» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
569 / 709
»»

johnnyyy ::

Malidelničar je izjavil:

No recimo, zdaj pa znalci razložite:

ZAKAJ so 2000-2007 številni privatniki (kot danes npr. firma Elektro Jezernik, ali pa namenski S.P-ji) res masovno gradili mini blokce, dvojčke in to ne samo v LJ ampak razpršeno po državi?

Je prišlo po 2008 do davčnih sprememb sprememb, sprememb v OPPN-jih, da se to več ne da?

Pri nas je bila konkretna kriza po 2008, ko je veliko gradbenega sektorja propadlo. Da so si nekateri obdržali biznis so si spogajali izjemno ugodno zakonodajo, da so pristavili svoj lonček. Če hočeš danes graditi, potrebuješ kup enih strokovnjakov (projektant/arhitekt, geolog, električar za načrte, strojnik za načrte strojnih inštalacij itd) samo za projektivo, za izvedbo pa rabiš še nadzornika, vodjo gradbišča, vodje projektov za strojne in električne inštalacije itd. Tudi sami predpisi so strožji. Če lahko v tujini postaviš hišo s slamnato streho, je pri nas ne moreš saj morajo biti vsi vgrajeni materiali "certificirani". Pred nekaj leti je gradbena inšpekcija pisala kazni, ker so za montažo leg na venec uporabljali navojne palice "ki niso klasificirane kot gradbeni material". Tukaj je povzetek.

matobeli ::

miha98 je izjavil:

Zakaj so to neumnosti Torent?


Ker misliš da bajte niso postavljene zaradi par 1000 zastonj delovnih ur. Za 2k dobiš celega delavca na mesec, 170h mesečno. Recmo da si včasih dobil gratis 2leti dela, kar sem zasledil da je čas ki je potreben:
My experience in building two houses mostly by myself is that it takes about two professional man-years to build a typical American three-bedroom two-bath house. If you’re doing it yourself and your work proficiency is not professional quality, then it will take more man-hours.


Torej, neumnost je ker misliš da zaradi 50k, kar so dobili notri tisti ki so res vse sami nardil, danes ni bajte.

Ne zaradi 100k parcele, ne zaradi 50k+ v davščinah, ne zaradi 50k stroškov takega in drugačnega zadovoljevanja zakonov...
50k v zastonj delu je prevagalo da je imel delavski par na delavskih plačah lahko bajto na obrobju mesta.

Mato989 ::

matobeli je izjavil:

miha98 je izjavil:

Zakaj so to neumnosti Torent?


Ker misliš da bajte niso postavljene zaradi par 1000 zastonj delovnih ur. Za 2k dobiš celega delavca na mesec, 170h mesečno. Recmo da si včasih dobil gratis 2leti dela, kar sem zasledil da je čas ki je potreben:
My experience in building two houses mostly by myself is that it takes about two professional man-years to build a typical American three-bedroom two-bath house. If you’re doing it yourself and your work proficiency is not professional quality, then it will take more man-hours.


Torej, neumnost je ker misliš da zaradi 50k, kar so dobili notri tisti ki so res vse sami nardil, danes ni bajte.

Ne zaradi 100k parcele, ne zaradi 50k+ v davščinah, ne zaradi 50k stroškov takega in drugačnega zadovoljevanja zakonov...
50k v zastonj delu je prevagalo da je imel delavski par na delavskih plačah lahko bajto na obrobju mesta.



Ja 50k je prevagalo ker če bi morali takrat plačat "50k" ekvivalent takrat ne bi mogli zgradit...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Za 2k dobiš celega delavca na mesec, 170h mesečno.

Dej mi dobi takega delavca. Lahko tudi 3, ni panike.

Ja 50k je prevagalo ker če bi morali takrat plačat "50k" ekvivalent takrat ne bi mogli zgradit...

Ja, 50k pri delu, 50k pri materialu (se ni kaj posebej kurčlo takrat, tudi načrt se je vzel obstoječ, ne pa nekaj po svoje), pa je že 100.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

johnnyyy ::

Utk je izjavil:

Ja, 50k pri delu, 50k pri materialu (se ni kaj posebej kurčlo takrat, tudi načrt se je vzel obstoječ, ne pa nekaj po svoje), pa je že 100.

Pa še 50k na zemljišče pa smo tam.

matobeli ::

Mato989 je izjavil:



Ja 50k je prevagalo ker če bi morali takrat plačat "50k" ekvivalent takrat ne bi mogli zgradit...


Seveda, ker ni bilo treba plačat 250k ostalega, ampak je bila cena fizičnega dela in materjala glavni strošek, kar pa, je očitno tudi danes kvečjem okoli 150k če si vsaj malo skromen in se ne ukvarjaš z idejami "ali bi imel kamin za 10k ali ne".

Ker v tem članku definitivno je resnica, ni pa teh 180k celotni strošek investicije ampak očitno samo dela in materjal.
https://www.24ur.com/novice/slovenija/s...

LeQuack ::

Zakaj vam gre tako v nos da bi nekdo poceni dobil nepremičnino?
Quack !

Torrent ::

miha98 je izjavil:

Pomoje je prišla gospodarska kriza in je sfalilo denarja... Najočitnejši razlog? Zakaj so to neumnosti Torent? Tako je bilo nekdaj, nekoč... Ob sobotah mešalec pol pa roštilj...


To obstaja še danes, je pa res, da je takrat tega bilo dost več. Problem je, da danes daš samo za zemljo neprimerljivo večji znesek. Tud pogoji gradnje so drugačni, pravila strožja itd. A ti misliš, da so se vsi bloki po Sloveniji takrat zgradili ob sobotah ob roštilju? To so gradile gradbene firme, financirali so pa delavci v različnih podjetjih. Te iste luknje se danes prodajajo po absourdno visokih cenah. Samo s temi tvojimi roštilji, bi danes bilo pol države na cesti v šotorih.

Mato989 ::

LeQuack je izjavil:

Zakaj vam gre tako v nos da bi nekdo poceni dobil nepremičnino?


Sploh ne... v Nos nam gre če že kaj, bolj to da smo se mi odrekali eni se pa nočejo da bi dobili... Jaz sem takoj za polovične cene nepremičnin če še nam vzamejo pol kredita vrednosti nepremičnine...

To je tako kot bi bil za to da ti kupiš za 2 jurija unčo zlata pol bi bil pa slabe volje ker bi neki razvajenčki zahtevali od Države da uredi tako da bodo kupovali zlato po 1k unčo... (gre se za primerljivost logike ne za smiselnost poteka)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

matobeli ::

Mato989 je izjavil:

smo se mi odrekali eni se pa nočejo da bi dobili...


Ti si se odrekal...? :))

Torrent ::

Mato989 je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Zakaj vam gre tako v nos da bi nekdo poceni dobil nepremičnino?


Sploh ne... v Nos nam gre če že kaj, bolj to da smo se mi odrekali eni se pa nočejo da bi dobili... Jaz sem takoj za polovične cene nepremičnin če še nam vzamejo pol kredita vrednosti nepremičnine...

To je tako kot bi bil za to da ti kupiš za 2 jurija unčo zlata pol bi bil pa slabe volje ker bi neki razvajenčki zahtevali od Države da uredi tako da bodo kupovali zlato po 1k unčo... (gre se za primerljivost logike ne za smiselnost poteka)


Kako točno bodo drugi brez odrekanja dobili stanovanje? Zakaj bi cene bile polovične? O čem spet bluziš? Zakaj pa ne bi tisti, ki zdaj kupujejo, dali enako kot ti, relativno na inflacijo ali povprečni dohodek? To da si ti od staršev dobil denar, medtem ko si dolgo bil na mamini zizi, se ne sliši kot odrekanje.

S primerjavo z zlatom, poveš točno to, kar je narobe z nepremičninskim trgom. Streha nad glavo je osnovna človekova potreba, ti pa v argumentu nepremičnine tretiraš izključno kot naložbe. Cilj države je da poskrbi za dostopnost nepremičnin, ne glede na to kaj se bo s ceno zgodilo (logično bo padla). Zdaj pa skrbi, da cena raste. Torej, da pretvorimo v tvojo neumno logiko. To ja tako, kot da ti kupiš za 2 jurija unčo zlata in pričakuješ, da bo država skrbela za to, da ta vrednost konkretno zraste. Kar itak nima smisla, ker zlato ni osnovna človekova potreba kot voda, hrana, dom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

Utk ::

Ok, ugotovil si kje je problem, v državi. Ne v matotu, boomerjih, jazbinšku in ne vem komu, ampak v državi.
Kater problem od tega bojo rešili višji davki? Bo več zazidljivih komunalno opremljenih parcel naenkrat? Ne bo. Če bi jih hoteli naredit, jih bi tudi zdaj lahko.

Torrent ::

Utk je izjavil:

Ok, ugotovil si kje je problem, v državi. Ne v matotu, boomerjih, jazbinšku in ne vem komu, ampak v državi.
Kater problem od tega bojo rešili višji davki? Bo več zazidljivih komunalno opremljenih parcel naenkrat? Ne bo. Če bi jih hoteli naredit, jih bi tudi zdaj lahko.


V Matotu sploh ne. Ostalo kar si naštel, pa so povzročitelji problema, ker je država to dopustila. Ampak od teh zdaj ne moremo pričakovat rešitev, lahko jih samo od države.
Ustrezni in višji davki bodo poskrbeli, da bodo nepremičnine manj privlačne za investicije in zmanjšali "hoardanje". Sej to je bilo napisano že 1000x tu. Če ti do zdaj ni kapnilo to, ti tud ne bo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

Mato989 ::

S primerjavo z zlatom, poveš točno to, kar je narobe z nepremičninskim trgom. Streha nad glavo je osnovna človekova potreba, ti pa v argumentu nepremičnine tretiraš izključno kot naložbe. Cilj države je da poskrbi za dostopnost nepremičnin, ne glede na to kaj se bo s ceno zgodilo (logično bo padla). Zdaj pa skrbi, da cena raste. Torej, da pretvorimo v tvojo neumno logiko. To ja tako, kot da ti kupiš za 2 jurija unčo zlata in pričakuješ, da bo država skrbela za to, da ta vrednost konkretno zraste. Kar itak nima smisla, ker zlato ni osnovna človekova potreba kot voda, hrana, dom.


Ničesar ni narobe s primerjavo, narobe je to da spreminjamo non stop zadeve... Jaz nepremičnino tretiram kot neko KOMULATIVNO vrednost človeškega efforta (posameznika ali rodbine če želiš)

Nikakor jaz to ne pričakujem, jaz pričakujem da bo se mešala država v nakup nepremičnin toliko kot se je v mojem času... nič več in nič manj, da je predvidljivo okolje... Torej da z posegi države ne povzroča skokov stroškov ali padca vrednosti tega za kar so sel judje pred temi spremembami odrekali.

To da so danes nepremičnine dražje je posledica povpraševanja po njih, za to pa ni kriva država ampak ljudje ki jih je preveč... Če bi nas danes bilo enako število kot leta 1962 ne bi bilo problema pomanjkanja nepremičnin tudi če bi bilo vse ostalo enako.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Torrent ::

Mato989 je izjavil:

S primerjavo z zlatom, poveš točno to, kar je narobe z nepremičninskim trgom. Streha nad glavo je osnovna človekova potreba, ti pa v argumentu nepremičnine tretiraš izključno kot naložbe. Cilj države je da poskrbi za dostopnost nepremičnin, ne glede na to kaj se bo s ceno zgodilo (logično bo padla). Zdaj pa skrbi, da cena raste. Torej, da pretvorimo v tvojo neumno logiko. To ja tako, kot da ti kupiš za 2 jurija unčo zlata in pričakuješ, da bo država skrbela za to, da ta vrednost konkretno zraste. Kar itak nima smisla, ker zlato ni osnovna človekova potreba kot voda, hrana, dom.


Ničesar ni narobe s primerjavo, narobe je to da spreminjamo non stop zadeve... Jaz nepremičnino tretiram kot neko KOMULATIVNO vrednost človeškega efforta (posameznika ali rodbine če želiš)

Nikakor jaz to ne pričakujem, jaz pričakujem da bo se mešala država v nakup nepremičnin toliko kot se je v mojem času... nič več in nič manj, da je predvidljivo okolje... Torej da z posegi države ne povzroča skokov stroškov ali padca vrednosti tega za kar so sel judje pred temi spremembami odrekali.

To da so danes nepremičnine dražje je posledica povpraševanja po njih, za to pa ni kriva država ampak ljudje ki jih je preveč... Če bi nas danes bilo enako število kot leta 1962 ne bi bilo problema pomanjkanja nepremičnin tudi če bi bilo vse ostalo enako.


Ti nepremičnino narobe tretiraš in to je tvoj problem. Stanovanjska nepremičnina more bit namenjena domu.

Sej se država ne bo nič bolj mešala v nakup nepremičnin. Tako da sploh ne vem, o čem govoriš. Država se je mešala v nepremičninski trg v drugih časih dost bolj in to posredno in neposredno. Kaj pa je drugega reševanje bank v prejšnji nepremičninski krizi? Kaj so pravila BS? Kaj je zakonodaja (npr. Jazbinšek, pravila gradnje, zazidljivost...)? Kaj so davki?

Ne, to ni samo posledica povpraševanja po njih, ampak tud zarad mnogo drugih faktorjev. Danes nas je pač tolk kot nas je. Kaj tebi ni jasno? Pa tud, če nas je preveč, je to posredno država kriva (zarad rojstev nas ni preveč). Kaj sploh je preveč? Ti boš določil, kaj je preveč ljudi po številu obstoječih nepremičnin? WTF? Potrebno se je prilagodit za napredek. Zakaj pa je potem toliko praznih stanovanj? Torej jih ni premalo, ampak so samo slabo prerazporajena?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

Mato989 ::

Ne, to ni samo posledica povpraševanja po njih, ampak tud zarad mnogo drugih faktorjev.


Katerih? Če ne bi NOBEN hotel kupit nepremičnine bi cene ZAGOTOVO začele padat... defakto... kaj je še lahko drugo vzrok kot povpraševanje... ultimativno je povpraševanje tiste ki dviga ceno, ostali faktorji samo pomagajo k hitrosti (količina ipd...) dviga (ali padca) cen...

Sej se država ne bo nič bolj mešala v nakup nepremičnin.


kako ne, spremenitev obdavčitve je neposredno VELIKO mešanje ker pomeni da je 1x cena lastninjenja nepremičnine recimo 2k na leto, potem pa 4k... (primer)

Ne, to ni samo posledica povpraševanja po njih, ampak tud zarad mnogo drugih faktorjev. Danes nas je pač tolk kot nas je. Kaj tebi ni jasno? Potrebno se je prilagodit za napredek. Zakaj pa je potem toliko praznih stanovanj? Torej jih ni premalo, ampak so samo slabo prerazporajena?


Seveda se je potrebno prilagodit za napredek... NAJ SE ZASLUŽI DOVOLJ pa boš lahko lastil... LASTNINJENJE NEPREMIČNINE V LJUBLJANI ALI OKOLICI NI ČLOVEKOVA PRAVICA...

Saj hrane tudi ni premalo pa so ljudje lačni, zakaj ne obdavčimo nakupa hrane potem več kot 2k kalorij po osebi prepovemo in dodatni davek... pa avte tudi, zakaj si vsak revež ne morep rivoščit EVja? Ker EV za 60k je ekvivalent kupovanja nepremičnine v LJ ali 50k stran...

Itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Torrent ::

Katerih? Če ne bi NOBEN hotel kupit nepremičnine bi cene ZAGOTOVO začele padat... defakto... kaj je še lahko drugo vzrok kot povpraševanje... ultimativno je povpraševanje tiste ki dviga ceno, ostali faktorji samo pomagajo k hitrosti (količina ipd...) dviga (ali padca) cen...


Ponudba je preslaba, ne povpraševanje preveliko. Stvar perspektive, kjer je treba upoštevat osnovno potrebo. Logično, da bodo ljudje brez nepremičnine želeli kupit ali najet nepremičnino. To je OSNOVNA ČLOVEKOVA POTREBA. Kaj tebi ni jasno?

kako ne, spremenitev obdavčitve je neposredno VELIKO mešanje ker pomeni da je 1x cena lastninjenja nepremičnine recimo 2k na leto, potem pa 4k... (primer)


Zato pa so predlogi, da bo cena lastninjenja enaka za nepremičnino v kateri živiš. To da bo cena lastninjenja več za prazne nepremičnine, je dobro "mešanje" države.

Seveda se je potrebno prilagodit za napredek... NAJ SE ZASLUŽI DOVOLJ pa boš lahko lastil... LASTNINJENJE NEPREMIČNINE V LJUBLJANI ALI OKOLICI NI ČLOVEKOVA PRAVICA...
đ

A si ti res tako neumen? Govorim o napredku države, kot celote. Ti govoriš o posamezniku. Pa ne govorimo samo o lastninjenju, ampak na splošno o nepremičninske trgu, kar zajema tud najemnine.

Saj hrane tudi ni premalo pa so ljudje lačni, zakaj ne obdavčimo nakupa hrane potem več kot 2k kalorij po osebi prepovemo in dodatni davek... pa avte tudi, zakaj si vsak revež ne morep rivoščit EVja? Ker EV za 60k je ekvivalent kupovanja nepremičnine v LJ ali 50k stran...


Kdo je lačen? V Sloveniji ni nihče lačen. Kaj govoriš bedarije? Prej bo nekdo lačen, ker ga pri najemnini oberejo. Vidiš? S tem še tvojo namišljeno lakoto v Sloveniji rešimo. Avto ni osnovna človekova potreba. Obstaja dost ugoden javni prevoz. Kje so dost ugodna javna stanovanja? In spet pizdakate, ko hoče država nekaj zgradit. Pa kaj maš ti spet s to LJ? A se ti že meša, ker si pač ne moreš tam privoščit življenja? Imaš travme, ker živiš v vukojebini? Smo že 1000x povedali, da so cene visoke po celi državi.

V krogu se vrtiš in pišeš bedarije. Nikoli ti ne bo jasno, ker si preveč neumen, razvajen in egoističen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

kriptobog ::

Torrent je izjavil:

Katerih? Če ne bi NOBEN hotel kupit nepremičnine bi cene ZAGOTOVO začele padat... defakto... kaj je še lahko drugo vzrok kot povpraševanje... ultimativno je povpraševanje tiste ki dviga ceno, ostali faktorji samo pomagajo k hitrosti (količina ipd...) dviga (ali padca) cen...


Ponudba je preslaba, ne povpraševanje preveliko. Logično, da bodo ljudje brez nepremičnine želeli kupit ali najet nepremičnino. To je OSNOVNA ČLOVEKOVA POTREBA. Kaj tebi ni jasno?

kako ne, spremenitev obdavčitve je neposredno VELIKO mešanje ker pomeni da je 1x cena lastninjenja nepremičnine recimo 2k na leto, potem pa 4k... (primer)


Zato pa so predlogi, da bo cena lastninjenja enaka za nepremičnino v kateri živiš. To da bo cena lastninjenja več za prazne nepremičnine, je dobro "mešanje" države.

Seveda se je potrebno prilagodit za napredek... NAJ SE ZASLUŽI DOVOLJ pa boš lahko lastil... LASTNINJENJE NEPREMIČNINE V LJUBLJANI ALI OKOLICI NI ČLOVEKOVA PRAVICA...
đ

A si ti res tako neumen? Govorim o napredku države, kot celote. Ti govoriš o posamezniku. Pa ne govorimo samo o lastninjenju, ampak na splošno o nepremičninske trgu, kar zajema tud najemnine.

Saj hrane tudi ni premalo pa so ljudje lačni, zakaj ne obdavčimo nakupa hrane potem več kot 2k kalorij po osebi prepovemo in dodatni davek... pa avte tudi, zakaj si vsak revež ne morep rivoščit EVja? Ker EV za 60k je ekvivalent kupovanja nepremičnine v LJ ali 50k stran...


Kdo je lačen? V Sloveniji ni nihče lačen. Kaj govoriš bedarije? Prej bo nekdo lačen, ker ga pri najemnini oberejo. Vidiš? S tem še tvojo namišljeno lakoto v Sloveniji rešimo. Avto ni osnovna človekova potreba. Obstaja dost ugoden javni prevoz. Pa kaj maš ti spet z to LJ? A se ti že meša, ker si pač ne moreš tam privoščit življenja? Imaš travme, ker živiš v vukojebini? Smo že 1000x povedali, da so cene visoke po celi državi.

V krogu se vrtiš in pišeš bedarije. Nikoli ti ne bo jasno, ker si preveč neumen, razvajen in egoističen.


Pa saj jo lahko kupijo ali najamejo. Nepremičninski oglasniki niso przani. Jaz vidim ogromno oglasov. Torej ponudba je. Ko sem v 2020 gradil sem komaj dobil obrtnike, ko sem jih sem jih pa čakal, ker so bili prezasedeni, ker se je toliko gradilo. Torej ni težava v tem, da se ne da gradit, kupit ali najeti.

zavajon ::

@Torrent:
Saj jaz mu tudi kdaj pa kdaj repliciram, a le v enovrstičnici, ker vem, da najverjetneje še tega ne bo dojel :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

Torrent ::

kriptobog je izjavil:


Pa saj jo lahko kupijo ali najamejo. Nepremičninski oglasniki niso przani. Jaz vidim ogromno oglasov. Torej ponudba je. Ko sem v 2020 gradil sem komaj dobil obrtnike, ko sem jih sem jih pa čakal, ker so bili prezasedeni, ker se je toliko gradilo. Torej ni težava v tem, da se ne da gradit, kupit ali najeti.


Cena je problem. Če bo najem 2k, bodo še vedno oglasniki polni, ampak bodo ljudje pač brezdomci. Ne razumem, zakaj tako onanirate nad tem, da bodo ljudje brezdomci ali pa vsaj imeli nekvalitetno življenje. To se tak rodiš, al je to del vzgoje? Zarad teh nekaj fičnikov, kar bi bili potencialno na slabšem, pa še to po vsej verjetnosti ne, drugim ne privoščite, da malo lažje pridejo do nepremičnine. KLjub vsem ukrepom, je nihče ne bo dobil zastonj, niti za 50% ceneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

kriptobog ::

Torrent je izjavil:

kriptobog je izjavil:


Pa saj jo lahko kupijo ali najamejo. Nepremičninski oglasniki niso przani. Jaz vidim ogromno oglasov. Torej ponudba je. Ko sem v 2020 gradil sem komaj dobil obrtnike, ko sem jih sem jih pa čakal, ker so bili prezasedeni, ker se je toliko gradilo. Torej ni težava v tem, da se ne da gradit, kupit ali najeti.


Cena je problem. Če bo najem 2k, bodo še vedno oglasniki polni, ampak bodo ljudje pač brezdomci. Ne razumem, zakaj tako onanirate nad tem, da bodo ljudje brezdomci ali pa vsaj imeli nekvalitetno življenje. To se tak rodiš, al je to del vzgoje?


Pač ne najameš vile za 2k. Ne onariram, gledam cene najema in za normalno stanovanje ni ravno 2k. Sem bil tudi v najemu včasih, pa sem plačeval takrat 800€ za trosobno stanovanje. Pa nekako se še vedno stanovanja oddajo. Če jih ne bi najemali in bi ljudje bili brezdomci bi cene hitro padle. Dokler se oddajo so pa cene take kot so. Če pa želiš s slabo plačo najemati ne vem kakšno super duper stanovanje, na super duper lokaciji si pa ti problem in ne trg in cena.

Torrent ::

kriptobog je izjavil:

Torrent je izjavil:

kriptobog je izjavil:


Pa saj jo lahko kupijo ali najamejo. Nepremičninski oglasniki niso przani. Jaz vidim ogromno oglasov. Torej ponudba je. Ko sem v 2020 gradil sem komaj dobil obrtnike, ko sem jih sem jih pa čakal, ker so bili prezasedeni, ker se je toliko gradilo. Torej ni težava v tem, da se ne da gradit, kupit ali najeti.


Cena je problem. Če bo najem 2k, bodo še vedno oglasniki polni, ampak bodo ljudje pač brezdomci. Ne razumem, zakaj tako onanirate nad tem, da bodo ljudje brezdomci ali pa vsaj imeli nekvalitetno življenje. To se tak rodiš, al je to del vzgoje?


Pač ne najameš vile za 2k. Ne onariram, gledam cene najema in za normalno stanovanje ni ravno 2k. Sem bil tudi v najemu včasih, pa sem plačeval takrat 800EUR za trosobno stanovanje. Pa nekako se še vedno stanovanja oddajo. Če jih ne bi najemali in bi ljudje bili brezdomci bi cene hitro padle. Dokler se oddajo so pa cene take kot so. Če pa želiš s slabo plačo najemati ne vem kakšno super duper stanovanje, na super duper lokaciji si pa ti problem in ne trg in cena.


Ne govorim o vili. Povdaril sem, da bo vedno ponudba, ampak je pomembno po kaki ceni. Govorim o temu, da če je neko primerno stanovanje 40 - 50% človekovega dohodka, je to pač slabo za njega in za družbo. Ravno zarad tega, ker je nepremičnina zelo pomembna in nihče noče bit brezdomec, se lahko iz ljudi izstisne največ. Brezveze je govorit o posameznih primerih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

kriptobog ::

Torrent je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Torrent je izjavil:

kriptobog je izjavil:


Pa saj jo lahko kupijo ali najamejo. Nepremičninski oglasniki niso przani. Jaz vidim ogromno oglasov. Torej ponudba je. Ko sem v 2020 gradil sem komaj dobil obrtnike, ko sem jih sem jih pa čakal, ker so bili prezasedeni, ker se je toliko gradilo. Torej ni težava v tem, da se ne da gradit, kupit ali najeti.


Cena je problem. Če bo najem 2k, bodo še vedno oglasniki polni, ampak bodo ljudje pač brezdomci. Ne razumem, zakaj tako onanirate nad tem, da bodo ljudje brezdomci ali pa vsaj imeli nekvalitetno življenje. To se tak rodiš, al je to del vzgoje?


Pač ne najameš vile za 2k. Ne onariram, gledam cene najema in za normalno stanovanje ni ravno 2k. Sem bil tudi v najemu včasih, pa sem plačeval takrat 800EUR za trosobno stanovanje. Pa nekako se še vedno stanovanja oddajo. Če jih ne bi najemali in bi ljudje bili brezdomci bi cene hitro padle. Dokler se oddajo so pa cene take kot so. Če pa želiš s slabo plačo najemati ne vem kakšno super duper stanovanje, na super duper lokaciji si pa ti problem in ne trg in cena.


Ne govorim o vili. Povdaril sem, da bo vedno ponudba, ampak je pomembno po kaki ceni. Govorim o temu, da če je neko primerno stanovanje 40 - 50% človekovega dohodka, je to pač slabo za njega in za družbo. Ravno zarad tega, ker je nepremičnina zelo pomembna in nihče noče bit brezdomec, se lahko iz ljudi izstisne največ. Brezveze je govorit o posameznih primerih.


Sem pri 18ih šel od doma pa nisem nikoli naše najemnine za manj kot 40-50% dohodka. Če si samski je pač kot je. Če sta par z dvema plačama pa to ni več 40-50% dohodka. Je pa verjeno v fukojebini pol ceneje, ampak tudi plača tam temu primerna.

denabiker ::

Iz firbca klikam oglase novogradenj, opažam, da eni popolnoma nič ne dajo na naravno svetlobo, okna majhna in visoko postavljena, se mi zdi kot da bi bil v zaporu.
Jaz in skoraj vsi kar jih poznam, če bi šli še enkrat v gradnjo, absolutno čim več naravne svetlobe, pa me ne zanimajo izgube, ampak kvaliteta bivanja.
Pa majhne kuhinje, to sploh za večina ne gre, kolikor poznam ljudi je večina dogajanja v kuhinji, velika kuhinja s pultom, veliko površin in komfortni jedilni prostor, pa kakšen kavč. Ogromna dnevna soba se mi zdi, da je pri večini odveč.
Hecno je to, da sploh ni več bidejev v kopalnicah, pa še majhne so, na splošno, so izjeme. A to je novi trend? Tudi glede na majhnost še montirat ga ne moreš. TAk kot sem enkrat slišal od enega, ko je enega vprašal kam pa boš bide montiral, ko je tak zgužval kopalnico, pa je izjavil, saj nismo musliči,... o moj bog keri teleti.

kriptobog ::

denabiker je izjavil:

Iz firbca klikam oglase novogradenj, opažam, da eni popolnoma nič ne dajo na naravno svetlobo, okna majhna in visoko postavljena, se mi zdi kot da bi bil v zaporu.
Jaz in skoraj vsi kar jih poznam, če bi šli še enkrat v gradnjo, absolutno čim več naravne svetlobe, pa me ne zanimajo izgube, ampak kvaliteta bivanja.
Pa majhne kuhinje, to sploh za večina ne gre, kolikor poznam ljudi je večina dogajanja v kuhinji, velika kuhinja s pultom, veliko površin in komfortni jedilni prostor, pa kakšen kavč. Ogromna dnevna soba se mi zdi, da je pri večini odveč.
Hecno je to, da sploh ni več bidejev v kopalnicah, pa še majhne so, na splošno, so izjeme. A to je novi trend? Tudi glede na majhnost še montirat ga ne moreš. TAk kot sem enkrat slišal od enega, ko je enega vprašal kam pa boš bide montiral, ko je tak zgužval kopalnico, pa je izjavil, saj nismo musliči,... o moj bog keri teleti.


Ker je ceneje. Tudi jaz opažam to in se čudim kako malo in majhna okna imajo. Jaz še pri strešnih nisem šparal, da bo ja več svetlobe v hiši. Še svetlobni jašek imam nad hodnikom zaradi tega.

Torrent ::

kriptobog je izjavil:


Sem pri 18ih šel od doma pa nisem nikoli naše najemnine za manj kot 40-50% dohodka. Če si samski je pač kot je. Če sta par z dvema plačama pa to ni več 40-50% dohodka. Je pa verjeno v fukojebini pol ceneje, ampak tudi plača tam temu primerna.


Dvomim, da to drži, ampak to se spet spuščaš na individualne zgodbe. Sem prepričan, da je statistično sedaj potreben večji del povprečne plače za najem kot takrat. Ampak dajmo rečt hipotetično, da je zdaj enako. Kaj bo tebe bolelo, če bo v prihodnosti mladim lažje, kot je bilo nam? A to bi na nek način zmanjšalo pomen tvojih dosežkov?

velikBrokoli ::

johnnyyy je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

No recimo, zdaj pa znalci razložite:

ZAKAJ so 2000-2007 številni privatniki (kot danes npr. firma Elektro Jezernik, ali pa namenski S.P-ji) res masovno gradili mini blokce, dvojčke in to ne samo v LJ ampak razpršeno po državi?

Je prišlo po 2008 do davčnih sprememb sprememb, sprememb v OPPN-jih, da se to več ne da?

Pri nas je bila konkretna kriza po 2008, ko je veliko gradbenega sektorja propadlo. Da so si nekateri obdržali biznis so si spogajali izjemno ugodno zakonodajo, da so pristavili svoj lonček. Če hočeš danes graditi, potrebuješ kup enih strokovnjakov (projektant/arhitekt, geolog, električar za načrte, strojnik za načrte strojnih inštalacij itd) samo za projektivo, za izvedbo pa rabiš še nadzornika, vodjo gradbišča, vodje projektov za strojne in električne inštalacije itd. Tudi sami predpisi so strožji. Če lahko v tujini postaviš hišo s slamnato streho, je pri nas ne moreš saj morajo biti vsi vgrajeni materiali "certificirani". Pred nekaj leti je gradbena inšpekcija pisala kazni, ker so za montažo leg na venec uporabljali navojne palice "ki niso klasificirane kot gradbeni material". Tukaj je povzetek.


Tega se forumaški teoretiki, ki v letu 2024 še vedno trobezljajo o trdem delu, ne zavedajo. Ravno danes sem prejel izdelan PZI za mojo bajto, 80MB velik zazipan fajl, notri pa 120 pdfjev. Bajta ni nič posebnega, 140m2 P+M hiša, dvokapnica. Podobno je bilo pri vlaganju za gradbeno dovoljenje, birokracije, da te srat prime.. zato pa rabiš projektante, arhitekte, urbaniste, inženirje, statike, geomehanike, nadzornega, vodjo gradbišča, geodeta... včasih tega ni bilo, parcele so bile pa tudi po 10x cenejše.

Ampak ja, včasih so bajte gradil, ker je današnja generacija lena in si ob sobotah ne želi mešati malte.. :))

Zgodovina sprememb…

kriptobog ::

Torrent je izjavil:

kriptobog je izjavil:


Sem pri 18ih šel od doma pa nisem nikoli naše najemnine za manj kot 40-50% dohodka. Če si samski je pač kot je. Če sta par z dvema plačama pa to ni več 40-50% dohodka. Je pa verjeno v fukojebini pol ceneje, ampak tudi plača tam temu primerna.


Dvomim, da to drži, ampak to se spet spuščaš na individualne zgodbe. Sem prepričan, da je statistično sedaj potreben večji del povprečne plače za najem kot takrat. Ampak dajmo rečt hipotetično, da je zdaj enako. Kaj bo tebe bolelo, če bo v prihodnosti mladim lažje, kot je bilo nam? A to bi na nek način zmanjšalo pomen tvojih dosežkov?


Mene ne bo bolelo nič. Bolelo bo tiste, ki predlagajo neumne ršeitve, ker mislijo da jim bo potem lažje.

johnnyyy ::

denabiker je izjavil:

Iz firbca klikam oglase novogradenj, opažam, da eni popolnoma nič ne dajo na naravno svetlobo, okna majhna in visoko postavljena, se mi zdi kot da bi bil v zaporu.
Jaz in skoraj vsi kar jih poznam, če bi šli še enkrat v gradnjo, absolutno čim več naravne svetlobe, pa me ne zanimajo izgube, ampak kvaliteta bivanja.
Pa majhne kuhinje, to sploh za večina ne gre, kolikor poznam ljudi je večina dogajanja v kuhinji, velika kuhinja s pultom, veliko površin in komfortni jedilni prostor, pa kakšen kavč. Ogromna dnevna soba se mi zdi, da je pri večini odveč.
Hecno je to, da sploh ni več bidejev v kopalnicah, pa še majhne so, na splošno, so izjeme. A to je novi trend? Tudi glede na majhnost še montirat ga ne moreš. TAk kot sem enkrat slišal od enega, ko je enega vprašal kam pa boš bide montiral, ko je tak zgužval kopalnico, pa je izjavil, saj nismo musliči,... o moj bog keri teleti.

Okna niso poceni, poleg tega imaš lahko probleme zaradi toplotnih mostov pa še dela je več okrog njih - zato jih ni. Gradnja je postala draga zato če prostora ne rabiš, ga ne zgradiš. Tako danes le redko najdeš novogradnje z +200m², ampak so večinoma hiše manjše. S tem ko se manjša kvadratura, pa se manjšajo tudi prostori.

velikBrokoli je izjavil:

Tega se forumaški teoretiki, ki v letu 2024 še vedno trobezljajo o trdem delu, ne zavedajo. Ravno danes sem prejel izdelan PZI za mojo bajto, 80MB velik zazipan fajl, notri pa 120 pdfjev. Bajta ni nič posebnega, 140m2 P+M hiša, dvokapnica. Podobno je bilo pri vlaganju za gradbeno dovoljenje, birokracije, da te srat prime.. zato pa rabiš projektante, arhitekte, urbaniste, inženirje, statike, geomehanike, nadzornega, vodjo gradbišča, geodeta... včasih tega ni bilo, parcele so bile pa tudi po 10x cenejše.

Ampak ja, včasih so bajte gradil, ker je današnja generacija lena in si ob sobotah ne želi mešati malte.. :))

Seveda, tega je ogromno. Moje 3 kopije PZIja, so visoke 65cm :D. Cena vsega skupaj skupaj s komualcem pa je bila okrog 30k€. Noter pa ni da ni, še analizo kako bo hiša hrupna, evakuacijski načrt, itd. Jaz sem šel potem malce bolj enostavno gradnjo - "v lastni režiji", saj sem se s tem znebil vodje gradbišča, vodij strojnih in električnih inštalacij, načrta gradbišča, itd.

Tudi za izgradnji se to ne zmanjša, saj mora bit vse po PZI - kjer so včasih težave, saj projektanti specificirajo stvari, ki jih pri nas ne smeš uporabljati (nimajo status gradbenega materiala), določene stvari bi lahko dobil ceneje (les), a problem je, ker rabiš certifikat o ustreznosti.

Na koncu ne moremo pričakovati, da bo pri toliko birokracije izgradnja poceni. In država se je tukaj "zelo kretensko obnašala", saj je vse, kar je možno "požegnala" in razni fohi so si izjemno dobro naredili biznis. Dokler je to vse urejal trg "ni bilo problema", saj "bo že trg poskrbel" - no trg ni poskrbel in sedaj si je država sama dala na pleče izgradnjo in sedaj jamrajo, da ne morejo tako poceni zgraditi, kot se pričakuje. Saj tudi če si programer in šef od tebe pričakuje da komentiraš vsako vrstico pa ena stran dokumentacije za vsako funkcijo, aplikacija na koncu ne bo poceni.

matobeli ::

In na koncu je bolj varno in ustrezno da človek nabavi rabljeno nepremičnino iz časa ko vse to ni bilo potrebno :))

K da bi se fural z trabanti ker novi dizli preveč onesnažujejo...

Torrent ::

kriptobog je izjavil:

Torrent je izjavil:

kriptobog je izjavil:


Sem pri 18ih šel od doma pa nisem nikoli naše najemnine za manj kot 40-50% dohodka. Če si samski je pač kot je. Če sta par z dvema plačama pa to ni več 40-50% dohodka. Je pa verjeno v fukojebini pol ceneje, ampak tudi plača tam temu primerna.


Dvomim, da to drži, ampak to se spet spuščaš na individualne zgodbe. Sem prepričan, da je statistično sedaj potreben večji del povprečne plače za najem kot takrat. Ampak dajmo rečt hipotetično, da je zdaj enako. Kaj bo tebe bolelo, če bo v prihodnosti mladim lažje, kot je bilo nam? A to bi na nek način zmanjšalo pomen tvojih dosežkov?


Mene ne bo bolelo nič. Bolelo bo tiste, ki predlagajo neumne ršeitve, ker mislijo da jim bo potem lažje.


Davek na prazne nepremičnine bo bolel najemnike? Gradnja države bo bolela najemnike? Sproščanje gradnje bo bolelo najemnike? Omejitev AirBnb bo bolelo najemnike? Seveda. Lepo, da te tako skrbi za najemnike. Očitno tud državo in vse lobije tako skrbi za najemnike, da se noben ukrep ne realizira. Sama skrb za najemnika, kamorkoli se obrneš. Čudno, da je stanje na trgu najslabše v zgodovini države. Človek bi mislil, da bodo od vseh teh skrbi tud kaki rezultati. Čudno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

johnnyyy ::

matobeli je izjavil:

In na koncu je bolj varno in ustrezno da človek nabavi rabljeno nepremičnino iz časa ko vse to ni bilo potrebno :))

K da bi se fural z trabanti ker novi dizli preveč onesnažujejo...

Zelo malo hiš se je pri nas podrlo na način, da bi imeli smrtne žrtve. Če so prejšnje generacije preživele v hišah brez vse birokracije, težko rečeš da je bilo vse nevarno in neustrezno. Potrebno se je zavedati, da pri predpisih je samo nebo meja. Tudi v IT lahko rečemo da mora imeti vsaka vrstica kode 100 strani "dokumentacije", pa to še ne pomeni, da bo nova koda boljša zaradi tega.

Potrebno se je tudi zavedati, da strožja zakonodaja za novogradnje, vpliva posredno tudi na starejše nepremičnine - jim dviga ceno. To je kot bi z zakonodajo predpisali le draga nova električna vozila, zato, da bo naš zrak čistejši. Na koncu pa se vsi furamo s starimi avti, ki precej bolj onesnažujejo, ker denarja za novo tehnologijo nimamo.

kriptobog ::

Torrent je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Torrent je izjavil:

kriptobog je izjavil:


Sem pri 18ih šel od doma pa nisem nikoli naše najemnine za manj kot 40-50% dohodka. Če si samski je pač kot je. Če sta par z dvema plačama pa to ni več 40-50% dohodka. Je pa verjeno v fukojebini pol ceneje, ampak tudi plača tam temu primerna.


Dvomim, da to drži, ampak to se spet spuščaš na individualne zgodbe. Sem prepričan, da je statistično sedaj potreben večji del povprečne plače za najem kot takrat. Ampak dajmo rečt hipotetično, da je zdaj enako. Kaj bo tebe bolelo, če bo v prihodnosti mladim lažje, kot je bilo nam? A to bi na nek način zmanjšalo pomen tvojih dosežkov?


Mene ne bo bolelo nič. Bolelo bo tiste, ki predlagajo neumne ršeitve, ker mislijo da jim bo potem lažje.


Davek na prazne nepremičnine bo bolel najemnike? Gradnja države bo bolela najemnike? Sproščanje gradnje bo bolelo najemnike? Omejitev AirBnb bo bolelo najemnike? Seveda. Lepo, da te tako skrbi za najemnike. Očitno tud državo in vse lobije tako skrbi za najemnike, da se noben ukrep ne realizira. Sama skrb za najemnika, kamorkoli se obrneš. Čudno, da je stanje na trgu najslabše v zgodovini države. Človek bi mislil, da bodo od vseh teh skrbi tud kaki rezultati. Čudno.



Zakaj bi gradila drzava? Saj lahko gradis sam? Aja drzava bi kupila travnik in vam postavili blok. Prosparate na parceli. Davek vas bo bolel, ker ne bo imel ucinka. Omejitev airbnb? Jaz imam zdaj airbnb. Ce ga omejijo ali ukinejo bo stanovanje prazno. Davek na prazno? Pozabi, se bo zena prijavila tam, ali mati, ali kdo drug. Najprej bo treba popraviti zakonodajo glede oddajanja. Najemnik je cisto prevec zasciten. Ne grem se enkrat skozi sranje, ki sem ga imel z najemnikom. Lahko bi prodal. Bi dobil skoraj duplo, kot sem dal zanj, ajde nekaj manj, ker sem vlozil se v obnovo. Ce dam v prodajo po ceni, po kateri se zdaj prodaja vam spet ne bo vsec, ker je predrago. Zakaj bi potem prodal? Imam mulca. Bom dal njemu pa naj on proda potem ce zeli.

Grizzly ::

Država dobro ve, kdo kdaj kupi najemnino. Sem lansko leto kupil stanovanje in ker FURS-u nisem sporočil nakupa (nisem vedel, da moram to sam opraviti), so mi letos poslali obrazec, da navedem podatke o nepremičnini. Sem skoraj prepričan, da bi tudi do teh podatkov lahko prišli sami.

Poleg tega se da zelo hitro dobiti podatek, koliko ljudi biva v nekem stanovanju. Med drugim sem moral upravniku bloka sporočiti, koliko ljudi bo prijavljenih v gospodinjstvo. In obstaja tudi evidenca, kdo ima na naslovu prijavljeno stalno oz. začasno bivališče.

Dalje... vsak mesec pride položica z napisom porabe elektrike za tvoj števec. In podobna položnica pride tudi za porabo vode. Iz teh podatkov se da dobiti nek vzorec, kdaj je bilo stanovanje prazno, kdaj je kdo v njem stanoval, kdaj je bilo stanovalcev več itd.

Kaj hočem s tem povedati? Država točno ve, koliko nepremičnin si nekdo lasti. V redu... da stanovanje ne bo kao prazno, ga prepišeš na ženo. Ni porabe vode, ni porabe elektrike... žena torej ne stanuje na tistem naslovu. Prav, daš noter še najemnika (valda ga ne prijaviš) in po števcih zgleda, da zdaj pa stanovanje res uporablja žena. Ampak še zmeraj se niso zmanjšali števci na tvojem prvem naslovu (s katerega naj bi se žena odselila). Nekaj smrdi, ane? Z nekim nadzorom in zbiranjem podatkov se da lepo dokopati do odgovora. Problem je samo, ker država ne izvaja nobenega nadzora, pa čeprav obstajajo načini.

Utk ::

Ah dej, že to kar so ljudje uradno prijavljeni na nekem naslovu, začasno ali stalno, država ne zna povezat s tistimi, ki (ni)so plačali davek na oddajanje.

LeQuack ::

Država vzame tam, kjer je najlažje. Recimo tistemu dr. utaj Snežiču ne morejo nič, Jankoviču prav tako, bivšim tajkunom tudi ne. Praktično davke dobijo samo od tistih ki jih prostovoljno plačajo.
Quack !

Torrent ::

kriptobog je izjavil:


Zakaj bi gradila drzava? Saj lahko gradis sam? Aja drzava bi kupila travnik in vam postavili blok. Prosparate na parceli. Davek vas bo bolel, ker ne bo imel ucinka. Omejitev airbnb? Jaz imam zdaj airbnb. Ce ga omejijo ali ukinejo bo stanovanje prazno. Davek na prazno? Pozabi, se bo zena prijavila tam, ali mati, ali kdo drug. Najprej bo treba popraviti zakonodajo glede oddajanja. Najemnik je cisto prevec zasciten. Ne grem se enkrat skozi sranje, ki sem ga imel z najemnikom. Lahko bi prodal. Bi dobil skoraj duplo, kot sem dal zanj, ajde nekaj manj, ker sem vlozil se v obnovo. Ce dam v prodajo po ceni, po kateri se zdaj prodaja vam spet ne bo vsec, ker je predrago. Zakaj bi potem prodal? Imam mulca. Bom dal njemu pa naj on proda potem ce zeli.


Država bi gradila, ker je to njena naloga. Meni ne rabijo nič postavit, ker itak nimam niti najmanjših pogojev, da pridem do socialnega stanovanja. Država more gradit socialna stanovanja, študentske domove, domove za ostarele itd. Davek bo imel učinek, če bo pravilno speljan. Sej Airbnb ne bo povsod omejen, ampak če bo, boš pač plačal davek na prazno nepremičnino. Ok, recimo da boš enega prepisal na ženo. Kaj pa ko žena podeduje? Bo ona eno prepisala na ljubimca? Res je. Lahko tud prodaš. Meni je vseeno za koliko boš ti prodajal. Tvoja stvar. Ko pa bo več ljudi prodajalo po trenutni ceni, ker se jim ne bo splačalo držat praznega stanovanja, pa hitro več cena ne bo trenutna. Kaj boš dal mulcu, nam je tud vseeno. Ko bo dovolj star, mu daj karkoli želiš, saj ti zakon to dopušča. Pa spet smo pri individualnem primeru. Spet ti. Ti, ti, ti. Kaj pa bojo razni Đukiči? Nič ne rabijo, ker je politika podkupljena, drugač pa bi hitro videli spremembe. In ne. Stanovanja ne bi bla zastonj niti ne bi cena padla za 50%, ampak tud 10 ali 20% je nekaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Torrent ()

Utk ::

LeQuack je izjavil:

Država vzame tam, kjer je najlažje. Recimo tistemu dr. utaj Snežiču ne morejo nič, Jankoviču prav tako, bivšim tajkunom tudi ne. Praktično davke dobijo samo od tistih ki jih prostovoljno plačajo.

Snežič je doktoriral iz čist bedaste stvari. Kupit stanovanje, ga oddajat in nič plačat, za to ne rabiš nobenga doktorata, pa praktično nobenga ne dobijo.

LeQuack ::

Saj zato pa pravim da poberejo samo tistim ki prostovoljno plačajo. Če ne plačaš ti nič ne morjo.
Quack !

jernejl ::

johnnyyy je izjavil:

Bolj kot je poceni zemljišče, večje možnosti ima investitor. Npr.: v LJ so zemljišča tako draga, da se za "radnički narod" ne gradi nič, saj se splača graditi samo luksuzna in draga stanovanja, saj drugače ni (dovolj) dobička.
Ah, to ni res. Ko je stanovanjski sklad v LJ zgradil stanovanja za 2500 evrov/m2, so jih zasebni "graditelji" prodajali skoraj po dvakrat višji ceni. Pri visoki stavbi (kar gradijo privat investitorji, za razliko od stanovanjskega sklada) je cena zemljišča skoraj zanemarljiva, dobičkonosnost pa izjemno visoka, tako zelo, da so se v gradbeništvo vrgli tudi razni prodajalci banan. Zadnjič sem opazil, da bo v LJ gradilo neko mariborsko podjetje, ki je doslej gradilo v MB, ker se pač v LJ največ zasluži.

Mato989 je izjavil:

Sploh ne... v Nos nam gre če že kaj, bolj to da smo se mi odrekali eni se pa nočejo da bi dobili... Jaz sem takoj za polovične cene nepremičnin če še nam vzamejo pol kredita vrednosti nepremičnine...
Naj velja tudi v obratno smer. Če so danes cene nepremičnin višje, naj vam kredit ustrezno povišajo, da bo ustrezal trenutni vrednosti vaših nepremičnin. Ker če se mora Mato994 odreči X evrom za nakup takega stanovanja kot ga imaš ti, zakaj se tudi ti ne bi za enako stanovanje moral odreči enakemu znesku.

Nikakor jaz to ne pričakujem, jaz pričakujem da bo se mešala država v nakup nepremičnin toliko kot se je v mojem času... nič več in nič manj, da je predvidljivo okolje... Torej da z posegi države ne povzroča skokov stroškov ali padca vrednosti tega za kar so sel judje pred temi spremembami odrekali.
Država mora ravno s posegi zagotoviti, da je okolje predvidljivo. Torej mora s posegi zagotoviti, da se vrednost nepremičnin ne bo napihovala. Da bodo zmogli v delavskih stanovanjih po standardu izpred petdesetih let živeti tisti delavci, ki imajo minimalno plačo. Povprečni delavci pa seveda v nekajkrat boljših, skladno s tem, koliko smo do danes napredovali v tehnologiji in produktivnosti. In da si bo povprečen delavski par lahko v LJ zgradil sodobno 200m2 veliko bajto, tako kot je to bilo mogoče nekoč.

Saj hrane tudi ni premalo pa so ljudje lačni, zakaj ne obdavčimo nakupa hrane potem več kot 2k kalorij po osebi prepovemo in dodatni davek...
Če bi prišel v trgovino in bi bila moka in kruh po 50 evrov na kilogram, zraven bi pa pisalo "izjemna investicijska priložnost", kupovali bi ju pa bogati - ne zato, da bi to pojedli, ampak zaradi špekulacij, da bodo čez nekaj let to nekomu še bistveno dražje prodali - potem bo vsak normalen človek pričakoval tudi intervencijo države. Na srečo se kruh in moka sčasoma pokvarita, tako da se bogatim tega ne splača početi, državi pa ni treba posredovati. Konec koncev danes povprečen delavec s svojo plačo lahko kupi več hrane kot nekoč, tako da s prstom kažeš popolnoma v napačno smer. Prava smer za intervencijo so nepremičnine, ki si jih danes povprečni delavec težje privošči kot nekoč, višji produktivnosti navkljub.

Utk je izjavil:

Kater problem od tega bojo rešili višji davki? Bo več zazidljivih komunalno opremljenih parcel naenkrat?
Bo.

kriptobog je izjavil:

Ko sem v 2020 gradil sem komaj dobil obrtnike, ko sem jih sem jih pa čakal, ker so bili prezasedeni, ker se je toliko gradilo. Torej ni težava v tem, da se ne da gradit
Zanimivo, kako lahko v eni vrstici zapišeš, da se ne da gradit, ker ni obrtnikov, in hkrati še zapišeš, da ni težava v tem, da se ne da gradit :))
Težava je v tem, da obrtniki gradijo penthouse za nekoga, ki tam itak nikoli ne bo živel, namesto da bi gradili tri "povprečna" stanovanja za tiste, ki bi radi šli od staršev na svoje. To je pa zato, ker je slovenija prava mala davčna oaza za bogate, ki svoje bogastvo parkirajo v nepremičnine.

LeQuack ::

Lepo napisano.
Quack !

jernejl ::

velikBrokoli je izjavil:

Tega se forumaški teoretiki, ki v letu 2024 še vedno trobezljajo o trdem delu, ne zavedajo. Ravno danes sem prejel izdelan PZI za mojo bajto, 80MB velik zazipan fajl, notri pa 120 pdfjev. Bajta ni nič posebnega, 140m2 P+M hiša, dvokapnica. Podobno je bilo pri vlaganju za gradbeno dovoljenje, birokracije, da te srat prime.. zato pa rabiš projektante, arhitekte, urbaniste, inženirje, statike, geomehanike, nadzornega, vodjo gradbišča, geodeta... včasih tega ni bilo, parcele so bile pa tudi po 10x cenejše.
Ja, samo včasih so se bajte v povprečju po treh letih podrle, današnje bodo pa stale dokler ne bo ugasnilo sonce.
/s

denabiker je izjavil:

Hecno je to, da sploh ni več bidejev v kopalnicah, pa še majhne so, na splošno, so izjeme. A to je novi trend?
Če hočeš bide, na WC školjko posadiš pokrov s pranjem riti. Bide je tako samo nebodigatreba, ki jemlje prostor in se v njem nabira svinjarija.

kriptobog je izjavil:

Davek vas bo bolel, ker ne bo imel ucinka.
Brez skrbi. Višji kot bo davek, večji bo učinek. Problem, ki ga navajaš, se lahko pojavi zgolj, če bo davek prenizek.

Omejitev airbnb?
Turistične kapacitete v stanovanjskih blokih bi morale biti približno tako omogočene, kot če kupim stanovanje (ali več stanovanj) v bloku in to spremenim v železarno ali gostilno.

Jaz imam zdaj airbnb. Ce ga omejijo ali ukinejo bo stanovanje prazno.
Super, prav gotovo vsi lastniki airbnb kapacitet razmišljajo zgolj v tej smeri, da če ne bodo mogli oddajati, bodo pa gledali prazna stanovanja. Nobenemu ne bo padlo na pamet, da bi to prodal ali oddal v najem, kajneda.

Davek na prazno? Pozabi, se bo zena prijavila tam, ali mati, ali kdo drug.
Super. Če bo veliko lažnih prijav, bo za državo precej dobičkonosno zaposliti tisoč inšpektorjev, ki bodo po tekočem traku delili visoke kazni. Da boste poleg davka plačali še zamudne obresti in kazni.

Najprej bo treba popraviti zakonodajo glede oddajanja.
Res je. Ukiniti posebno davčno ugodnost za oddajanje. Naj se davčno obravnava enako kot zaposlitev ali ostale dejavnosti.

Kanban ::

V bistvu bi bilo res pošteno, da bi si lahko osnovo od oddajanja znižal tudi za več kot polovico (za amortizacijo - 4.5% vrednosti povsem nove nepremičnine, drugo leto za 3% naprej pa za 2% letno), tako kot v nekaterih državah po katerih se zgledujemo. Kar je viška pa v dohodninsko lestvico, da odbiješ še splošno olajšavo in eno ali dve dodatni nepremičnimi oddajaš skoraj zastonj, če nimaš drugega dohodka.

Utk ::

Jernej je tolk šizofren da se ne more odločit ali bi oddajanje obdavčil kot zaposlitev, 35 do 50%, ali kot posel, normirane 4%.

Kanban ::

Bolj bi obdavčil, pa magari tako, da bi obdavčil manj!

Mato989 ::

Naj velja tudi v obratno smer. Če so danes cene nepremičnin višje, naj vam kredit ustrezno povišajo, da bo ustrezal trenutni vrednosti vaših nepremičnin. Ker če se mora Mato994 odreči X evrom za nakup takega stanovanja kot ga imaš ti, zakaj se tudi ti ne bi za enako stanovanje moral odreči enakemu znesku.


Zakaj? Jaz sem imel enak kredit oz. enake pogoje kot vsi ki so v moji generaciji oz v tistem letu kupovali... A sem jaz kriv da nekdo hoče zdaj kupovati ne pred 5 leti? On ima pa ENAKE pogoje kot vsi danes... BOlj fer ne more biti.

Ti se boriš proti ljudem ki tisto leto ali mesec kupujejo in takrat so za 99,8% ljudi pogoji enaki.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

urli ::

Utk je izjavil:

Jernej je tolk šizofren da se ne more odločit ali bi oddajanje obdavčil kot zaposlitev, 35 do 50%, ali kot posel, normirane 4%.


Tipični nesposobnež. Seveda bodo za vse krivi drugi. Da je tam kjer je zaradi lastne nesposobnosti si seveda bebo ne bo priznal.

matobeli ::

Mato989 je izjavil:



Ti se boriš proti ljudem ki tisto leto ali mesec kupujejo in takrat so za 99,8% ljudi pogoji enaki.


To se enostavno reši tako da se objavi zakon, stopi v veljavo pa 6m kasneje oziroma ob novem koledarskem letu da je lažje, tako kot je ponavadi praksa pri večjih spremembah zakonodaje.
Aja, pol bodo pa problem tisti ki so jemali kredit ravno 1dan prej kot je bila najava zakona.
Ni panike, ko se bo vlada resno mislila ukvarjat s tem področjem bomo vedeli da se nekaj kuha že vsaj celo leto in še več prej. Konec koncev, trenutna vlada je to dala v program in ne glede na to da so ti programi bolj samemu sebi namen, prvo opozorilo je bilo ob izvolitvi trenutne vlade.

urli je izjavil:

...


A kar dve žalitvi sta čisto nujni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Mato989 ::

To se enostavno reši tako da se objavi zakon, stopi v veljavo pa 6m kasneje oziroma ob novem koledarskem letu da je lažje, tako kot je ponavadi praksa pri večjih spremembah zakonodaje.


To drži samo glede na to da so krediti povprečno za 15+ let bi morali to dati v veljavo z najavo čez 10+ let... potem pa podpišem.


Saj kot pravim, načeloma majo v nekem časovnem obdobju vsi enake pogoje kreditov itd... ali vsaj velika večina... razlike pa so kar so starci uspeli naredit ampak to pač tako je, ni država tista ki mora jemat onim ki imajo in dajat onim ki nimajo pa bi radi imeli točno na neki lokaciji.

Nepremičnine v SLO dobiš tudi za manj kto 80k, samo je nihče noče, ne vem zakaj bi ljudem morali rihtat nepremičnine v LJ... tudi jaz bi imel nepremičnino na Pagu po ceni Ptuja pa pač ne gre.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

denabiker ::

saj ni čudno, da je toliko psihičnih težav, če ljudje živijo kot v nekem skladišču. To sploh ni primerno za bivalni prostor.
To kar sem pisal malo nazaj, poglejte ta okna v sobah:
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...
««
569 / 709
»»