» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
574 / 709
»»

Mato989 ::

johnnyyy je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Ze covid bi popucal verjetbo pol nad 75 ali 80 ce bi pustili prislo bo pa se huje

Bi, če bi. Dejstvo je da ni.


Seveda ne, če smo zaradi starcev morali sedet doma... prišla bo pač naslednja pandemija še bolj nevarna.

Narava vedno najde balance in ko se šibki preveč razmnožijo jih popuca.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Hikari ()

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Seveda ne, če smo zaradi starcev morali sedet doma... prišla bo pač naslednja pandemija še bolj nevarna.

Narava vedno najde balance in ko se šibki preveč razmnožijo jih popuca.

Ko pride naslednja pandemija, bosta zdravstvo in farmacija tudi napredovali, prav tako družba in vsa tehnologija. In težko je sedaj reči kaj bo in kako bo.

Pa sej boomerje bo popucalo, saj večina jih 100 let ne bo dočakala, 200 let pa nihče. Samo če si mlad in živiš v obdobju tega nihanja, ti nič ne pomaga če narava to v 100 letih zbalansira. Zato bi se sam bolj fokusiral na svoje življenje, kaj lahko naredim v tej situaciji. Ker da gledaš preveč globalno in dolgoročno včasih ni najbolje.

Malidelničar ::

V glavnem fingerii je po mojem najbolj pravilno ocenil od vseh (to kar jaz trdim že enih 20 strani tukaj).

V Slovenskem prmeru trenutni timing stanja trga zdaj leta 2024 in časovni zamik kdaj se bodo pokazali rezultati glede političnih ukrepov (gradnja Stanovanjskega sklada) ter demografskih sprememb (staranje prebivalstva in z velikim zamikom prihod nepremičnin na trg) narekujejo kakšno bi moralo biti ravnanje trenutnih mladih.

In problem je, ker številni tega ne razumejo in na situacijo projicirajo neke nerealne predpostavke in teorije. O tem govoriva z fingerii.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mato989 ::

Ja seveda, jaz itak napovedujem padec cen nepremičnin čez cca 15-25 let (relativno glede na plače) samo to tistim ki so danes 28-35 pač ne pomaga ker bodo takrat načeloma 50+

Skratka ko se bodo poslovile generacije do letnika 1960-1965 (99%) bo se začelo... ker bo velik prenos lastništva na generacije 1985+
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Ja seveda, jaz itak napovedujem padec cen nepremičnin čez cca 15-25 let (relativno glede na plače) samo to tistim ki so danes 28-35 pač ne pomaga ker bodo takrat načeloma 50+

Skratka ko se bodo poslovile generacije do letnika 1960-1965 (99%) bo se začelo... ker bo velik prenos lastništva na generacije 1985+

Ja čez 15-25 let večini od nas ne bo koristilo, saj bomo prestari. Poleg tega se je potrebno zavedati, da se boomerji ne bodo poslovili čez noč in če se bo vmes uvažalo ljudi, se lahko zgodi da bo padec precej manjši, kot ga pričakuješ.

Utk ::

V glavnem fingerii je po mojem najbolj pravilno ocenil od vseh (to kar jaz trdim že enih 20 strani tukaj).

Finger je trol in predvsem bedak, nič drugega. Samo popoln bedak lahko reče nekomu, ki išče stanovanje, počakaj 15 let potem si pa kupi nekaj v prazni vukojebini. Prvič, čez 15 let ne bo vukojebina nič bolj prazna kot danes, vsaj ne tista v kateri si bo kdo želel kdo živet, drugič, ne bo nič cenejša, in tretjič, kje zafuka boš živel teh 15 let.

Ne morem verjet, da ga jemlješ resno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Malidelničar ::

Utk je izjavil:

V glavnem fingerii je po mojem najbolj pravilno ocenil od vseh (to kar jaz trdim že enih 20 strani tukaj).

Finger je trol in predvsem bedak, nič drugega. Samo popoln bedak lahko reče nekomu, ki išče stanovanje, počakaj 15 let potem si pa kupi nekaj v prazni vukojebini. Prvič, čez 15 let ne bo vukojebina nič bolj prazna kot danes, vsaj ne tista v kateri si bo kdo želel kdo živet, drugič, ne bo nič cenejša, in tretjič, kje zafuka boš živel teh 15 let.

Ne morem verjet, da ga jemlješ resno.


Fingerii-ja nisi razumel.

Še enkrat ga citiram: "Mimogrede, vsem jamravcem v tej temi pa priporočam samo eno. Ne kupujte ničesar(in raje šparajte), spravite se magari na periferijo, boste sicer švičali po asvaltu do službe naslednjih 10 do 20 let, vmes pa se bo počasi trg začel sesedati (sploh, če boste res volili stranke, ki bojo mogoče, nekoč, začele konkretno davčno kontrolo) nataliteta je hudo negativna in na koncu boste stanovanje kupili za prihranjeno, hkrati pa boste prascem, ki vam danes onemogočajo nakup stanovanja, dali dobro lekcijo. Samo ne rinit v kredite."

On pravi, kupite na periferiji ZDAJ oz. ČIMPREJ. Brez kredita, plus dobiš magari hišo, kaj zemlje za njivo/vrt.
Od tam se potem voziš v službo nekam (LJ, Novo Mesto, Celje, Maribor itd.)
Ko je obrat trga nato DOKUPIŠ ekstra flet v urbanem središču za bolj ugodno ceno.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Utk ::

Ne kupujte ničesar(in raje šparajte),

To si spregledal?

vmes pa se bo počasi trg začel sesedati

Samo što nije.

nataliteta je hudo negativna in na koncu boste stanovanje kupili za prihranjeno,

V Ljubljani že ne, morda v vukojebini, ker glej naprej:

Samo ne rinit v kredite.

Itak, ker v Kočevju si za našparan denar kupiš stanovanje, ni pa to dovolj niti za polog v Ljubljani. Dajmo malo ne pretiravat.

Trol in bedak.

matic492 ::

Priporoča ti da gemblaš proti centrali banki in inflaciji... pametno res. Zraven pa da porabiš 3x več na avtomobilih (vzdrževanje, bencin, nakup itd.)

Saj vem, da je tudi to (kar sem jaz napisal) nekako napovedovanje prihodnosti. Ampak daj lepo prosim ljudje, kaj je bolj realno za pričakovat, da se bo celoten monetarni sistem nekako sesu, ali da bojo cene padle zaradi nekih XY razlogov, kot pa to, da smo že v korekciji in bo kvečjemu še par procentov dol (mogoče več za luksuzna stanovanja, za kar nam je večini itak čisto vseeno, ker na nas nič ne vpliva). In da bo v vseh ostalih letih inflacija in rast cene normalno šel navzgor? Kaj pomaga nekomu, ki si hoče kupit stanovanjhe 20% padec, če je obrestna mera tako visoka, da si ne more kredita privoščit dokler cena ne pade 50%?

Ne razumem vas res. Smo v kapitalizmu. Vi bi pa scali proti vetru.

Play the game. Premali aktor v igri kapitalizma si, da se ne greš igre po njihovih pravilih.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

Mato989 ::

Fora je v tem da 98% jamračev ki jamrajo kako si ne morejo privoščit nepremičnine si je ne bi mogli privoščit niti če jutri padejo cene 20% (50% pa ne bodo) prvi razlog da si ne morejo pa je to ker danes nimajo na trr vsaj 25-30.000 EUR...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

matobeli ::

Sej starši posodijo.

A si jim že dal možnost da se preselijo v tvoj flet ti pa greš živet v hišo?

Malidelničar ::

Utk je izjavil:

Ne kupujte ničesar(in raje šparajte),

To si spregledal?

vmes pa se bo počasi trg začel sesedati

Samo što nije.

nataliteta je hudo negativna in na koncu boste stanovanje kupili za prihranjeno,

V Ljubljani že ne, morda v vukojebini, ker glej naprej:

Samo ne rinit v kredite.

Itak, ker v Kočevju si za našparan denar kupiš stanovanje, ni pa to dovolj niti za polog v Ljubljani. Dajmo malo ne pretiravat.

Trol in bedak.


Ok imaš point.
Ampak mislim, da je namigoval na to, ne kupovati v LJ/Osrednji Sloveniji po trenutnih napihnjenih cenah, ki so nerealne.
Trg pa je na nekem preobratu nedvomno se nekaj dogaja in kaže, da je možna stagnacija.
Glede kredita je pa verjetno namigoval, da se ne splača vzemat prevelikih kreditov ob trenutnih (in naraščajočih) OM.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mato989 ::

Kje pa ti vidiš naraščajoče OM? Kolikor vidim OM stagnirajo...

Tu non stop delate napako in se pogovarjate o strehi namesto o temeljih...

Temelji so

1. Zaposlitev za NDČ
2. Dobra bruto osnova plača
3. Varčnost v likvidnih sredstvih
4. razmislek za 5-7 let naprej kje se vidiš in kaj realno lahko pridobiš.


Večina pade na točki 3. in 4., nekaj pa tudi na 2... Na 1. danes pade samo totalen moron.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Utk ::

Kaj ti pomaga, da boš čez 15 let MORDA kupil stanovanje v Ljubljani MORDA 30% ceneje?

Če bi človek reku, pozabite Ljubljano, najte si službo, in živlenje, drugje, se bi s tem čist strinjal. Ampak ne iz razloga, da boš čez 15 let pa nekaj kupil, in to tam, kjer si danes ne moreš privoščit. To je idiotstko razmišljanje.

johnnyyy ::

Malidelničar je izjavil:

Brez kredita, plus dobiš magari hišo, kaj zemlje za njivo/vrt.

Ne vem zakaj brez kredita?! Današnja monetarna politika temelji na inflaciji. S tem ko CB tiskajo denar in ga dajejo na trg se denar razrvrednoti. Če hočeš biti del uspeha, potem moraš vzeti kredit, saj na ta način prideš do natiskanega denarja prej, kakor le-ta zaokroži po trgu.

Zato sem tudi omenil, da prihaja do demografske situacije, ko bo neaktivnega prebivalstva več kot aktivnega. In velika verjetnost je, da se bo to sproščanje premoženja od starejših proti mlajšim reševalo preko inflacije in kreditov. Zadnjih nekaj let imamo situacijo, da je variabilna OM + pribitek nižja, kot pa je inflacija in zna se zgoditi, da se bo nadaljevalo oz. da bo razmerje še bolj ugodno.

zavajon ::

johnnyyy je izjavil:


Ne vem zakaj brez kredita?! Današnja monetarna politika temelji na inflaciji. S tem ko CB tiskajo denar in ga dajejo na trg se denar razrvrednoti. Če hočeš biti del uspeha, potem moraš vzeti kredit, saj na ta način prideš do natiskanega denarja prej, kakor le-ta zaokroži po trgu.

Ampak ta logika sproža eno vprašanje. Pleg seveda vprašanja, zakaj časovni zamik od tiskanja denarja do plasiranja na trg, saj vendarle ne gre za fizično tiskanje in razpečevanje bankovcev.
Če imaš torej korist od tega, da vzameš kredit, banka ima ima tudi dobiček od posojanja denarja, kdo pa ima v tem primeru izgubo?

Sam sicer menim da ti, ker plačuješ obresti višje od inflacije, v bistvu take, ki v celoti pokrijejo inflacijo in zaslužek banke, a najverjetneje se motim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

Mato989 ::

zavajon je izjavil:

johnnyyy je izjavil:


Ne vem zakaj brez kredita?! Današnja monetarna politika temelji na inflaciji. S tem ko CB tiskajo denar in ga dajejo na trg se denar razrvrednoti. Če hočeš biti del uspeha, potem moraš vzeti kredit, saj na ta način prideš do natiskanega denarja prej, kakor le-ta zaokroži po trgu.

Ampak ta logika sproža eno vprašanje. Pleg seveda vprašanja, zakaj časovni zamik od tiskanja denarja do plasiranja na trg, saj vendarle ne gre za fizično tiskanje in razpečevanje bankovcev.
Če imaš torej korist od tega, da vzameš kredit, banka ima ima tudi dobiček od posojanja denarja, kdo pa ima v tem primeru izgubo?

Sam sicer menim da ti, ker plačuješ obresti višje od inflacije, v bistvu take, ki v celoti pokrijejo inflacijo in zaslužek banke, a najverjetneje se motim.


Izgubo ima oni ki drži na TRRju 100k... njegov del vrednosti gre k tebi ki vzameš kredit in banki z obrestmi...

V osnovi je INFLACIJA kraja vrednosti preteklega dela...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

matic492 ::

zavajon je izjavil:


Ampak ta logika sproža eno vprašanje. Pleg seveda vprašanja, zakaj časovni zamik od tiskanja denarja do plasiranja na trg, saj vendarle ne gre za fizično tiskanje in razpečevanje bankovcev.
Če imaš torej korist od tega, da vzameš kredit, banka ima ima tudi dobiček od posojanja denarja, kdo pa ima v tem primeru izgubo?


Vsi, ki šparajo. Denar v obtoku izgublja vrednost. Ni to nekaj absolutnega, kjer lahko pokažeš s prstom na eno specifično stvar in rečeš to je to. Tudi pozna se ne hitro.

zavajon je izjavil:

Sam sicer menim da ti, ker plačuješ obresti višje od inflacije, v bistvu take, ki v celoti pokrijejo inflacijo in zaslužek banke, a najverjetneje se motim.


Če računaš na 20 let, je obrestna mera 4% še vedno super, tudi če samo 1% kriješ sam (predpostavljam da bo povprečna inflacija okoli 3% recimo).

Mislim smešno je, da nekateri v tej temi pišejo, kako ne moreš prišparat dovolj, ker cene grejo gor hitreje, kot lahko šparaš, drugi pa napišejo da pboljše da 10 let še počakaš in šparaš lol.

Kredit za nepremičnino, ki je primeren posameznikovi finančni situaciji je ena izmed najboljših/največjih investicij, kar jih bo večina ljudi naredila v življenju.

Cashflow + assets (leveraged) + emergency fund. Vse ostalo šparanje fiat valut nima smisla.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

johnnyyy ::

zavajon je izjavil:

Ampak ta logika sproža eno vprašanje. Pleg seveda vprašanja, zakaj časovni zamik od tiskanja denarja do plasiranja na trg, saj vendarle ne gre za fizično tiskanje in razpečevanje bankovcev.
Če imaš torej korist od tega, da vzameš kredit, banka ima ima tudi dobiček od posojanja denarja, kdo pa ima v tem primeru izgubo?

Sam sicer menim da ti, ker plačuješ obresti višje od inflacije, v bistvu take, ki v celoti pokrijejo inflacijo in zaslužek banke, a najverjetneje se motim.

V osnovi ni bistveno ali imaš ti bankovce ali pa so cifre na TRR, saj je koncept enak.

CB v obtok spravi denar. To se naredi preko ugodnih kreditov in zadolževanj, ki jih je deležna industrija, prebivalstvo in tudi države. S tem pa se ta denar preko plačila materiala/delavcev itd spravi počasi v širši obtok, ki se širi kot val. Tako se ga porine v razni tehnološki sektor in kar naenkrat imajo USA ITjevci višje plače, to se potem lokalno porazdeli, vmes še EU naredi podobno in prej kot slej ta val pride do nas - a z zamikom. Zamik ni samo glede na lokacijo, ampak tudi na branžo.

Pri tem imajo največjo izgubo tisti, ki zadnji pridejo do tega denarja, skupaj s tistimi ki varčujejo.

Lonsarg ::

Kar se tiče tiskanja denarja tisti ki spara v denarju izgubi, tisti ki niti ne špara niti ne vzame kredita je na nuli, tisti ki vzame kredit ali vlaga v delnice/sklade (posredno namreč delniška podjetja vzemajo kredite) pa profitira.

Poskrbite da boste med zadnjimi pa bo, tak pač deluje debt-based economy.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Malidelničar ::

V bistvu imate prav. Morda smo tukaj v debati o pologu/najemu kredita nekaj pozabili.
Namreč minimalno inflacijo praktično do leta 2023 več kot deset let.
In denar je ohranjal vrednost in takrat si dejansko v nekaj letih prišparal konkreten vreden znesek. Ki je bil 2021 praktično isto vreden kot 2009.

Ampak sam se sprašujem - če sledimo vaši logiki, da se šparanje zaradi inflacije ne šplača - o kakšni višini pologa govorimo glede na celotni kredit?

Torej se ne splača več, da za polog damo morda celo 40% (kar se je splačalo recimo v obdobju 2009-2021), ampak štartamo kar na 20%? Ostalo pa kredit, ki ga poje inflacija?

Ampak a nečesa ne vidim tule - kje so riziki? Deluje mi preveč na easy tole razmišljanje ....
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

Old Spice ::

Štartanje na 20% je IMO možno samo na kaki periferiji. Kjer so cene gibajo tam do 200k. V takem primeru 20% pomeni 40k, 160k na kredit. To je možno za koga, ki ima malo boljšo plačo ali par. Jaz sem kupil za 350k s 55% pologom. Če bi z 20% to sicer pomeni 70k, ampak ostane 280k za kredit. Na 20 let je to pri OM 3,5% tam cca. 1600 EUR ali slabih 1300 EUR na 30 let. Takih junakov pa ni ravno veliko pri nas. Mogoče kak dobro situiran par 20 let, 1600 EUR, še vseeno pa je to 800 EUR po glavi mesečno. Seveda je tudi takih, ki si morajo rešiti stanovanjski problem iz nule relativno malo. Večini nekaj primaknejo.

Lonsarg ::

@Malidelničar, če boš lastni delež v par letih prišparal ni problema.

Če pa rabiš dlje pa vmes vložit v sklad, nima kaj denar več kot par let biti v obliki denarja, treba nekam dat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

kriptobog ::

Malidelničar je izjavil:

V bistvu imate prav. Morda smo tukaj v debati o pologu/najemu kredita nekaj pozabili.
Namreč minimalno inflacijo praktično do leta 2023 več kot deset let.
In denar je ohranjal vrednost in takrat si dejansko v nekaj letih prišparal konkreten vreden znesek. Ki je bil 2021 praktično isto vreden kot 2009.

Ampak sam se sprašujem - če sledimo vaši logiki, da se šparanje zaradi inflacije ne šplača - o kakšni višini pologa govorimo glede na celotni kredit?

Torej se ne splača več, da za polog damo morda celo 40% (kar se je splačalo recimo v obdobju 2009-2021), ampak štartamo kar na 20%? Ostalo pa kredit, ki ga poje inflacija?

Ampak a nečesa ne vidim tule - kje so riziki? Deluje mi preveč na easy tole razmišljanje ....


Ja kje misliš, da je rizik? Šiht ti je rizik. Če ga izgubiš in ne doibš kmalu novega.

Mato989 ::

Tako kriptobog je povedal prvi rizik jaz ti bom pa drugega... spremenljiva OM... ker če jemlješ kredita 80% je VELIKA verjetnost da nimaš dovolj dobre plače da bi vzel na fix OM za 20 let ampak boš moral it bolj na 25-30 let kar pa pomeni spremenljiva...

Tretji rizik je potres poplave ipd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Tako kriptobog je povedal prvi rizik jaz ti bom pa drugega... spremenljiva OM... ker če jemlješ kredita 80% je VELIKA verjetnost da nimaš dovolj dobre plače da bi vzel na fix OM za 20 let ampak boš moral it bolj na 25-30 let kar pa pomeni spremenljiva...

Tretji rizik je potres poplave ipd...


So banke prenehale s fiksnimi OM na 25-30let?

Tretji rizik pa reši zavarovanje. Nepremičnino je dobro zavarovati, tudi če nimaš kredita...

Mato989 ::

kriptobog je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Tako kriptobog je povedal prvi rizik jaz ti bom pa drugega... spremenljiva OM... ker če jemlješ kredita 80% je VELIKA verjetnost da nimaš dovolj dobre plače da bi vzel na fix OM za 20 let ampak boš moral it bolj na 25-30 let kar pa pomeni spremenljiva...

Tretji rizik je potres poplave ipd...


So banke prenehale s fiksnimi OM na 25-30let?

Tretji rizik pa reši zavarovanje. Nepremičnino je dobro zavarovati, tudi če nimaš kredita...


Kolikor sem jaz bil seznanjen za 30 let fiksne večinoma nisi dobil, oz. ko sem jaz jemal tam 2019 je bila fix OM max do 20 let za 21 let je bila samo spremenljiva.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Tako kriptobog je povedal prvi rizik jaz ti bom pa drugega... spremenljiva OM... ker če jemlješ kredita 80% je VELIKA verjetnost da nimaš dovolj dobre plače da bi vzel na fix OM za 20 let ampak boš moral it bolj na 25-30 let kar pa pomeni spremenljiva...

Tretji rizik je potres poplave ipd...


So banke prenehale s fiksnimi OM na 25-30let?

Tretji rizik pa reši zavarovanje. Nepremičnino je dobro zavarovati, tudi če nimaš kredita...


Kolikor sem jaz bil seznanjen za 30 let fiksne večinoma nisi dobil, oz. ko sem jaz jemal tam 2019 je bila fix OM max do 20 let za 21 let je bila samo spremenljiva.


V naši ulici jih je kr nekaj s fix na 30 let. Niso bile tako nizke, kot za krajše, ampap so dobili vsi med 2 in 2.4%, kar je še vedno ok, sploh za 30 let. Se jim verjetno že zdaj smeji.

johnnyyy ::

Malidelničar je izjavil:

V bistvu imate prav. Morda smo tukaj v debati o pologu/najemu kredita nekaj pozabili.
Namreč minimalno inflacijo praktično do leta 2023 več kot deset let.
In denar je ohranjal vrednost in takrat si dejansko v nekaj letih prišparal konkreten vreden znesek. Ki je bil 2021 praktično isto vreden kot 2009.

Ampak sam se sprašujem - če sledimo vaši logiki, da se šparanje zaradi inflacije ne šplača - o kakšni višini pologa govorimo glede na celotni kredit?

Torej se ne splača več, da za polog damo morda celo 40% (kar se je splačalo recimo v obdobju 2009-2021), ampak štartamo kar na 20%? Ostalo pa kredit, ki ga poje inflacija?

Ampak a nečesa ne vidim tule - kje so riziki? Deluje mi preveč na easy tole razmišljanje ....

Fora inflacije je da je eksponentna in da se je skozi leta nabere. Recimo med 2010-2020 smo imeli nizko inflacijo, a se jo je nabralo za 12.2%.

Za kredit je tako najbolje imeti čim manjši polog - 20%. Še vedno je bolje, da imaš na strani 10k€ likvidnih sredstev (za vsak slučaj), kot da greš v kredit na način, da niti v bolniško ne upaš. Če imaš in daš 40% za polog, ni nič narobe - če si denar dobil v sorazmerno kratkem času. Da pa imaš 20% in boš sedaj šparal še 10 let, da boš prišel do 40% je pa neumnost. Ta neumnost pa je še večja, če si v najemu.

Takšno razmišljanje je enostavno, a ga večina ljudi ne bo implementirala, saj je problem psiha. Večina ljudi sanja, da bi si morali že na začetku privoščiti 2-sobno stanovanje, sekirajo se naprej kako bo potem, ko bodo dobili partnerko, otroke itd. Zato se potem ne odločijo za nakup in čakajo/šparajo, namesto da bi si kupili nekaj manjšega.

Pri kereditu imaš omejitev glede na plačo - več kot jo imaš več kredita lahko dobiš in tudi lažje ga odplačuješ. Kot sem v prejšnjih postih omenil sproščanje denarja, je zato dobro, da si "pri koritu". Da delaš dela za nek zahodni svet, ali v neki regulirani naši branži kjer ta denar prej pride (imaš višjo plačo oz. za nekaj let prehitevaš povprečno plačo). Saj ni javna skrivnost, da večina naših ITjevcev, ki dela za tujino, ne vleče nadpovprečnih AT/US/DE/UK plač v branži. A če so 10 let pred našim povprečjem, bodo na ta način pri nas izjemno dobro živeli. Če pa si v neki UE referent, boš pa čakal, da bo prišla večja inflacija, potem pa se bo tvoj sindikalist pogajal z Golobom, ki ti bo uskladil plačo z inflacijo, šele čez 1 leto, na podlagi današnje inflacije.

Malidelničar ::

johnnyyy, Mato989, kriptobog: rizik je seveda plača in služba, se strinjam.
Zato jaz osebno recimo, poudarim naj izhajajoč iz moje non-IT izkušnje (in poznam bolj folk iz hipertrofiranih fohov, prekariat post 2011), se nagibam k temu, da je potrebno imeti večji polog.

In zato, da se tu naslovi rizik izgubljanja let, da zbereš na kup denar, plus rizik inflacije, je edina opcija, da si 'ahead of the curve'. Sploh v slovenskem kontekstu (!!!).

In kot je johnnyyy lepo napisal: IT-jevci (pa kakšni uni. dipl. inženirji strojništva/pharma/elektro/kemija) to lahko naredijo in je feasible.

Problem je, da vsi nis(m)o inženirji in če tega ne razumeš se lahko časovno/finančno pošteno 'zakolješ'. Še posebej če cincaš, ne vidiš te opcije, da če zgodaj začneš se kasneje lahko greš t.i. 'flipping' fletov itd.

Tako, da moji nasveti nekako ustrezajo bolj temu velikemu non-STEM delu populacije, morda še bolj populacije, ki že zamuja (ali pa je imela smolo s službo/financami 2010-2019).
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mato989 ::

Malidelničar je izjavil:

johnnyyy, Mato989, kriptobog: rizik je seveda plača in služba, se strinjam.
Zato jaz osebno recimo, poudarim naj izhajajoč iz moje non-IT izkušnje (in poznam bolj folk iz hipertrofiranih fohov, prekariat post 2011), se nagibam k temu, da je potrebno imeti večji polog.

In zato, da se tu naslovi rizik izgubljanja let, da zbereš na kup denar, plus rizik inflacije, je edina opcija, da si 'ahead of the curve'. Sploh v slovenskem kontekstu (!!!).

In kot je johnnyyy lepo napisal: IT-jevci (pa kakšni uni. dipl. inženirji strojništva/pharma/elektro/kemija) to lahko naredijo in je feasible.

Problem je, da vsi nis(m)o inženirji in če tega ne razumeš se lahko časovno/finančno pošteno 'zakolješ'. Še posebej če cincaš, ne vidiš te opcije, da če zgodaj začneš se kasneje lahko greš t.i. 'flipping' fletov itd.

Tako, da moji nasveti nekako ustrezajo bolj temu velikemu non-STEM delu populacije, morda še bolj populacije, ki že zamuja (ali pa je imela smolo s službo/financami 2010-2019).


Ni treba met večji polog... bolje je to da imaš 20% polog in potem predčasno odplačuješ in stisneš prvih par let kolikor gre...

Bistveno je zmeraj to da si ahead proti krizi... to pa lahko narediš samo tako da zmanjšaš želje in zahteve za svoj lajf. Ko pa prehitiš krivuljo pa jih lahko korigiraš navzgor in malo bolj uživaš.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

johnnyyy ::

Malidelničar je izjavil:

In zato, da se tu naslovi rizik izgubljanja let, da zbereš na kup denar, plus rizik inflacije, je edina opcija, da si 'ahead of the curve'. Sploh v slovenskem kontekstu (!!!).

In kot je johnnyyy lepo napisal: IT-jevci (pa kakšni uni. dipl. inženirji strojništva/pharma/elektro/kemija) to lahko naredijo in je feasible.

Problem je, da vsi nis(m)o inženirji in če tega ne razumeš se lahko časovno/finančno pošteno 'zakolješ'. Še posebej če cincaš, ne vidiš te opcije, da če zgodaj začneš se kasneje lahko greš t.i. 'flipping' fletov itd.

Vedno je boljše da si 'ahead of the curve' in če hočeš biti, potem moraš gledati tudi, da si v poklicu/branži/trgu, ki ti to omogoča.

Pač pri nas si lažemo, da imamo dovolj nepremičnin in da so problem samo tista, ki se ne oddajo (na ta način politiki skrivajo svojo nesposobnost). A nihče ne pomisli, da pri nas nimamo ne veliko hotelov, ki bi jih uporablili za turiste, ne velikih študenskih domov, da bi tja stlačili vse študente, samskih domov za delavce. Pri nas bivalne površine uporabljamo "za vse", poleg tega jih imamo manj kot ostale države.

Rezultat je, da se mora nekdo stiskat oz. si ne more privoščiti ne svoje nepremičnine ne najema - s kreditom ali brez. In izvisijo tisti, ki so zadnji v liniji.

deco16 ::

Vidim da spet delam vse narobe ko bom dal 60% pologa pa pol predčasno poplačal...

LeQuack ::

Tako je, moral bi vzel kredit na 50 let da zaradi inflacije ne bil plačal na koncu nič.
Quack !

johnnyyy ::

deco16 je izjavil:

Vidim da spet delam vse narobe ko bom dal 60% pologa pa pol predčasno poplačal...

Pri financah večinoma nimaš situacije, kjer bi rekel, to je prav to pa narobe, ampak se bolj govori o tem, kaj je bolj optimalno. Če imaš sorazmerno dobro plačo, da lahko hitro prideš do 40%, da nisi v najemu itd. boš lahko sorazmerno uspešen tudi če tvoje odločitve ne bodo najbolj optimalne.

Lonsarg ::

Mato989 je izjavil:


Kolikor sem jaz bil seznanjen za 30 let fiksne večinoma nisi dobil, oz. ko sem jaz jemal tam 2019 je bila fix OM max do 20 let za 21 let je bila samo spremenljiva.
Trenutno so fix do 25 let.

Mesecni obrok pa iz 25 na 30 let tako malo pade da se res ne splaca na 30 let. Pri 4% obrestni, kolikor so trenutne, pade obrok za 10%, obresti pa narastejo za 22% ce gres iz 25 let na 30 let.

No racunica je mal drugacna ko so bile sprejemljive nizje od fiksnih, trenutno so, absurdno, sprejemljive vecje kot fiksne, ker vse banke racunajo na padec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Kolikor sem jaz bil seznanjen za 30 let fiksne večinoma nisi dobil, oz. ko sem jaz jemal tam 2019 je bila fix OM max do 20 let za 21 let je bila samo spremenljiva.
Trenutno so fix do 25 let.

Mesecni obrok pa iz 25 na 30 let tako malo pade da se res ne splaca na 30 let. Pri 4% obrestni, kolikor so trenutne, pade obrok za 10%, obresti pa narastejo za 22% ce gres iz 25 let na 30 let.

No racunica je mal drugacna ko so bile sprejemljive nizje od fiksnih, trenutno so, absurdno, sprejemljive vecje kot fiksne, ker vse banke racunajo na padec.


Seveda, problem je ko ti je glih tistih 10% tisto kar ti reši možnost nakupa...

No zanimivo da so fix do 25... ko sem jaz jemal 2019 na NKBM je bila fix do 20, 21 let je že bila spremenljiva samo možnost...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

deco16 ::

Kaj pol par let nazaj ste vsi talali nasvete da spremenljiva je way to go ker obresti pa nemorejo zrasti, in zdej plačujejo duplo obrok? :D

Anyway, kot zgleda noben ne pričakuje staflacije ali pa deflacije, vse bo šlo sam gor ker je šlo gor zdej ful dve leti....

Vsekakor debt-free je napačna rešitev tukaj. Moraš bit zapufan drugače ni ok, pa vsaj do 60ga ker bo takrat denar nič vreden baje.

Lepe ;)

Se veselim da nisem vzel optimalne poti. Dejansko kar denar mečem skozi okno...

Mato989 ::

deco16 je izjavil:

Kaj pol par let nazaj ste vsi talali nasvete da spremenljiva je way to go ker obresti pa nemorejo zrasti, in zdej plačujejo duplo obrok? :D

Anyway, kot zgleda noben ne pričakuje staflacije ali pa deflacije, vse bo šlo sam gor ker je šlo gor zdej ful dve leti....

Vsekakor debt-free je napačna rešitev tukaj. Moraš bit zapufan drugače ni ok, pa vsaj do 60ga ker bo takrat denar nič vreden baje.

Lepe ;)

Se veselim da nisem vzel optimalne poti. Dejansko kar denar mečem skozi okno...



Lahko je biti pameten za nazaj težje za naprej... 2018/2019 ko smo se o tem pogovarjali ja, je bilo glede na negativne OM in glede na dejstvo da smo potem imeli Covid in potem najhitrejši dvig OM v zgodovini, da pač to ni bil predvidljiv scenarij...

ČE (ČE ČE ČE ja) Covida ne bi bilo in vseh pizdarij bi mogoče šele danes bili na točki dvigovanja OM... kar pomeni da bi vsi ki so vzeli spremenljivo relativno fejst profitirali (ker OM najbolj udarijo prvega 30% časa odplačevanja kredita)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Odvisno za kaj si zapufan. Če si zapufan za stvar, ki ti prinaša denar, ali pa vsaj stvar, ki ti prišpara denar, se splača zapufat čim bolj. Seveda glede na obresti.
Če pa nimaš kaj z denarjem in ti leži na banki, pol pa itak da ne.

johnnyyy ::

deco16 je izjavil:

Kaj pol par let nazaj ste vsi talali nasvete da spremenljiva je way to go ker obresti pa nemorejo zrasti, in zdej plačujejo duplo obrok? :D

Par let nazaj je bila spremenljiva precej nižja od fiksne OM. In pri OM se ti najbolj splača vzeti tisto, ki je na začetku nizka, saj imaš na začetku večjo glavnico. Tisti ki so jemali 2019, 2018 in še prej, večini ni žal, da so imeli variabilno OM.

deco16 je izjavil:

Anyway, kot zgleda noben ne pričakuje staflacije ali pa deflacije, vse bo šlo sam gor ker je šlo gor zdej ful dve leti....

USA in EU sta precej zadolženi in inflacija realno žre dolg. Ne vem, kje nekateri živite, da pričakujete deflacijo. Če zmaga Trump lahko pričakujemo, da bomo doživeli še eno poplavo dolarja.

deco16 je izjavil:

Vsekakor debt-free je napačna rešitev tukaj. Moraš bit zapufan drugače ni ok, pa vsaj do 60ga ker bo takrat denar nič vreden baje.

Nihče ne pravi, da čez nebroj let denar ne bo nič vreden, ampak da bo vreden manj. In tisti z dolžniškim kapitalom bodo bolj na profitu. Ker se bo v naslednjih letih aktivnega prebivalstva zmanjševalo in bo upokojencev s "premoženjem" (nepremičninami) več se lahko na ta način pospeši prenos premoženja od starejših do mlajših - to je pač moja špekulacija.

deco16 je izjavil:

Se veselim da nisem vzel optimalne poti. Dejansko kar denar mečem skozi okno...

Optimalna pot?! No če gledaš kako so določeni shitcoini zrasli, si tudi če vzameš kredit za nepremičnino, precej daleč od tega kar je najbolj donosno/optimalno.

alekskac ::

deco16 je izjavil:

Lepe ;)

Se veselim da nisem vzel optimalne poti. Dejansko kar denar mečem skozi okno...

Lej, ti si presodil zase optimalno pot, pa da mirno spiš. Nič narobe, če si finančno v stanju da to spelješ. Jaz sem šel tudi po poti 20% polog/80% hipoteka/variabilna OM/25 let (zaradi OD, ki niso prenesli krajšega kredita). Nekaj keša sem pridržal na strani, in ga nalašč nisem namenil za polog ob nakupu hiše. Z ženo sva prve 4 leta imela še dokaj fajn side hustle. Planirala sva z dodatno nabranim (in kar je bilo še ostalo od kapitala pred nakupom hiše) znižat hipotekarni kredit. Namesto poplačila dela kredita za hišo, sva z nabranim po 5 letih od sklenitve kreditne pogodbe (jedva jedva sicer) raje kupila še eno malo stanovanje, ki pa ni obremenjeno s hipoteko. Takrat je bila ravno prilika. Zdaj, a sva naredila prav ali narobe? Nit ne znam zračunat. Imava eno od vsake šole (kredit/keš).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alekskac ()

matic492 ::

deco16 je izjavil:

Vsekakor debt-free je napačna rešitev tukaj. Moraš bit zapufan drugače ni ok, pa vsaj do 60ga ker bo takrat denar nič vreden baje..


Če se prav spomnem iz drugih tem in starejših objav si ti itak izjema (v pozitivnem smislu), tako da itak ni one size fits all. Samo za veliko večino, nima smisla šparat v nedogled, če imajo stabilno službo in si lahko privoščijo kredit je to boljše.

Za nas IT normirance (če se ne motim si med njimi), ki imamo prihdoke večkratnik povprečne neto plače, je pa po eni strani boljše skeširat tu pa tam kaj, ker si lahko hitro kak politik zmisli nekaj, ali pa se trg spremeni in bomo tudi mi nazaj na povprečni slovenski plači, potem pa kredit za 1500€ na mesec ne bo več šel skozi.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Lonsarg ::

deco16 je izjavil:

Kaj pol par let nazaj ste vsi talali nasvete da spremenljiva je way to go ker obresti pa nemorejo zrasti, in zdej plačujejo duplo obrok? :D
Splošno vodilo je in jaz sem vedno tako svetoval, da sprejemljivo vzameš le, če so visoke obrestne mere.

Pa še tu je en haklc, to velja le če je sprejemljiva dejansko vsaj 1% nižja od fiksne, kar trenutno ni. Jaz sem bil sicer prepričan da je sprejemljiva vedno nižja od fiksne (logično bi blo, ker je bolj tvegana), ampak trenutna čudna situacija je, da je sprejemljiva dražja, tak da kjub visokemu euriborju sprejemljiva odpade.

deco16 ::

Vsi mate prav, vključno z zadnjim(pred-zadnjim) odgovorom.

Vselej je lažje shajat(vsaj meni) brez nekega dolga-bremena. Ste kar optimistični long term. Mogoče sem pa jaz preveč pesimist pa mi je nevem 25let res preveliko časa za met neko stvar po glavi.

Za kontekst, vzel sem 10let z 3,3% fix. Če bo vse po sreči, odplačano z kriptoem. Al pa viški če bo kej ostalo. Plan je bit čim manj časa zadolžen. Vidim, da jih ne veliko tako razmišlja :D


Je pa res da čimprej ko maš 20% je fajn vzet. Sam sem bil v situaciji ko nismo takrat še gledali za nakup, bila je pač selitev v tujino za določen čas in smo raje šparali. Seveda večino ne v denarju, še zlato se je lepo izkazalo ... ;)

deadbeef ::

Cene bodo šle še bolj fajn gor.

Mato989 ::

deco16 je izjavil:

Vsi mate prav, vključno z zadnjim(pred-zadnjim) odgovorom.

Vselej je lažje shajat(vsaj meni) brez nekega dolga-bremena. Ste kar optimistični long term. Mogoče sem pa jaz preveč pesimist pa mi je nevem 25let res preveliko časa za met neko stvar po glavi.

Za kontekst, vzel sem 10let z 3,3% fix. Če bo vse po sreči, odplačano z kriptoem. Al pa viški če bo kej ostalo. Plan je bit čim manj časa zadolžen. Vidim, da jih ne veliko tako razmišlja :D


Je pa res da čimprej ko maš 20% je fajn vzet. Sam sem bil v situaciji ko nismo takrat še gledali za nakup, bila je pač selitev v tujino za določen čas in smo raje šparali. Seveda večino ne v denarju, še zlato se je lepo izkazalo ... ;)



V osnovi je problem ne 25 letno "breme" oz. kredit ampak je problem % od svoje plače oz. prihodka ki ga namenjaš za anuiteto...

Recimo jaz imam anuiteto 229 EUR trenutno (mi je narasla zaradi spremenljive OM iz 138 EUR na 229 EUR) ampak ker sem prišel iz plače 1.100 nakazila na 2.850 EUR nakazila oz. prihodka na mesec mi to predstavlja manjši procent kot na začetku in hkrati tudi mali odstotek prihodka... Zato me za odplačevanje tega praktično ne skrbi.

Nekaj čisto drugega pa seveda je če ti je anuiteta 30, 40, 50% prihodka...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

deco16 ::

Torej sej ni važno če bom še 1x preplačal flet, sem dobil dobro službo alles gut :D Torej ni interes da ti več ostane ampak da % od plače ostane enak. Torej se ti življenski standard ni nič zvišal če tko razmišljaš. Sem mislil da si bolj preračunljiv... torej zdej k več zaslužiš pol tudi več trošiš?

Kaj pa če delodajalci pogruntajo kolk časa prežviš na forumi pa ne boš več šihta dobil ;)

Anyway, različno razmišljamo u bistvu se še najbolj štekam z maticb492 glede mnenja.

Mato989 ::

Torej sej ni važno če bom še 1x preplačal flet, sem dobil dobro službo alles gut :D Torej ni interes da ti več ostane ampak da % od plače ostane enak


Saj če procent od plače ostane enak in več zaslužiš ti absolutno gledano ostane več... sicer v mojem primeru je procent od plače za anuiteto šel celo dol... torej se je plača povišala bolj kot se je povišala anuiteta, kar je overall cilj.

Torej se ti življenski standard ni nič zvišal če tko razmišljaš.


Odvisno kako gledaš na stvari in kaj kupuješ in koliko je tisto kar kupuješ šlo gor...

torej zdej k več zaslužiš pol tudi več trošiš?


Menim da trošim podobno kot prej... dejansko zdaj ko več zaslužim dam več na stran oz. v crypto... pa 1 regres na leto dam tudi v predčasno odplačilo kredita ampak to je ranga 1.500 EUR oz ranga pač teh 7 anuitet letno cca...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

zavajon ::

Mato989 je izjavil:

Zato me za odplačevanje tega praktično ne skrbi.

Tebe bi moralo skrbeti vse kaj drugega! Živiš namreč na Ptuju, kjer možje z ljubicami ubijajo žene. Pa kdo ve, kaj vse še počno tamkajšnji domorodci!? :))
««
574 / 709
»»