» »

Filmski spektakli, ki so definirali desetletje

Filmski spektakli, ki so definirali desetletje

Vazelin ::

- 80s
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (daleč najboljši del SW, klasika in mislim da osebno edini film iz SW univerzuma, ki ga lahko uvrstimo med TOP filme ever, že uvodna scena je perfect)

- 90s
T2 (najbolj popoln film ever, zame osebno vrhunec kinematografije na nivoju spektakla, neponovljiv vibe)

- 2000s
The Lord of the Rings: The Return of the King (prva dva dela sta tako tako in nisem nek ljubitelj, trojka pa predstavlja verjetno vrhunec kinematografije prejšnjega desetletja - odličen spektakel, ima nek svoj vibe, tko kot SW:ESB, za katerega preprosto rečeš, da gre za odličen movie)

- 2010s
Infinity war/End game: slednjega sicer še nisem gledal, vendar če gre ob bok Inifity war smo dobili supermočen dvojček, ki deluje kot en movie.

Negirajte prosim.
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...
  • spremenil: bluefish ()

Anney ::

80s
-Raging Bull
-The Shining
-Once Upon a Time in America
-E.T.
-Platoon
-Full Metal Jacket
...in še več.

90s
-Goodfellas
-The Silence Of The Lambs
-Reservoir Dogs
-Schindler's List
-Leon
-Pulp Fiction
-The Shawshank Redemption
-Heat
-L.A. Confidential
-The Thin Red Line
-Forrest Gump
..in še mnogi.

Naprej raje nebi več našteval. Vsak po svoje je spektakel.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

oo7 ::

80 - Aliens, Indiana Jones 1 in 3, Die Hard, The Thing, Terminator.
90 - Matrica, Terminator 2, Fight club, Saving private Ryan, Braveheart, 12 monkeys, Leon, Shawshank Redemption.
2000 - Dark knight, Gladiator, LOTR, Snatch

vostok_1 ::

Skratka, vsi brez oklevanja hitro najdejo za 80', 90' in tudi 00'. Za 10'? It's a joke decade. Zgodovina bo pisala o tem desetletju kot clown world age. Honk honk.

I say, just nuke this fucking decade.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Poldi112 ::

vesolje in hladna vojna v šestdesetih - Odyseja 2001, Alien, Dr. Strangelove
imperij v sedemdesetih: Full metal jacket & Starwars, pa ne vem zakaj točno Godfather, THX 1138 :)
propaganda strikes back (pa empire seveda tudi) v osemdesetih: Top gun
korporativizem v devedesetih: Matrix. Pa jasno Pulp fiction

Sympathy for Mr. Vengeance, Donnie Darko
Heavy Trip, Starwars
zdajle grem pa še enkrat pogledat Magnificent 8, da vidim, če je vreden.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

facepalm ::

tudi za 10' se najde.
npr.: nightcrawler, in time, steve jobs, straight outta compton, black mass, fathers and daughters, a thousand words, end of watch, shutter island..

mainstream pa.. eh.. marvel sheet?;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

Anney ::

Kje s te za 10' pozabili evropsko produkcijo: Ida (2013), The Artist (2010), The Intouchables (2012), Leviathan (2014), The Lobster (2015), Room (2015),...
in pa takšne cvetke: A Girl Walks Home Alone at Night (2014) in še mnogo drugih, žal spregledanih.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

vostok_1 ::

Da, teh indie varjant dejansko je nekaj. Bolj kot prej. Kar pa se tiče mainstrema...na vseh kulturnih frontah, sam ološ. Postana greznica.

V 90' smo kot mulci gledali prej omenjene klasike. Danes 30 letniki gledajo može v elastenu, ki se boksajo sredi oblakov.
Infantilizacija družbe at max power.

Oh and did i mention how much i hate the modern world we created?

No ajde...vsaj serije popravijo drekast okus. Pa še GOT zadnje tri sezone ni več to to.
Me že strah kaj bodo 20' prinesla.
Ah...it doesn't matter, takrat itak bomo droni v kolektivistični distopiji. oh...wait a minute...
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

blackbfm ::

Temu se rece selektivni spomin. Tut 30 let nazaj so znal delat jajca.

brett ::

Filmski spektakel ni mišljeno kot film, ki je nujno odličen, tehnično dovršen, itd., temveč predvsem paša za oči, ušesa ... skratka naša čutila: scenografija, kostumografija, maska, efekti, glasba, itd., tako, da so spektakli filmi, ki bazirajo bodisi na zgodovinski, vojaški, ZF , fantazijski podlagi.
Zato filmi kot so bili med drugim omenjeni: Pulp Fiction, Heat, Raging Bull, The Shining, E.T....in še več., niso spektakli, so pa filmi, ki so kot taki zaznamovali tisto desetletje, ero.

Moj seznam spektaklov:
30`: Gone with the Wind
40`: /
50`: Ben-Hur
60`: Lawrance of Arabia
70`: Barry Lyndon
80`: SW TESB
90`: T2 in Jurassic Park (oba isto, hehe)
00`: LOTR
10`: Mad Max Fury Road

eVro ::

Vazelin je izjavil:

- 80s
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (daleč najboljši del SW, klasika in mislim da osebno edini film iz SW univerzuma, ki ga lahko uvrstimo med TOP filme ever, že uvodna scena je perfect)

- 90s
T2 (najbolj popoln film ever, zame osebno vrhunec kinematografije na nivoju spektakla, neponovljiv vibe)

- 2000s
The Lord of the Rings: The Return of the King (prva dva dela sta tako tako in nisem nek ljubitelj, trojka pa predstavlja verjetno vrhunec kinematografije prejšnjega desetletja - odličen spektakel, ima nek svoj vibe, tko kot SW:ESB, za katerega preprosto rečeš, da gre za odličen movie)

- 2010s
Infinity war/End game: slednjega sicer še nisem gledal, vendar če gre ob bok Inifity war smo dobili supermočen dvojček, ki deluje kot en movie.

Negirajte prosim.


Negiram. Jao kaki CGI bullshit ti to gledaš, sami marketinški spektakli.

Egidij88 ::

brett je izjavil:

Filmski spektakel ni mišljeno kot film, ki je nujno odličen, tehnično dovršen, itd., temveč predvsem paša za oči, ušesa ... skratka naša čutila: scenografija, kostumografija, maska, efekti, glasba, itd., tako, da so spektakli filmi, ki bazirajo bodisi na zgodovinski, vojaški, ZF , fantazijski podlagi.
Zato filmi kot so bili med drugim omenjeni: Pulp Fiction, Heat, Raging Bull, The Shining, E.T....in še več., niso spektakli, so pa filmi, ki so kot taki zaznamovali tisto desetletje, ero.

Moj seznam spektaklov:
30`: Gone with the Wind
40`: /
50`: Ben-Hur
60`: Lawrance of Arabia
70`: Barry Lyndon
80`: SW TESB
90`: T2 in Jurassic Park (oba isto, hehe)
00`: LOTR
10`: Mad Max Fury Road


Citizen Kane in Casablanca za 40'. Pa Hitchcocka je treba omeniti, ko je debata o filmu v 50'.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Egidij88 ()

tikitoki ::

Infinity war je smet od filma.

Unilseptij ::

eVro je izjavil:

Vazelin je izjavil:

- 80s
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (daleč najboljši del SW, klasika in mislim da osebno edini film iz SW univerzuma, ki ga lahko uvrstimo med TOP filme ever, že uvodna scena je perfect)

- 90s
T2 (najbolj popoln film ever, zame osebno vrhunec kinematografije na nivoju spektakla, neponovljiv vibe)

- 2000s
The Lord of the Rings: The Return of the King (prva dva dela sta tako tako in nisem nek ljubitelj, trojka pa predstavlja verjetno vrhunec kinematografije prejšnjega desetletja - odličen spektakel, ima nek svoj vibe, tko kot SW:ESB, za katerega preprosto rečeš, da gre za odličen movie)

- 2010s
Infinity war/End game: slednjega sicer še nisem gledal, vendar če gre ob bok Inifity war smo dobili supermočen dvojček, ki deluje kot en movie.

Negirajte prosim.


Negiram. Jao kaki CGI bullshit ti to gledaš, sami marketinški spektakli.


Delno negiram tudi jaz... T2 in LOTR (prvi del) sta res nekaj posebnega, predvsem zaradi zgodbe, in zaslužita prostor v Hall of Fame, ostala dva sta močno spodaj in ne štrlita iz povprečja oziroma kvečjemu na spodnji strani. SW serija pač ni nek presežek, kar se tiče filmske umetnosti, čeprav ne rečem, da ni vredna ogleda.

Glavni problem dežurnih kritikov sodobne produkcije je pa po mojem v tem, da dlje od HW mainstream sranja ne vidijo in tako večino res dobrih filmov enostavno zgrešijo.

Zgodovina sprememb…

Superboyy ::

Najtežje bi rekli za 2010s.

Ampak če malo pobrskaš vidiš, da smo imeli kar nekaj dobrih filmov:
- Whiplash - 2014
- The Master - 2012
- Her - 2013
- Birdman - 2014
- Django Unchained - 2012
- Hateful 8 - 2015
- 12 years a slave - 2013
- Wolf of wallstreet - 2013
- Mad Max Fury Road - 2015
- Blade Runner 2049 - 2017
- Big Short - 2015
- The Revenant - 2015

Poldi112 ::

Za 2010 - simple:

The yellow sea, I saw the devil, Inception, Bedevilled.

Za definicijo spektakla se pa tudi jaz strinjam, da ne pomeni ozko v smislu čudovitih eksplozij. Mene recimo slikovno Full Metal Jacket ali pa Sympathy for Mr. Vengeance sezuje neprimerno bolj od JJ Abramsovih explozij ali Avatar 3d lebdečih dreves.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jype ::

Ma, cel kup dobrih filmov je, samo vostok mora nekako upravičiti svoje jamranje o tem, kako zahodna civilizacija propada, v resnici gre pa za haluciniranje.

Če gleda sam šrot je to bolj njegov problem, kot problem sodobne kinematografije.

IL_DIAVOLO ::

Wolf of wall street
Inception
Whiplash
Nightcrawler
Prisoners
Django unchained
Ex machina
Life of Pi
Intouchables
Hateful eight

Pa se kaj bi se naslo.

Zgodovina sprememb…

krho ::

Anney je izjavil:

Leviathan (2014)

Ena smotana donkihotovska drama.

Anney je izjavil:

Leviathan (2014), The Lobster (2015)

Tale je WTF, sicer sem pogledal do konca ampak vseeno..
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Okapi ::

Ni mi jasno, kako noben ni omenil verjetno najboljšega spektakla zadnjih 40 let (posnet 1979), Apokalipsa zdaj. In to ni samo moje mnenje.

https://www.telegraph.co.uk/culture/fil...

I love the smell of napalm in the morning.

Cruz ::

Recimo meni najljubši filmi, ki sem si jih velikokrat ogledal(10+ krat - razen nekaterih novejših, recimo Spider-Man) in so mi še vedno super:

80s
The Shining
Animated: Akira/The Little Mermaid
Bonus(i): Pink Floyd: The Wall, E.T., Die Hard

90s
Fargo
Animated: The Iron Giant/Lion King
Bonus(i): Matrix/Happiness/The Addams Family

2000s
District 9
Animated: The Incredibles/The Simpsons Movie
Bonus(i): Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Adaptation/Thank You For Smoking

2010s
Birdman
Animated: La tortue rouge/Toy Story 3/Spider-Man: Into the Spider-Verse
Bonus(i): Her/Annihilation/Smashed

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

jype ::

Okapi je izjavil:

Ni mi jasno, kako noben ni omenil verjetno najboljšega spektakla zadnjih 40 let (posnet 1979), Apokalipsa zdaj. In to ni samo moje mnenje.
Ah, saj smo izpustili ogromno zelo vplivnih filmov.

Sedmi pečat tudi ni nikjer omenjen, pa je izjemen na več različnih načinov, pa Oklepnica Potemkin in Ivana Orleanska iz dvajsetih, manjkajo tudi najznamenitejši japonski filmi (Rašomon, Tokijska zgodba, Sedem samurajev), tudi sicer me na seznamih zgoraj moti izrazit ameriški bias, ker Solaris in Stalker kinematografsko gledano komot parirata, v nekaterih pogledih pa tudi precej presežeta ameriško produkcijo tistega časa.

Pa še med ameriškimi smo popolnoma pozabili na njihovo malo manj mainstream produkcijo, recimo Spike Lee je konec osemdesetih posnel precej vpliven "Do the Right Thing", zgoraj je samo eden omenil Reservoir Dogs, kje so šele vsi malce bolj marginalni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Cruz ::

jype je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ni mi jasno, kako noben ni omenil verjetno najboljšega spektakla zadnjih 40 let (posnet 1979), Apokalipsa zdaj. In to ni samo moje mnenje.
Ah, saj smo izpustili ogromno zelo vplivnih filmov.

Sedmi pečat tudi ni nikjer omenjen, pa je izjemen na več različnih načinov, pa Oklepnica Potemkin in Ivana Orleanska iz dvajsetih, manjkajo tudi najznamenitejši japonski filmi (Rašomon, Tokijska zgodba, Sedem samurajev), tudi sicer me na seznamih zgoraj moti izrazit ameriški bias, ker Solaris in Stalker kinematografsko gledano komot parirata, v nekaterih pogledih pa tudi precej presežeta ameriško produkcijo tistega časa.

Tarkovsky je itak klasa zase, v tej temi pa se pač ocenjujejo ameriški filmi, ker je @OP dal tak vzorec in se spodobi temu vzorcu slediti.

jype ::

Cruz je izjavil:

ker je @OP dal tak vzorec
Vazelinu je treba odpreti oči, da ne bo tak kot vostok.

Glede na to, kaj mu je všeč, bi priporočal, da začne kar z The Straight Story (1999) in Gerry (2002), da se mu malo podaljša razpon pozornosti.

Okapi ::

jype je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ni mi jasno, kako noben ni omenil verjetno najboljšega spektakla zadnjih 40 let (posnet 1979), Apokalipsa zdaj. In to ni samo moje mnenje.
Ah, saj smo izpustili ogromno zelo vplivnih filmov.
Tema je o spektaklih, ne o "zelo vplivnih filmih", ki so lahko tudi drame (recimo Schindlerjev seznam), komedije (Forrest Gump), grozljivke (Psycho), muzikali (All That Jazz)...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

vostok_1 ::

Tako je. Obskurne kultne klasike najdemo še in še. Ampak govora je bolj o mainstreamu. Kvaliteta mainstrema je zadnji 2 desetletji, drastično padla.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Poldi112 ::

Hair recimo je bil kar vpliven spektakel, pa dost podobno gay kot današnje superhero zadeve :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

vostok_1 ::

Hair?

To kaka metroseksualna drama or something?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Vazelin ::

Uporabnik brett je dobro zadel kar je mišljeno s spektakli.

vostok_1 je izjavil:

Hair?

To kaka metroseksualna drama or something?

Dejansko nisi gledal tega?:D
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

hammock ::

Resno, nihce ni omenil Top Gun? :O

Film ki me je okuzil z ljubeznijo do letenja 8-)

Poldi112 ::

Vazelin je izjavil:

- 80s
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (daleč najboljši del SW, klasika in mislim da osebno edini film iz SW univerzuma, ki ga lahko uvrstimo med TOP filme ever, že uvodna scena je perfect)


Spaceballs definitivnotudi sodi tja, pa še uvodno sceno ima močnejšo. :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

vostok_1 ::

Vazelin je izjavil:

Uporabnik brett je dobro zadel kar je mišljeno s spektakli.

vostok_1 je izjavil:

Hair?

To kaka metroseksualna drama or something?

Dejansko nisi gledal tega?:D


Sm predvideval, da je kaka nova reč.

Mislu, je na tisti stari hipijevski film. Ne spomnem se, če sem že gledal.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Vazelin ::

Ja tisti star hipijevski movie ja. A nisi gledal resno? Pa to so včasih po šolah vrteli LOL
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

opeter ::

Mainstream filmi iz zadnjega desetleja (kao 2010s)?

Nekaj filmov, ki so mi ostali v spominu:

Animirani:
- Ko letijo vrane (Le jour des corneilles), občasno se vrti na sporedu RTV-ja
- L'illusionniste/Iluzionist (2010, animirani), občasno na sporedu RTV-ja
- Deček in svet
- Skrivnost Kellsa

Trije stripovski:
- Vzpon viteza teme (ker dokaj solidno zaključi zgodbo)
- Aquaman
- Jekleni mož

- Medzvezdje (Interstellar)
- Kraljevska afera (ravno včeraj je bil spet na sporedu na RTVSLO 2)
- Sramota (Shame)
- Iron Sky
- Umetnik (Artist, 2011)
- Pogovorimo se o Kevinu
- Birdman

Verjetno bi se še našlo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

hojnikb ::

80s pa nikjer na seznamu BTTF? what is this blasphemy ?
#brezpodpisa

pegasus ::

One word: Hero. Imho popoln film, prava vizualna lirika. Tarantino se je moral osebno zavzet, da ga je Miramax spravil v zahodno zavest, četudi grdo oklestenega.

vostok_1 ::

Vazelin je izjavil:

Ja tisti star hipijevski movie ja. A nisi gledal resno? Pa to so včasih po šolah vrteli LOL


Pravim, ne spomnem se.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jype ::

In ti bi o propadu zahodne civilizacije, hah.

Also če govorimo o spektaklih, potem lahko tudi "definirali" pravilno napisali.

avani ::

Sam bi kot defining film 2010 dal defitivno serijo game od thrones. Odgovarja pa vsem kriterijem: je spektatel, postavljala le trende, je meme-able, vsi vejo zanjo, dobro je posneta in odigrana. Le... Ni film

Phantomeye ::

Mainstream, mainstream. Danes je neodvisna sfera veliko močnejša kot je bila v 70 in 80. Če gledaš samo mainstream, pa se sprašuješ kam gre svet ... potem imaš ti problem.

KAVINSKY ::

-----

Vse serije in filmi katere jih danes rebotajo oz molzejo dalje.

Aquafriend ::

jype je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ni mi jasno, kako noben ni omenil verjetno najboljšega spektakla zadnjih 40 let (posnet 1979), Apokalipsa zdaj. In to ni samo moje mnenje.
Ah, saj smo izpustili ogromno zelo vplivnih filmov.

Sedmi pečat tudi ni nikjer omenjen, pa je izjemen na več različnih načinov, pa Oklepnica Potemkin in Ivana Orleanska iz dvajsetih, manjkajo tudi najznamenitejši japonski filmi (Rašomon, Tokijska zgodba, Sedem samurajev), tudi sicer me na seznamih zgoraj moti izrazit ameriški bias, ker Solaris in Stalker kinematografsko gledano komot parirata, v nekaterih pogledih pa tudi precej presežeta ameriško produkcijo tistega časa.

Pa še med ameriškimi smo popolnoma pozabili na njihovo malo manj mainstream produkcijo, recimo Spike Lee je konec osemdesetih posnel precej vpliven "Do the Right Thing", zgoraj je samo eden omenil Reservoir Dogs, kje so šele vsi malce bolj marginalni.


bil bi tiho, ampak ker ti drugim solis pamet na dnevni bazi, bom zate pripomnil, da prevec filmov gledas in se ti to ocitno tudi pozna. namig: brainwashing

Zgodovina sprememb…

Aquafriend ::

Prvi film, ki si ga omenil, ce poguglas vidis, da se gre med drugim o tem: vprasanja kako verjeti v neucinkovitega boga, o nesmislu vsega tega verovanja. Ko preberem zgodbo lahko zakljucim, zakaj ga je elita izstrelila v "top" filme. Saj vam gledalcem skozi ta film podaja svoje pristransko mnenje. Oziroma napeljuje k dolocenem razmisljanju. Kot vidim, se je to mnenje v tebi odlicno zasidralo. Ne samo tebi. Celoten zahodni svet stimulira taksne zadeve. Brez ateizma ni danasnjega kapitalizma in hitrega nacina zivljenja. V sloganu samo enkrat se zivi. Nic ni narobe biti ateist iz lastnega prepricanja. Ampak dost stvari kaze na to, da nas na to napeljujejo tuja razmisljanja, dela, filmi, vzgoja, sole, sistem. Skratka potrebno se je vprasat ce je to dejansko nase razmisljanje ali pa smo doziveli brainwashing.

Zgodovina sprememb…

jacal ::

Brazil (1985)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gladiator 2 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
11620510 (348) oo7
»

Time to Die

Oddelek: Sedem umetnosti
383257 (1954) Kurzweil
»

Najboljši filmi leta 2015

Oddelek: Sedem umetnosti
214619 (3655) garamond

Več podobnih tem