TheBlueOne ::

Praviloma ce manjas skoraj moras iti vsaj do gonilnikov za servote. Sam PC zna biti se najmanjsi problem.

Imajo pa kitajci kar ugodne komplete gonilnikov in servotov, ki delajo z modernimi aplikacijami. V tem primeru moras izdelati maksimalno kaksno adapter plosco, da vpnes servote.

Povej kaksni motorji so na oseh in morda kdo predlaga kaj konkretnega. Je verjetno ceneje menjati vse skupaj, kot pa drzati pri zivljenju v prvotni obliki.

Je pa treba pazit, ce je zadeva v profi uporabi, ker verjetno s taksnim posegom izgubis CE.

kixs ::

Verjetno bo najvecji problem s tisto cudno ISA kartico, ki verjetno dejansko komunicira s strojem. Ce je custom made in ti crkne, nimas variante, vsaj poceni ne, da dobis drugo.

Sicer pa dele za AT 486 dobis tudi danes. Ne nove, vendar delujoce. Verjetno bi se dalo "nadgradit" na kaksen Pentium. Novejsi/hitrejsi znajo delati probleme s kaksno programsko opremo, ki je obcutljiva na prehitro obdelavo.

Glede napajalnika imas adapterje iz ATX na AT. Je pa potrebno paziti, da ima -5V linijo. ISA kartice jo navadno potrebujejo. Novejsi ATX napajalniki je pa nimajo.

feryz ::

Je zraven tudi hardverski ključ? Če ja in če je vezan na strojno opremo, potem bo težka.

TheBlueOne ::

Za tiste kartice je vprasanje od cesa se napajajo, ce furajo servote, potem gre samo komandni del iz PCja, tam kjer je kaj moci pa mora biti iz drugega napajalnika.

Drugace pa je v Sloveniji nekaj podjetij, ki retrofitajo take stroje. Si mislim, da dajo tudi CE.

link_up ::

Kaj pa pravi proizvajalec stroja?
In and Out

hojnikb ::

Ne tikaj, če dela. V najboljšem primeru lahko pomenjaš kondenzatorje in kakšne druge pasivne elemente, to je pa to.
#brezpodpisa

Riff ::

jst tud pravim dokler dela vredu pusti pri miru

tony1 ::

Poskusi za hec na ebayju ali googlu poiskati, če kdo prodaja točno tak računalnik, torej išči po imenu stroja...

Če crkne, je res najbolj problematični del ISA kartica, in je to del, ki ga boš najtežje dobil, ampak, če je delala 25 let, ne vidim razloga, zakaj ne bi še nadaljnih 10...

Sicer pa ja, poišči plato in procesor podobnega letnika, ter IDE to CF adapter (ko sem jih pred dobrimi 10imi leti vgrajeval v P1 kište, so vsi delovali b.p.), ter na CF preslikaj izvirni disk. Nato komp zalavfaj in preveri, da se zbudi, ter da ti program v katerem delaš javi, da mu manjka ISA kartica... Tako imaš prištimano kišto za primer odpovedi, in takrat samo ISA kartico prestaviš...

Btw., ker sem firbec, kakšen stroj in koliko stane danes? :)

Karen ::

Kupiš rezervnega (verjetno ga ima kdo še kje v kleti), ga usposobiš do delujočega stanja, potem pa čaka na standby-u. Kot so ti že povedali ostali osveževanje tega verjetno ni smiselno. Najdeš enega s podobno konfiguracijo, da boš dal lahko notri to ISA kartico, pa je. Pa HDD ima če je 486-ka ziher, živim s PC-ji od 86/88-k dalje, pa je bila 286 zadnje kar sem videl brez trdega diska, pa še to je rariteta (večinoma so imeli 20/40MB trdi disk).

TheBlueOne ::

Na ebayu in pri specialnih podjetjih dobis vse. Mi smo samo za PLC (brez periferije) placali 9000€. Nova generacija enakega proizvajalca stane tam do 1000€. Dlje zadeve niso podrpte in bolj eksoticne so, drazje so. Te kartice, ki po moznosti furajo CNC in so specificne in verjetno z najbolj omejeno zivljenjsko dobo utegnejo biti drage.

Potem pa imas se problem kako zadeve nalozit na hardware, ce je kje v ozadju kaksen star PLC in se to, ce imas kodo, kar verjetno ze dolgo nima nihce.

WhiteAngel ::

jukoz je izjavil:


Plate z ISA slotom se da kupiti še danes. Virtualizacija tvojega SW je bolj vprašljiva.


Glede na dosovsko aplikacijo be bi smelo biti hudih težav.

MIHAc27 ::

Jaz sem tudi mnenja, da se original PC pusti pri miru. Poiščeš kak nadomestni PC (za par evrov ali celo zastonj).

Še najbolj pri vsem me skrbijo gonilniki za 'čudno ISA kartico'

Sem enkrat reševal en tak stroj za krivljenje železa... notri 486 pa disk je šel v franže. Smo komaj dobili softver od proizvajalca.

Na starem računalniku bi naredil edino klon podatkov iz diska (ali pač backup disket)

Zimonem ::

Pustiš dokler dela, vmes se pa pripraviš na upgrade stroja.

jukoz ::

WhiteAngel je izjavil:

jukoz je izjavil:


Plate z ISA slotom se da kupiti še danes. Virtualizacija tvojega SW je bolj vprašljiva.


Glede na dosovsko aplikacijo be bi smelo biti hudih težav.


Ne bi bil tako pogumen - v kombinaciji z ISA kartico...

Bi znalo biti problem =)

shubell ::

Če dela pusti pri miru. Mogoče naredi kopijo diska. Mogoče kvečjem dodaj kakšen floppy emulator na usb. Če pa disk crkne pa poizkusi kakšen ide na CF kot so že zgoraj omenili.

Zico44 ::

Tero je izjavil:

Imam starejši a zelo uporaben in drag stroj ki se uporablja v industriji. Podobno cnc masini. Kontrolira ga en star pc. Noter je 486 procesor na katerem teče msdos. Programi se nalagajo iz diskete. Tale pc bi rad 'obnovil'
Najprej se da dobiti kje kakšen popolnoma novi AT napajalnik? Ali mogoče še da predela ATX napajalnik? Razmišljam da bi na matični plošči menjal vse elektrolite. Koliko razni emulatorji za diskete delajo na tako starem pcju? Nekaj sem bral da imajo nekateri težave. Razmišljam tudi o menjavi trdega diska za kakšno flash rešitev. Delajo te SD kartice na Ide pretvorniki na 486?

Se kakšen drug predlog kaj bi se dalo obniviti in izboljšati?
Nevem obstaja kakšen Floppy emulator na mrežni povezavi?

Stroj je povezan z pc preko neke 'cudne' ISA kartice tako da nevem kako bi se to obnašali na kakšen novejšem pc(pač da ima ISA slot)


Jaz take zadeve obvladam, saj se s tem ukvarjam že doolgo. Nove AT napajalnike imam. Tudi industrial PC-je, ki imajo ISA kartice imam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zico44 ()

TheBlueOne ::

Res? Znas prerihtati stare Siemens panele v nove? :D Ce imas podjetje morda dobis kaksen posel.

Zico44 ::

Jp. Javi, pa se bomo pogovorili.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TEŽAVE??? Stari PCI na novi PCI

Oddelek: Pomoč in nasveti
101465 (1272) amigo_no1
»

Skener - gonilniki

Oddelek: Strojna oprema
8842 (778) HroSCeK
»

Kako zbuditi računalnik?

Oddelek: Pomoč in nasveti
81194 (1031) Zzzzzzz
»

kaj omrezna karta zavira prenos?????????

Oddelek: Strojna oprema
71171 (989) burekar
»

Verzija plate?

Oddelek: Pomoč in nasveti
111128 (1002) Prjatu

Več podobnih tem