» »

Štemanje

Štemanje

marjan_h ::

Imam vprašanje za kakšnega gradbenega inženirja, ali pa domačega mojstra.

Zanima me kako se pravilno štema? Kako globoko se gre z udarnim kladivom, ter predvsem kako mojstri vejo katere zidove lahko, katere ne in ali je enako v bloku kot v hiši? Nekajkrat sem gledal oddajo Delovna akcija in tam so dejansko luknje naredili v zid ali pa so nekatere zidove podrli. In potem so zafilal luknje z gipsom/betonom. Sem si pogledal nekaj videoposnetkov na youtube in sicer nemške. Tam pa lepo zarežejo s krožno žago v zid in naredijo kanale.

Predvsem me zanima kako je s strukturno zasnovo bloka ali hiše. Verjetno če bi večkrat naredili luknje v zid npr. da bi delali adaptacijo hiše npr. 10-krat bi se poznalo na moči strukture.

knesz ::

marjan_h je izjavil:

Imam vprašanje za kakšnega gradbenega inženirja, ali pa domačega mojstra.

Zanima me kako se pravilno štema? Kako globoko se gre z udarnim kladivom, ter predvsem kako mojstri vejo katere zidove lahko, katere ne in ali je enako v bloku kot v hiši? Nekajkrat sem gledal oddajo Delovna akcija in tam so dejansko luknje naredili v zid ali pa so nekatere zidove podrli. In potem so zafilal luknje z gipsom/betonom. Sem si pogledal nekaj videoposnetkov na youtube in sicer nemške. Tam pa lepo zarežejo s krožno žago v zid in naredijo kanale.

Predvsem me zanima kako je s strukturno zasnovo bloka ali hiše. Verjetno če bi večkrat naredili luknje v zid npr. da bi delali adaptacijo hiše npr. 10-krat bi se poznalo na moči strukture.

Pozanimaš se katere stene so nosilne, tistih ne podiraš. Kar se tiče štemanja, če nisi od stroke, - vaja dela mojstra.

Samson ::

Nemcija in Avstrija imata firme ki rezejo luknje. To pa zato, ker je zelo veliko sten iz betona in je veliko hitrejse izrezat kot stemat. Poleg tega je veliko lazje za obdelat, saj ostane raven rez in ne nazobcan kot po stemanju.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

marjan_h ::

Vendar, pa lahko štemaš zidove, ki so nosilni? S tem oslabiš steno. Nisem pa gradbeni inženir.

showsover ::

Daj preklado

Miki N ::

Saj v blokih to ne gre kar tako - nosilne stene so tipično zunanje (oz. na skupni hodnik) in moraš obvestiti upravnika. Saj v našem. Največkrat kar se "štema" so luknje za potrebe namestitve klimatskih naprav, manjša stvar, nekih drugi posegi na zunanjih stenah itak niso dovoljeni.

janezvalva ::

če je velik objekt oz. "pametna hiša" je velik inštalacije, se potem splača "štemat" s krožnimi žagami in posebnimi hilti žagami karere izrežejo ven kanale. neka nosilnost spet ne bo hudo prizadeta, ker so kanali cca 2-3cm globoki za cevi. preboje se ne dela veliko ker gredo cevi ponavadi potleh za povzavo iz prostora v prostor. preboji se tudi računajo dražje, zato se jih investitorji poskušajo izogibati že zaradi tega. preboji so tudi tvegani zaradi, če je že obstoječa inštalacija, da se kaj ne poškoduje.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

janezvalva ::

 hilti specialka za kanale

hilti specialka za kanale



 izvedba

izvedba

IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Zgodovina sprememb…

x4en0n ::

Če boš zid iz opeke rezal namesto štemal, se pripravi na veliko mero prahu. Sem pred kratkim preurejal dnevno sobo in sem veliko večino poštemal ven pa je bilo prahu zmerno. Nekateri robovi so se pa zaradi lažje obdelave rezali, pa je bilo prahu res ogromno.

fikus_ ::

Imaš se "diskontne" variante rezalnikov utorov (ne samo Hilti) in vsi imajo nastavek za priklop sesalca, da se ne praši!

Če delaš utore v lastni režiji za celo hišo/stanovanje, se ti ga že splača vzeti. Cene se začnejo pri ~100€.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Invictus ::

Če si malo ročen, in obnavljaš stanovanje sam, potem tudi nakup industrijskega sesalca ni nek velik strošek.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Furbo ::

x4en0n je izjavil:

Če boš zid iz opeke rezal namesto štemal, se pripravi na veliko mero prahu. Sem pred kratkim preurejal dnevno sobo in sem veliko večino poštemal ven pa je bilo prahu zmerno. Nekateri robovi so se pa zaradi lažje obdelave rezali, pa je bilo prahu res ogromno.

Ja, verjetno ti je uletel kak mujo s fleksarco. Ob pravilni izvedbi je prahu manj, kot pri štemanju. Seveda se mu pa ne da v celoti izogniti.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

x4en0n ::

Furbo je izjavil:

x4en0n je izjavil:

Če boš zid iz opeke rezal namesto štemal, se pripravi na veliko mero prahu. Sem pred kratkim preurejal dnevno sobo in sem veliko večino poštemal ven pa je bilo prahu zmerno. Nekateri robovi so se pa zaradi lažje obdelave rezali, pa je bilo prahu res ogromno.

Ja, verjetno ti je uletel kak mujo s fleksarco. Ob pravilni izvedbi je prahu manj, kot pri štemanju. Seveda se mu pa ne da v celoti izogniti.


Ja imel je velik flex in je to to :D Na 2metra si videl zgolj še obris človeka...

HappyPills ::

Štema se predvsem full zgodi zjutraj al pa pozno zvečer. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

plastični zidni vložek

Oddelek: Loža
153458 (2098) Machete
»

Štemanje kanala za kabel v betonsko steno

Oddelek: Loža
278395 (7124) Arctander
»

Cenejša elektropnevmatska kladiva - primerjava in nasveti

Oddelek: Loža
2514874 (7932) barbarpapa1
»

Katero bormašino? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7733012 (31241) thor24
»

štemanje, in poškodba svinčenih cevi

Oddelek: Loža
105997 (5739) SodVina

Več podobnih tem