» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
652 / 715
»»

CiClon ::

.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CiClon ()

johnnyyy ::

jabe je izjavil:

Skupna kuhinja meni ne pride v upoštev...

Aha, teh podrobnosti o skupni kuhinji ne poznam ni omenil - omenil je le, da je kuhinja minimalistična.

jabe ::

Ce se prav spomnim, sta v stanovanju mikra in hladilnik, kuhinja pa za ne vem koliko enot skupna.

Utk ::

Dodatna 2 m2 in 2 metra kuhinje res tolk stane, da bi šparali na tem? Če se bi šlo tu za nek trailer park in hiško za 20 jurjev, bi še razumel, ampak stanovanja bojo še zmeraj stala par 100 jurjev.

tony1 ::

jabe je izjavil:

Ce se prav spomnim, sta v stanovanju mikra in hladilnik, kuhinja pa za ne vem koliko enot skupna.


Tole prvič slišim, lahko da sem spregledal, da ni spet dezinformacija. Postajamo izjemno dobri v diciplini diskreditacije in nato likvidacije.

Kar sem bral pred časom je omenjalo minimalne kuhinje ("pogrevalnice"), je pa stranke model čisto lepo izzval: če ima kdo interes imeti 5 metrov kuhinje, jo vsakemu naredimo. (Ni pa eksplicitno povedal, da bo to stalo kolikor bo pač stalo. Bi pa moralo biti jasno, da ne bo zastonj.)

zavajon ::

dronyx je izjavil:

zavajon je izjavil:

Tako velike prednosti pred Čehi le nismo imeli, kot si nekateri to predstavljajo.

https://countryeconomy.com/countries/co...

Da so nas Čehi prehiteli po kupni moči, močno dvomim. Res da imajo enako neto plačo kot mi, a oni ne dobivajo povračila za prevoz na delo in malico. Tako da odštej povprečno 200€. Tudi na Češkem izven Prage ni videti, da bi bili ne vem kako bogati.
Da o drugih državah, ki jih omenjaš, niti ne govorimo. Vsaj za Hrvaško bi lahko vedel, kako živijo, če že drugam nikamor ne hodiš.
Kjer bomo čez 10 let, pa jaz žal ne morem vedeti.

Glede BDP na prebivalca sem večkrat pisal o Hrvaškem čudežu, pa morda še enkrat, ker gre res za čudež, ki mi ga ni nihče znal pojasniti (to pišem zato, ker si dal primerjavo tega podatka med nami in čehi).

Za leto 2023 piše na spletu podatek (Statista), da je bil BDP na prebivalca pri nas 32.000 USD, na Hrvaškem pa 21.000 USD. Torej razlika v BDP na prebivalca več kot 10.000 USD in v enem letu se to ni moglo bistveno spremeniti. Zadnjič pa na neki njihovi spletni strani zasledim podatek, da je povprečna neto plača za mesec maj 2024 znašala 1.324,00 € in se je povišala glede na lansko leto za 16,9%, naša povprečna plača pa znaša 1.480,00 €. Mi imamo skoraj 50% višji BDP na prebivalca od Hrvaške, ampak Hrvati pa imajo že skoraj enake povprečne plače kot mi. Ja, pa tudi hrvati imajo podobno kot mi rešeno prevoz na delo in malico. Je to kar copy paste sistem. Hrvaški politični vrh sj je tudi konkretno povišal plače za 70% ali še več, tako da njihov premier zasluži sedaj več kot 1000€ neto več od našega. Tudi celemu javnemu sektorju so pri njih močno povišali plače, pri nas se pa trdo pogajajo že leta.

Glede kupne moči jaz izhajam iz teh podatkov (to so pred časom povezele tudi Finance v članku z naslovom...zakaj Poljaki in Čehi jedo škampe, mi pa pašteto, ali nekaj takega):



Seveda tu vedno lahko privlečeš ven malico in prevoz, kot da je to 50% plače (no, saj pri nekaterih dejansko je), pa verjetno še kaj. Ko gledam čehe in poljake v Dalmaciji ali Bohinju je kupna moč kar konkretna, seveda pa revni čehi in poljaki ne hodijo naokrog. Ampak enako velja za slovence. Ko vidiš draginjo v trgovinah in cene nepremičnin pri nas je to tu pač zame revščina. S svobodo ali brez. Saj JJ tudi ni naredil nič, pa je večkrta prišel na oblast.


Tisti članek v Financah sem prebral, in je dokaj zavajajoč, kot pač večina člankov v Financah.
Govora je o neto plačah, ne pa o bruto, ki bi bile bolj merodajne, ampak seveda rezultati ne bi bili všečni.
Če so bruto plače višje, se torej plača manj davkov, posledično so slabše ali bolj omejene storitve javnih servisov.
A je pisalo kje, kolikšni so na Poljskem socialni transferji, kakšno je subvencioniranje vrtcev, pa otroški dodatki? Ni.
Če dodaš za malico 2.000€ letno, bi bila na tistem grafu Slovenija pred češko in Grčijo.
Sploh pa je na tem grafu Grčija sumljiva, saj vemo, da tam večinoma zelo slabo živijo. Morda je trik v povprečju, torej segedin pravilo.

Žalostno je, da videvaš Čehe in Poljake le v Dalmaciji, a si kljub temu daš pravico, da nam modruješ, kako živijo drugi.
Cene nepremičnin so visoke, a to zato, ker so kupci pripravljeni take cene plačati. Kar kaže na to, da je pri nas bogastvo, ne pa revščina.

Invictus ::

Pravzaprav bi morali objaviti bruto bruto cifro.

Ni Slovenija edina z davkom na plače...

Šele potem bi videli pravi strošek delodajalca in krajo države...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

jabe ::

tony1 je izjavil:

jabe je izjavil:

Ce se prav spomnim, sta v stanovanju mikra in hladilnik, kuhinja pa za ne vem koliko enot skupna.


Tole prvič slišim, lahko da sem spregledal, da ni spet dezinformacija. Postajamo izjemno dobri v diciplini diskreditacije in nato likvidacije.

Kar sem bral pred časom je omenjalo minimalne kuhinje ("pogrevalnice"), je pa stranke model čisto lepo izzval: če ima kdo interes imeti 5 metrov kuhinje, jo vsakemu naredimo. (Ni pa eksplicitno povedal, da bo to stalo kolikor bo pač stalo. Bi pa moralo biti jasno, da ne bo zastonj.)


Ne najdem vec, to je bilo aktualno pol leta nazaj in takrat sem prebrala vse na temo... Ker mi ju, kot sem omenila, iz dolocenega vidika to vsaj zacasno zanimivo.

Tole je pa rekel Boscarol:
V majhnem mestecu na obrobju BTC tudi stanovanja po Boscarolovi viziji ne bi bila povsem običajna. "Sem namreč pristaš razmišljanja o drugačnih stanovanjih, saj so že danes potrebe drugačne kot nekoč. Veliko ljudi ne potrebuje več kuhinje, ampak pogrejevalnico. Zjutraj si pripravijo zajtrk, v času službe imajo zunaj kosilo, zvečer, ko pridejo domov, si vse večkrat hrano naročijo preko hitre dostave. Zato je potrebe po klasičnem kuhanju manj," pravi. Na račun minimalne kuhinje bi po njegovem mnenju pridobili nekaj kvadratnih metrov bivalnega prostora,...

Zdaj... Kuhinje v stanovanjih so velikem zgolj nekaj kvadratov. Takrat, ko sem razmisljala o tem, sem si nekako dobila predstavo o tem, da prostor za hladilnik in nekaj omaric bo, ker s tem hranis svoja živila doma, ne nekje pod kljucem. Pogrejes kako malenkost (predpripravljena hrana, ostanki od kosila ipd), ampak da bi se pa spravil kuhati od zacetka do konca pa v stanovanju ne bo šlo ali zelo tezko... To je misljeno v skupnih prostorih, če že...

Kaj bo na koncu in ali bodo vsa stanovanja po tem konceptu, ce sploh kaka, bomp pa videli potem.

tony1 ::

To sem bral tudi sam, in mislim, da ima strah velike oči. Kar jaz iz tega vidim, je le, da ima zraven ljudi, ki dobro zaznavajo trende. V Švabiji recimo je stanovanje za 2 človeka popolnoma normlano, da ima številnik s samo 2 platama.

Štedilnik z dvema platama in 45 cm širokim pomivalcem gre v vsako službeno čajno kuhinjo, pa so lahko po kvadraturi zelo majhne, pečico (ta se mi zdi še najbolj optional) pa lahko postaviš na pult.

Skratka, strašenje s skupnimi kuhinjami (da ne bo dve strani naprej kdo iz tega potegnil še skupinskih kopalnic :D) je po mojem tle odveč.

nejc_nejc ::

Posebej, ce jih bodo "socialno" razdelili in bodo ajvar not kuhali....

tony1 ::

Evo, naslednjega že skrbi, da bo imel za sosede soc. probleme...

nejc_nejc ::

Ne moj komentar je na majhne kuhinje z dvema rinkama.

feryz ::

A ljudje, ki bodo kupovali najcenejši šoder od stanovanj, bodo načeloma vedno zunaj jedli in ne potrebujejo kuhinje?
Se sliši logično, priznam.

nejc_nejc ::

Ja vsi pametni, naj gredo na Brdo pogledat.
Totalno neuporabni tlorisi.
No saj je tudi v drazjih "vilah" enako.:D

tony1 ::

Evo, še enega skrbi, da bo imel za sosede soc. probleme.

Tale projekt ima druge, zame precej bolj oprijemljive minuse:
-neposredna bližina preostalega BTCja, kjer je ogromno gužve z avti vsak vikend (vsako popoldne?), toliko in toliko hrupa in svinjskega zraka
-bližina obvoznice, kjer se najbž vse našteto lepo začne vsak delovnik ob 5. zjutraj... Kaj ti potem pomaga 15 minutno mesto, kjer je vse dosegljivo peš?

dronyx ::

zavajon je izjavil:

Če dodaš za malico 2.000€ letno, bi bila na tistem grafu Slovenija pred češko in Grčijo.

Meni gre na smeh, ko se ves čas omenja ta malica in prevoz, ki bi se sicer po moje morala tako kot regres šteti v neto plače, ko se dela primerjave. Kot da je sedaj to tak znesek, da ko se pa še to upošteva, smo pa takoj za Švico. Pa seveda tu je veliko dela na črno, kar tudi statistika ne upošteva, ampak ne vemo pa koliko je tega na Češkem ali Poljskem.

feryz ::

Ampak za malico se pa točno ve.
Naj si bo v hrani ali v denarju.

energetik ::

foofighter je izjavil:

Kolikor sem dobil info od drugod naj bi KOTO v zadnjih letih uredili, da ni več smradu? Ok, ind. cona je še vedno tam, to nimaš kaj.

Kje točno pa so te pakistanci in drugi prišleki? Sem upal da jih bo ravno tu manj kot kje drugje po LJ...
Pot v Zeleni Gaj je bolj točna lokacija.
Glede smradu je za odtenek bolje, še vedno pa vsakič zavohaš, že ko se pripelješ mimo od smeri Kobala.

Pakistanci so točno na tej lokaciji, na koncu ulice.

NuMaN je izjavil:

Bodo začeli ljudje s praznimi stanovanji elektriko kurit. Pa kakega robota bodo še nabavili, da bo brnel po stanovanju, napredni modeli pa bodo vsake toliko še pritisnili na kotliček.

Pojavili se bodo hekerji, ki bodo skvoterjem prodali elektro-podatke.

Tako.
Bolj pametni bodo notri gonili BTC minerje... >:D
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

zavajon ::

nejc_nejc je izjavil:

Posebej, ce jih bodo "socialno" razdelili in bodo ajvar not kuhali....

Ali pa zelje kisali ;)

feryz je izjavil:

A ljudje, ki bodo kupovali najcenejši šoder od stanovanj, bodo načeloma vedno zunaj jedli in ne potrebujejo kuhinje?
Se sliši logično, priznam.

Meni se tudi zdi to logično. Kajti to so ljudje, ki denar tudi trošijo, ne pa samo kupčkajo za nakup nepremičnine kot Mato ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

zavajon ::

dronyx je izjavil:

zavajon je izjavil:

Če dodaš za malico 2.000EUR letno, bi bila na tistem grafu Slovenija pred češko in Grčijo.

Meni gre na smeh, ko se ves čas omenja ta malica in prevoz, ki bi se sicer po moje morala tako kot regres šteti v neto plače, ko se dela primerjave. Kot da je sedaj to tak znesek, da ko se pa še to upošteva, smo pa takoj za Švico. Pa seveda tu je veliko dela na črno, kar tudi statistika ne upošteva, ampak ne vemo pa koliko je tega na Češkem ali Poljskem.

Plačevanje malice in prevoza na delo je prej izjema kot pravilo v drugih državah. In ni čisto nič čudnega, da se to omenja pri plačah, ker pri marsikomu predstavlja velik del plače, gotovo v povprečju več kot 10%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

johnnyyy ::

Utk je izjavil:

Dodatna 2 m2 in 2 metra kuhinje res tolk stane, da bi šparali na tem? Če se bi šlo tu za nek trailer park in hiško za 20 jurjev, bi še razumel, ampak stanovanja bojo še zmeraj stala par 100 jurjev.

Pa saj nekaj "kuhinje" bo, samo mislim da ne bo klasičo velika, ampak da bo manjša. Koliko je to v kvadratih pa ne znam povedati.

tony1 je izjavil:

To sem bral tudi sam, in mislim, da ima strah velike oči. Kar jaz iz tega vidim, je le, da ima zraven ljudi, ki dobro zaznavajo trende. V Švabiji recimo je stanovanje za 2 človeka popolnoma normlano, da ima številnik s samo 2 platama.

Štedilnik z dvema platama in 45 cm širokim pomivalcem gre v vsako službeno čajno kuhinjo, pa so lahko po kvadraturi zelo majhne, pečico (ta se mi zdi še najbolj optional) pa lahko postaviš na pult.

Skratka, strašenje s skupnimi kuhinjami (da ne bo dve strani naprej kdo iz tega potegnil še skupinskih kopalnic :D) je po mojem tle odveč.

To je sedaj polno špekulacij. Na koncu boš lahko kupil po 3k€/m² a v to bo vštet tudi poslovni prostor. :)

zavajon je izjavil:

Če so bruto plače višje, se torej plača manj davkov, posledično so slabše ali bolj omejene storitve javnih servisov.

Odvisno, saj država se ne financira le preko prispevkov, ampak tudi na druge načine. Na drugi strani imaš tudi zakonodajo, ki je lahko bolj ali manj striktna. Če se osredotočimo na nepremičnine, se pri nas skoraj nič davka ne pobere pri spremembi zemljišč - torej vsi državljani plačujemo servise, na podlagi katerih bogati le peščica. Tudi pri izgradnji vsi državljani plačujemo občinske urbaniste, uradnike na UE ki izdajajo GD itd. In veliko teh stvari bi lahko izvajali privat. Recimo GD bi lahko izdajali notarji in investitorji bi plačali po ceniku itd.

LeQuack ::

dronyx je izjavil:

Boscarol se mi zdi sposoben in verjamem da bo nekaj naredil. Njega se tudi ne bodo upali zajebavati z raznimi ovirami, ker je preveč znan in bi bilo medijsko preveč odmevno.


Največji strah povprečnega Slovenca, lastnika stanovanj, so poceni stanovanja. Tega se bojijo bolj kot kakšnega kovida ali gospodarske krize. Mogoče bi se celo organizirali v vardo in pregnali Boscarola v Italijo ali kaj podobnega.
Quack !

Invictus ::

energetik je izjavil:


Bolj pametni bodo notri gonili BTC minerje... >:D

Bolje travo gojit...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dronyx ::

zavajon je izjavil:

Žalostno je, da videvaš Čehe in Poljake le v Dalmaciji, a si kljub temu daš pravico, da nam modruješ, kako živijo drugi.
Cene nepremičnin so visoke, a to zato, ker so kupci pripravljeni take cene plačati. Kar kaže na to, da je pri nas bogastvo, ne pa revščina.

Še par besed o tem. Res je, ne vidim kako živijo na Češkem ali poljskem, vidim pa kako živijo ljudje pri nas.

Ljudje tu se mi zdi da so tudi razdeljeni glede tega, ali je to najboljša država na svetu, ali skorumpirana vukojebnina. Ampak to vsak sam doživlja individualno. Če gledamo zgolj številke in uradne podatke sodimo po kupni moči v spodnjo tretjino držav EU. Jaz se kot včeraj spomnim časov okrog 2000, torej obdobja LDS in zgodbe o uspehu. Takrat so bili ljudje ponosni, saj so v to res verjeli. Za nas je bila takrat "vukojebina" Romunija, ker to smo si predstavljali kot revščino in bele kombije, s katerimi vozijo ukradene avte v Romunijo. No, danes je po kupni moči Romunija že praktično izenačena s Slovenijo in verjamem da ljudje tam ne živijo tako slabo, kot si kdo misli, saj si številk ne morejo kar izmislit. Če se ne motim nekdo tu, ki se kliče Nodi živi v Bukarešti pa lahko pove kako je tam. Mene moram reči mika, da bi šel na izlet za 7 dni v Romunijo. Zadeva je videti v redu.

Zame je ta država FAILED in sicer predvsem zato, ker niso znali poskrbeti za mlade in jim dati neko perspektivo. Do mladih je ta režim izjemno neprijazen in jih dobesedno sili ven, na drugi strani pa brez sramu uvažajo nizko izobraženo delovno silo iz Balkana kot da bo jutri ljudi zmanjkalo. Pa konkreten primer. Ena končala fakulteto, torej visoka izobrazba. Ni našla službe v svojem poklicu in nekaj časa delala v proizvodnji. Potem našla pripravništvo v javnem sektorju. Po pripravništvu bi se lahko zaposlila, samo plača pa 1.200 € neto, plus verjetno famozna malica in prevozni stroški. Ampak potem si je našla delo v Avstriji, v svojem poklicu in na začetku neto plača 2.800€. Verjetno brez malice in potnih stroškov, ampak koga briga, saj je razlika v plači ogromna.

Ali je tole vukojebina, ali najboljša država na svetu pa si vsak sam lahko ustvari svoje mnenje. Jaz sem si ga in se zelo razočaran. Če bi bil politik, bi me bilo sram. Na volitve pa že dolgo ne hodim in ne bom šel nikdar več. Tu tudi če dajo opico za predsednika vlade ne bi nič drugače.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Torrent ::

LeQuack je izjavil:

dronyx je izjavil:

Boscarol se mi zdi sposoben in verjamem da bo nekaj naredil. Njega se tudi ne bodo upali zajebavati z raznimi ovirami, ker je preveč znan in bi bilo medijsko preveč odmevno.


Največji strah povprečnega Slovenca, lastnika stanovanj, so poceni stanovanja. Tega se bojijo bolj kot kakšnega kovida ali gospodarske krize. Mogoče bi se celo organizirali v vardo in pregnali Boscarola v Italijo ali kaj podobnega.


Na žalost se biblije ne da spreminjat, če ne bi zdaj bilo že 5 jezdecev apokalipse. 5. bi simboliziral nižje cene nepremičnin, jahal bi rumenega konja in v roki nosil zemljiško knjigo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

dronyx ::

Še glede Hrvatov. Par let nazaj se spomnim, da je bila pri nas povprečna plača 1.200EUR neto, na Hrvaškem pa okrog 800EUR neto. Razlika več 100EUR. Danes je razlika samo še nekaj malega čez 100EUR. Tudi Hrvati poznajo regres, malice, potne stroške, samo ni to obvezno izplačat. Vmes se je spremenilo samo to, da so šli na evro in so nas po povprečni plači že dohiteli. Kljub skoraj pol manjšem BDP na prebivalca. Ampak očitno ta podatek ne pomeni kaj dosti, saj je v Romuniji BDP na prebivalca za 2023 12.000EUR, pri nas pa 32.000EUR. Razlika v neto letnem prihodku preračunanem na kupno moč pa samo 1000EUR. Kam gre pri nas denar pa kdo bi vedel...Nekam že...Mogoče v izjemno zdravstvo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

zavajon ::

dronyx je izjavil:

zavajon je izjavil:

Žalostno je, da videvaš Čehe in Poljake le v Dalmaciji, a si kljub temu daš pravico, da nam modruješ, kako živijo drugi.
Cene nepremičnin so visoke, a to zato, ker so kupci pripravljeni take cene plačati. Kar kaže na to, da je pri nas bogastvo, ne pa revščina.

Še par besed o tem. Res je, ne vidim kako živijo na Češkem ali poljskem, vidim pa kako živijo ljudje pri nas.

Ljudje tu se mi zdi da so tudi razdeljeni glede tega, ali je to najboljša država na svetu, ali skorumpirana vukojebnina. Ampak to vsak sam doživlja individualno. Če gledamo zgolj številke in uradne podatke sodimo po kupni moči v spodnjo tretjino držav EU. Jaz se kot včeraj spomnim časov okrog 2000, torej obdobja LDS in zgodbe o uspehu. Takrat so bili ljudje ponosni, saj so v to res verjeli. Za nas je bila takrat "vukojebina" Romunija, ker to smo si predstavljali kot revščino in bele kombije, s katerimi vozijo ukradene avte v Romunijo. No, danes je po kupni moči Romunija že praktično izenačena s Slovenijo in verjamem da ljudje tam ne živijo tako slabo, kot si kdo misli, saj si številk ne morejo kar izmislit. Če se ne motim nekdo tu, ki se kliče Nodi živi v Bukarešti pa lahko pove kako je tam. Mene moram reči mika, da bi šel na izlet za 7 dni v Romunijo. Zadeva je videti v redu.

Zame je ta država FAILED in sicer predvsem zato, ker niso znali poskrbeti za mlade in jim dati neko perspektivo. Do mladih je ta režim izjemno neprijazen in jih dobesedno sili ven, na drugi strani pa brez sramu uvažajo nizko izobraženo delovno silo iz Balkana kot da bo jutri ljudi zmanjkalo. Pa konkreten primer. Ena končala fakulteto, torej visoka izobrazba. Ni našla službe v svojem poklicu in nekaj časa delala v proizvodnji. Potem našla pripravništvo v javnem sektorju. Po pripravništvu bi se lahko zaposlila, samo plača pa 1.200 € neto, plus verjetno famozna malica in prevozni stroški. Ampak potem si je našla delo v Avstriji, v svojem poklicu in na začetku neto plača 2.800€. Verjetno brez malice in potnih stroškov, ampak koga briga, saj je razlika v plači ogromna.

Ali je tole vukojebina, ali najboljša država na svetu pa si vsak sam lahko ustvari svoje mnenje. Jaz sem si ga in se zelo razočaran. Če bi bil politik, bi me bilo sram. Na volitve pa že dolgo ne hodim in ne bom šel nikdar več. Tu tudi če dajo opico za predsednika vlade ne bi nič drugače.


Aha, torej ne veš, kako živijo Čehi in Poljaki, veš pa, da živijo bolje kot mi. Niti ne veš, kako živijo Romuni, veš le to, da živijo bolje kot mi.

dronyx je izjavil:

Še glede Hrvatov. Par let nazaj se spomnim, da je bila pri nas povprečna plača 1.200EUR neto, na Hrvaškem pa okrog 800EUR neto. Razlika več 100EUR. Danes je razlika samo še nekaj malega čez 100EUR. Tudi Hrvati poznajo regres, malice, potne stroške, samo ni to obvezno izplačat. Vmes se je spremenilo samo to, da so šli na evro in so nas po povprečni plači že dohiteli. Kljub skoraj pol manjšem BDP na prebivalca. Ampak očitno ta podatek ne pomeni kaj dosti, saj je v Romuniji BDP na prebivalca za 2023 12.000EUR, pri nas pa 32.000EUR. Razlika v neto letnem prihodku preračunanem na kupno moč pa samo 1000EUR. Kam gre pri nas denar pa kdo bi vedel...Nekam že...Mogoče v izjemno zdravstvo?

Podatek, da ima nekdo nižji BDP na prebivalca a višje plače, pomeni dosti. No, tebi najbrž res ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

dronyx ::

zavajon je izjavil:

Podatek, da ima nekdo nižji BDP na prebivalca a višje plače, pomeni dosti. No, tebi najbrž res ne.

Se oproščam moji nevednosti. Sedaj se pa letim poklonit spomeniku Borisu Kidriču. Saj se mi zdi da še stoji? :))

Utk ::

Pozna se razlika v bdp marsikje. V infrastrukturi, vrtcih in šolah, bolnicah, pokojninah, povsod.
Pri nas je tragedija, če imajo 3 sosedi sončno elektrarno in 4. več ne dobi soglasja. Na Hrvaškem za sončno elektrarno sploh ni pogoj 3 fazni tok, ker ga marsikje enostavno nimajo. Še v hišah ne, kaj šele stanovanjih. Toplotna črpalka, indukcija, klima, polnilnica za avto na primer, morda, ampak izberi eno, vse marsikje pač ne gre.
Avtoceste so, ampak jih nihče ne uporablja. Mislite da 3/4 Hrvatov hodi vsak vikend nekam kot Slovenci, toplice, smučanje, izleti povsod...pa bi morali, če bi bilo res razlike 200 evrov na mesec.

dronyx ::

Zakaj BDP in BDP na prebivalca ni vse sem tudi že večkrat razlagal, pa morda še enkrat, ker vidim da imajo številni s tem težave. Copy/paste zapisa na mojem blogu:

BDP neke države je kot vemo zelo pomembna številka, ker se na to preračuna tudi dolg, torej prikazuje se podatek koliko procentov BDP predstavlja dolg države. Dolg Japonske je nekje 230%, dolg ZDA je 140% BDP, dolg Slovenije pa je že skoraj 90% našega BDP. Če recimo uspemo močno povečati BDP in hkrati dolg ne zraste bistveno, bo ta procent lahko bolj ugoden in posledično cenejše zadolževanje, ker bo možnost bankrota manjša.

So pa s tem izračunom BDP povezane nelogičnosti.

Recimo da Slovenija in Švica proizvajata samo mleko in obe proizvedeta milijon litrov mleka (in imata enako prebivalcev). Če je mleko pri nas 1€, v Švici pa 5€, potem bo Švicarski BDP pet krat večji od našega. Kdor gleda samo številke si ob tem misli, kako uspešni so Švicarji, saj imajo pet krat višji BDP od nas. Samo krave pa dajo enako mleka, tako da zaradi tega nihče ne bi mogel živeti bolje. Seveda je to poenostavljen primer, da je poanta lažje razumljiva.

Ker ta izračun BDP tako deluje je pa potem trend, da se cene zvišujejo. V državah z najvišjo kupno močjo je ponavadi visok BDP, visoke plače in visoke cene. Visok BDP pa je seveda tudi posledica visokih cen. Ampak izkaže pa se, da je v teh državah kupna moč najvišja in ko gredo Švicarji v tujino s svojimi plačami, je povsod po svetu ceneje, kot pri njih doma. Ni pa tako lahko preživeti s povprečno švicarsko plačo v Švici, kot se komu zdi, saj je tam vse zelo drago.

Zakaj potem ne stane liter mleka 100€ pa še ne vem. Za izračun BDP bi bilo to zanesljivo izvrstno. Verjetno ga za 100€ nihče ne bi želel kupiti, če ne bi imel plače vsaj milijon evrov.

Za čim višji BDP pa se po mojem najbolj splača kmetijska zemljišča spreminjat v zazidljiva in potem gor nekaj zgradit, tudi če to nihče zares ne potrebuje. V takem primeru pri spremembi namembnosti brez da kdo karkoli migne s prstom nastane ogromno nekega denarja, ker so zazidljiva zemljišča vredna precej več kot kmetijska. To je pač nek računovodski trik.

Takšen način izračuna BDP, kot ga imamo sedaj, kar kliče po neumnem obnašanju in to tudi odkrito spodbuja.

Sem pa že nekje drugje napisal, da je po mojem mnenju napačen izračun tudi rasti BDP, kjer se v izračunu rasti upošteva potrošniška inflacija, ki meri rast cen izdelkov in storitev, ki jih "ljudje najbolj potrebujejo" (sem dal namerno v navednice, ker je tudi ta izračun po moje napačen), medtem ko BDP upošteva vse živo. Če bi tako računali, ko zidajo hiše ali izdelujejo letala, bi se vse podrlo in dol padlo. Je pa seveda možno, da se vsi ti napačni izračuni nekje kompenzirajo in je potem na koncu morda vsaj kakšna številka vsaj blizu prave. Ampak izračun inflacije to zanesljivo ni.


Utk je izjavil:

Mislite da 3/4 Hrvatov hodi vsak vikend nekam kot Slovenci, toplice, smučanje, izleti povsod...pa bi morali, če bi bilo res razlike 200 evrov na mesec.

Saj tudi toliko Slovencev ne hodi. Od kje ta številka? Leta okrog nekje 25%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

zavajon ::

dronyx je izjavil:

zavajon je izjavil:

Podatek, da ima nekdo nižji BDP na prebivalca a višje plače, pomeni dosti. No, tebi najbrž res ne.

Se oproščam moji nevednosti. Sedaj se pa letim poklonit spomeniku Borisu Kidriču. Saj se mi zdi da še stoji? :))

Še stoji ,kar ;)

dronyx ::

zavajon je izjavil:

Še stoji ,kar ;)

O, fino. :))

slon4 ::

dronyx je izjavil:

Še glede Hrvatov. Par let nazaj se spomnim, da je bila pri nas povprečna plača 1.200EUR neto, na Hrvaškem pa okrog 800EUR neto. Razlika več 100EUR. Danes je razlika samo še nekaj malega čez 100EUR. Tudi Hrvati poznajo regres, malice, potne stroške, samo ni to obvezno izplačat. Vmes se je spremenilo samo to, da so šli na evro in so nas po povprečni plači že dohiteli. Kljub skoraj pol manjšem BDP na prebivalca. Ampak očitno ta podatek ne pomeni kaj dosti, saj je v Romuniji BDP na prebivalca za 2023 12.000EUR, pri nas pa 32.000EUR. Razlika v neto letnem prihodku preračunanem na kupno moč pa samo 1000EUR. Kam gre pri nas denar pa kdo bi vedel...Nekam že...Mogoče v izjemno zdravstvo?


Hrvati so reveži. To Vam mora biti vsem jasno. Mi smo Amerika proti njim ... Papir tako ali tako prenese marsikaj. Realnost pač ne... Pred kakim letom ali dvema sem zasledil, da si moraš v hrvaških bolnišnicah prinesti svojo pižamo ter posteljnino... A to pri nas je tudi tako? Bi rekel, da ne... Btw. Za mene je to daleč od napredka o katerem govorite nekateri... Verjetno so vsaj 15 let za nami, če ne še več...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slon4 ()

Telbanc ::

Torrent je izjavil:



Hehe, vem, vem. Dohtar je tisti, ki zdravi, ampak očitno enim več ni pomoči. :))


Res nisem pričakoval, tako mero samokritičnosti....:D

https://www.rtvslo.si/rtv365/arhiv/1750...

Še en prispevek o nepremičninah v Sloveniji. Ugotovimo le, da je potrebno graditi, graditi, graditi.......
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

dronyx ::

slon4 je izjavil:

Realnost pač ne... Pred kakim letom ali dvema sem zasledil, da si moraš v hrvaških bolnišnicah prinesti svojo pižamo ter posteljnino...

Tu do bolnice niti ne prideš, razen če te z rešilcem odpeljejo na urgenco. :))

Hrvaška obala je bogatija, o kateri lahko večina tu samo sanja. Par mesece oddajaš, ostalo pa fjaka. Zagreb je na nivoju Ljubljane. Podeželje je pa res revščina, ker mladi so se izselili, ostali so samo še starejši.

Torrent ::

slon4 je izjavil:

dronyx je izjavil:

Še glede Hrvatov. Par let nazaj se spomnim, da je bila pri nas povprečna plača 1.200EUR neto, na Hrvaškem pa okrog 800EUR neto. Razlika več 100EUR. Danes je razlika samo še nekaj malega čez 100EUR. Tudi Hrvati poznajo regres, malice, potne stroške, samo ni to obvezno izplačat. Vmes se je spremenilo samo to, da so šli na evro in so nas po povprečni plači že dohiteli. Kljub skoraj pol manjšem BDP na prebivalca. Ampak očitno ta podatek ne pomeni kaj dosti, saj je v Romuniji BDP na prebivalca za 2023 12.000EUR, pri nas pa 32.000EUR. Razlika v neto letnem prihodku preračunanem na kupno moč pa samo 1000EUR. Kam gre pri nas denar pa kdo bi vedel...Nekam že...Mogoče v izjemno zdravstvo?


Hrvati so reveži. To Vam mora biti vsem jasno. Mi smo Amerika proti njim ... Papir tako ali tako prenese marsikaj. Realnost pač ne... Pred kakim letom ali dvema sem zasledil, da si moraš v hrvaških bolnišnicah prinesti svojo pižamo ter posteljnino... A to pri nas je tudi tako? Bi rekel, da ne... Btw. Za mene je to daleč od napredka o katerem govorite nekateri... Verjetno so vsaj 15 let za nami, če ne še več...


To verjetno opisuješ nek senzacionalni članek, kjer se je nekje mogoče nekaj podobnega zgodilo enkrat, iz mogoče nekega čist smiselnega razloga. Iz lastne izkušnje lahko povem, da nič podobnega nisem doživel in jih lahko samo pohvalim.

Telbanc je izjavil:

Torrent je izjavil:



Hehe, vem, vem. Dohtar je tisti, ki zdravi, ampak očitno enim več ni pomoči. :))


Res nisem pričakoval, tako mero samokritičnosti....:D

https://www.rtvslo.si/rtv365/arhiv/1750...

Še en prispevek o nepremičninah v Sloveniji. Ugotovimo le, da je potrebno graditi, graditi, graditi.......


Od kdaj pa je opis drugih oseb samokritičnost? Je pa res, da sem pri tebi pričakoval pomanjkanje logike in slabo bralno razumevanje, tako da nisem šokiran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

Malidelničar ::

Zanimiva debata iz Reddita:

https://www.reddit.com/r/Slovenia/comme...

Kako do nepremičnine? 2024 edition

"Podobne teme so bile že pred dvemi leti in že takrat so vsi jokali kako le kupiti pri takih cenah, No mene zanima enako vendar v 2024. Videti, je da so šle nepremičnine in zemljišča še gor in sicer počasneje, vendar se še kr prodaja.

Meni ni več nobena računica jasna... Skupaj z ženo imava relativno veliko dohodka 4.3k+ neto na mesec in delava kalkulacijo kako kupiti/graditi hišo v okolici LJ glede na cene. V današnjem času želijo za zemljo skor 200k, pol ti pa ostane še vse od temeljne plošče do urejanaja okolice. Ko skupaj sešteješ okvirne stroške prideš na 500 za hišo/dom.

Torej, kako za vraga naj ljudje kupimo karkoli. Kljub visoki plači se mi računica ne izide, če mi z neba ne pade 200k.

Resno. Koji k**** se mučim z neko službo, ko pa neki vzdrževalec ki je podedoval zemljo prodaja to isto za 200k ala neki veleposestnik."
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

LeQuack ::

To se po moje sprašuje vsak mlad, preden spoka v tujino.
Quack !

dronyx ::

Torrent je izjavil:

Od kdaj pa je opis drugih oseb samokritičnost?

Vsi smo radi samokritični. Predvsem do drugih.

Malidelničar je izjavil:

Torej, kako za vraga naj ljudje kupimo karkoli. Kljub visoki plači se mi računica ne izide, če mi z neba ne pade 200k.

2 x 2k€ plače pač to ni visoka plača. Kdor tako misli, živi v iluziji. 2k€ neto je danes praktično nižji srednji sloj. Solidna, a še vedno ne visoka plača je nad 3k neto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

kriptobog ::

Malidelničar je izjavil:

Zanimiva debata iz Reddita:

https://www.reddit.com/r/Slovenia/comme...

Kako do nepremičnine? 2024 edition

"Podobne teme so bile že pred dvemi leti in že takrat so vsi jokali kako le kupiti pri takih cenah, No mene zanima enako vendar v 2024. Videti, je da so šle nepremičnine in zemljišča še gor in sicer počasneje, vendar se še kr prodaja.

Meni ni več nobena računica jasna... Skupaj z ženo imava relativno veliko dohodka 4.3k+ neto na mesec in delava kalkulacijo kako kupiti/graditi hišo v okolici LJ glede na cene. V današnjem času želijo za zemljo skor 200k, pol ti pa ostane še vse od temeljne plošče do urejanaja okolice. Ko skupaj sešteješ okvirne stroške prideš na 500 za hišo/dom.

Torej, kako za vraga naj ljudje kupimo karkoli. Kljub visoki plači se mi računica ne izide, če mi z neba ne pade 200k.

Resno. Koji k**** se mučim z neko službo, ko pa neki vzdrževalec ki je podedoval zemljo prodaja to isto za 200k ala neki veleposestnik."


Ce imata skupaj 4.3k dohodka, potem pac nimata veliko placo, kot si domisljata. Sploh pa ne za hiso v Ljubljani. Vprasanje je tudi koliko imata privarcevanerga pri taki placi.

Sem prebral temo na reditu. En kup jamranja lol.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

Če imata skupaj 4.3k neto sta v vsaj top 30% Slovencev če ne višje. Če je to zate malo ali veliko je irelavantno, je več kot večina drugih, to je edino relavantno.

kriptobog ::

Lonsarg je izjavil:

Če imata skupaj 4.3k neto sta v vsaj top 30% Slovencev če ne višje. Če je to zate malo ali veliko je irelavantno, je več kot večina drugih, to je edino relavantno.


Povejmo drugace. Ni tako veliko kot si onedva predstavljata. In s tako placo lahko dobis tudi kredit in kupis marsikaj. Verjetno nimata lastnih sredstev za polog in je lazje jamrati.

Lonsarg ::

Aja glede jamranja imaš pa prav, jaz sem se samo obregnil ob komentar da nimata velike plače.

Z 4.3k (in z lastnim pologom vsaj 10% jasno, tok finanačne discipline moraš imet da to imaš) lahko komot kupiš nepremičnino v LJ za 500k. Ja obremenitev plače bo na začetku 40%+, obremitev celoživljenskega dohodka pa bo najbrž nekje 20% in to ni nič takega, vzameš in imaš. Lahko tut šparaš in greš nižje na manjše kvadrate na 400k ali na 300k, odvisno a rabiš ekstra sobe za otroke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

gort ::

Lonsarg je izjavil:

top 30% Slovencev

To je indikator za nekaj drugega...

dronyx ::

kriptobog je izjavil:

Povejmo drugace. Ni tako veliko kot si onedva predstavljata.

Odvisno Če je s prevozom in prehrano je to malo. Če pa brez prevoza in prehrane pa še regres 2.000€, pa mogoče še 13 plača 2.000€ je pa to že solidno. Pri nas v SLO se izkaže, da ko se govori o plačah je bistven podatek ali s prevozom in prehrano ali brez. Ker to je za večino velik del plače. 20% ali še kaj več. :))

kriptobog ::

dronyx je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Povejmo drugace. Ni tako veliko kot si onedva predstavljata.

Odvisno Če je s prevozom in prehrano je to malo. Če pa brez prevoza in prehrane pa še regres 2.000€, pa mogoče še 13 plača 2.000€ je pa to že solidno. Pri nas v SLO se izkaže, da ko se govori o plačah je bistven podatek ali s prevozom in prehrano ali brez. Ker to je za večino velik del plače. 20% ali še kaj več. :))


Ja ce reces placa je zame samo placa. Prevoz je prevoz, malica je malica, placa pa placa.

dronyx ::

kriptobog je izjavil:

Ja ce reces placa je zame samo placa. Prevoz je prevoz, malica je malica, placa pa placa.

S to prakso bi morali tu prenehat. Del neto plače je tudi prevoz in prehrana. Potem si lahko recimo izmislimo še 300€ mesečnega dodatka, da smo sploh pripravljeni v službo hodit in ni del neto plače. To je neumnost. Vem pa da dostikrat ko pišejo o neto plačah izpustijo tudi vse živo dodatke in izgleda mizerija, potem pa ko vidiš nakazilo na TRR pa čisto nekaj drugega. Tu smo med drugim tudi vrhunski mojstri sprenevedanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Utk ::

V originalu je človek napisal "dohodek". Jaz bi reku, da tolk dobi na račun. V Lj prevoza itak ne dobi (več kot tistih 30 evrov).
Če je še regres, 13., itd, tolk boljše, ampak najprej bi morala relativno hitro našparat 100 jurjev, šele potem se lahko menijo o kaki hiši.

Mato989 ::

Če imata skupaj 4,3k DOHODKA torej na račun + regres... je prvi korak da preihranita na mesec cca 1,5k-1,8k keša... ko to delata 3 leta se pa lahko začnemo pogovarjat o opcijah.

Prej je vse skup brezveze... in tu je problem jamračev, ker ne zmorejo 3 leta skup šparat.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Če imata skupaj 4,3k DOHODKA torej na račun + regres... je prvi korak da preihranita na mesec cca 1,5k-1,8k keša... ko to delata 3 leta se pa lahko začnemo pogovarjat o opcijah.

Prej je vse skup brezveze... in tu je problem jamračev, ker ne zmorejo 3 leta skup šparat.


No lahko jima stari dajo kot tebi
««
652 / 715
»»