» »

Pandemija COVID-19

Pandemija COVID-19

Temo vidijo: vsi
««
112 / 355
»»

link_up ::

nekateri res norijo na cifre...1000 testiranj, 1200 testiranj...pa who cares really? Meni trenute cifre povedo bistveno vec, ker kako virus nori med populacijo me resnicno ne zanima. Zanima pa me, koliko se jih "prijavi" za pomoc. In koliko od teh se obravnava resneje. Jasno pa seveda je, da bo krivulja narascala vendar procent ne bo bistveno drugacen, ce uspemo "kontrolirano" speljat.
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

SodVina ::

bigbada je izjavil:


Torej boljše da kar dvignejo gor številke in se zlažejo? Samo da bo panika. Večina ljudi jemlje situacijo resno, se pa vedno najdejo tisti ki izstopajo.


Da. Zaenkrat. Ampak danes je šele 3. dan, ko se je "Slovenija ustavila" in se že veselimo, kako smo iz tahujšega ven... Ne vsi ljudje, pač pa veliko več, kot je bilo to čez vikend.
Pa realno gledano niti ni smiselno, da bi se situacija, glede na inkubacijsko dobo, tako hitro umirila. In vendar mislimo, da se je. Ker so številke kul.

Ne zganjati paniko, ampak ohraniti previdnost. Še kar nekaj časa. In to brez "občutka" o realnem stanju raja pač ne bo več počela.

Barakuda1 ::

OPOZORILO

Dokler sem dobre volje, tekste popravljam in očiščene nepotrebnih komentarjev puščam objavjene.
Ampak, ne preveč preizkušat moje potrpežljivosti.
Mnogo laže mi je izbrisati cel post, kot pa ga ustrezno popravljati :)

hvala za razumevanje

fuck_it_ ::

link_up je izjavil:

nekateri res norijo na cifre...1000 testiranj, 1200 testiranj...pa who cares really? Meni trenute cifre povedo bistveno vec, ker kako virus nori med populacijo me resnicno ne zanima. Zanima pa me, koliko se jih "prijavi" za pomoc. In koliko od teh se obravnava resneje. Jasno pa seveda je, da bo krivulja narascala vendar procent ne bo bistveno drugacen, ce uspemo "kontrolirano" speljat.


ni res. Ti imaš lahko zelo blago obolenje, pa se od tebe naleze nek astmatik ki bo zaradi tebe umrl.

fuck_it_ ::

pa saj piše da imamo samo 2 nova okužena v 24 urah:
https://www.nijz.si/sl/dnevno-spremljan...


.... ker premalo testirajo in jih več niso zaznali.

FormerUser ::

DeeJay je izjavil:

Tuki https://www.nijz.si/sl/dnevno-spremljan... je graf, ki kaže čist drugačno številko testiranj, kot se jo objavlja?

Po moje si spregledal, da ta grafika šteje bolnike, ne teste.

link_up ::

fuck_it_ je izjavil:

link_up je izjavil:

nekateri res norijo na cifre...1000 testiranj, 1200 testiranj...pa who cares really? Meni trenute cifre povedo bistveno vec, ker kako virus nori med populacijo me resnicno ne zanima. Zanima pa me, koliko se jih "prijavi" za pomoc. In koliko od teh se obravnava resneje. Jasno pa seveda je, da bo krivulja narascala vendar procent ne bo bistveno drugacen, ce uspemo "kontrolirano" speljat.


ni res. Ti imaš lahko zelo blago obolenje, pa se od tebe naleze nek astmatik ki bo zaradi tebe umrl.


In mislis, da ce bi te potestirali bi ti zrasla pamet ali kako?
In and Out

fuck_it_ ::

FormerUser je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Tuki https://www.nijz.si/sl/dnevno-spremljan... je graf, ki kaže čist drugačno številko testiranj, kot se jo objavlja?

Po moje si spregledal, da ta grafika šteje bolnike, ne teste.


si slep?

na grafu piše število zaznanih okužb in število izvedenih testov.

Massacra ::

NMH je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

8417 - 8232 = 185

185 je bilo testov opravljenih od včeraj od 14h do danes do 14h.

U, to pa je fail. :D


NJIZ ima hude probleme prikazat grafe. Ne da samo matematike in statistike ne obvladajo, ampak te njihove grafiko so pa čistno neumne.
https://www.nijz.si/sl/dnevno-spremljan...
17.3. 283 okuženih / 8232 testiranih
18.3. 285 okuženih / 8417 testiranih


Smo opozarjali na anomalije!
Popravljajo podatke, ni druge razlage (in s tem seveda zavajajo javnost).

mirzad ::

dstr17_ je izjavil:

billy je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

billy je izjavil:

Kaj je smisel testiral teh, ki ne kažejo simptomov, oz teh, ki niso resno bolni?

Da se jih izolira, če je test pozitiven, in testira vse njegove kontakte. Na ta način so v Južni Koreji in Tajvanu zajezili širjenje (tudi v nekaterih mestih Lombardije, kjer se ne širi več).


Kako pa se jih izolira?, če nimamo kapacitet oz jih hranimo za resno bolne.

Npr. v prazne hotele..

to tud meni ni jasno zakaj se jih ne uporabi, če so itak prazni

v sobah imaš pa posteljo, kopalnico, wifi, tv (mogoče ne povsod), ... komot bi bili not v izolaciji vsak posamezno pa še ne bi bila slaba nastanitev

IL_DIAVOLO ::

Ne pretiravat z razkuzili. Alkohol izsusi kozo in zacne pokat.

FormerUser ::

fuck_it_ je izjavil:

FormerUser je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Tuki https://www.nijz.si/sl/dnevno-spremljan... je graf, ki kaže čist drugačno številko testiranj, kot se jo objavlja?

Po moje si spregledal, da ta grafika šteje bolnike, ne teste.


si slep?

na grafu piše število zaznanih okužb in število izvedenih testov.


Ne, na grafu piše število pregledanih bolnikov/število pozitivnih bolnikov. V Tabeli kaže pa število opravljenih testov/število pozitivnih testov.

Barakuda1 ::

Moje skromno mnenje.
Povsem vseeno je, ali so številke povsem realne ali ne.
Vsi se v tem trenutku moramo obnašati odgovorno.
To pa pomeni, da se obnašamo kot da smo okuženi (tudi če nismo) in se čim manj izpostavljamo (sebe in druge)
Obnašajte se, kot da ste v samoizolaciji.
A je to res tako težko razumeti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barakuda1 ()

bigbada ::

fuck_it_ je izjavil:

FormerUser je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Tuki https://www.nijz.si/sl/dnevno-spremljan... je graf, ki kaže čist drugačno številko testiranj, kot se jo objavlja?

Po moje si spregledal, da ta grafika šteje bolnike, ne teste.


si slep?

na grafu piše število zaznanih okužb in število izvedenih testov.

kaj se delaš norca ali rabiš očala?

fuck_it_ ::

bigbada je izjavil:

fuck_it_ je izjavil:

FormerUser je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Tuki https://www.nijz.si/sl/dnevno-spremljan... je graf, ki kaže čist drugačno številko testiranj, kot se jo objavlja?

Po moje si spregledal, da ta grafika šteje bolnike, ne teste.


si slep?

na grafu piše število zaznanih okužb in število izvedenih testov.

kaj se delaš norca ali rabiš očala?


piše izjemon jasno

ŠTEVILO PREGLEDANIH LJUDI
ŠTEVILO POZITIVNIH BOLNIKOV.

Kaj tu ni jasno?

Citiram:
Slika 1: Število pregledanih bolnikov na SARS CoV-2 in število pozitivnih bolnikov na okužbo s SARS CoV-2, 18.3.2020 do 14. ure

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fuck_it_ ()

FiReFTW ::

Barakuda1 je izjavil:

Moje skromno mnenje.
Povsem vseeno je, ali so številke povsem realne ali ne.
Vsi se v tem trenutku moramo obnašati odgovorno.
To pa pomeni, da se obnašamo kot da smo okuženi (tudi če nismo) in se čim manj izpostavljamo (sebe in druge)
Obnašajte se, kot da ste v samoizolaciji.
A je to res tako težko razumeti?



Nažalost ja, ker je kar precej takih ki ne upoštevajo nič od tega, in na veliko govorijo kakšna nepotrebna panika za brezveze.

yayo ::

moj 84 letni stari na balkonu, sosede penzionerke pa spodaj odhajajo na rekreativne sprehode. "Sosed, kaj ste stalno doma?" "Pejte na sprehod, če ne vam bo slabo od čemenja v hiši." Oče: "Nimam časa." (mama je nepokretna) Sosede: "Ja, pa si ga je treba naredit!" In vseleo proti koprski promenadi... Čez tedem dni, ko bo vsaka ulica imela kakega obolelega bodo jokale po balkonih. Groza pa takšna, oh in sploh.

Telbanc ::

http://www.demokracija.si/fokus/dan-27-...


"14:00 Vsi ljudje na Češkem morajo v javnosti odslej na obrazu nositi zaščitne maske, ki prekrivajo usta in nos, je danes odločila vlada pod vodstvom Andreja Babiša. Če nimajo na voljo zdravniških mask, lahko uporabijo tudi šal, ruto ali kaj podobnega za preprečevanje širjenje koronavirusa. Ukrep bo začel veljati s četrtkom."
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Okapi ::

Niso brali genijalcev na slo-techu, ki so razlagali, da maske za vsakdanjo rabo niso koristne.>:D

mulc007 ::

Ali se lahko nekdo ki je bil okužen s tem virusom in se pozdravil, ponovno okuži?

WarpedGone ::

yayo je izjavil:

moj 84 letni stari na balkonu, sosede penzionerke pa spodaj odhajajo na rekreativne sprehode. "Sosed, kaj ste stalno doma?" "Pejte na sprehod, če ne vam bo slabo od čemenja v hiši." Oče: "Nimam časa." (mama je nepokretna) Sosede: "Ja, pa si ga je treba naredit!" In vseleo proti koprski promenadi... Čez tedem dni, ko bo vsaka ulica imela kakega obolelega bodo jokale po balkonih. Groza pa takšna, oh in sploh.


Ta problem se bo rešu sam od sebe ...
Zbogom in hvala za vse ribe

jypeepyj ::

mulc007 je izjavil:

Ali se lahko nekdo ki je bil okužen s tem virusom in se pozdravil, ponovno okuži?

Ja.
Ta virus je rod coronavirus in ga lahko dobiš znova. Ti virusi se ponavadi manifestirajo v prehladu in simptomi povezani s prehladom. Ampak velika šansa je, da te ne bo prizdel močno oz. ga boš prebolel ne da bi sploh vedel da ga imaš, ker boš imel zelo blag potek bolezni. Razen če boš imel druge komplikacije od prej (visoka starost + kar spada povišanih tveganj).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jypeepyj ()

imagodei ::

Okapi je izjavil:

Niso brali genijalcev na slo-techu, ki so razlagali, da maske za vsakdanjo rabo niso koristne.>:D

Odvisno, kar razumeš kot "vsakdanja raba".

Za sprehode po svežem zraku na opuščenih ulicah ali po naravi - niso koristne.

Za člane istega gospodinjstva - niso koristne (razen kot morda del širših ukrepov, če se vsak član gospodinjstva dejansko zapira v svojo sobo in uporablja masko samo ko se giblje po skupnih prostorih, hkrati pa sproti dezinficira vse, česar se dotakne - kljuke, pipe, straniščne školjke in gumba za splakovanje vode, vrata za v tuškabino ...). Nosit masko v skupnem gospodinjstvu, nato pa spati v isti postelji, uporabljati iste brisače, biti nedosleden pri dezinfekciji kljuk in drugih predmetov - je laganje samemu sebi.

Nikakor pa to ne pomeni, da maske nimajo svojih nišnih aplikacij.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

imagodei je izjavil:


Nikakor pa to ne pomeni, da maske nimajo svojih nišnih aplikacij.
Vedno je bila debata samo o tem, ali jo je koristno dati na nos, ko greš v trgovino, ali na avtobus (ko so še vozili).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Pika na i ::

bigbada je izjavil:

. Pa nova vlada je v dveh dneh priskrbela na milijone mask, kar prejšni ni uspelo v 1 mesecu.

Ni nobene potrebe po širjenju tovrstne neumnosti.
Nahajate se v štabu SDS.
Pravila ne veljajo za naše.
Troli dobrodošli.

Telbanc ::

imagodei je izjavil:

Okapi je izjavil:

Niso brali genijalcev na slo-techu, ki so razlagali, da maske za vsakdanjo rabo niso koristne.>:D

Odvisno, kar razumeš kot "vsakdanja raba".

Za sprehode po svežem zraku na opuščenih ulicah ali po naravi - niso koristne.

Za člane istega gospodinjstva - niso koristne (razen kot morda del širših ukrepov, če se vsak član gospodinjstva dejansko zapira v svojo sobo in uporablja masko samo ko se giblje po skupnih prostorih, hkrati pa sproti dezinficira vse, česar se dotakne - kljuke, pipe, straniščne školjke in gumba za splakovanje vode, vrata za v tuškabino ...). Nosit masko v skupnem gospodinjstvu, nato pa spati v isti postelji, uporabljati iste brisače, biti nedosleden pri dezinfekciji kljuk in drugih predmetov - je laganje samemu sebi.

Nikakor pa to ne pomeni, da maske nimajo svojih nišnih aplikacij.


Čehi so pač odločili, da je njihova nišna aplikacija javnost. Verjetno za tem stojijo strokovnjaki, ker gre zares. Sem že napisal, ko prispejo maske jih bo prej ali slej dobila tud "navadna" raja.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

thramos ::

Okapi je izjavil:

imagodei je izjavil:


Nikakor pa to ne pomeni, da maske nimajo svojih nišnih aplikacij.
Vedno je bila debata samo o tem, ali jo je koristno dati na nos, ko greš v trgovino, ali na avtobus (ko so še vozili).


Na začetku je bila debata v smislu, ali je koristno nosit masko, da se ne okužiš. Čehi pa verjetno želijo predvsem, da tisti, ki so kužni nevede, ne bi okuževali drugih.

Okapi ::

Eh, če deluje v eno smer, deluje tudi v drugo.

Pika na i ::

Okapi je izjavil:

Eh, če deluje v eno smer, deluje tudi v drugo.

Ne, ne deluje.
Ampak če se zato počutiš bolj varno, jo pač imej.
Nahajate se v štabu SDS.
Pravila ne veljajo za naše.
Troli dobrodošli.

Fritz ::

V krizi se marsikaj pokaže, tudi nesmiselnost patentne zakonodaje:

Techdirt has just written about the extraordinary legal action taken against a company producing Covid-19 tests. Sadly, it's not the only example of some individuals putting profits before people. Here's a story from Italy, which is currently seeing more new coronavirus cases and deaths than anywhere else in the world. Last Thursday, a hospital in Brescia, in the north of Italy, needed supplies of special valves in order to use breathing equipment to help keep Covid-19 patients alive in intensive care (original in Italian). The manufacturer was unable to provide them because of the demand for this particular valve. The Metro site explains what happened next:

With the help of the editor of a local newspaper Giornale di Brescia and tech expert Massimo Temporelli, doctors launched a search for a 3D printer -- a devise that produces three dimensional objects from computer designs.

Word soon reached Fracassi, a pharmaceutical company boss in possession of the coveted machine. He immediately brought his device to the hospital and, in just a few hours, redesigned and then produced the missing piece.

But when it's possible to make replacements so cheaply -- each 3D-printed part costs just one euro, or roughly a dollar -- that isn't a problem. At least it wouldn't be, except for that threat of legal action, which is also why Fracassi doesn't dare share his 3D file with other hospitals, despite their desperate need for these valves.

And if you're wondering why the original manufacturer would risk what is bound to be awful publicity for its actions, over something that only costs one euro to make, a detail in the Business Insider Italia article provides an explanation: the official list price for a single valve is 10,000 euros -- about $11,000. This is a perfect example of how granting an intellectual monopoly in the form of a patent allows almost arbitrarily high prices to be charged, and quite legally. That would be bad enough in any situation, but when lives are at stake, and Italian hospitals struggle to buy even basic equipment like face masks, demanding such a sum is even worse. And when a pandemic is raging out of control, for a company to threaten those selflessly trying to save lives in this way is completely beyond the pale.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Massacra ::

https://www.rtvslo.si/zdravje/novi-koro...

Vodilni strokovnjak je potrdil...?
Kdo je ta. Z imenom naprej!

jypeepyj ::

Ja, to zgodbo o ventilih sem tudi jaz bral. Po tem kako so ventili videti nikakor ne verjamem da eden košta 10k. To je verjetno največji markup v ekonomiji. Razen če pri nakupu plačaš 10% delo 90% patent.
V ostalih novicah, Čeferin poklical Jack Maja, šefa Alibaba, in Jack Ma bo doniral 300k mask.

facepalm ::

dstr17_ je izjavil:


Virus je nevaren. Na Kitajskem ima veliko ljudi (ne samo starejši, tudi srednjih let), ki so bili hospitalizirani in virus preboleli, posledice v obliki zmanjšane kapacitete pljuč (takoj so zadihani že po manjših fizičnih naporih). Zaenkrat kaže, da je to trajno. Brez cepiva in novih zdravil se bo temu težko izogniti.


Imas kaksen kredibilen vir?
Namrec tudi po preboleli pljucnici lahko traja okrevanje dlje kot en mesec. Po domace: "si brez kondicije".
Trajne posledice pa varirajo. Lahko zgubis kak % pljucne funkcije, lahko pa umres.

bigbada ::

Massacra je izjavil:

https://www.rtvslo.si/zdravje/novi-koro...

Vodilni strokovnjak je potrdil...?
Kdo je ta. Z imenom naprej!

WHO

billy ::

facepalm je izjavil:

dstr17_ je izjavil:


Virus je nevaren. Na Kitajskem ima veliko ljudi (ne samo starejši, tudi srednjih let), ki so bili hospitalizirani in virus preboleli, posledice v obliki zmanjšane kapacitete pljuč (takoj so zadihani že po manjših fizičnih naporih). Zaenkrat kaže, da je to trajno. Brez cepiva in novih zdravil se bo temu težko izogniti.


Imas kaksen kredibilen vir?
Namrec tudi po preboleli pljucnici lahko traja okrevanje dlje kot en mesec. Po domace: "si brez kondicije".
Trajne posledice pa varirajo. Lahko zgubis kak % pljucne funkcije, lahko pa umres.


Poleg tega pa tudi ne vemo, kakšnega zdravja so bili ti mlajši. Mogoče ne idealnega, z kakšno blago kronično, pa so zato posledice hujše, ali pa bo okrevanje dolgotrajnejše. Ne vem kako lahko nekdo reče, da imajo slabšo kapaciteto, če so preboleli virus pred komaj nekaj tedni, važno je kakšno bo čez mesece.

Jaz še vedno verjamem, da zdravemu človeku virus ne more kaj dosti.

Okapi ::

Pika na i je izjavil:

Okapi je izjavil:

Eh, če deluje v eno smer, deluje tudi v drugo.

Ne, ne deluje.
Ampak če se zato počutiš bolj varno, jo pač imej.

Ja, sem slišal, da jih zdravniki nosijo samo zaradi boljšega občutka.

jypeepyj ::

Si predstavljam, da je v tistem mestu tudi veliko astmatikov, torej čisto možno da ima kdo resne zaplete oz. posledice tudi če je prebolel covid.

billy ::

Tudi alergiki lahko bolj najebejo, za kar je pri nas sedaj idealen čas.

mulc007 ::

Nekje na podstrešju tiči plinska maska od JLA. Bi še funkcionirala glede na to da je stara nad 30? Ali pa struktura sčasoma razpade?

facepalm ::

billy je izjavil:


Jaz še vedno verjamem, da zdravemu človeku virus ne more kaj dosti.


Ce mu ne "podivja" imunski sistem.
In pa ce pride virus v spodnja dihala in se razvije v pljucnico. Tudi zdravi ljudje lahko zbolijo za pljucnico. In ja, tudi njih lahko to ubije.

billy ::

Saj ni to španska gripa, ali hongkongška, ki je delovala na tak način?

jypeepyj ::

mulc007 je izjavil:

Nekje na podstrešju tiči plinska maska od JLA. Bi še funkcionirala glede na to da je stara nad 30? Ali pa struktura sčasoma razpade?

Počak kaj ti bo okapi reku pa nared to.

bigbada ::

A ni zanimivo kako ta procent skoraj vsakih par dni narašča? Ko je samo na kitajskem bilo, je bilo okrog 82%
110,569 (94%)
in Mild Condition
Sedaj pa je ze 94, par dni nazaj je bilo 92...

Številke in statistika, zanimivo :)

b3D_950 ::

A ni statistično dokazano, da je 90% vse statistikih napačnih?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Urbano#Desno ::

b3D_950 je izjavil:

A ni statistično dokazano, da je 90% vse statistikih napačnih?


Seveda cela statistika je na nivoju RNG tko verjetno pravijo v vaški gostilni.

billy ::

Mogoče pa je pri nas bila sreča, da so bili "prvi" okuženi ravno zdravniki/šolniki, kjer ni bilo težko prepoznat bolezni in tudi ugotovit s kom so bili v stiku in hitro ukrepat?

Kak "navaden" bi lahko trosil virus naokoli tedne, preden bi ga konkretno zgrabilo, ker bi itak mislil da je samo prehlad.

Telbanc ::

https://www.worldometers.info/coronavir...

"New
Deaths"

Italy +475

Italija ma danes nekam velike številke.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Okapi ::

mulc007 je izjavil:

Nekje na podstrešju tiči plinska maska od JLA. Bi še funkcionirala glede na to da je stara nad 30? Ali pa struktura sčasoma razpade?

Guma zna prepereti, pa filter verjetno tudi ne dela več najbolje.

Urbano#Desno ::

billy je izjavil:

Mogoče pa je pri nas bila sreča, da so bili "prvi" okuženi ravno zdravniki/šolniki, kjer ni bilo težko prepoznat bolezni in tudi ugotovit s kom so bili v stiku in hitro ukrepat?

Kak "navaden" bi lahko trosil virus naokoli tedne, preden bi ga konkretno zgrabilo, ker bi itak mislil da je samo prehlad.


Jaz bi prej rekel da imamo v Slovenji srečo ker nismo tako centralizirani (pa čeprav eni pravijo da smo preveč) in pa da se večinoma vozimo z avti in ne toliko z vlaki (podzemne ki je verjetno sploh fajn za kaj fasati pa sploh nimamo). Morda nas spasi naša 'zarukanost'.

bigbada ::

Urbano#Desno je izjavil:

billy je izjavil:

Mogoče pa je pri nas bila sreča, da so bili "prvi" okuženi ravno zdravniki/šolniki, kjer ni bilo težko prepoznat bolezni in tudi ugotovit s kom so bili v stiku in hitro ukrepat?

Kak "navaden" bi lahko trosil virus naokoli tedne, preden bi ga konkretno zgrabilo, ker bi itak mislil da je samo prehlad.


Jaz bi prej rekel da imamo v Slovenji srečo ker nismo tako centralizirani (pa čeprav eni pravijo da smo preveč) in pa da se večinoma vozimo z avti in ne toliko z vlaki (podzemne ki je verjetno sploh fajn za kaj fasati pa sploh nimamo). Morda nas spasi naša 'zarukanost'.


Tudi to da v Lombardiji in okrog živi 300.000 kitajcev in da so se vsi po kitajskem novem letu vrnili v Italijo.
««
112 / 355
»»