» »

Einsteinova uganka!!!

Einsteinova uganka!!!

TERORRIST ::

Einstein-ova uganka
Kdo ima ribo?

Einstein je dejal, da 98% populacije na svetu ne reši te uganke.
Preizkusi se in izvedel bos ce spadas med izbrana 2% !!!!

Imamo 5 his v 5 razlicnih barvah
V vsaki hisi zivi oseba druge narodnosti.
5 lastnikov pije doloceno znamko pijace, kadijo doloceno znamko cigaretov in imajo svoje ljubljencke(domace zivali)
Noben lastnik nima enakega ljubljencka, ne kadi iste znamke cigaret in ne pije iste pijace kot drugi.

Drugi podatki:

Britanec zivi v rdeci hisi
Sved ima psa.
Danec pije caj.
Zelena hisa je takoj na levo od bele.
Lastnik zelene hise pije kavo
Lastnik, ki kadi Pall Mall redi ptice.
Lastnik rumene hise kadi Dunhill
Lastnik ki zivi v srednji hisi pije mleko.
Norvezan zivi v prvi hisi.
Lastnik ki kadi Blends zivi zraven osebe ki ima macko.
Lastnik konja zivi zraven osebe ki kadi Dunhill
Oseba ki kadi Bluemasters pije pivo.
Nemec kadi Prince
Norvezan zivi zraven modre hise.
Oseba, ki kadi Blends zivi zraven osebe ki pije vodo.


Evo to so vsi podatki.
Vprasanje je torej: Kdo ima ribo?
Prosim da napisete z dokazi kako ste prisli do rezultata. Ne samo rect: oni ma ribo


Keyboard not found. Press f1 to cancel.

Huey P ::

Se mi zdi, da ne spadam med tista 2%..:D:D:D:D
..::DOOM III: The Legacy::..

Thomas ::

To smo ze imeli. In nekateri resili.

Bo zgleda treba arhiv z iskanjem narest pocas.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TuXterrestrial ::

Ha Ha ratal mi je

Thomas ::

Dobr zate! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tjulenj ::

ribo ma nemc. sej cist izi :D

iz podatkov se takoj dobi nekej dejstev: postavitev his je rumena, modra, rdeca, zelena, bela. naprej je 100% da je v rumeni norvezan k kadi dunhill, v modri je konj, v rdeci britanec pije mleko, v zeleni pa pijejo kofe. to si lepo narises na en listek, pol pa mal logicno sklepas kje bi kdo lahko bil, pri tretji skici ti pa ze sigurno rata ker tolk moznosti pa tud ni za ugibat.:)

Witboy ::

Ja, strinjam se s teboj tjulen. Možnosti sta itak dve. Pa ena itak odpade k pride do protislovja.8-)

Dalmatinc ::

Ma sej to je za pručka izzi.........ribo ma NEMC:D

faca9 ::

Se strinjam. Ni tako težko, vendarle pa vzame nekaj časa...

ABX ::

Nemec ima ribo. Za dokaz pa ti lahko pošljem tabelo od excela :)

Na začetku določiš kaj veš, potem pa vneseš še kaj veš da ni možno. Nato ti ostane pri zbiri pesa dve možnosti, probaš prvo z eno in ugotoviš napako, probaš z drugo in vse gre na mesto.

Vzame pa nekaj časa.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Seadoo ::

Fantje, žal vam ne dajem prav. Ribe namreč nima nihče. Sklepanje: "če je nima nihče od štirih, jo mora imeti peti" je napačno. Nobena trditev ne potrdi obstoja ribe kot hišnega ljubljenčka.

Torej?
Out of my mind. Back in five minutes.

whatson ::

ribo ma pomojem ali nemc.. ali pa res nihče... :\

Tjulenj ::

hehe, cist mozno. torej sm izven tistih 2% pa se polno drugih sem za sabo potegnu. ekscelentno! terrorist ino thomas, vidva bosta najbrz povedala kako je s to ribo. ali je nemec Moz z ribo(tm)? :D

TuXterrestrial ::

Nemc ima 100% ribo!!!!

Vprašanje se glasi : Kdo ima ribo?

V nadaljevanju je na pisano, da ima 5 različnih tipov 5(pet) domačih živali!!!

konja, ptico, psa, mačko in >>>>ribo<<<<< = 5

Tjulenj ::

newman: samo nikjer ne pise da je peta zival riba. lahko da ima nemc kaco. ali pa aligatorja.

ceprov pomojem je res da je kr nemc taprau fisherman's friend :D

ps: se ena ribja... v New Scientist-u je blo par tednov nazaj, da so za postrv (ce me spomin ne daje) ugotovil, da samicke znajo hlint orgazem. swasta! :D

Seadoo ::

Lejte finta uganke (po mojem) je lih v tem, da vsi mislijo, da mora bit riba ena od živali, čeprav nikjer tega ne piše.

Takšne uganke namreč znajo reševati že osnovnošolčki na tekmovanjah iz logike in bi bilo malo nesmiselno, da jo zna rešit le 2% ljudi.
Out of my mind. Back in five minutes.

Johnzy ::

Seadoo, nimaš prav. Če bi bilo po tvoje, bi bila namreč uganka lažja, kot je - v tej obliki je pa vendarle potrebno nekaj časa in premisleka, da se dokoplje do rešitve. Praviš, da riba sploh nikjer ni omenjena; omenjena je v vprašanju: "Kdo ima ribo? " Glede osnovnošolcev, ki rešujejo takšne in podobne naloge: seveda jih, vendar je potrebno upoštevati, da imajo ti osnovnošolci (lastne izkušnje) nekaj predznanja v vedenju, da je za takšno zadevo pametno imeti svninčnik in papir in si izrisati ustrezno skico. Takšna začetna tabela sestavljena zgolj iz podatkov, ki so na voljo, pa je že polovica rešitve. Pod črto vsega zgornjega je lahko verjeti, da takšno nalogo res reši zelo nizek odstotek ljudi. Tudi IQ nad 130 (kar se morda ne sliši veliko) je po definiciji IQ, ki ga doseže le zgornjih 5% testiranih . . .

Johnzy ::

Pardon 2%....

Seadoo ::

OK, se popravljam. Riba ni omenjena nikjer kot dejstvo. Omenjena je v naslovu, ampak naslov je vprašanje! In z nobeno zdravo logiko ne moreš sklepat na to, da ima nemec Ribo. Če je nimajo niti Britanec niti Šved, niti Danec in niti Norvežan, še ne pomeni, da jo ima Nemec. Iz vprašanja pravtako ne moreš sklepati na to, da kdo ribo sploh ima. Torej je ena od možnih razlag ta, da ribe nima nihče.



Glede tiste tabele, ki je značilna za tak tip nalog: kako boš vpisal vseh pet živali, če ne veš, ali je riba res ena od teh petih živali?

In ne vem zakaj bi takšno nalogo bilo tako težko rešiti, saj je rešljiva, če je le dovolj podatkov, ki si niso protislovni.
Out of my mind. Back in five minutes.

freserovski ::

Ja, pomoje ma ribo tudi nemec, to sem pa rešil z papirjem in z sistemom izločanja ampak to že nekje takrat, ko sem prvič slišal za to uganko.
No možno je da ribe nima nihče, samo če je tako vprašanje.........
Problemi so, problemi bodo! Kurc jih gleda!!

||_^_|| ::

mislm da jo ma švaba..smo enkt u šol rešval

faca9 ::

Seadoo, res lepo razmišljanje, se strinjam, vendar pa razmišljam takole: ribe zagotovo nimajo Britanec, Šved, Danec in Norvežan. Torej ima zgodbica dve možni rešitvi: ribo ima Nemec ali ribe nima nihče od omenjenih. Kakor ne moremo z trditi, da ima ribo Nemec, tudi ne moremo trditi, da ribe nima nihče (ali da riba sploh ni peta žival).

Ker smo iz vsakdanjega življenja navajeni dati odgovor, ki ga vprašanje zahteva, je od teh dveh možnosti ena bolj smiselna, ker se nanaša na vprašanje (ribo ima Nemec).

Thomas ::

Maja - našel sem rešitev pred letom skoraj že. In nisem bil edini.

Nemec.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Koci ::

Ribo ima Nemec , postopke pa je preveč zapleten, da bi ga zdejrazlagal. Najprej moraš v glavnemdoločit barvo hiš, nato pa njih vstavljaš po opisih. Britanec je v hiši čisto levo, oseba iz srednje pije vodo itd. ..potem pa greš na sisitem izločanja.
8-)8-)

Koci ::

sadoo ne bluzi, preberi še eno petkrat uganko in če ne boš kužil pol ti res ni več pomoči

element ::

Al je Nemc al Nobedn to je zdaj vprašanje?! :D

Thomas ::

No pa poglejmo kako se rešuje takele naloge:

Najprej naredimo funkcijo NextCombin, ki naredi naslednjo mozno kombinacijo.

Potem naredimo enostavne funkcije kot so:

IsBritInRedHouse

DoesDaneDrinksTea

....

itd.

Ko za določeno kombinacijo vse funkcije vrnejo TRUE - imamo rešitev.

No, vsaj tako sem delal jest. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Johnzy ::

Ni potrebno ničesar popravljati in dodajati Seadoo, ker si še enkrat povedal isto. Dejstvo je, da je uganka rešljiva, da je podatkov ravno dovolj in da je pravi odgovor, da ima Nemec ribo. Da je šele iz vprašanja razvidno (vse skupaj je tako ali tako dolgo vprašanje, ki je razdeljeno na več stavkov), da ima nekdo tudi ribo, ni nič nenavadnega in lahko to privzamemo za dejstvo ob minimalni stopnji zaupanja v spraševalca, ker bi drugače tako ali tako vse skupaj bilo nesmiselno (če ne bi zaupal ničemur v vprašanju). Če te prav razumem, vidiš problem v (pre)lahkosti naloge, ki da jo po tvoje reši veliko večji odstotek ljudi kot le 2%. Pri tem moraš upoštevati, da je to bila pač ad hoc ocena in da morda v resnici to nalogo reši recimo 7% ljudi (ob neomejenem času seveda, z omejitvijo pol ure bi jo rešilo pa precej manj kot 2%). Verjetno je avtor tak odstotek določil mimogrede, kakor se mu je pač trenutno zazdelo, poleg tega sta zgornja 2% na IQ testih "sprejemni izpit" za včlanitev v znano Mensa druščino in kot sem že prej omenil nekakšen mejnik med nadpovprečnimi in "zares genialnimi" (130 iq). :-)

Ps. Če se ti zdi uganka res tako enostavna in da jo denimo uspeš rešiti brez papirja, potem to ne pomeni, da jo lahko vsakdo mimogrede reši, ampak da si ti pameten :-).

T-minator ::

Seadoo: če ti praviš da ribe nima nihče, zakaj je potem vprašanje Kdo ima ribo??
Zato mora biti odgovor, drugače je zavajanje in se ne šteje kot ne vem kaj :D

jeti ::

In kako veš, da odgovor obstaja, a? Nekatere uganke pač nimajo odgovora.

Recimo: jože je večji od tineta, janez je pa manjši od jožeta. Kdo je najmanjši?

Tega ne moremo vedeti, ker imamo premalo podatkov in za odgovor pač napišeš, da naloga ni rešljiva.

Če pa želite točno rešitev, nam pa dajte natančna in nedvoumna navodila ter natančne podatke.:)

S tega vidika ima Seadoo popolnoma prav, napaka je pač v navodilih, ki niso nedvoumna (interpretirati se jih da na več načinov, kar seveda ni dobro).
Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
Včasih je bil http://come.to/jeti

Koci ::

jeti naloga je popolnoma rešljiva brez dodatnih podatkov, samo malo zdrave logike je treba uporabit oziroma iti na sistem izločanja.
Recimo če Britanec živi v redči hiši to glede na podatek, da je zelena levo od bele in da je druga hiša modra, logično pomeni, da Norvežan živi v rumeni. Zdja je le še vprašanje ali je redča hiša na aredini ali skrajno desno to pa ugotoviš potem ko razvrščaš podatke o pijači in cigaretih.

Thomas ::

  • Nekatere uganke so nesmiselne.


  • Vsaka uganka je ob doloceni zlonamernosti pri razumevanju - neresljiva


  • Tale uganka se pa ob upostevanju zgornjega DA resiti.

    Seveda, ce se gremo pa sofizme ... je pa itak vse nereslijivo.

    Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

    jeti ::

    Koci: hehe, mal si zgrešil bistvo - ni problem, da se iz podatkov ne bi dalo logično sklepati in priti do sklepa, bistvo je, da so navodila podana površno in ne vemo, ali je peta žival res riba ali pa kaj drugega. Seveda se da ugotoviti brez problema, da ima Nemec "peto žival", ne vemo pa, če je to res riba, ker nikjer tega ne piše!;)>:D

    No, ampak če nismo hudobni in upoštevamo Thomasovi pravili, pa si rečemo še, da je uganka bila postavljena zato, da se jo reši (beri: ima rešitev), potem pa lahko rečemo, da ima ribo Nemec.

    To je to.:)
    Bolje vrabec v roki kot (p)tič v riti!
    Včasih je bil http://come.to/jeti

    Koci ::

    pismo ste picajzlasti

    meni se zdi, da je vse skupaj ena enačba pri kateri iščemo X. X v tme primeru pa je riba.

    TuXterrestrial ::

    Glede tistega 2 %!
    Prvič: 2% od 6 BIO je 120 MIO. Torej to ni tolk mal a ne?
    Drugič: Tle nas je kare nekaj rešilo to nalogo, zato imamo občutek, da je lahka. Razlog bi bil, da se nas dosti ukvarja z računalništvom (ma ne me basat) in da nam ta logika ni tuja. Na slo tech je taka populacija zelo skoncetrirana.
    Na nekem drugem forumu (recimo gospodinski krožek) pa mogoče ne bi imeli toliko uspeha.

    Zakluček: 2% ali tam nekje je realno.

    Morpheus ::

    Ja jst nevem, uganko sm resu in po tem sklepanju bi pravu da ma nemc ribo, ampak spet je pa tut res da nikjer ne pise da sploh ker clovk ma ribo. Zdej nevem al smo sam mi tolk pametni al je pac resitev te uganke zares nihce. Lahko pa da to uganko kdo na ksn drug forum k ga najde pa vidmo kdo bo use resu.:\
    I too shall be brought low by death, but until then, let me win glory!

    Matek ::

    Jest mam tudi ribo0:)
    Bolje ispasti glup nego iz aviona.

    _fim_ ::

    Tole je res mal preluštn da bi on napisu- glede na to da bi bila rešitev Nemec. Torej je moj odgovor / (rešitve ni). Saj v podatkih sploh ni napisano da bi kdo imel ribo. Omenjena je samo v vprašanju!!!





    _fim_ ::

    Ups zmoto sm se. Še enkrat sm šal skoz pa sm našo napako (8-O). hehehehehe...
    Aja radi bi vedli kdo..to ni NEMEC ampak...(če hočš zvedat mi pošl majl-matejko99@hotmail.com)

    Morpheus ::

    Kje ste vi dobil, da Nemc ma ribo. Ce jo ze ma kdo, jo ma Norvezan. Nemc ma ze macko. Zdej pa vi k mislte drgac mi poslte potek vasga racunanja sm
    I too shall be brought low by death, but until then, let me win glory!

    Morpheus ::

    Ups, najdu napako, cakte mal...
    I too shall be brought low by death, but until then, let me win glory!

    Tjulenj ::

    ma kaki, norvezan ma macko. hehe, se dobr da se men tolk listkov valja po mizi :D ce je pa napaka se mi pa zdejle ne da ugotavljat... ampak pomojem ni, nas je prevec reklo da je nemc Tisti.

    Morpheus ::

    Po najnovejsih raziskavah je resitev(ce obstaja) definitivno Nemec. Torej, ce uganka ima resitev, je resitev Nemec, ce je nima pa pac nobeden. Po mojem mnenju se popoln odgovor glasi nekako takole: Ribo, ce jo kdo od 5 nastetih ljudi ima, je to Nemec.
    I too shall be brought low by death, but until then, let me win glory!

    Morpheus ::

    Tjulenj, sej sm reku da sm najdu napako.:))
    I too shall be brought low by death, but until then, let me win glory!

    _fim_ ::

    Veste kdo ma tu ribo..........? MadManMato...>:D>:D

    PB ::

    Jest mam tud ribo....na dveh nogah...hehe

    Stripy ::

    Ce ste ze (nekateri) blesavi, potem je odgovor na to vprasanje lahko tudi moja soseda. Ker vprasanje ni, kdo izmed teh petih ima ribo, ampak kdo ima ribo?


    Vredno ogleda ...

    TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
    TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
    »

    einsteinova uganka

    Oddelek: Loža
    172006 (1654) tsh2
    »

    Einsteinova uganka

    Oddelek: Loža
    365642 (4100) Thomas
    »

    Koga gleda-uganka (strani: 1 2 )

    Oddelek: Loža
    5538324 (37479) darh
    »

    Problemska naloga..

    Oddelek: Loža
    92150 (1973) Bajo1
    »

    Uganka

    Oddelek: Loža
    261516 (1269) LuiIII

    Več podobnih tem