» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
547 / 711
»»

matic492 ::

Ljudje komaj skup napraskajo za polog, ti bi pa rad da še kuhinjo sfinancirajo lol.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

matobeli ::

Zakaj pa ne? A v lastniškem fletu jim jo kdo financira?

Samski pa res ne rabi imet kuhinje za 20k

Utk ::

Sej vidiš da nima pojma. Kdo ti bo v Sloveniji najel prazno stanovanje.

Malidelničar ::

Ali se vam zdi, da je po letu 2020 prišlo do korelacije med cenami nepremičnin ter kripta in ali je to morda nevarno, ker bodo ljudje dojemali, da bodo kripto zaslužki v nedogled v višave poganjali nepremičninski trg pri nas?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

matic492 ::

Ja, ker crypto obstaja samo v Sloveniji.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

aviator ::

Utk je izjavil:

Sej vidiš da nima pojma. Kdo ti bo v Sloveniji najel prazno stanovanje.


Ja nvm...Če bi dobu 50 kvadratov za 500 eur in si ziher da tam lahko ostanes 20 let,primerljivo na dunajski standard, pa res ni problem spraskat za pohištvo.

Težava je v tem ,ker za 500 eur dobiš kvečjemu garsonjero pri kateri ti vrvica Id kotlički ostane v roki, v stavbi v kateri ne veš, da ce boš potegnil vodo se bo podrla.

Normalni tastari bi za kako omaro senkali, sicer pa ne boš umrl če 1 mesec spis na jogiju, in imaš 1 omaro ter počasi iz ikeje nosiš in montiras.

Niso ljudje klošarji. Sicer pa lahko vzameš kratkoročni kredit, nvm 300 eur na 4 leta.

Utk ::

Za 400 evrov dobiš 30 m2 od sklada. To je neprofitna najemnina. Za 100 evrov vzameš kredit za opremo in 6 mesečno varščino.
500 evrov za neprofitno od države. Privatnik ti bi moral pa za 500 zrihtat 3 sobno, pa še ne bi bilo dovolj poceni.

matobeli ::

Utk je izjavil:

Sej vidiš da nima pojma. Kdo ti bo v Sloveniji najel prazno stanovanje.


Prej je vprašanje, kdo ti bo oddal prazno.

Utk je izjavil:

Privatnik ti bi moral pa za 500 zrihtat 3 sobno, pa še ne bi bilo dovolj poceni.


Najmanj weschmašina more bit še notri. In to taka da trga gate!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Gregor P ::

Jaz tega, da ne bi mogel dobiti praznega stanovanja v najem, sploh ne razumem; so me zgleda v tujini preveč razvadili. Plus da je logično, da moraš plačati vsaj tri najemnine vnaprej za kavcijo/varščino (če tega nimam, sploh ne iščem stanovanja). Še več, jaz sem celo plačeval posrednikom, da so mi takoj našli primerno stanovanje (kar pa si glede na vaše komentarje tu pri nas najbrž ne bi upal - ker očitno delajo za vse druge interese razen mojega).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Če bi hotel prazno stanovanje od mene, ti ga bi z veseljem spraznil in dal ceneje. Ampak v Sloveniji je večja šansa da bi nekdo vprašal kje je beštek kot pa da bi rad prazno.

johnnyyy ::

matic492 je izjavil:

Ja, ker crypto obstaja samo v Sloveniji.

Slovenija je država penzičev - boomerskih in kripto :D

Malidelničar ::

johnnyyy je izjavil:

matic492 je izjavil:

Ja, ker crypto obstaja samo v Sloveniji.

Slovenija je država penzičev - boomerskih in kripto :D

johnnyyy - To pomeni, da se v Sloveniji lahko ponovi kitajski scenarij Evergrandea, ker imajo ljudje vse prihranke le v enem asssetu ;);)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Gregor P ::

Objavljam kot zanimivost

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Malidelničar ::

Stanovanjska problematika: 'Prva prepreka je, ker sem mama z otroki':
https://www.24ur.com/novice/svet/stanov...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

johnnyyy ::

Malidelničar je izjavil:

johnnyyy je izjavil:

matic492 je izjavil:

Ja, ker crypto obstaja samo v Sloveniji.

Slovenija je država penzičev - boomerskih in kripto :D

johnnyyy - To pomeni, da se v Sloveniji lahko ponovi kitajski scenarij Evergrandea, ker imajo ljudje vse prihranke le v enem asssetu ;);)

Kitajci so delali napako, saj so na veliko gradili in tako so sami sebi razvrednotili naložbe. Pri nas to delamo drugače - zemljišča za izgradnjo se omejujejo, poleg tega se standardi za izgradnjo večajo. Da bi stvari še malce zakomplicirali, se tudi za starejše objekte sprejema določena zakonodaja (energetska sanacija, za prodajo moraš imeti dokumente, da je bilo zgrajeno vse po predpisih itd.).

Pri nas so nepremičnine kot Bitcoin. Čedalje manj se jih zgradi (narudari), določene se jih zaradi zakonodaje ne more prodati in spraviti v obtok (kot tiste bitcoine, ki so bili pridobljeni s scamom itd.), poleg tega nam nekaj nepremičnin pobere voda/plazovi (kot pri bitcoinu, ko se izgubijo ključi).

Mi smo ustvarili pogoje, da je naš nepremičninski trg deflatoren.

Mato989 ::

Mi smo ustvarili pogoje, da je naš nepremičninski trg deflatoren.


kar sploh ni slabo... samo moraš biti deloven da prideš v ta trg... to pa eni sončki ne bi radi bili.

Dejansko pa bo itak tako da čez 20 let bo v SLO načeloma viška nepremičnin takoj ko pomre generacija do 1965 (večinsko) in ko sončki rojeni po 1980 dobijo te nepremičnine in ugotovijo da tudi če jih samo držiš da to stane letno povprečno kakšnega 1.200-2k osebo... In potem bodo raje prodali.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Mi smo ustvarili pogoje, da je naš nepremičninski trg deflatoren.


kar sploh ni slabo... samo moraš biti deloven da prideš v ta trg... to pa eni sončki ne bi radi bili.

Dejansko pa bo itak tako da čez 20 let bo v SLO načeloma viška nepremičnin takoj ko pomre generacija do 1965 (večinsko) in ko sončki rojeni po 1980 dobijo te nepremičnine in ugotovijo da tudi če jih samo držiš da to stane letno povprečno kakšnega 1.200-2k osebo... In potem bodo raje prodali.

Če je deflacija previsoka, nikoli ne boš prišel do nepremičnine saj se cena nepremičnine veča hitreje ali tako hitro kot lahko sam varčuješ.

To je v teoriji. V praksi pričakuj, da bo potrebno pred prodajo urediti papirje in veliko naših stavb ni grajenih v skladu s papirji (to imamo sedaj). Potrebno bo energetsko sanirati stavbo (to se pričakuje). Zaradi poplav se lahko obeta tudi zaviranje pri prodaji stavb ki so na poplavnem območju (tudi to se pričakuje).

Mato989 ::

Če je deflacija previsoka, nikoli ne boš prišel do nepremičnine saj se cena nepremičnine veča hitreje ali tako hitro kot lahko sam varčuješ.


To ne drži... Drži sicer da v takem primeru nikoli ne boš prišel do nepremičnine točno tam kjer želiš ampak poglejva tako

1. Če imaš ti 0 EUR in stane nepremičnina v LJ 300k, v vukojebini pa 130k katero nepremičnino si lahko kupiš?
Fast forward X let
2. Če imaš ti 40k prihrankov in nepremičnina v LJ stane 450k v vukojebini pa 175k( v obeh primerih je to približno 40% rast), katero nepremičnino si lahko kupiš (imaš polog zanjo)?

Torej v vsakem primeru je bolje varčevati tudi če nepremičnina raste hitreje kot tvoji prihranki v povprečju, ker z 0 ne moreš kupit nič, z 40k pa lahko NEKJE kupiš nekaj...

To je v teoriji. V praksi pričakuj, da bo potrebno pred prodajo urediti papirje in veliko naših stavb ni grajenih v skladu s papirji (to imamo sedaj). Potrebno bo energetsko sanirati stavbo (to se pričakuje). Zaradi poplav se lahko obeta tudi zaviranje pri prodaji stavb ki so na poplavnem območju (tudi to se pričakuje).


Če bo sanacija predraga bodo sončki raje dali 15k da se stavba demolira... bloki bodo pa itak sanirani... na poplavnem bi pa jaz že zdaj dal direktivo da se morajo vse stavbe porušit ampak to ni moj call... in to na stroške butljev ki so dajali dovoljenja in butljev ki so jih vlagali.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Lonsarg ::

Pač cel point inflacijskega sistema je da NE držiš v denarju, sam eni to kar nočejo pokapirat in trmasto vztrajajo pri denarju. Sicer dokler govorimo zgolj o par let ni tak big deal, če pa šparaš 5+ let pa absolutno treba šparat v kakem skladu, ne v denarju. Pač denar je zgolj za sprotno likvidnost v inflacijskem sistemu.

Sicer pa nujno rabimo Nizozemski sistem kupovanja nepremičnin, kjer je za prvo nepremičnino 0% lastni delež (preko garanta država, ki roko na srce nič kaj dosti ne tvega s stem, ker v praksi so situacija kjer bi hkrati bil nekdo neplačnik in bi hkrati nepremičnini padla cena, da je garantor na izgubi ultra redke, da ne omenjam da tudi če se to zgodi ti še vedno ostaneš dolžnik za preostanek denarja in do dejanske izgube garantorja pride šele če je potem taka oseba do konca življenja brezposelna).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Pač cel point inflacijskega sistema je da NE držiš v denarju, sam eni to kar nočejo pokapirat in trmasto vztrajajo pri denarju. Sicer dokler govorimo zgolj o par let ni tak big deal, če pa šparaš 5+ let pa absolutno treba šparat v kakem skladu, ne v denarju. Pač denar je zgolj za sprotno likvidnost v inflacijskem sistemu.


Ja ampak ravno to DEJSTVO in to da vedno več folka to spoznava prinaša tak trg nepremičnin kot ga imamo zdaj... Inflacija je 80% krivec za nakupe nepremičnin v SLO in po Svetu nasploh.

Inflacije se rešiš samo na 2 načina

1. Nakup stvari ki so visoko iskane in potrebne in hkrati OMEJENE
2. nakup stvari ki so visoko donosne (kar pa vsak realen ve da ni mogoče forever imeti nenormalnih donosov)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Lonsarg ::

Sj ni point nenormalni donos, point je da inflacijo premagaš in neki povprečni širši skladi vedno jo.

Jaz bi celo predlagal zakon za zaščito neumnežev, da avtomatsko ves denar na banki nad 30k per osebo konvertiramo v obveznice, brez da sploh vprašamo lastnike tega denarja. Ker očitno so pač neumni in ne znajo z denarjem. Seveda bi ta obveznica morala biti "posebna" v smislu da je dovoljeno kadarkoli prodat (dinamična zapadlost namesto fiksne) in da država garantira da bo to odkupla v kateremkoli trenutno, torej z zero tveganjem za lastnike tega denarja. Sam poskrbel bi da gre ta denar "delat" namesto da stoji.

Na ta način bi avtomatsko vsi dobivali obresti od obveznic za denar ki ga imajo na banki. V primeru Slovenije bi država na ta način prišla do 20 miljard ker ima toliko folk na računih :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

codeMonkey ::

Znajo z denarjem vseeno bolj kot 80% ostalih, ki so v dolgovih za neumnosti in komaj shajajo iz enega meseca v drug. Nore ideje imate res vcasih. Ti bi sistem, ki bi odlocal kaj se dogaja z denarjem, ki ga je clovek sam zasluzil in privarceval.

Zgodovina sprememb…

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

To ne drži...

Drži. Je pa odvisno od "deflacije". Več kot jo je, bolj je sistem nevzdržen. Seveda lahko greš nekam v vukojebino in iz hiše šaltaš na stanovanje, a to ne pomeni, da si v enaki poziciji. Poleg tega je potrebno gledati tudi inflacijo fiata.

Mato989 je izjavil:

Če bo sanacija predraga bodo sončki raje dali 15k da se stavba demolira... bloki bodo pa itak sanirani... na poplavnem bi pa jaz že zdaj dal direktivo da se morajo vse stavbe porušit ampak to ni moj call... in to na stroške butljev ki so dajali dovoljenja in butljev ki so jih vlagali.

Ja, vendar to pomeni 1 hiša manj in posledično manjšanje stanovanjskih površin. In tudi če gremo sedaj podirat vse kar vsaj malce diši po polavnem, smo spet naredili deflacijski pritisk.

Mato989 ::

Sj ni point nenormalni donos, point je da inflacijo premagaš in neki povprečni širši skladi vedno jo.


Lahko jo, lahko pa ne, ampak kot pravim vsak ki ima 2 zrni soli v glavi ve da nenehna rast ni mogoča, nenehna inflacija pač...

Milton Friedman famously observed that inflation is taxation without legislation


Jaz bi celo predlagal zakon za zaščito neumnežev,


Aha ti bi predlagal torej več Nanny state vmešavanja? A tebi ni jasno da je inflacija ravno tu zato da se krade tem konzervativcem?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Saj posameznik ne bi sploh opazil tega avtomatskega nakupa obveznic iz njegovega denarja, razen na mesečnem izpisku kjer bi dobival obresti od obveznic. Denar bi lahko kadarkoli dvignil in bi se avtomatsko v ozadju naredila odprodaja obveznic. Efektivno bi to bil ekvivalent tega da pač banka kupi obveznice, kar že sedaj dela, sam v manjšem %, na ta način pa bi ta % dvignil in profitiral bi oboji tako ljudje kot država (ker bi lahko ta obveznice izdala recimo z manjšo obrestno mero kot izdaja tiste na prostem trgu in bi tiste dražje lahko odprodala).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Drži. Je pa odvisno od "deflacije". Več kot jo je, bolj je sistem nevzdržen. Seveda lahko greš nekam v vukojebino in iz hiše šaltaš na stanovanje, a to ne pomeni, da si v enaki poziciji. Poleg tega je potrebno gledati tudi inflacijo fiata.


Ja ampak ti moraš zasledovati primarni najvišji cilj in to je lastništvo nepremičnine... Če ti lokacija, stanje, velikost pomenijo več kot samo lastništvo se pač samovoljno izločiš iz lastništva in potem nismo "mi" krivi da nisi lastnik ampak predvsem sam zaradi lastnih želja in zahtev...Predvsem moraš gledat ali si v BOLJŠI poziciji čez X let kot bi bil brez nepremičnine...

Ja, vendar to pomeni 1 hiša manj in posledično manjšanje stanovanjskih površin. In tudi če gremo sedaj podirat vse kar vsaj malce diši po polavnem, smo spet naredili deflacijski pritisk.


Seveda smo in deflacijski pritisk običajno (ali naj bi) sproži težnje po gradnji zaradi dobrih cen m2...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Lonsarg ::

V bistvu deflacija dobro korelira z recesijo in se potem manj gradi, pač ekonomija stoji ob deflaciji.

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

V bistvu deflacija dobro korelira z recesijo in se potem manj gradi, pač ekonomija stoji ob deflaciji.


Vidiš tu bi jaz bolje definiral... ob deflaciji stoji BREZVEZNA NEPOTREBNA ekonomija ki ONESNAŽUJE PLANET...

Recimo lahko je recesija in deflacija, boš čakal z nakupom kruha 1 leto da boš profitiral 7% deflacije? Ne, kruh boš kupil ker ga rabiš

Crkne ti avto, boš čakal 1 leto z porpavilom da boš dobil rezervni del 7% ceneje? Ne, ker ga rabiš

Ja ne boš pa šel kupit 37 pizdarij v tedija (krš) in ne boš na silo nekaj rihtal če več da bo še 1 leto ok...

Torej deflacija vedno prizadane samo industrije in biznise ki niso nek osnovi nujen segment človeškega življenja... In to v osnovi ni nič narobe, celo blagodejno vpliva na Planet in onesnaževanje.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

codeMonkey ::

Lonsarg je izjavil:

Saj posameznik ne bi sploh opazil tega avtomatskega nakupa obveznic iz njegovega denarja, razen na mesečnem izpisku kjer bi dobival obresti od obveznic. Denar bi lahko kadarkoli dvignil in bi se avtomatsko v ozadju naredila odprodaja obveznic. Efektivno bi to bil ekvivalent tega da pač banka kupi obveznice, kar že sedaj dela, sam v manjšem %, na ta način pa bi ta % dvignil in profitiral bi oboji tako ljudje kot država (ker bi lahko ta obveznice izdala recimo z manjšo obrestno mero kot izdaja tiste na prostem trgu in bi tiste dražje lahko odprodala).


V Avstriji imas moznost investicijskih stanovanj, ki v osnovi stimulirajo gradnjo in oddajanje. Kupis nepremicnino v okviru nekega projekta, ki je tipicno manjse (dvosobno ali trisobno) stanovanje v vecjem bloku (novogradnji). Das nekih 100k za polog, pri tem si oproscen davka pri nakupu in tudi nekaj casa iz najemnin. Uredijo ti vse, torej kredit, najemnike itd., tako da se s cisto nobeno zadevo ne ukvarjas. Pokriti pa moras nekih 200 EUR na mesec za razliko. Trik je samo v tem, da se tam ne mores prijaviti nekih 25 let (ce to zelis, bos placal davek), lahko pa se npr. tvoj otrok, pa potem recimo on odplacuje obrok naprej. To je bila takoj ena od moznosti, ki mi jo je predstavila davcna svetovalka tu. To je resitev. Stimulira se gradnja s financiranjem, pa ljudje dajo denar nekam.

Zgodovina sprememb…

Malidelničar ::

codeMonkey: to dejansko ni neumno.
Ampak - rešitev temelji na korenčku.
Mi pa grozimo in bi s palico.

Btw. malce sem pogledal komentarje pod tistim prispevkom na Svet (https://www.24ur.com/novice/svet/stanov... in presenetljivo so kar racionalni. Folk je začel razmišljati in opazil sem, da ponavlja to kar pišete nekateri tukaj: najemodajalci morajo biti zakonsko zaščiteni glede lastnine in izselitve neplačujočih najemnikov. V določenem delu populacije se mnenje glede zlobnih najemodajalcev vseeno spreminja - pa saj je logično, folk ima svojo lastnino in zdaj bi jo moral dati zastonj nekomu v najem, da mu uniči flet.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

LeQuack ::

Bogi najemodajalci, ki imajo preveč stanovanj, in se morajo ukvarjati z njimi. A jim zbiramo zamaške?
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Ja ampak ti moraš zasledovati primarni najvišji cilj in to je lastništvo nepremičnine... Če ti lokacija, stanje, velikost pomenijo več kot samo lastništvo se pač samovoljno izločiš iz lastništva in potem nismo "mi" krivi da nisi lastnik ampak predvsem sam zaradi lastnih želja in zahtev...Predvsem moraš gledat ali si v BOLJŠI poziciji čez X let kot bi bil brez nepremičnine...

Naš trg/gradnja nepremičnin je regulirana s strani države in tako ne moreš reči, da država pri vsem ni nič kriva.

Mato989 je izjavil:

Seveda smo in deflacijski pritisk običajno (ali naj bi) sproži težnje po gradnji zaradi dobrih cen m2...

Težnje po gradnji se sprožijo, če se poveča samo cena in ostali pogoji ostanejo. Če pa se izgradnja oteži, pa ne pričakuj da se bo gradilo več, tudi če je cena višja. Kot pri Bitcoinu, ko je bila cena 100€/kos smo ga rudarili vsi ki smo vedeli kaj je to, danes rudarijo le redki pa je cena več kot 500x višja.

Mato989 ::

Naš trg/gradnja nepremičnin je regulirana s strani države in tako ne moreš reči, da država pri vsem ni nič kriva.


Ampak potem se morava odločit, če je država "kriva" da si nekdo ne more privoščit nepremičnine, ali je potem tudi "kriva" da si jo nekdo lahko čeprav imata obadva enake možnosti zakonske ipd...?

Težnje po gradnji se sprožijo, če se poveča samo cena in ostali pogoji ostanejo. Če pa se izgradnja oteži, pa ne pričakuj da se bo gradilo več, tudi če je cena višja.


Ni važna cena kot taka, važno je kaj dobiš za VALUE te cene...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Ampak potem se morava odločit, če je država "kriva" da si nekdo ne more privoščit nepremičnine, ali je potem tudi "kriva" da si jo nekdo lahko čeprav imata obadva enake možnosti zakonske ipd...?

Nikoli nimaš enakih možnosti. In tukaj ne govorim o tem, da bi si moral vsak privoščit nepremičnino, ampak da je naš trg nepremičnin deflatoren.

Mato989 je izjavil:

Ni važna cena kot taka, važno je kaj dobiš za VALUE te cene...

Ja vendar value ni odvisen le od trga ampak tudi od zakonodaje.

Mato989 ::

Nikoli nimaš enakih možnosti. In tukaj ne govorim o tem, da bi si moral vsak privoščit nepremičnino, ampak da je naš trg nepremičnin deflatoren.


Seveda imaš... enake možnosti na grand scale imaš vedno, z isto generacijo... To da ima nekdo nižji IQ to ne pomeni da nima zakonskih enakih možnosti lastiti si nepremičnine... to da ne uspe pridobiti dovolj denarja pa ni kriva država ampak njegov IQ (narava)... To da nekdo gre za ITjevca nekdo pa študirat FDVB to ni kriva država ampak osebna odločitev, oba sta imela možnost postati programerja itd itd itd

Ja vendar value ni odvisen le od trga ampak tudi od zakonodaje.


Tako in predvsem je value od cene odvisen od ECB inflacije in printanja denarja ki value NIŽA... kar pomeni da moraš vsako leto dobit več denarja za isto stvar da ohraniš value gain za prodajo... Pap otem od minimalca, ker minimalec določa base value vsem ki se primerjamo... in tudi ostalim dobrinam
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

Seveda imaš... enake možnosti na grand scale imaš vedno, z isto generacijo... To da ima nekdo nižji IQ to ne pomeni da nima zakonskih enakih možnosti lastiti si nepremičnine... to da ne uspe pridobiti dovolj denarja pa ni kriva država ampak njegov IQ (narava)... To da nekdo gre za ITjevca nekdo pa študirat FDVB to ni kriva država ampak osebna odločitev, oba sta imela možnost postati programerja itd itd itd

Ti ne "tekmuješ" samo s svojo generacijo ampak z vsemi ljudmi. In pri teh stvareh država igra ogromno vlogo. Če si ITjevec lahko greš v USA in tam brez nekih šol začneš delati v IT podjetju, če si vzgojitelj to ne gre itd. Če si birokrat je tvoja služba obstaja samo zaradi zakonodaje.

Mato989 je izjavil:

Tako in predvsem je value od cene odvisen od ECB inflacije in printanja denarja ki value NIŽA... kar pomeni da moraš vsako leto dobit več denarja za isto stvar da ohraniš value gain za prodajo... Pap otem od minimalca, ker minimalec določa base value vsem ki se primerjamo... in tudi ostalim dobrinam

Cene nepremičnin rastejo hitreje kot je inflacija.

deco16 ::

Mato je pod črto reku da ni zadosti sposoben(IQ pa to), da bi si kupil nepremičnino v Lj, zato si jo je kupil v Ptuju(pa še to so baje starši pomagali) in ostalim neumnim tudi pravi da naj si kupijo nekje v haložah tudi če tam ni šihta in ostalih zadev.

Ker pač važno je da maš streho nad glavo, pa magari v merkatorju delaš.

Mato989 ::

Ti ne "tekmuješ" samo s svojo generacijo ampak z vsemi ljudmi. In pri teh stvareh država igra ogromno vlogo. Če si ITjevec lahko greš v USA in tam brez nekih šol začneš delati v IT podjetju, če si vzgojitelj to ne gre itd. Če si birokrat je tvoja služba obstaja samo zaradi zakonodaje.


Ampak to pa itak nikoli ne boš imel enakih možnosti... zato ker nekdo ki je star 60 let ima načeloma VEČ možnosti imeti več premoženja kot ti ki si star 25...

To da si ti ITjevec ali učitelj je tvoja OSEBNA odločitev ne prisila države... in tu govorim da si imel enako možnost izbirat kot vsak v neki generaciji.

deco16 je izjavil:

Mato je pod črto reku da ni zadosti sposoben(IQ pa to), da bi si kupil nepremičnino v Lj, zato si jo je kupil v Ptuju(pa še to so baje starši pomagali) in ostalim neumnim tudi pravi da naj si kupijo nekje v haložah tudi če tam ni šihta in ostalih zadev.


Zdaj bi si lahko tudi v LJ kupil nepremičnino, ampak si je ne želim... ampak overall pa je enako, ni krivda države da si JAZ nisem mogel v LJ kupit nepremičnine...

Ker pač važno je da maš streho nad glavo, pa magari v merkatorju delaš.


Važno je kar se ti odločiš da je važno... ampak če JAMRAŠ da ne moreš do nepremičnine predvidevam da ti je to najbolj pomembno.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

deco16 ::

Nič ne jamram, sam bom lastnik čez cca 1 mesec ampak to da ne vidiš da je problem centralizacija pač ni ti pomoči.

Tko da ja država je tudi kriva ;) Pa tud kupci ki pač kupujemo po zasoljenih cenah...

Malidelničar ::

johnnyyy, deco16: v bistvu veliko poklicem finančna moč relativno pada v primerjavi z rastočimi (STEM, IT, inženirji, farmacevti, medicina, pravo).
In ti poklici padajo iz ranga srednjega razreda, ti ljudje pa na žalost nerealno ocenjujejo svojo situacijo in relativno finančno moč.
Tu v tem, da izberejo alternativno pot ne vidijo neke dolgoročne priložnosti.

Hipotetični scenarij, kako lahko mladi odgovorijo na naraščajoče cene nepremičnin v osrednji SLO:
Imamo dva mlada družboslovca, ki sta že par, rojena v LJ, ali okolici LJ. Sta čisto prijetna, odgovorna mlada človeka ampak sta bila naivna v življenju - nista se zavedala, da morata resno pomisliti, ko so ju pumpali 'da morata slediti svojim sanjam, pa bo že'.
In zdaj zaradi slabih služb in diplom - on ima diplomo iz primerjalne književnosti z naslovom Vplivi nemškega romantizima v poeziji Charlesa Baudelaira preko njegove primerjave z poezijo Heinricha Heineja - ona pa diplomo iz filozofije in sociologije z naslovom Pojem užitka pri Lacanu skozi prizmo kritike eksistencialistične filozofije kot predhodnice temeljne feministične kritike - ni šans, da bi na dolgi rok najemela/kaj šele kupila v LJ.
Rešitev: s prihranki, ki jih imata data polog in kredit za relativno starejšo hišo v Podravju/bližina Haloz. Ona dela blizu v Mercatorju, on pa dela v MB industrijskem bazenu kot delavec v orodjarni/proizvodnji itd. Doma imata vrt/njivo. Lahko jesta bio-eko pa še prišparata. Ljubiteljsko preko naročil iz Amazona naredita domačo knjižnico. V lepo okolje v naravi lahko povabita svoje prijatelje (ki lahko prespijo ker imata dovolj veliko hišo) in prirejata literarno-filozofske večere.
Life is good.
V istem času v LJ preostali njuni filozofski prijatelji bentijo nad cenami stanovanj in izgubljajo čas.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mato989 ::

Nič ne jamram, sam bom lastnik čez cca 1 mesec ampak to da ne vidiš da je problem centralizacija pač ni ti pomoči.


To nisem mislil da jamraš ti ampak če JAMRAŠ kot oseba jamra... =) Ampak tudi če je problem v centralizaciji je težko opravičevat dejstvo da nekdo (kdorkoli) dela v LJ za 1.400 bruto v Mercatorju in JAMRA da si ne more kupit nepremičnine v LJ če bi lahko delal v Mercatorju tudi v Prekmurju in bi si tam kupil nepremičnino veliko lažje (ali pa v neki fabriki za 100 EUR nad minimalcem po Štajerskem)

S problemom centralizacije se načelno strinjam, ampak to samo za plače nad 1.900 bruto... pod 1.900 bruto se da dobiti marsikje izven LJ... Recimo moj kolega dela na krivilnem stroju za pleh pri Ptuju in ima osnovo 1.750 EUR + vsak mesec dobijo cca 150 EUR bruto nagrade za dobre rezultate (že 9 mesecev skupaj) + regres je 2k bil lani letos bo več + lani je bila božičnica 1.200 EUR... S takimi pogoji si je veliko lažje kupiti nepremičnino nekje pri Halozah in se vozit do Ptuja kot pa delat za 1.400 v Mercatorju v LJ in probat dobiti nepremičnino za 300k v Domžalah...

on ima diplomo iz primerjalne književnosti z naslovom Vplivi nemškega romantizima v poeziji Charlesa Baudelaira preko njegove primerjave z poezijo Heinricha Heineja - ona pa diplomo iz filozofije in sociologije z naslovom Pojem užitka pri Lacanu skozi prizmo kritike eksistencialistične filozofije kot predhodnice temeljne feministične kritike


Si me pa nasmejal s primeroma :))
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

matic492 ::

A tole si dejansko pobral naslove diplom ali si si sam izmislil? :))
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Malidelničar ::

Mato989, maticb492: ne ne, to si sam izmišljam. :)) Imam že running gag v tej temi, ko dam primer mladih, da si poizkušam izmisliti kakšen "originlen" naslov družboslovne diplome. 8-)
V glavnem: po mojem takšni mladi - s takšnimi "nesrečnimi" diplomami se še vedno lahko rešijo (kot sem opisal zgoraj), ampak se morajo zavedati lastnih okoliščin. Problem pa je, ker se ne. Če že bo kdaj kdo od mlajšh imel nepremičnino v LJ bo to lažje naredil STEM/IT kader kot FF/FDV kader, to je pač dejstvo.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Baja ::

Ja, če si se pripravljen seliti, zamenjati šiht, se verjetno kaj tudi za mlade najde. problem je verjetno bolj najti primerne šihte, če pa maš še kakšnega mulca pa si zraven še taksist.

sam sem lani spizdil iz MB v Premurje, ker sem moral zapustiti zelo ugoden najem (šiht je hvalabogu od doma). bi si lahko sicer tudi v MB kaj privoščil ampak iz principa ne plačam teh zlatarskih cen.

Mato989 ::

Ja, če si se pripravljen seliti, zamenjati šiht, se verjetno kaj tudi za mlade najde.


Saj zato pa vedno ponavljam, to je stvar prioritet... kaj ti je bolj pomembno, lastništvo nepremičnine ali kaj drugega... ko se enkrat to odločiš je odločitev relativno preprosta oz. 100x lažja...

problem je verjetno bolj najti primerne šihte


Najti primerne službe je relativen pojem... ko se enkrat odločiš in ponotrajniš da ne živimo zato da delamo, ampak da je važno koliko za neko delo dobiš je odločitev precej lažja... Če pač delaš v LJ kot nek administrator za 1.600 bruto in si ne morš kupit nič, in če ti je izpod časti it v Prekmurje delat za 1.550 kot trgovec potem pač jebiga, nismo mi krivi da ni šihta...

sam sem lani spizdil iz MB v Premurje, ker sem moral zapustiti zelo ugoden najem (šiht je hvalabogu od doma). bi si lahko sicer tudi v MB kaj privoščil ampak iz principa ne plačam teh zlatarskih cen.


Evo in to je edini način zaradi česar lahko cene padejo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Nikoli nimaš enakih možnosti. In tukaj ne govorim o tem, da bi si moral vsak privoščit nepremičnino, ampak da je naš trg nepremičnin deflatoren.


Seveda imaš... enake možnosti na grand scale imaš vedno, z isto generacijo... To da ima nekdo nižji IQ to ne pomeni da nima zakonskih enakih možnosti lastiti si nepremičnine... to da ne uspe pridobiti dovolj denarja pa ni kriva država ampak njegov IQ (narava)... To da nekdo gre za ITjevca nekdo pa študirat FDVB to ni kriva država ampak osebna odločitev, oba sta imela možnost postati programerja itd itd itd

Ja vendar value ni odvisen le od trga ampak tudi od zakonodaje.


Tako in predvsem je value od cene odvisen od ECB inflacije in printanja denarja ki value NIŽA... kar pomeni da moraš vsako leto dobit več denarja za isto stvar da ohraniš value gain za prodajo... Pap otem od minimalca, ker minimalec določa base value vsem ki se primerjamo... in tudi ostalim dobrinam


To, da ne moreš kupit brez da ti starši pomagajo pomeni, da imaš podpovprešen IQ?
IQ nima neke hude veze tu. Poznam več ljudi, ki so res zabiti. Pa ne mislim žaljivo, ampak so dejansko neumni. Eden ni zdelal srednje, osnovno komaj, splošna razgledanost nula, logike nobene, pač res neumen. Osnovnih jokeov ne raume, nič, res nič. Zaposlen kot chef v ne kar eni restavraciji. Lani kupil stanovanje, sicer predrago po visoki obrestni meri, ker niti ne razume koncepta obrestnih mer. Ve samo koliko je obrok in kolilo obrokov ima in to je to. Pa je kupil stanovanje. pa ima IQ verjetno pol nižji kot mato, pa že od matota je dvomestna številka.

johnnyyy ::

Mato989 je izjavil:

To da si ti ITjevec ali učitelj je tvoja OSEBNA odločitev ne prisila države... in tu govorim da si imel enako možnost izbirat kot vsak v neki generaciji.

To je osebna odločitev, ampak država lahko z zakonodajo vpliva na tvojo kariero, s tem ko se vmešava v branžo in vedno se nekam umešava. Umešava pa se večinoma zaradi interesnih skupin, ki smo jih izobrazili in preko države dobijo plače.

Mato989 je izjavil:

Važno je kar se ti odločiš da je važno... ampak če JAMRAŠ da ne moreš do nepremičnine predvidevam da ti je to najbolj pomembno.

Jaz nisem nikjer kerel, da ne morem do nepremičnine ampak da noben ne more, ampak da je trg izkrivljen. In da so nepremičnine pri nas kot Bitcoin.

Malidelničar je izjavil:

johnnyyy, deco16: v bistvu veliko poklicem finančna moč relativno pada v primerjavi z rastočimi (STEM, IT, inženirji, farmacevti, medicina, pravo).
In ti poklici padajo iz ranga srednjega razreda, ti ljudje pa na žalost nerealno ocenjujejo svojo situacijo in relativno finančno moč.

Treba se je zavedati, da imamo globalizacijo in kar naenkrat konkuriramo celotnemu svetu. Tisti ki se bolj znajdejo bodo v prednosti, pa ne samo posamezniki tudi narodi. Če bi danes v državo spravili malce več tehnologije lahko 1/2 ljudi vržemo na cesto, a imamo ljudi, ki se bodo držali svoje birokratske službe in bodo proti temu.

Mato989 ::

To, da ne moreš kupit brez da ti starši pomagajo pomeni, da imaš podpovprešen IQ?


Ne tega nisem nikjer trdil, trdil sem da če so tvoje naravne predispozicije take da ne moreš kupit da za to ni kriva cela Država... IQ sem dal samo kot primer teh predispozicij.

pa že od matota je dvomestna številka.


Moram te sicer razočarat da je sicer tromesten ampak ja, nikakor ne trdim da je IQ povezava med tem, je samo ena izmed naravnih predispozicij na katero nimamo vpliva neposrednega ne kot Država ne kot posamezniki.

To je osebna odločitev, ampak država lahko z zakonodajo vpliva na tvojo kariero, s tem ko se vmešava v branžo in vedno se nekam umešava. Umešava pa se večinoma zaradi interesnih skupin, ki smo jih izobrazili in preko države dobijo plače.


Seveda lahko, ampak to vplivanje je vedno enako za celo generacijo...Torej če se država vmešuje v neko branžo to velja za vse osebe... in če en zvozi bolje kot drugi ni za to kriva država ampak posameznik.

Jaz nisem nikjer kerel, da ne morem do nepremičnine ampak da noben ne more, ampak da je trg izkrivljen. In da so nepremičnine pri nas kot Bitcoin.


Pa saj ne govorim za tebe... govorim nevtralno... če neka oseba JAMRA da ne more do nepremičnine potem mu je verjetno to najvišja prioriteta...

Treba se je zavedati, da imamo globalizacijo in kar naenkrat konkuriramo celotnemu svetu. Tisti ki se bolj znajdejo bodo v prednosti, pa ne samo posamezniki tudi narodi. Če bi danes v državo spravili malce več tehnologije lahko 1/2 ljudi vržemo na cesto, a imamo ljudi, ki se bodo držali svoje birokratske službe in bodo proti temu.


In je to da se eni bolj znajdejo kot drugi krivda države? Če ni kako je potem država kriva da si tisti ki se manj znajdejo ne morejo privoščit nepremičnine tam kjer želijo?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Baja ::

Mato989 je izjavil:

Ja, če si se pripravljen seliti, zamenjati šiht, se verjetno kaj tudi za mlade najde.


Saj zato pa vedno ponavljam, to je stvar prioritet... kaj ti je bolj pomembno, lastništvo nepremičnine ali kaj drugega... ko se enkrat to odločiš je odločitev relativno preprosta oz. 100x lažja...

problem je verjetno bolj najti primerne šihte


Najti primerne službe je relativen pojem... ko se enkrat odločiš in ponotrajniš da ne živimo zato da delamo, ampak da je važno koliko za neko delo dobiš je odločitev precej lažja... Če pač delaš v LJ kot nek administrator za 1.600 bruto in si ne morš kupit nič, in če ti je izpod časti it v Prekmurje delat za 1.550 kot trgovec potem pač jebiga, nismo mi krivi da ni šihta...

sam sem lani spizdil iz MB v Premurje, ker sem moral zapustiti zelo ugoden najem (šiht je hvalabogu od doma). bi si lahko sicer tudi v MB kaj privoščil ampak iz principa ne plačam teh zlatarskih cen.


Evo in to je edini način zaradi česar lahko cene padejo...


v bistvu mi lastništvo ni tako pomembno. če bi bile ugodne najemnine bi ostal v najemu. tako pa je zdaj kredit nizji od najemnine za nek 70-80m2 flet, površina pa 2x vecja. plus parcela. pa plac rabim, hobiji, jebat ga :)

matic492 ::

Krediti so nižji samo za tiste, ki smo si lockali nizke obresti, se grem stavit da v veliki večini mest danes ne dobiš ceneje stanovanje na kredit, kot je najemnina za podobno stanovanje.

Sploh pa vedno pri teh "hurr durr kredit je manjši od najemnine" pa kar ignoriramo 20%, kar predstavlja ponavadi vsaj 20-40 jurjev evrov pologa? Kot da imajo to vsi kar tako na varčevalnem računu.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000
««
547 / 711
»»