» »

Lokalna hrana v času korone (in drugih neželenih dogodkov)

Lokalna hrana v času korone (in drugih neželenih dogodkov)

starfotr ::

V času korone ljudje iščejo hrano na bližnjih kmetijah in pridelovalcih.

Tudi (lokalni) mediji dajejo sezname kmetij in kar se da pri njih kupiti. Kupci so pa itak svetovne pi...de, ko je treba podpirat lokalnega kmeta v normalnem času, ga ne bodo, ko pa jim kuzla v rit skače, takrat bi pa šli k lokalnem kmetu po hrano. Zakaj ni to, da te lokalni kmet oskrbuje stalna praksa? Zakaj smo taki pezdetje, da hodimo v trgovino, kupujemo nekakovostno uvoženo (in pogosto) procesirano hrano v trgovinah multinacionalk in dajemo denar tujcem?

Menim, da smo premalo samozadostni, prvič na nivoju države, drugič na lokalnem nivoju. Če se slučajno zaprejo meje, sploh ni treba, da nas kdo napade, enostavno nas pustijo, da umremo od lakote, ker nimamo dovolj lastne hrane in smo 100 % odvisni od uvoza.

Drugič, tudi če v Prekmurju gojijo/sadijo/pridelujejo/predelujejo nekaj, na drugem koncu države najbrž ne pridejo do tega pridelka, ker če se slučajno zaprejo meje regij/občin, potem smo brez.

Ne razumem, kako to, da na primer neka Ljubljana (ali pa kako drugo mesto, da ne boste ljudje iz drugih krajev skočili v luft) nima dovolj površin v svoji okolici, da bi nahranila njene prebivalce. Čisto za primer, že če bi želeli samo oskrbo s krompirjem za vse prebivalce, je potrebna neka površina, kje je še vse ostalo (pšenica, ostala zelenjava, rastline, s katerimi hranimo živali ...)

To so seveda malo pretirani scenariji, vendar nikakor ne nemogoči.

Barakuda1 ::

OPOZORILO SODELUJOČIM


Od vseh, ki boste sodelovali v tej temi, pričakujem argumentirane prispevke.

Razni enostavčni komentarji in pripombe, bodo dosledno brisani

hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barakuda1 ()

Urbano#Desno ::

Zadostna količina hrana je trenutno še najmanjši problem, ker je količina ljudi ki hrano prideluje za ostale mnogo manjša kot je bilo v preteklosti (če se ne motim je v kmetijstvu samo ene 5% ljudi pa verjetno je tu prostora za optimizacijo). Dokler ne bo pomankanja nafte in umetnih gnojil bo hrane globalno dovolj. Bolj bi nas moralo skrbeti da bomo to hrano lahko kupili, kar pa domača pridelava ne bi spremenila ker kmetje ne bodo delali zastonj. Lahko da bo prišlo do pomankanja kakšnega izdelka vendar pa me za preskrbo z osnovnimi živili ne skrbi. Skrbi me samo da če bomo uničili gospodastvo bomo prisilno na makaronih z kečapom. :D

bozicje ::

Se ne strinjam Z UrbanimDesno. V casu karantene je dovolj ce zaprejo transport in posledicno ne dobis hrane. Zdaj v casu krize se to jasno opazi. Slovenija je samozadostna pri piscancjem in govejem mesu in mogoce se nekaj vrst hrane ampak seznam ni dolg. Skratka niti priblizno ni dovolj hrane ko zmanjka rezerv. Enostavno politika evrope je taksna. Samooskrba se je vsa leta zmanjsevala zdaj pa je koncni rezultat tukaj. Kdo ima korist od tega je spet drugo vprasanje.

3p ::

starfotr je izjavil:

V času korone ljudje iščejo hrano na bližnjih kmetijah in pridelovalcih.

Tudi (lokalni) mediji dajejo sezname kmetij in kar se da pri njih kupiti. Kupci so pa itak svetovne pi...de, ko je treba podpirat lokalnega kmeta v normalnem času, ga ne bodo, ko pa jim kuzla v rit skače, takrat bi pa šli k lokalnem kmetu po hrano. Zakaj ni to, da te lokalni kmet oskrbuje stalna praksa? Zakaj smo taki pezdetje, da hodimo v trgovino, kupujemo nekakovostno uvoženo (in pogosto) procesirano hrano v trgovinah multinacionalk in dajemo denar tujcem?

Menim, da smo premalo samozadostni, prvič na nivoju države, drugič na lokalnem nivoju. Če se slučajno zaprejo meje, sploh ni treba, da nas kdo napade, enostavno nas pustijo, da umremo od lakote, ker nimamo dovolj lastne hrane in smo 100 % odvisni od uvoza.

Drugič, tudi če v Prekmurju gojijo/sadijo/pridelujejo/predelujejo nekaj, na drugem koncu države najbrž ne pridejo do tega pridelka, ker če se slučajno zaprejo meje regij/občin, potem smo brez.

Ne razumem, kako to, da na primer neka Ljubljana (ali pa kako drugo mesto, da ne boste ljudje iz drugih krajev skočili v luft) nima dovolj površin v svoji okolici, da bi nahranila njene prebivalce. Čisto za primer, že če bi želeli samo oskrbo s krompirjem za vse prebivalce, je potrebna neka površina, kje je še vse ostalo (pšenica, ostala zelenjava, rastline, s katerimi hranimo živali ...)

To so seveda malo pretirani scenariji, vendar nikakor ne nemogoči.


Saj je jasno zakaj.

1) Trenutna družba je šla v specializacijo. Saj ta "meje regij", "občin" lahko priostriš pa rečeš, kaj če bi morali vsi ostati znotraj svojih parcel naslednjo leto. Najboljše bi torej bilo, da bi vsak bil samozadosten. S tem bi pač vsi cele dneve kmetovali in vrnili bi se v leto ~1800. Razen če govoriš o tem, da bi vsak imel doma avtomatiziran 100 nadstropni hidroponični vrt?
2) Poceni hrana iz masovne proizvodnje je ena od pozitivnih strani globalizacije za slehernika, ki je naj*** na drugi strani. Plače so realno padle, nekaj pa kompenzira poceni hrana, cote, itd.

PrimoZ_ ::

Problem je, da veliko ljudi raje da za hrano manj, da več ostane za nepotrebno šaro.
Se zavedam da jih preveč tudi tolče revščino in morajo gledat na vsak cent, ampak imaš pa marsikatero družino, ki bi lahko dala nekaj vč € za lokalno hrano pa raje kupuje najcenejšo robo iz trgovine, da imajo potem za iphone in podobno.

In ker kmetje delujejo tržno, potem domače pridelke prodajo v tujino, mi pa nazaj vozimo ceneno Madžarsko/Polsko/Špansko/... robo.

S tem spet pridemo do tega, da je transport pre poceni. Da se splača vozi paradajz čez celo evropo.

tikitoki ::

Moje izkušnje s slovenskimi kmeti so porazne. Cene so večinoma itak ne normalne.
Recimo mleko. Cena je bila bistveno višja, kot v trgovini brez posrednikov, dnar na roke,...
Potem je bil še problem higijene. Mleko je imelo čuden vonj, okus,...

Tak, da je veliko razlogov, da ljudje ne kupujejo od kmetov in velik del krivde je na kmetovi strani.

roCkY ::

Hm. Navajen si "vode" iz trgovine ali "zažganega" (alpsko). Polnomastno naravno mleko dobiš lahko le na kmetiji. In ker si navajen obdelanega ti je naravno mleko "čudno".

Se strinjam, da nekateri pretiravajo s cenami. Ampak to je po drugi strani relativno. Zelenjava, ki se tedne valja po hladilnicah ali tisti dan nabrana... vsebnost hrani, okus..

Machete ::

A nimate avtomatov za frišno mleko? Pri nas je kar popularen. 10c na liter je cena. 30c steklenica, če nimaš svoje.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

cesnja ::

Ja, to vprasanje glede okusa mleka. Zelo se pozna, s cim so zivali futrane. Pa ce dobis mleko od ene krave oziroma povprecje celotnega hleva. Povrh vsega pa ne pit tega, mleko je za telicke :)

Pa se to, brez problema bi bili samozadostni, ce ne bi narod imel take potrebe po piscancjih bremzah in svinjskih zrezkih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cesnja ()

starfotr ::

Razburjate se za ceno litra mleka, ki stane 60 centov pri kmetu, na mlekomatih je 1 eur, v trgovinah je pa še več, kot 1 eur za liter, če gledaš npr. alpsko.

issak ::

Meni se zdi v normalnih razmerah vse iz Slovenije lokalno, pa mogoče še kaj kar je zraslo tik za mejo ali. Redno kupujem zelenjavo in sadje od kmetov preko projektov Zeleni Krog ali Nakupujmo skupaj, pa razne eko tržnice v Centru Vič in na Ljubljanski tržnici. Imamo tudi vrt pri starših, ki ga vsako leto širimo, ampak gor ne zraste dovolj za celo družino čez celo leto.

Ajde kupim tudi v Hofru kaj zelenjave, ampak tudi tam izbiram karseda slovenske proizvode. Pri hrani ne šparam, izberem kakovostne, lokalne izdelke in niti ne gledam na ceno. Moj vozni park je iz 2006, telefoni po 300-400€, oblačila na 50% znižanjih ipd. Ajde sem se skeširal za nov bicikel letos, ampak ne na račun šparanja pri hrani.

Živali ne jem, mlekomati me ne ganejo, ker nisem teliček. Bi pa sigurno podprl lokalno pridelano ovseno/sojino mleko.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

Machete ::

Saj mi mleka tudi ne pijemo, ampak otroci pa imajo radi palačinke, mlečni riž, kakšno polento ali kašo z mlekom sem pa tja. Uporabljamo tudi rastlinska, ampak meni osebno te brozge niso všeč. Otrokom pa menda dovolite mleko, saj so v bistvu telički :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Vazelin ::

Meni osebno ni boljšega kot velik kozarec mrzlega 3,5% alpskega mleka zvečer:)

Btw zakaj nekateri ne priporočajo mleka?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

louser ::

tikitoki je izjavil:

Moje izkušnje s slovenskimi kmeti so porazne. Cene so večinoma itak ne normalne.
Recimo mleko. Cena je bila bistveno višja, kot v trgovini brez posrednikov, dnar na roke,...
Potem je bil še problem higijene. Mleko je imelo čuden vonj, okus,...

Tak, da je veliko razlogov, da ljudje ne kupujejo od kmetov in velik del krivde je na kmetovi strani.

Meso je dva krat cenejše pri kmetu.
Ampak če ješ samo svinjske stejke, potem ni zate.

PreviousUser ::

Machete je izjavil:

A nimate avtomatov za frišno mleko? Pri nas je kar popularen. 10c na liter je cena. 30c steklenica, če nimaš svoje.


10 centov, resno? Pri nas je evro na liter na mlekomatu.

Machete ::

Zmotil sem se, 10c na 1 dcl sem mislil napisat, torej ja 1 eur/L
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

737 ::

Mleka se ne priporoča, ker za človeka ni zdravo:
https://m.youtube.com/watch?v=E-PQCCiw_...

Se pridružujem mnenju, da je pretirana živinoreja zapravljanje resursov. Pridelamo hrano, da jo krmimo živalim in imamo pri tem 90% izgube energije. Niti nisem zagovornik subvencijam živinoreji. Zaradi le-teh se mesu in mesnim izdelkom tudi z mojim davkoplačevalskim denarjem umetno niža cena. Ker mesa skoraj ne jem, s tem mehanizmom plačujem hrano mesojedcem.

Mato989 ::

starfotr je izjavil:

V času korone ljudje iščejo hrano na bližnjih kmetijah in pridelovalcih.

Tudi (lokalni) mediji dajejo sezname kmetij in kar se da pri njih kupiti. Kupci so pa itak svetovne pi...de, ko je treba podpirat lokalnega kmeta v normalnem času, ga ne bodo, ko pa jim kuzla v rit skače, takrat bi pa šli k lokalnem kmetu po hrano. Zakaj ni to, da te lokalni kmet oskrbuje stalna praksa? Zakaj smo taki pezdetje, da hodimo v trgovino, kupujemo nekakovostno uvoženo (in pogosto) procesirano hrano v trgovinah multinacionalk in dajemo denar tujcem?

Menim, da smo premalo samozadostni, prvič na nivoju države, drugič na lokalnem nivoju. Če se slučajno zaprejo meje, sploh ni treba, da nas kdo napade, enostavno nas pustijo, da umremo od lakote, ker nimamo dovolj lastne hrane in smo 100 % odvisni od uvoza.

Drugič, tudi če v Prekmurju gojijo/sadijo/pridelujejo/predelujejo nekaj, na drugem koncu države najbrž ne pridejo do tega pridelka, ker če se slučajno zaprejo meje regij/občin, potem smo brez.

Ne razumem, kako to, da na primer neka Ljubljana (ali pa kako drugo mesto, da ne boste ljudje iz drugih krajev skočili v luft) nima dovolj površin v svoji okolici, da bi nahranila njene prebivalce. Čisto za primer, že če bi želeli samo oskrbo s krompirjem za vse prebivalce, je potrebna neka površina, kje je še vse ostalo (pšenica, ostala zelenjava, rastline, s katerimi hranimo živali ...)

To so seveda malo pretirani scenariji, vendar nikakor ne nemogoči.



Moje mnenje je, da ko ni "krize" takšne ali drugačne, folk hodi centre kupovat to hrano ki jo opisuješ ti, predvsem zaradi tega ker je bolj PRIROČNO... po domače povedano grem v SPAR in kupim 90% vsega kar rabim na 1 mestu... redko kateri kmet ima na voljo, por, solato, paradižnik, potem pa še kruh, pa sir, pa piščančji file...

Žal pa ne želim porabljat vsake par dni, par ur časa, da skočim na 5-6 koncev po neko zadevo kar rabim, ker v stanovanju imam samo 75l zmrzovalnik, v katerega se da le zamrznjeno sadje, in obroki za par dni(čufti, golaž ipd.), ker nekaj sladoleda in ledenih kock... morda še kaki medaljončki za kdaj.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

proto ::

starfotr je izjavil:

Tudi (lokalni) mediji dajejo sezname kmetij in kar se da pri njih kupiti. Kupci so pa itak svetovne pi...de, ko je treba podpirat lokalnega kmeta v normalnem času, ga ne bodo, ko pa jim kuzla v rit skače, takrat bi pa šli k lokalnem kmetu po hrano. Zakaj ni to, da te lokalni kmet oskrbuje stalna praksa? Zakaj smo taki pezdetje, da hodimo v trgovino, kupujemo nekakovostno uvoženo (in pogosto) procesirano hrano v trgovinah multinacionalk in dajemo denar tujcem?


No ja, vsaj na tole ti lahko odgovorim. Zato ker so enake pi...de kot kupci tudi kmetje. Ko prodajajo Merkatorju prodajajo za drobiz, ko pa prides do njih ti postavi pa visjo ceno kot, ce bi kupil v Merkatorju. Drugi razlog je spet enak... kup zelenjave, ki jo prodajajo kmetje, je uvozene (recimo iz Trsta), in jo potem po precej visji ceni prodajajo kot svojo (pojdi malo po trznici pogledat).

Skratak ker so kmetje svetovne pi...de, so celo trgovci izpadli kot malo manjse pi...de in rezultat je na dlani.

Sicer bi pa mnogo raje kupoval lokalno hrano. Ampak ne za ceno tega, da se bom potem pocitil idiot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

trenerkar ::

A si ti mogoče že kdaj slišal za količinske popuste? Normalno da je veletrgovini prisiljen prodati po nizki ceni tovornjak robe. Ne more pa cal dan čakati in si vzeti 5 minut da bo naključnemu presrancu prodal 2 litra mleka za 1€. Potem je bolje, da proda cel bazen mleka zadrugi po 43centov in nima nobenih sitnosti...

Konlov ::

In kaj ima to veze s tem, da bi jaz raje kupil naš radič kot italijanski, ali pa celo iz Kube?

proto ::

trenerkar je izjavil:

A si ti mogoče že kdaj slišal za količinske popuste? Normalno da je veletrgovini prisiljen prodati po nizki ceni tovornjak robe. Ne more pa cal dan čakati in si vzeti 5 minut da bo naključnemu presrancu prodal 2 litra mleka za 1EUR. Potem je bolje, da proda cel bazen mleka zadrugi po 43centov in nima nobenih sitnosti...


No tako pac ne bo nikoli prisel do tega, da bo prodajal komu drugemu kot Merkatorju. Zame je tudi bolje, da se ne vozim do njih in placujem vec za enako zelenjavo kot bi jo dobil v Merkatorju za nizjo ceno. Samo naj se potem ne pritozuje, da so kupci svetovne pi...de, ce jih sam odganja. Pred dvema desetletjema ali celo morda vec, smo nabavljali vsako leto ozimnico. Nekaj gajb krompirja, razno zelenjavo za vlaganje, sadje za kompote marmelado itd. Bilo je ceneje kot, ce bi sel v trgovino, danes temu ni vec tako (sem preveril in preklical nekaj lokalnih kmetov ter preracunal cene, tudi pri vecji kolicini bi me prislo drazje kot v trgovini). In me zanima, kdo bo hodil 20km stran za to, da bo kupil 1l mleka.

Skratka, kmete hebe konkurenca. Po lastni neumnosti so nekonkurencni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

Matevz96 ::

cesnja je izjavil:

Ja, to vprasanje glede okusa mleka. Zelo se pozna, s cim so zivali futrane. Pa ce dobis mleko od ene krave oziroma povprecje celotnega hleva. Povrh vsega pa ne pit tega, mleko je za telicke :)

Pa se to, brez problema bi bili samozadostni, ce ne bi narod imel take potrebe po piscancjih bremzah in svinjskih zrezkih.


Prihajam iz kmetije in vam bom malo razbil mite o tem, da ima prehrana živali vpliv na okus mleka :D. Red je da je samo sestava (% beljakovin) malo odvisna od prehrane vendar tega ne boš opazil, kaj boš opazil pa je higiena v hlevu. Ponavadi slišimo, da ima mleko "okus po silaži" kar je posledica pomankanja higiene, mleko namreč izredno hitro privzame vonj po silaži. V hlevih kjer najprej nahranijo živali potem malo molzejo pa spet malo hranijo se hitro zgodi da mleko "smrdi", če ne verjamete vzemite kozarec alpskega mleka in se z njim sprehodite skozi hlev (prej seveda vprašajte lastnika za dovoljenje :D), 99% sem prepričan da ne boste zmožni spiti kozarca tega mleka.

Moram pa še omeniti, da kljub temu da imamo doma govedo mleko kopujemo pri sosedi :)
#hooldthedoor

estons ::

Ne vem kaj je fora skupinskega narocanja tistih eko izdelkov ce je potem drazje kot v trgovini? Razen ce so povisal cene zarad korone?


Ali res primerjaš eko izdelke iz skupinskega naročanja z EKO izdelki iz trgovine? Ker po mojih izkušnjah se večinoma preko neta (zeleni zabojček, gajbica..) in skupinskega naročanja (zeleni krog...) dobi EKO izdelke. V trgovini pa navadne. In lokalne EKO stvari so krepko dražje od zelenjave iz Mečkatorja ali Koferja.

Jaz bi bil bolj zainteresiran za nakup lokalnega, če bi:
a) imel plac za shranjevanje
b) imel rešen prevoz/dostavo
c) dobil nižje cene kot v trgovini (za isti tip pridelka - torej ali eko ali pa konvencionalno integrirano pridelavo - vseeno mi je a špricajo Slovenci al Španci)
d) dobil 90% izdelkov na enem mestu
e) dobil res lokalne izdelke, ne pa da vozijo iz italijanskih veletržnic in mi jih preprodajajo kot "domače". Kar počne 90% prodajalcev na tržnici - razen eko kmetij, ker tam je močnejša kontrola.

In večina lokalnih kmetij odpade pri vsaj enemu od teh pogojev.

DOOM_er ::

rabil bi en "hub" kamor bi kmetje oddajali hrano, na spletu bi poklikal želim to pa to pa to in ti dostavijo na dom. Oziroma fizična trgovina kamor bi kmetje dostavljali zadeve, na spletu si pogledaš kaj imajo in se odločiš ali boš šel iskat ali ne.
Robots will steal your job. But that's OK

doktorproof ::

Meni je sistem, ki ga ima zeleni krog OK.

starfotr ::

Ta hub se imenuje zadruga.

Kmetje rabijo in lahko dobijo:

Zanesljive kupce, ki bodo kupili vse, kar pridelajo. Če je eno leto več paradajza in manj bučk, glej, bo pa več mezge na jedilniku.

Poštene cene, da lahko kmet normalno preživi in se razvija.


Kupci rabijo in lahko dobijo:

Zanesljivo oskrbo s hrano, lokalno, svežo, kakovostno hrano.

Poštene cene, brez posrednikov. Že če nekdo prodaja na tržnici, je to slabo, ker se veliko hrane zavrže, ker ni planiranega odvzema, cene so višje, ker je treba pripeljat in prodajat na tržnici, plačati prostor ipd.

Torej, čim bolj učinkovito in sveže naj bo.

Tudi gostilne so obupne. Tudi osnovnih zadev, kot so na primer ribe, ne uporabljajo iz našega vodovja, vse nekje iz Azije.

Cange ::

Za potrošnika veliko šteje široka ponudba izdelkov in sveža živila. Če gledamo na dolgi rok, je nakupovanje ponavljajoče. Že tako je potrebno obiskovat različne markete, da bi poleg tega moral obiskovati še kmete in to večkrat na teden.. Ne, se ne zide za povprečnega Janezka.
V kriznih situacijah je logično, da bi imela "zadruga" roko čez. Kmetija nima infrastrukture marketa.

roCkY ::

Zakaj bi karkoli spreminjal glede na utečeno prakso tržnih poti? Nima smisla s stališča pridelovalca, kjer so zadeve do sedaj špilale. Čeprav nekateri kolegi so malo drugačnega mnenja kot sem sam a ne vidim smisla, da se sedaj v zdravstveni krizi ljudi s promocijami vleče na kmetije in tvega okužbo družin in delavcev.

So mi zbrisali danes par postov in nimam volje se ponavljat in povedat kaj s perspektive proizvodnje in distribucije, kot jo vidimo z naše strani. Modi pač vejo kaj je avtomatsko brisanje. Relevantnost objave je nepomembna.

Potrošniki prijetno debato med sabo vam želim. Ker sem po mneju moderatorja nezaželen se umikam iz teme.

V letošnjem koledarskem letu ni iz trenutne perspektive niti najmanjše nevarnosti, da hrane nebi bilo oz. bi bili problemi z dobavo. Cene bodo glede na ukrepe, kar se je zaenkrat videlo na nek način regulirane, tako da ne bo večjih pretresov.
Kakšna barva embalaže bo morda kje na policah manjkala. Kaj hujšega se ne pričakuje, če le virus ne bo naredil kompletnega "lockdowna" za več kot 4 tedne.

DOOM_er ::

doktorproof je izjavil:

Meni je sistem, ki ga ima zeleni krog OK.


hvala za tole, deluje ful fajn. Moti me edino da so zadeve premalo pregledne.
Robots will steal your job. But that's OK

cesnja ::

Matevz96 je izjavil:

Prihajam iz kmetije in vam bom malo razbil mite o tem, da ima prehrana živali vpliv na okus mleka :D. Red je da je samo sestava (% beljakovin) malo odvisna od prehrane vendar tega ne boš opazil, kaj boš opazil pa je higiena v hlevu. Ponavadi slišimo, da ima mleko "okus po silaži" kar je posledica pomankanja higiene, mleko namreč izredno hitro privzame vonj po silaži. V hlevih kjer najprej nahranijo živali potem malo molzejo pa spet malo hranijo se hitro zgodi da mleko "smrdi", če ne verjamete vzemite kozarec alpskega mleka in se z njim sprehodite skozi hlev (prej seveda vprašajte lastnika za dovoljenje :D), 99% sem prepričan da ne boste zmožni spiti kozarca tega mleka.

Mja, tudi jaz. Definitivno je razlika v okusu, ce je zival nafutrana samo s senom, s kombinacijo sena in sveze trave, sena in silaze, ali pa vecinoma s silazo. Poleg tega lahko dodajas krmila, s tem lahko povecas kolicino mleka in delez mascob. Na integriranih farmah tega seveda ne opazis, ker so vsi parametri nastavljeni tako, da dobis kar najvec mleka in mascobe.

Pika na i ::

Mojo hišico z zelenjavo so okupirali še nikoli prej videni osebki.
Ena je v avto zvlekla ves krompir, ki je bil tam. K sreči je črna redkev ostala.
Cene se niso povečale. Stalne stranke tudi ne grmadimo, ker imamo vse tudi telefonsko številko kmeta. Tako sem dobila tudi jajca, ker jih v hišici ni bilo več.
Pa verjamem, da bodo jutri spet.

Če bi hišico obiskovali samo lokalci, bi imeli vsi dovolj zelenjave.

Ne bi niti jokala, če bi se cene povišale.
Nahajate se v štabu SDS.
Pravila ne veljajo za naše.
Troli dobrodošli.

PrimoZ_ ::

Cange je izjavil:

Za potrošnika veliko šteje široka ponudba izdelkov in sveža živila. Če gledamo na dolgi rok, je nakupovanje ponavljajoče. Že tako je potrebno obiskovat različne markete, da bi poleg tega moral obiskovati še kmete in to večkrat na teden.. Ne, se ne zide za povprečnega Janezka.
V kriznih situacijah je logično, da bi imela "zadruga" roko čez. Kmetija nima infrastrukture marketa.


To je samo naša oz. bolj vaša razvajenost. Jaz grem po nakupih na cca 10dni, vmes edino kako sadje/zelenjavo kupim.
Veliko bolj časovno optimalno kot vsak dan po trgovinah po možnosti v različnih ker imaš v vsaki en kupon.

Problem pa so tudi današnja stanovanja in včasih tudi hiše ker ni nobene shrambe, da bi lahko kako stvar nabavil v večjih količinah in mel kako zmrzovalno omaro.

Cange ::

PrimoZ_ je izjavil:

Cange je izjavil:

Za potrošnika veliko šteje široka ponudba izdelkov in sveža živila. Če gledamo na dolgi rok, je nakupovanje ponavljajoče. Že tako je potrebno obiskovat različne markete, da bi poleg tega moral obiskovati še kmete in to večkrat na teden.. Ne, se ne zide za povprečnega Janezka.
V kriznih situacijah je logično, da bi imela "zadruga" roko čez. Kmetija nima infrastrukture marketa.


To je samo naša oz. bolj vaša razvajenost. Jaz grem po nakupih na cca 10dni, vmes edino kako sadje/zelenjavo kupim.
Veliko bolj časovno optimalno kot vsak dan po trgovinah po možnosti v različnih ker imaš v vsaki en kupon.

Problem pa so tudi današnja stanovanja in včasih tudi hiše ker ni nobene shrambe, da bi lahko kako stvar nabavil v večjih količinah in mel kako zmrzovalno omaro.


Kje dobiš sadje in zelenjavo da tega ne šteješ kot obisk trgovine?
Eni hočejo imet še svež kruh..
Ni tukaj razvajenosti, solata ki je bolj kot polivinil zame ni užitna. S kamnom kruh rezat ni fino.

PrimoZ_ ::

Cange je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Cange je izjavil:

Za potrošnika veliko šteje široka ponudba izdelkov in sveža živila. Če gledamo na dolgi rok, je nakupovanje ponavljajoče. Že tako je potrebno obiskovat različne markete, da bi poleg tega moral obiskovati še kmete in to večkrat na teden.. Ne, se ne zide za povprečnega Janezka.
V kriznih situacijah je logično, da bi imela "zadruga" roko čez. Kmetija nima infrastrukture marketa.


To je samo naša oz. bolj vaša razvajenost. Jaz grem po nakupih na cca 10dni, vmes edino kako sadje/zelenjavo kupim.
Veliko bolj časovno optimalno kot vsak dan po trgovinah po možnosti v različnih ker imaš v vsaki en kupon.

Problem pa so tudi današnja stanovanja in včasih tudi hiše ker ni nobene shrambe, da bi lahko kako stvar nabavil v večjih količinah in mel kako zmrzovalno omaro.


Kje dobiš sadje in zelenjavo da tega ne šteješ kot obisk trgovine?
Eni hočejo imet še svež kruh..
Ni tukaj razvajenosti, solata ki je bolj kot polivinil zame ni užitna. S kamnom kruh rezat ni fino.


Kruh spečemo sami, hleb gre na 4 dele in je potem to dosti za skoraj cel teden. S peko se zamudim manj kot da ga kupujem vsak dan pa še boljši je.
Sadnje in zelenjava držita več kot 1 dan. Poleg tega malo planiramo, če kupim solato potem potem planiram kosila tako da jo pojemo v prvih dneh dneh. V naslednjih dneh npr. bučko/papriko in tako dalje.
Isto sadje, najprej poješ tisto ki najmanj drži in potem tisto, ki drži dlje.

Seveda vmes tudi kdaj kaj dokupim, ni zdej da trmasto čakam 10 dni da bom kupil neko sadnje/zelenjavo. Ampak tega je malo in bi šlo tudi brez, naredim pa to pri lokalnem šipcu spotoma.
Poleti imam pa svoj vrt in veliko pridelam in kar nekaj gre tudi v skrinjo.

Zato je sedajle tudi že 2 tedna odkar sem bil nazadnje v trgovini, ker imamo vedno nekaj zaloge doma in ni potrebno panično kupovati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Cange ::

Ok, pa dejmo tvoj sistem, vsake 5 dni nabava. Če bi nabavljal sadje in zelenjavo pri kmetih to nanese 1x market in 2x kmet na 10 dni, kar je 50% več lokacij v primerjavi samo market + klicarjenje da zveš kateri kmet ima zalogo. V normalnih razmerah zabiješ več časa in sredstev + sezonski pristop. V trenutnih razmerah se izpostaviš 50% večkrat če gledamo samo nabavo hrane. ne-ne situacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cange ()

fikus_ ::

Fante, tvoje razburjenje tukaj je čisto nepotrebno, kupuj v trgovinah, tam imajo večjo izbiro hrane pripeljane tudi z drugega konca planeta.

Pika na i ::

Tu imate še eno trgovino
Ki dobavlja omejeno robo.
Kako poslujejo, pa ne vem.
Če koga zanima.
Nahajate se v štabu SDS.
Pravila ne veljajo za naše.
Troli dobrodošli.

hr_natakar ::

Vazelin je izjavil:

Meni osebno ni boljšega kot velik kozarec mrzlega 3,5% alpskega mleka zvečer:)

Btw zakaj nekateri ne priporočajo mleka?


A kdo ve, zakaj je alpsko mleko v najmanjsi embalazi, tista kjer zraven dobis slamko, nekak po okusu slajsa oziroma boljsa?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Investicija v kmetijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
797969 (5457) GupeM
»

Agrokor v stečaj? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10122715 (19232) arnecan1

Več podobnih tem