» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
575 / 709
»»

Mato989 ::

zavajon je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Zato me za odplačevanje tega praktično ne skrbi.

Tebe bi moralo skrbeti vse kaj drugega! Živiš namreč na Ptuju, kjer možje z ljubicami ubijajo žene. Pa kdo ve, kaj vse še počno tamkajšnji domorodci!? :))


To ni blo na Ptuju ampak ja, psihiči so povsod :))
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

deco16 je izjavil:

Vselej je lažje shajat(vsaj meni) brez nekega dolga-bremena. Ste kar optimistični long term. Mogoče sem pa jaz preveč pesimist pa mi je nevem 25let res preveliko časa za met neko stvar po glavi.

Za kontekst, vzel sem 10let z 3,3% fix. Če bo vse po sreči, odplačano z kriptoem. Al pa viški če bo kej ostalo. Plan je bit čim manj časa zadolžen. Vidim, da jih ne veliko tako razmišlja :D
Meh, bogati razmišljajo samo kako čimbolj izkoristit natiskan denar = kredit. In če oni tko delajo bom tut jaz ;)

Je pa treba z glavo jasno, si poračunat zmožnosti itd. Če ti pa psihično to ne znese pa bad-luck, boljše pridemo v življenju tisti čez ki nas psihično kredit ne gane. Al dajem v kreditni obrok, al dajem v delnice/ETF redno mesečno, oboje je sam flow denarja, zakaj bi bilo eno bolj obremenjajoče od drugega. Lahko prodaš ETF, lahko prodaš nepremičnino ki je pod kreditom, zadeve so likvidne. Jasno pri nepremičnini pridevidiš to zgolj kot skrajni scenarij da nimaš kolobocije selitve, to je pa tudi to.

Trenutno sem za novo stanovanje dal aro (zgrajeno bo čez 1.5 let), staro stanovanje je še pod kreditom in bo treba ga prodat predno, bo dovolj za lastni delež za kredit na novem stanovanju. Pa bomo že, morda bo treba začasno za par mesecev k staršem živet če ne dobimo fleksibilnega kupca, kakor bo ratalo, je pač zdaj bila lepa prilika, zakaj bi moral čakat da prejšni kredit odplačam, če se mi pa finančno izzide čisto lepo že sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

deco16 ::

Če prejšni kredit poplačaš, lažje neki našparaš in pol ni treba prodat staro stanovanje in it živet h staršem(za par mesecev, pa še kolobocije selitve kot si predvidu) ;)

Psihično bo že zneslo brez problema sam pač drugače razmišljam bolj kot ramsey :D

matic492 ::

Tudi ramsey pravi da vzameš hipoteko za nperemičnino :)

Sicer je res da pravi da čimprej odplačaš.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

johnnyyy ::

deco16 je izjavil:

Če prejšni kredit poplačaš, lažje neki našparaš in pol ni treba prodat staro stanovanje in it živet h staršem(za par mesecev, pa še kolobocije selitve kot si predvidu) ;)

Odvisno od strategije. Jaz sem naredil tako, da sem za zemljo vzel nov kredit, s katerim sem kupil zemljišče in poplačal star kredit. Lastnega vložka nisem potreboval, saj je vrednost stanovanja tako narasla, da je bila ocenjena vrednost zemlje in stanovanja precej večja kot vrednost kredita, ki sem ga potreboval.

In tudi pri izgradnji hiše imam namen, da se vzame še en kredit, da se hiša zgradi do konca. Banke pač nudijo za izgradnjo kredite z rastočo hipoteko, kjer črpaš omejen denar določen čas in v tem času plačuješ le interkalarne obresti, po poteku tega časa pa glavnico z obrestmi. Res je, da bom takrat imel okrog vratu ogromen kredit, a ker se bo sprotilo stanovanje (ker se bomo preselili) lahko potem izbiram ali oddajam in krijem anuiteto ali prodam in si zbijem glavnico. Poleg tega pa se znebim selitve.

Lonsarg ::

Ja to bi bil idealen scenarij, saj morda mi pa banka odobri tako visok kredit da bi to izvedel (torej začasno večji kredit v zameno za manj kolobocij, kot boš ti). Menda odobrijo do 50% obremenitve dohodka by default, če si pa finančno boljša stranka pa da gre tudi do 60% obremenitve. Morda pa tudi dobim kupca ki mi bo dovolil po prodaji še za 3-6 mesecev najem sklenit, da sem notri še par mesecev po prodaji.

Ja lažje bi to bilo izvest čez 5 let, ampak to pomeni 5 let več življenja v slabšem stanovanju. In hkrati taka prilika ki je prišla so res redke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Malidelničar ::

Ste pa kar pogumni/gamblerji s temi krediti ......
Kaj vam daje takšno samozavest za takšno načrtovanje - cashflow?
Mogoče pa Slovenci pri srečevanju s problematiko nakupa nepremičnine gledamo iz napačnih psiholoških vzgibov in se tega napačno lotevamo t.j. pozabljamo na to kako garantirati cashflow. Mi smo zgodovinsko (zaradi slabih izkušenj z valutami) bolj vezani na idejo trde valute, ala da imaš rezervo, potem pa hrčkamo na TRR-ju pa tudi v zlatu recimo. In smo skeptični do moči cashflowa.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

johnnyyy ::

Lonsarg je izjavil:

Ja to bi bil idealen scenarij, saj morda mi pa banka odobri tako visok kredit da bi to izvedel (torej začasno večji kredit v zameno za manj kolobocij, kot boš ti). Menda odobrijo do 50% obremenitve dohodka by default, če si pa finančno boljša stranka pa da gre tudi do 60% obremenitve. Morda pa tudi dobim kupca ki mi bo dovolil po prodaji še za 3-6 mesecev najem sklenit, da sem notri še par mesecev po prodaji.

Ja lažje bi to bilo izvest čez 5 let, ampak to pomeni 5 let več življenja v slabšem stanovanju. In hkrati taka prilika ki je prišla so res redke.

Ja lahko bi poizkusil tudi to oz. da bi poizkušal banko prepričati, za večji kredit, kjer se zavežeš da boš stanovanje prodal v določenem času. Če ne pa z ženo skleneš pogodbo o najemu, prijaviš najemino in to ti banka upošteva kot dohodek. :))

Mato989 ::

Malidelničar je izjavil:

Ste pa kar pogumni/gamblerji s temi krediti ......
Kaj vam daje takšno samozavest za takšno načrtovanje - cashflow?
Mogoče pa Slovenci pri srečevanju s problematiko nakupa nepremičnine gledamo iz napačnih psiholoških vzgibov in se tega napačno lotevamo t.j. pozabljamo na to kako garantirati cashflow. Mi smo zgodovinsko (zaradi slabih izkušenj z valutami) bolj vezani na idejo trde valute, ala da imaš rezervo, potem pa hrčkamo na TRR-ju pa tudi v zlatu recimo. In smo skeptični do moči cashflowa.


To itak gledajo ja... Problem je ker folk misli da si ZASLUŽI in ima PRAVICO da živi nekje kjer dela (ali relativno blizu), dejansko pa je tako da če ne morejo živeti relativno blizu kjer delajo pomeni da jih delodajalec goljufa za plačo ne pa država... Dejansko je potrebno od delodajalca "izsilit" zahtevat take plače da boš lahko kupil relativno blizu nepremičnino ne na Filipinih. Namesto tega pa tu eni specialci pričakujejo da bo država pomagala takim osebam da bodo lahko še naprej delale za slabo plačo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kriptobog ::

Malidelničar je izjavil:

Ste pa kar pogumni/gamblerji s temi krediti ......
Kaj vam daje takšno samozavest za takšno načrtovanje - cashflow?
Mogoče pa Slovenci pri srečevanju s problematiko nakupa nepremičnine gledamo iz napačnih psiholoških vzgibov in se tega napačno lotevamo t.j. pozabljamo na to kako garantirati cashflow. Mi smo zgodovinsko (zaradi slabih izkušenj z valutami) bolj vezani na idejo trde valute, ala da imaš rezervo, potem pa hrčkamo na TRR-ju pa tudi v zlatu recimo. In smo skeptični do moči cashflowa.


A za najem pa ne rabiš cashflowa?

Malidelničar ::

kriptobog je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Ste pa kar pogumni/gamblerji s temi krediti ......
Kaj vam daje takšno samozavest za takšno načrtovanje - cashflow?
Mogoče pa Slovenci pri srečevanju s problematiko nakupa nepremičnine gledamo iz napačnih psiholoških vzgibov in se tega napačno lotevamo t.j. pozabljamo na to kako garantirati cashflow. Mi smo zgodovinsko (zaradi slabih izkušenj z valutami) bolj vezani na idejo trde valute, ala da imaš rezervo, potem pa hrčkamo na TRR-ju pa tudi v zlatu recimo. In smo skeptični do moči cashflowa.


A za najem pa ne rabiš cashflowa?


Hja zdej, teoretično predpostavka drži.
Seveda ga potrebuješ. In z nekim cashflowom seveda sfinanciraš najem. Ampak na dolgi rok ostajaš brez lastniške nepremičnine, ker ti najem pobere prevelik del cashflowa.
Po mojem je recimo na grobo razlika med ZDA in Evropo (s tem tudi Slovenijo) da je načeloma problem, ker ima ZDA glede na njihov cashflow procentualno manjši delež za najem in mlad človek lahko ob najemu lepo pšara za polog in nakup nepremičnine. V Sloveniji pa tudi nasploh Zahodni Evropi pa gre bistveno večji del mesečnega cashflowa za najem in preprosto mlad človek težko da na stran za polog za nakup nepremičnine.
Zato gredo cene gor in se ljudje izogibajo najemov. Če bi bil najem v povprečju 200 EUR mesečno glede na trenutne plače bi se tudi v Sloveniji več ljudi odločalo za najem in se iz kariernih vzgibov selilo med regijami. Po mednarodnih raziskavah je vse kar je čez 30% mesečnega dohodka posameznika za najem, bistveno preveč in v Sloveniji smo že dolga leta preko tega.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

johnnyyy ::

Malidelničar je izjavil:

Ste pa kar pogumni/gamblerji s temi krediti ......
Kaj vam daje takšno samozavest za takšno načrtovanje - cashflow?
Mogoče pa Slovenci pri srečevanju s problematiko nakupa nepremičnine gledamo iz napačnih psiholoških vzgibov in se tega napačno lotevamo t.j. pozabljamo na to kako garantirati cashflow. Mi smo zgodovinsko (zaradi slabih izkušenj z valutami) bolj vezani na idejo trde valute, ala da imaš rezervo, potem pa hrčkamo na TRR-ju pa tudi v zlatu recimo. In smo skeptični do moči cashflowa.

Ne gre ze nako hudo gemblanje, gre se bolj za shiftanje sredstev in za strategijo. Recimo če kupujeta z ženo stanovanje, ko sta še sorazmerno mlada, imata eno varianto, da kupita večje stanovanje (več denarja, manj kredita itd.) ki bo primerno za družino, druga varianta pa je da kupita manjše stanovanje (manj denarja, manj kredita) a računata na to, da se bosta čez nekaj let selila (ko bodo otroci).

Če gresta v 2. varianto, potem poizkušata v tem času menjati službe oz. povečati cashflow, viške plemenititi/vlagati, zato, da ko gresta v nov nakup, da sta finančno čim bolj močna in lahko od banke dobita čim več kredita. Seveda to pomeni tudi visoko anuiteto, a le-ta ni takšen problem, saj ti s seljenjem ostane bivše stanovanje prazno in potem imaš odprte opcije, kaj z njim (oddaja/prodaja).

kriptobog ::

Malidelničar je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Ste pa kar pogumni/gamblerji s temi krediti ......
Kaj vam daje takšno samozavest za takšno načrtovanje - cashflow?
Mogoče pa Slovenci pri srečevanju s problematiko nakupa nepremičnine gledamo iz napačnih psiholoških vzgibov in se tega napačno lotevamo t.j. pozabljamo na to kako garantirati cashflow. Mi smo zgodovinsko (zaradi slabih izkušenj z valutami) bolj vezani na idejo trde valute, ala da imaš rezervo, potem pa hrčkamo na TRR-ju pa tudi v zlatu recimo. In smo skeptični do moči cashflowa.


A za najem pa ne rabiš cashflowa?


Hja zdej, teoretično predpostavka drži.
Seveda ga potrebuješ. In z nekim cashflowom seveda sfinanciraš najem. Ampak na dolgi rok ostajaš brez lastniške nepremičnine, ker ti najem pobere prevelik del cashflowa.
Po mojem je recimo na grobo razlika med ZDA in Evropo (s tem tudi Slovenijo) da je načeloma problem, ker ima ZDA glede na njihov cashflow procentualno manjši delež za najem in mlad človek lahko ob najemu lepo pšara za polog in nakup nepremičnine. V Sloveniji pa tudi nasploh Zahodni Evropi pa gre bistveno večji del mesečnega cashflowa za najem in preprosto mlad človek težko da na stran za polog za nakup nepremičnine.
Zato gredo cene gor in se ljudje izogibajo najemov. Če bi bil najem v povprečju 200 EUR mesečno glede na trenutne plače bi se tudi v Sloveniji več ljudi odločalo za najem in se iz kariernih vzgibov selilo med regijami. Po mednarodnih raziskavah je vse kar je čez 30% mesečnega dohodka posameznika za najem, bistveno preveč in v Sloveniji smo že dolga leta preko tega.


Zgodaj moraš začeti razmišljati o nakupu, če ti je to nekoč cilj/želja. Ko si samski pač težje varčuješ, če siv najemnu. Par gre že lažje. Predvsem pa vidim, da veliko ljudi bivakira doma do 30. Če si doma do 30. pa nisi nič privarčeval potem si pa pač delal nekaj zelo narobe. Sploh, če niti za stroške nisi dajal. In taki so ponavadi najboj glasni kako se ne da nič kupit.

Mato989 ::

Malidelničar je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Ste pa kar pogumni/gamblerji s temi krediti ......
Kaj vam daje takšno samozavest za takšno načrtovanje - cashflow?
Mogoče pa Slovenci pri srečevanju s problematiko nakupa nepremičnine gledamo iz napačnih psiholoških vzgibov in se tega napačno lotevamo t.j. pozabljamo na to kako garantirati cashflow. Mi smo zgodovinsko (zaradi slabih izkušenj z valutami) bolj vezani na idejo trde valute, ala da imaš rezervo, potem pa hrčkamo na TRR-ju pa tudi v zlatu recimo. In smo skeptični do moči cashflowa.


A za najem pa ne rabiš cashflowa?


Hja zdej, teoretično predpostavka drži.
Seveda ga potrebuješ. In z nekim cashflowom seveda sfinanciraš najem. Ampak na dolgi rok ostajaš brez lastniške nepremičnine, ker ti najem pobere prevelik del cashflowa.
Po mojem je recimo na grobo razlika med ZDA in Evropo (s tem tudi Slovenijo) da je načeloma problem, ker ima ZDA glede na njihov cashflow procentualno manjši delež za najem in mlad človek lahko ob najemu lepo pšara za polog in nakup nepremičnine. V Sloveniji pa tudi nasploh Zahodni Evropi pa gre bistveno večji del mesečnega cashflowa za najem in preprosto mlad človek težko da na stran za polog za nakup nepremičnine.
Zato gredo cene gor in se ljudje izogibajo najemov. Če bi bil najem v povprečju 200 EUR mesečno glede na trenutne plače bi se tudi v Sloveniji več ljudi odločalo za najem in se iz kariernih vzgibov selilo med regijami. Po mednarodnih raziskavah je vse kar je čez 30% mesečnega dohodka posameznika za najem, bistveno preveč in v Sloveniji smo že dolga leta preko tega.


Samo problem je ker v USA morš sam za penzijo in zdravstvo rihtat... zato pa tam deluje manjši procent za nepremičnino ker pač če bi v SLO dobili na TRR bruto 2 plačo - dohodnino bi tudi bil procent nižji za ene 10-20 odstotnih točk...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

denabiker ::

jernejl je izjavil:


denabiker je izjavil:

Hecno je to, da sploh ni več bidejev v kopalnicah, pa še majhne so, na splošno, so izjeme. A to je novi trend?
Če hočeš bide, na WC školjko posadiš pokrov s pranjem riti. Bide je tako samo nebodigatreba, ki jemlje prostor in se v njem nabira svinjarija.


Se sploh ne strinjam, bide imamo zato, da ga uporabljamo, zdaj pač eni ne skrbijo za higieno, drugi pa skrbimo in se tudi fajn počutim, ko sem čist. Vemo pa tudi, da so eni res svinje, pa tudi poslušam včasih zgodbe od sorodnikov na kaj vse naletijo, ker delajo kot reševalci, pa na urgenci...Da sploh ne moreš verjeti kak folk hodi med nami!

Lonsarg ::

johnnyyy je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Ste pa kar pogumni/gamblerji s temi krediti ......
Kaj vam daje takšno samozavest za takšno načrtovanje - cashflow?
Mogoče pa Slovenci pri srečevanju s problematiko nakupa nepremičnine gledamo iz napačnih psiholoških vzgibov in se tega napačno lotevamo t.j. pozabljamo na to kako garantirati cashflow. Mi smo zgodovinsko (zaradi slabih izkušenj z valutami) bolj vezani na idejo trde valute, ala da imaš rezervo, potem pa hrčkamo na TRR-ju pa tudi v zlatu recimo. In smo skeptični do moči cashflowa.

Ne gre ze nako hudo gemblanje, gre se bolj za shiftanje sredstev in za strategijo. Recimo če kupujeta z ženo stanovanje, ko sta še sorazmerno mlada, imata eno varianto, da kupita večje stanovanje (več denarja, manj kredita itd.) ki bo primerno za družino, druga varianta pa je da kupita manjše stanovanje (manj denarja, manj kredita) a računata na to, da se bosta čez nekaj let selila (ko bodo otroci).

Če gresta v 2. varianto, potem poizkušata v tem času menjati službe oz. povečati cashflow, viške plemenititi/vlagati, zato, da ko gresta v nov nakup, da sta finančno čim bolj močna in lahko od banke dobita čim več kredita. Seveda to pomeni tudi visoko anuiteto, a le-ta ni takšen problem, saj ti s seljenjem ostane bivše stanovanje prazno in potem imaš odprte opcije, kaj z njim (oddaja/prodaja).
Ja jaz sem šel v 2. varjanto pred 6 leti, zdaj pa kupujem večje stanovanje (pač vmes plača x2 gor). Ampak je haklc ker je dovolj denarja zgolj če prvega odprodam. Ampak kot rečeno bomo že, bolje malo kolobocij kot da še 5 let čakam da lahko na izi večjega kupim brez predhodne prodaje prvega. Oziroma morda se bo izšlo brez predhodne prodaje prvega, bo banka povedala :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Saj to da prodaš prvega ni overall nič narobe ali kako to razlagaš, da je to fail če moraš manjšega prodat al kak?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Fail je ker je vmes že otrok (jbg. vsaj do 40 leta moraš otroka narest, pol biologija več ne deluje, ampak karierno pa lih nekje do 40 leta prilezeš do svojega vrha ponavadi) in to potencialno pomeni dvojno selitev začasno v stanovanje staršev z otrokom.

Skratka velik fail ekonomske situacije je, da imamo vsi na starost toliko več prihodka kot v mladosti. Jaz bi to rešil na način da pokojninski in morda še zdravstveni prispevek naraščata s starostjo. Magari nič pokojninskega prispevka do 40 leta starosti (kar pomeni cirka 22% večja plača mimogrede). Da bi se zminimalizirala ta razlika v prihodkih med starostnimi obdobji. Ker rabiš ko si mlad, ne pol. Saj krediti to vsaj delno rešijo, ampak zgolj delno, brez kreditov bi folk prišel do svoje nepremičnine lih ko se upokoji :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Dobro to je vse lepo in prav ampak zakaj je problem ker moraš prodat da kupiš drugo? A zaradi dvojne selitve? To predvsem rešiš z manj hrčkanja, recimo jaz spravim vso svojo robo v 2 škatli in 1 kufer in 1 nahrbtnik... + Stacionarc... Torej reci in piši grem max 3x gor in dol v bloku in sem preseljen...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Lonsarg ::

Najbrž nimaš otrok ;)

Pa že tudi brez otrok tempirat da gre prodaja prvega stanovanja 6 mesecev pred skrajnim rokom za plačulo kupnine drugega (ali pa izgubiš aro) je seveda stres.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Dobro to je vse lepo in prav ampak zakaj je problem ker moraš prodat da kupiš drugo? A zaradi dvojne selitve? To predvsem rešiš z manj hrčkanja, recimo jaz spravim vso svojo robo v 2 škatli in 1 kufer in 1 nahrbtnik... + Stacionarc... Torej reci in piši grem max 3x gor in dol v bloku in sem preseljen...


Jaz sem se selil z enolentim otrokom. Za otroka ni bilo toliko robe, ker sem to prej predvidle in smo kupili prenosno/zložljivo posteljico.Igrač še ni bilo veliko. Sem imel pa jaz ogromno robe. 6 kitar, dvojne klaviature, 3x 34" ekrani, kolekcija vinilk, pa še kaj sem pozabil verjetno. Cunj je še najman. En kufer, pa 3 za ženo :))

Lonsarg ::

Pa ni problem nošenje robe, magar selitveni servis pa plačaš par 100EUR. Problem je živčna žena ker bo treba v novem stanovanju rihtat pohištvo pa še kaj, pa že 8 ur brez mene komaj zdrži :) No sj tempiramo načeloma da je vsaj kuhinja v novem predno se selimo, jogi se magar na tla rukne. Bom najbrž rešil z vsaj 1 mesečnim dopustom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Najbrž nimaš otrok ;)

Pa že tudi brez otrok tempirat da gre prodaja prvega stanovanja 6 mesecev pred skrajnim rokom za plačulo kupnine drugega (ali pa izgubiš aro) je seveda stres.


V osnovi je v takih primerih najbolje da če se lahko stisneš pri starših da pač prodaš stanovanje ASAP in potem ara in vselitev in se pač stiskaš nekaj mesecev ali slabo leto nekje... Ne vem točne situacije da bi lahko svetoval... Jaz bi pač šel na moj vikend tistih par mesecev ali leto dni jebiga.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

BuDi79 ::

 NLB

NLB

kriptobog ::

Neprofitna v centru prestolnice :)):))

Utk ::

Dobro no, prvi je že zdavnaj mimo. Pa kaj se ma minister za oglašat o odločitvah kolk tolk vsaj delno privat firme? A to pa ni "politični pritisk" na SDH ali ne vem koga?

Mato989 ::

A ni tako da baje nimamo dovolj turističnih kapacitet in zato privat stanovanja se dajejo v najem AirBNB ipd... in bi radi to prepovedali? A ni torej Hotel neposredna rešitev težav ko privat lastniki oddajajo kapacitete fizičnim osebam/turistom???

A so vsi že shizofreni? Sploh pa kaj ima minister za bluzit kaj bo privat lastnik počel s stavbo in komu prodal.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

kriptobog je izjavil:

Neprofitna v centru prestolnice :)):))
Zakaj pa da ne?
Za mesca in kordeža. Lahko še trg preorjeta in naredita neprofitno skupnostno njivo.
Ostali naj pa fajn plačajo.

johnnyyy ::

Lonsarg je izjavil:

Ja jaz sem šel v 2. varjanto pred 6 leti, zdaj pa kupujem večje stanovanje (pač vmes plača x2 gor). Ampak je haklc ker je dovolj denarja zgolj če prvega odprodam. Ampak kot rečeno bomo že, bolje malo kolobocij kot da še 5 let čakam da lahko na izi večjega kupim brez predhodne prodaje prvega. Oziroma morda se bo izšlo brez predhodne prodaje prvega, bo banka povedala :)

Kaj naj rečem, probaj stisniti, mogoče še kakšno dodatno delo, da se stvari izidejo. Ker časovno je lažje in si manj obremenjen, če imaš čas - za selitev in prodajo stanovanja. Glede na to da imaš možnost iti k staršem, je to precej dobro izhodišče. Ni ti potrebno iskati najema in primernega stanovanja, seliš se lahko dlje časa, najemnine nimaš itd.

Tako, da glej, da imaš čim več uradnega za banko dobrega "cashflowa". Ker tukaj je bolj pomemben cashflow, kot sam denar. Namreč, na primer, če si kupil pred 6. leti stanovanje za 200k€ (160k krede + 40k lastnih sredstev), ti je do sedaj ostalo še cca 140k kredita. Banka pa ti z novo cenitvijo oceni stanovanje na 270k€, kar pomeni, da je tvojih 20% v nepremičninah 130k€, kar pomeni, da lahko imaš brez dodatnega privarčevanga denarja za max 650k€ kredita, da so hipoteke pokrite - torej prideš skozi, če je nova nepremičnina vredna manj kot 400k€.

Fora pa je, da če hočeš imeti 650k€ kredita rabiš(ta) pa zelo dobro(e) plačo(e). In v obdobju med selitvijo boš plačeval ogromno kredita, a če boš stanovanje oddal boš dobil dodatne prihodke, če pa ga boš prodal, se pa proda na način, da kupec direktno plača banki kupnino, banka na nepremičnini umakne plombo, tebi pa se glavnica konkretno zmanjša (po zgornjem primeru 270k€).

dronyx ::

V Ljubljani je cena dvosobnega novega stanovanja praktično že od pol milijona evrov navzgor. To je seveda za veliko večino povsem nedosegljivo. Pa dvosobno stanovanje je bila včasih sociala, ne pa top luksuz. Ampak glede na to, koliko novih nepremičnin se zgradi letno v Ljubljani, po moje lahko vse to zlahka pokupijo samo bolje plačani zdravniki, uspešni trgovci z narkotiki in recimo še par uspešnih podjetnikov. Res genialno.

denabiker ::

Ja znanci kupujejo za otroke v LJ, da študirajo tudi takšna stanovanja. Nazadnje je en dal za froca, da bo študiral 380k za flat v LJ, pa ni nek luksuz, bolj luknja, če mene vprašaš.

Aja zame nočna mora, da ni lastnega park placa, da potem vsak dan iščeš park plac. Pa daj nehaj.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

V Ljubljani je cena dvosobnega novega stanovanja praktično že od pol milijona evrov navzgor. To je seveda za veliko večino povsem nedosegljivo. Pa dvosobno stanovanje je bila včasih sociala, ne pa top luksuz. Ampak glede na to, koliko novih nepremičnin se zgradi letno v Ljubljani, po moje lahko vse to zlahka pokupijo samo bolje plačani zdravniki, uspešni trgovci z narkotiki in recimo še par uspešnih podjetnikov. Res genialno.


Pač treba zahtevat višje plače pa je.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

LeQuack ::

dronyx je izjavil:

V Ljubljani je cena dvosobnega novega stanovanja praktično že od pol milijona evrov navzgor. To je seveda za veliko večino povsem nedosegljivo. Pa dvosobno stanovanje je bila včasih sociala, ne pa top luksuz. Ampak glede na to, koliko novih nepremičnin se zgradi letno v Ljubljani, po moje lahko vse to zlahka pokupijo samo bolje plačani zdravniki, uspešni trgovci z narkotiki in recimo še par uspešnih podjetnikov. Res genialno.


Ja za mladega če že ma tolk denarja raje nabavi v silicon valley bo dobil za to ceno isto, samo plačan bo 10x ali 20x toliko kot tu. Sploh ni kaj razmišljati, ker če tukaj nabaviš po teh cenah potem nimaš nič od te investicije. Živel boš v dragi luknji, katere cena ne odraža kvalitete, ne boš imel zdravstva ali pokojnine, na oblasti bodo komunisti ki te bodo zatirali, službe pa nikakve.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

deco16 ::

Lahk zahtevaš višje plače, lahk štrajka cel javni sektor, če gospodarstvo nebo popapalo tega vsega bo pač enkrat se podrtlo. Lahk neki časa se šlepa ampak zato ker so šle nepremičnine gor in tvoja kreda spremenljiva pač neki časa se bodo plače višale pol se bo pa ustavilo. Seveda lahko kdo ostane tudi brez službe ampak kot zgleda tega noben ne predvideva ker so vsi optimistični ;)

Mato989 ::

deco16 je izjavil:

Lahk zahtevaš višje plače, lahk štrajka cel javni sektor, če gospodarstvo nebo popapalo tega vsega bo pač enkrat se podrtlo. Lahk neki časa se šlepa ampak zato ker so šle nepremičnine gor in tvoja kreda spremenljiva pač neki časa se bodo plače višale pol se bo pa ustavilo. Seveda lahko kdo ostane tudi brez službe ampak kot zgleda tega noben ne predvideva ker so vsi optimistični ;)



V osnovi moraš gledat kaj je za tebe najbolje... Če si pač ne moreš več privoščit nepremičnine tam kjer delaš moraš zahtevat višjo plačo ali odjebat šiht in it drugam... tako se bo na srednji rok vzpostavilo ravnovesje.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Malidelničar ::

Mato989 ima prav mislim, da kljub povečanim plačam v zadnjih letih (saj veste kaj govorim saj ste IT foh in poznate gibanje plač v slovenskem STEM sektorju) so cene v LJ IMHO prebile neke racionalne okvirje.
Saj smo govorili o cashflowu prej: mislim, da se temelji za tak cashflow oz. za rast takšnega cashflowa v Sloveniji podirajo oz. teh temeljev kot trenutno kaže dolgoročno nimamo.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Pač treba zahtevat višje plače pa je.

To seveda ni tako preprosto. Po moje bi tu pa morala država vendarle vzpostaviti nek sistem, da si nepremičnine lahko privošči tudi kdo, ki ne sodi med nekaj procentov največjih zaslužkarjev v državi. Drugje na zahodu se višek denarja porazdeli še na borzo in še kam, pri nas pa ta sloj praktično samo horda nepremičnine na dobrih lokacijah, plus vikendi na Hrvaški obali. Ampak ta sloj ima danes toliko viška denarja, da je vse to potem za navadno rajo praktično povsem nedosegljivo.

Mato989 ::

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Pač treba zahtevat višje plače pa je.

To seveda ni tako preprosto. Po moje bi tu pa morala država vendarle vzpostaviti nek sistem, da si nepremičnine lahko privošči tudi kdo, ki ne sodi med nekaj procentov največjih zaslužkarjev v državi. Drugje na zahodu se višek denarja porazdeli še na borzo in še kam, pri nas pa ta sloj praktično samo horda nepremičnine na dobrih lokacijah, plus vikendi na Hrvaški obali. Ampak ta sloj ima danes toliko viška denarja, da je vse to potem za navadno rajo praktično povsem nedosegljivo.


Pa o katerem Sloju ti govoriš, če jaz gledam kako električarji pa vodovodarji gradijo nepremičnine po vzhodni Sloveniji... kdo bi še moral čistilka na minimalcu?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Pa o katerem Sloju ti govoriš, če jaz gledam kako električarji pa vodovodarji gradijo nepremičnine po vzhodni Sloveniji... kdo bi še moral čistilka na minimalcu?

Ja, pa saj sem pisal o uspešnih podjetnikih (poleg bolje plačanih zdravnikov in uspešnih trgovcev z narkotiki). Zadnjič mi je nek keramičar (ploščice polaga) razlagal, da nima noben mesec pod 4k neto plače. Moraš pa vedeti, da je danes praktično minimalcu že skoraj ves javni sektor s srednjo šolo. Vsi ti si s tako plačo najema praktično ne morejo več privoščit, saj potem nimajo za živet. To je slovenska realnost. Zakaj se pa tako težko dobi keramičarje in podobne je pa drugo vprašanje.

stara mama ::

Malidelničar je izjavil:

Ste pa kar pogumni/gamblerji s temi krediti ......
Kaj vam daje takšno samozavest za takšno načrtovanje - cashflow?

Zakaj pa misliš, da je taka panika ko ti kdo ukine dodatke na šihtu?
Pol bi še pa moral umaknit kako soglasje za nadurno delo, in to z zelo grenkim priokusom :))
In tud vprašanja po forumih, kako znižat obrok kredita niso ravno redka.
Ker.... banke so rekle da so krediti ful fajn in praktično zaslužiš zarad inflacije!!
(enako kot za švicarje nekoč)

Sado-mazo na najvišjem nivoju.
Ekologija™ in Trajnost™

Zgodovina sprememb…

matic492 ::

To so večinoma ljudje z spremenljivo obrestno mero, ki so vzeli v obdobju poceni obrestnih mer kredit ranga svoje maksimalne zmožnosti, zdaj jim pa ne gre več skozi.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

johnnyyy ::

dronyx je izjavil:

V Ljubljani je cena dvosobnega novega stanovanja praktično že od pol milijona evrov navzgor. To je seveda za veliko večino povsem nedosegljivo. Pa dvosobno stanovanje je bila včasih sociala, ne pa top luksuz. Ampak glede na to, koliko novih nepremičnin se zgradi letno v Ljubljani, po moje lahko vse to zlahka pokupijo samo bolje plačani zdravniki, uspešni trgovci z narkotiki in recimo še par uspešnih podjetnikov. Res genialno.

No no no, pretiravat pa spet ni treba. To je lahko v nekem Schelenburgu ali kakšni od "bolj prestižnih sosesk" pa še to v strogem centru ali neposredni bližini.

jernejl ::

Mato989 je izjavil:

To itak gledajo ja... Problem je ker folk misli da si ZASLUŽI in ima PRAVICO da živi nekje kjer dela (ali relativno blizu), dejansko pa je tako da če ne morejo živeti relativno blizu kjer delajo pomeni da jih delodajalec goljufa za plačo ne pa država... Dejansko je potrebno od delodajalca "izsilit" zahtevat take plače da boš lahko kupil relativno blizu nepremičnino ne na Filipinih. Namesto tega pa tu eni specialci pričakujejo da bo država pomagala takim osebam da bodo lahko še naprej delale za slabo plačo...
V resnici bi bilo prav, da bi jim država pomagala. Ampak za začetek bi bilo dovolj že to, da jih ne bi kaznovala. Niso namreč problem samo nizke plače, problem je v tem, da si naša država od plač preveč vzame. To je pa med drugim zato, ker si premalo vzame od premoženja, na kar nas že dalj časa opozarja OECD.
Ampak specialci, ki vam za okolje ni mar in se trudite, da bi ga človeštvo čimprej uničilo, boste raje zagovarjali to, da država svinja okolje z gradnjo širokih cest, po katerih bodo potem lahko svinjali okolje še tisti, ki se bodo čez pol države vsak dan vozili na šiht, namesto da bi ustvarjala okolje, kjer lahko ljudje živijo tam, kjer imajo večino svojih interesov. Ampak potem bi morala država nehati kaznovati tiste, ki delajo, in začeti pravično obdavčevati premožne, to pa vam ne diši. Je bolje, da uničimo okolje in slovenski narod, samo zato, da lahko še naprej subvencioniramo premožne.

Pač treba zahtevat višje plače pa je.
To se počne že od osamosvojitve naprej, pa nič ne pomaga. Landlordi že vedo, za koliko gredo plače gor, da lahko za toliko dvignejo cene.

dronyx je izjavil:

Zakaj se pa tako težko dobi keramičarje in podobne je pa drugo vprašanje.
Ker slednji gradijo luksuzne penthouse / vile za razne Dončiće, Merline, Đukiće, sekretarje strank in podobne nadljudi, potem pa časa za narod (amorfno gmoto ljudi, ki ne ve, kam in kako) zmanjka.

dronyx ::

matic492 je izjavil:

To so večinoma ljudje z spremenljivo obrestno mero, ki so vzeli v obdobju poceni obrestnih mer kredit ranga svoje maksimalne zmožnosti, zdaj jim pa ne gre več skozi.

Poznam konkreten primer sodelavke, ki je tak vzela visok kredit z variabilno OM. Samo gospa za šalterejm jo je prepričevala, da naj nujno vzame variabilno OM, ker bodo obresti samo še padale (pa takrat je bila ECB OM pod ničlo, kar je absurd). jaz sem jo pa prepričeval, da naj nujno dobi kredit s čim nižjo fiksno OM, ker masovno tiskajo denar in bo slej kot prej prišla visoka inflacija (potem je čez dve leti res prišla). Samo me ni poslušala, kasneje so se pa obresti hitro zvišale, pa s spremembo kredita so povezani tudi precejšnji dodatni stroški. Pa takih, ki so jih na banki nategnili za variabilno OM je po moje veliko, sedaj si pa tudi na njihov račun izplačujejo visoke nagrade, dobičke itd. Ne vem pa če imajo ti z variabilno OM že kakšen klub jeznih kreditojemalcev tako kot švicarji.

Matejjjjj ::

Mato989 je izjavil:

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Pač treba zahtevat višje plače pa je.

To seveda ni tako preprosto. Po moje bi tu pa morala država vendarle vzpostaviti nek sistem, da si nepremičnine lahko privošči tudi kdo, ki ne sodi med nekaj procentov največjih zaslužkarjev v državi. Drugje na zahodu se višek denarja porazdeli še na borzo in še kam, pri nas pa ta sloj praktično samo horda nepremičnine na dobrih lokacijah, plus vikendi na Hrvaški obali. Ampak ta sloj ima danes toliko viška denarja, da je vse to potem za navadno rajo praktično povsem nedosegljivo.


Pa o katerem Sloju ti govoriš, če jaz gledam kako električarji pa vodovodarji gradijo nepremičnine po vzhodni Sloveniji... kdo bi še moral čistilka na minimalcu?


Ja saj to je pa tudi vse, kar ostane v V Sloveniji. Kdor ima pa kaj znanja, izobrazbe, pa se seli na Z ali tja, kjer je industrija (JV), saj normalnih delovnih mest v tisti ravnici nimate. Polovica sodelavcev ocenjujem, da je iz V. Gre za inženirski/doktorski kader.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

Baja ::

dronyx je izjavil:

matic492 je izjavil:

To so večinoma ljudje z spremenljivo obrestno mero, ki so vzeli v obdobju poceni obrestnih mer kredit ranga svoje maksimalne zmožnosti, zdaj jim pa ne gre več skozi.

Poznam konkreten primer sodelavke, ki je tak vzela visok kredit z variabilno OM. Samo gospa za šalterejm jo je prepričevala, da naj nujno vzame variabilno OM, ker bodo obresti samo še padale (pa takrat je bila ECB OM pod ničlo, kar je absurd). jaz sem jo pa prepričeval, da naj nujno dobi kredit s čim nižjo fiksno OM, ker masovno tiskajo denar in bo slej kot prej prišla visoka inflacija (potem je čez dve leti res prišla). Samo me ni poslušala, kasneje so se pa obresti hitro zvišale, pa s spremembo kredita so povezani tudi precejšnji dodatni stroški. Pa takih, ki so jih na banki nategnili za variabilno OM je po moje veliko, sedaj si pa tudi na njihov račun izplačujejo visoke nagrade, dobičke itd. Ne vem pa če imajo ti z variabilno OM že kakšen klub jeznih kreditojemalcev tako kot švicarji.


jaz sem od enega takega bajto kupil. konec 2019 je vzel kredit s spremenljivo OM, v začetku 2023 je prodajal. mogoče bi jima še uspelo zvoziti če nebi covid udaril nazmes.

LeQuack ::

Nepremičninski trg prehaja v fazo ohlajanja na ravni celotne države
"Ob upadanju števila transakcij, rekordno visokih cenah nepremičnin in zemljišč za njihovo graditev se zdi, da smo že dosegli vrh nepremičninskega cikla in prehajamo v fazo upočasnitve oziroma ohlajanja trga na ravni celotne države."
https://www.24ur.com/novice/slovenija/n...
Quack !

deco16 ::

Nevem če, FURS si je kar vzel čas, tko da neki posla še majo. Pa dvomim da delajo kaj druzga v tistem oddelku kot da davek računajo na prodajo nepremičnin. Se pa ziher ohlaja ampak ne še tolk, moram kupit na vrhu :D Pa vse nepremičnine ko sem mel ogledane so že prodane kar neki časa, nič se ne vleče veliko časa gor ...

Torrent ::

Mato989 je izjavil:

deco16 je izjavil:

Lahk zahtevaš višje plače, lahk štrajka cel javni sektor, če gospodarstvo nebo popapalo tega vsega bo pač enkrat se podrtlo. Lahk neki časa se šlepa ampak zato ker so šle nepremičnine gor in tvoja kreda spremenljiva pač neki časa se bodo plače višale pol se bo pa ustavilo. Seveda lahko kdo ostane tudi brez službe ampak kot zgleda tega noben ne predvideva ker so vsi optimistični ;)



V osnovi moraš gledat kaj je za tebe najbolje... Če si pač ne moreš več privoščit nepremičnine tam kjer delaš moraš zahtevat višjo plačo ali odjebat šiht in it drugam... tako se bo na srednji rok vzpostavilo ravnovesje.


Potem je treba na Ptuju konkretno znižat plače, če so cene nepremičnin to merilo, ki določa plače na nekem območju. Na Ptuju bi morala potem biti povprečna plača vsaj pol manjša. Ne vem, kako da še delodajalci niso pogruntali tega merila. To bo odlično, ker se bodo vsa podjetja selila v vukojebino in poskrbela za "razvoj" drugih občin. Potrebno je še zakonsko minimalno plačo razpolovit. Jaz sem vedno zmotno mislil, da te delodajalec plača v glavnem glede na to, koliko s teboj zasluži oz. čim manj koliko lahko, glede na konkurenco. V gospodarstvu seveda. Mato je pa itak velik podpornik JS in komaj čaka, da vsem zvišajo plače, da bodo lažje prišli do nepremičnin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

LeQuack ::

deco16 je izjavil:

Nevem če, FURS si je kar vzel čas, tko da neki posla še majo. Pa dvomim da delajo kaj druzga v tistem oddelku kot da davek računajo na prodajo nepremičnin. Se pa ziher ohlaja ampak ne še tolk, moram kupit na vrhu :D Pa vse nepremičnine ko sem mel ogledane so že prodane kar neki časa, nič se ne vleče veliko časa gor ...


Ja če bo kdo vedel bo FURS. Saj to ni nobena skrivnost da se ohlaja, promet že eno leto ali več pada. Če se tisto kar imaš ogledamo hitro proda, je pač dobra lokacija/cena, dosti tega kar jaz gledam se svaljka že kar nekaj časa po oglasih.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()
««
575 / 709
»»