» »

DeGoogle

DeGoogle

Zengarden ::

Živijo,
v zadnjem času me je pritegnil spodnji članek in imam občutek, da se ljudje počasi prebujamo glede te problematike:
https://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnol...
Tema je seveda obširna in moje izhodišče za tovrstne informacije je v veliki meri reddit, naprimer: https://www.reddit.com/r/privacy/

Naj povem, da ob vsem branju še vedno nisem ugotovil, kaj je najboljša rešitev za povprečnega uporabnika, kot sem sam.
Folija na glavi in dumbphone v teh časih in ob poklicu, ki ga opravljam, ne prideta v poštev.
Bom ob plačilu email providerja kot je naprimer Proton, res na boljšem? Ali naj raje uporabljam kar email, ki ga dobiš kot T2 uporabnik.
Če naložim LineageOs na svoj Android, sem kaj manj viden in trackan? Naj raje uporabljam Jabolčne izdelke, ker se hvalijo z večjim spoštovanjem privatnosti?

Mogoče sem samo nahajpan od branja vseh člankov na račun deGooglifikacije. Vseeno pa se mi zdi, da sem tako nafuran na cel Google paket, ki ga dobiš. In je tako prikladen.
Ampak nekaj je na tem stavku: »if you're not paying for the product, you are the product?«
Digitally affected

2dark ::

Zengarden je izjavil:

Živijo,


Naj povem, da ob vsem branju še vedno nisem ugotovil, kaj je najboljša rešitev za povprečnega uporabnika, kot sem sam.


Da imaš več meilov. Kdo ima samo enega je tepec. Enega za poslovno rabo, enega za domačo rabo in enega za bedarije.

Raptor F16 ::

Torej se začenja obdobje plačljive e-pošte.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

bluefish ::

Protonmail ima tudi brezplačen predal, ki je za povprečnega uporabnika povsem dovolj.

Raptor F16 ::

bluefish je izjavil:

Protonmail ima tudi brezplačen predal, ki je za povprečnega uporabnika povsem dovolj.


Ui ! :O

Tenks... se že en čas spogledujem z migracijo osebnega računa. Za delo na primer imamo že lep čas nastavljen privat server.

Zadnijič sem bral kako google strojno prebira pošto, meddrugim tudi priponke.
S fakultete sem parkrat dobil kakšnen račun na svoj naslov. To mogoče pojasni, zakaj imam toliko oglasov za privatne šole in fakultete ?

Prijetno ravno ni, ko se malo zamisliš.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

xxxul ::

bluefish je izjavil:

Protonmail ima tudi brezplačen predal, ki je za povprečnega uporabnika povsem dovolj.

problem je ker protonmail po defaultu nima imap/pop3, tudi pod plačljivo verzijo nima klasičnega imap serverja, ampak na comp daš njihovo aplikacijo ki potem lokalno emulira imap.
je pa kul za backup mail, definitivno

l0wc4 ::

Vsi se želite degooglat, defacebookat, demicrosoftat ipd. Zakaj si ne postavite lastne storitve? Najameš en strežnik, dedicated mašino, postaviš docker, v njem Nextcloud + MailServer in imaš vse. OK, vem, da ni enostavno, vem da je z Gmailom vse postalo komot in enostavno, ampak dajte, uporabite možgane. Ko smo pred XX leti postavljali mail strežnike, za vsako podjetje je vse bilo zelo enostavno. Če želiš privatnost, bo potrebno nekaj plačat. OK, če imaš gmail, za osebno rabo, je res zastonj in zelo lepa alternativa mu je Protonmail - ampak tu tudi ni nadzora. Če pa imaš podjetje, imaš recimo Google Apps For Business oz. kako mu se že pravi, za katerega tako in tako plačuješ.

Mavrik ::

Če kupiš kakšnega Synologya, dobiš vse te storitve (ekvivalenti emaila, drive/dropboxa, photos, in še kaj) pripravljene za namestitev s parimi kliki. Precej lažje kot pa postavljanje Linux strežnikov, še posebej ker imajo svoje mobilne aplikacije.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

krofko ::

@Mavrik

Za Synology velja to že za običajen NAS ali je treba iti kakšno stopnico višje?

l0wc4 ::

Vsi Synologiji to imajo, je pa potrebna še dodatna licenca:

https://www.synology.com/en-us/knowledg...

če pa zadevo postaviš na Linuxu:

https://mailinabox.email/

Mavrik ::

krofko je izjavil:

@Mavrik

Za Synology velja to že za običajen NAS ali je treba iti kakšno stopnico višje?


Moj najcenejši (in zdaj že dokaj star) DS213j je to imel, nov 216 ma isto. Licenco rabiš če hočeš več kot 5 mailboxov.

Pač če rabiš točneje poiskati:

MailPlus - email strežnik
Drive - Dropbox/Drive s sync clienti
Note station - Evernote ekvivalent
Calendar - koledar (nisem probal)
Office - GDocs ekvivalent (isto nisem probal)
Moments - Google Photos z mobilno aplikacijo, ki zna backupati slike s telefona
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Evstera ::

Zengarden je izjavil:


v zadnjem času me je pritegnil spodnji članek in imam občutek, da se ljudje počasi prebujamo glede te problematike:
https://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnol...


Hvala za link, sem prebral, pohvale za zapis.

Imam pa eno vprašanje glede mailov v poštnem predalu. Kot piše v članku, naj se maili iz predala raje izbrišejo, če ni nujno da so tam. Torej da ne kopičš not mailov za celo desetletje. SKlepam da se tko svetuje če bi ti kdo vdrel v račun in bi imel tako vse na pladnju.

Kaj pa v zvezi z mail ponudnikom? Je kakšna razlika, če jih izbrišeš ali pustiš npr. v mapi prejeto? Torej, je tko kot pri smsih - tudi če ti pri sebi v mobitelu zbrišeš sms pogovore, ti bo lahko kasneje mobitel ponudnik še vedno serviral izpisek sms pogovorov. Kaj pa pri mail ponudniku? Če izbrišeš iz map (in koša), je to to? Tudi njemu ni več dostopno... in tistemu, ki bi od mail ponudnika recimo zahteval dostop.

blackbfm ::

Pri mail ponudniku obstaja backup

Evstera ::

Hm, pri vseh, vedno? Bedno. Izbris pa verjetno ni mogoč, razen če celoten račun zapreš in zahtevaš izbris vsega zbranega ane?

Mavrik ::

Evstera je izjavil:


Kaj pa v zvezi z mail ponudnikom? Je kakšna razlika, če jih izbrišeš ali pustiš npr. v mapi prejeto? Torej, je tko kot pri smsih - tudi če ti pri sebi v mobitelu zbrišeš sms pogovore, ti bo lahko kasneje mobitel ponudnik še vedno serviral izpisek sms pogovorov. Kaj pa pri mail ponudniku? Če izbrišeš iz map (in koša), je to to? Tudi njemu ni več dostopno... in tistemu, ki bi od mail ponudnika recimo zahteval dostop.


Načeloma ti mail ponudnik mora v pogojih povedati za njihov t.i. retention policy. E.g. GMail pravi da pobriše podatke v cca 2 mesecih s aktivnih serverjev in v 6tih mesecih z backupov (članek sicer ne pravi nič o t.i. derived data). GSuite ima to nastavljivo, drugi ponudniki ti morajo to jasno povedati. Ogibaj se ponudnikov, ki tega ne objavljajo.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

krofko ::

Mavrik, hvala lepa za odgovor.

MrStein ::

O lastnem strežniku smo se sicer že pogovarjali. (verjetno ne le enkrat)

Tule pa je en relevanten članek iz prejšnjega tedna: rtvslo.si: Alternative Gmailu, ki jim je mar za zasebnost
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

d0rK ::

Pa se da lepo odklopiti od Google tudi če uporabljaš android telefon?

Se nekaj, če bi želel prenesti prav vso pošto iz gmail in jo nekako arhivirati z možnostjo vnosa v kakšen drug klient ali morda lasten Mail server če Bi ga postavil, kako bi se tega lotil? Gmail način emailov mi je enkrat že povzročal probleme pri exportu.

Evstera ::

No pa saj pošta, ki je že prejeta/poslana, ni več koristna, le še kaj za poiskati po njej. Za to zadošča, da jo exportaš, shraniš v kakšen VeraCrypt in potem v raziskovalcu z iskalnikov iščeš po mapi. Odpreš pa posamezni .elp dokument (al kako se že shrani) s ThunderBirdom.

Mobitel in Google - da se, vsaj delno. CostumROM (Lineage OS,...), ki ne uporablja Google Services. Namesto tega pa kakšen MicroG in Fdroid trgovino (+Aurora Store).

d0rK ::

Vso pošto bi rad exportal glih zato ker redno kaj iščem po njej.

Ve kdo če se da pravilno exportat gmail nested emaile?

blackbfm ::

Za prenos med strezniki uporabis imapsync

Pa se da lepo odklopiti od Google tudi če uporabljaš android telefon?


Ce hoces met relativno neuporabno napravo potem se da haha.

poweroff ::

Jaz sem bolj paranoičen kar se tega tiče in hočem imeti vse na lastni infrastrukturi. Zato imam tudi lasten mail server.

Je pa res, da za večino običajnih ljudi to ne pride v poštev...
sudo poweroff

Evstera ::

blackbfm je izjavil:

Za prenos med strezniki uporabis imapsync

Pa se da lepo odklopiti od Google tudi če uporabljaš android telefon?


Ce hoces met relativno neuporabno napravo potem se da haha.


To niti približno ne drži. Niti najmanj. Niti pikico :=P

vostok_1 ::

Degoglification je kompleksna zadeva, ki ni easily achieved.
Googlova policy je zbiranje čimveč podatkov, tako ali drugače.
David proti Golijatu.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Mavrik ::

Evstera je izjavil:



Mobitel in Google - da se, vsaj delno. CostumROM (Lineage OS,...), ki ne uporablja Google Services. Namesto tega pa kakšen MicroG in Fdroid trgovino (+Aurora Store).


MicroG se pogovarja z Googlovimi strezniki in vzpostavi trajno povezavo z njimi. Ce noces Googla, potem ne namescaj tega.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Evstera ::

Kolikor vem, MicroG pri povezovanju z google strežniki poseka stran identifikacijske podatke, nekako. Se ne spomnim več točno, popravite me, če se motim.

Mavrik ::

Evstera je izjavil:

Kolikor vem, MicroG pri povezovanju z google strežniki poseka stran identifikacijske podatke, nekako. Se ne spomnim več točno, popravite me, če se motim.


Težko karkoli poseka pri GCM protokolu, ker je cela poanta protokola da se identifikator registrira za dostavo push sporočil in potem telefon drži trajno HTTP povezavo na Googlove strežnike.
The truth is rarely pure and never simple.

Evstera ::

Pa morda Microg ne ustvari kakšne drugačne vmesne identitete, na podobno foro kot to naredi npr. Yalp store ali Aurora store - ti naredi nek generičen namenski "račun"?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Evstera ()

Mavrik ::

Evstera je izjavil:

Pa morda Microg ne ustvari kakšne drugačne vmesne identitete, na podobno foro kot to naredi npr. Yalp store ali Aurora store - ti naredi nek generičen namenski "račun"?


Daj pejt pogledat source no. (Pa če bi naredili vmesno identeto ali uporabljali skupno, bi ti lahko drugi brali sporočila.)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Master_Yoda ::

Pa lahko google dela kaj po tvojem telefonu ce imas microg zaradi GCNja ? Ce nebi potreboval tega zaradi N26 avtorizacijskih sporocil bi to ze zdavnaj skenslal.
Dovie'andi se tovya sagain.

dexterboy ::

Osebno uporabljam Office 2013 in imam nastavljeno tako, da se vsa pošta pretoči v lokalni PST, na strežniku pa (naj bi se) se pobriše po 14-ih dneh...
To imam nastavljeno tako za gmail kot ISP ponudnika.
Sem pa tudi že sam razmišljal za lastni mail strežnik. Oziroma zame and my friends. Zakaj še ni narejeno? Kot vedno, odgovor je v časovni komponenti ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Evstera ::

Mavrik je izjavil:

Evstera je izjavil:

Pa morda Microg ne ustvari kakšne drugačne vmesne identitete, na podobno foro kot to naredi npr. Yalp store ali Aurora store - ti naredi nek generičen namenski "račun"?


Daj pejt pogledat source no. (Pa če bi naredili vmesno identeto ali uporabljali skupno, bi ti lahko drugi brali sporočila.)


Oh, ko bi vsi znali šariti po kodi. Oh, ne bi bilo treba spraševati poveličanih ljudi preko foruma, ki tako znanje posedujejo. Verjetno ker tega znanja nimamo, kaj pol sploh iščemo rešitve ane?
Ko bi ljudje pomagali brez pokroviteljstva....

Mavrik ::

Evstera je izjavil:



Oh, ko bi vsi znali šariti po kodi. Oh, ne bi bilo treba spraševati poveličanih ljudi preko foruma, ki tako znanje posedujejo. Verjetno ker tega znanja nimamo, kaj pol sploh iščemo rešitve ane?
Ko bi ljudje pomagali brez pokroviteljstva....


Z veseljem, ampak potem si moraš nehat zmišljevati stvari, ki se v resnici sploh ne dogajajo. Še posebej ko ti 3x nekaj razložim. Ker zavajaš druge.

Master_Yoda je izjavil:

Pa lahko google dela kaj po tvojem telefonu ce imas microg zaradi GCNja ? Ce nebi potreboval tega zaradi N26 avtorizacijskih sporocil bi to ze zdavnaj skenslal.


Načeloma ne, ker se samo povezuje na Google infrastrukturo in ne prenaša nobene kode. Načeloma imaš tri komponente, ki z Googlove strani lahko prenesejo kodo na napravo - Google Play Services, Google Play Store in Google aplikacija. Če imaš microG, potem upam da nimaš nobene od teh :)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

GrX ::

2dark je izjavil:

Zengarden je izjavil:

Živijo,
Naj povem, da ob vsem branju še vedno nisem ugotovil, kaj je najboljša rešitev za povprečnega uporabnika, kot sem sam.

Da imaš več meilov. Kdo ima samo enega je tepec. Enega za poslovno rabo, enega za domačo rabo in enega za bedarije.

Kot, da današnja tehnologija tega ne zna povezati.. Če si še tako pazljiv, boš vsaj enkrat pustil footprint.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

Zengarden ::

Oj!

Če se vrnem nazaj na osnovno vprašanje v tej temi.
Želim migrirati svoj email naslov iz Googla. Zdaj pa dilema, oziroma kaj je boljša izbira:
1. Račun pri Tutanota je 12eur na leto, kar je ok.
2. Pri Domenci (ali katerem drugem slovenskem ponudniku) registriram svojo domeno in uporabljam njihov mail servis, ki je malenkost dražji.

Svojega mail strežnika mislim, da nisem sposoben vzdrževati.

Hvala
Digitally affected

Raptor F16 ::

Zengarden je izjavil:

Oj!

Če se vrnem nazaj na osnovno vprašanje v tej temi.
Želim migrirati svoj email naslov iz Googla. Zdaj pa dilema, oziroma kaj je boljša izbira:
1. Račun pri Tutanota je 12eur na leto, kar je ok.
2. Pri Domenci (ali katerem drugem slovenskem ponudniku) registriram svojo domeno in uporabljam njihov mail servis, ki je malenkost dražji.

Svojega mail strežnika mislim, da nisem sposoben vzdrževati.

Hvala


Kaj pa protonmail free version?
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

poweroff ::

Hmm, komercialna licenca za Zimbro stane 7 EUR na leto za uporabnika (recimo, da se nočeš ubadati s hekanjem free verzije). Se pravi, če kdo ponudi maile za recimo 10 EUR na leto (per user), bi znal biti to kar konkurenčen biznis.

Ker jaz mail server itak že vzdržujem zase, tako da ni problema če so še drugi userji gor. Edino potem se je treba zafrkavati z izdajanjem računov, itd...

Ja, mogoče Protonmail.
sudo poweroff

d0rK ::

Če bi se rad deGooglal na telefonu potrebujem drug ROM, verjetno rootanje in s tem izgubim tudi opcijo spletnega bančništva, ane? Pretty big dealbreaker. :(

Ales ::

Načeloma drug ROM še ne pomeni nujno root na telefonu. Pogoj je le odklenjen bootloader in pa seveda obstoj primernega ROM-a za tvoj model telefona.

d0rK ::

Dvomim da ima S8+ odklenjen bootloader. Ali pa Note10 ki ga nameravam kupiti v kratkem. Ali se motim? Je kdo tukaj degooglal kakšen podoben fon kot je Note10?

Ales ::

Samsunge se da odkleniti, izgubiš pa recimo Knox validacijo, za vedno. Tudi če zakleneš bootloader nazaj.

Konkretno je najbolje preveriti na xda developers, kaj vse obstaja za dotične modele.

Dober dan ::

A ni bol simpl kupit Huawei?

McClane ::

V takem primeru sigurno, slej ko prej boš naletel na en app ki bo hotel Googlovo podlago in si spet nazaj.
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ProtonMail.com

Oddelek: Omrežja in internet
365258 (1134) Boobiz
»

Google evropskim uporabnikom Androida omogočil izbiro brskalnika

Oddelek: Novice / Android
216941 (4001) Mavrik
»

Porazna ponudba mobilnih OS - kam sploh, če ne na Android in iOS (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
10012860 (9404) tryhard

Več podobnih tem