» »

električni agregat za PC

električni agregat za PC

polozweii ::

Računalniki imajo občutljivo elektroniko. Ali so električni agregati primerni za napajanje?

Najmanjši agregat ki sem ga našel ima motor 1,2 kW. Poraba je dobrega pol litra. Je to vredu ali obstaja še kakšna bolj varčna varianta?
https://www.mimovrste.com/elektricni-ag...

hojnikb ::

seveda, 2t generator je verjetno najdrazja elektrika, ki si jo lahko umislis. ce hoces kj varcnega, bo treba gledat dizlske agregate.

ceprav za pc bo v sili tut kaksen vecji ups ok.
#brezpodpisa

polozweii ::

UPS ne pride v poštev ker imam v mislih situacijo ko elektrike ni več dni.

Dizelski agregati so močnejši zato poraba ni nič manjša.

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

Plinski na propan/metan:
-če se naučiš komot nardiš budget zadevo z lastno predelavo bencinskega
-daš predelat
-kupiš namenskega

hojnikb ::

ali si pa kupis dovolj mocne baterije/ups, da ti zdrzi en pc vec dni.
kupis varcen pc/laptop, da je poraba manjsa.

met generator za en pc je mal... butasto.
#brezpodpisa

starfotr ::

Vsi odgovori v te temi so eni navadno bluzenje.

Rabiš kvaliteten agregat z inverterjem, kot je na primer Honda.

Rabiš še en kakovosten UPS, ker agregat ti lahko crkne zaradi goriva ali podobno.

Vse te zadeve niso ravno poceni, ala 200 eur, kot na linku zgoraj.

AngelOfDeath ::

Poleg pametnega generatorja še rabiš on-line ups. Ki pa tudi ni poceni.
edit: Slovnica

matobeli ::

Zraven pa še satelitsko povezavo za telefon/internet. Če misliš samo za offline uporabo je čist vseeno če maš knjigo.

Aja, pa še en res kvaliteten agregat, 4 taktn, inverter in UPS - najbolš kar samogradnjo powerwalla od Tesle.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

krisspace ::

Če ne boš imel UPS med agregatom in računalnikom, kupi vsaj inverter agregat.
Za tistega v linku zgoraj pa škoda besed. Izogibaj se ga.

seminal ::

Zakaj pa rabi on-line oz double conversion UPS?? Line-interactive je za moje pojme čisto dovolj. Za računalnik ne rabi niti sinusnega izhoda imet.

Magic1 ::

Za kakšne namene pa rabiš računalnik? Laptop v navezi z malo večjim 12/24V akumulatorjem ima komot en teden avtonomije. Če pa rabiš 500W PC laufat, bo pa kar agregat potreben.
Magic

int47 ::

Najprej definiraj zakaj rabiš agregat, ter napiši želje in zahteve.
Profesionalna / zasebna uporaba
pogostost uporabe in predviden čas delovanja
avtomatski zagon in preklop.
zanesljivost (dobro bi ga bilo imeti / mora delat)

Agregat iz povezave zmore verjetno max. okoli 600VA trajne električne moči. V opisu piše, da je 800W max kratkotrajna moč.
Na tvojem mestu bi se v velikem loku izognil agregatom (in trgovcem), ki ne navajajo trajne obremenitve.
Pri zelo občasni uporabi agregata na mešanico je lahko problem, če mešanica ni sveža.

Inverter agregat bo imel pri obremenitvi pod cca 70% nižjo porabo od klasičnega, ter bolj stabilno izhodno napetost in frekvenco ob spremembi obremenitve.

Večina računalniških napajalnikov deluje v širokem razponu omrežne napetosti cca 100 - 240V in niso zelo občutljivi na podnapetost. Večji problem je lahko prenapetost. Za vsak primer je priporočljivo med agregat in porabnik vezati prenapetostno zaščito.
Manjši agregati brez inverterja lahko ob izklopih večjega porabnika generirajo napetostne konice. Če je breme kolikor toliko stabilno, je za domačo uporabo OK tudi agregat z AVR. Pod pogojem, da ne napaja CRT monitorja, ali laserskega tiskalnika.
Za stabilizacijo agregata z AVR lahko nanj priključiš žarnico na žarilno nitko, ali kakšen drug ohmski porabnik.

Upoštevaj, da je pri manjših agregatih, ki so brez oljnega filtra, potrebno olje precej pogosto menjat. Na cca 20 - 50h delovanja.

UPS + veliko baterij je ponavadi dolgoročno najdražja rešitev. Razen če živiš na območju, kjer so pogosti izpadi omrežja, bo ob prvi menjavi baterij cena le teh presegla ceno agregata in goriva skupaj.

K0l1br1 ::

Vžgi avto, priklopi inverter gor in imaš agregat s podobno ali manjšo porabo ter močjo po želji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

int47 ::

Hm, 40W - 60W * 12 * 7 = 3360 - 5040Wh
Recimo Sprinter XP12V3000 (12V 92Ah) lahko napaja cca 100W breme 10h.
Za en teden pri 12h delovanja na dan bi rabil 3-5 baterij takšnih baterij.
tukaj jih lahko kupiš po cca 300€ / kos.

int47 ::

seminal je izjavil:

Zakaj pa rabi on-line oz double conversion UPS?? Line-interactive je za moje pojme čisto dovolj. Za računalnik ne rabi niti sinusnega izhoda imet.


Zato, ker se lahko zgodi, da ne bo deloval na manjši agregat z AVR regulacijo.
Ob preklopu UPS-a iz baterij na agregat agregatu zanihata napetost in frekvenca, zato LINE-INTERAKTIVNI / OFF-LINE UPS preklopi nazaj na baterijo. Če nimaš sreče, se cikel ponavlja dokler UPS baterija ni prazna.

msjr ::

Kot so že zgoraj rekli, če že vzameš agregat, vzemi zraven vsaj še en manjši UPS, ki bo blažil nihanja pri zagonu agregata.

Iz lastnih izkušenj na terenu: Meni so skurili že kar nekaj naprav, ki so bile vezane na agregat kljub prednapetostni zaščiti in pazljivem vklopu (dviganje varovalk šele ko je agregat delal ipd.). Tako da na terenu vedno vzamem s seboj še en manjši UPS, da potem lažje spim. Torej -> agregat -> ups -> računalo. Vedno.

seminal ::

Dvomim da agregat niha tako da bi UPS nonstop preklapljal. Če pa že takšnega agregata jaz osebno nebi kupil.
A to se ti je že zgodilo al kaj int47?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: seminal ()

starfotr ::

Izkušnje iz časa žleda so naredile svoje.

Kot sem zgoraj omenil, kvaliteten agregat z inverterjem in kvaliteten UPS, kot so povedali ostali, mora to biti online.

Vse preveč skurjenih mašin in drage opreme, ker se je priklapljalo kar nekaj kar nekam. Bolje, da se ne bi nič zaganjalo na slabe agregate brez UPS, bi bilo manj škode.

Skratka, ne se hecat.

int47 ::

Ja. Več kot 1x.
Največji problem je, če večino bremena (pri 3F agregatu glej fazno obremenitev) agregata predstavlja OFF-LINE UPS.
Zgodi se je tudi, da UPS ni preklopil na agregatsko napetost, ker je frekvenca agregata preveč odstopala.
Agregati z mehansko regulacijo frekvence (obratov) imajo frekvenco malo nad 50z in dosežejo nazivnih 50Hz pri nazivni obremenitvi.

Včasih se je dalo usposobit sistem z vklopom dodatnih porabnikov, ali znižanjem občutljivosti OFF-LINE UPS-ov. Videl sem pa tudi že kakšen skurjen UPS.

Agregat z AVR regulacijo ima dve regulaciji:
Mehanski regulator vrtljajev.
AVR regulator vzbujanja.
Pri cenejših agregatih regulatorja nista nek višek znanosti.
Oba vplivata na napetost in oba imata svoj odzivni čas večji od 0.
Velikokrat je odzivni čas UPS-a hitrejši od odzivnega časa agregata.

Za večino UPS-ov velja, da mora biti agregat predimenzioniran.
Pri starejših UPS-ih za faktor 1,6(tiristorski/diodni usmernik). Za malo novejše z PFC usmernikom je dovolj 1,1 - 1,3x.

Ogromno je odvisno tudi od agregata.

Prej sem pozabil napisat.
V vsakem primeru se izogibaj agregatov z asinhronskim generatorjem, ker se jim dvigne napetost, če nanj priključiš kapacitivno breme. Največkrat so takšni mali dvotaktni agregati.

starfotr ::

Agregat ni enak omrežju. Žal to mnogi ne vedo. Omrežje marsikaj zbalansira in preživi. Agregat ali porabnik pa lahko crkne, če nisi profesionalni uporabnik in če ne znaš rokovat.

Omenil bi še, da 3 fazni agregati so namenjeni 3 faznim porabnikom, kot so kake črpalke ali 3F elektro motorji.

Priklop 1 faznih porabnikov na tak agregat je neumnost, ker je težko zagotoviti simetrično obremenitev. Pa še zelo šibke porabnike lahko priklopiš na tak agregat na 1 fazo.

Mnogo bolje je imeti 1 fazni agregat. In za občutljivo elektroniko mora biti inverter. Že tretjič.

seminal ::

No asihorncev nisem nikoli probal, samo sinhornca. Sem probal par APC pa je delalo ok. Tam je en da link gor za Dobule conv. za 200€ se mi zdi to zelo poceni. Od apcja nevem če pod 1k ali še več dobiš online ups. Za splošno uporabo je Line int. skoraj bolje, manj greje, manj porabi. Nevem zakaj bi nujno rabil galvansko ločitveni ups..

int47 ::

ONLINE UPS ne pomeni tudi galvanske ločitve. To je ponavadi opcija.
Prednost ONLINE je napetost brez motenj in zelo široko območje vhodnih napetosti.
Dodaten + je, da nekateri online UPS-i znajo prenesti breme iz baterij na usmernik postopoma, kar je zelo dobrodošlo pri agregatskem napajanju.

OFF-LINE UPS do porabnika spušča omrežno napetost v precej širokih mejah z vsemi motnjami in prekinitvami. Preklop na baterijo in nazaj je s prekinitvijo.

LINE-INTERAKTIVNI UPS je OFF_LINE z možnostjo stopenjskega popravljanja izhodne napetosti. Do porabnika še vedno pride omrežna napetost, le da je lahko s pomočjo avtotransformatorja zvišana, ali znižana za cca 20V - 30V.

ONLINE regulira izhodno napetost na 2 - 3%, ob tem ima zelo široko območje vhodnih napetosti (velja za usmernik). Preklop na baterijo je brez prekinitve.

Oblika napetosti je lahko pomembna tudi pri napajanju serverjev. Nekateri serverji merijo vhodno napetost. V primeru kvazisinusne napetosti in meritve, ki ni true TRUE RMS, je izmerjena napetost le 150V - 170V. Rezultat je nedelujoč server.
ONLINE UPS-i imajo na izhodu vedno sinusno izhodno napetost, kar ne drži za vse LINE-INTERAKTIVNE UPS-e v baterijskem načinu.

krisspace ::

Int47 + starfort: Točno tako.
Glede UPS pa: On-line/Line interactive sta dva različna svetova v UPS sistemih. Če želiš pravo zadevo je on-line edina rešitev. Sploh pa se ne priporoča na agregat vezati line-interactive UPS.
Priporočljivo pa je, da je agregat vsaj 2x močnejši od UPS. To je v primeru, da mora agregat polniti baterije UPS + napajati porabnika.

Silvo ::

Predlagam kaj takega USR EV20i,preverjeno deluje brez problemov
poraba je pa cca dobre pol litra na uro:
https://www.aliexpress.com/item/6956615...
Silvo

hojnikb ::

edini relavanten podatek o porabi je kvecjemu kWh/g bencina
#brezpodpisa

Cange ::

Če bo agregat obratval samo pri dalših izpadih elektične energije glej za 4T pogonskim agregatom, manj možnosti da se zapaca zaradi neuporabe.

starfotr ::

Silvo ::

Ja to je res kopija Honde,anpak skoraj 3x cenejša,
ter preverjeno izredno zanesljiva alternativa Hondi za ta denar.
Vsekakor priporočam.
Silvo

WizzardOfOZ ::

Jaz imam 4 komade akumulatorjev s po 60Ah vsak (skupaj 240Ah), ter 4 sončne celice na nadstrešku, vsaka daje 18V in 6A ko je svetlo. Potem pa je na to priklopljen 4000W inverter (peak je 6000W). Vse to pa je vezano na 4x ups 2000w.
Na to je priklopljenih več porabnikov(2x skrinja in 2x hladilnik ter računalniška omarica server, modem in router).
Vse skupaj me je prišlo okoli 1200 evrov. UPS sem kupil rabljene za 100 evrov vse skupaj in jim zamenjal akumulatorje za nekje 200 evrov, sončne celice so po 80 evrov komad, akumulatorji so pa iz avtomobilov (ja vem niso pravi, ampak služijo) sem jih dobil pa zastonj. Kabli so ne prišli okoli 100evrov, inverter 400 pa pretvornik za elektriko iz solarne v ali še dodatnih 30€.
Vse skupaj sedaj funkcionira že nekaj časa nisem zadovoljen.

hojnikb ::

avtomobilski akkuji ti nebojo zdržal dolg, če jih boš prenizk spraznu. Pr deep ciklanju ti ponavadi zdržijo mogoče par 10 filanj.
#brezpodpisa

WizzardOfOZ ::

Polnim jih s 13.7V, toliko mi daje ven pretvotnik iz 18V, kolikor dajejo solarni paneli, na 13.7V za polnjenje akumulatorjev.

MadMax ::

Honda eu22i za 1160eur,3/4 leta nazaj iz Nemčije, nov z dostavo.
Če se ne kupuje na silo se da marsikaj vjagat...
Se pa tudi pri nas kdaj kaj najde, malo rabljeno po žledu.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

WizzardOfOZ ::

A kdo ve kje se da dobiti Ryobi RYi2200 agregat? Pri nas jih namreč nimajo nikjer.
Je pa vsaj pri američanih zelo priljubljen zato, ker je kvalitetno narejen in tih in vzdržljiv. Proti je samo velika teža, ampak to mene ne moti.
Takle pa je:

K0l1br1 ::

Kaj je potem s 3 faznimi čunga lunga. Bodo delali z bremenitvijo samo na 1 fazo ali bo spreglo?

starfotr ::

Premaknilo se ti bo zvezdišče, napetosti bodo povsem izven toleranc za 230 V in ti bo crknilo vse. Na koncu boš pa še agregat uničil s tako uporabo.

3 fazni agregat je samo za 3 fazne porabnike, sem napisal že zgoraj. Ali pa 3 enofazne povsem identične porabnike s povsem istim časom vklopa vseh treh naenkrat. Na primer, lahko furaš na njem 3 kaloroferje po 2 kW. Na 1 fazi so 3 fazni agregati itak švoh.

Če že, je bolje imeti npr. 2-5 kW 1 fazni agregat, kot 6 ali 9 kW 3 faznega.

WizzardOfOZ ::

Ta ryobi ima eno dobro zadevo - da se dokupit parallel combo kit. Če je en agregat premalo, dodaš še enega in ju vežeš skupaj.
https://www.homedepot.com/p/RYOBI-Bluet...

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

To imajo tudi druge firme.

Eden kar v redu kitajc je tudi Kipor.

WizzardOfOZ ::

Nisem še videl, da imajo drugi tudi. Res pa ne spremlam dost teh stvari.
Sem pa zadnjič dobil eno revijo v roke; kaj lahko sami doma naredimo in so bili opisi ene šestih sedmih agregatov z inverterjem in je bil ryobi en izmed cenejših, pa med temi cenejšimi najbolje ocenjen.

XS!D3 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Nisem še videl, da imajo drugi tudi.

Med drugim imata zgoraj omenjena Honda in USR.

krisspace ::

Pramac ima "hobby" linijo powermate. Jih izdelujejo na kitajskem..ma vsaj zadaj stoji resno podjetje.
Ni poceni kot kitajc na bolhi, ni pa drag kot Honda. (pač Honda motor je top med bencinarji. Diesel itak ne dela)

seminal ::

Meni je zanimiv tisti od silvota, ampak mi piše da kao ni več na voljo. Me zanima koliko je prišel ker je čista kopija honde 22.

Silvo ::

seminal je izjavil:

Meni je zanimiv tisti od silvota, ampak mi piše da kao ni več na voljo. Me zanima koliko je prišel ker je čista kopija honde 22.


Pei nas v SLO jih lahko najdeš na:
http://visol.si/izdelek/4-taktni-bencin...

http://visol.si/kategorija-izdelka/agre...
Silvo

XS!D3 ::

Ampak realno, če obesiš gor nek kvaliteten on-line UPS, ki itak pretvarja vse skupaj v DC in pri tem požre marsikaj na inputu, pa potem nazaj v AC, ali ima sploh smisel nek super duper inverterski generator?

matobeli ::

Če ga misliš stalno poganjat rabiš, če bi z njim samo filal UPS potem bi pa verjetno šlo brez

krisspace ::

XS!D3 je izjavil:

Ampak realno, če obesiš gor nek kvaliteten on-line UPS, ki itak pretvarja vse skupaj v DC in pri tem požre marsikaj na inputu, pa potem nazaj v AC, ali ima sploh smisel nek super duper inverterski generator?

Tu realno ne rabiš inverterja. Inverter bi v tem primeru zmagal le zaradi manjše porabe. Pa tišji je. Je pa dobro, da ima agregat vsaj AVR.

XS!D3 ::

Vidim drugače, da je imel Hofer nekoč v ponudbi dva različna inverterska agregata pod 300€. Trenutno sicer ni nič v ponudbi, mogoče pa se spet kaj pojavi.

krisspace ::

XS!D3 je izjavil:

Vidim drugače, da je imel Hofer nekoč v ponudbi dva različna inverterska agregata pod 300€. Trenutno sicer ni nič v ponudbi, mogoče pa se spet kaj pojavi.

Če ima kdo izkušnje s temi agregati naj pove izkušnjo. Jaz nimam dobrih izkušenj pod 500€.

JanezH ::

matobeli ::

Mal obudim temo, rabim en agregat oziroma ene dva. Tam kjer sem že vzel kiporja jih nimajo več in pravijo da je tole nadomestek od iste firme: https://visol.si/kategorija-izdelka/agr...

A ma kdo izkušnje?

Alternativa mi je pa https://visol.si/kategorija-izdelka/agr...

Honda je mal predraga


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Agregat skuril opremo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1911366 (1899) starfotr
»

Sinusni inverter, priklop na agregat

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
253953 (3592) marco
»

Agregat

Oddelek: Loža
192301 (1681) fikus_
»

Vse o agregatih (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8233089 (24753) int47
»

Agregat ali akumulator za na vikend

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104373 (4163) T0RN4D0

Več podobnih tem