» »

Starlink, sateliti na nebu, zelo dobro vidni, se splača pogledati

Starlink, sateliti na nebu, zelo dobro vidni, se splača pogledati

1
2
»

pegasus ::

imagodei je izjavil:

Saj tebi je jasno,
da se da vse zadeve v znanih (in zato predvidljivih) orbitah dokaj enostavno odfiltrirati iz slik, ki jih zajemajo ccd čipi v teleskopih. Spacex že aktivno sodeluje z astronomsko skupnostjo na več načinih, kako zaobiti to motnjo, ki jo sateliti povzročajo.

Bottom line je, da če privzemaš karkoli okrog sebe za večno in nespremenljivo, se fundamentalno motiš. Bodi prilagodljiv, boš lepše živel.

rabelj5 ::

in kaj daje njim pravico na naše nebo neke lučke dajat?

to je treba vse dol sklatit

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rabelj5 ()

imagodei ::

pegasus je izjavil:

imagodei je izjavil:

Saj tebi je jasno,
da se da vse zadeve v znanih (in zato predvidljivih) orbitah dokaj enostavno odfiltrirati iz slik, ki jih zajemajo ccd čipi v teleskopih. Spacex že aktivno sodeluje z astronomsko skupnostjo na več načinih, kako zaobiti to motnjo, ki jo sateliti povzročajo.

No, da bi bilo "enostavno", si se sedaj izmislil ti. Zagotovo se da marsikaj odfiltrirat, ampak podatka si na tistem mestu, kjer si odfiltriral piksle, ne moreš izmislit. Odvisno od narave opazovanj je to lahko rešljivo s preprostim stackanjem več slik in ustrezno obdelavo; ali pa je najmanj precej moteče, če že ne vpliva nepopravljivo na zajem podatkov.

Poleg tega se astronomija ne dogaja samo v vidnem spektru. Kaj pomeni za radioastronomijo več 10.000 satelitov (ne samo od SpaceX-a, seveda) v orbiti, ki komunicirajo z več 100.000 napravami na tlemi, nimam pojma. Ni pa izključeno, da je spet moteče.

Jaz sicer nisem pameten ko Musk, ampak prednosti satelitskega interneta jaz ne vidim. Gradimo 5G omrežja, 4 in 3G omrežja so prisotna praktično povsod po razvitem svetu. Financiranje postavitve 5G (4G, 3G?) komunikacijskih stolpov na delih sveta, kjer je slab signal, je IMHO precej cenejše od pošiljanja 10.000 satelitov v orbito, kjer bodo poleg motenj za astronomsko srenjo povzročali še vrsto drugih problemov.
- Hoc est qui sumus -

pegasus ::

Problem astronomov je rešljiv, podobno kot je rešljiv problem vpliva 5G omrežij na opazovanja vremenskih satelitov, o katerem se praktično ne razpravlja, pa ima praktično lahko zelo neprijetne posledice.
Prednosti ne vidiš, ker jih ne potrebuješ, jaz pa bi to rabil že pred 15imi leti.
In vsaka stvar ima prednosti in slabosti, ki jih je potrebno pretehtati.
Osebno mislim, da bo zgodovina pisala obdobje pred starlinkom in po starlinku, ko bo enkrat ta reč operativna in naslednje generacije se bodo spraševale, kako so lahko sploh pred njimi živeli brez stalne povezljivosti kjerkoli kadarkoli ... Čista kamena doba.

Cruz ::

Glede na stroške tega projekta, ki so res gromozanski do mere, da postane vse skupaj grozno, res ne vidim, kako si bodo lahko Joža ipd. iz vukojebine privoščili to povezavo. To, da bo Internet za vse in bomo jupi povezani, so pravljice, sploh ko pogledaš, kdo je za projektom in način vodenja podjetja.

Potencial... ja, potencial je. To še nič ne pomeni. Pomoje ne bo Starlink poskrbel za globalno povezanost.

En dober članek: SpaceX and the FCC's $16B problem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

Cruz ::

Kurzweil ::

Jaz še vedno čakam... da tisti, ki ste pisali, da bo danes ob 21:49 videt novo rundo satelitov, da to podkrepite z nekim relavantnim linkom... danes? ali 23. aprila? :))

Bwaze6 ::

Na prejšnji strani imaš link:

https://findstarlink.com/#1662;3

Results
SLOVENIA - Ljubljana
Sunrise: 6:11 am, Sunset: 7:53 pm
All times displayed in CEST

9:49 pm, 18 Apr 2020
Starlink-5,6 OLD, BRIGHT (3.8) for 6 mins
Look from WEST (256°) to NORTHEAST (38°)
Elevation (from horizon): start: 10°, max: 52°, end: 28°

Kurzweil ::

Danes ob 21:49 in kakšnih 30 minut po tem ni bilo ničesar videt... ravno tolk o tem...

Barakuda1 ::

Kurzweil je izjavil:

Danes ob 21:49 in kakšnih 30 minut po tem ni bilo ničesar videt... ravno tolk o tem...



Sateliti, ki "niso bili vidni", so trenutmno že nekje nad Japonsko, morda že dlje:8)

Vrjetno niso bili vidni, ker so se gibali dokaj "nizko" glede na horizont. In če so okoli tebe kakšni hribi, jih vrjetno re nisi videl.
Jaz sem imel to smolo z luninim mrkom :'( Preprosto je bila luna takrat tako nizko, da je od tam kjer sem bil, nisem mogel videti.

kamiKaZaA ::

Sem šel ven od 21.45 in vztrajal do 21.55 in nisem nič videl, zaradi oblakov. Dejansko sem med tem časom opazil le 1 zvezdo, katera pa je po parih sekundah spet izginila zaradi premikajočega oblaka. Več sreče torej prihodnjič. Javite prosim, kdaj bo naslednji termin.

Barakuda1 ::

kamiKaZaA je izjavil:

Sem šel ven od 21.45 in vztrajal do 21.55 in nisem nič videl, zaradi oblakov. Dejansko sem med tem časom opazil le 1 zvezdo, katera pa je po parih sekundah spet izginila zaradi premikajočega oblaka. Več sreče torej prihodnjič. Javite prosim, kdaj bo naslednji termin.



Evo ti še enkrat link, pa si sam poglej, kdaj ti bo najbolj odgovarjalo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barakuda1 ()

rabelj5 ::

Če preko teh satelitov ne bo možna vsaj 100/100 povezava kjerkoli z Zemlje za 30 eur nam samo smetijo nebo.

Barakuda1 ::

rabelj5 je izjavil:

Če preko teh satelitov ne bo možna vsaj 100/100 povezava kjerkoli z Zemlje za 30 eur nam samo smetijo nebo.


A če bo možno preko teh satelitov doseči povezavo vsaj 100/100 kjerkoli z Zemlje za 30 eur, pol pa ne bodo smetili >:D

rabelj5 ::

Barakuda1 je izjavil:

rabelj5 je izjavil:

Če preko teh satelitov ne bo možna vsaj 100/100 povezava kjerkoli z Zemlje za 30 eur nam samo smetijo nebo.


A če bo možno preko teh satelitov doseči povezavo vsaj 100/100 kjerkoli z Zemlje za 30 eur, pol pa ne bodo smetili >:D

Pol bo korist večja od škode

c3p0 ::

Takšno smetenje bi res moralo imeti globalno pozitiven učinek, kot npr. GPS, drugače grem med ludiste. A tu nam bo težko izvesti kako akcijo ;).

Invictus ::

Zaenkrat gre Starlink Musku na roke zaradi večih razlogov:

1. Globalno satelitsko omrežje, ki privablja investitorje. Zgleda je izdelava satelitov dovolj poceni, da se splača. Saj gre v končni fazi za štancanje ene in iste stvari. A že obstajajo Starlink terminali?

2. S temi izstrelitvami bodo lažje prišli do 100 izstrelitev Falcon 9, ki so potrebne za certifikacijo rakete za prevoz človeškega tovora. Tako ali tako večinoma uporabljajo reusable rakete.

3. Testirajo zraven še reusability prve stopnje, plus fairingov...

4. Potem pa lahko dodaš zraven še cel kup modernega sranja od interneta za vse, v revnih predelih, itn... Pick your poison...

Moje mnenje je, da bo Starlink propadel, saj je vseeno ceneje postaviti 4G/5G mobilne postaje in potem satelitski link do satelita v geostacionrni orbiti. Problem je predvsem v client opremi, ki je ni, niti ne vemo koliko bo stala.

Satelitski internet ima omejeno število uporabnikov, in kot tak pač ni preveč dobičkonosen. Čeprav sem mnenja, da bi vsako letalo in ladja MORALA imeti non stop ping do centrale. Za njih je to skoraj nuja,ampak trenutno še drago...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

vostok_1 ::

Jaz tudi računam ja, da bo client side predrago. Hvala bogu.

Biti globalno 24/7 povezgljiv na net? A lahko to že počasi smatramo kot neko psihično motnjo?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Bwaze6 ::

vostok_1 je izjavil:



Biti globalno 24/7 povezgljiv na net? A lahko to že počasi smatramo kot neko psihično motnjo?


Reče človek na netu, in to brez kančka ironije? :))


FCC approves SpaceX to deploy up to 1 million small antennas for Starlink internet network


Antene "UFO on a stick" še niso pokazali, naj pa bi bila USB naprava, ne bo šlo za specialne satelitske telefone - a velikost (pol metra) izključuje precej mobilnih uporab.

LeQuack ::

Quack !

SuperKripto ::

Hm, zdej ko so uradno objavili NLP posnetke na ministrstvu za obrambo...kako bo laik vedel ali gre za starlink ali NLP?

Miha 333 ::

Teh satelitov namerava samo Muskovo podjetje spraviti na nebo čez 40.000. Nočno nebo, kot ga poznamo, ne bo več isto.

Nam je Elon Musk ukradel vesolje?

Ganon ::

Kako je mogoče, da te stvari do danes še niso regulirane? Da lahko zasebniki izstreljujejo tisoče satelitov v orbito in se nihče ne zgane? 8-O

c00L3r ::

Nihče si ne lasti vesolja. Vsak je odgovoren samo za svoje satelite in postaje, da se ne zaletijo v kaj drugega.
Outer Space Treaty @ Wikipedia

SuperKripto ::

Je pravica do sonca uzakonjena? Ce ni potem lahko nekdo poslje predmete, ki preprecijo soncne zarke.

rabelj5 ::

to bi moralo bit nekako omejeno, ne more nek bogat drekač zasmetit celega neba

LeQuack ::

rabelj5 je izjavil:

to bi moralo bit nekako omejeno, ne more nek bogat drekač zasmetit celega neba


V USA lahko delaš kar hoče če imaš denar. Tudi smetiš v vesolju.
Quack !

c3p0 ::

Saj je iskal in dobil dovoljenje. Seveda od USA institucij. Kar ne pomeni, da je vse lepo in prav.

rabelj5 ::

LeQuack je izjavil:

rabelj5 je izjavil:

to bi moralo bit nekako omejeno, ne more nek bogat drekač zasmetit celega neba


V USA lahko delaš kar hoče če imaš denar. Tudi smetiš v vesolju.

Njihovo nebo lahko zaradi mene smeti kolikor hoče. Našega pa ne. Bo treba to vse dol sklatit..
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SpaceX polni svojo konstelacijo satelitov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5515915 (12142) M.B.
»

SpaceX za svoje omrežje preizkuša temne satelite

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
135317 (3469) Cash
»

SpaceXov satelitski internet že prihodnje leto?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
327531 (5705) Furbo
»

ESA je morala svoj satelit umikati pred SpaceXovim

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
236643 (4585) Riff

Več podobnih tem