» »

Izdelava spletne strani festivala

Izdelava spletne strani festivala

Kurzweil ::

Lotevam se izdelave spletne strani festivala (ki poteka 1x letno), kar se tiče vsebine je stvar že kar precej razdelana (v nadaljevanju). Gre za manjši/srednje velik festival v Sloveniji, ki pa ima precej obiskovalcev tudi iz tujine. Bom šel nekako po vrste glede vsebine in podrobnosti spletne strani, kjer se bom potrudil, da podam čim več podatkov in želja, pri čemer bom seveda zelo hvaležen slehernega namiga, nasveta, pomoči...

VSEBINA SPLETNE STRANI:
V samem headerju spletne strani, bi bili povsem na vrhu izbira jezika (recimo SLO, ENG, DE), povezave do socialnih omrežij in podobno. Potem bi sledil meni, kjer bi bilo na izbiro najmanj 10 rubrik DOMOV | NOVICE | NASTOPAJOČI | SHOP/MERCH | NASTANITEV in PREVOZ | PRESS | KONTAKT | GALERIJA in še kaj.
Nekatere od teh rubrik, bodo imele več podmenijev (vse podmenijev kakšnih 20-30), za kar je verjetno najbolj praktičen nek drop down, ki se seveda lepo prikazuje tudi na mobilnih napravah, kot seveda tudi spletna stran, ki mora seveda biti "responsive", da se povsod prikazuje pravilno. Fino je, da je seveda ta meni čimbolj odziven in pregleden. Najbolj viden bi bil na vrhu nek slider, kjer se bi menjavale slike (program, najlepše slike lanske edicije) in ostale najbolj pomembne informacije, mogoče je lahko to tudi video, ker je na voljo cel kup super kadrov od preteklih let, čez pa potem samo nek udaren tekst, kakor ima ogromno festivalov po pregledanih praktično 100 spletnih straneh.

Potem bi sledil del strani, kjer bi se objavljale novice, novo potrjene skupine in vse pomembne informacije, zaradi česar verjetno potem postane smiselen nek CMS? Teh novic bo verjetno v enem letu recimo med 20-30. Na dnu strani oz. footerju, pa bi bila klasika, torej povezave do vseh menijev, kontakt, terms of service, cookie policy, disclaimer in podobno.

Torej nič pretiranega, spletna stran mora seveda biti responsive, hitra, odzivna, pregledna,... če festival obišče nekje max 1000 ljudi, bi dejal, da ne bo nekega pretiranega obiska. Vstopnice se bodo prodajale po več korakih, tako da spletna stran ne bo na takšnem udaru, da bi padel server zaradi preveč sessionov.

Izgled spletne strani se še pili, tako da bi bilo fino, da je spletna stan dovolj fleksibilna in customizable, da se brez pretiranega truda, da spemeniti stvari, sej se potem vsako leto razen logotipa, spremeni izgleda strani, verjetno tudi barvna shema elementov strani in seveda artwork.

TOREJ ZANIMA ME:
1. Nekdaj sem precej izdeloval spletne strani, tako da mi stvari, koncepti in logika niso tako tuji, sem pa vseeno precej "out of date", tako da vas sprašujem za vaše mnenje. Katero platformo izbrati? Čista statika verjetno bolje, da ni, tako da moram verjetno izbrati nek CMS? Drupal? Wordpress? Joomla? Bootstrap? Kaj tretjega?

2. Glede hostinga me zanima, kateri je sedaj najboljši (kvaliteta in cena) ponudnik pri nas, vidim da jih je kolikor hočeš, takole ko prebiram teme, so to Žabec? Neoserv? Domovanje? ...?

3. Glede optimatizacije/SEOa... kaj so dan danes nepogrešljive prakse in predvsem kaj je Google naprimer črtal, kar je bilo včasih dovoljeno, tudi o tem sem že precej prebiral, pa je stvar precej organska in se hitro spreminja, predvem pa se praktično iz tega enigmatičnega googlovega algoritma, vsake toliko časa izve kaj uporabnega... ?

4. Glede grafike, vem da niso več v igri neke slike .jpg in podobno, ampak čim več CSSa, SVGja, verjetno se za kakšne ikone, logotipe, gumbe in miljon elementov uporablja samo še CSS (vektorske zadeve?) in javascript?

5. Kakšni splošni nasveti, predvsem pa, če kdo pozna kakšen free ali poceni template, ki bi ustrezal zgornjemu, lahko se tudi vse naredi from scratch, ker mi je ta projekt tudi kul, da se sam malce vrnem v te stvari. Vem, da je danes ne tone raznih tutorialov, templatov, vse stvari so fino dokumentiran, pa vendar spašujem vas, kakšne imate izkušnje, prakse, predloge,... predvsem, pa da je stvar simple.

PA ŠE NEKAJ POVEZAV KAKO BI NAJ STVAR PRIBLIŽNO IZGLEDALA:
- Ressurection fest
- Summer Breeze festival

Hvala za vse vaše predloge, ideje, brainstorm,... seveda, da sem pozabil 100 stvari, ampak upam, da sem za izhodiščno točko podal dovolj.

Netrunner ::

1. Vsekakor nek CMS ali framework. Katerega boš izbral pa je odvisno kakšen nivo znanja imaš. Če si noob vzami wordpress ali joomlo, če znaš kaj več potem se boš obrnil na kaki konkretnejši CMS, če obvladaš .. kar dvomim ker ne bi spraševal tega :) potem bi vzel pa kak framework.

2. Jaz priporočam Neoserv ker imam same dobre izkušnje z njimi. So pa večinoma tudi drugi ok.

3. Če imaš semantično kodo, lepe URL-je in dobro vsebino ne potrebuješ drugega. Dobra vsebina je bistvo SEO-ta.

4. Kupi en template na themeforest in ne se ubadat s tem.

5. Predloge sicer niso neki za se hvalit vendar za tako zadevo so dovolj ok. Ne delat vsega from scratch ker nima smisla. Jaz bi kupil predlogo in jo malo optimiziral in vse skupaj postavil v enem dobrem CMS-ju (beri: izogni se wordpressa in joomle). Kako se boš lotil je odvisno od tvoje volje in časa ter seveda znanja.

Vsak ti bo predlagal tisto kar najbolj pozna in ne tisto kar se mu zdi najprimerneje. Ne sprejmi odločitve na osnovi formskih mojstrov ampak sam naredi malo analizo.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

M-XXXX ::

Recimo tako na grobo ustreza stran: http://www.skisova-trznica.si/
Ko smo jo naročali smo imeli podobne zahteve kot jih imaš ti.

Tukaj pa moj nasvet: glede na moje izkušnje organizacije festivalov (za katere lahko brez težave rečem da jih imam ogromno) spletna strani festivalu (vsaj slovenskemu) ne prinese praktično nobene dodane vrednosti. Biti seveda mora, ampak ne splača se ti komplicirat z njo ker ne bo na koncu nobene razlike. Obisk spletne strani bo pred samo izvedbo praktično ničen, obisk bo tik pred samim dogodkom (za praktične informacije) katere lahko dobijo v večini (in jih tudi dobijo) iz socialnih omrežij.

Uglavnem ne kompliciraj, stran naj ima osnovne informacije in imej v mislih, da zaradi spletne ne boš nič več ne manj kart prodal...

Kurzweil ::

#000

1. totalen noob nisem, niti slučajno pa tudi nek ekspert ne, torej bi potreboval nekaj kar je simple in vseeno dovolj customizable
2. tudi jaz največkrat slišim za neoserv, da je kul
3. kodo bom probal pisat kar se da lepo, kako pa zgledajo lepi URLji oz. takšni, ki googlu ustrezajo ne vem, bom pa taisti service uporabil da ugotovil :)
4. povsem mogoče, da bom nabavil kakšen template, tudi zato tu pišem, če zna kdo iztrelit kaj pametnega iz prve... si bom vzel čas in pogledal, nekaj se bo že našlo verjetno
5. katere CMSe pa bi predlagal, da niso res tisti za najbolj hardcore devlopereje, ampak vseeno boljši in bolj fleksibilno od Joomle in Wordpressa?

Najprej hvala za tvoje mnenje, se strinjam s tem kar si napisal, ampak od nekoga, ki to počne, kot full time job ali pa zgolj dobro to počne, mimogrede dobim kakšen dober nasvet, zato tudi sprašujem.

-----------------------------------------------------

M-XXXX

Recimo da nekako tako, gre pa za rock in predvsem metal, tako da si lahko misliš v katero smer, bi naj bila.

Se zavedam, da spletna stran ne prinese veliko, to je tudi razlog, da se jo lotevam sam, je pa vendarle bilo nekaj tegob zaradi dejstva, da ni spletne strani, sploh metalska scena je specifična in znotraj nje, je kakšni 30% takšnih, ki socialnih omrežij sploh ne uporabljajo, tako da so popolnoma odrezani od informacij. In pa seveda spodobi se, da če se trudiš na vseh koncih in krajih, da ima potem festival tudi spletno stran, že če vtikaš v google, da kaj najde :) In pa seveda sponzorji si tega zelo želijo... In točno to je en velik razlog za spletn stran, kot si napisal... same informacije od prevoza, nočitev, lokacije, znamenitosti,... ker se prodaja poleg samega eventa tudi vse, kar mesto ponuja.

Komplicirat res nimam namena, kot mi svetuješ, saj sem zaradi tega lani na koncu v gužvi ostal brez časa, da spravim neko spletno stran na server :) Tudi sam/i se ukvarjam/o z organizacijo že kar nekaj časa, ampak nekateri eventi presegajo okvirje, ki smo jih bili prej vajeni, zato vprašanje, če te ne bi še kdaj vprašal, kaj praktičnega :)

In pa tudi tebi hvala za reply!

otago ::

Pohvala OP-ju da se trudi z izdelavo spletne strani. Saj je vse na Facebooku, zal res ni res. Potrebujes racun za obisk vsebine ali pa si izredno proti FB naravnan. Ocena 30% je kar pravilna. Spletna stan ne rabi biti dobra, dovolj je imeti basic info gor. Recimo spletna stran festivala Gora Rocka je primer "good enough", promocijo pa delajo v glavnem preko FB in ust do ust (ceprav zadnja leta so imeli probleme z izpadom stroma in slabim vremenom).

Kurzweil ::

@otago, ja glede oglaševanja je tako, da neke generične zadeve, kjer je ciljna publika praktično ves folk, je oglaševanje potrebno... takole na grobo rečeno... pri specifičnih zadevah glede žanra, pa je tako, še posebej pri metal žanru, da dejansko vsak vsakega pozna, dejansko vsi vedo za event, sploh če "štrli iz povprečja",... je pa seveda vsekakor vredno uporabit vse ostale kanale, ki so na voljo, tako spletno stran, kot FB oglaševanje in podobno... ker se ti nekaj 10 ali 100€ vložki pokrijejo, že par ljudi kupi karto, da ne govorimo o starejših, tistih, ki ne uporabljajo FBja,... iz istega razloga, kot spletno stran oglašujemo in bomo vedno oglaševali tudi preko tiskovin, od flyerjev in plakatov naprej.

Bi bilo pa fino, da spletna stran vendarle ne bi bila popolnoma basic, generična in brez filinga, že zaradi splošnega izgleda in kot sem že omenil, tudi sponzorjem to veliko pomeni. Tudi dejstvo, da če v Google vpišeš ime festivala in ven ne dobiš nič, ali pa neko generično Wordpress stran, ni ravno v ponos...

Kot rečeno metalska publika je specifična, res precej jih je takšnih, ki ne visijo na Facebooku, ko raziščeš stvari v detajle ugotoviš, da res veliko ljudi v tej sub-kulturi, ki tu pa tam prebirajo samo razne portale in verjeli ali ne forume...

blackbfm ::

Wordpress je vse in še več kar rabiš. Samo ne nalagat pluginov in tem na pamet vsepovprek, manj je več, poskušaj izbrat kvalitetne.

1. Vsekakor nek CMS ali framework. Katerega boš izbral pa je odvisno kakšen nivo znanja imaš. Če si noob vzami wordpress ali joomlo, če znaš kaj več potem se boš obrnil na kaki konkretnejši CMS, če obvladaš .. kar dvomim ker ne bi spraševal tega :) potem bi vzel pa kak framework.


O kakšnem frameworku ti sanjaš.. za povprečnega uporabnika ki želi imet predstavitveno stran frameworki niso primerni. Ma niti tak ki resnično obvlada ne bo šel izumljat tople vode in postavljat stvari na framworku.

Lonsarg ::

Tudi jaz glede na zahteve mislim da bo Wordpress ali Joomla dovolj, kodo od template lahko še vedno v celoti ročno modificiraš. Tako da izgled je generičen zgolj v primeru da zbereš generični teme in se jih ne dotikaš.

V kake bolj profi CMS greš z razloga optimizacij ali advanced use casov. Iz stališča customatizacije ne rabiš v te vode.

Netrunner ::

@blackbfm => ne da se mi spet prerekat s tabo. Ja framework je malo overkill vendar kakšen Laravel z october CMS-jem ni napačna izbira. Če znaš seveda :)

Lonsarg je izjavil:

Tudi jaz glede na zahteve mislim da bo Wordpress ali Joomla dovolj


Vsak CMS je dovolj :)

Lonsarg je izjavil:


V kake bolj profi CMS greš z razloga optimizacij ali advanced use casov. Iz stališča customatizacije ne rabiš v te vode.


Predvsem se gre zato da bolj mirno spiš in se ne rabiš sekirat za vsakodnevne exploite.

Kurzweil je izjavil:

gre pa za rock in predvsem metal

Imaš mojo podporo. Če bo čas naklonjen se bom znašel pod odrom, tako da ne pozabi dat linka ko bo končano. Če potrebuješ kakšen nasvet sem na voljo. Verjetno bi ti lahko odstopil del prostora na strežniku za gostovanje :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

HotBurek ::

Če sta oba (Kurzweil in #000) iz festival foha, potem je mogoče gut, da v kotnekstu SEO (pa tudi za ljudi in živali) polinkata strani drug na drugega. In to tako, da je vidno nekje na vrhu v meniju "Poglej še: Festival Ž", pa A link in target _blank.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Netrunner ::

@HotBurek => Sanja se mi ne, kaj si dejansko napisal :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

starfotr ::

Pa še nekaj. Kupite domeno vasfestival.si/com...

In ne delajte si dela ter stroškov s forami tipa vasfestival2019.si, vasfestival2020.si...

Nekateri to delajo, vsako leto odpirajo tudi nove strani/profile na družbenih omrežjih samo za 1 leto, kar je res neumno.

HotBurek ::

#000, recimo vi furate festival "Metalci na velenskim jezeru", Kurzweil pa "Irdija štrom bas kitara".

Ger za dva različna festivala, z dokaj podobnim "tonom". Mogoče je smiselno, da se obiskovalcem prve strani preko "linka" (velikega gumba z napisom "Poglej še ta festival: Išbk") nekje na vrhu v meniju predstavi (odpre se ti nov zavihek in zlouda "druga" stran) še drugi festival, in obratno.

Drug drugega "polinkata". Je sedaj bolj jasno?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Netrunner ::

Izmenjava linkov mi je jasna, nevem pa od kod ti ideja da imam oz. bom imel tudi jaz stran o nekem festivalu :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

HotBurek ::

Pa res... :D Zgleda sem kiksnu. Z uprabnikom M-XXXX lahko pošera linke.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Netrunner ::

Kurzweil je izjavil:

1. totalen noob nisem, niti slučajno pa tudi nek ekspert ne, torej bi potreboval nekaj kar je simple in vseeno dovolj customizable


Simple :) To je relativen pojem. Meni je bolj simple tisti CMS ki mi omogoča direkt delo s kodo, nekaterim pa da vse lahko namestijo in skonfigurirajo s klikanjem prek menijev.

Kurzweil je izjavil:

2. tudi jaz največkrat slišim za neoserv, da je kul

Z njimi ne zgrešiš nič. Če boš vzel pa kje drugje popazi da imajo dobro in odzivno podporo.

Kurzweil je izjavil:

3. kodo bom probal pisat kar se da lepo, kako pa zgledajo lepi URLji oz. takšni, ki googlu ustrezajo ne vem, bom pa taisti service uporabil da ugotovil :)

Semantična koda pomeni, da uporabljaš pravilne tage za prave elemente na strani. Posledično google in ostali lažje razberejo kaj je kaj, kar pripomore k SEO-tu.
Lepi url-ji pa ponenijo da imaš url v stilu: "www.mojfestival.si/program" in ne "www.mojfestival.si/index.php?id=345". Kar se URL-jev tiče ne skrbi, saj načeloma ima vsak CMS to že default integrirano.

Kurzweil je izjavil:

4. povsem mogoče, da bom nabavil kakšen template, tudi zato tu pišem, če zna kdo iztrelit kaj pametnega iz prve... si bom vzel čas in pogledal, nekaj se bo že našlo verjetno

Jaz nabavljam na themeforest. Vzemi kakšne novejše dobro ocenjene predloge. Optimalna ni nobena, saj so neoptimizirane, vendar kdo ima čas se ubadat z dizajnom. Najbolje bi bilo, da ti nekdo naredi dizajn in po možnosti še razrez, tako da ti ubadaš samo z implementacijo.

Kurzweil je izjavil:

5. katere CMSe pa bi predlagal, da niso res tisti za najbolj hardcore devlopereje, ampak vseeno boljši in bolj fleksibilno od Joomle in Wordpressa?

Vsak ti bo predlagal tisto kar najbolj zna :) Z vsemo CMS-ji se da načeloma narediti vse. Sem posksil precej CMS-jev, vendar nisem expert da bi ti zdaj stresel vse dobre in slabe lastnosti vseh :)

Delal sem z: Wordpress, Joomla, Drupal, Modx, Processwire, SimpleCMS, October CMS + nekaj trgovin z Magentom, Oscommerce, Opencart in Prestashop.

Če bi jaz delal to kar boš delal ti bi izbral ali modx ali october CMS.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

blackbfm ::

@blackbfm => ne da se mi spet prerekat s tabo. Ja framework je malo overkill vendar kakšen Laravel z october CMS-jem ni napačna izbira. Če znaš seveda :)


Ce znas te tudi wp nic kaj ne omejuje za to kar op rabi. Imas vse osnove že postavljene, in mnogo bolj kvalitetno kot jih bos sam zmogel spacat v nekem random frameworku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Netrunner ::

blackbfm je izjavil:


Ce znas te tudi wp nic kaj ne omejuje za to kar op rabi. Imas vse osnove že postavljene,

:) Ta tvoja trditev velja za vse CMS-je.

blackbfm je izjavil:

in mnogo bolj kvalitetno kot jih bos sam zmogel spacat v nekem random frameworku.

Za wanabe developerje vsekakor, to pa ne velja za programerja z izkušnjami.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

blackbfm ::

Jih ni takih izkusenj da bos kot posameznik presegel vecletno delo skupine ljudi ki so po vsej verjetnosti precej pametnejši od tebe.

Netrunner ::

Smo že precej zašli, zato je to moj zadnji post izven topica.

Tu se ne gre za "kdo je pametnejši". Za vsakim CMS-jem stoji ekipa dobrih programerjev in ne trdim da en posameznik je pametnejši oz. boljši od njih. Če delaš stran z nekim CMS-jem in da se nekomu zameriš bo le ta prej ali slej ugotovil za kateri CMS se gre. Kot prvo bo poguglal za vse obstoječe exploite, če teh ni, bo poiskal morebitne exploite za kakšne vtičnike kateri so mogoče uporabljeni. Koda takih CMS-jev je na voljo in jo lahko pregleda vsak. Kar hočem povedati je to, da se ve s čim se ima opravka in posledično je enostavneje planirati napad.

Če pa stran naredi en hard core programer z nekim dobrim frameworkom morebitni napadalec ne bo imel pojma s čim ima opravka, saj izvorna koda ne obstaja, javnih vtičnikov ni, ... preostane mu samo random preizkušanje s čimer pa kaj dosti ne bo dosegel, saj vsak dober programer ve, kakšne so ranljivosti in kako se le teh izognit.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

blackbfm ::

To da bos v random frameworku delal bolj varno kodo zato ker ne maras wordpresa je bluzenje in fantazija.

V glavnem predstavitvenih strani, blogov in podobnih jajc danes nihce ne dela na frameworkih. Ker je izumljanje tople vode in casovni strel v koleno. Se trgovine z miljonskim prometom komot poganja wp.

Netrunner ::

@Kurzweil => Si prišel do kakšnega zaključka kako se boš lotil tega?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Phantomeye ::

Jst tud navijam za wp in kupljeno predlogo. Spet odvisno koliko boš računal. Ker komplicirat z necem za mali denar, kar lahko narediš hitro z wp-jem, je bv.

joomla ma ša dosti manj podpore in je tezje najti dober template.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako oz. z čim izdelujete spletišča? (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
5713078 (11494) Goran's Blog
»

Izdelava spletne strani z novicami

Oddelek: Izdelava spletišč
172075 (1521) Goran's Blog
»

Kaj moram paziti pri kupovanju spletne strani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
7313774 (11460) tiga325
»

Kateri CMS

Oddelek: Izdelava spletišč
242276 (1539) GaS
»

Izbira CMS aplikacije

Oddelek: Izdelava spletišč
264112 (3367) Netrunner

Več podobnih tem