» »

Intelovi mobilni procesorji 9. generacije Core so tu

Intelovi mobilni procesorji 9. generacije Core so tu

PC World - Intel je predstavil procesorje 9. generacije Core za mobilne naprave (serija H), s čimer so dopolnili oktobra predstavljeno namizno družino. Gre za arhitekturo Coffee Lake Refresh, v kateri so procesorji izdelani v 14-nm procesu. Med novinci je najzmogljivejši i9-9980HK, ki ima osem jeder (16 niti) z osnovno frekvenco 2,4 GHz, ki se v načinu turbo dvigne do 5,0 GHz. Prvak v osmi generaciji je imel le šest jeder in najvišjo delovno frekvenco 4,8 GHz. Intel pravi, da je novinec 18 odstotkov hitrejši pri igranju iger in 28 odstotkov hitrejši pri urejanju videa z ločljivostjo 4K. Pri običajnih opravilih razlike ni, ker čipi tedaj varčujejo z energijo in hitrost zamenjajo za avtonomijo. Preostali člani družine imajo 8, 6 ali 4 jedra z osnovnimi takti med 2,3 in 2,6 GHz in frekvencami turbo med 4,1 in 4,8 GHz.

Novi procesorji so namenjeni ploščam z naborom Intel 300, ki imajo podporo za pomnilnik H10 Optane, Wi-Fi 6 (802.11ax), do 128 GB pomnilnika DDR4 (s frekvenco do 2666 MHz), virtualizacijo VT-x, PCI Express 3.0 direktno s CPU itd. Grafični čipi so enaki kot v osmi generaciji. Toplotni odtis procesorjev znaša do 45 W. Intel podatka o ceni ni razkril, ker so procesorji namenjeni sestavljavcem prenosnih računalnikov in ne domačim kupcem.

Najzmogljivejši modeli imajo tudi Intel Thermal Velocity Boost. Ta tehnologija omogoča dvig frekvence nad običajno frekvenco turbo, če je procesor dovolj hladen (oziroma ni prevroč). To pomeni, da 5 GHz ne bo mogoče doseči v vseh primerih, ampak le v dovolj hladnih in prezračenih prenosnikih. Prav tako se bo frekvenca sčasoma verjetno spustila, ko se bo procesor začel pregrevati. Core i9-9980HK je tudi edini odklenjeni predstavnik, ki omogoča spreminjanje napetosti in frekvence delovanja.

36 komentarjev

FireSnake ::

Katere ranljivosti so odpravljene na strojnem nivoju?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Mr.B ::

Ne razumem. 45W moras hladiti. potem pa, ko bo prevroc ?
tud ne razumem potem i9 9900t s toplotnim odtisom 35 W torej celo 10W manj. A so te stevilke za max tdbs na core ali ? če ne je potem i9 9900t bolj primeren za prenosnik kot ta zverina...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Lonsarg ::

Če je TDP 45W moraš biti zmožen konstantnih 45W hladit. Procesor lahko vmes skače med 10W in 90W če hoče, važno da je povprečje 45W.

H verzije procesorjev niso primerne za Ultrabooke seveda, to je za težke zverine od laptopov. Za tanjše laptope imaš U verzije z 15W-25W TDP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mr.B ::

in do koliko v povprecju potem skace 15Wni in 25W procesor ?.

ves kaj pomeni v povprecju hladiti ? ce dam na tem 45 W procesorju laufati na prezentaciji nekaj Virtualnih madin, ali pa pa hoces na terenu imeti 5 minutno montazo, al pa gamer ima teh povprecnih 45 w tocno za 5 minut, potem pa je vse skupaj prevroce in dela na polovici frekvence...potem od tu racunaj bang for the buck.

Verjetno zato vedno vec intel procev prihaja brez hladilnika. kaksna bi bila to blamaza ce prilozeni hladuilnik niti stock ne more hladit...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Filip5 ::

Mr.B je izjavil:

in do koliko v povprecju potem skace 15Wni in 25W procesor ?.

ves kaj pomeni v povprecju hladiti ? ce dam na tem 45 W procesorju laufati na prezentaciji nekaj Virtualnih madin, ali pa pa hoces na terenu imeti 5 minutno montazo, al pa gamer ima teh povprecnih 45 w tocno za 5 minut, potem pa je vse skupaj prevroce in dela na polovici frekvence...potem od tu racunaj bang for the buck.

Verjetno zato vedno vec intel procev prihaja brez hladilnika. kaksna bi bila to blamaza ce prilozeni hladuilnik niti stock ne more hladit...


Samo K (unlocked) in X (extreme) verzije procesorjev prihajajo brez boxed coolerja semizdi, nekje od 4.gen naprej in razlog je ta, da na vsak CPU intel prišpara nekje 10-15$ ker če kupiš tak CPU in se greš overclockanje boš itak potreboval boljši aftermarket cooler in ti bo intelov nabiral prah. Sauce: https://www.intel.com/content/www/us/en...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Filip5 ()

fujtajksel ::

Mr.B je izjavil:

in do koliko v povprecju potem skace 15Wni in 25W procesor ?.

ves kaj pomeni v povprecju hladiti ? ce dam na tem 45 W procesorju laufati na prezentaciji nekaj Virtualnih madin, ali pa pa hoces na terenu imeti 5 minutno montazo, al pa gamer ima teh povprecnih 45 w tocno za 5 minut, potem pa je vse skupaj prevroce in dela na polovici frekvence...potem od tu racunaj bang for the buck.


Žal nič novega, itak je že par let moda da hude proce tlačijo v pretanke prenosnike. Že pri idealni pasti je zadeva življenjsko odvisna od throttlanja, pasta iz tovarne pa je daleč od idealne, ker pač eno gosto reč tiskajo v pravokotnikih na hladilnike lažje sestavijo. V specifikacijah hude frekvence, zmogljivosti hladilnika pa nikjer.

D3m ::

FireSnake je izjavil:

Katere ranljivosti so odpravljene na strojnem nivoju?


Nič.

Mr.B je izjavil:

Ne razumem. 45W moras hladiti. potem pa, ko bo prevroc ?
tud ne razumem potem i9 9900t s toplotnim odtisom 35 W torej celo 10W manj. A so te stevilke za max tdbs na core ali ? če ne je potem i9 9900t bolj primeren za prenosnik kot ta zverina...


Base clock bo verjetno fiksen.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

damirj79 ::

Mr.B je izjavil:

in do koliko v povprecju potem skace 15Wni in 25W procesor ?.

ves kaj pomeni v povprecju hladiti ? ce dam na tem 45 W procesorju laufati na prezentaciji nekaj Virtualnih madin, ali pa pa hoces na terenu imeti 5 minutno montazo, al pa gamer ima teh povprecnih 45 w tocno za 5 minut, potem pa je vse skupaj prevroce in dela na polovici frekvence...potem od tu racunaj bang for the buck.

Verjetno zato vedno vec intel procev prihaja brez hladilnika. kaksna bi bila to blamaza ce prilozeni hladuilnik niti stock ne more hladit...


Na notebookcheck.com testirajo med drugim tudi točno to in se lepo vidi, da bolj ali manj vsi prenosniki throtlajo. Pri run še ne, kasneje pa vsi.

SmeskoSnezak ::

FireSnake je izjavil:

Katere ranljivosti so odpravljene na strojnem nivoju?

Baje jih je nekaj:
https://www.overclock3d.net/news/cpu_ma...

Koliko je resnice, bomo zvedli ob prvih poskusih prispelih procesorjev med mnozice.
@ Pusti soncu v srce... @

zavajon ::

Lonsarg je izjavil:

Če je TDP 45W moraš biti zmožen konstantnih 45W hladit. Procesor lahko vmes skače med 10W in 90W če hoče, važno da je povprečje 45W.

Mislim, da to ne bo držalo. 45W TDP po mojem pomeni max. porabo, in to mora biti sposoben hladiti.

Sicer pa menim, da je v teh časih 45W za laptop, ki ni gamerski ali delovni, občutno preveč. Z manjšo porabo bi bilo manj nevšečnosti glede hrupa ventilatorja in večja avtonomija baterije. Sam imam sicer v HTPC J5005 z 10W TDP in je za običajno uporabo vrh glave.

Mr.B ::

zavajon je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Če je TDP 45W moraš biti zmožen konstantnih 45W hladit. Procesor lahko vmes skače med 10W in 90W če hoče, važno da je povprečje 45W.

Mislim, da to ne bo držalo. 45W TDP po mojem pomeni max. porabo, in to mora biti sposoben hladiti.

Sicer pa menim, da je v teh časih 45W za laptop, ki ni gamerski ali delovni, občutno preveč. Z manjšo porabo bi bilo manj nevšečnosti glede hrupa ventilatorja in večja avtonomija baterije. Sam imam sicer v HTPC J5005 z 10W TDP in je za običajno uporabo vrh glave.

All of our CPUs come with a specific Base Frequency and a specific TDP Naprej se mi pa reletivizacije ne da iskati. Torej base je 45W ve kar je turbo je domena proizvajalcev, in to velja verjetno za vse intel procesorje. Ali je sedaj ta Base TDP enak tistemu od AMD-ja, bom širokogrudno rekel ne. Me pa lahko prepričaš drugače.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

zavajon ::

Vem, da je AMD-jev TDP drigačen, zato brez skrbi, ne bom te poskušal prepričevati.
Res pa tudi ne verjamem, da naj bi procesor s 45W TDP porabil 90W. Če bi pustil kakšen cpu test, ki ga obremenjuje konstantno 100%, bi potem po določenem času crknil.

Wrop ::

Nič ne bi crkinil, samo 100 % bi bil obremenjen pri 2,3 GHz.

Mr.B ::

zavajon je izjavil:

Vem, da je AMD-jev TDP drigačen, zato brez skrbi, ne bom te poskušal prepričevati.
Res pa tudi ne verjamem, da naj bi procesor s 45W TDP porabil 90W. Če bi pustil kakšen cpu test, ki ga obremenjuje konstantno 100%, bi potem po določenem času crknil.

Glej vrabci čivkajo
Nominal TDP – this is the processor's rated frequency and TDP.
Ne me napačno razumet, to je TDP ad base in ne turbo frekvenci. Da če boš imel i5 9400f, moraš kupiti extra hladilnik, ker bo cpu večino časa omejen, ker bo dosegel zhornjo temperaturo in bo frekvenca bolj ali maj, ko bo res toplo na base frekvenci.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

fujtajksel ::

Mr.B je izjavil:

zavajon je izjavil:

Vem, da je AMD-jev TDP drigačen, zato brez skrbi, ne bom te poskušal prepričevati.
Res pa tudi ne verjamem, da naj bi procesor s 45W TDP porabil 90W. Če bi pustil kakšen cpu test, ki ga obremenjuje konstantno 100%, bi potem po določenem času crknil.

Glej vrabci čivkajo
Nominal TDP – this is the processor's rated frequency and TDP.
Ne me napačno razumet, to je TDP ad base in ne turbo frekvenci. Da če boš imel i5 9400f, moraš kupiti extra hladilnik, ker bo cpu večino časa omejen, ker bo dosegel zhornjo temperaturo in bo frekvenca bolj ali maj, ko bo res toplo na base frekvenci.


Mislim da TDP ni pri base frekvenci. Par let star tanek prenosnik s i7-6700HQ (base 2.6GHz) mi v Prime95 8-thread testu trajno teče na 3.1GHz pod 90oC ob package power 45W, pri čemer W-meter pred napajalnikom kaže 70-80W. Prve pol minute gre kratki turbo boost še nekaj višje.

V novejših podobnih prenosnikih i7-8750H menda trajno fura približno enako frekvenco na 6 jedrih, ampak da dve jedri pogosto prideta do 100oC kljub undervoltanju.

Mr.B ::

fujtajksel je izjavil:

Mr.B je izjavil:

zavajon je izjavil:

Vem, da je AMD-jev TDP drigačen, zato brez skrbi, ne bom te poskušal prepričevati.
Res pa tudi ne verjamem, da naj bi procesor s 45W TDP porabil 90W. Če bi pustil kakšen cpu test, ki ga obremenjuje konstantno 100%, bi potem po določenem času crknil.

Glej vrabci čivkajo
Nominal TDP – this is the processor's rated frequency and TDP.
Ne me napačno razumet, to je TDP ad base in ne turbo frekvenci. Da če boš imel i5 9400f, moraš kupiti extra hladilnik, ker bo cpu večino časa omejen, ker bo dosegel zhornjo temperaturo in bo frekvenca bolj ali maj, ko bo res toplo na base frekvenci.


Mislim da TDP ni pri base frekvenci. Par let star tanek prenosnik s i7-6700HQ (base 2.6GHz) mi v Prime95 8-thread testu trajno teče na 3.1GHz pod 90oC ob package power 45W, pri čemer W-meter pred napajalnikom kaže 70-80W. Prve pol minute gre kratki turbo boost še nekaj višje.

V novejših podobnih prenosnikih i7-8750H menda trajno fura približno enako frekvenco na 6 jedrih, ampak da dve jedri pogosto prideta do 100oC kljub undervoltanju.

Najdi članek, kjer je to napisano za Gen 9 procesorje.

For the last however many years, this is the definition of TDP that Intel has used. For any given processor, Intel will guarantee both a rated frequency to run at (known as the base frequency) for a given power, which is the rated TDP. This means that a processor like the 65W Core i7-8700, which has a base frequency of 3.2 GHz and a turbo of 4.7 GHz, is only guaranteed to be at or below 65W when the processor is running at 3.2 GHz. Intel does not guarantee any level of performance above this 3.2 GHz / 65W value.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

fujtajksel ::

Mr.B je izjavil:

fujtajksel je izjavil:

Mr.B je izjavil:

zavajon je izjavil:

Vem, da je AMD-jev TDP drigačen, zato brez skrbi, ne bom te poskušal prepričevati.
Res pa tudi ne verjamem, da naj bi procesor s 45W TDP porabil 90W. Če bi pustil kakšen cpu test, ki ga obremenjuje konstantno 100%, bi potem po določenem času crknil.

Glej vrabci čivkajo
Nominal TDP – this is the processor's rated frequency and TDP.
Ne me napačno razumet, to je TDP ad base in ne turbo frekvenci. Da če boš imel i5 9400f, moraš kupiti extra hladilnik, ker bo cpu večino časa omejen, ker bo dosegel zhornjo temperaturo in bo frekvenca bolj ali maj, ko bo res toplo na base frekvenci.


Mislim da TDP ni pri base frekvenci. Par let star tanek prenosnik s i7-6700HQ (base 2.6GHz) mi v Prime95 8-thread testu trajno teče na 3.1GHz pod 90oC ob package power 45W, pri čemer W-meter pred napajalnikom kaže 70-80W. Prve pol minute gre kratki turbo boost še nekaj višje.

V novejših podobnih prenosnikih i7-8750H menda trajno fura približno enako frekvenco na 6 jedrih, ampak da dve jedri pogosto prideta do 100oC kljub undervoltanju.

Najdi članek, kjer je to napisano za Gen 9 procesorje.

For the last however many years, this is the definition of TDP that Intel has used. For any given processor, Intel will guarantee both a rated frequency to run at (known as the base frequency) for a given power, which is the rated TDP. This means that a processor like the 65W Core i7-8700, which has a base frequency of 3.2 GHz and a turbo of 4.7 GHz, is only guaranteed to be at or below 65W when the processor is running at 3.2 GHz. Intel does not guarantee any level of performance above this 3.2 GHz / 65W value.


Nisem pisal o tem kaj Intel jamči, temveč o tem kaj v praksi vidim v enem tankem laptopu, ki ima hlajenje precej mejno, in kaj pišejo v praksi o njegovem trenutno prodajanem nasledniku.
Dejansko ti proizvajalec tega sploh ne jamči in brezsramno prodaja prenosnike ki nemarno throttlajo zaradi slabe paste, posledica prehitrega sestavljalnega procesa. Če dokažeš da je res hudo ti jo sicer garancijsko zamenjajo, ampak nikjer ni navedena jasna meja sprejemljivega.
Tako da se mi zdi cela ta nova generacija v glavnem pesek v oči, glede na trend tanjšanja prenosnikov.

Mr.B ::

fujtajksel,
kaj ti čutiš na vodi nima nobene veze s tem kako stavri tehnično delujejo. Ko boš recimo po celem dnevu dela, ko bo prensonik topel itd... zalaufal nekaj benchmarkov, ki bodo trajali dlje kot 5 minut, pa sporoči. Nekaj podobnega je imel tudi apple s pregrevanjem prensonikom, potem je prišel pa čudežni patch, in so občutki potihnili, verjetno so spremenili cTDP.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

fujtajksel ::

Vsaj preberi kar je napisano preden stresaš žaljive pripombe.
Kje si pobral da sem poganjal benchmarke? Pisal sem samo o clockih s Prime95, seveda dlje kot 5 min ker ravno enkrat takrat ali pa mogoče 3 min prej ali 10 min kasneje rad useka power limit throttling zaradi pregretih VRM mosfetov. To zato ker včasih merim čas izvajanja variant algoritmov, ki dlje časa meljejo številke, in je zelo neprijetno, če na rezultat meritve neponovljivo vpliva nek čuden throttling.
Seveda je imel tudi apple podobne probleme, ker prav tako delajo podobno tanke prenosnike s podobnimi proci. Ja žal na te zadeve vplivajo čudežni patchi, lahko tudi na slabše. Zato ne moreš kar verjet temu kar nekje piše kako naj bi stvari tehnično delovale, ampak moraš včasih tudi kaj prej preverit, če želiš zanesljive rezultate.

bluefish ::

Izkušnje z i5 8300H v ultrabooku. Dokler je obremenjen le procesor brez težav preklopi v Turbo in tako laufa neprekinjeno. Problem pa je, če je dodatno obremenjena še grafika.

Mr.B ::

fujtajksel je izjavil:

Vsaj preberi kar je napisano preden stresaš žaljive pripombe.
Kje si pobral da sem poganjal benchmarke? Pisal sem samo o clockih s Prime95, seveda dlje kot 5 min ker ravno enkrat takrat ali pa mogoče 3 min prej ali 10 min kasneje rad useka power limit throttling zaradi pregretih VRM mosfetov. To zato ker včasih merim čas izvajanja variant algoritmov, ki dlje časa meljejo številke, in je zelo neprijetno, če na rezultat meritve neponovljivo vpliva nek čuden throttling.
Seveda je imel tudi apple podobne probleme, ker prav tako delajo podobno tanke prenosnike s podobnimi proci. Ja žal na te zadeve vplivajo čudežni patchi, lahko tudi na slabše. Zato ne moreš kar verjet temu kar nekje piše kako naj bi stvari tehnično delovale, ampak moraš včasih tudi kaj prej preverit, če želiš zanesljive rezultate.

Še 1x. Kaj je definiral Intel za TDP je jasno. Kaj je cTDP in kaj je OEM nastavil je tudi jasno. Če ti praviš da na polno kuriš proc s 100° je tudi vprašanje kaj je nastavil OEM. In kot sem rekel, kaj je tvoj občutek in kaje je dejansko fizikalno stanje sta dva različna pojma.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

fujtajksel ::

Mr.B je izjavil:

fujtajksel je izjavil:

Vsaj preberi kar je napisano preden stresaš žaljive pripombe.
Kje si pobral da sem poganjal benchmarke? Pisal sem samo o clockih s Prime95, seveda dlje kot 5 min ker ravno enkrat takrat ali pa mogoče 3 min prej ali 10 min kasneje rad useka power limit throttling zaradi pregretih VRM mosfetov. To zato ker včasih merim čas izvajanja variant algoritmov, ki dlje časa meljejo številke, in je zelo neprijetno, če na rezultat meritve neponovljivo vpliva nek čuden throttling.
Seveda je imel tudi apple podobne probleme, ker prav tako delajo podobno tanke prenosnike s podobnimi proci. Ja žal na te zadeve vplivajo čudežni patchi, lahko tudi na slabše. Zato ne moreš kar verjet temu kar nekje piše kako naj bi stvari tehnično delovale, ampak moraš včasih tudi kaj prej preverit, če želiš zanesljive rezultate.

Še 1x. Kaj je definiral Intel za TDP je jasno. Kaj je cTDP in kaj je OEM nastavil je tudi jasno. Če ti praviš da na polno kuriš proc s 100° je tudi vprašanje kaj je nastavil OEM. In kot sem rekel, kaj je tvoj občutek in kaje je dejansko fizikalno stanje sta dva različna pojma.


Hehe, kaj pa je v primerjavi z dejanskim fizikalnim stanjem tvoj občutek, glede na to da sploh nisi videl stanja v npr HWinfo64, je pa še en sedmi pojem. In še vedno se ti ne ljubi brat, jaz ga nisem kuril na 100°. Mene za meritve definicija TDP niti ne zanima, sem pa videl da po izteku pol minute obremenitve v turbu zniža package power na 45W (ki se ujema s TDP), če mu ne zakuha. V praksi je dolgoročno obremenjen proc ob sprejemljivem hlajenju očitno tekel nad base clockom, ob slabem pač pod njim (clock zniža npr če senzor temperature zraven VRMjev preseže prag, pri čemer je lahko CPU pod 90).

Mr.B ::

fujtajksel je izjavil:

Mr.B je izjavil:

fujtajksel je izjavil:

Vsaj preberi kar je napisano preden stresaš žaljive pripombe.
Kje si pobral da sem poganjal benchmarke? Pisal sem samo o clockih s Prime95, seveda dlje kot 5 min ker ravno enkrat takrat ali pa mogoče 3 min prej ali 10 min kasneje rad useka power limit throttling zaradi pregretih VRM mosfetov. To zato ker včasih merim čas izvajanja variant algoritmov, ki dlje časa meljejo številke, in je zelo neprijetno, če na rezultat meritve neponovljivo vpliva nek čuden throttling.
Seveda je imel tudi apple podobne probleme, ker prav tako delajo podobno tanke prenosnike s podobnimi proci. Ja žal na te zadeve vplivajo čudežni patchi, lahko tudi na slabše. Zato ne moreš kar verjet temu kar nekje piše kako naj bi stvari tehnično delovale, ampak moraš včasih tudi kaj prej preverit, če želiš zanesljive rezultate.

Še 1x. Kaj je definiral Intel za TDP je jasno. Kaj je cTDP in kaj je OEM nastavil je tudi jasno. Če ti praviš da na polno kuriš proc s 100° je tudi vprašanje kaj je nastavil OEM. In kot sem rekel, kaj je tvoj občutek in kaje je dejansko fizikalno stanje sta dva različna pojma.


Hehe, kaj pa je v primerjavi z dejanskim fizikalnim stanjem tvoj občutek, glede na to da sploh nisi videl stanja v npr HWinfo64, je pa še en sedmi pojem. In še vedno se ti ne ljubi brat, jaz ga nisem kuril na 100°. Mene za meritve definicija TDP niti ne zanima, sem pa videl da po izteku pol minute obremenitve v turbu zniža package power na 45W (ki se ujema s TDP), če mu ne zakuha. V praksi je dolgoročno obremenjen proc ob sprejemljivem hlajenju očitno tekel nad base clockom, ob slabem pač pod njim (clock zniža npr če senzor temperature zraven VRMjev preseže prag, pri čemer je lahko CPU pod 90).

Še 1x
TDP - je za intla jasno definiran na base cloc
cTDP - je za intla jasno definiran in ga lahko OEM partner jasno nastavi
Razen tvojih občutkov in objave tempperatu, nisi objavil nobeneg test, s katerim bi lahko primerjali tvoje hitrostne občuthe z drugimi primerljivimi procesorji.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

LeQuack ::

Glede na teste 8. generacije 6 jedrnikov v tankih računalnikih, ala Macbook, Dell XPS in podobno, lahko zdržijo Turbo frekvence 4+ Ghz samo nekaj sekund, potem pa se downclokajo na bolj blizu base frekvence tam 2-3 Ghz. Če pa zraven laufa še grafična potem pa se frekvence spustijo tudi dosti pod base clock, tam na 1 Ghz nekje. Tako da v teoriji procesorji, ampak v praksi zaradi TDP/termalnih omejitev niso primerni za daljša opravila kot so encoding, gaming in podobno.
Quack !

fujtajksel ::

Mr.B je izjavil:

fujtajksel je izjavil:


Hehe, kaj pa je v primerjavi z dejanskim fizikalnim stanjem tvoj občutek, glede na to da sploh nisi videl stanja v npr HWinfo64, je pa še en sedmi pojem. In še vedno se ti ne ljubi brat, jaz ga nisem kuril na 100°. Mene za meritve definicija TDP niti ne zanima, sem pa videl da po izteku pol minute obremenitve v turbu zniža package power na 45W (ki se ujema s TDP), če mu ne zakuha. V praksi je dolgoročno obremenjen proc ob sprejemljivem hlajenju očitno tekel nad base clockom, ob slabem pač pod njim (clock zniža npr če senzor temperature zraven VRMjev preseže prag, pri čemer je lahko CPU pod 90).

Še 1x
TDP - je za intla jasno definiran na base cloc
cTDP - je za intla jasno definiran in ga lahko OEM partner jasno nastavi
Razen tvojih občutkov in objave tempperatu, nisi objavil nobeneg test, s katerim bi lahko primerjali tvoje hitrostne občuthe z drugimi primerljivimi procesorji.


Nisem objavil podrobnosti, ampak sem svoj čas preveril da moji Prime95 8-thread rezultati okrog 3.1 GHz (kar je več od base clocka 2.6 GHz) pri trajni obremenitvi ne odstopajo od tistega kar so s tem procom dobili drugi in gotovo je objavljeno 1000x, npr Notebookcheck v reviewih objavlja tovrstne stress teste. Si mogoče ti navedel vir ki to zanika? Jaz mojega proca še nikoli nisem videl pod stalno obremenitvijo tečt na stabilni base freq 2.6 GHz (če throttla potem poplesuje).
Nikjer nisem zasledil, da bi bil v tem laptopu ali drugih podobnih (tankih) ta proc navit s strani OEM, tudi na ark nima cTDP-up, znaš povedat kje naj bi se to videlo da preverim? Kot rečeno po izteku short turbo je šel package power na 45W, pa CPU-Z tudi piše 45W.
Znano mi je da je Lenovo v enih Thinkpadih T pri U procesorjih šel iz nazivnega TDP 15W na 25W, kar kolikor vidim je deklarirano s cTDP-up na ark za npr i7-8650U.

MrStein ::

Pusti ga. Ti imaš številke on pa čuti na vodi.
Sem jih mislil sam nekaj objavit, ampak čemu? --> bob ob steno
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

D3m ::

A to imaš mobile čip fujtaksel?
|HP EliteBook|R5 6650U|

MrStein ::


Sem jih mislil sam nekaj objavit, ampak čemu? --> bob ob steno

Hecam se, seveda bom številke objavil.

https://imgur.com/a/wUZ1cBl

Kot se vidi, po 10 minutah še vedno na max.

i7-8750H

eno jedro dela: ves čas 4,1 GHz (no, skače med 3,9 in 4,1)
12 threadov: ves čas 3,9 GHz

Laptop postavljen na mizo, brez fint.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mr.B ::

MrStein je izjavil:


Sem jih mislil sam nekaj objavit, ampak čemu? --> bob ob steno

Hecam se, seveda bom številke objavil.

https://imgur.com/a/wUZ1cBl

Kot se vidi, po 10 minutah še vedno na max.

i7-8750H

eno jedro dela: ves čas 4,1 GHz (no, skače med 3,9 in 4,1)
12 threadov: ves čas 3,9 GHz

Laptop postavljen na mizo, brez fint.

Vrednost sporoči po eni urei, pa ko bo na sliki 12/12 threads in ne 1/12. Ker to zgleda tako kot i9 s 35W :-).
Pa ne me napačno razumeti moj zadnji prensoni Ws sem prodal, ko je postal azure tako poceni, da se mi gajbe od prensonika ni dalo več sabo nositi.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

MrStein ::

Saj je 12/12.
Temperatura se že ustali po 10 minutah.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

Najmanj razočaran si če se sprijazniš da pri večina laptopih za dalše taske več kot base frequency ne boš imel, morda malenkost višje. Zdaj če dobiš slučajno izjemamo kak laptop, kjer benchmarki pravijo da bo dlje nad base potem je to special case varjanta in taki special casi seveda so.

Ampak če si recimo programer ti turbo vseeno pride zelo prav, tudi če throtla že po nekaj sekundah. Ker se bo naprimer program skompajlal v 5 sekundah na 4Ghz turbo namesto v 10 sekundah na 2Ghz base.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

NSA Agent ::

MrStein ::

MrStein je izjavil:

Saj je 12/12.
Temperatura se že ustali po 10 minutah.

Sem hotel še en bolj podroben test narediti, pa je Windows 10 izbrisal High Performance Power Plan in CPU dela na nižji frekvenci. Baje pogost problem z Wincrap 10. Bom nazaj, ko rešim.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Evo še z max heat nastavitvijo v Prime95:
 začetek

začetek


 po dveh urah

po dveh urah



Kot vidimo lepo dela nad nazivno frekvenco, temperature pa so "izi".
(verjetno bi lahko bilo še več, samo se Windowsom malo blede glede upravljanja; recimo v idle dela CPU na 4.1 GHz ... bog jih razumi)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

bluefish ::

MrStein je izjavil:

(verjetno bi lahko bilo še več, samo se Windowsom malo blede glede upravljanja; recimo v idle dela CPU na 4.1 GHz ... bog jih razumi)
Hja, saj si hotel imeti nastavljeno na High performance.

MrStein ::

To počne v balanced načinu.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD napovedal tretjo generacijo Threadripperjev

Oddelek: Novice / Procesorji
247597 (5189) FireSnake
»

Intelov najhitrejši procesor Core i9-9990XE le ekskluzivno

Oddelek: Novice / Procesorji
94671 (2869) dexterboy
»

Intel predstavil 9. generacijo Core procesorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8417372 (13789) MrStein
»

Intel predstavil 10-jedrni procesor za namiznike

Oddelek: Novice / Procesorji
2910396 (7780) rand

Več podobnih tem