» »

Hladilna rebra po naročilu

Hladilna rebra po naročilu

David4747 ::

Pozdravljeni,
Se komu kaj sanja kje bi lahko naročil hladilna rebra, custom made, najraje v celoti iz bakra, in koliko bi me to stalo?

Potrebujem eno dimenzij 7.5cm*12cm*1cm, od tega 7mm dolžina rebra, eno bakreno ploščico z izrezanimi navoji za vijake, dimenzij 6x8cm, debeline 5mm; in še ena hladilna rebra 5x5x0.8.

tiborrr ::

Mali elektronika ima aluminijasta: https://www.me-t.si/

Par profilov ustreza tvojih grobim gabaritom, narežejo pa tako ali tako na mero.

Zakaj pa potrebuješ bakrena? Zakoni termodinamike mi dajejo slutiti, da imaš napačne predstave o hlajenju z naravno in prisilno konvekcijo.

LP,
N.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

fikus_ ::

Dvomim, da ti finance prenesejo izdelavo po naročilu in še iz bakra. Tako da nabavi Aluminijasta in jih daš dodelat / vrtati luknje.

Če imaš čas , poglej še na Aliekspres.

David4747 ::

tiborrr je izjavil:

Mali elektronika ima aluminijasta: https://www.me-t.si/

Par profilov ustreza tvojih grobim gabaritom, narežejo pa tako ali tako na mero.

Zakaj pa potrebuješ bakrena? Zakoni termodinamike mi dajejo slutiti, da imaš napačne predstave o hlajenju z naravno in prisilno konvekcijo.

LP,
N.


Če se ne motim, pri naravni kovenkciji razlike tako ali tako ne bo, saj je kapaciteta hlajenja omejena z gibanjem zraka okoli reber. Torej baker je zaželjen zaradi 2x večje toplotne kapacitete in zaradi veliko boljše toplotne prevodnosti, kar pride prav v danem primeru - hladilna rebra z ventilatorjem.

Prosim za popravek če si kaj narobe razlagam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: David4747 ()

fikus_ ::

Cu ima skoraj 2x večjo toplotno prevodnost kot Al, tako da če rabiš, je razlika velika. Toplotna kapaciteta ti ne pomeni dosti (mogoče za trenutne povečane potreba po hlajenju).

Povprašaj pri kakšnem orodjarju, imajo bakrene elektrode za erozijo iz bakra, poleg tega ponavadi še možnost izdelave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

tiborrr ::

Problem bakra je, da ima ~ 3.3x večjo težo od aluminija, kar pomeni da akumulacija toplote že igra vlogo.

Enostavna enačba, da za enako veliko rebro iz aluminija in bakra dobiš praktično enak rezultat dT.

Primer:
Q°=20J
m(al_rebro) = 2.7kg
m(cu_rebro) = 8.96kg
c(al) = 902 J/kgK
c(cu) = 385 J/kgK
---
dT(al) = 0.022K
dT(cu) = 0.017K

Vsako sekundo se ob toplotni obremenitvi 20W poveča temperatura rebra za 0.022K (ob upoštevanju maksimalne teoretične izolacije okoli rebra), bakra pa 0.017K, torej dobrih 20% manj. Nikakor pa ne enkrat manj (0.011K). Ko začneš upoštevati še konvekcijo, se razlika še zmanjša, saj se več kot trikrat manjša teža bakra kljub nižji toplotni prevodnosti hladi praktično enako dobro.

Torej, vzami aluminijasto rebro, sploh če je vir toplote v plastičnem ohišju (po možnosti še celo cavity down, brez termalnega mostu) -> predvidevam, da govorimo o elektroniki.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tiborrr ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika (toplota in se kaj)

Oddelek: Šola
92287 (1693) t-zonaz
»

Vodno hlajenje - test 1

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
292058 (1466) Eddy
»

alu ali bakrena hladilna rebra?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
193209 (688) morphling1
»

Materjali za hladilnike

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
101223 (1059) SkIDiver
»

peltier + luft

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
192251 (1915) TESKAn

Več podobnih tem