» »

Pandemija COVID-19

Pandemija COVID-19

Temo vidijo: vsi
««
138 / 355
»»

FormerUser ::

dstr17_ je izjavil:


Od Miroslava Petrovca, predstojnika inštituta za mikrobiologijo in imunologijo. Kdo je tvoj vir?
Ok hvala, sem prebral. V delu, ki ga nisi skopirala, piše tole:

Da bi v Sloveniji zmanjkalo testov, za zdaj ni bojazni

Skratka, v istem intervjuju enkrat eno, drugič drugo. Imamo zelo konfuzne institucije. Plača jih pa gospodarstvo.


Res ne vem kaj vam v tem intervjuju ni jasno, TRENUTNO je testov dovolj za RAZUMNO uporabo, v prihodnje, ko se bo kriza zaostrila po celi Evropi, nas pa lahko velike države pri naročilih tudi pomendrajo in bomo ostali brez testov v trenutku, ko jih bomo najbolj potrebovali.

In ja, vem, da je veliko več okuženih ampak vseeno upam in verjamem, da ne trosijo virusa na okoli, glede na sprejete ukrepe, ki se jih menda večina drži, ga ne bi smeli. V prihodnje pa bodo bodisi zboleli in bili testirani ali pač z blagimi simptomi preboleli.

In da ne boste mislili, da je v večini drugih držav kaj drugače, pravkar poslušala en Kanadski vlog, ženska se je vračala iz Mehike in na letalu sedela poleg tipa, ki je skoz kašljal, prišla domov, dobila vročino, slabo počutje, poklicala osebno zdravnico, ki ni odobrila testa ampak naročila, da naj bo kar lepo 14 dni doma.

Zgodovina sprememb…

FormerUser ::

imagodei je izjavil:



Ampak - zdaj spet jačamo število testov. Ker jih je očitno vseeno bolje opravit (še) več.

A res jačamo ali samo preusmerjamo? Do sedaj smo testirali tudi mnoge zdrave ljudi, sedaj samo tiste, ki kažejo simptome bolezni.

dstr17_ ::

FormerUser je izjavil:

dstr17_ je izjavil:


Od Miroslava Petrovca, predstojnika inštituta za mikrobiologijo in imunologijo. Kdo je tvoj vir?
Ok hvala, sem prebral. V delu, ki ga nisi skopirala, piše tole:

Da bi v Sloveniji zmanjkalo testov, za zdaj ni bojazni

Skratka, v istem intervjuju enkrat eno, drugič drugo. Imamo zelo konfuzne institucije. Plača jih pa gospodarstvo.


Res ne vem kaj vam v tem intervjuju ni jasno, TRENUTNO je testov dovolj za RAZUMNO uporabo, v prihodnje, ko se bo kriza zaostrila po celi Evropi, nas pa lahko velike države pri naročilih tudi pomendrajo in bomo ostali brez testov v trenutku, ko jih bomo najbolj potrebovali.

In ja, vem, da je veliko več okuženih ampak vseeno upam in verjamem, da ne trosijo virusa na okoli, glede na sprejete ukrepe, ki se jih menda večina drži, ga ne bi smeli. V prihodnje pa bodo bodisi zboleli in bili testirani ali pač z blagimi simptomi preboleli.

In da ne boste mislili, da je v večini drugih držav kaj drugače, pravkar poslušala en Kanadski vlog, ženska se je vračala iz Mehike in na letalu sedela poleg tipa, ki je skoz kašljal, prišla domov, dobila vročino, slabo počutje, poklicala osebno zdravnico, ki ni odobrila testa ampak naročila, da naj bo kar lepo 14 dni doma.

No saj verjamem, da bi se z večjim testiranjem lahko pojavila nevarnost primanjkovanja testov. Vseeno bi si želel večjo transparentnost in manj konfuzno informiranje javnosti.

V tem trenutku se mi zdi, da gre Sloveniji v redu (po nekem čudežu). Še najbolj me moti to, da gospodastvo stoji, po drugi strani je pa Južni Koreji uspelo zajeziti epidemijo brez da bi ustavili celo državo.

jernejl ::

imagodei je izjavil:

Strokovnjaki pravijo, da je v Sloveniji 5-10x toliko okuženih, kot kažejo uradne številke. Očitno testiramo drugje, da jih ne najdemo. Ali drugače: če iščeš ključe pod lučjo namesto tam, kjer si jih izgubil, jih boš tudi dosti težje našel.
Meni se ne zdi, da bi glede na število testov pri nas našli posebno malo primerov: Per million people: Tests conducted vs. Total confirmed cases of COVID-19


Ampak - zdaj spet jačamo število testov. Ker jih je očitno vseeno bolje opravit (še) več.
No, ali jih bo dejansko kaj bistveno več, bomo videli, najbrž je odvisno od zmogljivosti laboratorijev (jaz sem v eni TV izjavi že precej dni nazaj slišal, da so na meji). Spreminja se definicija tistih, ki jih je treba testirati (po novem zraven sodijo starejši s simptomi). V definicijo ne spadajo naslednji:
In če ne testiramo družinskih članov obolelih, pa tistih, s katerimi so bili oboleli v stiku 5-7 dni pred pojavom simptomov, potem ne moremo odkrivati novih in novih obolelih. Bodi pa prepričana, da so tam zunaj.

Tukaj recimo piše:
Izvajalce zdravstvene dejavnosti smo obvestili, da je zahteva za negativni bris na SARS-CoV-2 pri bolnikih brez znakov okužbe dihal strokovno neutemeljena. Izvajalci zdravstvene dejavnosti tega pred izvedbo storitve ali pred premestitvijo bolnika k drugemu izvajalcu zdravstvene dejavnosti ne smejo zahtevati.

Skratka, nova metodologija ne bo enaka tisti, ki je veljala do prejšnjega tedna.

FormerUser ::

@friendbreez

Seveda je šlo za kršitev, ampak kot rečeno, nekaj časa je treba, da ljudje vzamejo stvari resno in jih začno dosledno spoštovati, zato je bolje ukrepati prej kot pozneje.

@dstr17

Jaz sem tudi optimistična glede Slovenije, kot sem že večkrat omenila. Mislim, da je trenutno pozitivno stanje predvsem posledica spleta več srečnih naključij, ki so bila tukaj že večkrat omenjena.

V svetovnem merilu so se najbolje odrezale države, vključno s Korejo, ki so bile zaradi izkušnje s Sarsom, na pandemijo najbolje pripravljene, Zahod ima svojo generalko sedaj in upajmo, da bo iz nje potegnil ustrezne lekcije. Smo pa imeli v Evropi leta 2008 generalko ekonomske krize, zaradi česar sem optimistična tudi glede tega, se mi zdi, da so odzivi ECB in Komisije, pa tudi posameznih voditeljev zelo odločni, glede na to, da sedaj ne bo prizadeta samo periferija ampak tudi osrednje države kot sta Nemčija in Francija, menim, da bodo ustrezni ukrepi tudi realizirani.

imagodei ::

dstr17_ je izjavil:

imagodei je izjavil:


Če številke dejansko držijo, potem smo imeli veliko sreče; v bistvu mnogo več sreče kot pameti (ki jo v tistih dneh ni premogla niti cela Evropa, mind you!), in pa vsi ustrezni ukrepi so bili že postorjeni teden dni pred nastopom Janševe vlade. NIJZ, ki ga nekateri tako pribijate na zid, je v primeru, da so številke prave, izvrstno opravil epidemiološko sledenje in izolacijo tistih, ki so virus prenašali.

Ne, dela niso opravili popolno. Ampak dovolj dobro.
No tu se jaz ne bi strinjal. V Južni Koreji in Singapurju so delo opravili dovolj dobro, saj so preprečili blokado gospodarstva. Pri nas NIJZ tega ni naredil (in tudi drugod po Evropi). Pa se je tam začelo precej pred nami.

Primerjal sem nas z državami v regiji.

In dalo bi se reči, da so v Singapurju odreagirali praktično popolno. Vzorčno.
- Hoc est qui sumus -

FormerUser ::

Vidim, da ste mi izbrisali link na Financial Times, ki prikazuje grafe potrjenih primerov za Slovenijo in druge države, ker naj ne bi bil dovolj kredibilen vir. Gre za ugleden časopis, tako da predlagam, da še enkrat premislite svojo odločitev.

https://www.ft.com/coronavirus-latest

https://www.ft.com/__origami/service/im...

Gregor P ::

poweroff je izjavil:

Tukaj imate graf števila obolelih in na x-osi vladni ukrepi: https://ustavimokorono.si/
Hvala. Ali se da videti tudi podatek o ozdravelih (po hospitalizaciji)?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

RedDrake ::

Nekaj bi samo dodal. Ukrep ukinitve javnega prevoza (mislim, da je bilo to javljeno 10. ali 11. 3. - ukrep je afaik veljal od 12. 3.) je bil imho tista stvar, ki nas je dala na malce bolj položno krivuljo. To je bil tudi prvi ukrep v Wuhanu, ki je bil medijsko izpostavljen. Javni promet poleg lokalov, trgovin in žurk omogoča največji krog stikov izven rednih (ki so ponavadi zelo dobro sledljivi).
Je manj problem, če nekdo zboli in ve da je bil na sestanku s še 12-imi in jih obvesti, kot pa če nekdo zboli in je bil 45 min na nabito polnem LPP busu v četrtek ob 7:45.

Se pa strinjam, da je dr. Pirnat klatila neumnosti, ki jih osebno nisem mogel verjeti. Vsak, ki je vsaj površno spremljal razvoj na kitajskem je moral slutiti, da higiena kašlja in umivanje rok niti pod razno ni dovolj. Nekdo, ki mu je to služba, si zasluži brco v rit za tak odziv. Vlado je težko kriviti direktno, ker pač verjamem, če ti šefi inštitutov trobezljajo eno in isto, jih pač poslušaš. Saj si tišler/abramboslov'c/kovinar/whatever ne pa epidemiolog.
Priložnost, ki je bila zamujena je pa bila, ko so se začeli pojavljati primeri po svetu, ki so potovali čez IT letališča in so bili bolni.
To bi moral biti alarm, da je virus tam že endemičen in da si vsak, ki prispe iz te države zasluži vsaj samoizolacijo. Mislim, to sem jaz razlagal kolegom takoj po izbruhu v IT, pa ko mi je šef zaskrbljeno razlagal kako je partnerka pristala v Trstu z letalom in so bili tam že v skafandrih in so merili temperaturo. To je bil še februar. Takrat je bil čas za ostre mejne ukrepe. Če bi se jih držali, potem ne bi potrebovali nobenega lockdowna, ker bi tiste okužene, ki so prišli v SLO polovili in to bi bilo to. Vemo za drugič ...

Pa še to. Sem optimističen glede razvoja pri nas. Zaenkrat ni bilo množičnih izbruhov v veliko DSO-jih ali v bolnišnicah (no sedaj je itak vse nenujno v njih odpovedano, tako da ni velike krize tudi za naprej). To je poslalo Italijo v katastrofo (in Španijo tudi kot kaže). Pač, če 50% kronično bolnih starostnikov (praktično 3/4 populacije DSO in _zelo velik_ delež obiskovalcev zdr. ustanov) konča na intenzivni, potem je res zadnje kar želiš, "prekužba" par sto takih primerov na enkrat. IT scenarij ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

Massacra ::

Zakaj je merjenje temperature skorajda popolnoma brezvezen ukrep:


Can I be infected if I don't have a fever?

Yes, you can still have coronavirus if you don't have a fever. This occurs in about 12% of cases.

imagodei ::

Zakaj je merjenje temperature skorajda povsem brezvezen ukrep:

Če sem se okužil pred dnevom ali dvema, ne bom imel nobene temperature. Pri večini ljudi traja 5-7 dni, da se razvijejo simptomi (inkubacijska doba), pri nekaterih tudi dlje. V tem času valjda ne bom imel niti povišane temperature (čeprav se mi bo kasneje morda pojavila).

In iz podobnega razloga je brezvezno testiranje na videz zdravih: če je virus še pod mejo detekcije, ga noben test ne bo zaznal.
- Hoc est qui sumus -

Massacra ::

imagodei je izjavil:

Zakaj je merjenje temperature skorajda povsem brezvezen ukrep:

Če sem se okužil pred dnevom ali dvema, ne bom imel nobene temperature. Pri večini ljudi traja 5-7 dni, da se razvijejo simptomi (inkubacijska doba), pri nekaterih tudi dlje. V tem času valjda ne bom imel niti povišane temperature (čeprav se mi bo kasneje morda pojavila).

In iz podobnega razloga je brezvezno testiranje na videz zdravih: če je virus še pod mejo detekcije, ga noben test ne bo zaznal.


Saj mi tudi ljudi s temperaturo nismo testirali, ampak smo jih poslali domov (kot pri navadnem prehladu).

Bolj smo bili oz. smo od danes fokusirani na tiste 60+ let.

In to nas najbolj skrbi: da bi se okužilo ogromno število starejših od 65 let! Pri njih pa je statistika popolnoma drugačna in bi se znalo zgoditi, da bi imeli na enkrat na intenzivnih oddelkih par 100 starostnikov s kritičnimi znaki!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Massacra ()

Yohan del Sud ::

Tole bi bila ideja za Matthaia, oziroma njihovo spletno stran. En vprašalnik namenjen predvsem tistim, ki sumijo nekaj, pa niso bili (ali pa tudi) sprejeti v testiranje. Sem prepričan da je ene 10% Slovenije sedaj nekje v tej dilemi.
Okvirno ogrodje za vprašalnik:
-simptomi (obkljukaj)
-regija/občina
-potencialni stiki, poti, vektorji (od/proti) v zadnjem mesecu
-kako daleč je človek reagiral (nič, klical dohtarja, bil testiran)
-verjetno še kaj, ampak ni dobro spet če bo zadeva preobsežna

Menda obstajajo po drugih državah take strani in razni api. V slo še nisem zasledil nič.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

Massacra ::

Iz podatkov worldmetra (trenutno) sledi:

378.829 cases
16.509 deaths

In to je več kot 4% smrtnost.

(če pa predvidevamo, da je okuženih 5x več... in blablabla...če... je smrtnost pod 1%).

Massacra ::

Če pa pogledamo to statistiko:

118,573
Cases which had an outcome:

102,064 (86%)
Recovered / Discharged

16,509 (14%)
Deaths

Imamo torej 14% smrtnost (vseh okuženih vsekakor nismo zmerili, ker je to nemogoče, zmerili smo "v glavnem" samo tiste s simptomi, bojda???

Massacra ::

Massacra je izjavil:

Če pa pogledamo to statistiko:

118,573
Cases which had an outcome:

102,064 (86%)
Recovered / Discharged

16,509 (14%)
Deaths

Imamo torej 14% smrtnost (vseh okuženih vsekakor nismo zmerili, ker je to nemogoče, zmerili smo "v glavnem" samo tiste s simptomi, bojda???


In to bo za končne analize najpomembnejši podatek:

Cases which had an outcone = Recovered + Deaths

bozicje ::

Tudi na japonskem se zdalec ne testirajo vseh.

iz clanka:
"Na svojem delovnem mestu imam opravka s številnimi zdravniki in medicinskimi sestrami in ena od teh medicinskih sester mi pravi, da Diagnostični komplet Corona ni na voljo, zdravniki pa opravljajo teste, kadar je več kot 80% verjetno, da bodo potrjeni. Japonska nima teh kompletov, otrok mojega prijatelja je imel vročino in ko so ga napotili k zdravniku, so mu rekli, da otroci ne dobivajo koron in da ni skrbi in da je prehlajeno.

V prvih dneh izbruha Corone so mi na Japonskem ljudje na Japonskem govorili, da naj bi televizija zagotavljala zdravstvene nasvete in informacije o Coroni , moji študenti pa so govorili, da so informacije, objavljene na televiziji, tudi neskladne, tako da Zdravnik v drugi mreži ima drugačno zgodbo kot zdravnik Brskalnik v drugem.
Kritike, ki obstajajo pri nas, opažamo tudi na Japonskem"

https://www.farsnews.ir/news/1398121200...

bozicje ::

citat Radio Free Asia

"Kitajsko veleposlaništvo v Franciji je 23. novembra v seriji tvitov prosilo ZDA, naj odgovorijo na tri vprašanja o izvoru pljučnice Wuhan, kar je vzbudilo odpor francoskih netizenov. Tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za zunanje zadeve Zhao Lijian je 13. marca dejal, da je ameriški vojski med svetovnimi vojaškimi igrami oktobra v Wuhan lahko pripeljal virus pljučnice Wuhan, ki je povzročil neurje v javnem mnenju.

Radio Free Asia
https://www.rfa.org/mandarin/yataibaoda...

"Kitajsko veleposlaništvo v Franciji je na Twitterju 23. septembra nadaljevalo očitke kitajskega ministrstva za zunanje zadeve ZDA kot države izvora virusa pljučnice Wuhan in ZDA zaprosilo, naj odgovorijo na tri vprašanja. Tvitovi kitajskega veleposlaništva temeljijo predvsem na poskusu ZDA prikrivanje pljučnice Wuhan z virusom gripe, ZDA pa se je začelo septembra lani s številom smrti zaradi pljučnice Wuhan. Prav tako se je julija lani nenadoma zaprla baza Fort Detrick v največjem ameriškem raziskovalnem centru za biokemično orožje v Marylandu, po zaprtju pa se je v ZDA pojavila serija pljučnice ali podobnih primerov."

https://www.rfa.org/mandarin/yataibaoda...

Poldi112 ::

https://theintercept.com/2020/03/23/gil...

Food and Drug Administration granted Gilead Sciences "orphan" drug status for its antiviral drug, remdesivir. The designation allows the pharmaceutical company to profit exclusively for seven years from the product, which is one of dozens being tested as a possible treatment for Covid-19

Experts warn the designation, reserved for treating "rare diseases," could block supplies of the antiviral medication from generic drug manufacturers and provide a lucrative windfall for Gilead Sciences, which maintains close ties with President Donald Trump's task force for controlling the coronavirus crisis.

The 1983 Orphan Drug Act gives special inducements to pharmaceutical companies to make products that treat rare diseases. In addition to the seven-year period of market exclusivity, "orphan" status can give companies grants and tax credits of 25 percent of the clinical drug testing cost. The law is reserved for drugs that treat illnesses that affect fewer than 200,000 people in the U.S. But a loophole allows drugs that treat more common illnesses to be classified as orphans if the designation is given before the disease reaches that threshold. As of press time, there were more than 40,000 confirmed cases of Covid-19 in the U.S, and some 366,000 worldwide.

Gilead Sciences' remdesivir was developed with at least $79 million in U.S. government funding
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

zmaugy ::

Poldi112 je izjavil:

https://theintercept.com/2020/03/23/gil...

Food and Drug Administration granted Gilead Sciences "orphan" drug status for its antiviral drug, remdesivir. The designation allows the pharmaceutical company to profit exclusively for seven years from the product, which is one of dozens being tested as a possible treatment for Covid-19

Experts warn the designation, reserved for treating "rare diseases," could block supplies of the antiviral medication from generic drug manufacturers and provide a lucrative windfall for Gilead Sciences, which maintains close ties with President Donald Trump's task force for controlling the coronavirus crisis.

The 1983 Orphan Drug Act gives special inducements to pharmaceutical companies to make products that treat rare diseases. In addition to the seven-year period of market exclusivity, "orphan" status can give companies grants and tax credits of 25 percent of the clinical drug testing cost. The law is reserved for drugs that treat illnesses that affect fewer than 200,000 people in the U.S. But a loophole allows drugs that treat more common illnesses to be classified as orphans if the designation is given before the disease reaches that threshold. As of press time, there were more than 40,000 confirmed cases of Covid-19 in the U.S, and some 366,000 worldwide.

Gilead Sciences' remdesivir was developed with at least $79 million in U.S. government funding


Kot rečeno, naj farmacevtska industrija (vključno s KRKO) skopira to in rešuje licenco kasneje. Če bojo pri Gileadu pametni, bojo zaslužili kot nori in imeli super PR status. Če bojo prasci in hoteli vse zajahati s tem, jim privoščim, da jim nihče ne plača nič in jih množično skopira.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

J.McLane ::

Se ponavljam ker sem zgleda ob vseh teh prispevkih vedno znova spregledan.

Glavni problem je ker pri koroni 20-30% pacientov potrebuje hospitalizacijo in to je ne glede na starost (OK mlajšim od 20 je prizanešeno) in ne glede na predhodno zdravstveno stanje.



vir:
https://www.sciencenews.org/article/cor...
https://newatlas.com/health-wellbeing/c...

Poleg tega je tudi pri večini asimptomatičnih pacientov rentgen pljuč pokazal, da zadeva ni nedolžna, ker so vidne sence kar močno poveča dovzetnost do drugih okužb, če ne še kaj drugega, to se bo pokazalo šele na daljši rok.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

bozicje ::

J.McLane je izjavil:

Se ponavljam ker sem zgleda ob vseh teh prispevkih vedno znova spregledan.

Glavni problem je ker pri koroni 20-30% pacientov potrebuje hospitalizacijo in to je ne glede na starost (OK mlajšim od 20 je prizanešeno) in ne glede na predhodno zdravstveno stanje.



vir:
https://www.sciencenews.org/article/cor...
https://newatlas.com/health-wellbeing/c...

Poleg tega je tudi pri večini asimptomatičnih pacientov rentgen pljuč pokazal, da zadeva ni nedolžna, ker so vidne sence kar močno poveča dovzetnost do drugih okužb, če ne še kaj drugega, to se bo pokazalo šele na daljši rok.

Kako ves koliko prebivalstva je okuzenih. Saj ne vemo, ce imamo virus vsi. Saj ne testirajo dovolj. Ce nimamo dovolj testiranj oziroma te celo zavrnejo in to v drugih drzavah tudi (vire sem ze dal) potemtakem vsa statistika, ki pride ven iz tega je brezpredmetna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bozicje ()

J.McLane ::

bozicje je izjavil:


Kako ves koliko prebivalstva je okuzenih. Saj ne vemo, ce imamo virus vsi. Saj ne testirajo dovolj. Ce nimamo dovolj testiranj oziroma te celo zavrnejo in to v drugih drzavah tudi (vire sem ze dal) potemtakem vsa statistika, ki pride ven iz tega je brezpredmetna.


Ne vem ali se delaš norca ali kaj? Poglej koliko testov naredijo in koliko od teh je pozitivnih, a misliš da nalašč iščejo toliko negativnih da bi zgledalo kot, da je slika lepša ali kaj?

Če med sumljivimi ne dobijo več pozitivnih potem je jasno, da med množično populacijo ne more biti prav veliko pozitivnih.

Naslednji ukrepi bi morali biti zelo ciljni, da se zadevo zatre do konca:
- vsak nov primer se temeljito razišče, določi se stike in se ukrepa na teh stikih dalje. To sedaj ni težko ker velja vse splošna samoizolacija
- naštancajo naj te maske v neomejnih količinah in dajo ven ukrep, da na vseh javnih mestih mora imeti vsak masko gor, tako bi lahko sprostili del javnega življenja in gospodarstva
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Ganon ::

VaeVictis ::

BTW, a kdo pozna osebno koga, ki je že testiran pozitivno na COVID-19?

Kako je z njimi?

Se jim je stanje umirilo, so kaj bolje že, slabše?

Ravnokar izvedel, da sta straša od kolega pozitivna na virus, trenutno razen vročine ni še kake panike....

Ganon ::

VaeVictis je izjavil:

BTW, a kdo pozna osebno koga, ki je že testiran pozitivno na COVID-19?

Kako je z njimi?

Se jim je stanje umirilo, so kaj bolje že, slabše?

Ravnokar izvedel, da sta straša od kolega pozitivna na virus, trenutno razen vročine ni še kake panike....


Jaz, dva. Moža in ženo, ki sta pred časom prispela iz tujine. Nič posebnega se ne dogaja z njima, kot prehlad in nekaj malega povišane temperature.

mojca ::

Ene stvari ne stekam na tem tehnicnem forumu. Vseh tistih, ki kricite in upate, kako dobro gre Sloveniji v stevilkah. Nonsense. Zadnjih deset dni so statistike povsem neuporabne. Trenutno je v sloveniji vec kot 10k takih, ki bi jim potrdili okuzbo, ce bi testirali tako, kot bi morali, pa se pri tem bi gledali vsaj teden dni stare podatke. Kuznih je ze bistveno vec, verjetno govorimo o nekje 100k. Ampak podjetja, kjer delavci natlaceni kot sardele delajo za tekocim trakom, tega nocejo razumeti.

V Italiji bo stevilo okuzenih nehalo narascati cez cca. 4 tedne, ko bo okuzena/zbolela prakticno celotna populacija, kaksen teden ali dva po tem se bo zacelo umirjati se stevilo smrtnih zrtev. Po moji napovedi se bo torej stanje zacelo prevesati na bolje enkrat v maju, kolikor lahko pac temu reces "na bolje", z davkom nekaj sto tisoc preminulih samo pri zahodnih sosedih.

mihaf ::

VaeVictis je izjavil:

BTW, a kdo pozna osebno koga, ki je že testiran pozitivno na COVID-19?

Kako je z njimi?

Se jim je stanje umirilo, so kaj bolje že, slabše?

Ravnokar izvedel, da sta straša od kolega pozitivna na virus, trenutno razen vročine ni še kake panike....


Pri takih podatkih bi bilo dobro vedeti še vsaj starost teh oseb in okvirno predhodno zdravstveno stanje (npr. ali sta sicer na splošno zdrava). Tako si laže ustvarimo sliko. Ter kakšna navodila so dobili od pristojnih. Ali so jim dali kakšna zdravila?

bedarija ::

mojca je izjavil:

Ene stvari ne stekam na tem tehnicnem forumu. Vseh tistih, ki kricite in upate, kako dobro gre Sloveniji v stevilkah. Nonsense.

nima veze koliko je okuženih, gre se da imamo samo 64 hospitaliziranih ljudi od tega 10 na intenzivni. Dokler se kapacitete bolnišnic ne filajo prehitro smo na dobrem. Prostora v bolnicah je še več kot dovolj, SLovenija se drži super napram drugim. prav tako smo na 6 mestu glede št. testov na milijon prebivalcev, torej tako zelo vleiko spet ne more bit dodatnih okuženih, ker če je to res, potem jih je v drugih državah še toliko več. In spet, tudi če jih je toliko več okuženih nima veze, ker imajo očitno samo blage simptome

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bedarija ()

VaeVictis ::

mihaf je izjavil:

VaeVictis je izjavil:

BTW, a kdo pozna osebno koga, ki je že testiran pozitivno na COVID-19?

Kako je z njimi?

Se jim je stanje umirilo, so kaj bolje že, slabše?

Ravnokar izvedel, da sta straša od kolega pozitivna na virus, trenutno razen vročine ni še kake panike....


Pri takih podatkih bi bilo dobro vedeti še vsaj starost teh oseb in okvirno predhodno zdravstveno stanje (npr. ali sta sicer na splošno zdrava). Tako si laže ustvarimo sliko. Ter kakšna navodila so dobili od pristojnih. Ali so jim dali kakšna zdravila?


Ne vem točno koliko sta stara, okoli 70+, načeloma sta zdrava in dokaj aktivno se še sprehajata po hribih!

Zaenkrat sta bila samo diagnosticirana, kaj več pa ne vem še...

bedarija ::

J.McLane je izjavil:

Glavni problem je ker pri koroni 20-30% pacientov potrebuje hospitalizacijo in to je ne glede na starost (OK mlajšim od 20 je prizanešeno) in ne glede na predhodno zdravstveno stanje.


pri nas je ta številka 15%. Pa tu ne govorimo da od vseh ki imajo korono da jih 15% potrebuje hospitalizacijo, temveč da procent ljudi ki ima hujšo obliko corone, tolikšno da jih že skrbi za svoje zdravje in gredo na testiranje v bolnico in na pregled jih samo 15% vzamejo in hospitalizirajo. Koliko ljudi pa okoli hodi z blagimi simptome se ne ve, se pa procent hospitaliziranih ziher zniža

boolsheat ::

Direktorica NIJZ je dokazala, da je nesposobna, njena zamenjava je povsem ustrezna. Pet tednov (ali mislim, da celo dejansko 4!) predno smo imeli razglašeno epidemijo in je že bilo več primerov v Italiji je trdila, da je "malo možnosti", da virus pride v Slovenijo... Še več, 2-3 dni predno smo imeli razglašeno epidemijo 2. stopnje je zagotavljala, da v Sloveniji ni nobene epidemije... Da o tem, da posledično zmanjkuje mask in druge opreme za zdravnike ne komentiram... Aja, pa seveda bučke o maskah in tem, da virus prenašajo samo tisti, ki imajo simptome niti ne govorim. In to v času, ko je bilo že več raziskav, ki je jasno kazalo drugače.


"Delamo vse, kar zmoremo, a smo že zelo blizu kolapsa"
Italija je po številu mrtvih že presegla Kitajsko
"Lombardijski zdravstveni sistem je napreden in eden najzmogljivejših na svetovni ravni, a na svetu ni zdravstvenega sistema, ki je sposoben zdržati tak val bolnikov," pravi Paolo Terragnoli, zdravnik iz Brescie.

https://www.rtvslo.si/zdravje/novi-koro...


Zakaj so potrebni taki drastični ukrepi, če je to samo nekaj takega kot gripa? Umivajmo roke pa bo. /s

Zgodovina sprememb…

tone31 ::

boolsheat je izjavil:

Zakaj so potrebni taki drastični ukrepi, če je to samo nekaj takega kot gripa? Umivajmo roke pa bo. /s
Redno umivanje rok je med vsemi možnimi ukrepi še najbolj koristen pri preprečevanju širjenja virusa.

Okapi ::

Če lahko verjamemo Musku, je na Kitajskem ventilatorjev dovolj na voljo.

Elon Musk says China had an oversupply of the FDA-approved ResMed, Philips & Medtronic ventilators that the company shipped by air to Los Angeles to help treat COVID-19 patients.


Pohvalil se je, da jih je ravnokar kupil 1255 in poslal v ZDA.

Medtem v EU verjetno birokrati pripravljajo pogoje za skupni javno razpis, preverjajo reference ali kaj podobnega.;((

3p ::

bozicje je izjavil:


Kako ves koliko prebivalstva je okuzenih. Saj ne vemo, ce imamo virus vsi. Saj ne testirajo dovolj. Ce nimamo dovolj testiranj oziroma te celo zavrnejo in to v drugih drzavah tudi (vire sem ze dal) potemtakem vsa statistika, ki pride ven iz tega je brezpredmetna.


Malo se je potrebno na statistiko zanašati. Če ves čas testirajo približno enak del podobne populacije te številke precej povejo. Seveda pa ne absolutnega števila okuženih.

Res pa je, da testi, ki se uporabljajo zaznavajo prisotnost virusa, pozneje ko bo zadeva mimo, pa bo čas za testiranje na protitelesa, kar bo dejansko povedalo, kdo je mogoče zadevo prebolel, ne da bi vedel ali pa bil celo odporen.

https://www.theguardian.com/us-news/202... :
"Is there any way to know whether someone has had Covid-19 in the past?
Dr William Hillmann: At this point, we don’t have a test to tell that. We are developing antibody tests to check for a prior infection, but those aren’t ready for clinical use yet. The only definitive way to know that you’ve had it is to get tested while you have it and to have that test be positive."

3p ::

mojca je izjavil:

Ene stvari ne stekam na tem tehnicnem forumu. Vseh tistih, ki kricite in upate, kako dobro gre Sloveniji v stevilkah. Nonsense. Zadnjih deset dni so statistike povsem neuporabne. Trenutno je v sloveniji vec kot 10k takih, ki bi jim potrdili okuzbo, ce bi testirali tako, kot bi morali, pa se pri tem bi gledali vsaj teden dni stare podatke. Kuznih je ze bistveno vec, verjetno govorimo o nekje 100k. Ampak podjetja, kjer delavci natlaceni kot sardele delajo za tekocim trakom, tega nocejo razumeti.

V Italiji bo stevilo okuzenih nehalo narascati cez cca. 4 tedne, ko bo okuzena/zbolela prakticno celotna populacija, kaksen teden ali dva po tem se bo zacelo umirjati se stevilo smrtnih zrtev. Po moji napovedi se bo torej stanje zacelo prevesati na bolje enkrat v maju, kolikor lahko pac temu reces "na bolje", z davkom nekaj sto tisoc preminulih samo pri zahodnih sosedih.


Rast skupnega števila okužb je pri nas trenutno linearna. Kar pomeni, da bo počasi dnevno hospitaliziranih toliko, kot jih bo odpuščenih. Kar pomeni, vsaj upa se na to, bistveno manj žrtev kot pri nekontroliranem širjenju. (pa seveda daljšo recesijo)

Italija se na vse načine trudi presekati eksponentno rast. Če jim ne bo uspelo, pa je morda tvoj izračun dokaj točen.

scipascapa ::

pri nam pa čisto nič ne upada....vsak dan 35 cca novih.....pa dobro, no...bo kaj mir kmalu?

facepalm ::

scipascapa je izjavil:

pri nam pa čisto nič ne upada....vsak dan 35 cca novih.....pa dobro, no...bo kaj mir kmalu?


Mene bolj zanima, kdaj bodo zaceli smiselno teatirat.
Trenutno testirajo okoli 1000 oseb dnevno. Od tega jih je recimo 70% medicinskega osebja ter ponovnih testov ze okuzenih. Ali to pomeni, da v Sloveniji, na dnevni ravni, zboli 300 ljudi, kateri potrebujejo hospitalizacijo (do vceraj, naj bi testirali le te)? Od tega jih vsaj 200 nima veze s covid19. Gripe se vedno razsajajo? Po uradnih stevilkah testov sodec, dosti bolj od covid19.

Naj me nekdo popravi oz razlozi, ce sem uatrelil mimo:)

bigbada ::

Pri Pahorju kitajski veleposlanik
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je na pogovor sprejel veleposlanika Ljudske republike Kitajske Wanga Shunqinga. Predsednik in veleposlanik sta se dogovorila, da bosta Slovenija in Kitajska v vsestranskih humanitarnih, znanstvenih in gospodarskih stikih, z namenom preprečevanja posledic koronavirusa covid-19. Zahvalil se mu je za posredovanje pri dobavi respiratorjev. Veleposlanik je zagotovil, da bo podjetje, ki dobavlja respiratorje, skrbelo, da bo dobava v Slovenijo tekla, kot je bilo dogovorjeno. Po prvih dvajsetih, ki so prispeli v Slovenijo včeraj, naj bi do začetka prihodnjega tedna prišlo še 100, v roku dveh tednov pa skupno 220. Veleposlanik je predsednika seznanil s položajem na Kitajskem in prizadevanji za ponoven zagon gospodarstva. Predsedniku se je zahvalil za podporo in pomoč Slovenije v najtežjih trenutkih.

zelo dobre novice, smo rešeni glede respiratorjev, sicer dvomim da jih bomo rabli 200.. ampak boljše več kot manj.

Badwolff ::

bigbada je izjavil:

Pri Pahorju kitajski veleposlanik


zelo dobre novice, smo rešeni glede respiratorjev, sicer dvomim da jih bomo rabli 200.. ampak boljše več kot manj.


Več projekcij je.
Eni pravijo 500-600, ampak ve tko nihče ne. Odvisno kako delo bodo opravili ukrepi.
Od viška glava ne boli, sploh če so res po 10k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Badwolff ()

DeeJay ::

scipascapa je izjavil:

pri nam pa čisto nič ne upada....vsak dan 35 cca novih.....pa dobro, no...bo kaj mir kmalu?

Karantena bo trajala vsaj do enega od teh treh pogojev:
- Bo od zadnjega pozitivnega minilo vsaj 14 dni
- Bomo dobili učinkovito zdravilo
- Bomo dobili cepivo

Do takrat pa kr čiči pa čaki, zna trajat še neki časa.

Conini ::

DeeJay je izjavil:


- Bo od zadnjega pozitivnega minilo vsaj 14 dni


14 od zadnjega pozitivnega? Niti pod razno. Pozabi. V tem primeru smo vsi mrtvi, gospodarsko in kot družba.

morosito ::

Vir: https://www.tgcom24.mediaset.it/cronaca...

"Za vsakega pozitivnega so vsaj 10 nepotrjenih okuzb"

"Borelli: misli da je v Ita cez 600.000 okuženih in ne 63.000"

beer2peer ::

Pa se od teh številk skupno okuženih tudi odštevajo števila mrtvih in pa ozdravelih?

Hamez83 ::

Vprašanje. Je pa število ozdravelih in mrtvih zdaj skupno 7 (3 ozdraveli in 4je mrtvi), tako da neke bistvene statistične razlike ni.

beer2peer ::

Hamez83 je izjavil:

Vprašanje. Je pa število ozdravelih in mrtvih zdaj skupno 7 (3 ozdraveli in 4je mrtvi), tako da neke bistvene statistične razlike ni.

Bolj me zanima glede wordlometers statistike kjer je skupno število vseh držav. Se mi pa dozdeva, da tam ne odštevajo, ker piše število primerov (cases), tako da je verjetno vseh skupaj.

Hamez83 ::

Ja tam piše 398,792 skupnih primerov, od tega 121,007 zaključenih (103,747 ozdravelih / 17259 umrlih) in 277,785 še aktivnih primerov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hamez83 ()

beer2peer ::

Hamez83 je izjavil:

Ja tam piše 398,792 skupnih primerov, od tega 121,007 zaključenih (103,747 ozdravelih / 17259 umrlih) in 277,785 še aktivnih primerov.

;(( ah, vedno sem na hitro scrollal mimo tega do tabele.;((.

Ganon ::

Dr. Tadeja Kotar z Infekcijske klinike UKCL:

Do zdaj je na Infekcijski kliniki 10 ljudi že zaključilo zdravljenje. Vseh teh 10 je potrjeno negativnih in so že zaključili tako z zdravljenjem kot s spremljanjem.


Dobre novice.

StarMafijec ::

Ganon je izjavil:

Dr. Tadeja Kotar z Infekcijske klinike UKCL:

Do zdaj je na Infekcijski kliniki 10 ljudi že zaključilo zdravljenje. Vseh teh 10 je potrjeno negativnih in so že zaključili tako z zdravljenjem kot s spremljanjem.


Dobre novice.

Pa bodo ti imeli kake posledice, na primer na kapaciteti pljuč?
««
138 / 355
»»