» »

Pozorno pri plačevanju s kreditno kartico na HR

Pozorno pri plačevanju s kreditno kartico na HR

1 2
3
»

          ::

Dvigoval sem na bankomatu Splitske Banke, 1000 kun. Bankomat mi je ponudil konverzijo brez provizije, in za kune zahteval 145 eur. Izbral sem opcijo brez konverzije, potrdil da se izrecno strinjam s tem ter dvignil denar. Dobil sem sms iz banke, da so mi račun bremenili za 135 eur.

Sparkxl ::

Nikoli nisem bil pozoren na to, mogoče je kdo od vas: ko plačaš v hr v gostilni ali trgovini s kartico, kako je s konverzijo? Še me nikoli nič ni noben vprašal

St235 ::

Pogledat moraš kaj ti piše na POS. Nekateri omogočajo izbiro valute, ponekod pa to "prijazno" naredi zate kar natakar.

To, da pogledaš številke na POS bi moralo bit samoumevno, ker drugače gre res za davek na neumnost.

Sparkxl ::

Kake številke? Znesek? To jasno da pogledam, ampak kaj mi to pove, če mi delajo oni konverzijo ali ne?

zavajon ::

Najbrž bi morala biti na POS opcija, da se odločiš, ali želiš z ali brez konverzije. Problem je, če je ta opcija pred vnosom pin-a, tako ti jo lahko izbere natakar, da tebi ni treba preveč tipkati.

GrX ::

Če bi sledil navodilom, ki so zapisana na bankomatu, do visokih stroškov pri dvigovanju ne bi prišlo. Bankomat ti izbere dve opciji, ti pa si izbral napačno. Mene v vseh teh letih še niso nahecali..!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

          ::

Sparkxl je izjavil:

Kake številke? Znesek? To jasno da pogledam, ampak kaj mi to pove, če mi delajo oni konverzijo ali ne?


Če je znesek v kunah, ti bo pretvorbo naredila banka, če pa je v evrih so ti oni pretvoril.

St235 ::

Sparkxl je izjavil:

Kake številke? Znesek? To jasno da pogledam, ampak kaj mi to pove, če mi delajo oni konverzijo ali ne?


če je znesek v EUR potem so oni naredili konverzijo, če je znesek v kunah potem bo banka. Tisto kar piše na POS je tisto kar gre na banko ko potrdiš.

AndrejO ::

thinkdaddy je izjavil:

Izkušnja iz letališča v Sarajevu.

Sarajevo ni v EU, ni v evroobmočju in tudi ni v območju SEPA. Prevedno v slovenščino to pomeni, da boš plačal provizijo tako ali pa drugače. Brez konverzije bo ta samo nižja.

Svoje zgodbe zaradi tega ne moreš primerjati s HR. Lahko pa jo bi npr. primerjal z zadevami, ki se ti dogajajo v Moskvi, Tel Avivu ali pa Miamiju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

AndrejO ::

St235 je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Kake številke? Znesek? To jasno da pogledam, ampak kaj mi to pove, če mi delajo oni konverzijo ali ne?


če je znesek v EUR potem so oni naredili konverzijo, če je znesek v kunah potem bo banka. Tisto kar piše na POS je tisto kar gre na banko ko potrdiš.

In kot dodatek k temu, POS naj bi ponudil plačilo bodisi v lokalni valuti, bodisi v valuti kartice. Če ti valuta ni všeč, moraš zbrati samo toliko poguma, da natakarja vljudno prosiš, da spremeni valuto v lokalno.

Natakar oziroma prodajalec od vseh teh silnih provizij nima ničesar, zato ne verjamem, da bi za spremembo karkoli kompliciral. Se mi pa na HR še ni zgodilo, da me ne bi vprašal ... za razliko od Slovenije, kjer so izjemno redke izjeme, ki me vprašajo v kateri valuti želim plačati (kartica je GBP). Turizem smo ljudje in v Sloveniji turizem na tem področju turistu smrdi bolj, kot pa na HR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

gruntfürmich ::

provizija za dvig na bankomatu je verjetno domena vsake banke posebej, ki je lastnica bankomata. če tvoja banka nima dogovora s to banko, boš pač plačal provizijo, kot si jo v sloveniji (ne vem pa če še to velja, ker jst od kar sem na DH ki ima dvig povsod v SI zastonj ne spremljam)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

AndrejO ::

gruntfürmich je izjavil:

provizija za dvig na bankomatu je verjetno domena vsake banke posebej, ki je lastnica bankomata. če tvoja banka nima dogovora s to banko, boš pač plačal provizijo, kot si jo v sloveniji (ne vem pa če še to velja, ker jst od kar sem na DH ki ima dvig povsod v SI zastonj ne spremljam)

Medbančni dogovori nimajo znotraj EU ničesar za opraviti s provizijami pri uporabi elektronskih plačilnih sredstev. Regulativa EU jih omejuje, zato to (med drugim - to ni edina regulirana stvar) pomeni, da ti banka ne more zaračunati provizijo, ki bi bila drugačna od provizije, ki jo zaračunava "lokalcem" za enako transakcijo.

Kar pa banka lahko zaračuna, pa je seveda menjalniška provizija in banka ima (znotraj nekih okvirjev) tudi možnost uporabe lastnega menjalnega tečaja.

Iz tega sledi, da je znotraj EU praktično vedno bolje plačevati v lokalni valuti, ker so tipične menjalniške provizije (tam, kjer sploh so ... moja slovenska Mastercard CC jih recimo sploh nima) nižje od "turističnih".

Zunaj EU so zadeve bolj raznolike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

tikitoki ::

Tilen je izjavil:

Kdor bere, kar mu ta bankomat prikazuje, ne plača nič dodatne provizije. Kdor pa samo klofta next, next, pač plačuje davek na neumnost.


Kar je navadna izmisljotina. Banka te lahko mirno obvesti o dodatnih stroskih, ce ti ni kaj prav, imas moznost zivljnja brez gotovine.

jojw ::

Tilen je izjavil:

Kdor bere, kar mu ta bankomat prikazuje, ne plača nič dodatne provizije. Kdor pa samo klofta next, next, pač plačuje davek na neumnost.

Točno tako, na bankomatu ti vse lepo izpiše in te tudi opzori.

St235 ::

ja, tudi na to da se plača dodatna provizija:) Popolnoma normalna praksa takoj, ko si izven EU.


Regulativa EU jih omejuje, zato to (med drugim - to ni edina regulirana stvar) pomeni, da ti banka ne more zaračunati provizijo, ki bi bila drugačna od provizije, ki jo zaračunava "lokalcem" za enako transakcijo.

Ali regulativa omejuje tudi ponudnike bankomatov, kot je naprimer Euronet?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

AndrejO ::

St235 je izjavil:

ja, tudi na to da se plača dodatna provizija:) Popolnoma normalna praksa takoj, ko si izven EU.


Regulativa EU jih omejuje, zato to (med drugim - to ni edina regulirana stvar) pomeni, da ti banka ne more zaračunati provizijo, ki bi bila drugačna od provizije, ki jo zaračunava "lokalcem" za enako transakcijo.

Ali regulativa omejuje tudi ponudnike bankomatov, kot je naprimer Euronet?

Kakor jo razumem, se regulativa nanaša na vse ponudnike, brez izjem.

Če želiš to preveriti, potem je najbolje, da se odpraviš do najbližjega njihovega ATM v Sloveniji in preveriš kako bodo brez ceremonij tudi tebe in tvojo "domačo" kartico lepo oskubili za čisto enako provizijo. Oziroma bi jo ... če prav razumem regulativo, te morajo pred skubljenjem tudi obvestiti o tem, da ti bodo zaračunali lastno provizijo in koliko bo ta provizija znašala. Ta provizija bo seveda dodana k morebitni proviziji tvoje lastne banke (oz. izdajatelja kartice), na kar pa oni nimajo vpliva.

Če te na svojo lastno provizijo ne opozorijo oziroma ali pa ti ne povedo koliko bo ta znašala, mislim, da to potem predstavlja kršitev. Ne vem pa kdo v Sloveniji to nadzira.

MrStein ::

Uf, sem obupal nad plavanjem skoz ta čvek.
Je na euronetovih avtomatih možen dvig brez oderuških obresti ali ne?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tilen ::

Je.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

St235 ::

MrStein je izjavil:

Uf, sem obupal nad plavanjem skoz ta čvek.
Je na euronetovih avtomatih možen dvig brez oderuških obresti ali ne?


ja, če previdno prebereš kaj klikaš in govorimo o dvigih znotraj EU.

zavajon ::

Izbrati moraš dvig brez konverzije, pa se prebiti skozi vsa opozorila, da ti bodo odpadli lasje, če ne izbereš konverzije, pri tem pa pazljivo izbirati gumbe ne glede na barvo ali pozicijo. Torej ni prav enostavno, a se da ;)

Utk ::

In btw, to za konverzijo sprašujejo tudi bankomati od bank. Morda manj tečno in bolj pregledno, ampak kakor za koga, da ne gremo spet v to...

Killermode ::

Na madžarskem se na evronetovih bankomatih ne da dvigniti brez provizije.
Lahko se dvigne brez konverzije ampak za dvig gotovine vseeno zahtevajo zelo visoko provizijo.

MrStein ::

Utk je izjavil:

In btw, to za konverzijo sprašujejo tudi bankomati od bank. Morda manj tečno in bolj pregledno, ampak kakor za koga, da ne gremo spet v to...

Itak, sem nedavno videl listek od znanca: dvignil ekvivalent okoli 50 eur, plačal z računa 10 EUR več

Zaradi konverzije.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

zavajon je izjavil:

Izbrati moraš dvig brez konverzije, pa se prebiti skozi vsa opozorila, da ti bodo odpadli lasje, če ne izbereš konverzije, pri tem pa pazljivo izbirati gumbe ne glede na barvo ali pozicijo. Torej ni prav enostavno, a se da ;)

Hmm, sem videl dvig na konkurenčnem bankomatu in ni možnosti.
Ali oderuška konverzija ( okoli 15%) ali fiksna provizija ( 4-5 EUR).

Razen če je kje kaj skrito v nekem meniju, ampak to je že kot kletni prostor z napisom "pozor, leopard"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

stara mama ::

Res je, sploh izven EU je že skoraj nemogoče najti bankomat ki ti ne računa ali oderuške provizije ali oderuške konverzije. Vsaj polovico jih je še toliko fer, da te prej opozori.
Ekologija™ in Trajnost™

gruntfürmich ::

na škotskem je pisalo na bankomatu da ima nekje pod 2 Funta (verjetno) provizije. dokaj fer od ponudnika. nisem pa dvigoval da bi še naprej spremljal postopek dvigovanja denarja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Predplačniška visa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15038374 (16530) sbawe64
»

Euronet bankomati, očitno prihajajo k nam :( (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18224663 (13673) CyberPunk
»

Dvig na bankomatu na Hrvaškem, kreativna vprašanja banksterjev.

Oddelek: Loža
163337 (2395) krneki
»

Menjalni Tecaji Euri v Kune.

Oddelek: Loža
326714 (4514) OvCa77
»

Dvig kun na hrvaškem bankomatu (Banka koper)

Oddelek: Loža
167082 (6453) Tarzan

Več podobnih tem