» »

Windows 10 ima milijardo uporabnikov, v pripravi prenova uporabniškega vmesnika

Windows 10 ima milijardo uporabnikov, v pripravi prenova uporabniškega vmesnika

Gizmodo - Microsoftov novi operacijski sistem Windows 10 je v zadnjih šestih mesecih pridobil sto milijonov novih uporabnikov in presegel magično mejo milijarde. Že avgusta lani je dosegel 50-odstotni tržni delež med namiznimi računalniki, kar je soliden uspeh za tedaj štiri leta star sistem. Ob izidu je Microsoft napovedoval, da se bo to zgodilo v dveh do treh letih, a je bil na mobilnem trgu Windows 10 sprejet sila mlačno - Android je tu premočan. Mirosoft je že leto po izidu Windows 10 povedal, da je na mobilnem trgu ne načrtujejo revolucije.

Tržni delež Windows 10 se bo povečeval še lep čas, ker Microsoft ne bo izdal nove verzije Windows. Namesto tega vsakih šest mesecev pripravijo posodobitev, ki je formalno še vedno Windows 10. Prinašajo pa te nove posodobitve lahko tudi večje spremembe, kot na primer vgrajen podsistem za Linux s polnokrvnim jedrom.

V eni izmed novih verzij Windows 10 pa lahko pričakujemo osvežen uporabniški vmesnik. Razlike bodo predvsem barvne, saj se bo meni Start (in ostali deli vmesnika) bolj prilagajal siceršnji temi. Pripravljajo še vrsto možnosti za uporabnike s posebnimi potrebami, na primer kurzorje različnih velikosti, oblik in barv, podpora za Xbox Adaptive Controller, več možnosti za spreminjanje oken ter novo orodje za rezanje in shranjevanje posnetkov (snipping tool). Nasploh bo uporabniški vmesnik bolj poenoten, saj v trenutni verziji Windows 10 najdemo tako povsem nov dizajn kakor dele, ki se že od Window XP niso bistveno spremenili. Manj pomembne bodo tudi ploščice Live Tiles, ki močno jezijo nekatere uporabnike; v Windows 10X jih sploh ne bo več.


65 komentarjev

«
1
2

opeter ::

Končno! Naj že enkrat poenotijo to skopucalo od uporabniškega vmesnika. Še najbolj poenoten vmesnik so imeli stari Windows sitemi (3.x, 95/98/NT/2000).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Ganon ::

Saj se spreminja na boljše, opažam čedalje več poenotenja. In končno smo se znebili novih različic Oken, to sem si vedno želel. Imejmo en sistem, ki se ga vseskozi posodablja.

Ahim ::

Naj se se enkrat ozrejo po svojih Windows 7 in kantirajo to splosceno sranje, katerega furajo sedaj. Nastavitve so se vedno nasrane po tisoc koncih, kup prostora je vrzenega stran okoli prakticno vsakega teksta na UI, glavni meni je naravnost debilen, ikone so ogabne (dobesedno anemicne), ...

vostok_1 ::

Windows 10 sucks.
Upporabljam ga, ker ga morem. Najraje pa bi ga videl v kakšni sobi za torturo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Ganon ::

Ahim je izjavil:

Naj se se enkrat ozrejo po svojih Windows 7 in kantirajo to splosceno sranje, katerega furajo sedaj.


Stvar okusa, meni je ravno to všeč. In z novimi ikonami gredo v pravo smer.

Invictus ::

Meni Win 10 dela super. Ne vem kaj vi počnete z OSom...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GabrieLeo ::

Meni tudi ni ušeč win 10 in tudi vejpam.

keitai ::

Enako tukaj, zadovoljen uporabnik. Nekaj časa bo pač še moralo preteči, preden popolnoma poenotijo vmesnik ter odstranijo stare elemente.

vostok_1 ::

Win 10 je slabo preglede s temi debilnimi "quick settings ki se vlečejo že od 8ke".
Poln spyware-a.
Stari programi imajo težave z skejlanjem, ker danes mora ja vse bit v 4k.
Praktično za vsako stvar zahteva dostop do neta, po možnosti z računom.


Windows se je zaključil z 7ko. Vse nadaljno je jebanje folka v glavo.

Dosedaj najbolj problematičen win zame.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Iluvatar ::

wsl in wsl2, ki prihaja je edina ampak res edina stvar, ki mi je vseč na windows. Windows sem uporabljal od 3.11 do 10-ke do decembra 2018. Potem sem presedlal na macos. Ne grem več nazaj. Zaženem še samo v virtualki 10-ko za podporo kakšnih legacy stvari. Ni slab, vedno boljši postaja, pa me vendarle ne prepriča.

filip007 ::

Zadnji pravi so bili 98, zaenkrat so kuhinjsko korito.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

stalker ::

M$-jeva zadnja prava "okna" so bila DOS! S 3.1 uporabniškim vmesnikom so si skopali grob.
/s

Meni Win10 uporabniški vmesnik odgovarja bolj kot kateri koli drugi.
There, I said it.

nejcek74 ::

10ka ima čudovit dizajn, nasploh je Microsoft v zadnjih letih močno prehitel pri kvaliteti dizajna Apple, tako naprav (Surface linija) kot UI (W10)
- za spyware trend je kriv google
- za dumb down trend je kriv Apple
je pa po mojem prihodnost slaba. Krnjenje uporabnikovih možnosti se bo nadaljevalo v stilu Appla, prej ali slej pa bo spet uletel nekdo, ki bo uvedel neokusno grafiko v stilu otročje Viste.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

Glugy ::

"Tržni delež Windows 10 se bo povečeval še lep čas, ker Microsoft ne bo izdal nove verzije Windows."
" Windows 10X jih sploh ne bo več."

A ne bo Windows 10X nova verzija Windowsa? Upam da ne postane Windows 10X takorekoč Service Pack za Windows 10. Windows 10X naj bi bil preveč omejajoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

pegasus ::

nejcek74 je izjavil:

10ka ima čudovit dizajn,...
- za spyware trend je kriv google
- za dumb down trend je kriv Apple
Nočem čudivitega dizajna, hočem enostaven, razumljiv in funkcionalen dizajn. Hočem kontrolo nad sistemom in zmožnost naštrikati poljubno kompleksne funkcije. In zaradi vsega naštetega uporabljam openbsd.

BigWhale ::

Ok, boomers.

Lonsarg ::

Glugy je izjavil:

A ne bo Windows 10X nova verzija Windowsa? Upam da ne postane Windows 10X takorekoč Service Pack za Windows 10. Windows 10X naj bi bil preveč omejajoč.
Windows 10X je podobna fora kot z Windows 10 S ko so omejili na Store aplikacije in dali ločeno verzijo Windows, kasneje so pa to ukinli in imaš zdaj namesto tega zgolj "S mode" za vklopit v obični W10 ediciji.

Isto bo 10X najprej ločena zadeva, ko/če se bo prijela pa najbrž pride v obične W10. Bodisi se določene stvari direkt prenesejo, bodisi pride kaj kot mode za nastavit..

Windows 10X je poglavitno to dvoje
- nov glavni del UI
- jedro ima porezane stran legacy zadeve ampak je podpora za ad-hoc virtualke da je še vedno možno legacy aplikacije poganjat, ampak tečejo v virtualki nimajo direktnega dostopa do jedra. Ne vem pa če bodo omejili te legacy aplikacije na store ali ne.

Si cisto prestavljam da imajo plan enkrat tak porezan core in "svoja virtualla za vsak .exe" dati v glavno edicijo W10(brez omejit e na Store , to bodo zihr pustil opcijsko).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

blackbfm ::

ikone so ogabne (dobesedno anemicne)


Jz imam os da opravim kaksno delo, ne da se naslajam nad ikonami. 10ka cist kul zgleda ce si vzames par minut da odstraniš ves prednastavljen kič po namestitvi.

srus ::

Sem eden od tistih, ki si v okoljih Windows in Linux služi ljubi kruhek, Windowse pa uporabljam še iz časov, ko jih je bilo v DOSu potrebno pognati z ukazom win.

Meni so Win 10 + Office 365 na splošno všeč, predvsem dejstvo, da jih je možno nastaviti tako, da me ne tretirajo kot idiota in, da jih je očitno dizajniral nekdo, ki je proučil kako ljudje delajo in kaj potrebujejo in jim to tudi ponudil.

Tako, da si želim predvsem to, da mi razne tablice, telefoni in prsti ne bodo diktirali GUI, ki mi teče na laptopih in desktopih z miško in tipkovnico.

WizzardOfOZ ::

vostok_1 je izjavil:

Win 10 je slabo preglede s temi debilnimi "quick settings ki se vlečejo že od 8ke".
Poln spyware-a.
Stari programi imajo težave z skejlanjem, ker danes mora ja vse bit v 4k.
Praktično za vsako stvar zahteva dostop do neta, po možnosti z računom.


Windows se je zaključil z 7ko. Vse nadaljno je jebanje folka v glavo.

Dosedaj najbolj problematičen win zame.


Zakaj potem nisi na linuxu?

2dark ::

Jaz sm na sedemki, ki so vizuelno najlepši winsi. 10-tka je s temi flat ikonami sranje.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

Reycis ::

Jaz mam eno mašino xp in drugo sedmico. Če bi xp podpiral več kot 3.5gb rama še sedmice nebi imel. Ko bom končno prisiljen na nadgradnjo (ker nov hw več ne podpira starih os) bo to slackware linux. Že ko sem prvič inštaliral XPje sem videl ogromno enih omrežnih paketkov, kasneje pa se je stvar samo še stopnjevala do full blown spyware-a, ki je v desetki. Upam, da huawei naredi nek uporaben ekosistem za telefone, da se še googlovga spyware-a znebim.

c3p0 ::

Osebno že dolgo na MacOS, a včasih je potrebno kaj postoriti v Win10. Dokler se še da priti v star Control panel, še nekako gre. Malo pa tudi dvomim v to, da so sploh sposobni vse prenest na novega.

BigWhale ::

Jest uporabljam AmigaOS, to je edini pravi OS, vse ostalo je totalno sranje, polno trackinga in reklam. Tud najlepsi je in definitivno bolj uporaben kot Windows!

Zvezdica27 ::

kot linuxašu, ki mora v službi biti na win10 je največja zmaga iskalna vrstica, ki dejansko deluje!!! V enem letu nisem niti enkrat še bil a applications ali karkoli je.

Me pa moti forsiranje OneDrivov in ostalega. Prav paziti moraš.

zz

kixs ::

Reycis je izjavil:

Jaz mam eno mašino xp in drugo sedmico. Če bi xp podpiral več kot 3.5gb rama še sedmice nebi imel. Ko bom končno prisiljen na nadgradnjo (ker nov hw več ne podpira starih os) bo to slackware linux. Že ko sem prvič inštaliral XPje sem videl ogromno enih omrežnih paketkov, kasneje pa se je stvar samo še stopnjevala do full blown spyware-a, ki je v desetki. Upam, da huawei naredi nek uporaben ekosistem za telefone, da se še googlovga spyware-a znebim.


Obstaja Windows XP x64, ki seveda nima omejitve 4GB rama... nekateri pa uporabljajo kar Windows Server 2003 x64...

Ahim ::

Ganon je izjavil:

Ahim je izjavil:

Naj se se enkrat ozrejo po svojih Windows 7 in kantirajo to splosceno sranje, katerega furajo sedaj.


Stvar okusa, meni je ravno to všeč. In z novimi ikonami gredo v pravo smer.


Prilepil si mnozico ikon, ki v Windows 10 na splosno niso v uporabi (tiste, ki so v uporabi, so tipicno enobarvne in precej "abstraktne" - pozeni npr. Windows Settings za odlicen primer).

Tvoje sporocilo tako deluje zelo shizofreno, saj pravis, da so ti sploscene monotone, monokromatske ikone Windows 10 vsec, prilepil si pa ravno nasproten primer? 8-O

Rokec ::

V službi Mac, doma Windows, do pred 5. leti sem redno uporabljal tudi Ubuntu. Mac in Ubuntu imata veliko priročnih prednosti, ampak kot celota mi je pa Windows še vedno najboljši za uporabo. Pri drugih dneh slej kot prej naletim na kakšno čudno prepreko, nenavadno uporabniško izkušnjo, nepričakovano obnašanje. Morda zato, ker sem Windows-ov res navajen (20+ let konstantne uporabe).

Se pa strinjam s komentarji pred menoj - nove nastavitve (nadzorna plošča) so nelogične, nepregledne in ponujajo veliko manj opcij.

DustWolf ::

V bistvu je pomembno samo kako se ga da obvladati z group policy, da ne počne samovoljno stvari ki jih kot poslovni uporabnik nočeš.

Doma pa upam da imate linux.
http://www.juresah.si/

LeQuack ::

Po 10 letih so spet izumil barve in sence? Še zmeraj pa ni gumba "popolnoma izklopi telemetrijo", torej je še zmeraj spyware.
Quack !

Ganon ::

Ahim je izjavil:

Tvoje sporocilo tako deluje zelo shizofreno, saj pravis, da so ti sploscene monotone, monokromatske ikone Windows 10 vsec, prilepil si pa ravno nasproten primer? 8-O


Ne, to je nastalo v tvoji glavi. Preveč projeciraš.

Ahim ::

Ganon je izjavil:

Ahim je izjavil:

Tvoje sporocilo tako deluje zelo shizofreno, saj pravis, da so ti sploscene monotone, monokromatske ikone Windows 10 vsec, prilepil si pa ravno nasproten primer? 8-O


Ne, to je nastalo v tvoji glavi. Preveč projeciraš.

Ne bi rekel; ti si tisti, ki je funkcionalno nepismen in shizofren. Napisal si, da so ti ikone vsec, prilepil pa sliko ikon, kakrsne v UI Windows 10 (kot tipicen primer bi se enkrat izpostavil Windows Settings) niso v uporabi.

Zakaj nam torej ne bi ti prihranil vseh dvomov in raje kar sam napisal kaj si zelel povedati s pripetimi ikonicami, ce si se ze odlocil objaviti sporocilo, namesto da moramo to vleci iz tebe?

bluefish ::

MS počasi osvežuje ikone aplikacij in nekatere od zgoraj prikazanih so že vidne, nekatere še bodo.

Horas ::

kaj ste bogi eni. jaz ga imam na eni mašini 6let brez formatiranja dela bp, na drugi pa zdaj 2. leto. vse se da naštimat, odstrani, izklopit... a ne znate it z cajtom naprej? najbolš da bi bli kr na dosu ha?

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Ahim ()

bbbbbb2015 ::

LeQuack je izjavil:

Po 10 letih so spet izumil barve in sence? Še zmeraj pa ni gumba "popolnoma izklopi telemetrijo", torej je še zmeraj spyware.


Zapomni si, da je softver kot vino. Živ je, nenehno moraš gledati, kako in kaj. Instalacij W10 je že toliko, da je potrebno nazaj na nek način sporočati, če se pojavljajo napake v izvajanju. To je feedback loop, preko katere razvijalci dobijo povratne informacije.

Alternative pravzaprav ni, ker ljudje ne znajo opisati napake dovolj natančno in konsistentno, da bi razvijalci vedeli kako ukrepati.

Če ti to ni všeč, si pa naloži Huaveijev OS za televizorje na PC.

Ahim ::

bluefish je izjavil:

MS počasi osvežuje ikone aplikacij in nekatere od zgoraj prikazanih so že vidne, nekatere še bodo.

Vem, a tukaj je govora o uporabniskem vmesniku (UI) Windows 10. Tam jaz v casu, od kar jih uporabljam, nisem opazil nobenih sprememb (na boljse).

bluefish ::

Hja, v čase W7 se ne bodo vračali, na kar kaže W10X, Fluent UI,...

Navsezadnje je težko ugoditi prav vsem okusom tega sveta. W7 se je recimo marsikomu zdel načičkan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Ahim ::

bluefish je izjavil:

Hja, v čase W7 se ne bodo vračali, na kar kaže W10X, Fluent UI,...

Navsezadnje je težko ugoditi prav vsem okusom tega sveta. W7 se je recimo marsikomu zdel načičkan.

To je res - o okusih in barvah ... Ampak imeli so dejansko dober in ucinkovit dizajn, a so ga sli "izboljsevat", in ko je failal (kar dvakrat), zaradi cesar je odletel tisti bedak Sinofsky, jih se kar ni dokoncno izucilo. Pocasi jih bo ze enkrat srecala pamet :))

Za primerjavo: UI MacOS se mi zdi ze vsa ta leta narejen na isto vizo (kot W7, se pravi da so ikone bolj kvalitetne, dejansko uporabljajo barve v razumnem obsegu, nastavitve so na enem mestu in ne na treh, ...), pa se nihce ne pritozuje da je MacOS "prevec nacickan", ker ni monokromatski, z nekimi abstraktnimi podobicami ;)

Lonsarg ::

Dejansko če spremljaš dizajn se premika skupaj, Web, PC, Mobile,.. Je neka živa zadeva ki gre skozi celotno industrijo in kulturo, vsake tok cajta kaka software hiša malo porine v eno smer ali drugo.

Osebno opažam da sta najnovejše smeri v katero gresta Android in Windows 10 zelo podobni in da tudi web dizajnerji gredo precej v podobno smer, tak da je to nek nov trend ki je trenutno vodilni. Prednost W10 in Android so pogoste nove verzije in torej neka evolucija dizajna. Ker včasih so nek dizajn naredili in je pol blo to za 5 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

blackbfm ::

Upam, da huawei naredi nek uporaben ekosistem za telefone, da se še googlovga spyware-a znebim.


Zakaj bi bil kitajski spyware boljsi od ameriskega?

LeQuack ::

Lonsarg je izjavil:

Dejansko če spremljaš dizajn se premika skupaj, Web, PC, Mobile,.. Je neka živa zadeva ki gre skozi celotno industrijo in kulturo, vsake tok cajta kaka software hiša malo porine v eno smer ali drugo.

Osebno opažam da sta najnovejše smeri v katero gresta Android in Windows 10 zelo podobni in da tudi web dizajnerji gredo precej v podobno smer, tak da je to nek nov trend ki je trenutno vodilni. Prednost W10 in Android so pogoste nove verzije in torej neka evolucija dizajna. Ker včasih so nek dizajn naredili in je pol blo to za 5 let.


A ni to dolgočasno in industrijsko, da gre ves dizajn samo v eno smer?
Quack !

Lonsarg ::

Jaz to "skupno smer" vidim kot odziv konkurence. Vmes so velike deviacije v eno ali drugo smer, če je ta diviacija trgu všeč jo posnemajo tudi ostali.

Po mojem mnenju je zelo fajn da se zbere zmagovalni trend in da mu potem cel trg sledi ker rabimo podoben dizajn v vseh OSih če hočemo da PWA aplikacije res zaživijo. PWA aplikacija ima lahko zgolj en dizajn in bo videm na vseh OSih. 5-10 let nazaj je bilo precej grdo kako stran brskat na kakem OSu ki je zgledal čisto drugače kot takratni trend Web strani, zdaj pa skoraj več ne ločiš med spletno stranjo in Android aplikacijo in to je kul.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

LeQuack ::

Zakaj bi kdorkoli hotel da PWA zaživijo? To je najslabša možna aplikacija, praktično HTML v nekem mini brskalniku, katerega engine si ne moreš prosto izbrati. Javascript je prav tako perfromančno zelo slab napram bolj zmogljivim jezikom.
Quack !

Lonsarg ::

Zato ker je treba OS prizvajalcem odvzeti moč ki jo imajo preko svojih "App Store" ter ker rabimo na nivoju OS več konkurence in je to edino izvedljivo če ni "app gap" problema, torej da je vse na web. Performančne probleme z javascript pa že WebAssembly odpravi.

HotBurek ::

Tu je potrebno dodati tudi to, da nekaj ste "mainstream ofce", nekaj pa vsi ostali.

To, da gre vse v eno, je poneumlanje.

Alternative so; FreeBSD, Debian, openSUSE, CentOS, Fedora.

Tisti, ki še danes (klub poznavanju zgodovine winblowsov, zbiranja podatkov, vmesnikov...) ne prešaltate f stran od MS Spayware, ste tragično smešni.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Lonsarg ::

Ravno to da gre vse v web bo kvečjemu pomagalo linux da ne bo pomanjkanja "appov".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

HotBurek ::

Sem na linuksih zgolj 3 leta, a zaenkrat nimam nobenega pomankanja appov.

Kateri appi pa so v pomankanju?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Lonsarg ::

Recimo Visual Studio Online ki je zdaj v Preview bo meni omogočil da bi potencialno iz linux opravljal svoje delo in hobije. Skratka win for the web.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

HotBurek ::

Programiraj v Javi, pa ne boš rabil čakat na IDE. :)
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 ima milijardo uporabnikov, v pripravi prenova uporabniškega vmesnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6512819 (8318) Markoff
»

Za Kitajsko posebna verzija Windows 10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
117939 (6662) sandi203
»

Windows 10 v mesecu dni osvojil dvajsetino računalnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5933317 (29949) mtosev
»

Zadnja verzija Windows nared (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
22186964 (75619) MrStein
»

Nov način posodabljanja v Windows 10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
1013723 (10809) Looooooka

Več podobnih tem