» »

Združljivost komponent - Ryzen

Združljivost komponent - Ryzen

floyd1 ::

Pozdravljeni.

Po premisleku je padla odločitev, da ne bom več vlagal v staro gajbo in bom raje nabavil:
- ASROCK osnovna plošča B450M Pro4 AM4.....85 eur
- AMD Ryzen 3 3200G 4,2GHz AM4 Wraith Spire BOX YD3200C5FHBOX.....100 eur
- DDR4 16GB PC3000 CL16 G.Skill KIT (2x8GB) F4-3000C16D-16GISB.....80 eur

Zdaj pa vprašanja:
1. Združljivost - bral sem o tem, da mora plata imet novejši bios naložen, to bom pred nakupom v trgovini verjetno moral preveriti. Še kaj drugega?
2. Kateri DDR4 RAM je združljiv, kako to vidim iz specifikacij?
3. Zraven sem napisal cene (kupoval bom v SLO), ali po vašem dobim lahko za isti denar še kaj več? Če ja - kaj?

hojnikb ::

Kaj boš počel z mašino? Če imaš grafiko od prej, vzami raje r5 1600af, dobiš več za manj.
Ram bo kompatabilen vsak, če je le DDR4.
#brezpodpisa

Bwaze6 ::

Najbolje je, da kupiš RAM, ki je na QVL seznamu združljivih za izbrano matično ploščo - datoteka je na spletni strani proizvajalca, tam kot navodila.

Memory QVL

floyd1 ::

Nobenih špilov, le delo z grafiko, fotkami, montaža kakega HD videa (rendering pa navadno čez noč ;)).
Grafična je žal prestara. HD4550 :|
Bom res preveril RAM, da se ne bom potem še s tem zafrkaval.
Hvala za nasvete.

Bwaze6 ::

V veliki večini primerov ni nobenih problemov, tudi če pomnilnika ni na QVL, in nekateri imajo težave kljub temu, da je.

x4en0n ::

Ko sem jaz sestavljal podoben računalnik pred slabim letom sem vzel:

- MSI B450M TOMAHAWK
- AMD CPU AMD Ryzen 5 2600 Wraith Stealth
- G.Skill Ripjaws V 16GB (2x8GB) DDR4 F4-3200C15D-16GVK

In potrjujem, da ta kombinacija dela brez problema. Sem pa matični plošči posodobil bios.

Littlaman ::

Pozdravljen floyd1,

Nekaj podobnega sem si jaz v času praznikov skupaj vrgel.
Procesor: AMD Ryzen 5 3400G 4,2GHz AM4 6MB Cache Tray YD3400C5M4MFH
Plata:ASRock B450 Pro 4, AMD B450 - AM4 (90-MXB8B0-A0UAYZ)(imaš tudi M izvedbo ki je manjša plata)
Ram:Corsair Vengeance LPX black DDR4-3000, CL15 - 16 GB Kit, CMK16GX4M2B3000C15
Hladilnik: ARCTIC Freezer 12 CO, pol-pasivni za INTEL/AMD (ACFRE00030A)

Hladilnik sem vzel posebej, ker v tistem trenutku BOX ni bil dobavljiv v razumnem času. Sestavljal sem iz nule, zato sem sem se odločil za 3400G, ki ti ga priporočam, če želiš out of the box. 3200G po prebranem na spletu, se da z nekaj volje pripravit do frekvenc 3400G.

Če imaš na voljo grafično kartico primerljivo Vegi 8 (3200G) ali Vegi 11(3400G), bi ti priporočal enako kot ti je hojnikb. R5 1600AF + enakovredna ali boljša od Vega 8-11, je na dolgi rok definitino boljša izbira, oz. ti omogoča boljšo izrabo procesorja ob sposobnejši grafični. ( čeprav sem tudi gledal na spletu, kako je downclockal procesor na 4x800MHz( se mi zdi) in 2080S, in je komot igral xD)

Še nekaj napotkov/izkušenj ob montaži.
Ker sem delal buget(rečmo) sem ponucal cel kup starih komponent. Začel sem z enim prastarim HP ohišjem, čigar napajalnik ni imel 24 pin priklopa. Takoj sem iz drugega ohišja odmontiral enega ki je imel, ampak glej ga zlomka 300W no name napajalnik(prejšnji450W). Malo me je skrbelo če bo zadost, ker navijanje ni bilo v planu sem kar zmontiral. Ironično nisem pogledal koliko pinov imam za CPU. xD Izkazalo se je, da so 4 zadost, vseeno sem do danes že kupil 4 na 8 pin. (v Cinebench 20 je 10 pik več).

Plata je prišla bios 3xxx ready( sem prek maila povprašal pri funtech-u, so odpisali da pridejo ready, če opazijo da ni, javijo in ti ponudijo, da posodobijo). Praktično je bilo vse vse plug in play. AMPAK seveda treba malo po bios-u gledat. Ko sem končno prestavil rame v A2:B2 je šel ram brez težav na 2933MHz, na A1:B1 več kot 2400MHz ni šel. Malo sem se igral, tako navijanjem kot underclock, vendar so se mi dogajale zanimive reči.( Na sumu imam napajanik). Reset biosa--> XMP2.0 -->2933Mhz in še danes vse stabilno. Ko boš zadovoljen z nastavitvami lahko omogočiš fast boot. Pozor prej si naloži AsRock Restart to UEFI, ker ignorira vse tipke ob zagonu( beri: ne morš več v bios). V biosih imam vse ventilatorje(razen v napajalniku) Silent Mode. To je kar se HW tiče.

Software

Win10Pro na enemu staremu kingstonu 120GB, ki na cpu benchmark?web? napiše da naj preverim, če je na sata3 kablu. :)) Vse BP že od sveže inštalacije. Po branju na netu, sem naložil cel kup programčkov od RayzenMaster naprej. Potem 1x se spomnim, da bi mogoče bilo pametno poleg driverjev za plato naložiti tudi Ryzen balanced power plan. ( deluje kot oglaševan) Zaradi Artic 12 hladilnika, sem ga pobrisal. Če igram igrice dam full power, drugače pa varčevanje porabe in sem full passive(ker je procesor max 1400MHz), temp max 45C, ventilatorji začnejo pri 55C. Več kot 80C ga pri sintetičnem testu nisem spravil(22-23C v sobi).

Za konec še napišem, da nekega dne, ko bo potreba po boljši grafični, bom najprej nadgradil napajalnik, ki bo po izkušnjah omogočil tudi delni overclock, ki ga plata defitivno podpira. Če bi danes to počel en 600-700W modularc + 1660Ti ali ta sveža radeonka. ;)

Lp!

P.S. Vidim, da si dodal še post. Če imaš računalnik v sobi=spalnici, boš ob celonočnem delu bolj malo spal, ker ko je obremenjen se zagreje. :D Plus v tem primeru bi vzel 3400G 4 jedra 8 niti vs 3200G 4 jedra 4 niti (razlika je očitna- sem izklopil HT in testiral)

P.S. 2

Cel roman8-O

Littlaman ::

Pozabil povedat, da je plata brez WiFi, jaz sem eno PciE-->Wifi dokupil. Dela BP.

Lp!

floyd1 ::

V veliki večini primerov ni nobenih problemov, tudi če pomnilnika ni na QVL, in nekateri imajo težave kljub temu, da je.

Glede RAM-a... Tudi jaz sem imel v času Athlona XP podoben problem. RAM OK, plata (Gigabyte) pa vseeno ni zalaufala. Ker je imela default precej "agresivne" nastavitve za ram, jaz pa sem vzel nekega slabšega. Sem se moral odpeljati k prijatelju, si sposoditi nek "oh in sploh" Corsair RAM, nastaviti tiste timinge v BIOS-u malo nižje in potem sta plata in moj ram živela skupaj srečno v ljubezni za vedno :)).

Hvala za vse dodatne info.

WiFi ne potrebujem (bo na kablu), navijal tudi ne bom. Lahko je malo bolj glasen, ker ne bo v spalnici ali otroški sobi. Imam še druge, bolj nujne stvari v načrtu (zaključek obnove hiše), več denarja zato ne bi dajal. Vsak evro prav pride. Do zdaj pa mi je zadostoval I7-860 s 4GB RAM, tako da bo tudi ta računalnik gotovo OK. Sicer grem pri procesorju iz 8-nitnega na 4, a po testih sodeč bo vseeno precej hitrejši. Če pa ne bo OK, bom še procesor zamenjal čez kako leto.

Littlaman ::

50€ razlike pri funtechu. Odločitev je tvoja. Pri hiši neke razlike nebo. Sem bil v enaki dilemi. :))

hojnikb ::

ce gres iz 860, potem 3200g nebo pretiran upgrade. vzami vsaj 1600af, grafiko pa obdrzi ali nadgrad kasnej
#brezpodpisa

floyd1 ::

Če je tako, bom to še malo prespal :|. Po CPU primerjavah se mi je zdela kar solidna nadgradnja, sploh ker bo tu še RAM upgrade iz 4 na 16 GB.

Ravno grafična me na obstoječem računalniku najbolj muči - nujno potrebujem večjo ločljivost (2k). V bistvu sem o "APU" nadgradnji razmišljal ravno zato, da ne bi zdaj šel kupovat nove grafike in še 16 GB RAM-a za tako star računalnik. Ker Rama potem več ne bom mogel uporabit. Pa tudi zato, da imam spet novo, nadgradljivo osnovo.

Mimogrede - koliko bi še lahko realno dobil za komplet:

- Asus P7P55d osnovna plata
- I7 860
- 4 GB RAM
- Coolermaster V8 hladilnik
- ATI Radeon HD 4550

60, 70 EUR? Vem, da bo to težko prodat, ampak v omaro vrečt je pa tudi škoda...

Han ::

Če že misliš menjat, vzemi vsaj Ryzen 5 3400G. Radeonka 4550 je le še za muzej.

hojnikb ::

komplet prodaj in kupi za ta denar dedicated grafiko. kaksna 1650 bo ze ok, lahko pa tudi 1060/580 z bolhe.
#brezpodpisa

Cange ::

To je utopija, nov office gpu, 4 generacije stara arhitektura = ~40e.

floyd1 ::

Vidim, da Ryzen 5 1600 ni kaj dosti na zalogi pri naših trgovcih. Malo sem brskal - a je sploh kaka bistvena razlika v hitrosti med 1600af in x?

hojnikb ::

ja, af je novejsi (prepakiran 2600) in malenkost hitrejsi.

vzami iz nemcijee
#brezpodpisa

feryz ::

Aha, osebi, ki po forumih sprašuje, če lahko RAM vtakne v plato, svetuješ nakup iz Nemčije.
Dober nasvet, ni kaj.

floyd1 ::

Nikoli nisem spraševal, če lahko ram vtaknem v plato. O kompatibilnosti pa. Sicer pa - Fery, saj te poznamo ;).

hojnikb ::

feryz je izjavil:

Aha, osebi, ki po forumih sprašuje, če lahko RAM vtakne v plato, svetuješ nakup iz Nemčije.
Dober nasvet, ni kaj.

Komentar brez uporabne vsebine.
Dober nasvet, ni kaj.
#brezpodpisa

opeter ::

Kje pa prodajo te AF verzije? Ker še nisem videl. Baje je cena okoli 85 dolarjev, je to res?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hojnikb ::

nemški retailerji jih majo, js sn glih prejšni teden dobil z alze
#brezpodpisa

opeter ::

Pa je to kje napisano na škatli ali samo gor na procesorju?
Ker je to potemtakem nakup tipa "mačka v žaklju". Lahko bi ga drugače poimenovali ...

Točno o tem pišejo tudi tukaj:
https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hojnikb ::

#brezpodpisa

opeter ::

Hvala za povezavo!
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

AndreAS ::

Slika ČIP-a pa kaže na AE in ne AF-a...

hojnikb ::

Sem ga narocil iz tocno tega linka in je af.
#brezpodpisa

DarwiN ::

Sej ti lepo piše desno od slik: Product Number: YD1600BBAFBOX
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

rimljan ::

tudi sam sem imel namen vzet r3 3200, zdej ste me pa preprical za r5 1600af in me zanima katero grafo priporocate, da ne povecam prevec budgeta, ne igram pa nobenih iger...za cca. 25€-40€...secondhand seveda...
rimljan

hojnikb ::

karkoli iz 900 ali 1000 serije nvidia ali 400-500 serija amd.
#brezpodpisa

rimljan ::

tnx
rimljan

floyd1 ::

Tudi mene ste prepričali glede 1600af.

Zahvaljujem se za vse nasvete.

floyd1 ::

Še nekaj me zanima, pa da ne odpiram nove teme. So kateri od cenejših napajalnikov (nekje do 70 eur recimo) so po vaših izkušjah najbolj zanesljivi? Vem, da se to non-stop spreminja in je mala loterija, a vendar me zanima, kaj menite. Ker moj 620W nesteq je star ca. 12 let in na to novih komponent res ne bom priklapljal.
Mimogrede - ali se komu doma potika kaj takega in ne rabi več? S tem "adapterjem" (RR-ACCY-AM4B-R1) bi lahko na ryzna zmontiral star hladilnik CM V8, ki je zelo tih...

vratmatra ::

Kako močnega pa potrebuješ?
Osebno menim da sta Seasonic in Corsair med najboljšimi znamkami za napajalnike, čeprav spet odvisno kakšen. kak Seasonic 500W focus gold bi dobil za cca. 70€, če ti je to dovolj. Za več W pa mogoče malo več €.

hojnikb ::

seasonic, superflower nimas kj sfalit.
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PC #2

Oddelek: Kaj kupiti
363053 (1758) D3m
»

Nov pc, ni slike

Oddelek: Pomoč in nasveti
141332 (936) clip
»

AMD vs Intel (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5510527 (9483) Predator X

Več podobnih tem