» »

Slab vlek kamina

Slab vlek kamina

;-) ::

Pozdrav, ker z adrio nebo nic, ostajam pri trenutnih akticnostih.

V hiso smo vgradili kamin pandero 9kw. Ob testiranju sem ugotovil slab vlek. Mislim da sem zgresil pri fiju dovodne cevi svezega zraka (premajhen fi) 10cm.

Je varno da v cev zmontiram kak ventilator, ki bo tiscal svez zrak v kamin ?

Menjava cevi je prakticno nemogoca, saj je okoli pozidan s samotom in police okoli so ze zalepljene.

tlozej ::

Ventilator na dovodni cevi bo povzročil nadtlak v kurišču kamina. Nevarno je, da ti zaradi tega v prostor izrine CO, kar pa ni ravno življenju prijazno...

LP

tomazic89 ::

Prekratkega imas....

Srsly.. ce ni vleka, je dimnik prekratek oz prenizek - ce se da, povisaj dimnik. Dobijo se tudi tisti kovinski podaljski, ki se namontirajo na dimnik.
10cm dovodna cev je vec kot dovolj, navadno jo bos moral se pripreti. Nikakor pa ne dajaj vanjo ventilatorja.

;-) ::

Od kamina do vrh dimnika je 6m in nekaj cm. Cev je 18cm notranji fi. Iz kamina gre cev nato je samo 45stopinj koleno v tuljavo. Res mi ni jasno zakaj slabo vlece ko je vse nareto kot v knjigi pise.

Drva zagorijo a ne s tistim pravim susom, ko gre h koncu vcasih se kaj drv ki so sicer ze vsa crna ugasne, po izkusnjah iz vikenda v takem primeru zgori vse do konca...

mikhaair ::

Krivda drv mogoce?

zmaugy ::

Zelo čudno. Morda so pa res vlažna drva?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

feryz ::

Nam gori tako:

Če ne paziš, te lahko pozauga v kamin.

Ampak tako lahko gori le, če ga sam zmontiraš. Če si pravi dec.
Drugače pa temo na forumu odpreš. Jokajočo.

Saj so ti že povedali. Če so drva suha, uštimaj dimnik.
Oz. nekdo naj ti ga. Ker ti sam ... khmm, raje ne bom žalil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

zmaugy ::

Morda pa ni pravilno zakurjeno, se pravi so drva nametana preveč skupaj in ni pretoka zraka med njimi?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

fikus_ ::

Kakšen dimnik, schiedel, nerjaven, . . . . Sonce sije na vrh dimnika, . . . , položaj na strehi (pod/nad slemenom, oddaljenost slemena), . . . .

Stikalo ::

;-) je izjavil:

Pozdrav, ker z adrio nebo nic, ostajam pri trenutnih akticnostih.

V hiso smo vgradili kamin pandero 9kw. Ob testiranju sem ugotovil slab vlek. Mislim da sem zgresil pri fiju dovodne cevi svezega zraka (premajhen fi) 10cm.

Je varno da v cev zmontiram kak ventilator, ki bo tiscal svez zrak v kamin ?

Menjava cevi je prakticno nemogoca, saj je okoli pozidan s samotom in police okoli so ze zalepljene.


Pomojem je kratek dimnik. Starši imajo 9 m dolgega,+ in vleče, ko pes. Moj je cca 6 m in tudi slabo vleče. Razen, če res zakurim trske in ga ogrejem na delovno temperaturo, potem vleče dobro :D

Sicer pa a ti od začetka slabo vleče? Meni se tudi hitro zapacka, ker slabo vleče. Tako, da ga moram redno čistiti. Nameravam podaljšati dimnik.

Sicer pa lahko daš ventilator na dimnik, ampak je gotovo več vzdrževanja in dražje, kot če podlajšaš dimnik za kak meter - sicer pa ni nujno da rešiš problem?

Map ::

Enkrat sem nekje slišal, da mora bit dimnik za dober vlek visok vsaj 4 metre, tako da teh 6 metrov imaš dovolj, mora pa biti višji od slemena.

K0l1br1 ::

Počakaš, da gre sonce zadaj, potem bo tudi vleklo.

mambli ::

Pri meni je bil isti problem. Imam dokaj nova okna. Ko zakuriš, daš okna na kip in lepo povleče. Ko enkrat gori, zapreš okno. Pri nas je to pomagalo.

;-) ::

Okna nimajo veze ker imam dovod zraka speljan od zunaj. Ob prvi priliki probam z novimi/suhimi drvami mogoce so res te bile malo mimo.

mikhaair ::

Dovod zraka od zunaj ni nujno ok. Kamin vleče zrak iz prostora. Tvoja cev, če je predolga, je kvacjemu ovira za vlek. Ker je zelo ozka.

fikus_ ::

Dovod zraka fi 10 cm je dovolj (razen če je cev zelo dolga 10+ m )

Vlek preveriš tudi tako, da v kaminu prižgeš malo časopisnega papirja in se pri odprtih vratcih takoj vidi kam gre dim. Mislim da ima OP težavo z dimnikom. Mora pa malo več napisati, sem zgoraj napisal vprašanja.

paraboŁa ::

Pri nas je bil problem prekratek, ker sem v zgornjem nadstropju. 6m bi moralo biti dovolj. Pač kuriš bukova drva in jih res dobro podkuriš. Zna se zgoditi, da je kakšno tesnilo slabo ... Mogoče pokličeš serviserja?

;-) ::

fikus_ je izjavil:

Dovod zraka fi 10 cm je dovolj (razen če je cev zelo dolga 10+ m )

Vlek preveriš tudi tako, da v kaminu prižgeš malo časopisnega papirja in se pri odprtih vratcih takoj vidi kam gre dim. Mislim da ima OP težavo z dimnikom. Mora pa malo več napisati, sem zgoraj napisal vprašanja.


Cev dovoda je dolga 180cm.
Zadnjih 50cm cez steno in fasado je odtocna cev prej pa tista pregibna ki so mi jo dali v bauhausu zraven kamina. Cev enakomerno pada ves cas.

Dimnik iz zunanje strani
https://ibb.co/rd3mw41

MTB ::

Imaš zadihtano hišo? Pripri kakšno okno in poročaj.

;-) ::

Kaj ma veze okno z kaminom ce ma dovod zraka od zunaj?

TheBlueOne ::

;-) je izjavil:

Kaj ma veze okno z kaminom ce ma dovod zraka od zunaj?


Pod vprasanje postavljajo ustreznost dovoda in ponujajo metodo, da preveris, ce je tako.

;-) ::

Bom probal.

Ob naslednji priliki zakurim torej z res suhimi drvami zdaj nisem preprican da sem imel dobre in odprem okna. Ceprav mi ni jasno kak bi prisel zrak skos okno v kamin ker je nemogoce

fikus_ ::

Zunanji dovod zraka je še najmanjši problem! Tako da se zaenkrat s tem ne bi ukvarjal!

Iz slike je videti, da je višina dimnika približno enaka višini slemena in bo verjetno to vzrok za slab vlek. Po neki literaturi je višina dimnika odvisna od oddaljenosti do slemena. Biti pa mora višje (v tvojem primeru zgleda tako, ker je blizu slemena) ali nižje. Potem je pomembno smer slemena oz. sončna stran strehe. Če je dimnik na J strani slemena, je lahko nižji, na S strani mora biti višji, . . . . Veliko faktorjev vpliva na dober vlek dimnika.

Zakuri en A4 list v kaminu in preveri, če dimnik sploh vleče! Boš videl po plamenu in kam gre dim.

Če ima dimnik slab vlek zaradi višine, si lahko pomagaš s tem:


. . .

;-) ::

Dimnik je na vzhodni strani.

TheBlueOne ::

;-) je izjavil:

Bom probal.

Ob naslednji priliki zakurim torej z res suhimi drvami zdaj nisem preprican da sem imel dobre in odprem okna. Ceprav mi ni jasno kak bi prisel zrak skos okno v kamin ker je nemogoce


Kamini praviloma niso ne vem kako dobro zatesnjeni. Ce pa je res popolnoma zatesnjem, potem ne bo pomagalo. V ne tako starih casih je bil dovod zraka iz prostora.

FrRoSt ::

fikus_ je izjavil:

Zunanji dovod zraka je še najmanjši problem! Tako da se zaenkrat s tem ne bi ukvarjal!

Iz slike je videti, da je višina dimnika približno enaka višini slemena in bo verjetno to vzrok za slab vlek. Po neki literaturi je višina dimnika odvisna od oddaljenosti do slemena. Biti pa mora višje (v tvojem primeru zgleda tako, ker je blizu slemena) ali nižje. Potem je pomembno smer slemena oz. sončna stran strehe. Če je dimnik na J strani slemena, je lahko nižji, na S strani mora biti višji, . . . . Veliko faktorjev vpliva na dober vlek dimnika.

Zakuri en A4 list v kaminu in preveri, če dimnik sploh vleče! Boš videl po plamenu in kam gre dim.

Če ima dimnik slab vlek zaradi višine, si lahko pomagaš s tem:


. . .

No, pa smo dodali še nekaj o dimnikih! :) Zdaj imamo praktično vse elemente. 8-)

Če malce povzamemo (osnovne) zadeve!:
Kuri se z vsaj eno leto starimi (suhimi) drvi! Pri/za zakuritev pa je dobro, če so drva sušena vsaj 2 leti. Potem, ko je kamin že ogret, so dobra tudi eno leto stara drva...

Tebe jebe vlek! Dovodna cev je fi 10cm ustrezna. Vendar to ne gre direktno v kamin!! Tam, v kaminu je tudi nek mehanizem dotoka zraka, ki morda ni najbolj optimalno nastavljen za tvoje pogoje!! Druga varianta pa je, da ta vlek reguliraš/nastaviš na izhodu, to je na koncu dimnika....

Zadeva je podobna kakor zavg v starih avtomobilih, ko si ga moral ročno nastaviti, dokler se mašina ni segrela. Samo tam si imel regulacijo samo na vhodu, se pravi zaugu, tu pa bi lahko rguliral tudi izhod iz dimnika.... Boš že pogruntal, počasi... Jaz ti predlagam, da za začetek pogledaš regulacijo zraka na vhodu, da vidiš, kje sploh si, potem pa lahko nastavljaš tudi finese....
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

;-) ::

Huh sem ugotovil kaj je narobe.

Zgleda so plosce vermikulita razmajale pri nosenju in je zgornja od stropa splezala cisto nazaj, zato se je prostor na vlek v dimnik zelo razsiril zadajbko so luknjice cez vermikulit za zrak pa so bile potisnjene cisto ob steno kamina.

Test z novimi drvami in ploscami na svojem mestu je pokazal da je vse ok, vlece kot satan. Hvala za pomoc.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako pravilno kuriti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16725672 (1843) d4vid
»

Povečanje vleka dimnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5236740 (16164) Kac
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017641 (5010) letmein
»

Kakšna peč je to?

Oddelek: Loža
409111 (6894) cordoba
»

Je bolj vroča žerjavica ali ogenj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7818563 (16192) urosh

Več podobnih tem